De „samenzwering tegen Dries van Agt Woordenstrijd helpt D'66 over hindernis kernraketten buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBirïnenhofbuitensteBinnen toto hofb hófb S- ELF FRACTIELEDEN WILLEN LUBBERS ALS LIJSTTREKKER BINNENLAND LEIDSE COURAN" ZATERDAG 1 NOVEMBER 1980 PAGINA 9 ange- Bevat apka- ;elijke ir be- HAAR Koos Postema, presen tator van de t.v.-ru briek Den Haag Van daag (waar sinds enige tijd, voor het eerst in de- geschiedenis van het programma, ook een. vrouw, luisterend naar de naam Selinde Rosen- burg aan meewerkt heeft zich afgelopen week mooi beet laten nemen. Koos had een afspraak gemaakt voor een interviewtje met Erwin Nypels, deskun dige op het gebied van de Volkshuisvesting uit de fractie van D'66. De afspraak was geregeld via D'66-perschef Ernst Bakker, dus dat zat wel Op het overeengeko men tijdstip meldde Koos zich met een ca meraploeg voor de deur van de werkkamer van Nypels. Daar stond Ernst Bakker hem al op te wachten. „Sorry Koos'', zei Ernst ernstig, ,je moet nog een mi nuutje wachten, want Nypels wil eerst nog even z'n haar kammen, voor hij in beeld komt". Geduldig wachtten de heren van Den Haag Vandaag tot de minuut om was. Daarna klop ten ze op de deur, Ny pels riep „Joehoe" en Koos trad als eerste bin nen. Met uitgestoken hand kwam Nypels op hem af. Op hetzelfde moment besefte Koos, dat hij het slachtoffer was geworden van een grap. Het haar kam men? Natuurlijk niet! Hoe had hij daar ooit in kunnen stinken? Erwin Nypels is immers, op enkele dun begroeide zijflanken na, zo kaal als een biljartbal. Hij wordt toch niet voor niks in de wandelgan gen aangeduid als „De Badmuts"? Nou ja, we zullen het maar houden op verstrooidheid van Koos. Een journalist is ook maar een .ja, wat zijn we eigenlijk? CHINA 1 Van Agt in China. Hebt u dat gelezen? Opnieuw gaat voor hem de stelre gel op: Hoe verder van huis, des te harder de uitspraken. Komt-ie net van een bespreking met. de vice-voorzitter van de Chinese Communis tische Partij, meneer Deng Xiaoping, roept-ie opeens tegen de verza melde Nederlandse pers, dat Den Uyl de boom in kan met z'n as piraties om weer pre mier te worden. „Er is maar één plaats op de stoel van de premier en die is voor mij", sprak hij ferm, terwijl hij zich voorzichtig in een li mousine hees, omdat de spierpijn van de be klimming van de Chi- We zien helemaal voor ons hoe het allemaal moet zijn gegaan. „Goe demiddag, mister Deng, aangenaam met u ken nis te maken". „Het ge noegen is geheel aan onze kant, mistel Van Agt. (Brede Glimlach.) Haltelijk welkom in Pe king, gaat u toch zit ten". „Dank u, dank u, u bent bijzondel vlien- delijk, eh... pardon, bij zonder vriendelijk". Langzaam (die verve lende spierpijn toch) liet Van Agt zich in de hem aangewezen fauteuil zakken. „Blijven glim lachen, Dries", prentte hij zichzelf in. „Dan be reik je het meest". CHINA 2 „Onlangs", hernam Deng, terwijl hij met beide handen zijn theekom beroerde, „hadden we hier uit Holland mister Den Uyl op bezoek. Kent u die?". Van Agt's gelaat be wolkte. Een sombere gedachte overstemde het gevoel van verba zing, dat Deng de letter R opeens wél goed bleek te kunnen uit spreken. Waarom moest hij nou hier, 12.000 kilo meter van het Binnen hof, plotseling weer aan die Den Uyl herinnerd r JB die ken ik heel goed", antwoordde hij, toen hij z'n glimlach: hervonden had. „Een aardige manrepliceerde Deng. „Zeker", ant woordde Dries. Hij moest oppassen dat hij van al dat ge glimlach niet ook spierpijn in z'n kaak zou krijgen. Dat zou er nog bij moeten komen! Gelukkig stapte Den al snel over op een ander onderwerp. Maar Dries had z'n gedachten er