Wat is daar nou voor lol aan i Het grote onbegrip Zoeken naarBl nieuwe impulsen voor de wielersport SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 NOVEMBER 1980 PAGINA 10 „Hé, moet dat van je baas?" Dat word je vanaf een bouwsteiger toegeroe pen tijdens een dappere trainingsloop van een paar kilometer. In de ogen van niet-hardlopers moet je dus wel zeer onvrijwillig bezig zijn als je langs 's heren wegen draaft in een broek je en een t-shirt. En dan te bedenken dat je eep paar jaar geleden helemaal niet voor vol werd aangezien. Men vond je eigenlijk te gek om los te lopen. Het gilde van fervente hardlo pers was toen nog niet zo groot en degenen die het waagden de eenzame bui tenwegen en bospaden te mijden en de bewoonde wereld binnen te dringen, konden rekenen op een ste vige portie hoon en spot. De laatste jaren, na de spectaculaire opkomst van het hardlopen, trimmen, jogging of hoe je het alle maal wilt noemen, is dat veranderd. De zelfoverwin ning hoeft niet meer zo groot te zijn. Soms valt je zelfs enige bewondering ten deel als je vertelt dat je een afstand hebt gelopen die een ander fietsend nog niet eens met goed fatsoen kan afleggen.... Toch blijft het voor velen een raadsel wat men er voor lol in kan hebben zich uit de naad te lopen in de bittere kou of de slopende hitte met het risico van kramp, overal pijn vanwege de spieren die zo'n inspanning (nog) niet gewend zijn of het ontmoeten van een hond die keffend naast je loopt en probeert een hap in je been te doen. Om dan nog niet te spreken over ademnood, pijn in je zij, val partijen, een hardlopersknie of andere onge makken. En dan hebben we ons nog niet eens afgevraagd of het allemaal wel zo gezond is.... Wie dat wil weten, krijgt van James Fixx in het „Hardlopers Dagboek" een duidelijk ant woord. Al geeft hij toe dat de bewijsvoering niet helemaal rond is, volgens hem wijst alles erop dat je met hardlopen je levensduur eer der verlengd dan verkort. Het onloochenbare bewijs is echter nog nooit geleverd en we moeten het dan ook doen met een groot aan tal „prikkelende aanwijzingen", zoals Fixx ze noemt. En dan geeft hij voorbeelden van de man met bloedvatvernauwing die van de dokter „moet lopen voor zijn leven" en van grootmoeder „Ik geef toe dat ik niet altijd even enthou siast loop maar ik voel me aan de finish al tijd beter dan aan de start". Een lange-afstandloper. Eula Weaver, die op 81-jarige leeftijd hooguit 25 meter kon lopen maar na het volgen van een streng dieet en een sportprogramma vier jaar later meedeed aan mijl- en halve mijl- wedstrijden op de Olympische Spelen voor bejaarden in Californië. Ze behaalde zelfs op Hardlopers dagboek Voor degenen die wel eens willen weten waarom „die anderen" het in hun hoofd halen om zich ongans te lo pen -en voor die opgejaagde zielen zelf is een boekje verschenen van James F.Fixx met als titel „Het Hardlopers Dagboek". Het is deels een dagboek en deels een samenvatting van het al eerder verschenen (ook door Fixx geschreven) boekwerk „Alles over Hard lopen", een dikke pil die be schouwd kan worden als de „hardloopbijbel". In het dag boekgedeelte staan in totaal 52 weekoverzichten, waarin de lopers dagelijks hun gelo pen afstand en tijd kunnen noteren, vergezeld van gege vens over gemiddelde snel heid en gewicht. Verder ge ven overzichten per vier we ken een duidelijk beeld van de vorderingen. Het dagboek is niet gedateerd, zodat op elk willekeurig moment kan worden begonnen. Het is uit gegeven door De Kern in Bussum. Prijs/16.50. Trimboekje Er worden steeds meer hard loopwedstrijden gehouden. Legioenen sportievelingen- rijden elk weekeinde vele kilometers om te kunnen starten in een