Rijnsburgse 80 miljoen Flora veiling in maatpak van gulden SgBfiW mmÊKm 'rins Bernhard |iij openings- sest Bouwcoördinator C. Noort: „Je kunt tegenwoordig Ook voor nlet-vakmensen is het nieuwe veilinggebouw inter essant. Vanaf de bezoekersgalerij kan het hele proces beke ken worden; van de aanvoer door de kwekers tot en met de afvoer naar de bloemenstraten. De nieuwbouw van de Floraveiling is niet zozeer het resultaat van een hang naar progressie en exclusiviteit, maar van effi ciency en een prettige werksfeer. „Je kunt met de huidige ontwikkelingen niet blijven werken zoals je grootouders dat deden. Nu komt het voor dat bloe men in dezelfde hal geladen en gelost moeten worden. De mensen staan dan ook nog eens te werken in een hal waar de uitlaatgassen blijven hangen. Onze mensen moeten in een prettige omgeving kunnen werken, met zo weinig mogelijk verlies van kostbare tijd. Je moet snel kunnen werken. Nu komt het wel eens voor dat onze mensen een paar uur na de veiling van de laatste partij bloemen, wagens staan in te la den terwijl ze al lang naar huis hadden moeten gaan. De mo dernisering in onze nieuwe veiling is geen directe aanval op arbeidsplaatsen. Het is alleen zo, dat we in de toekomst bij een groeiende omzet minder snel nieuw personeel aan zullen nemen. Maar tot nu toe zijn we nog altijd bezig met werving. We hebben in het vooroverleg wel veel automatiseringssyste men bekeken. ITT heeft in die tijd voor ons wel eens een vol ledige automatisering ontworpen. In die opzet kwamen de bloemen niet eens in de veilingzaal. Die moesten dan met vi deobeelden geveild worden. Maar dat vonden we toch echt te gek. Bovendien zouden we dan 80 van het veilingperso- neel naar huis kunnen sturen. En dat is in ieder geval niet aan de orde", zo vindt de onmiskenbaar met het vak ver groeide bouwpastoor Noort Aan het eind van de zestiger jaren realiseerde het Florabe- stuur zich dat de veilingvereniging in Frederiksoord binnen afzienbare tijd uit haar jasje zou groeien. Overleg met de ge meente Rijnsburg leerde, dat de snelgroeiende veiling niet voldoende ruimte beschikbaar kreeg voor de toekomstige expansie. Flora meende in dit conflict de Provinciale Planolo gische Dienst achter zich te hebben en diende dan ook be zwaar in tegen de gemeentelijke bouwplannen in de wijk Fre deriksoord, maar werd tenslotte door de Raad van State in het ongelijk gesteld. Op dat moment begon de voorgeschie denis van de nieuwbouw. De relatie Flora gemeente moet zó ongeveer rond het vriespunt geschommeld hebben, totdat meer werken zoals je grootvader..." Floraman Cees Noort onder het motto: „If you can't fight them, join them" met enige inspanning voor de toenmalige CHU in de gemeenteraad werd gekozen. Vanaf die tijd ging het kwik weer stijgen. Op dit moment is dezelfde Cees Noort CDA-wethouder in het Rijnsburgse college. „Dat veroorzaakt wel eens nare situaties", vindt hij. „Zoals nu bijvoorbeeld, met de verkoop van het oude gebouwen complex. De gemeente Rijnsburg wil het graag kopen om op het Floraterrein woningen te realiseren, maar kan het met mijn baas niet eens worden over de prijs.. En zo heb je wel meer van die zaken, het is niet altijd even plezierig". Handelsgeest Er is in Rijnsburg wel het nodige veranderd sinds de Flora veilingvereniging in 1914 in deze plattelandsgemeentë werd opgericht. Voor die tijd verkochten de kwekers hun bloemen in een café op de hoek van de Tramstraat. Veel snijbloemen wisselden verder langs de kant van de weg van eigenaar. Het oorspronkelijke agrarische karakter van Rijnsburg heeft in de loop van de geschiedenis van Flora plaatsgemaakt voor een onvervalste handelsgeest. Tachtig procent van de Rijns burgse beroepsbevolking houdt zich anno 1980 dan ook be zig met de handel. De Floraveiling is in de loop van de jaren een belangrijke schakel geworden in de export van snijbloe men naar vooral Duitsland. Deze positie garandeert de aan gesloten kwekers een