niet meer i*ij. Den Uyl bleef hem achtervolgen. Kijkend naar de Chine se schilderijen en orna menten aan de muur dacht hij opeens aan wat hij voor zijn ver trek had gelezen over de Chinese levensfiloso fie. Over Yin en Yang, de natuurlijke, onover-, brugbare tegenstelling, die je overal in het le ven terugvindt. Licht en donker, wit en zwart, vrouw en man, positief en negatief. „Natuurlijk! Dat is het!", juichte hij van binnen. „Ik ben Yin en Den Uyl is Yang. Of zou ik Yang zijn? Dat rijmt natuurlijk wel be ter op „voor de duvel niet bang". -Nee, toch maar niet. Maar goed, tegenpolen zijn we en dat zullen we blijven ook". CHINA 3 Het gesprek was afgelo pen. Diep buigend (ai, die spierpijn!) verliet de premier het gebouw van de Communistische Partij. Buiten op de stoep stond een groep Nederlandse journalis ten, die bij het openen van de voordeur met een in beweging kwam. „Kunt u vertellen, waar u met de heer Deng over hebt gesproken?, luidde de eerste vraag. Van Agt aarzelde geen moment. „Ik heb met de heer Den Uyl gesprHij schrok ervan, maar de journa listen hadden de Freu diaanse vergissing ge lijk door. Met Den Uyl?", vroegen zij ver baasd. „Ach nee, na tuurlijk niet, met de heer Deng bedoel ik. Maar nu we het toch over Den Uyl hebben: Ik vind dat Den Uyl geen premier mag wor den in een volgend ka binet. Als het zo zou zijn, dat het volgend jaar zou gaan om Den Uyl of ik, dan vind ik, dat ik beter is". Nog geen half uur later ra telden in Nederland de telexen. De volgende dag stonden Van Agts uitspraken breeduit in de kranten. En het ge sprek met Deng? Nooit meer iets over gehoord. nsmmMmmmmmoom and ken, mer, erg- .000.- \IGEN UREN CHT 38 1.40.60 gplaats JE .EZEN irwiji racht 11 DEN HAAG Als mr.dr. Dries van Agt een verre reis gaat ondernemen, wordt men aan het Binnenhof tegenwoordig wat onrustig. De premier heeft er namelijk een handje van gekregen het Nederlandse volk vanuit den vreemde de meest opzienbarende mededelingen te doen over zijn visie op de binnenlandse politiek. Zo koos hij het exotische Balikpapan in Indonesië uit voor de aankondiging dat hij wel weer lijsttrekker wilde worden van het CDA. En nu in China verraste hij vriend en vijand met de opgewekte mede deling dat hij van plan was ook straks op de stoel van de minister-president te blijven zitten. Dat ontlokte zijn grote tegen speler drs. Joop den Uyl de universiteit van South- Carolina verleent oppositielei ders geen eredoctoraten een Chinees spreekwoord. „Zij die weten spreken niet; zij die spreken weten niet". De PvdA-voorman bedoelde daarmee op dat moment waarschijnlijk niet meer dan dat Van Agt alweer voor zijn beurt gesproken had. Dit soort onvoorwaardelijke uit spraken pleegt men immers niet te doen alvorens de kie zers gesproken hebben. Maar Den Uyl had nog meer gelijk dan hij zich realiseerde. Want er is inderdaad het een en an der aan de hand, waarvan de minister-president in zijn zelf opgetrokken ivoren toren niet of nauwelijks op de hoogte ge raakt. Anti's Daarmee doelen we op de be weging binnen het CDA, die zich onder meer ten doel ge steld heeft te voorkomen dat Van Agt weer lijsttrekker wordt. Die groepering bestaat om te beginnen uit elf leden van de Tweede Kamer, te we ten Hans de Boer, Couprie, Van Houwelingen, De Kwaadsteniet, Beinema, Bui- kema, Dijkman, Borgman, Fa- ber. Scholten en Veerman. Op de ex-KVP'er Dijkman na, zijn allen voormalige Antire volutionairen. Daarnaast is er de werkgroep „Niet Bij Brood Alleen" (NBBA), met als grote man achter de schermen prof. Bob Goudzwaard. NBBA telt nu al zo'n duizend sympathi santen (zeg maar: leden), on der wie de elf Kamerleden, en is hard