veldloop, een stratenloop, een trimcross of hoe ze allemaal mogen he ten. Want daar is het de meesten toch om te doen, volgens Fixx. („Wat is een fijnere gedachte", zegt hij, „om op een gure, sombere winterdag tijdens de training te weten dat de kilometers van van daag hun merkbare vruch ten zullen afwerpen tijdens de prestatieloop van aan staande zaterdag"). U kent ze misschien wel: de crossen op de Agnietenberg in Zwol le, de Punterlopen in Giet hoorn, de Zeven Heuvelen cross in Wezep, de boslopen in het Roggebotsebos bij Kampen, de Koolbergloop in Steen wijk, de Wallenloop in El burg, de Midwintercros sen in Ommen, de marathon en mini-marathon van 18,5 kilometer (vorig jaar 1630 deelnemers!) in Apeldoorn. Een groot aantal hardlopers beschikt over het zogenaam de trimloopboekje, dat dit jaar voor de zevende keer is uitgegeven door de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie en de toerclub Le Champion. In dat boekje verzamelen zo'n 7000 lopers en loopsters een seizoen lang stempels van allerlei prestatielopen, waarna men bij het bereiken van een be paald aantal kilometers een bronzen, zilveren of gouden prestatieherinnering ont vangt. Heren moeten voor een gouden herinnering ten minste 200 km. in totaal heb ben gelopen en dames 120 km. In het trimboekje is bo vendien een uitgebreide ka lender opgenomen van een groot aantal prestatielopen in alle delen van het land. U hoeft alleen maar de eerste stap te zetten.... Over het algemeen genomen zal de geslachts- „Als u wilt weten hoe slap uw hersens zijn, daad niet meer energie vergen dan een trap voel dan eens aan uw beenspieren". oplopen of een sprintje van 40 meter. Als dr. Paul Dudley White. men in een slechte vorm verkeert, kan een goed gepland fitheidsprogramma de sexuele beide afstanden een gouden medaille.... Con clusie van Fixx: het bewijs dat hardlopen het leven verlengd is niet waterdicht, maar vol doende. En met de sex zit het volgens Fixx ook wel goed. Het oude verhaal dat sex en sport niet goed samengaan, klopt niet. „Integendeel, at leten zijn beter in sex" zegt Fixx. „Liefde be drijven vergroot, evenals sporten, de behoefte van het lichaam aan zuurstof en voeding. Om aan deze behoefte te voldoen moet het hart een extra hoeveelheid bloed verwerken. „Het leven is één lang proces van vermoeid raken". Samuel Butler. capaciteiten vergroteri". Als zulke vooruit zichten worden geschetst, mag worden aange nomen dat nu vrijwel iedereen de stoute schoenen zal aantrekken en de deur achter zich sluit voor het eerste rondje. „Maar", zegt Fixx, „niet zonder eerst een aantal grondregels in acht te hebben geno men." En die luiden als volgt: als u ouder bent dan 40, ga dan eerst naar de dokter; koop een paar goede hardloopschoenen; doe enkele oefeningen voor en na uw rondje; blijf ontspannen tijdens het lopen; probeer niet te snel te gaan. Vooral dat laatste is erg belangrijk: nooit for ceren. Als je dat gaat doen, is de kans groot dat je het spreekwoord „hardlopers zijn dood- lopers" in praktijk gaat brengen. Wie kent ze niet: de ellebogenwerkers bij de start, de on- vermoeibaren op het eerste gedeelte van het parcours maar geslagenen aan het eind. Strompelend en soms overgevend van ellen- „Het is beter te verslijten dan te verroes ten". Richard Cumberland. de passeren ze de streep, als dat al lukt. Denk niet na een paar soepele kilometers dat je on verwoestbaar bent, want de aartsvijanden „De moeilijkste stap voor iemand die wil hardlopen, trimmen, joggen, is die over de drempel van zijn buitendeur." dr.Joan Ullyot. van elke loper liggen altijd op de loer: kramp, pijn in je zij, lood in je benen enz. Aan pijn in de zij is overigens nog