Wegen woningbouw 'de Overdekte' ,,'V olkshuisvestingsplan nieuwe stijl' schept eindelijk duidelijkheid" isWinkeliers Haarlemmerstraat Bouwplannen Mirakelsteeg scheppen problemen PSP: Gemeente moet serviceflat Schouwenhove vorderen Raadscommissie en th o usiast: Laatste glasbak geplaatst STAD ginaS— LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 PAGINA 3 Energieforum De cyclus over energieproblematiek van Studium Ge nerale wordt vanavond afgesloten met een forum over 'Wie bepaalt de keuzes, een referendum noodzakelijk?'. Plaats van handeling is het Academiegebouw aan het Rapenmburg 73, aanvang acht uur. In het forum heb ben zitting mevr. I. Lambers-Hacquebard, P. Lammers, J.H. Bakker, P. Kramer en W.J.H. Geerlings. Javaanse muziek Belangstellenden kunnen zondag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat gamelan Javaanse mu ziek) spelen. Het gamelan spelen gebeurt ter gelegeheid van het Islamitisch Nieuwjaar. Onder leiding van Annetje Kortman, verbonden aan de educatieve dienst van het mu seum, kunnen belangstellenden onderricht krijgen. De mu- zjekmiddag begint om twee uur en duurt tot ongeveer half vier. Om drie uur wordt een film over Afghanistan ver toond. Nicaragua; de vrouw in de revolutie Het Nicaragua Komitee Leiden organiseert zaterdag in het Leidse Volkshuis een avond met als thema: 'de vrouw in de Nicaraguanse revolutie'. Dit om meer dui delijkheid te krijgen over de vraag wat precies de rol is, die de vrouw in de revolutie speelt. De belangrijk ste gaste van de avond is een vertegenwoordigster van de Nicaraguaanse Vrouwenbond (A.N.M.). De A.N.M. heeft een belangrijke rol gespeeld in de werderopbouw van Nicaragua na de omwenteling. De vrouwenbewe ging heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de al fabetiseringscampagne in het land. De bijeenkomst in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 begint om acht uur. De toegangsprijs bedraagt f 3,50. L' état de siége In het filmhuis van het L VC, Breestraat 66 wordt vandaag de film 1' état du siége gedraaid. Aanvang 21.00 uur. Het is een film van de Franse regisseur Costa Craves (In Neder land onder meer bekend van 'Zj. Het is een politieke thril ler en gaat over een Amerikaanse CIA-medewerker (Yves Montand) die door en revolutionaire beweging ergens in Zuid Amerika ontvoerd wordt. Vervolgens wordt gepro beerd hem uit te wisselen tegen tien politieke gevangen. Leden van het LVC betalen 3,50 gulden en niet-leden één gulden meer. Jubileum - wandeling De ANWB houdt zaterdag 8 en zondag 9 november een stadswandeling in Leiden. Dit is een jubileum-wande ling omdat het 40 jaar geleden is, dat de eerste stads wandeling plaatsvond. De deelnemers ontvangen voor deze gelegenheid een bronzen gedenkpenning. De route voert langs de Hortus Botanicus, de Pieterskerk, het Rijksmuseum voor Oudheden, de Burcht, de Lakenhal en molen 'De Valk'. Al deze bezienswaardigheden zijn voor de deelnemers aan deze wandeling gratis of tegen een zeer gereduceerd tarief geopend. Het inschrijfgeld is voor ANWB-leden en houders van het wandel- en fietsbewijs 1 gulden, voor ANWB-leden die niet in het bezit zijn van dit bewijs 2,50 gulden en voor niet ANWB-leden 5 gulden. Kinderen tot 12 jaar betalen niets. De routebeschrijving kan op beide dagen worden afgehaald van 9.00 uur tot 14.30 uur aan de Stationsweg 29 in Leiden. Tekstiel De groep Kim van der Boon brengt zaterdag 8 november 'Tekstiel' in het Lak-theater aan het Levendaal. Het is een improvisatie waarbij de dans centraal staat. 'Tekstiel' be staat uit drie delen: 'Min' met textiel-vormgeving van An neke Konings: 'Verstelwerk' in een decor van Didi de Vries en 'Architekst'. De begeleiding wordt verzorgd door Hans Mekel (saxen, fluit en basklarineten Matthieu Keu- ser (slagwerk). Andy Irvine De befaamde folkzanger en instrumentalist Andy Irvi ne treedt vanavond op in sociëteit Catena, Kolfmaker- steeg 8. Aanvang acht uur. Hij wordt vergezeld door de sessie-gitarist Gerry O'Breine. Andy begon als acteur maar raakte al gauw gefascineerd door de muziek. Van 1972 tot 1975 speelde hij in de legendarische for matie 'Planxrty'. Momenteel is hij op de solotoer. Hij zingt en bespeelt veel instrumenten: bouzouki, mando- la, mandoline, draailier en gitaar. Deze avond, waar van een radio-opname wordt gemaakt, is voor iedereen toegankelijk en de toegang is vijf gulden. Vader Zaliger Guus Hermus in Vader Zaliger. Het toneelstuk 'Vader Zaliger' is morgenavond en zaterdag 8 november te zien in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. Vader Zaliger is van Hugh Leonard. Aanvang 20.15 uur. In de hoofdrollen Guus Hermus, Ina van Faassen, Cor van Rijn en Bep Dekker. De regie is van Karl Guttman. Het stuk gaat over een schrijver die in London maakt heeft en terugkeert naar Ierland om zijn vader te begraven. Daar wordt hij geconfronteerd met die vader en met jeugdherinneringen. Het stuk is een met veel liefde en humor geschreven schets van het Ierse volksleven. In de rol van de vader bouwt Guus Hermus het karakter op van de simpele, goedaardige man die als rijke tuinman een hal ve eeuw een rijke familie heeft gediend. Hij doet dat met gemak en verve. Het stuk zit technisch goed in elkaar en bevat vooral na de pauze talrijke boeiende tafrelen met een grote dramatische spanning. Kaarten kosten 22,50 en 12,50. Houders van een CJP of een Pas 65 betalen 7,50 gulden en leden van het K&O 21,50 of 11.50 gulden. Kaarten zijn da gelijks te koop van 9.00 tot 15.00 uur bij het bureau van het K&O aan de Oude Vest 45 en 's avonds aan de zaal of .tele fonisch onder de nummers 141141 en 141200. eekt, waarin orde komt. h-ieDI ij ,EIDEN De winkeliers van het stukje Haarlemmerstraat aan treerszijden van 'de Overdekte' lebben grote bezwaren tegen de iuw van woningen op de plaats het gesloopte zwembad. De rlemmerstraat is een winkel- ,~iat en woningen verminderen ie functie volgens de winkeliers. )e leden van de raadscommissie volkshuisvesting gaven echter groen licht voor de woningbouw plannen. De winkeliers van het oostelijke deel van de Haarlemmerstraat voelen zich benadeeld ten opzichte van de ove rige winkeliers aan de straat. „Op ons deel staat al een afgrijselijk transfor matorhuisje en we zijn opgezadeld met een schooltje. Nu komen daar nog eens woningen bij. Wij worden opgeofferd. Als de winkeliers wegge saneerd worden, is er alleen nog maar plaats voor woningen. Ook zijn er plannen om een fietspad voor onze deur aan te leggen. Op die manier is de gemeente bezig de aanlooproute naar het winkelcentrum ongedaan te maken, want iedereen loopt nu via de Haarlemmerstraat en de Donker- steeg naar de warenhuizen," aldus de heer Palm, woordvoerder van zo'n vijfentwintig winkeliers. Door enkele leden van de raadscom missie werd geopperd om gedeeltelijk aan de wensen van de winkeliers te gemoet te komen, door de bebouwing op de begane grond een bali-functie (zoals postkantoor) te geven. Met name M. Ham (CDA) en H. Glaubitz ('D 66) deden voorstellen in die rich ting. Voor deze voorstellen was even wel geen meerderheid te krijgen. Ze ker niet nadat wethouder C. Waal had verklaard, dat de zaak voor jaren in de koelkast dreigt te verdwijnen omdat bij aanpassing van de plannen een nieuwe procedure gevolgd moet worden. litieke !30 'j^EIDEN De gemeentelij- L-herie bouwplannen van iken. 2 rieëntwintig woningen aan e Mirakelsteeg leveren de lodige problemen op. De ge- 18.30 neente heeft namelijk nog serie leen overeenstemming kun- 3 son (jen bereiken met de eige- ®qo ^njaar van de grond over mo- e. la rrflijke overname. Mocht het ig. geiijlan doorgaan, dan liggen er ■en opjltijd nog de nodige be- riizuko jaarschriften. Gisteren je^an°t>orden de leden van de New vfiadscommissic volkshuis- a. 22esting en bouwzaken enke sus Eni indieners van bezwaar- wme? thriften tegen het plan. gemeente heeft de eigenaar !an de grond, aannemer De ulster, in ruil voor de locatie jrakelsteeg grond in de Me- inwijk aangeboden. De Bol- r is het echter niet eens met voorwaarden, die de ge rente stelt. Zo eist de ge- lnform.