Kwart miljard overheidshulp voor AVEBE Aruba wil nauwe banden met Oranje behouden £eidae6omo/nt Vog zeker zeven kerncentrales op oevers van Maas De schoonste handen verzoek om bijstand weer BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 NOVEMBER 1980 PAGINA 7 Bijna 700 arbeidsplaatsen weg boeren moeten inleveren (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De overheid wil het aardappelzetmeel- concern AVEBE in Veen- dam financieel steunen met een bedrag van bijna een kwart miljard gulden om zo te bereiken dat het nu in [rote moeilijkheden verke- ende bedrijf in 1984 weer op igen benen kan staan, faast de hulp ten bedrage van 243 miljoen gulden zal AVEBE na de al bekende sluiting van vier bedrijven in 1981 er in 1982 nog eens twee moeten opdoeken. De sanering heeft tot gevolg dat volgend jaar 465 vaste- en seizoenarbeidsplaatsen verloren gaan. In 1982 ko men daar nog eens 160 vaste- en 50 seizoenarbeidsplaatesn bij. Voorts zullen de bij AVEBE aangesloten boeren een forse inkrimping van hun productie en een daar- voortvloeiende inko mensdaling moeten accepte- Dit blijkt uit het saneringsplan voor het bedrijf zoals minister Braks (landbouw en visserij) dit namens het kabinet giste- ,ren bekend heeft gemaakt. De overheid verwacht van het pakket maatregelen dat de verliezen bij AVEBE, dit jaar 70 miljoen gulden, tijdens de herstrurcturering opgevangen kunnen worden. Aan de overheidssteun is ove rigens een groot aantal voor waarden verbonden: De bij AVEBE aangesloten boeren zullen de komende drie jaar genoegen moeten nemen met een korting van vijf pro cent op de prijs die zij voor aan de fabriek geleverde aard appelen krijgen. AVEBE zal alleen aardappe len afnemen waarvoor het be drijf een afzetmarkt kan waar maken. Hierdoor wordt de ex tra sluiting van twee bedrijven noodzakelijk. Momenteel neemt het bedrijf alle aanbod af. Indien AVEBE na de sane ringsperiode die eind 1983 af loopt nog verliezen maakt, dan zal het bedrijf die zelf moeten dragen. Over het hele plan moet voor 1 december met alle betrokke nen overeenstemming zijn be reikt. Die betrokkenen hebben overigens met enige terughou dendheid op de voorstellen ge reageerd. Het provinciaal be stuur van Groningen sprak over een „regeringsdictaat, waarover niet meer valt te praten". Het Landbouwschap meende dat de maatregelen hard bij de boeren zullen aan komen. De FNV heeft inmid dels laten weten in principe met het plan te kunnen in stemmen. Een woordvoerder van de ondernemingsraad vond de regeling een „tegen valler". „Het zwaard van Da mocles blijft boven de AVEBE hangen", zo constateerde hij. Minister Braks noemde de si tuatie bij AVEBE in een toe lichting alarmerend. Via de regeringsoplossing wil men er alles aan doen om het bedrijf in stand te houden, zo liet hij weten, zonder te kunnen ga randeren dat het bedrijf na de sanering ook werkelijk op ei gen benen zal kunnen staan. Kapitein kniktanker" vrijgesproken; boete voor stuurman )EN HAAG De 38-jarige apitein van de „kniktanker" Inergy Concentration is in hoger beroep door het ge- «chtshof van Den Haag vrij sproken. De stuurman werd huldig bevonden aan het iroorzaken van het ongeval, ij werd veroordeeld tot een ioete van 10.000 gulden. Op 20 oktober werd tegen bei de zeelui een boete van 20.000 gulden geëist. De „knik" in de lanker leidde op 22 juli bijna ïen rampjn de Rotterdam- haven. Het gerechtshof chtte de schuld van de kanpi- ein niet bewezen. De beide Ihinese zeelieden zijn in- liddels naar Hongkong ver- okken. Het schip is inmid- ;ls door de reder verkocht in een Duitse firma, die de in reeën gesneden kolos hoogst- aarschijnlijk gaat slopen. Tandartsen en iekenfondsen achten niet anger op minister IN HAAG De tandartsen niet van plan om nog lan- te wachten op richtlijnen het ministerie van econo- usche zaken voor het overleg et de ziekenfondsen over de ndartstarieven voor dit jaar y willen daarom binnenkort woon met de ziekenfondsen tafel gaan zitten. Daarmee rdt een eind gemöakt aan wachten op de richtlijnen, door een departementale mmissie allang