o boeken Aardig muziekboek van programmamakertoelich ter en geëngageerd pianospeler 295.- Kukident reinigt uw kunstgebit zoals een borsteltje alleen't niet kan. Haffner neemt Churchill op de korrel NU EEN ECHTE BANCROFT&TAYLOR VAN 305^ VOOR 295.- Kukident maakt uw kunstgebit grondigen hygiënisch schoon. KUNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 PAGINA 8 g Now Vatï de Duitse schrijver Se- van diens boek „Churchill", bastian Haffner verscheen Haffner maakte eerder furo- de Nederlandse vertaling re met het opzienbarende MOOI, MOOIER, MOOIST Binnenkort worden in Londen weer de Miss-World- verkiezingen gehouden. Drie van de kandidaten lie- ten zich gisteren voor de Tower Bridge fotografe- ren terwijl zij een „dagje Londen" deden. Van links naar rechts zijn dat Desiree Geelen (Miss Holland), Stefania de Pasquali (Italië) en Sonya-Maria Schlepp (Oostenrijk). Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiititiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiuiimitiiiiiimiif^ werk „Kanttekeningen bij Hitier", waarin hij het tot dan toe geldende beeld van Duitsland en Hitier vóór en tijdens de Tweede Wereld oorlog grondig overhoop haalde. Hij nam het daarin vooral het Duitse volk kwa lijk dat het Hitier aan de macht had geholpen terwijl het twaalf jaar later, toen er een voortijdig einde kwam aan het „Duizendjarige rijk", het wilde doen gelo ven allemaal niet geweten te hebben wat er onder het beestachtig regime van Hit- Ier was gebeurd. Haffner volgde de oorlog ove rigens niet in Duitsand. In 1938 week hij uit naar Enge land om pas in 1954 naar zijn geboorteland terug te keren. Zodoendg heeft hij de daden van Hitiers grote tegenspeler, Winston Churchill, goed kun nen volgen. Hij is daarin niet zonder kritiek op de Britse po liticus en dat is begrijpelijk. De carrière van Churchill is te ge compliceerd om kritiekloos te kunnen zijn. Ruim een halve eeuw maakte Churchill deel uit van de Britse politiek. Hij was daar afwisselend lid van het Lagerhuis, minister, en premier en dat doet denken aan een glanzende loopbaan. Maar Churchill was geen ge woon politicus. Haffner plaatst hem liever in het rijtje van Frederik de Grote, Cromwell en Napoleon dan dat hij hem vergelijkt met een Britse poli ticus uit de twintigste eeuw. Churchills beroep was geen politiek maar oorlog. En als krijgsman begreep hij dat bij oorlogvoeren ook politiek be hoort. Ver voor de Tweede Wereldoorlog waren er al ge noeg aanleidingen die voor ie der ander politicus funest zou den zijn geweest voor een ver dere loopbaan. Onder meer Churchills overstap van de conservatieve partij naar de li beralen en later weer terug naar de conservatieven, zijn blunders als minister van ma rine tijdens de Eerste Wereld oorlog en zijn welhaast zieke lijke haat tegen het communis me, waarbij Haffner opmerkt dat Churchill een beter fascis tenleider zou zijn geweest dan Hitler en Mussolini. Toen Churchill in de jaren dertig begon te waarschuwen tegen het Duitsland van Hitler had hij voor het grootste deel van het Engelse volk als politicus afgedaan. Ze beschouwden hem als een „romantisch reac tionair die zijn tijd niet meer begreep". A* Een schitterend pak. Want 't is een echte Bancroft Taylor. Van Zuiver Scheerwol. In grijs, blauw en bruin. Tijdelijk van 395.- voor ADVERTENTIE Alleen Kukident bereikt met zijn unieke 2-fasen werking ook de dieper liggende verontreinigingen. Goede mondhygiëne is belangrijk voor frisse adem en natuurlijk uitziende tan den. Met een borsteltje alléén bereikt u dieper liggende plaatsen niet En daar ontstaan nu juist bacteriën door achterblijvende etens resten. En die bacteriën kunnen de oorzaak zijn van onaangename geur, irritatie en ontstekin gen. Neem daarom Kukident. Want Kukident bruistabletten reinigen grondig èn hygiënisch. Met als gevolg: een sprankelend schoon kunst gebit en een frisse adem. Volgens Haffner zou „Hitier zonder Churchill hebben ge- Wonnen en zonder Hitier zou Churchill zijn gestorven als een briljant mislukkeling". Haffner gaat kort maar zeer helder in op de rol van Chur chill tijdens de jaren 40-45 en verklaart daarbij het jaar juni 1940 - juni 1941 tot het jaar van Churchill. Na 1941, toen het directe gevaar voor Enge land was geweken en er een bondgenootschap ontstond tus sen de Sovjet-Unie, de Vere nigde Staten en Engeland moest Churchill toezien dat het met zijn macht was afgelo pen en dat de beslissingen voortaan zouden worden geno men door de nieuwe super machten Rusland en Amerika. Maar in dat ene jaar bereikte Churchill de grootheid waar hij door beroemd is