TVLKINGHEVDS 9 Artiest zijn is gewoon werken9 PLATEN Concertagenda Vijf katholieke gebeden getoonzet door Pro ven caaise jood ..Inde interviews die ik over mezelf tees, vind ik niets van mezelf terug. Veel van mijn uitspra ken worden uitkun verband gerukt en krijgen daardoor een hele rare toon. Ik ben geen ster... laten we zeggen dat ik ambitieus ben. Ik wil al les zo goed mogelijk doen en hoop daar ook er kenning voor te krijgen". IlugoSinzheimer van de Nederlandse groep The Meteors zit op zijn praatstoel in zijn fa voriete ban bet Amster damse Lido. Hij heeft zijnRovcr2G00opdcstoop geparkeerd wat hem een fikse bekeuring ople vert... de vijfentwintigste die maand. Hij is in Bergen geboren, maar woonta!enigeja ren in Amsterdam. Zijn eerste succes boekte hij bij Herman Brood his Wild Romance. Niet als zanger, maar als componist. Met het verschij nen van het tweede Meteors album Hunger kwam Hugo weer veelvuldig in de publiciteit. ..Ik ben zowel muzikant als beeldend kunstenaar", zegt Hugo terwijl hij een kop thee bestelt. „Hoewel de ruimte me op dit ogenblik in mijn mogelijkheden beperkt, teken ik veel, maar schilderijen kan ik mo menteel niet maken. Daar komt ech ter spoedig verandering in, want ik ben met een studio bezig. Mijn schil derijen zijn expressionistisch... action painting-achtig eigenlijk. Ik verdien mijn brood in de muziek, maar schil deren is voor mij net zo belangrijk. Iedere week schuim ik met de band de kleine clubjes af. Als de groep niet leuk is, dan is er weinig aan om in die kleine gelegenheden te spelen. Omdat we nu als formatie een heel hechte groep zijn eigenlijk sinds ive bassist Dick Nordholt hebben is het amusant om met elkaar op stap te gaan en maakt het helemaal niet uit waar we spelen. We treden zo drie a vier keer in de week op en dat is goed te combineren met het schilderen. De activiteiten rond een optreden beginnen zo rond een uur of half vier, dus voor die tijd kan ik me overal mee bezighouden. In het begin van de week ben ik lekker aan het tekenen en schilderen, werk ik aan de muziek en de teksten. Het zijn juist die verschillende bezighe den die me zo stimuleren". HUGO SINZHEIilIER: HUGO SINZHEIMER (1 -Repeteren doen we zelden, alleen als we songs moeten uitwerken of schrijven. Bij mijn eerste groep oe fenden we de hele week om het live- niveau op te vijzelen. Dat is erg tijd rovend en vreet energie. Stel je voor dat we met de oude formatie een En gelse tournee hadden moeten doen, dan hadden we niet eens de tijd ge had om te oefenen en dus ook geen mogelijkheid om de kleine foutjes die er steeds weer inslopen te corri geren. Kortom, het ene deel van de band moest het andere steeds op de fouten wijzen en dat is geen goede manier om met elkaar om te gaan. Het is die overweging en ook de me ningsverschillen over de richting, die mij het gevoel gaven dat ik i een aantal mensen niet verder kt Die eerste wisseling ging mij erg a het hart. Ik moest vrienden, met v ïk.anderhalf jaar een heleboel ellen de had meegemaakt, vragen te gaan of anders zou ik gaan Hugo Sinzhei- mer: We willen geen verkleed partijen. fiv": HUGO SINZHEIMER (2) ..In de tweede bezetting was het ge luid helder en doorzichtiger. Omdat we met minder mensen speelden (vijf in plaats van zes) hoefde er minder gearrangeerd te worden. We trokken Kim Ha worth en Gerrit Veen aan. Nou, die jongens konden met hun instrumenten veel beter uit de voeten dan de jongens van het eerste uur. Hierdoor was repeteren bijna niet meer nodig. Het verliep al lemaal gladjes, maar Gerrit kreeg heimwee naar zijn Herman Brood- tijd, dus op het moment dat Herman hem vroeg om Freddie Cavalli te vervangen aarzelde hij geen mo ment. Ik kan hem geen ongelijk ge ven. Freddie heeft toen een tijdje bij ons gespeeld, maar paste niet in de groep. Hij strooide alleen maar nare verhalen over ons rond. Op een ge geven moment heb ik gewoon tegen hem gezegd: volgende week speel je niet meer mee. Nu hebben we Dick Nordholt als bassist". „De sfeer in onze band is heel an ders dan bij Herman Brood. Bij ons word je in je waarde gelaten. Je bent wat je bent en dat blijf je. Er is geen druggebruik... de band is clean. Er hangt