(ieente' dal ziJ recht °P terug- Jongejoop moet hebben, indien De ilster besluit het perceel in Merenwijk weer van de ind te doen. Ook stelt de ge- ieente als voorwaarde, dat jet terrein in de Merenwijk ienst moet gaan doen als op- 17.00-1jagpjaats voor materiaal el- ers uit de binnenstad. Wet- puder D. Tesselaar heropent 'JET 1 iog deze week de onderhande- ingen met De Bolster. -Jndertussen heeft de gemeee- het oorspronkelijke bouw- n gewijzigd. Er was niet ildoende rekening gehouden iet de reeds bestaande bebou- 'ing. Zo hadden enkele aan- lande buren van de nieuw te luwen woningen klachten 'er het feit, dat aan hun wo- ORfn° tiet nod'êe daglicht zou id. p.p.tforden onttrokken als de oó Zo héjge bebouwing wordt gereali- £(8Vd. De gemeente vermoedt, ra.). 23.1! ^ijdelijke )rug Oude Ri in j 33 iH onzeker ;IDEN Het is in het ge- E0. tel niet zeker of de raad te 14 02)ner tijd goedkeuring geeft "jn het plan van het college over de Oude Rijn een jdelijke) voetgangersbrug leggen. Alleen de PvdA ingenomen met het tn om een brug in het ver gde van de Dullebakker- g aan te leggen. De brug negentigduizend gul- althan" eaan kosten' en Re,t streven van het college is kaar. een compacj overzichtelijk «J e[ goed beloopbaar centrum- k'ed te scheppen. Met de uggen wordt de verweven- rPft_'id van de centrumdelen rgroot. Een brug illebakkersteeg (tussen logstraat en Hoglandsekerk- acht) zou hiertoe bijdragen. GLubitz ('D 66) vond de Bistera^len te hoog voor een wel" ^bewei*11 hjdelijke voorziening en te le ïitte voor een vereenvoudig- uitgave van de brug. Vol- ns wethouder C. Waal zou- n de kosten echter worden «nu 'u8verdiend doordat de brug p'j'g inder onderhoud vergt dan 'n goedkopere versie. De erige partijen, behalve de 'dA, stemden tegen het uitv orste' van tiet college of ont- Miine e^den z*cti van stemmen. Het erop, dat met name het )A zijn adem spaart totdat raadsvergadering aan- dat het manco inmiddels is op gelost door het te bebouwen terrein anders in te delen. En kele bezwaarden lieten giste ren echter doorschemeren daar weinig heil in te zien en verklaarden de beroepsproce dure voort te zullen zetten. LEIDEN Het 'volkshuisvestingsplan nieuwe stijl' van wethouder D. Tesse laar is door de raadscommissie volks huisvesting met enthousiasme ontvan gen, maar tergelijketrijd rees de vraag wat tot 1982, wanneer met de uitvoe ring van het plan zal worden begon nen. moet gebeuren. Woordvoerders van verschillende raadsfracties herin nerden eraan dat veel nog te bebouwen gebieden, zoals de Leeuwenhoek, dan al voor een groot deel ingevuld zouden zijn. De kern van het 'plan nieuwe stijl' is, dat de gemeente met behulp van experts tal van nuttige gegevens gaat inventariseren. De bouw van dui zend woningen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens maakt deel uit van het plan. De Vrees bestaat dat deze inventarisatie te laat zal komen. Wethouder Tesselaar stelde dat met name het plan Stevenshof dermate flexibel van opzet is, dat de gemeente altijd nog alle kanten op kan. N. Langerak (VVD) en J. Hoekema ('D 66) waren met mevrouw A. Ponsen (PSP) van mening, dat ondertus sen niet stil gezeten mag worden en dat nieuwe beleidsnota's uitgebracht moeten worden. De discussie daarover wordt bin nenkort voortgezet. Wethouder Tesselaar gaf de leden van de raadscommissie volkshuisvesting een na dere uiteenzetting over de reden van het uitbrengen van het 'beleid nieuwe stijl'. Wellicht is de belangrijkste reden, dat de schaarse mogelijkheden op woningbouw gebied in Leiden zoveel mogelijk benut moeten worden. Al zou de gemeente alle open ruimten volbouwen, dan is er slechts plaats voor zevenduizend woningen en dat is ongeveer gelijk aan het huidige aan tal woningzoekenden. Maar het aantal woningzoekenden zal nog aanmerkelijk hoger worden. „Het is bittere noodzaak, dat nu eens duidelijkheid in de ingewik kelde materie geschapen wordt. En de mogelijkheden om fundamenteel iets op het gebied van de volkshuisvesting te doen, zijn aanwezig. Inventarisatie van gegevens is een eerste vereiste. Tot nu toe heeft dat ontbroken," aldus de wethouder. Naar aanleiding van de inventarisatie en verzamelde gegevens waarmee een Amsterdams onderzoeksteam belast wordt en dat tweeëneenhalve ton gaat kosten kan gekeken worden naar de mogelijk heid om in een bepaalde woning na een kleine verbouwing meer mensen onder te brengen. Eveneens is van belang, dat de gemeente weet welke personen met wat voor salarissen in welke huizen wonen. Op die manier kan de behoefte gepeild worden en kan de gemeente op meer ze kerheden terugvallen