stabiele prijsvorming en dat verschaft de Floraveiling een behoorlijke aantrekkingskracht op kwe kers van ver buiten de Leidse regio. Rijnsburg heeft ook een redelijk aandeel in de import van bloemen. Dit overigens tot groot ongenoegen van de bij Flora aangesloten Nederlandse kwekers. „Wij vinden nou eenmaal dat je verder moet kijken dan je neus lang is", vindt de voormalige Flora-bedrijfsleider. „Die buitenlandse handel krijg je hier toch wel op de markt. Als wij die bloemen veilen, houden we die zaak eeb beetje in de hand. Bovendien kun je er zo voor je leden nog wat aan vor- dienen. Je ziet ook dat de veilingen die er tot nu toe niets mee te maken wilden hebben, toch het roer omgooien. Als je de aanvoer en de kwaliteit een beetje in de hand kunt hou den, verschaf je je eigen kwekers in ieder geval een redelijke concurrentiepositie. En dan is het ook nog zo, dat veel soor ten worden aangevoerd in de maanden dat er vanuit Neder land geen aanbod is." ED ouvien de temperatuur tot 10 graden onder de buitentemperatuur kan worden gebracht. Terwijl de meeste ondernemers alle mogelijke moeite doen om bedrijfhallen te verwarmen, is in een veilinghal juist het buitenhouden van de warmte een pro bleem. Deze koeling verschaft de kwekers de zekerheid dat hun produkten onder de meest optimale omstandigheden onder de klok gebracht worden. In dit stadium worden de bloemen ook gekeurd en de gege vens in het computersysteem ingevoerd. Tijdens de veiling verschijnt de kwaliteit van de bloemen met een keurcode op de klok. In het hart van het veilingcomplex ligt de mijnzaal met vier klokken. Met 432 zitplaatsen, alle voorzien van een telefoon, heeft de nieuwe Floraveiling de grootste veilingtri bune van Nederland. De koper hoeft niet te pendelen tussen verschillende veilingzalen, maar kan vanaf een overzichtelijk punt zijn keus bepalen. Op het moment dat hij mijnt, bepaalt de computer waar de veilingkar naar toe gaat. Zenuwcentrum De bloemen worden gedeeltelijk ondergronds afgevoerd naar het verdeelcentrum. Van hieruit brengt de computer de veilingkarren feilloos naar de juiste bloemenstraat, waar de bloemen door veilingpersoneel in de juiste kopersbox wor den geplaatst. Vaste kopers huren in deze bloemenstraten hun eigen opslag- en transportruimte en koelcellen. Enkele exporteurs hebben hier ook een kantoortje neer laten zetten. De bloemstraten zijn gescheiden; aan een kant van de ko persboxen ligt een autostraat, terwijl de andere kant een uit- laatgasvrije zone is voor Florawerknemers, kopers en niet te vergeten bloemen en potplanten. Centraal ligt het zenuwcentrum, dat niet onderdoet voor een middelgrote verkeerstoren. Hier bevindt zich een coördinator die onder meer met behulp van televisie-monitors het vei- linggebeuren kan overzien. Hier staat ook de computer die het in de vloeren ingebouwde transportsysteem stuurt. De computer houdt verder niet alleen de administratie bij, maar controleert ook de klimatologische omstandigheden in het veilingcomplex. Vanuit de verkeerstoren wordt ook het kool- monoxydegehalte In de autostraten in de gaten gehouden. De verkeerstoren is ook knooppunt van de meest geavan ceerde beveiligings- en communicatietechnieken. De verlich ting van het gigantische gebouwencomplex is in drie fasen gekoppeld aan foto-elektrische lichtmeters. Bij voldoende daglicht schakelt de verlichting in de hallen zich automatisch uit: distributie De nieuwe Floreveiling in het kloppend hart van de Randstad, gezien van de rijksweg Amsterdam-Den Haag jlJNSBURG De of- iciële opening van de euwe veiling in jjnsburg op vrijdag I november gaat ge hard met een gigan- jsch teest. 