Kabinet wil 1981 Ecldóc SouAOtit minima m meer ontzien Specialisten schorten acties op abortuswet uitgesteld Vermiste Limburgse wellicht zevende slachtoffer portier Beslissing MATCH krant van vandaag: DE ELLENDE I DEN HAAG Het kabinet zal voorlopig geen beslissing nemen over het wetsontwerp abortus. Het onderwerp is gis teren nog niet aan de orde geweest op de wekelijkse minis terraad. Een en ander heeft premier Van Agt in een brief aan Kamervoorzitter Dolman laten weten. Dit betekent dat het abortusdebat van komende week in de Kamer niet kan doorgaan. Zoals bekend zijn de regeringspartijen CDA en VVD ernstig verdeeld over het regeringsvoorstel. Het kabinet heeft geen ex tra vergadering voor komende week op de agenda staan zodat het wetsontwerp op zijn vroegst in de normale ministerraad van volgende week vrijdag aan de orde kan komen. Men heeft zich binnen het kabinet echter niet op een nieuwe datum vastgelegd aldus Van Agt op zijn wekelijkse persconferentie. Pagina 8: WD hoofdrolspeler in abortusdebat l ADVERTENTIES J Zondag 9 november VERONICA DRIVE-IN SHOW m.m.v. Johan Timman Aanvang 20.30 uur BLESSE PAARD STOMPWIJK Zondag 9 november Aanvang 20.30 uur PLEYN '68 Hazerawoude-Rijndijk Steve McQueen overleden LOS ANGELES - De Ameri kaanse filmacteur Steve McQueen is in de nacht van donderdag op vrijdag op 50- jarige leeftijd in een zieken huis in Mexico overleden. Hij lag er voor behandeling aan een zeldzaam geval van longkanker. Er was zojuist een tumor bij hem wegge haald, maar na de operatie stierf hij aan een hartaan val. McQueen werd vooral bekend door zijn rollen in de films „Bullit", „Papillon" en „The getaway". sociaal-econömische redac tie) DEN HAAG - Het kabinet wil ko mende woensdag voor de laatste keer in een gesprek met de Stich ting van de Arbeid proberen een ar beidsvoorwaardenakkoord voor 1981 te bereiken met werkgevers en vakbeweging. In zijn uitnodigings brief heeft minister Albeda van So ciale Zaken gisteravond slechts één nieuw aanbod op loongebied ge daan: Het minimumloon zal vol gend jaar slechts driekwart pro cent aan koopkracht verliezen. De minister blijft er overigens bij, dat op de prijscompensatie twee pro cent moet worden gekort en op de vakantietoeslag een half procent. Bovendien moet het vakantiegeld bij circa 80.000 gulden worden afge topt. In de miljoenenota was nog sprake van een koopkrachtverlies van ander half procent voor de minima, medio oktober werd dit teruggeschroefd tot één procent en nu komt Albeda uit op driekwart procent. Hij wil dit niet be reiken door verdere verlaging van de loon- en inkomstenbelasting voor deze categorie, want dat zou meer kosten dan de schatkist kan verdragen. Albe da wil namelijk ook niet ter compen satie de belasting voor de beter betaal den verhogen, want dan zou de pro gressie in de belasting te steil worden; de progressielijn is volgens hem al zo sterk versteild, dat de grenzen van de mogelijkheden om langs fiscale weg tot herverdeling van inkomens te ko men zijn bereikt. Albeda wil nu de minima wat meer ontzien door het uitstellen van een stuk van de verhoging van het mini mumloon van 1 januari naar een later tijdstip (de z.g. uitschuifoperatie) wat minder rigoureus te laten verlopen. Bovendien ziet hij af van de voorge nomen BTW-verhoging, maar wel komt er, zoals reeds gemeld, verho ging van de accijns op sigaretten, kerftabak, alcohol en benzine. Dit laatste brengt 225 miljoen op. Maar door afstel van de BTW-verhoging mist de schatkist 230 miljoen. Dit moet weer worden binnengehaald door verhoging van de loodsrechten en het kadastraal recht (15 miljoen), extra ombuigingen in de ziektekosten verzekering (85 miljoen) en in de so ciale zekerheid (130 miljoen). Wat de ziektekostenverzekering be treft wordt onder meer gedacht aan een verfijning van het systeem van eigen bijdrage in het kader van de AWBZ en een verdere beperking van het aantal ziekenhuisbedden. In het kader van de sociale zekerheid moet er een registratie komen om misbruik te