geworden en die hem voor de vrije we reld voor altijd onsterfelijk heeft gemaakt. Haffner schrijft: „Dat was het jaar waarin Engeland Hitier op het beslissende moment een halt heeft toegeroepen. Het heeft daarbij zowel zijn fysieke be staan als de grondslag van zijn economische en imperiale be staan op het spel gezet. Sebastian Haffner: Chur chill. Uitgeverij: Becht. Prijs: 24,50. Zoon zonder vader De nieuwe dubbelroman van Barend de Graaff „Zoon zon der Vader" is een duidelijke aanwinst voor de liefhebber van streekromans. Hoewel de twee bij elkaar horende boe ken „Zoon zonder vader" en „De andere weg" door de op pervlakkige lezer ongetwijfeld als zware kost zullen worden betiteld, moet in het lijvige werk (510 blz.) aan de andere kant ook een diepgang worden geconstateerd, die vele schrij vers van streekromans maar zelden bereiken. Barend de Graaff lijkt in zijn boek hij deed dit ook in zijn trilogie „Het geslacht Van Garderen" duidelijk te willen maken mensen niet al te veel in een hokje te stoppen en hen te res pecteren zoals ze zijn. Het verhaal concentreert zich om de hoofdpersoon Peter van Ommeren, wees geworden na de dood van zijn moeder en het vertrek van zijn vader naar onbekende verten. Peter wordt door tante Suze, een le rares aan een kleuterschool in het gereformeerde Veningen, opgevoed in het geloof. De jongen heeft grote moeite met het geloof, zoals dat wordt be leefd in het dorp van tante. Zij sterft echter bij een griepepi demie. Peter is dan al een jon geman. Hij voelt zich, nada hij eerst de vertrouwde sfee van het diep-gelovige dor| niet los heeft durven laten ei enkele jaren buiten het dor| heeft gewoond, rijp genoeg on het onbekende tegemoet ti gaan. Hij zoekt onbewust no| steeds naar het geloof van tan te. De vraag is of hij bij „d wereld" hoort of bij het gelooi Onbehagen blijft knagen. Hi kan zich niet overgeven aai de „losse" normen van de stac Na vele moeilijkheden kom Peter weer tot het „geloof vai tante". Anders maar rijkei Niet volgens de wet maar vol gens de liefde en dat voora door de „zo gewone" buur vrouw Magda, een schrijfstei die hem vertwijfeld aantreft de rosse buurt van Rotterdait Een rijk boek in zijh alledaag se onderwerp. De vlot geschre ven verteltrant van Barend d Graaff maakt het lezen va „Zoon zonder vader" tot ee genoegen, niet in het mini door de oprechte belangste ling voor het gevoelsleven va de mens, die het boek uitt demt. zc Barend de Graaff: „Zoo m zonder vader". Uitgever ja, Zomer en Keuning boeket Ede. Prijs ƒ29,50. Sinds jaar en dag verzorgt Dick van der Meer klassieke muziekprogramma's voor de KRO. Voor de door hem zelf samengestelde maar ook voor door anderen gemaakte programma's schrijft hij be knopte, gewoonlijk ietwat ironische toelichtinkjes. He laas wordt ten onrechte ver ondersteld dat zelfs kijkers en luisteraars naar zulke programma's geen zin en geen behoefte zouden heben aan wat substantieier infor matie met als gevolg dat Van der Meer korter en kor ter moest worden en soms in liflafjes moest vervallen. Dat hij genoeg weet en te vertellen heeft om wat voed- zamers te kunnen bieden, blijkt uit zijn dikke paper back die „Van giraffepia- no's, pianoleeuwen, tingel- latten en toondichters" heet Die titel is nogal moedwillig grappig en dat is het boek in een vlotte, levendige causeur- stijl ook wel eens. Mede door het omslag wekt het de foutie ve indruk dat het voorname lijk zou handelen over histori sche curiositeiten en vooral ra riteiten, maar dat is niet waar. Van der Meer schetst in grote lijnen het ontstaan en de ge schiedenis van de piano met zijn bouwkundige bastaardvor men, hij schetst ook hoe het standaard-instrument in verle den en heden werd bespeeld en toegepast maar een sterke klemtoon valt toch op de mu ziek die in de loop van de tijd voor het instrument werd ge componeerd. Doordat Van der Meer gezegend is met een ge zonde nieuwsgierigheid naar wat niet algemeen bekend is, en doordat hij zijn vondsten en vondstjes in de pianoliteratuur ook proefondervindelijk be oordeelde, kan hij er aardig over vertellen. Van der Meer doet dat niet op een academische manier, laat staan met vertoon van ge leerdheid. Volledig is hij niet, en wil hij niet zijn, hier en daar is hij bepaald wat te vluchtig maar hij geeft eerlijke oordelen waarover je van me ning mag verschillen en de in formatie die hij verschaft, amuseert of stemt tot naden ken. Dat is niet gering. Enkele voorbeelden ter illu stratie. Van der Meer vertelt over de theorie van Liszt dat hun triomfantelijke terugkeer vierden. En wat is er al gedaan voordat de