Oostenrijkse bisschoppen beklemtonen autonomie geweten bij geboorteregeling school boeken verdienen een tweede jeugd KORTE METTEN Hervormde synode over kernwapens Elk jaar weer wordt er voor oncjeveer 120 miljoen gulden aan boeken voor voortgezet onderwijs gekocht. Niet eens bewust, want niet de gebruikers van de studieboeken bepalen de aanschaf en ook niet de ouders van de betreffende leerlingen, maar de docenten op de vele honderden scholen voor voortgezet onderwijs die ons land rijk is. Zelden laten ouders of leerlingen bij de schoolkeuze het boekenpakket meespreken dat er wordt gevoerd. Gelaten ondergaan ze de financiële aderlating. En toch zouden in veel gevallen de kosten voor de aanschaf van boeken beperkt kunnen worden. Als goede schoolboeken maar wat langer ongewijzigd werden herdrukt en als scholieren die bepaalde boeken niet meer nodig heben maar wat beter doordrongen waren van het feit, dat een volgende leerling die boeken ook best zou kunnen gebruiken. Op dat laatste speelt Van Dijk's Boekhuis in Kampen in. Het verkoopt nieuwe schoolboeken, maar liever goede gebruikte. Menig boek beleeft dankzij Van Dijk een tweede jeugd. Er zullen in ons land weinig middelbare scholieren of ouders van middelbare scholieren zijn die nog nooit gehoord hebben van Van Dijk's Boekhuis in Kampen. BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 PAGINA J— Zesduizend titels van schoolboeken voor het voortgezet on derwijs liggen in het magazijn overzichtelijk voor het grijpen. Ondanks de verregaande automatisering blijft het samenstel len van de duizend individuele boekenpakketten per dag ar beidsintensief. In de zomerperiode werkt Van Dijk's Boekhuis met tweehonderd vakantiewerkers. KAMPEN De heer Van Dijk senior in Kampen is nu 66 jaar. Dat mag oud genoeg heten om de schoolboeken voor gezien te houden, de eruit opgedane kennis op een laag pitje te zetten en te genieten van de vrije tijd die geacht wordt in royale mate voorhanden te zijn. Maar Van Dijk volgt een volstrekt ander ge dragspatroon. Hij kan van de schoolboeken geen afstand doen. Hij blijft nauwkeurig op de hoogte van wat er aan schoolboeken op de Nederlandse markt verschijnt en van wat er wel in die boe ken te vinden is. Dagelijks gaan er grote aantallen door zijn han den. Nieuwe, maar vooral gebruikte. Want Van Dijk is in Neder land de grote man van het gebruikte schoolboek. Vroeger was studeren na de lagere school weggelegd voor de kinderen van meer bemiddelde ouders. En dan had je nog de doorzetters die naast hun zware dagtaak studeerden, om zich een betere positie te verwerven. Die kochten van hun ten koste van eten en kleding gespaarde centen een studieboek en togen aan de slag. Leren was een luxe. Leerboeken waren zowel saai als schaars en duur. Intussen is de leerplicht uitgebreid tot het zestiende levensjaar. Voortgezet onderwijs is de gewoonste zaak van de wereld ge worden. Financiëel vergt het volgen van dat onderwijs van de ou ders van leerplichtige kinderen niet meer zodanige offers, dat de essentie van het gezinsbestaan erdoor in gevaar komt. In elk ge val op papier hebben de kinderen van zowel de meer als de min der bemiddelde ouders dezelfde kansen op ontplooiing. Dat dit in de praktijk niet altijd uitkomt heeft minder te maken met fi nanciële dan met sociale en politieke problemen. Even schrikken En toch is het voor de meeste ouders even schrikken, wanneer ze zien hoeveel geld er toch nog uitgetrokken moet worden voor boeken, schriften, pennen, tekenmateriaal, gymnastiekkleding, excursies en bijzondere activiteiten op de