ook een werksfeer. Onze band kun je vergelijken met een theater groep. We brengen een produkt en willen dat zo goed mogelijk doen. Het is niet zo dat we niets anders kunnen, want de jongens zouden bij voorbeeld muziekles kunnen geven. Bij Herman is het meer een soort be vestigen van het typische rock roll-leven zoals dat blijkbaar hoort te zijn. Zo gezegd niet goed bij je hoofd zijn. Het kan ook anders..., want als je jongens als Mick Jagger, of Bowie of van de Police op de televisie ziet, zijn die ook prima bij hun hoofd. Ze zullen best wel een keer door het lint gaan, maar ze besteden niet hun hele leven aan zichzelf volstoppen HUGO SINZHEIMER (3) „Popmuziek gaat volgens mij de plaats van theater innemen, als ze dat al niet doet. Theater zal het de komende tien jaar erg zwaar krijgen wanneer popmuziek voor de leef tijdsgroep tot veertig, vijfenveertig jaar belangrijker gaat worden. Pop wordt meer en meer geaccepteerd, niet alleen door nozems, punks of hippies, maar door alle lagen van de bevolking. We proberen het theater- element in de show te verwerken. We trachten de kwaliteit van de be lichting, de decor-elementen op theaterniveau te krijgen. Dat is een kwestie van tijd en geld. Daar zijn we nu mee bezig. We hebben al wat elementen in de show zitten, zoals zes lichtblauwe vaandels van vijf meter hoog met fluorescerende rode letters. Een show zoals Kate Bush ot The Tubes brengen, gaat voor mij té ver. Dat verliest aan geloofwaardig heid. Het pop-element moet gehand haafd blijven. Die verkleedpartijen zijn niets voor mij. We willen geen toneelstukje opvoeren. Dan kan je net ZO goed ean m,,e'/w'I Door het glaasje rode wijn heen, ziet de ver stokte Ry Cooder-fan het haardvuur meewie- gen op de tonen van The Way We Make A Broken Heart. De fraaie hoes van Borderline staat al dagenlang op de uit natuursteen opge trokken schoorsteenmantel. De schoenen zijn voor het gemak achteloos opzij geschopt. Ge- noegelijk woelt hij met zijn tenen door de gei tewollen sokken. De wederom digitaal opge nomen elpee van Cooder komt prima tot zijn recht op zijn onlangs aangeschafte stereo-to ren. „I never tried to make the news. I'm just the man that loves to play the blues. Take my guitar everywhere and if you people don't like it, I really don't care", zingt Cooder in Never Make Your Move To Soon. Een frisse kijk op de popmuziek die vooral in Neder land door een niet al te grote, maar wel zeer trouwe groep volgelingen in hoge mate wordt gewaardeerd. Borderline is een logisch vervolg op Bop Till You Drop. Cooder heeft voor zijn nieuwste elpee opnieuw zorgvuldig naar een aantal geschikte pop-evergreens ge zocht. De onvergetelijke versie van Down In The Boondocks van Joe South doorstond de scherpe selectie. Met een typisch Ry Cooder- sausje overgoten, dat wil zeggen van veel sli- de-gitaar voorzien, staat het nu op Borderli ne. Met John (Two Bit Monsters) Hiatt, die niet alleen meespeelt op Borderline maar ook The Way We Make A Broken Heart schreef, heeft Ry Cooder zijn muzikale vriendenkring verder uitgebreid en verrijkt. De tiende elpee van deze folk/blues zanger uit Los Angeles mist dat kleine beetje extra wat Bop Till You Drop tot een sublieme plaat maakte. Borderli ne is niet meer, maar ook zeker niet minder dan een zeer onderhoudende, lekkere lui- achterover-plaat geworden. N.M Stevie Wonder is na het wat pretentieuze muziekspektakel The Secret Life Of Plants, sterker teruggekomen dan ooit. Bloeiden de planten niet zo weelderig als Stevie had ge hoopt, met Hotter Than July levert hij weer een compacte langspeler af vol solide funk, soul en ballads. De tien nummers zijn een fris dynamisch geheel zonder echte hoogte- of dieptepunten. Wat vooral bij het beluisteren opvalt is de blijheid, die uit de groeven straalt. Zo begint het eerste nummer met het geluid van een groep, waarschijnlijk feestende men sen, nog voordat de eerste gitaarlicks uit de geluidsboxen spatten ter introduktie van Did I Hear You Say You Love Me. De blazers gaan stevig tekeer en vullen het uitstekende zangwerk van Stevie, ondersteund door ach- tergrondvokalen, aan. Little Wonder is uit stekend op dreef zowel in de ballads