bezig een staat bin nen de staat te worden. Dat blijkt onder meer uit het feit dat zij volgende week weer een congres gaat houden, al wordt dat officieel een huis houdelijke vergadering ge noemd. Al wie geïnteresseerd is in het wel en wee van het CDA, doet er goed aan deze vergadering in de gaten te houden. Het zou kunnen zijn dat daar beslissingen worden genomen, die naderhand van verstrekkende betekenis blij ken. Het gaat in feite om één ding: NBBA wil de evangelisch geïnspireerde progressieve in breng in de politiek niet ver loren laten gaan. Aangezien zij in Van Agt de verpersoon lijking ziet van conservatisme en een sterke voorstander van regeren met de VVD, staat de werkgroep voor een dilemma. Moet zij in het door Van Agt gedomineerde CDA blijven om van binnenuit druk uit te oefenen, of moet zij eruit stap pen en een nieuwe ARP-ach- tige partij oprichten? Een stérke stroming binnen NBBA heeft alle. hoop op „omturnen" van het CDA al opgegeven en kiest voor het laatste. Een kleine meerder heid, waaronder Goudzwaard zelf, wijst dat echter voorals nog af. Volgens deze christen democraten, die zich ook la ten souffleren door de aan zijn terugkeer werkende mr. Willem Aantjes, is een exodus alleen verantwoord als de kopstukken in de Kamer mee gaan. Zonder hun steun zou •een schisma niets anders bete kenen dan dat er weer een politieke splinter bij komt, zo redeneren Goudzwaard en Aantjes. Gravamina Nu heeft Hans de Boer al een paar keer heel duidelijk ge zegd, dat hij en de andere pro gressieve fractieleden voorlo pig nog in CDA-verband wil len opereren. Wel zijn zij be reid het Politiek Manifest van NBBA „in grote lijnen" te on derschrijven. Komende week gaat het bestuur van de werk groep met de „dissidenten" praten over wat zij daar nu precies mee bedoelen. In dat gesprek zal centraal worden gesteld dat NBBA alleen bij het CDA zal blijven, als de elf aan een paar voorwaarden willen voldoen. De belang rijkste daarvan is een onvoor waardelijk „neen" tegen de plaatsing van de nieuwe nu cleaire NAVO-raketten in ons land. Daarnaast dienen zij een desnoods eenzijdig olie-em bargo tegen Zuid-Afrika en een stop op de investeringen in dat land te ondersteunen en moeten zij bereid zijn de hulp aan de Derde Wereld aanzienlijk te verhogen. Voor ingewijden is het geen geheim dat Hans de Boer en de zijnen er sterk naar neigen de belangrijkste voorwaarde in te willigen. Zij zouden er in principe voor voelen eën „gravamen" in te dienen op het punt van de kernwapens. Deze uit de ARP stammende term houdt in dat iemand Ka merlid wil worden, mits hij de vrijheid krijgt op een bepaald onderdeel van het verkie zingsprogramma anders te zingen in te gaan. Gezien zijn opmerking dat hij eventueel best weer met Den Uyl in een regering >vil gaan zitten, zal Van Agt daar niet veel moeite mee hebben, tenzij de gemel de gravamina hem op andere gedachten brengen. Maar wat er daarna gebeurt, is afhanke lijk van de verkiezingsuitslag. Levert die wederom een meerderheid op voor CDA en VVD, dan is de kans heel groot op een prolongatie van het zittende kabinet. In dat verband is het niet onbelang rijk te weten dat Van Agt en Wiegel de geheime afspraak hebben al het mogelijke te doen om ook in de volgende periode gezamenlijk achter de regeringstafel te kunnen zit- Aantjes stemmen dan het partijpro gramma voorschrijft. Hans de Boer bijvoorbeeld heeft al ja ren een gravamen als atoom pacifist. Telkens wanneer de regering toestemming vraagt voor uitgaven voor atoombe wapening, stemt hij tegen. Als die elf gravamina er ko men, wordt het voor de CDA- top moeilijk de geliefkoosde centrum-positie te behouden. Immers, de