school. Dat zijn alle maal verplichte uitgaven. Wie ze niet doet, kan het betreffende onderwijs niet goed volgen. Voor de meeste mavo's valt het alle maal nog wel mee, omdat die vaak de boeken uitlenen of verhu ren aan de (ouders van) leerlingen. Maar voor een kind dat naar de brugklas van havo/vwo gaat, moeten de ouders in de regel zelf de boeken aanschaffen. Een bedrag van 250 gulden gaat daar gauw mee heen. En dan praten we nog niet eens over de schriften, de pennen, de ringbanden, de agenda, de schooltas, de tekendriehoek, de gradenhoek.... Wanneer meer kinderen uit één gezin vervolgonderwijs genieten is het gat in de financiën van de ouders navenant groter. Want in de hogere leerjaren ple gen de boekenkosten te stijgen, ondanks dat in de „boven bouw" van de scholen een beperkt vakkenpakket wordt geko zen. Een leerling die naar de vierde klas van de havo gaat, heeft ondanks het beperkte aantal gekozen vakken gauw voor zo'n vijfhonderd gulden aan boeken nodig. Gigantische stroom In ons land gaat jaarlijks een gigantische stroom schoolboeken over de toonbank. Naar schatting is de jaarlijkse omzet zo'n 120 miljoen gulden. Een studieboek koop je niet meer onder een tientje. Het bewijs is te zien in de winkel van Van Dijk's boekhuis in Kampen, waar een vrouw vier boeken In ontvangst neemt te gen betaling van f 62,30. Het is druk in de winkel, hoewel het nieuwe schooljaar toch al nadrukkelijk begonnen is en alle scho lieren geacht worden de benodigde boeken In bezit te hebben. En de klanten komen er echt alleen voor schoolboeken, want in iets anders wordt daar niet gehandeld. „Soms vraag Ik me ook wel af hoe het komt dat o drukte zo lang aanhoudt", zegt de heer J.G. van Dijk, zoon van de inmid dels als directeur teruggetreden oprichter van Van Dijk's Boek huis, die samen met zijn broer de directie voert. „Maar het is toch ook weer niet zo onlogisch. Je hebt Inderdaad mensen die door vakanties zijn vergeten tijdig hun boeken te bestellen, maar die vormen maar een heel kleine minderheid. De meesten die nu nog in de winkel komen of via de post of telefonisch boeken be stellen zijn diegenen die voor een herexamen zijn geslaagd en alsnog overgaan naar de volgende klas, of mensen die op het laatste moment nog van schooltype zijn veranderd. Met elkaar zijn dat er nogal wat. En dan heb je nog een heleboel mensen die avondonderwijs of dagonderwijs voor volwassenen volgen. Die hebben nu pas hun boekenlijst gekregen. Die konden dus nau welijks eerder bestellen. Dat avond- en dagonderwijs voor vol wassenen zal voorlopig de drukte nog wel op peil houden, want er melden zich ook na het begin van de cursussen nog veel stu denten aan. Pas in de loop van september bereiken de meeste moedermavo's en -havo's hun maximale aantal leerlingen. Maar ook in de loop van het verdere cursusjaar blijven bij ons de boe- kenbestellingen doorgaan, zij het natuurlijk wel in een aanmerke lijk rustiger tempo dan in de zomerperiode". Kostbaar Van Dijk geeft grif toe dat boeken, ook studieboeken, duur zijn. „Voor een deel komt dat door de hoge produktiekosten", meent hij, „maar de belangrijkste oorzaak is wel de beperkte omvang van het Nederlandse taalgebied. Het Nederlandse schoolboek is nauwelijks een exportartikel, afgezien dan van enige afname door landen als België, de Antillen en Suriname. Door dat be perkte afzetgebied zijn de oplagen noodgedwongen klein. Maar of je nu een grote of een kleine oplage maakt, de aanloopkosten zijn even hoog. Je moet hetzelfde zetwerk verrichten en het zelf de drukmateriaal vervaardigen. Al die kosten