hadden moe- worden vastgesteld. Dit .'ft de Maatschappij Tand- ïlkunde in een brief aan inister Van Aardenne van conomische Zaken laten we- Hogere premie particuliere ziektekostenverzekering DEN HAAG De premies voor particuliere ziektekosten verzekering gaan met ingang van 1 januari omhoog. Indivi duele verzekeringen mogen volgens een mededeling van het ministerie van Economische Zaken 7,75 procent duurder worden dan dit jaar, voor zover er geen sprake is van een ei gen risico. Voor individuele verzekeringen met een eigen risico zijn twee regelingen gemaakt. Als de omvang van het eigen risico in 1981 ongewijzigd blijft mogen de premies worden verhoogd met een toeslag variërend van 8,9 procent bij een eigen risico van 250 gulden tot 13,2 procent bij een eigen risico van 3000 gulden. Bij wijziging van de omvang van het eigen risico mogen zowel de premies als het eigen risico stijgen met 7,75 procent. De premies voor collectieve verzekeringen, die meestal lager liggen, mogen in geld uitgedrukt met hetzelfde bedrag worden verhoogd als die voor de individuele contracten zonder eigen ri sico. De premies van verzekerden die mede worden vastgesteld op basis van de leeftijd van de verzekerde mogen ook met 7,75 procent omhoog. Dat deel van de premies echter, dat is bestemd voor huisartsenhulp, mag slechts verhoogd worden met één pro cent. Verdwenen deurwaarder verduisterde tonnen NIJMEGEN Het ministerie van Justitie heeft onlangs een 42-jarige deurwaarder uit Nijmegen geschorst, omdat hij tussen de drie en vijf ton zou hebben verduisterd. De deurwaarder verblijft momenteel in het buitenland. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar diens praktijken. De president van de rechtbank in Arnhem heeft inmiddels het incasso-bureau van de deurwaarder op verzoek Van het Open baar Ministerie failliet verklaard. Volgens de Arnhemse officier van justitie, mr. F. Boerwinkel, is het faillissement van een deurwaarder hoogst ongebruikelijk. Deurwaarders staan for meel onder toezicht van de president van een rechtbank. Maat regelen tegen deurwaarders kunnen echter alleen worden geno men door het ministerie van Justitie. Het Openbaar Ministerie is in deze zaak betrokken omdat er strafbare feiten zijn gepleegd. Een deel van het verduisterde geld behoort de gemeenschap toe. De deurwaarder wordt thans gezocht door Interpol. Generaal-majoor Roos nieuwe bevelhebber landstrijdkrachten DEN HAAG Tijdens een korte plechtigheid in de Prin ses Julianakazerne in Den Haag heeft generaal-majoor J. G. Roos gisteren de functie van bevelhebber der landstrijd krachten overgenomen van luitenant-generaal C. de Jager. Met ingang van 1 november is luitenant-generaal De Jager be noemd tot chef defensiestaf. Hij is tegelijkertijd bevorderd tot generaal, waarmee hij dan de enige vier-sterrengeneraal binnen de krijgsmacht is. De Jager volgt in deze functie luchtmachtge- neraal Wijting op, die met pensioen is gegaan. De chef defensies taf is de hoogste militaire adviseur van de minister van defensie. De bevelhebber der landstrijdkrachten is de hoogste landmacht militair. Koningin Beatrix bij aankomst op Aruba. Links van haar de gezaghebber van het eiland, de heer Figaroa. Ook bij onafhankelijkheid los van Curacao (Van t speciale verslagge- Rink Drost) OfeANJESTAD „Ook Aruba heeft voor de onaf hankelijkheid gekozen, maar dat houdt niet in dat bij die onafhankelijkheid de banden tussen Aruba en Oranje moeten worden ver broken. Het hart van de be volking van Aruba leeft voor Oranje." Aldus de ge zaghebber van het eiland Aruba, Frans D. Figaroa, gisterenmiddag tot konin gin Beatrix en prins Claus bij het begin van hun be zoek aan het als ko ningsgezind bekend staan de Aruba. In het centrum van Aruba's hoofdstad Oranjestad werd het koninklijke paar met een grote manifestatie een warm welkom bereid. Evenals don derdag op Curasao was de dag van het bezoek voor de bevolking van Aruba een vrije dag, wat tot gevolg had dat heel Oranjestad en wijde omgeving naar het piein in het centrum van de stad le ken te zijn gekomen. Tot ver in de