mogelijkheid op nieuw in zee te gaan met de VVD, wordt wel erg klein, als een belangrijk deel van de fractie niet akkoord gaat met plaatsing van de raketten, hetgeen de liberalen zonder twijfel opgenomen zullen wil len zien in een regeerak koord. Op het eerste gezicht lijkt het CDA vanaf dat mo ment geen andere keus meer te hebben dan te streven naar een coalitie met PvdA en D'66. Misschien dat Van^Agt dan zelfs bij voorbaat aïziet van het lijsttrekkerschap. Lubbers Daarmee zou al vrij binnen kort de weg vrij komen voor de tweede man in het CDA, drs. Ruud Lubbers. In een in terview van een tijdje geleden met deze krant verklaarde de fractievoorzitter dat hij het lijsttrekkerschap weliswaar niet ambieerde, maar wel be reid was deze functie desge vraagd te aanvaarden. Zo denkt hij nog steeds. Het is nu zo dat CDA'ers ook openlijk de kandidatuur van Lubbers bepleiten. De eerste, die dat deed, was de Zeeuwse afgei vaardigde Martin Beinema. Hij zegt dat zijn opmerkingen op een spreekbeurt in Vlissin- gen niet voortkwamen uit be zwaren tegen de persoon-Van Agt. „Ik kijk naar de criteria, waarvan de partij zegt dat een lijsttrekker eraan moet vol doen. De belangrijkste daar van is dat deze zo dicht moge lijk bij het programma moet staan. Dat overwegende kom ik niet uit bij de premier, maar bij de fractievoorzitter". Beinema somt een aantal uit spraken op, waaruit zijns in ziens blijkt dat Van Agt zich niet veel gelegen laat liggen aan het ontwerp-program „Om Een Zinvol Bestaan". „Hij is voorstander van uit breiding van het aantal kern centrales. Hij vindt dat het zo geheten flankerend beleid (voldoen aan immateriële ei sen van de vakbeweging) los gekoppeld moet worden van een loonmatiging". Bovendien constateert Beinema dat Van Agt te weinig partijman is. „Bij de vorige 'Statenverkie zingen presteerde hij het te betreuren dat de VVD verlies had geleden, in plaats van dat hij zich verheugde over de winst van het CDA". Ook meent de afgevaardigde dat de premier te weinig respect heeft voor zijn partijgenoten in de Kamer. Hij wijst op de diverse botsingen die er ge weest zijn tussen regering en fractie, met name over de kernwapens en het beleid ten aanzien van Zuid-Afrika. Het zou Beinema niet verbazen als daaraan mede ten grondslag ligt de kijk van de premier op de politiek. „In zijn hart vindt hij het een wat minderwaar dige bezigheid". Opmerkelijk vond Beinema het dat de aanwezigen in Vlis- singen niet reageerden op zijn stelling betreffende het lijst trekkerschap. Hoewel dat een element van speculatie in zich bergt, denkt hij daar toch uit te kunnen concluderen dat „het lijsttrekkerschap in elk geval geen volstrekt vanzelf sprekende zaak meer is". Ook uit andere andere kieskringen heeft hij dergelijke geluiden gehoord. Daarbij moet wor den aangetekend dat zelfs kieskringen in de traditionele KVP-bolwerken Noord-Bra bant en Limburg iets minder pertinent aan het worden zijn. „Was het vroeger zo, dat tien van de tien mensen daar Van Agt wilden, nu is dat nog ne gen van de tien", aldus ie mand uit de CDA-top. Meerderheid De vele woorden die hierbo ven gewijd zijn aan de bewe ging tegen Van Agt, zouden de indruk kunnen wekken dat zijn val nog slechts een kwestie van tijd is. Zo is het beslist niet. De bepaald niet zo zwijgzame meerderheid in het CDA vindt hem nog altijd de beste man voor én het lijst trekkerschap én de functie van minister-president, als die aan een CDA'er toe zou kun nen vallen. Het Kamerlid drs. Kees Van Dijk is exponent van deze groepering. Hij vindt Van Agt een „eerste klas politicus" die geschikt is voor alle belangrijke politieke functies, zelfs die