moeten worden te rugbetaald uit een relatief klein aantal boeken. Vooral Engelstali ge schoolboeken zijn vaak stukken goedkoper dan Nederlandse, omdat van elk boek veel grotere aantallen kunnen worden ge drukt". En toch vindt Van Dijk de Nederlandse schoolboeken vanuit een ander oogpunt bekeken niet duur. „Als we kijken naar de prijs stijgingen voor levensonderhoud In het algemeen, is het school boek in prijsontwikkeling duidelijk achtergebleven. En bekijk dan eens het tegenwoordige studieboek. Vergelijk dat eens met de boeken waaruit wij zelf in de jaren vijftig, zestig en zeventig onze kennis mochten opdoen". Hij laat twee geschiedenisboeken voor middelbaar onderwijs zien: een uit het begin van de jaren zeventig en een dat dit jaar voor het eerst op de markt is. Inderdaad is er een hemelsbreed verschil. Het nieuwe boek toont schitterend kleurendrukwerk en een frisse en levendige opmaak, die als het ware tot lezen uitno digen. „Zo'n schitterend boek mèg toch best een paar centen kosten?" meent Van Dijk. „Met zulke boeken krijg je toch veel meer ple zier in de studie dan met de boeken waarmee wij het vroeger moesten stellen? Studieplezier Is toch ook wat waard? Didac tisch staan de Nederlandse schoolboeken tegenwoordig op een hoog peil, ook internationaal gezien. De Nederlandse uitgevers hebben veel geleerd van hun buitenlandse collega's en hebben die soms zelfs voorbij gestreefd. Saaie schoolboeken tref je nau welijks meer aan. Geen uitgever kan zich nog zo'n boek permit teren. Het zou gewoon niet meer worden verkocht bij de tegen woordige concurrentie. Ook het leerboek dat door één auteur werd geschreven is er nauwelijks meer. Kijk maar voorin. Het is nagenoeg steeds een auteurscollectief dat verantwoordelijk is voor de inhoud. Niet alleen bij vakken als geschiedenis en aard rijkskunde, maar ook bij bijvoorbeeld Nederlands, wiskunde, godsdienst en noem maar op. Méér schrijvers zorgen bijna auto matisch voor een aantrekkelijker presentatie van de leerstof". Relatief mag het studieboek in Nederland dan niet zo gek duur zijn, het blijft een feit dat de aanschaf van studieboeken een flin ke hap uit het huishoudbudget vergt. „Wat dat betreft is er abso luut niets nieuws onder de zon", zegt Van Dijk. „Vanuit dat gege ven Is zo'n vijftig jaar geleden mijn vader begonnen met de han del in gebruikte schoolboeken, die nu zo'n grote vlucht heeft ge nomen". Niets veranderd En zo zijn we terug bij Van Dijk senior, die weliswaar geen direc teur meer is, maar die nog dagelijks meehelpt in het door hem zelf van de grond af opgebouwde schoolboekenimperium. „Zo lang de inhoud gelijk is, is een gebruikt boek net zo goed als een nieuw boek", was Seniors uitgangspunt. „Aan dat uitgangspunt Het factureren van alle opdrachten die Van Dijk's Boekhuis uitvoert, gebeurt via de computer. Medewerkers met een leespen over een stickertje te gaan en de computer vervaardigt de nota's voor de klanten. is in de afgelopen vijftig jaar bij ons niets veranderd", vertelt zoon J.G. „Je hebt natuurlijk schoolboeken die je in principe nieuw aanschaft omdat je die de hele schoolperiode nodig hebt, zoals de Bos-atlas en woordenboeken. Die wil je vaak na je schooltijd ook niet meer kwijt. Maar de meeste andere school boeken zijn bedoeld voor een gebruik van één, twee jaar. Het is toch te gek dat zulke boeken na die periode niet meer waard zijn dan de prijs van oud papier?" „Van die gedachte ging mijn vader uit toen hij als jongen op het gymnasium in Kampen zat. Hij combineerde die gedachte met zijn handelsgeest en dacht iets verder dan aan