nooit ie mand doodgegaan, volgens Fixx, („gewoon het tempo verlagen en wat vaker trainen") en lopers die vaak last heben van kramp kunnen het best beginnen met een hoger ringende lucht heet is. De lichaamstempera tuur neemt toe en er bestaat zelfs de moge lijkheid dat die tot de rode streep zal stijgen: 40 graden of daaromtrent. Er wordt dan ook gewaarschuwd voor hittekrampen, uitputting door hitte en zonnesteek. Hoe groot de pro blemen zijn tijdens hitte werd onlangs weer „Psychologisch gezien i9 harlopen bijna als mediteren. Het brengt rust en sommige mensen geneest het van depressies". dr.William Hamilton. eens duidelijk tijdens de internationale mara thon in Zwolle toen bijna de helft van het aantal deelnemers de eindstreep niet haalde. Honden Lopers hebben ook vaak last van honden, die alles wantrouwen wat zich op twee benen snel voortbeweegt. Talrijk zijn de verhalen van lopers die een trainingsparcours hebben moeten verlaten omdat zij werden gebeten. Fixx geeft in zijn boek vijf manieren om dit probleem de baas te worden, maar het zijn toch slechts lapmiddeltjes. Fixx noemt als „afschrikwekkende maatrege len" de autoritaire bevelentruc. („Af" of „Naar je baas"), de negeertruc (er is gewoon geen hond), de doe-alsof-je-gek-bent-methode „Vijftien kilometers hardlopen per dag is geen garantie voor een langer leven maar ongetwijfeld lijkt het langer". Niet-loper. „Hardlopen is Je losmaken van de banden die je vasthouden aan een doodgewoon be staan". Haydn Gilmore. zoutgehalte in hun dieet. Ook hitte en kou kunnen hun slopende arbeid doen. Van alle omstandigheden om te lopen is hitte wel de gevaarlijkste. De warmte wordt narrielijk niet zo vlot door het lichaam afgestaan als de om- (als een idioot op het beest afstormen onder het slaken van de afgrijselijkste kreten), de bluf truc (net doen alsof je met een steen gooit) en de naastenliefdetruc („zoet hondje"). Fixx geeft het zelf ook toe: geen van zijn technieken is onfeilbaar. Er is eigenlijk maar één goede methode: je eigen hond meenemen. Tijdens een wedstrijd wordt dat uiteraard wat moeilijker, al zie je wel dat deelnemers aan een wedloop of cross hun trouwe viervoeter meenemen, compleet met rugnummer en keurig een meter achter de baas aanlopend. En aan de finish wacht ook hem een medail le. GERRIT WOLTERS WOERDEN De Koninklijk# Nederlandse Wielren Unief (KNWIJ) kant zich fel tegen d«[ steeds nadrukkelijker onderno men internationale pogingen 1 de nabije toekomst beroep wielrenners en amateurs vaker! rechtstreeks met elkaar te la-r ten duelleren. Vooral het stref ven om de Tour de l'Avenir - dn ronde van Frankrijk voor ama{ teurs - in 1981 „open" te verkla- ren, stuit van Nederlandse_zijdj op grote weerstand. Wim P enburg, voorzitter van de spor commissie van de KNWU: „Wijl zijn beslist niet enthousiast en stellen ons terughoudend op.f Een 28-jarige amateur uit heti> Oostblok kan best in staat won den geacht het met succes tege een goede prof op te nemeQ Maar voor een jonge amateu zoals wij die meestal hebbed ligt dat heel anders". Toch zal Nederland waarschijnlijk binl nenkort met de nieuwe ontwikkelinf moeten leren leven. Vooral ook omda] Felix Lévitan, en hij is nu eenmaal I slist niet de eerste de beste in wielei land, druk bezig is zijn Ronde Toekomst extra interessant te maken! De Tour de l'Avenir wil hij gebruiken als een soort proefwedstrijd. Zou in dq praktijk blijken, dat het wielrennen daardoor een nieuwe impuls krijgt, darjj zal hij te zijner tijd alles in het wei" stellen de Tour de France „open" gooien. De KNWU mag in de evolutie geeifl heil zien, toch staat het voor iedereen wel vast, dat de wielersport waarschijn! lijk alleen