omtrek, waar niets meer te horen of te zien viel van wat er zich op het plein afspeelde, wachtten drom men mensen geduldig op het langs komen van de konink lijke stoet. Zowel op de luchthaven als in Oranjestad viel het op, dat de Antilliaanse vlag zeer spo radisch te zien was. Deste- meer werd daarentegen ge vlagd met het eigen Aru baanse dundoek: een blauwe achtergrond met linksboven een rode ster en onder van links naar rechts twee gele strepen. Net als de korte toe spraak van de gezaghebber mag dit vlagvertoon teke nend worden genoemd voor de wijze waarop de Aruba nen het streven naar onaf hankelijkheid los van de An tillen vertalen. De partij van Betico Croes, die op het ei- „Welkom op Aruba" werd het koninklijk paar gisteren niet al leen toegeroepen, ..het stond ook te lezen op de T-shirts van deze en tal van andere Arubaanse kinderen. land een duidelijke meerder heid heeft, wil binnen de'An tillen een onafhankelijke po sitie van het centrale gezag op Curasao. Veel Arubanen vrezen in de onafhankelijke Antillen een zeer dominante positie van Curasao, dat twee en een half keer zoveel be woners heeft. Liever zouden ze de koppeling met Curasao en Willemstad loslaten en de banden met Nederland en Oranje aanhalen. Het vermoeden dat in het Arubaanse gebied winbare hoeveelheden olie zijn aan te boren en de van Curasao verschillende etnische op bouw van de bevolking ver sterken het solistische optre den van Aruba binnen de Antillen. Net als ze donderdag op Cu rasao hadden gedaan, brach ten koningin en prins giste renmiddag een bezoek aan de verschillende woongebieden op het eiland. De tafrelen die zich bij dat bezoek afspeelden waren in grote trekken te vergelijken met die ver eer der in de week. En net als vijftien jaar geleden bij het bezoek van de toenmalige koningin Juliana gebeurde, sloten de overal massaal uit gelopen bewoners de konin gin in hun hart. Vanmiddag (Nederlandse tijd) is het koninklijk paar naar Bonaire gevlogen. Vlak voor het vertrek verichtte de koningin nog een officiële daad. Ze herdoopte de naar haar genoemde luchthaven Prinses Beatrix in Rein (ko ningin) Beatrix. Kerk Brazilië in conflict met regering SAO Paulo De beslissing van de Hoge Raad van Brazilië om de uitwijzing van de Italiaanse priester Vito Miracapillo te be vestigen heeft bij de katholieke kerk van het land kwaad bloed gezet. In een buitenge woon scherpe verklaring zegt kardinaal Arns, dat de kerk als één man zal reageren. Miracapillo wordt het land uitgezet, omdat hij geweigerd heeft de eucharistie te vieren op de Braziliaanse onafhankelijkheidsdag, omdat naar hij zei de mensen in zijn parochie niet werkelijk onafhankelijk zijn. Hiermee had hij, volgens de presidentiële woordvoerder, een po litieke daad gesteld. Kardinaal Arns, die het een sociale daad noemde, waarschuwde de re gering, dat het jongste optreden de relaties tus sen staat en kerk zal verslechteren en dat de beslissing van de Hoge Raad in elk geval geen verandering zou brengen in het sociale beleid van de kerk in Brazilië. POOR RIVIER NEDERLAND BEREIKT: itUSSEL De bouwplannen jor kerncentrales aan de Maas in £gië en Frankrijk, waarover het freede Kamerlid M. Konings Se week schriftelijke vragen 1 Ude, zijn voor een belangrijk fcl bekend. Het lijkt wel zeker »t rond 1990 de oevers van de laas zullen zijn „verrijkt" met minstens zeven kerncentrales, 'vorens de rivier het Nederlandse imburg bereikt i' l gevolgen voor het Maaswater wat betreft de verhoogde temperatuur, de radioaktieve- en de gifbelasting, zijn niet precies bekend maar zullen ge voelig zijn. Volgens sommige bereke ningen zouden in de zomerperiode, wanneer het watertransport in de Maas een gemiddeld minimum van 31 kubieke meter per seconde kent, meerdere centrales hun vermogen belangrijk moeten beperken of hun reaktor zelfs helemaal moeten uit schakelen (hetgeen technisch vrijwel onmogelijk is). De Maas kan in war me tijden niet voldoende koelwater aanvoeren. In dit verband bestaat er in België vooral grote ongerustheid over het vaste voornemen van Frankrijk om liefst