alleen zijn eigen boekenbehoefte. Van een leerling die het kwijt wilde, kocht hij een boek voor bijvoorbeeld twee kwartjes en dat verkocht hij weer aan een andere leerling die dat boek juist moest hebben. Voor drie kwartjes. Daarmee waren drie partijen gediend: de ver koper, die toch nog een redelijke prijs maakte voor zijn oude boek; de koper, die beneden de nieuwprijs een boek kreeg met de juiste inhoud; en mijn vader, die op deze manier geld in han den kreeg om zijn studie geschiedenis aan de Vrije Universiteit In Amsterdam te bekostigen. Tijdens die studie bleef hij actief in het kopen en verkopen van gebruikte studieboeken en van lie verlee kreeg hij er ook een boekenantiquariaat bij. Na vier jaar ging dat met de studie niet meer samen. Toen nam hij het besluit van zijn antiquariaat zijn beroep te maken. Korte tijd later, toen de economische crisis hoogtij vierde, nam hij er opnieuw ge bruikte studieboeken bij. In de oorlog kwam er een onderbre king, omdat vader weigerde zich bij de Kultuurkamer aan te slui ten. Maar na de oorlog ging hij er weer goed tegen aan. Afijn, u ziet het resultaat". Zesduizend titels Dat resultaat is, dat Van Dijk's Boekhuis is uitgegroeid van een eenmansbedrijfje, gevestigd in een pandje in de Kamper binnen stad, tot een onderneming die werkt met vijfentachtig vaste krachten en, in de zomermaanden, nog eens tweehonderdvijftig vakantiewerkers, in een hypermodern gebouwencomplex rr> veel parkeerruimte aan de rand van het industrieterrein van] noordelijkste Ijsselstad. Pakweg duizend bestellingen per d worden er In de drukke zomerperiode weggezonden, of meed geven aan de klanten die persoonlijk naar het Boekhuis komi Voor die laatste groep zitten er maximaal twee uren tussen H opgeven van de bestelling en het moment waarop het pak» kant en klaar kan worden meegenomen. Wie bedenkt dat ma zelden twee boekenpakketten aan elkaar gelijk zijn en dat in H magazijn niet minder dan zesduizend verschillende boektitels d gestapeld liggen (als we de van elkaar verschillende drukk meetellen zijn er zelfs elfduizend verschillende boek„titels") beseffen dat zo'n bedrijf afhankelijk is van een verregaande ma van automatisering. De computer speelt dan ook een belangrij rol in het bedrijfsgebeuren. Zelfs de facturen worden door i computer opgemaakt. Het personeel hoeft slechts een „leespe over het op elk boek geplakte stickertje te laten glijden en t computer zorgt dat op de nota de titel van het boek, de druk de prijs verschijnen. Met de zesduizend verschillende boektitels die Van Dijk in vcx raad pleegt te hebben is het aanbod van studieboeken voor ti vervolgonderwijs nog op geen stukken na compleet. Vijf jaar g leden waren er voor deze markt niet minder dan zestienduize titels voorhanden. Per Jaar verschijnen er ongeveer driedulze nieuwe titels of herdrukken. En herdrukken zijn lang niet alt gelijk aan de vorige drukken.... Eerste chaos „Ja", zegt Van Dijk, „toen de Mammoetwet van kracht was worden en er op menige school naar hartelust geëxperimenteè mocht worden, konden we inderdaad wel spreken van een cha op de studieboekenmarkt voor de middelbare scholen en scholen voor beroepsonderwijs. Alle uitgevers wilden graag e graantje meepikken; we werden overspoeld met nieuwe boe) tels. Maar in die chaos is in de loop der jaren toch wel grote vl andering gekomen. De docenten die voor de scholen, mees sectiegewijs, de boekenkeus bepalen zijn namelijk nog niet gek. Die weten na de nodige experimenten feilloos de bet» boeken eruit te pikken. Op die manier zag je de overbodige bo ken vrij snel