via ingrijpende veranderin gen tot in'lengte van dagen interessani kan blijven. Tijdens de door Joop Zoel temelk gewonnen Tour de France if nog eens overduidelijk aangetoond, daj zich maar weinig jonge renr detten aanbieden. De dienst wordt uit! gemaakt door routiniers. Dat is Tourdirecteur Lévitan een doorL in het oog. Voeg daarbij het feit, dat de strijd tussen profs en amateurs ook in commercieel opzicht de nodige moge-- lijkheden biedt en het is duidelijk datj hij bereid is zich in te spannen de nieur we gedachte overal te doen accepteren! Hoewel de zogenaamde open wedstrij den al enige jaren op de international! kalender prijken - Frankrijk kent der meer het circuit De la Sarthe en de Ster de Beloften, terwijl er in Zwitser land door gebrek aan goede profs bijna alleen maar open koersen worden geor ganiseerd - staat nog niet definitief dat de confrontatie tussen deze twee tegoriëen automatisch tot meer strijd lust leidt, èn tot de doorbraak van veel belovende jongeren. Een Tour de l'A venir is daarvoor - dat kan niet wordei ontkend - uitermate geschikt. Niet niets hebben de Russische amateur renners onder leiding van de befaam de Sergei Soukhoroutchenkov jai lang de lakens uitgedeeld en is dit zoen door de Columbiaan Alfonso Flo- xez aangetoond, dat er ook elders op de ■wereld goede wielrenners zijn. Voor de twijfelaars kan trouwens ook nog u den verwezen naar de in Sallanches ge- Ihouden wereldkampioenschappen op. de weg waar de neo-prof Boyer uit Amerika opmerkelijk lang met de be sten meestreed. it lartir Ketic '\- Misschien krijgt Lévitan het gelijk vol ledig aan zijn zijde wanneer alle wel of niet officieel betaalde toppers elkaar moeten bestrijden. Er zal in ieder geval iets moeten gebeuren want de beroeps- wielrensport maakt een crisis door al zal dat velen door de gigantische triom fen van de ploeg van Peter Post niet direct zijn opgevallen. Niet alleen in ons land is het moeilijk na deze wieier- formatie een behoorlijke ploeg op de been te brengen. Ook het verdwijnen van gerenommeerde wielersponsors als IJsboerke, Kas, Samson (de equipe van Moser) en het Spaanse Vereco zijn te kenen aan de wand. In West-Europa - het „slagveld" beroepsrenners - zijn de wielerzaken vastgeroest. De ongeveer 500 profs ko men elkaar steeds tijdens dezelfde wed strijden tegen, weten wat ze aan elkaar f?"36 hebben en maken, als de nood man komt, gewoon afspraken. Gezien het feit dat wielrennen tot een typische universele tak van sport mag worden gerekend is dat vastlopen in een be kend patroon eigenlijk een merkwaar- f dige zaak. De pogingen om in Amerika de nodige meerdaagse wedstrijden van de grond te krijgen, kunnen dan ook eveneens worden beschouwd als een lactie het niveau te verbeteren. trs i< De officiële wielerkalender zal deze Wahl maand, tijdens het UCI-congres in Ge- nève, aangeven wat de echte mogelijk- Ho* heden voor de nabije toekomst zijn. <r'an Wellicht zal ook worden bepaald dat er 1 niets op tegen is dat de amateurs in een "2, 4 zogenaamde bondsploeg mogen opere- •Hdei ren, zodat op die manier ook enigszins op de landenformule kan worden te ruggegrepen. •laatst Een ding is inmiddels wel bekend: in Italië zal, net zoals in Nederland, niet al te enthousiast worden gereageerd, z(j nder VSt)f 1 0| het om een andere reden. Daar staan niet minder dan 35 amateurs, onder r'"°l wie de befaamde Gianni Giacomini, !n 6— klaar om toe te treden tot de gelederen '°n. van de profs. Samson mag zich hebben «nder teruggetrokken, bedrijven als Santini, :aan I Studio. Casa en Samontana Benotto nc hebben zich al aangediend. '^r P< PETER VAN PUTTEN chake

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10