als funk- nummers. Het instrument-gebruik is op de plaat beperkt gebleven. Stevie speelt in strumenten als de synthesizer, piano en drums voornamelijk zelf. Het zijn de blaas- partijen en het zangkoortjeswerk waar vrien den hem te hulp schieten. Michael Jackson en Betty Wright zijn bijvoorbeeld te horen in het al in 1966 geschreven nummer All i Do. Songs als de ballad Rocket Love met aan zwellende vioolpartijen, As If You Read My Mind met flitsend pianospel en het funky Do. like You laren horen, dat Stevie niet alleen als zanger en schrijver in topvorm is. Als pro* .ducer en arrangeur laat hij op deze elpee ook, duidelijk merken van wanten te weten. H.P. Het aantrekkelijke en tevens gevaarlijke van de Amerikaanse new wave-groep Talking Heads is het balanceren op de rand van wat kan en net niet kan. Met durf, visie en artisti citeit blijft men voortdurend tasten naar mo gelijkheden in het gangbare muziekidioom. Hoewel een flirt met exotische muziek als Zimbra op de vorige elpee Fear Of Music du-, bieus is, en net even iets te ver is gezocht kwam het de elpee in zijn geheel toch ten_ goede. Maar wat als I Zimbra niet als aanvul-I I ling maar als hoofdbestanddeel van Fear or] Music had gefungeerd, dan hadden de Heads} vorig jaar al een elpee afgeleverd die zojuist, onder de titel Remain in Light is verschenen." Donkere ritmen, duistere lyriek en safari-ï De Heads zijn bij hun streven oorspronkelijk* muziek te maken op Remain in Light te in te lectualistisch te werk gegaan. Hoewel di drang origineel te zijn natuurlijk prijzensl waardig is, is het anderzijds te betreuren dat die drang tot uiting komt in een muziekcon cept dat op Fear of Music directer en melo-. dieuzer in het vinyl werd gegroefd. Op manier beleeft de muziek van de groep geen progressie. Want het vereenvoudigen van een simpel concept is veel minder vindingrijk dan het ontwikkelen van een nieuw en net zo aansprekend simpel muziekconcept. Kortom, Remain in Light luistert veel minder Jekker' dan zijn voorgangers. Desalniettemin is het wel een elpee die ruim boven de middelmaat uitsteekt. Maar dat zegt des te meer van de klasse die te vinden is op vorige Heads-platen Fear of Music, More Songs About Food And Buildings en '77. AvdM 8 november The Nits, Exit in Rotterdam. 10 november Skids, Paradi- so in Amsterdam. 10 november Gladys Knight The Pips, De Doe len in Rotterdam. 13 november Rod Stewart, Ahoy' in Rotterdam. 14 november Urbanus, Dili- gen tia in Den Haag. Nicolas Peyrac, Doelen in Rotterdam. 18 november Girlschool, Paradiso in Amsterdam. 20 november The Kinks, De Doelen in Rotterdam. 21 november Frankie Mil ler, Paradiso in Amsterdam, Stiff Little Fingers, Paard van Troje in Den Haag. 22 november Frankie Mil ler, Vredenburg in Utrecht, Q Tips, Eksit in Rotterdam. 23 november Stiff Little Fingers, Paradiso in Amster dam. 27 november Queen, Groe- noordhal in Leiden. 28 november B 52's, Paradi so in Amsterdam. 29 november The Shadows, De Doelen in Rotterdam. 30 november The Jam, De Doelen in Rotterdam. 3 december Bob Seger, Ahoy' in Rotterdam. 3 december Orchestral Ma noeuvres In The Dark, Paradi so in Amsterdam. 4 december Orchestral Ma noeuvres In The Dark, Paard van Troje in Den Haag. 5 december Ruts DC, Mel kweg in Amsterdam. 27 december National Imi tator Festival. Theater Kunst min in Rotterdam. Soms denk ik dat de muziek alle problemen van de oecu mene reeds lang heeft opge lost of gemakkelijk zou kun nen oplossen. Niet alleen om dat Luther zoveel aan de ka tholieke liturgie ontleende, werd Bach een universeel componist. Maakte ook, om maar een willekeurig voor beeld te noemen, de protestant Schumann niet eens uit eigen aandrang een mis? Had de katholieke Reger geen heilig ontzag voor de muzikale schat van protestantse koraalmelo dieën die hij gebruikte als ex pressiet melodisch materiaal? En wat te zeggen van de Pro- vencaalse jood, zoon van de stichter van de synagoge in Aix en Provence en leider van de Joodse gemeenschap al daar, die uitgerekend ging sa menwerken met een specifiek rooms dichter en prozaschrij ver als Paul Claudel die voor zijn vaak extatische teksten toch heel precie/i wist welke muziek hij