Amerikanen hebben genoeg van „big government T KIEZERS WAREN BEMOEIENIS WASHINGTON BEU 9Ik was sterke president9 Behoudende tendens ook in lokale verkiezingen Voorzichtige Europese reacties zege Reagan Carter wil top laten doorgaan Meerderheid Republikeinen heeft grote gevolgen in de Senaat Khomeiny ongeduldig over gevechts prestaties Iran HOE DE STATEN STEMDEN ia a BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 PAGINA 9 (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De boodschap van de Amerikaanse kiezers was duide lijk en ingrijpend. Niet alleen werd voor het eerst sinds Herbert Hoover in 1932 een vier jaar daarvoor gekozen president voor een tweede termijn af gewezen, maar ook maakte een ruime meerderheid van de kiezers duidelijk zijn vertrouwen te hebben verloren in de partij, die al enkele tientallen ja ren het politieke beeld in de Verenig de Staten beheerste. Met president Carter kreeg zijn Democratische par tij zware klappen. Minstens even ver rassend als Carters grote nederlaag was het feit dat de Democraten in één klap de comfortabele meerderheid in de senaat verspeelden. De manier, waarop dat gebeurde bijna alle als progressief te boek staande Democra tische senatoren werden ondanks soms imponerende reputaties versla gen wijst erop, dat de nieuwe con servatieve koers van Reagan kan re kenen op meer steun in het Congres dan voor mogelijk was gehouden. Een meerderheid van de Amerikaanse kiezers blijkt genoeg te hebben van „big government", zoals het geloof van de Democratische partij in regulerende overheidsprogramma's hier wel wordt genoemd. De boodschap luidt onmisken baar: terug naar het particulier initiatief. Verwachting .Laatste optimist'' De verkiezing van Ronald Reagan, wel eens „de laatste optimist in de wereld" genoemd, zal een drastische wijziging in de Amerikaanse politiek te weeg bren gen, zelfs al zou hij maar een klein deel van de in een jaar campagnevoeren ont vouwde ideeën uitvoeren. In Californië, waar hij in 1966 na een even conserva tieve campagne werd gekozen tot gou verneur, ontpopte hij zich uiteindelijk als een vrij gematigde Republikein. Maar dat werd voor een belangrijk deel ver oorzaakt door een ruime Democratische meerderheid in de Californische volks vertegenwoordiging. In Washington krijgt Reagan te maken met een Repu blikeinse senaat. In het Huis van Afge vaardigden hebben de Democraten wel iswaar hun meerderheid behouden, maar ook daar is al geruimte tijd een dwars door de partijen lopende conser vatieve opleving aan de gang. De „con servatieve ommezwaai" is dan ook ver rassend compleet. Wat is er te verwachten als Ronald Rea gan in januari op 70-jarige leeftijd de macht overneemt? De Verenigde Staten zullen zich sterker dan sinds de Vietna- m-oorlog het geval is geweest isoleren van de rest van de wereld. Het Salt II- -verdrag met de Russen verdwijnt in de prullebak, de wapenwedloop krijgt een nieuwe impuls. Rechtse dictatoriale re giems hebben weer een vriend in het Witte Huis, bevrijdingsbewegingen over de hele wereld krijgen weer een grote gemeenschappelijke vijand. Op binnen lands gebied kunnen de veranderingen nauwelijks minder ingrijpend zijn. Het voorkomen van sociale onrust lijkt voor alsnog Reagans grootste probleem. Met de verwachte verdwijning van sociale programma's zal de sociale onrust toene men. Onder de zwarte Amerikaanse be volking, de enige groepering die Carter in de stemlokalen trouw is gebleven, is de ontvredenheid de laatste tijd toch al flink toegenomen. Zij immers hebben de zwaarste klappen gekregen van de eco nomische recessie. En ook al zou Reagen er in slagen de economische ontwikke ling weer aan te zwengelen, dan nog is voor hen van zijn „ieder voor zich"-filo- Presldent Carter en zijn vrouw Ro- salyrtn vlak voor hun vertrek naar Camp David. sofie weinig heil te verwachten. Reagan beloofde belastingverlaging zal voor het overgrote deel terechtkomen bij de mid den- en hogere inkomens. Reagan mag ook rekenen op