piano zijn definitieve vorm en in het muziekleven zijn juiste plaats had gevonden! Nieuwbakken pianovirtuozen speelden daarbij natuurlijk een grote rol. Moscheles bijvoor beeld vond in 1837 dat het or kest door de piano totaal over- •>odig was geworden en inder daad werden er destijds met kunst en vliegwerk instru menten gebouwd die veel van een orkest weg hadden, met systemen voor octaafkoppelin gen, met ingebouwde strijk stokken om mechanisch de strijkinstrumenten te kunnen imiteren en vooral met aller hande registers om de effecten van trommels en triangels, harp, luit, fagot en wat al niet te kunnen nabootsen. En dan natuurlijk instrumenten met de geliefde oorlogregisters voor de toen zo populaire mu zikale veldslagen. Dit „kinder speelgoed" heeft tot ver in de vorige eeuw de pianobouw beïnvloed, niet omdat de echte pianocomponisten er behoefte aan hadden maar omdat het publiek het zo mooi vond. Op het eind van zijn boek be handelt Van der Meer in het kort nog de vele manieren en de uitgewerkte methoden om goed piano te leren spelen. Hij eindigt waarmee hij begon: bouw en mechaniek van de hedendaagse piano's en een aantal buitenbeentjes die zich daarbij hebben gemanifes teerd. De illustraties in dit boek, dat elke pianoliefhebber kan wor den aanbevolen, beperken zich vrijwel tot schema's van me chanieken en foto's van piano modellen. Dat zou je niet ver wachten in een boek waarin zoveel toondichters en zoveel muziek voor de piano aan bod komt. De uitklapbare virtuo- zenstamboom aan het slot is overigens een unieke bijlage. JOHN KASANDER Dick van der Meer: Van gi- raffepiano's, pianoleeuwen, tingellatten en toondichters. Paperback. 230 bladz. Geïllu streerd. Uitgave: Wereldbi bliotheek, Amsterdam. Prijs: ƒ24.50. Uw kunstgebit 10 minuten in een glas water, dat is alles. Verkrijgbaar b(j uw drogist. Gedeponeerd handelsmerk. Hongaarse volksmuziek zigeu- nermuziek zou zijn en hoe mild Bartok over die misvat ting oordeelde. Bartok toonde aan hoe hij met behulp van elementen uit echte Hongaarse volksmelodieën een ongebrui kelijk slotakkoord vond dat hij daarna ook bij Debussy aan trof. Fijntjes merkt Van der Meer hierbij op dat dit onge bruikelijke slotakkoord al bij na dertig jaar eerder juist werd toegepast door Liszt, hoe fout die dan ook zat met zijn volksliedinterpretatie. Koste lijk en heel instructief zijn voorts Van der Meers citaten uit de brieven van de eigen zinnige dwarsligger Moes- sorgski die heel lang niet voor vol werd aangezien. Terecht verbaast Van der Meer er zich over dat de gedachtengang van scheppende kunstenaars soms vreemde richtingen kan inslaan. Wie zou nu durven veronderstellen dat Ravel zijn „Tombeau de Couperin" eerst .Tombeau de Scarlatti" had willen noemen? Van der Meer die meer dan de helft van zijn boek wijdt aan het repertoire dat voor de pia no is geschreven, stelt dat de Italiaan Muzio Clementi waar schijnlijk het volledigst en het meest bewust de gigantische omwenteling meemaakte die zich voltrok op het eind van de 18e en in het begin van de 19e eeuw. Hij was het die zich als eerste realiseerde dat het hamerklavier een andere com- poneertechniek vereiste dan het getokkelde clavecimbel met zijn rijke versierings kunst. Clementi beschouwt Van der Meer in zekere zin als een wegbereider van de ro mantiek, waarvan hij de pia noliteratuur in vogelvlucht be ziet. De auteur trekt de histo rische lijn door tot Stockhau- sen en Boulez, die de piano muziek uit een recente impas se hebben gehaald. Alvorens over te gaan tot de pianoliteratuur beschrijft Van der Meer de wegen en de dwaalwegen van rde piano- bouw van Christofori af. Pas honderdvijfig jaar nadat deze instrumentmaker van de her tog van Toscane in 1709 het eerste goed functionerende ha mermechaniek bouwde, werd de piano een massaprödukt. Maar dat ging niet zonder slag tot stoot want pas zestig jaar na Christofori werd de eerste echte pianomuziek door Cle menti geschreven en pas ne gentig jaar na Christofori's ex perimenten kon gesproken worden van een „definitieve" overwinning van de piano op' clavecimbel, clavichord en spi net die in onze eeuw overigens PEEK CLOPPENBURG. GEWELDIGE MODE, GEZELLIGE SFEER. Giraffepiano omstreeks 1815 in Dresden, gebouwd door Ernst Rosenkranz. Beide afgebeelde instrumenten komen voor in het boek van Van der Meer. Zij behoren tot de collectie van het Germanisches Na- tionalmuseum te Neurenberg. Dit vreemde instrument dateert van om streeks 1780. Het is een vrouwenfiguur met in haar rok een uitschuifbaar clavi chord.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8