verdwijnen". „De titels die wij nu in voorraad hebben zijn wel de meest gar bare. Het komt verhoudingsgewijs niet vaak voor dat wij best de boeken niet in voorraad hebben. Nee, van die chaos van e paar jaar geleden is gelukkig geen sprake meer. De uitgevers i intussen ook wel wijzer geworden. Die geven een nieuw boek p uit wanneer ze een redelijke mate van verkoopsucces kunn verwachten. Herdrukken blijven ook veel langer gelijk aan de v rige drukken, om de kosten maar in de hand te kunnen houde^ Hij houdt twee opvolgende drukken -van een wiskundeboek in hand. Inhoudelijk zijn ze volkomen identiek. Maar de vorige dr is gebonden en de nieuwe (niet eens fraai) ingenaaid. „Integn gebonden, heet dat tegenwoordig", grapt Van Dijk. „Dat wil ze gen: met een klodder lijm In de kaft geplakt, net als een telefoo boek. En dat allemaal om de kosten in de hand te houden, wi het nieuwe boek is even duur als de vorige druk. En zo komt I tegenwoordig vaak voor dat het door ons geleverde gebruil schoolboek niet alleen goedkoper is dan een nieuw boek. mi ook in uitvoering kwalitatief beter. Echt, de kreet dat een g bruikt boek net zo goed is als een nieuw boek doet onverki opgeld. Alleen ben je voor een gebruikt boek één derde mind kwijt dan voor een nieuw. Op een heel boekenpakket maakt j toch een wezenlijk bedrag uit, nietwaar?". Schaarste Studieboeken mogen dan door de vlucht die het onderwijs he genomen en de produktiedrang van uitgeverijen niet mt schaars zijn, toch ziet Van Dijk wel degelijk schaarste. „Goe gebruikte schoolboeken zijn zonder meer schaars", zegt 1 „Met „goede" bedoel ik dan niet in de eerste plaats fraai uitzit de, maar qua inhoud bruikbare boeken. Aan de oude studiebc ken van de eindexamenkandidaat uit 1973 hebben we nk meer, want geen school gebruikt die nog. Natuurlijk willen i graag dat een recent gebruikt boek in goede staat verkee maar daaraan kunnen we zelf een heleboel doen. We hebb een eigen reparatie-afdeling, waarin we beschadigde gebruil boeken in een staat terugbrengen die niet voor nieuw onderdo Nog te weinig scholieren beseffen geloof ik, dat hun niet m< gebruikte boeken meer waard zijn dan oud papier. Bij ons ki nen bruikbare gebruikte schoolboeken in elke hoeveelheid w den ingeleverd. Onze taxateurs stellen daar een heel redeli prijs voor vast. Op die manier doen we, dacht ik. aan een uite nuttige vorm van recycling. Zelfs boeken die niet meer kunn worden gerepareerd, ondergaan een bepaalde vorm van re< cling, want die gaan als oud papier terug naar de papierfabriki ten. Elke twee weken een container vol, 160.000 kilo per jaai RINK DROI Car mar bert Ben Ben op z loor ding Paus getuigt opnieuw van oecumenische interesse Paus Johannes Paulus II heeft tegenover de leden van de commissie „Geloof en Kerkorde" van de We reldraad van Kerken zijn waardering en dank geuit voor het werk, dat deze commissie tot nu toe heeft verricht en opnieuw zijn belangstelling voor het oe cumenisch werk onder streept. Volgens de paus kan geen echt en duurzaam herstel van de eenheid worden ver kregen als niet eerst alle nog bestaande afwijkende ziens wijzen gezamenlijk worden opgehelderd. „Als u vragen rondom eucharistie en ambt bestudeert, behandelt u niet slechts realiteiten, die tot het wezen van de mysteries van de kerk en haar structuur be horen, maar roert u gelijktij dig problemen aan, die tot op heden oorzaak van onze scheiding zijn geweest", aldus de paus tot de leden van de commissié. Als centraal pro bleem bij het herstel van de volle gemeenschap noemde de paus, die de de commissie in particuliere