voorkomen; arbeidsongeschikten ;er in het arbeidsproces worden opgenomen en de bepalingen voor passende arbeid, te aanvaarden door werklozen, zullen worden ver scherpt. In geval van ziekte krijgen werknemers en/of werkgevers een ei gen risico te dragen (wachtdagen). De Sociaal-Economische Raad is ge vraagd, nu snel met een advies over deze zaken te komen. De minister heeft in zijn brief van gis teravond opnieuw gewezen op de wenselijkheid om de samenhang te bespreken tussen loonmatiging en werkgelegenheid. Hij waarschuwt, dat matiging van lonen op zich in vele be drijven niet direct kan leiden tot een vergroting van de werkgelegenheid, wel tot het voorkomen van verlies van arbeidsplaatsen. De bespreking van de samenhang matiging/werk moet op bedrijfstak- en onderne mingsniveau geschieden, daar kan men de zaken het best overzien. Als men op centraal niveau in de Stich ting van de Arbeid zou kunnen ko men tot richtlijnen voor het overleg over arbeidszaken op CAO-niveau dan is de minister bereid, zo heeft hij geschreven, wettelijke voorzieningen te treffen om ervoor te zorgen, dat dit overleg op „lager" niveau inderdaad tot stand komt. Pagina 7: PvdA wil werkgelegen- heidsafspraken afdwingen via initiatief wetsontwerp Sneeuw- verrassing Ook het vee had het zwaar te verduren na de hevige sneeuwval van gis teren. Deze kalve ren in een weiland bij Heiloo werden onaangenaam ver rast en moesten worden bijgevoe- derd. ONDERZOEK NAAR MOORDEN VORDERT llitaire rade Moskou had gisteren ter jgenheid van de 63-ste laardag van de Russische blutie de traditionele mili- parade op het Rode n plaats. Geflankeerd r een groot portret van in trokken de nieuwste sische luchtdoelraketten pij- verslaggevers) DEN HAAG De Landelijke Specialisten vereniging (LSV) zal de acties tegen de prijsbeschikking van de regering inzake de hulp aan particuliere patiënten opschorten nu de president van de Haagse rechtbank mr, J.H. Blaauw heeft beslist dat de prijsbe schikking buiten werking gesteld moet wor den. „Wat ons betreft is de steen des aanstoots weg genomen", aldus een woordvoerder van de LSV, die de verwachting heeft uitgesproken, dat het overleg met de ministeries van econo mische zaken en volksgezondheid nu snel zal worden hervat. De betrokken ministeries heb ben gisteren nog niet gereageerd op de rechter lijke uitspraak. De specialisten wilden dat de prijsbeschikking zou worden ingetrokken, maar dat ging de Haagse rechter wat te ver. Mr. Blaauw ver wierp de stelling van de LSV dat de prijzenwet niet van toepassing zou zijn op de medische hulp van specialisten aan particulieren. Hij was van oordeel dat de diensten in de vrije beroe pen, waaronder die van artsen en medische specialisten, onder de werkingssfeer van de prijzenwet vallen. Wel benadrukte mr. Blaauw dat de prijzenwet niet gebruikt kan worden voor herverdeling van inkomens, aangezien dan een ander doel wordt gediend dan wat oor spronkelijk bij het tot stand komen van deze wet werd beoogd. Premier Van Agt heeft na afloop van het kabi netsberaad meegedeeld dat het kabinet onver kort vasthoudt aan het voornemen de salarissen van specialisten met 80.000 gulden over twee jaar te korten. Het kabinet zal hiervoor nu an dere wegen bewandelen, aldus Van Agt. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG De in september 1975 spoor loos verdwenen en nooit teruggevonden 17-jarige Marjo Winkens uit het Zuidlimburgse Schim- mert wordt sinds giste ren als mogelijk zevende slachtoffer van de Haag se portier Koos H. be schouwd. Op grond van inmiddels vergaard be wijsmateriaal is nu ko men vast te staan dat Koos H. zich tenminste voor de moorden op Edith Post, Tialda Vis ser en Emy de Boer moet verantwoorden. De recherche is momenteel nog bezig met het verzamelen van materiaal, waaruit moet blijken of de portier ook ver antwoordelijk moet worden geacht voor de moorden op de Arnhemse Riki Bartels en de Zweedse meisjes Ann-Louise Jönnsen en Gun Johannesson, die in mei van dit jaar nog in Den