van fractie voorzitter. Bovendien ziet hij in de premier de „middel puntzoekende kracht", die de partij nodig heeft in de ver kiezingsstrijd. Ook anderen, die niet zulke uitgesproken Van Agt-sup- porters zijn, zoals de Twentse afgevaardigde Steef Weijers. kunnen zich er zeer goed mee verenigen dat Van Agt lijst trekker wordt. (Het premier schap vindt Weijers een zaak van latere orde). Hij ziet hel niet als een bezwaar dat Van Agt bedenkingen heeft tegen het programm. Naar de me ning van dit Kamerlid be hoeft een program niet naar de letter te worden uitge voerd. Ikzelf houd me bij voorbeeld niet aan wat er in de sociaal-economische para graaf staat van het huidige programma. Ik ben geen let terknecht". Niet buigen Maaren dat zou Van Agt misschien zelfs nog meer aan het denken moeten zetten dan de kritiek van de linker vleu gel, deze hoofdstroming bin nen het CDA houdt wel vast aan het credo: „Wij buigen niet naar links en wij buigen niet naar rechts". Met andere woorden: de lijsttrekker moet in principe bereid zijn zowel met de PvdA als met de VVD te gaan regeren. Ook van Dijk is wat dat betreft onvermurw baar. „Het kabinet-Van Agt- Wiegel mag geen inzet zijn van de verkiezingen". Het zal erop neerkomen dat het CDA-bestuur Van Agt aanvaardt als lijsttrekker, als hij zijn VVD-neiging afzweert en belooft „blanco" de verkie- Wat echter als liberalen en christen-democraten 75 of mindet zetels halen? Uitgaan de van de zeer waarschijnlijke stelling, dat D'66 niet met VVD en CDA een kabinet zal willen vormen, resteert dan slechts de mogelijkheid van een „grote coalitie": PvdA, CDA en D'66. Heel wat chris ten-democraten willen er wat onder verwedden dat Van Agt, wat hij nu ook zegt, het niet op zal kunnen brengen in zo'n kabinet plaats te nemen, zeker niet als dat „onder" Derf Uyl zou zijn. Op dat mo ment zou hem hetzelfde kun nen overkomen als mr. Ba rend Biesheuvel na de verkie zingen van 1972. Deze lijst trekker van de ARP, die bo vendien ex-premier was, werd toen op een zijspoor ge rangeerd, omdat hij niet te vinden was voor samenwer king met de sociaal-democra ten. De man, die dat bewerkstel ligde, was Willem Aantjes. De ironie wil dat Dries van Agt deze zelfde man in de fractie op zijn pad zou kunnen vin den, als het CDA volgend jaar wederom moet kiezen tussen VVD en PvdA. Het is niet on denkbaar dat de CDA-fractie mede als gevolg daarvan dan zal besluiten Van Agt te be danken voor de bewezen diensten om vervolgens Lub bers te verzoeken het leider schap op zich te nemen. De koning is dood, lang leve de koning! Misschien is het daar- dat de premier vanuit Chin al die versiële uitspraken doet, in de hoop de waarschijnlijk niet te vermijden strijd in eigen gele deren nu al te beslechten, nu zijn papieren nog hoog geno teerd staan. En misschien heeft het toeval, dat Biesheu vel de afgelopen week even eens in Peking was, er ook iets mee te maken. RIK IN T HOUT en DICK VAN RIETSCHOTEN ALL tu Twijfels in bestuur D'66 :1. grorx r: hal, r, bergi ten d.r }EN HAAG Het hoofdbe stuur van D'66 heeft ernstige twijfels over een voorstel van het kamerlid Suzanne Bisschoff om de plaatsing van 48 Navo-kernraketten in •Nederland onder de huidige omstandigheden af te wij ten. Dit blijkt uit een advies van het hoofdbestuur op het voorstel van het kamerlid. Het hoofdbestuur geeft het tongres van dit weekeinde teen stemadvies over deze taak, zo blijkt uit de stuk- ten. Wel ontraadt men het con gres het aannemen van het ninderheidsstandpunt bin nen hetzelfde hoofdbestuur, Waarin plaatsing van de Navo-raketten op Neder landse bodem onaanvaard baar wordt genoemd. Alleen ils de niilitair strategische