audiëntie ont ving, het vraagstuk van het kerkelijk ambt. In een gemeenschappelijke verklaring over de bisschoppensynode hebben de Oos tenrijkse bisschoppen hun gelovigen voor gehouden, dat zij niet altijd fout handelen wanneer zij zich niet houden aan de ency cliek „Humanae Vitae". Zij herhalen daar bij hun uitspraak van 1968, dat verschil van opvatting over het gebruik van voor behoedmiddelen het wezen der christelij ke eenheid niet verstoort. De bisschoppen beginnen hun verklaring met de opmerking, dat de gehuwden zelf hun er varingen moeten inbrengen bij de ontwikke ling van een hedendaags begrip van het christelijk huwelijks- en gezinsleven. Zij be klemtonen daarbij, dat liefde en trouw ook nu de basiswaarden uitmaken van een ge slaagd huwelijks- en gezinsleven. Over de positie van katholieken, die na schei ding opnieuw getrouwd zijn, zeggen de bis schoppen, dat de kerk volgens het gebod van Christus het huwelijk als een onverbrekelijke gemeenschap beschouwt. Zij kan daarom het tweede burgerlijke huwelijk van een geschei den katholiek niet als een sacramentele ge meenschap beschouwen. Dat betekent volgens de bisschoppen echter niet, dat deze mensen van de kerk zijn afge scheiden. Integendeel, de kerk dient hen met bijzondere zorg te omringen. Tot het sacra mentele leven kunnen zij echter alleen wor den toegelaten, wanneer aan bijzondere voor waarden is voldaan. „Dit moet in een gesprek met een ervaren priester worden verhel derd", aldus de bisschoppen. Uitvoerig gaan de bisschoppen ook in op de kwestie van de geboorteregeling. Zij wijzen erop, dat gehuwden in een edelmoedige le vensaanvaarding dienen te beslissen over hun kindertal. De enig toegestane methode voor de geboorteregeling volgens „Humanae Vitae" is de periodieke onthouding, die vol gens de bisschopen een grote mate van be trouwbaarheid bezit, wanneer zij goed wordt toegepast. Maar wanneer gehuwden na zorgvuldig on derzoek tot een andere opvatting gekomen zijn dan kunnen zij rustig daarmee voort gaan, zo zeggen de bisschoppen, die hun ver klaring besluiten met de opmerking, dat in het huwelijk de kwestie van de methode van de geboorteregeling ondergeschikt is aan de veel belangrijkere eis aan de gehuwden, na melijk om steeds meer te groeien in weder zijdse liefde. Steeds minder rooms-kat- holieke ouders laten hun kinderen dopen. In 1978 was het tachtig procent te gen 95 procent in de jaren vijftig. Het KASKI conclu deert dit in een rapport „Dopen...ja, waarom eigen lijk?", op basis van een on derzoek vorig jaar in op dracht van de bisschoppen gehouden. Dat dopen voor alle katholieke ouders geen vanzelfsprekende zaak meer is, blijkt volgens het KASKI ook uit het feit, dat ouders hun kind meest al niet zo gauw mogelijk na de geboorte laten dopen, zoals tot voor kort gebrui kelijk was. Doorgaans wachten de meeste ouders een half jaar, voordat zij hun kind laten dopen. Ook internationaal is het doop- In verband met de Nationale Bijbelweek, die zal worden gehouden van 25 tot en met 31 januari, heeft de Raad voor Contact en Overleg be treffende de Bijbel, Planeten- laan 113, 9742 HD Gronin gen, vijf folders uitgegeven, waarin de verschillende as pecten van de Bijbelweek worden belicht. Zij geven respectievelijk algemene in formatie, een bijdrage tot tekstuitleg, aanwijzingen voor gespreksgroepen, tips voor de viering met kinderen en aanwijzingen voor de sa menstelling van een liturgie, alsmede voorbereiding van een preek. De Bijbelweek heeft als thema „Steek je licht op met elkaar". Tegen veler verwachting in heeft de synode van de