flinke tegenstand van milieugroepen en vrouwenbewegingen. Daarentegen zullen de talrijke ultracon servatieve religieuze- en belangengroe peringen, die zich tijdens Reagans cam pagne hebben gebundeld tot zeer invloe drijke organisaties een belangrijke rol gaan spelen in de Amerikaanse samenle ving. Hun rol bij de verkiezing van Rea gan en het verslaan van als progressief te boek staande senatoren is in ieder ge val al onmiskenbaar geweest-. Of het een doorslaggevende rol is ge weest, is moeilijk na te gaan. Carter blijkt in ieder ook belangrijke steun te hebben verloren bij Joodse kiezers, on der vakbondsleden en katholieken, van oudsher groeperingen waarop de Demo cratische partij kon rekenen. Verrassend was ook dat een deel van de aanhang van onafhankelijk kandidaat John An derson niet op het laatste moment naar Carter overstapte, maar naar Reagan. Datzelfde geldt voor degenen, die hun keuze pas op het laatste moment maak ten, en waarvan was verwacht dat ze in meerderheid Democratisch zouden stem men. Het is zonder meer duidelijk, dat Carters problemen op economisch gebied een belangrijke rol hebben gespeeld. In flatie en werkloosheid zijn hoger dan ooit sedert de Tweede Wereldoorlog. Het feit dat daar ook oorzaken debet aan zijn, die buiten de invloed van de rege ring liggen, heeft minder aangesproken dan de hoop op betere tijden, die Reagen daar tegenover heeft kunnen stellen. Het televisiedebat van vorige week blijkt bo vendien duidelijk in het voordeel van Reagan te hebben gewerkt. Zijn joviale stijl, zijn optimisme en simpelheid, blij ken ruim voldoende om een gebrek aan substantie goed te maken. Reagan weet te overtuigen zonder bewijsvoering. Een laatste kans voor Carter om het tij te keren ging het afgelopen weekeinde verloren. De gijzelingsaffaire kwam wel dichterbij een oplossing, maar niet dicht genoeg om een jaar van Amerikaanse vernedering in voldoende mate weg te vagen. De enige troost voor Carter lijkt, dat hij de komende weken, maanden en wellicht jaren meer geprezen zal worden dan hem ooit als president is overkomen. en jon nada e sfee dorj iten ei t dorj aeg on oet t ist noj an tan bij „d gelooi en. Hi en aai ie stad i kom >of vai rijkei iar vol voora buur rijfstei treft erdam ledaag eschre ■end d en va tot ee mini ingste 'en va k uita sever boeke JIMMY CARTER: WASHINGTON President Carter heeft gisteren zijn reusachtige neder laag tegen Ronald Reagan in hoofd zaak geweten aan de crisis rond de Amerikaanse gijzelaars, de sterke stijging van de olieprijzen uit de OPEC-landen en de inflatie. De president die er uitgeput uitzag, zei dat hij zich niets behoefde te verwijten. „Ik heb dit land als een sterke president geregeerd". Nadat journalisten hem eraan hadden herinnerd dat het publiek hem scheen te beschouwen als zwak en besluiteloos, verklaarde de president dat hij nooit de eindverantwoordelijkheid voor moeilijke beslissingen had ontlopen. Volgens Carter was het vertrouwen in hem al in het begin van zijn ambtster mijn aangetast door de omstreden trans acties van Bert Lance, een goede vriend van Carter en hoofd van het begrotings bureau. Toen hem gevraagd werd wat hij zou gaan doen na de machtsoverdracht aan Reagan op 20 januari, zei Carter grinni- kennd: „Er komen heel wat mensen zon der werk en ik ga proberen een baan te krijgen", daarbij doelend op het feit dat veel Democraten hun baan hebben ver- JOHN ANDERSON: „Niet voorbestemd president te worden WAHINGTON ..Ik was niet voorbe stemd om president van de Verenigde Staten te worden", aldus het nuchtere commentaar van John Anderson, die als onafhankelijk kandidaat de afgelopen maanden heeft deelgenomen aan de strijd om het Witte Huis. Hij verklaarde wel enigzins teleurgesteld te zijn over het aantal stemmen dat hij uiteindelijk kreeg maar, zo voegde hij daar aan toe ..dat is menselijk". Anderson heeft vol gens de definitieve uitlag zo'n zeven pro cent van de stemmen op zich verworvèn. zodat Zijn miljoenen dollars gekost heb bende