's Mid- Bags om vier uur |iordt het lint doorge flipt door de com- hissaris van de ko- lingin in Zuid-Hol land, mr. M. Vrolijk, ■oor 's avonds staat Ir in het veilingcom plex een grote mani festatie op het pro- jramma, die wordt fijgewoond door krins Bernhard en baarvan de op- jrengst is bestemd koor het Wereld na- Juurfonds, voor de ac- jlie tot behoud van de lalvis. Het feestpro gramma, waaraan een ur van internationa- artiesten deel neemt, waaronder Ka- mahl en Mireille Mat- jhieu, wordt op een og te bepalen datum ^ia de televisie uitge- onden in Nederland Duitsland. Voor de i kwekers, expor- airs en andere geno- dijden wordt het lest besloten met ten koud buffet en ten dansavondje. Za terdag 15 november nudt de veiling en-huis voor be langstellenden, van 1.00 tot 1S.0O uur. De mijnzaal: beklede bankjes als nouveauté in het vaderlandse veiling- gebeuren. Met de praatpaal kan contact gelegd worden met de veilingmeester. ISBURG Men neme 190.000 kubieke meter zand, 850 riolering, 23 kilometer drainagebuis, 60.000 kilo beto- Er, 6.000 'kuub' beton, anderhalf miljoen stenen, 60.000 golfplaat, 40.000 m2 staaldak... Dat zou een inleiding nen zijn in het kookboek voor de nieuwbouw van een van >a's grootste bloemenveilingen, de Flora in Rijnsburg. een jaaromzet van 210 miljoen gulden, derde op de Jijst van Nederlandse bloemenveilingen. Kleinste van groten", ofwel, zoals bouwcoördinator C. Noort het lie- ffigt, „Grootste van de kleinen". Vrijdag 14 november It de nieuwbouw, een maatpak van een slordige 80 mii- gulden, in de Kamphuizerpolder op enkele honderden Srs afstand van de bestaande Flora-veiling, officiéél geo- Twee weken later zal in dit gigantisch nieuwbouwpro- ir het eerst de veilingklok lopen. Bij de bouw van het tare grote veilingcomplex is rekening gehouden met irentuele uitbreiding. Terwijl de laatste hand nog niet jd is aan het hypermoderne veilingcomplex, zijn ver inde aannemers al weer begonnen aan de eerste 1.000 ite meter kopershallen, of beter gezegd „bloemenstra- «et nog goed", zegt bouwcoördinator Noort, wat de tecten Kraan en Markslag, die vanaf 1975 in het overleg iKken zijn geweest, ons op het hart drukten: „Als je een '0 veiling wilt bouwen, dan moet je niet naar een andere g gaan kijken. Je moet gewoon een veiling bouwen je bedrijfsvoering in past. Maak maar een inventarisatie iet huidige complex en beslis aan de hand daarvan wat iders of groter wilt hebben". Nou dat hebben we ge- alle systemen zijn onderzocht, alles is uitgeprobeerd «keken. Toen was bijvoorbeeld de moeilijkheid dat we zeker wisten of de zaterdagveiling gehandhaafd zou blij- We moesten proberen in te schatten naar welke andere sn de zaterdagaanvoer zou verhuizen. We zijn erg lang J geweest met een transportsysteem. Een hele avond nen met karretjes om de draaicirkel vast te kunnen stel- Aanvankelijk werd er namelijk gedacht aan een soort tje. Dit plan is later toch weer in de prullebak verdwenen at het laden en lossen te veel tijdverlies opleverde. De trein moet namelijk wachten op het laden van de laatste In". hebben we een transportsysteem met 4.700 veilingkar- Die worden voortbewogen door een in de vloer inge- wde aandrijfketting. Elke kar heeft een eigen nummer en middel van optische leesapparatuur bepaalt de compu te in de mijnzaal de gegevens van de kopers krijgt inge- d, langs welke kruispunten, zijsporen en wissels de vei- ar naar de juiste bloemenstraat gestuurd wordt. We 'en de computer gewoon een paar willekeurige veiling- in laten repeteren om te kijken of er genoeg karren zijn je nergens vastloopt". "erkgroep kwam in de loop van het overleg tot de con- e dat het interne vervoer van de bloemen een duidelijke 'M ,leneck is in het huidige veilingsysteem. Daarom moest er v methode gevonden worden om de distributie te synchro on met de verkoop in de mijnzaal. Op dit moment gaat 'rocent van de beschikbare werktijd verloren aan het en weer lopen en rijden met veilingkarren met bloemen Wplanten. Om dit tijdverlies te overbruggen, besloot de <Qroep aan- en afvoer van bloemen volledig te scheiden, 'oemen worden door de kweker^ 's avonds of 's mor- vroeg aangevoerd en in neerzelzalen geplaatst, waarin

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17