ge reformeerde kerken deze week niet besloten het lid maatschap van de Gerefor meerde Oecumenische Sy node (GOS) op te zeggen. Haar relatie met deze inter nationale organisatie van behoudende gereformeerde kerken staat al jarenlang onder hevige spanning. De GOS heeft onder meer be zwaren tegen de theologi sche koers van de gerefor meerde kerken en hun lid maatschap van de Wereld raad van Kerken. Omge keerd zijn de gereformeer de kerken weinig gelukkig met de opstelling van de GOS inzake de apartheids politiek in Zuid-Afrika. De meerderheid van de synode vond de tijd nog niet rijp om definitief afscheid te nemen van de GOS. Wel meende men, dat er een on derzoek moest komen naar de vraag of bet GOS-lid- maatschap niet leidt tot medeplichtigheid aan de apartheidspolitiek. Een werkgroep gaat dat onder zoeken. De burgemeester van Jeruza lem, Teddy Koliek, maakt zich zorgen over het weg trekken van christenen uit de stad. Hij zou het toejui chen, wanneer de christelijke gemeente, die nu twaalfdui zend mensen telt zou worden uitgebreid. Daartoe is onder meer nodig, dat het christe lijk onderwijs wordt verbe terd, opdat de christelijke in tellectuelen in de stad blij ven. Ook dienen jongeren aan goedkopere woningen te worden geholpen en tenslotte moeten de moeilijkheden, die christelijke zakenlieden heb ben om credieten te verkrij gen uit de wereld worden ge holpen. Het gemeentebestuur van Jeruzalem is bereid daarbij alle mogelijke hulp te verlenen. De generale synode van de Nederlandse hervormde kerk zal tijdens haar vergadering van 20 tot en met 22 november in Doom onder meer het concept behandelen voor een pastorale brief over de kernbewapening, de af sluiting van de synodale beraadslagingen over een standpunt ten aanzien van het bezit van kernwapens. Voorts staat op de agenda een rapportage van de discussie over het probleem van de kernenergie, een onderwerp, dat al eerder in de synode de aandacht vroeg. Tevens wordt ge sproken over het jaarverslag van de Raad voor de Zending, alsmede over de beleidsnota Kerk en School en die van de Raad voor het Verband met andere Kerken. Ook is er een voorstel tot concentratie van de Haagse kantoren van de Hervormde Kerk in één gebouw. Kardinaal Wyszynski zou ontslag willen De Poolse primaat, kardi naal Wyszynski, heeft in Rome een gesprek gehad met paus Johannes Paulus II. Over de inhoud ervan zijn geen mededelingen ge daan. De „International Herald Tribune" melddc; dezer dagen, zich beroe pend op Poolse bronnen, dat de kardinaal (80), mo gelijk zijn ontslag zou in dienen. Hiermee zou de weg vrijkomen voor een krachtiger figuur met een scherper oog voor de poli tieke ontwikkelingen in Polen. De kardinaal heeft op 26 au gustus in een door de tv uit gezonden preek de stakende, arbeiders in Polen opgeroe pen weer aan het werk te gaan. Volgens het emigran tenblad „Kultura" in Parijs zou de kardinaal hierbij door de regering zijn misleid. Hij liet zich ervan overtuigen, dat een dreigende Sovjet-in vasie alleen dan niet zou doorgaan als de arbeiders weer aan het werk gingeii Een tweede maal, dat de re gering het prestige van de kardinaal een slag toebrachlj was, volgens het blad, toeri een etmaal, nadat kerk en staat in een communiqué van samenwerking melding maakten, een rechtbank wei-j gerde de statuten van de vrije vakbond „Solidariteit'! zonder meer goed te keuren] De kardinaal hoorde dit pal toen hij al in Rome was. ft c v. TRIJ (a.l. Can Ex-u het i helft ook Hill sher: sleei bare taan aan En UDC (16) Walt< geeft

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8