dan slechts eenzijdi ge ramingen en cijfermateriaal. „Maar," zo relativeerde Tesselaar, „nu moeten we ook niet ineens denken, dat alle proble men plotseling de wereld uit zijn. We moeten geen overdreven verwachtingen koesteren, de problemen blijven, maar een hulpmiddel om ze gedeeltelijk op te lossen is het nieuwe plan zeker." LEIDEN De gemeente moet de serviceflat 'Schouwenho ve' vorderen. Volgens de PSP-fractie van de Leidse gemeen teraad zou een dergelijke maatregel gerechtvaardigd zijn, omdat het complex al ongeveer anderhalf jaar leegstaat. Dit omdat de servicekosten zo hoog zijn, dat verhuring niet mogelijk zou zijn. De huren zouden wel op te brengen zijn. De appartementen zijn eigendom van de stichting Zomerland. Mevrouw A. Ponsen stelt in vragen aan het college van B en W dat verhuring aan één- en tweepersoonshuishoudens een goede oplossing zou zijn, omdat de woningnood in Leiden enorm groot is. Vijf flats zouden voor bejaarden bestemd moeten worden en de overige dertig aan „wat oudere bij de gemeente ingeschreven woningzoekenden". Het PSP-raadslid wijst op de garantie die de gemeenteraad voor een lening a 25.050.000 voor de bouw ver strekte en nog eens een krediet 2.500.000 gulden. Wanneer de gemeente zou vorderen, zouden de servicekosten aanzienlijk moeten worden verlaagd. Villa Muziek theatermet 'Het kille ontwaken'' LEIDEN De nieuwe acht personen tellende groep 'Vil la Muziektheater' brengt vanavond de première van 'Het kille ontwaken' in het LAK-theater aan het Leven daal. De groep bestaat uit le den van Haagse popgroepen, een theatergroep en het Leidse cabaret 'Met zonder Met'. Doel van hun werk: het samenbrengen van mu ziek en theater. De eerste grote produktie van 'Villa Muziektheater' is het stuk 'Het kille ontwaken'. Het gaat hierbij om een jongen die door de medische wetenschap na twintig jaar uit coma wordt gehaald, een toestand waarin hij sinds zijn geboorte ver keert. De jongen blijkt licha melijk en geestelijk volkomen gezond te zijn. De mensen in zijn omgeving proberen hem ervan te overtuigen, dat ook zijn leven zin heeft en waard is geleefd te worden. De jon gen reageert hier heel anders op dan men had verwacht. Dit gegeven krijgt gestalte in zeer uiteenlopende muziek- en theatervormen: toneel, mu ziek, mime, geluid, licht en projectie. Ook de eigenaar van een auto- spuiterij heeft bezwaar tegen de plannen gemaakt. Hij vreest dat de toekomstige bu ren ontoelaatbaar veel hinder zullen ondervinden door de stank en geluidoverlast, die het bedrijf met zich mee brengt. Naar de huidige maat staven gerekend, is het bedrijf milieuvriendelijk. Maar als rondom gebouwd wordt, ver andert de zaak. „U dreigt van een milieuvriendelijk een on mogelijk bedrijf te maken," al dus de eigenaar. Vrijwel alle raadscommissieleden onder kenden de aard van het pro bleem en gaven als advies, dat het probleem nader bestu deerd moet worden. Mevrouw M. Kokxhoorn (CDA) ontraad de de bouw van woningen in de buurt van de autospuiterij zelfs. J. Hoekema ('D 66) drong er op aan, dat alles in het werk gesteld moet worden, om het bedrijf te verplaatsen. De eigenaar van de autospuite rij staat niet onwelwillend te genover dit voorstel. Wethouder J. Fase heeft gistermiddag met behulp van een kraan de laatste van 30 glasbakken neergezet op het trottoir van de Lange Mare naast de Hartebrugkerk. Deze bakken zijn bestemd voor het verzamelen van afvalglas. Dat glas wordt na verwerking opnieuw gebruikt. De wethouder arri veerde op de Lange Mare in een vrachtauto van de gemeen tereiniging. In de optocht van bedrijfswagens, die van het Stadshuisplein naar de Lange Mare reed, bevond zich ook een auto met strooizout om eventuele gevolgen van de plot seling ingevallen winter te bestrijden. Mevrouw Fase wees op de energiebesparing, die dit hergebruik van glas tot gevolg heeft. Om de kleumende belangstellenden op temperatuur te houden, deelden werknemers van de gemeentereiniging erw tensoep uit. De werkgroep De Camp vroeg aandacht voor de wijk door aan te dringen op haast bij de stadsvernieuwing. Gevraagd werd ook om een spoedige restauratie van de Boerhaavezalen en de bouw van woningwetwoningen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3