ituatie zich drastisch zou vijzigen, zou D'66 zich op- ieuw over de zaak moeten eraden. Ook wijst het hoofdbestuur een hernieu- ving van de congresuit- praak van D'66 in december 'orig jaar, waarbij de mo- j lernisering van de Navo-wa- tens (productie en plaat- fing) werd afgewezen, van tfe hand. DEN HAAG Een strijd zonder verlie zers; een strijd van vergeten woorden. Zo kan het best de uitkomst van het debat binnen D'66 over de plaatsing van 572 NAVO-kernraketten worden gekwalifi ceerd. Een voorlopige uitkomst, dat wel, aangezien het congres van de partij zich vandaag moet uitspreken over de kwes tie. Een uitkomst die bij voorbaat lijkt vast te liggen nu de twee stromingen bin nen de partij de lijn van Tweede Ka merlid Brinkhorst die plaatsing van de raketten mogelijk houdt en de lijn van partijlid Tommei die plaatsing af wees elkaar hebben gevonden. De eni ge verliezer lijkt de kiezer te worden die weer een stukje duidelijkheid kwijt is. Wat is er aan de hand? Verleden jaar de cember kwam D'66 bijeen over de produktie en de plaatsing van de NAVO-raketten. De achterban van de partij sloot zich in Amers foort aan bij een voorstel van het Drenthse statenlid Tommei dat modernisering van de NAVO-wapens afwees (produktie en plaat sing) en een bewapeningsachterstand ten opzichte van het oostblok als gevolg daar van accepteerde. Toelichting D'66 sprak zich dus uit tegen de NAVO- kernraketten. Er was echter een punt dat iedereen over het hoofd zag: de mondelinge toelichting van Tommei op een vraag uit de zaal of zijn voorstel de plaatsing definitief afwees. „Nee, dat deed het voorstel niet", zo was het antwoord van Tommei. Het was dan ook niet voor niets dat op basis van deze uitspraak rechtse democraten als Brinkhorst en Terlouw met de congresuit spraak in zee konden gaan'. Dezelfde Brinkhorst zette dan ook zes dagen later zijn handtekening onder een Kamer- voorstel dat plaatsing van de NAVO-raket ten op Nederlandse grondgebied (er zijn 48 raketten aan Nederland toegewezen) „thans" afwees. Een uitspraak die Brink horst twee weken later bij motie herhaalde toen het kabinet in Brussel het voorbehoud maakte ten aanzien van plaatsing van de ra ketten in Nederland maar wel akkoord ging met de produktie ervan. Binnen de partij gaat de discussie echter verder bij het opstellen van het ontwerp verkiezingsprogram. Daar verschijnt na mens het hoofdbestuur een door een com missie binnen de partij onder Brinkhorst voorgereide tekst die plaatsing van de ra ketten in Nederland openlaat. Plaatsing moet alleen worden afgewezen als het totale aantal niet sterk vermindert, de Sovjets een verdrag tot ontwapening (SALT 2) met de VS niet tekenen, geen navenante verminde ring van wapens toepassen als de NAVO, en als de NAVO zelf het totale aantal tactische kernwapens niet terugbrengt Strijd i strijd met de congresuitspraak van december 1979. Er komt een minderheidsstandpunt binnen het partijbestuur dat plaatsing van de raketten onder de huidige omstandigheden in Neder land afwijst. Talrijke spreekbeurten van Brinkhorst en Tommei vertroebelen het beeld danig. Terlouw en Brinkhorst dreigen in het weekblad De Tijd met opstappen als D'66 besluit alia kernwapens af te schaffen, te beginnen in Nederland. Terlouw kan nog wel met de lijn Tommei mee maar Brink horst niet. De laatste gaat weg als fractie woordvoerder in de Kamer voor defensie en buitenlandse zaken als D'66 hetzelfde stand punt vasthoudt als verleden jaar. Maar zie daar. Op een vergadering in Amsterdam blijkt een vergelijk mogelijk, aangedragen door Kamerlid Suzanne Bisschoff, supporter van Tommei en met hem in een werkgroep zittend die