campagne door de overheid wordt betaald. Voor kernenergie en belastingverlaging a*. Tje'Jüf-ifiB De dag na de verkiezingsoverwinning zwaaien Ronald Reagan en George Bush bij het buitenverblijf van de toekomstige president naar wachtende mensen. WASHINGTON De conservatieve golf die over de Verenigde Staten is geslagen, is ook tot uitdrukking geko men in talrijke afzonderlijke zaken waarover op de verkiezingsdag werd gestemd. Deze zaken waarover kie zers in 42 staten zich konden uitspre ken, varieëerden van de bouw van kerncentrales tot het verbieden van het roken in openbare gebouwen. De plaatselijke belastingen stonden vaak boven aan de lijst van honderden voor stellen voor hervormingen op lokaal ni veau. Ondanks officiële waarschuwingen stemden de bewoners van Massachusetts, een van de staten met de hoogste belas tingdruk, voor een vermindering van de vermogensbelasing met circa 40 procent. Sinds lange tijd spraken de bewoners zelf van „TJaxachusetts". Dergelijke voorstellen werden ook aanvaard in Ar kansas, maar verworpen in zes andere staten waaronder Michigan. Zoals Anne Wyche uit Atlanta op deze foto waren er gisteren velen in de Vere nigde Staten. Bij een hotel waar een overwinningsfeest voor president Carter zou worden gehouden, verslagen zitten met een foto van de man die je nog vier jaar in het Witte Huis had willen zien. BRUSSEL De Westeuropese landen zijn niet gerust over de weerslag die de verkiezing van Ronald Reagan tot president van de Verenigde Staten zal krijgen op de militaire en de economi sche positie van Europa. Weliswaar hebben de meeste regerin gen van de EG-landen in officiële ver klaringen alle vertrouwen uitgespro ken in de toekomstige Amerikaanse politiek (de Britse premier Thatcher reageerde zelfs enthousiast), maar in diplomatieke kringen heerst grote on zekerheid. Opmerkelijk is dan ook dat vrijwel alle formele reacties zorg vuldig zwijgen over de bestaande pro blemen tussen de Verenigde Staten en West-Europa. wel bij de NAVO als in EG-kring in Brussel is gisteren meteen de analyse be gonnen van de mogelijk ingrijpende ge volgen van de presidentswisseling in het Witte Huis. Velen in NAVO-kring gelo ven dat alleen een hardere Amerikaanse politiek Moskou tot onderhandelingen kan dwingen over wapenbeperking en WASHINGTON President Carter die zich na zijn nederlaag tegen Reagan in Camp David heeft teruggetrokken om zich te beraden over de vraag wat hij in de resterende weken van zijn ambtspe riode zal doen, zal volgens functionaris sen van het ministerie van buitenlandse zaken de top met premier Begin van Is raël en president Sadat van Egypte ge woon volgens plan willen laten door gaan, in december dan wel in januari. De beslissing is aan Begin, die volgende week Washington bezoekt, en de Egypti sche president. Reagan heeft al eerder verklaard het on derhandelingsproces voor Palestijnse au tonomie te willen voortzetten, doch vol gens de functionarissen zou het onge bruikelijk zijn dat hij aan de besprekin gen deelneemt voordat hij werkelijk in functie is getreden. bijvoorbeeld een onafhankelijke status voor Afghanistan. Op het hoofdkwartier in Brussel viel gisteren dan ook „voor zichtige tevredenheid" over de Ameri kaanse verkiezingsuitslag te beluisteren. Ook bij de EG in Brussel heerst bezorgd heid. EG-ministerraadsvoorzitter Thorn zei in Luxemburg te vrezen dat de VS zich sterker op eigen machtsvergroting zullen toeleggen „en dat zou voor de EG harde gevolgen kunnen hebben". Thorn doelde op de mogelijkheid dat de Ameri kanen op economisch gebied zich protec- tionistischer gaan opstellen, zodat de handelsbalans met de EG nog ongunsti ger wordt voor de Europeanen. Onze correspondent in Bonn meldt dat naast de nadruk die in de reacties wordt gelegd op de traditionele vriendschaps banden er ook bezorgdheid doorklinkt over de ontspanningspolitiek Bondskan selier Helmut Schimdt zal nog deze maand een ontmoeting hebben met Rea gan. Radio Moskou berichtte gisteren dat Jimmy