Haag werden gesigna leerd. Voorts sluit justitie niet uit dat het aantal moorden waarvan Koos H. wordt ver dacht met het vorderen van het onderzoek nog zal stijgen. De verdachte, die nog altijd ontkenti is woensdag overge bracht naar de marechaussee kazerne in Heerlen. Officieel heet het dat men dit heeft ge daan uit vrees voor acties uit de Haagse onderwereld, veel aannemelijker is echter, dat deze manoeuvre verband houdt met het feit dat men Koos H. wil confronteren met de plaats waar het spoor van Marjo Winkens ophoudt. Eer der deze week herkende een in april verkrachte vrouw Koos H. als haar belager. Jager gedood door schot uit eigen geweer LEEUWARDEN Een 38- jarige man uit Koudum (Friesland) is door een schot uit zijn eigen dubbel loopsgeweer om het leven gekomen. De man, die be kend stond als een goed ja ger, werd dood aangetroffen bij een boomwal. Volgens de politie staat het vast dat de man om het leven is geko men door een ongeluk met zijn eigen geweer. Inflatie dit jaar al boven zes procent DEN HAAG De prijzen zijn tussen medio september en medio oktober met 0,4 procent gestegen. Daarmee bedraagt de totale infla tie van dit jaar tot nu toe 6,2 procent. Duur der werden vooral de tarieven in het open baar vervoer en dameskleding. Deze beide sectoren zorgden voor de helft van de prijs stijging. Verder stegen de prijzen van zit meubelen, herenkleding, boeken en bepaal de sectoren van de medische verzorging. Goedkoper werden bloemen en planten. Dit blijkt uit een mededeling van het ministerie van Economische Zaken. Op het ministerie meent men op basis van de cijfers dat het inflatietempo nog steeds stijgt. Wel zijn de stijgingen nog binnen de ramingen. De rege ring verwacht voor dit jaar een inflatie van zes tot zeven procent. Geen amateur voetbal DEN HAAG Dit weekeinde wordt er op de amateurvelden niet gevoetbald. De KNVB heeft het hele programma voor van daag en morgen afge last. Ook de hockey- bond en de korfbal- bond hebben het hele programma ge schrapt. Over het doorgaan van de wed strijden in het betaal de voetbal beslisssen de consuls en scheids rechters. Zaterdag 8 november 1980, 71e jaargang no. 21807 Van Agt Morgenavond op Ned. I om 21.45 uur nieuw praatpro gramma „Vragenvuur" met de minister-president als gast en op Ned. II om 22.10 dramase rie „Berlin Alexanderplatz". Op Ned. I vanavond om 21.55 uur het tv-spel „Met de com plimenten van God". Op Ned. II om 22.25 uur praatshow „De Alles is Anders Show". Veel bewolking Veel bewolking en waarschijn lijk droog. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en noor doost. Middagtemperatuur on geveer 2 graden. Morgen zon: 7.48. 16.55. Maan: 9.02. 18.19. Morgen hoogwater in Scheve- ningen: 3.41., 15.55. Laagwater: 11.47. D'66: titels afschaffen DEN HAAG D'66 vindt dat de beschermde titels mr, drs. en ir. moeten worden afgeschaft. Slechts de titel dr. dient te blijven bestaan, zo stelt het D'66-Tweede Kamer-' lid, de heer C. Mertens. Volgens hem is al gerui me tijd sprake van een „titelinflatie" bij de ver schillende wetenschappe lijke opleidingen. „Het is beter zijn als niet al op voorhand een bepaalde status aan een opleiding v.ordt verleend", aldus Mertens. jthekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - if-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: teL 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - jnnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. crant van vandaag omvat in totaal 24 na's en bestaat uit twee delen. Het ele nieuws uit binnen- en buitenland, regio en sport vindt u zoals gebrui- k in het eerste deel. De wekelijkse ge Finale bevat onder meer de vol- ie reportages: nsburgse Floraveiling in maatpak van liljoen. Lekkerkerk duurt de ellende voort, filtemstad zit Sint Maarten gewoon te ten". (erbiedige" blik in interieur van de mi- leuwen. ini WK-voetbal in Uruguay, de meest lecte dictatuur. elftse leraar baart opzien met nieuwe timofoonnaald.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1