alternatieve teksten voorbereid voor het verkiezingsprogram op de punten defensie en buitenlands beleid. Het compro mis luidt als volgt: „Plaating op Nedërlandse bodem van mid dellange afstandsraketten kan in de huidige omstandigheden niet aanvaard worden. Het is noodzakelijk dat D'66 zich regelmatig be raadt over de totale veiligheidssituatie. Bij de beoordeling hiervan kunnen de Neder landse atoomtaken, de plaatsing van mid dellange afstandssystemen (kruisraketten) in Nederland en het niveau van de conven tionele bewapening opnieuw overworgen worden. Dit geschiedt in het licht van on dermeer de resultaten van de onderhande lingen tussen NAVO en Warschaupakt, de stappen die gezet zijn op weg naar een de- nuclearisatie van West Europa en de ver mindering van het aantal kernwapens". Bekocht Brinkhorst kan ermee leven. Nederland blijft in de NAVO en kan zo invloed behou den op de besluitvorming aldaar, het nee tenzij standpunt blijft overeind. Zijn tekst met het woord „thans" in de Kamer en de uitleg van Tommei in december toen ook zijn congresuitspraak niet voor eeuwig bleek op te gaan, hebben elkaar gevonden. En Tommei dan? „Ik ben geen centimeter van mijn standpunt van december afgewe ken. Toen heb ik in die toelichting gezegd dat het nee geen eeuwig nee betekende. De motie was absoluut zoals de situatie toen te overzien was. Dat wist men toen men de motie aannam". Tommei is dus ook tevre den, maar hoe zit het met de rest van de partij. Zal men zich niet bekocht voelen? Tommei denkt van niet. Onder „de huidige omstandigheden" in het compromis wordt verstaan: eind 1981, het moment waarop Nederland definitief moet besluiten over plaatsing, zegt hij. Verder zijn er een aantal positieve punten bij de uitspraak van Amersfoort gekomen. Nederland isoleert zich niet maar blijft in de NAVO. Wordt de situatie werkelijk anders (en dat zal meer moeten zijn dan Afghanistan alleen, aldus Tommei) dan kan D'66 zich opnieuw bera den. Dat zal moeten gebeuren door het con gres van de partij en niet door de Kamer fractie alleen. Verder valt uit het compro mis op te maken dat Nederland een bewa pen ingsachterstand van de NAVO ten op zichte van het oostblok accepteert. Immers, men spreekt zich uit tegen plaatsing. Brinkhorst heeft wel degelijk goed geluis terd in Amersfoort, aldus Tommei, in ant woord op de vraag of nu al het geruzie in de partij voor niets is geweest. Tommei vindt daarbij dat Brinkhorst, vaak afgeschilderd als havik binnen de partij, duidelijk meer in de richting Tommei is gaan denken. Het is een proces geweest van naar elkaar groeien, aldus Tommei. Het „thans niet" van Brinkhorst en het „geen nee voor eeuwig" van Tommei zijn dus bij elkaar gekomen. Wanneer plaatsing van raketten wel nodig is, blijft vaag, zeker als de lijn van de partij niet wordt doorge trokken in een volgend kabinet met deelna me van D'66. Ook Tommei geeft toe dat er veel zal afhangen van de nieuwe minister van buitenlandse zaken. Deze bewindsman moet zich dan echter wel met graagte voor het overleg inzetten. Laat hij zich sturen door de Kamer zoals Van der Klaauw, dan komt er niets van terecht, aldus Tommei. Of de achterban van de partij de uitleg van het compromis zal slikken is de vraag. Bin nen D'66 is al een beweging op gang om alle kernwapens uit de wereld te helpen, te be ginnen in Nederland. Deze stroming zal ze ker op het congres opgang maken. Als zij het pleit wint, klapt D'66 zeker uit elkaar. Kiezen de Democraten voor behoud van de eigen partij dan blijven de kernraketten als het zwaard van Damocles boven de partij hangen. CAREL GOSELING

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9