Carter de verkiezingen heeft verloren omdat het volk ontevreden is met zijn economische politiek en met zijn „vijandige koers" jegens de Sovjet- Unie. Radio Moskou maakte vervolgens een negatieve balans op van de periode Carter. Verder werd aan reagan duide lijk gemaakt hoeveel waarde Moskou hecht aan de bekrachtiging van het SALT-II akkoord, dat nu echter van de baan lijkt. President Sadat nam op emotionele wijze afscheid van Carter die hij een groot staatsman noemde. De Palestijnse bevrij dingsorganisatie PI-O was blij met het vertrek van Carter. LAAGSTE OPKOMST SINDS 32 JAAR WASHINGTON De opkomst bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen van dinsdag is, ondanks eerdere berich ten over een goede opkomst, de laagste uit de afgelopen 32 jaar. Uit de cijfers blijkt dat dit jaar 52,9 procent van de stemgerechtigden de gang naar de stem bus heeft gemaakt, in 1976 was dat nog 54,4 procent. Billy Carter verklaarde schuld te hebben aan de nederlaag van zijn broer. De conservatieve tendens bleek ook uit de resultaten van de stemmingen over de toekomst van kernenergie. Pogingen om de ontwikkeling van deze industrie te beperken werden in een zestal staten weinig enthousiast ontvangen. De kie zers in Missouri verwierpen met een flinke meerderheid een voorstel om de bouw van kerncentrales te verbieden. Zolang er in die staat geen opslagplaat sen voor kernafval bestaan onder toe zicht van de federale overheid. In Mon tana wezen de kiezers een voorstel af dat ten doel had de uraniumwinning in die staat stop te zetten. In de staat Washing ton werd een voorstel verworpen om kernafval van nabuurstaten op te slaan. In het district Dade, het belangrijkste ge bied in Florida, werd met een meerder heid van 60 procent een officiëel voor stel afgewezen om het Spaans dezelfde rechten te geven als het Engels. Deze uitslag wordt beschouwd als een reactie van de Engelstalige bevolking op de re cente stroom van honderdduizenden Cu baanse vluchtelingen. In Dade wezen de kiezers, evenals in Californië, verder een voorstel af om het roken in openbare ge legenheden te verbieden. De gokkers kunnen echter tevreden zijn. In Colorado, Arizona en het district Co lumbia, waarin de hoofdstad Washington ligt, gingen de kiezers akkoord met de instelling van een staatsloterij. In West- Virginia, Texas en Missouri haalde een voorstel tot invoering van de lotto het. TEHERAN Irans geestelijke leider ayatollah Khomeiny heeft er gisteren bij de Iraanse strijdkrachten met klem op aangedrongen de belegering van de Iraanse stad Abadan te doorbreken. „Ik waarschuw de revolutionaire gar disten, de strijdkrachten en de bevel hebbers dat deze omsingeling moet worden verbroken en dat dit niet ver zuimd mag worden", aldus de ayatol lah op een bijeenkomst van mohamme daanse geestelijken. De Iraakse troe pen drongen vorige week in de stad door. Khomeiny riep het Iraanse leger ook op de Irakezen te verjagen uit de stad Chor- ramsjar, vijftien kilometer ten noorden van Abadan. Voports leek de ayatollah pogingen van de geestelijkheid om zich te mengen in de oorlog te bekritiseren. Po gingen die tevens door het geregelde Iraanse leger worden afgekeurd. Kho meiny zei: „Ik en jij en degenen die niet thuis zijn in militaire zaken, moeten zich niet bezig houden met militaire aangele genheden. Wij moetc- ichten. Kho meiny zei verder r' een goede zaak te vinden, omd I 4 islamitische revolutie versterkt rt-*. jspect in de wereld voor Irak het«etigd. Het Iraakse opperbr 4 rt meegedeeld dat gisteren tweehi jt* fc anse militai ren zijn gedood aai Éb- 1 9 lelijke front. De Iraanse luchtm. v «Je aanvallen uit op burgerdoelen ..et noorden en noordoosten van Irak. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft Iran gisteren laten we ten dat het „zeker ontvankelijk" is voor directe onderhandelingen over de voor waarden tot vrijlating van de 52 Ameri kaanse gijzelaars. Woordvoerder John Trattner deed het aanbod, terwijl hij ge lijktijdig bevestigde dat de Iraanse rege ring niet gehandeld heeft naar een aan kondiging op maandag dat zij de zorg over de gijzelaars zou overnemen van de mili tanten. Overdracht van de gijzelaars aan de regering beschouwden wij als een posi tieve stap. Dat de overdracht nog niet ge realiseerd is, wordt in Teheran geweten aan het feit dat de gijzelaars op tal van plaatsen verblijven. Woordvoerders van de nieuw gekozen president Reagan heb ben gisteren verklaard dat zij verwachten dat in samenwerking met de demissionai re regering Carter gepoogd zal worden een oplossing te bewerkstelligen voor het gijzelaarsdrama. WASHINGTON In onderstaand over- zich wordt samenvattend aangegeven, hoe de Verenigde Staten afgelopen dins dag hebben gestemd. Achter de beide kandidaten staan hun stemmenpercenta ges aangegeven. De met een kruisje aan gemerkte staten zijn die, waar president Carter vier jaar geleden de meeste stem men kreeg, maar Ronald Reagan dit jaar de kiesmannen wist te verwerven. In totaal zijn in de VS 83.695.931 stem men uitgebracht, waarvan er 42.201.220 (51 procent) op Reagan. 34.913.332 (41 procent) op Carter en 5.581.379 (7 pro cent) op Anderson. In de Senaat hebben de Republikeinen nu 53 zetels (voorheen 41) en de Democraten 46 (58). Er is een onafhankelijke senator. In het Huis van Afgevaardigden: Republikeinen 191 (was 159) en Democraten 243 (276). BILLY CARTER: „Ik ben mede schuldig aan nederlaag Jimmy" AMERICUS Billy Carter heeft gis teren verklaard dat hij „niet alleen, maar wel ten dele" verantwoordelijk is voor de overweldigende nederlaag die zijn broer Jimmy bij de presi dentsverkiezingen van dinsdag gele den heeft. In de plaats Americus in de staat Geor gia verklaarde het enfant terrible van de familie Carter, dat zich de laatste maan den opmerkelijk rustig had gehouden, dat hij op de dag van de verkiezingen drie maal met zijn broer had gesproken. „Hij was teleurgesteld maar zijn moraal was ongebroken", aldus Billy Carter, wiens financiële en vriendschappelijke relaties met de Libische regering leidden tot het zogenaamde Billy-gate-schandaal. De voorzitter van de senaatscommissie die zich met deze zaak bezighoudt, Birch Bayh, verloor dinsdag overigens zijn se naatszetel. „Toen ik het hoorde, maakte dat een heleboel goed", zei Billy, eraan toevoegend dat hij hoopt voortaan weer wat meer met rust gelaten te worden. WASHINGTON Het feit dat de Re publikeinen voor het eerst na een kwart eeuw weer een meerderheid hebben opgebouwd in de Senaat, heeft grote gevolgen voor de hele organisa tie van het politieke bedrijf in dit machtige lichaam van de Amerikaan se volksvertegenwoordiging. Het voornaamste gevolg is dat alle Se naatscommissies een Republikein als voorzitter krijgen. Een Republikeinse Senaat zal verder de president de stem men geven die hij nodig heeft voor de goedkeuring van benoemingen van mi nisters, ambassadeurs en andere belang rijke overheidsfuncties. Een uitvloeisel hiervan is onder meer, dat de uiterst conservatieve senator Jesse Helms, bekend om zijn felle anti-Sovjet- houding, aan het hoofd zal komen te staan van de machtige senaatscommissie voor buitenlandse zaken. Van de andere commissies die een nieu we voorzitter krijgen springt die van jus titie, waarvan Kennedy voorzitter was, in het oog. Kennedy wordt opgevolgd door de conservatieve Thurmond, die zich in het verleden tegen de wet op de burgerrechten voor zwarten heeft uitge sproken. staat Alabama Alaska Arizona Arkansas California Colorado Connecticut Delaware District of Col. Florida Georgia Hawaii Idaho Illinois Indiana Iowa Kansas Kentucky Louisiana Maine Maryland Massachusetts Michigan Minnesota Mississippi Missouri Montana Nebraska Nevada New Hampshire New Jersey New Mexico New York North Carolina North Dakota Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina South Dakota Tennessee Texas Utah Vermont Virginia Washington West Virginia Wisconsin Wyoming Reagan Carter 1978

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9