nodig had? Toch heeft Claudel, zo fanatiek als hij was, nooit verwacht dat Milhaud zijn joodse afkomst en zijn eigen diepe religieuze overtuiging zou verloochenen door zijn medewerking aan Claudels mysticisme. Dat was ook niet nodig. Als Milhaud hun werk als een te genstelling had ervaren, was hij er nooit aan begonnen. Da rius Milhaud, in 1974 op 82-ja- rige leeftijd gestorven, han teerde de verst uiteenliggende muzikale genres en vond er de juiste componeerstijlen voor, van dada en folklore tot jazz, van musichall tot muziek bij antieke lotsdrama's, van uit bundige balletten tot contro versiële films. Deze man maakte echter ook de aangrij pende, helaas alleen op oude platen te beluisteren muziek van een zaterdagavondsabbath. Wie daaruit het „Kadushah" vergelijkt met het ons ver trouwdere „Sanctus", begrijpt dat deze componist ook de „Cinq Prières" kon maken: het Salve Regina, het Hodie Nobis, het O Magnum Mysteri- um, het Beata Viscera Mariae en het Verbum Caro Factum Est. Deze gebeden waren aanvan kelijk bedoeld als intermezzi voor Claudels toneelstuk „L'Annonce faite a Marie". Voor dit toneelstuk maakte Milhaud al in 1934 de muziek, met later nog een paar aanvul lingen. Deze stukken echter bleven in Parijs achter toen de componist voor Hitier naar Amerika moest vluchten. Voor opvoeringen aan de andere kant van de Atlantische Oceaan maakte Milhaud nieu we toneelmuziek en daartoe behoren deze vijf gebeden voor mezzosopraan en orgel die natuurlijk ook afzonderlijk kunnen worden uitgevoerd. In een bijzonder geslaagde uit voering door Elisabeth Cooy- mans en Albert de Klerk vor men deze stukken voor mij hoogtepunten van een ook verder heel fijne plaat in de serie KRO-klassiek die Euro- sound uitbracht onder num mer 313-20. De articulatie, de zegging en niet in de laatste plaats de toonproductie van de zangeres zijn bewonderens- waard omdat zij de typische mengeling van invloeden op het muzikale idioom zo goed tot uitdrukking brengen. Deze gebeden hebben name lijk zeker geen uitgesproken rooms karakter, omdat ze een heel eigen sfeer hebben en omdat er provencaalse en se fardische elementen in mee spreken. Daardoor ontstaat enigszins de suggestie van het Nabije Oosten. Milhaud was in het muziekle ven van zijn dagen een buiten beentje en dat is hij op deze plaat ook. De zangeres begint met de in zijn eenvoud tref fende en toch vervoerende mis „lm Simplicitate"een werk uit 1952 van de blinde Franse or ganist Jean Langlais dat hij uitdrukkelijk voor liturgisch gebruik bestemde en dan ook door een klein eenstemmig koor kan worden uitgevoerd. Wellicht is de laatste mogelijk heid door de timbre-verschil len te verkiezen. Tegenover de twee werken van Franse herkomst zijn twee Nederlandse stukken geplaatst die er zich naar stijl voortref felijk bij aansluiten. Dat ligt helemaal voor de hand bij „La Vierge a Midi" op tekst van Claudel en in de voor deze dichter zo karakteristieke stro fische versvorm die rijm noch metrum kent en enigszins bij bels aandoet. De dichter geeft hier de mens mediterend weer, in korte of lange zinnen zoals dat gaat als iemand be schouwelijk denkt. Daarbij houdt Claudel rekening met het ritme van de menselijke ademhaling en dat doet com ponist Hendrik Andriessen in zijn delicate toonzetting even- Prachtig zijn ook de twee frag menten uit een kantate „Super Omnia" waarvoor Albert de Klerk heeft geput uit het werk van Thomas van Kempen die rond 1400 leefde en werkte in het klooster op de Agnieten- berg bij Zwolle. Te oordelen naar de opgenomen fragmen ten met de mezzo-sopraan-so liste is het erg jammer dat het werk met het voorgeschreven gemengd koor niet in zijn ge heel kon worden vastgelegd. Het is welhaast onnodig te zeg gen dat De Klerk niet alleen in zijn eigen werk maar ook in de andere composities aan de orgelpartijen de grootst moge lijke zorg besteedt. Met de zan geres bereikt hij bijna steeds een sublieme eenheid. De op name is niet alleen verant woord en evenwichtig maar naar de aard van de muziek ook rustig gehouden. Voor de •liefhebbers een aanwinst. john kasander Mezzo-sopraan Elisabeth Cooymans

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22