vier kerncentra les van 1.300 MegaWatt te bouwen bij het dorpje Chooz in de Maasvallei. Chooz, dat thans al een kleinere kerncentrale heeft, ligt in de „Laars van Givet", een inham van Frankrijk in de Belgische Ardennen. De vier Franse centrales, die aan het eind van de jaren tachtig in bedrijf moeten komen, zullen per seconde negen kubieke meter koelwater uit de Maas pompen. Drie kubieke meter zal daarvan als damp in de lucht worden geloosd, terwijl zes kubieke meter met een 6,5 graden verhoogde temparatuur weer in de Maas zal stromen. Een lichte verhoging van de radio-aktiviteit van het water, die volgens de deskundigen altijd bene den de gevarengrens zal blijven, is daarvan onvermijdelijk het gevolg. Maar behalve koelwater lozen de centrales ook veel zout (gebruikt voor het schoonhouden van de lei dingen) en jodium (schadelijk voor de schildklier), terwijl de rivier reeds door talloze industrie-lozingen is overbelast. De bouwplannen in Gooz brengen in België te meer onrust te weeg omdat een twintigtal kilometers stroomaf waarts, bij Namen, drie kubieke me ier Maaswater per seconde wordt af getapt voor de drinkwatervoorzie ning van de hoofstad Brussel. België zelf zit op kernenergiegebied echter ook niet stil. In Tihange staat de tweede kerncentrale op het punt om in bedrijf te komen en is de derde in voorbereiding. In 1986 zullen ze alle drie werken en wordt het reeds in Chooz opgewarmde en licht besmette Maaswater op een kleine 40 kilome ter stroomopwaarts van Maastricht opnieuw en bijna even zwaar aange sproken. Van de verhoogde tempera tuur moeten vooral bacteriologische besmettingen zoals botulisme worden verwacht VOOR de zoveelste maal in een reeks van tien lange jaren staat de Tweede Kamer volgende week voor de vraag of het mogelijk is om eindelijk enige wetgevende orde te brengen in de in Nederland bar uit de hand gelopen abortus-praktijk. De Tweede Kamer discussieert dan over het wetsontwerp van het kabinet-Van Agt, dat de CDA-VVD-coalitie, aanvan kelijk tegen iedere verwachting in, op-tafel wist te leggen. De totstandkoming van dat wetsontwerp ging indertijd in het kabinet niet zonder spanningen. Evenmin zal, naar verwacht mag worden en naar de perikelen in de CDA-fractie deze week al aangaven, de behandeling in de Tweede Kamer zon der spanning zijn. WANT CDA en VVD hebben een minieme meerderheid in de Tweede Kamer, en dit keer behoeven de regeringspar tijen niet, zoals in andere gevallen meestal wel zo is, te reke nen op steun van de kleine rechtse partijen. Dat betekent, dat van de 77 CDA- en VVD-kamerleden er slechts één uit de boot mag vallen, wil het wetsontwerp nog een kamer meerderheid krijgen. En dat is, bij een zo ge' lig onder werp als de abortus provocatus, wis en waarach.0 geen klei nigheid. In alle abortus-ellende, waarmee wetgevend Nederland nu al meer dan tien jaar worstelt, zou het de minst slechte uit komst zijn, als CDA en VVD erin zouden slagen om ondanks de vele moeilijkheden dit wetsontwerp van het kabinet Van Agt tot wet te brengen. Het minst slechte, want fraai is het ontwerp afgezien van de knappe wetstechnische opzet natuurlijk allerminst. Het betekent hoe dan ook een verrui ming van de abortus vergeleken bij de bestaande wetgeving. Maar het betekent tegelijkertijd een reële kans op een zekere regulering van de uit de hand gelopen, nu vrijwel normloze, praktijk. Om zo'n zekere regulering te krijgen is dit zeer zeker de laatste kans. Het is volstrekt duidelijk, dat indien dit wets ontwerp -het in de volksvertegenwoordiging niet haalt, een ruimere parlementaire meerderheid van de PvdA en VVD binnen enkele maanden een abortuswet in het staatsblad zal brengen, waarin geen enkele normering meer zit. En dat zal het CDA dan als grootste regeringspartij krachtens het re geerakkoord moeten toestaan (omdat het zelf onmachtig is gebleken een beter ontwerp tot wet te maken). Met andere woorden: de reële keuze waarvoor de Tweede Kamer volgende week staat, is die tussen dit wetsontwerp Ruiter/Ginjaar, of een veel verdergaand, de barre praktijk volstrekt legaliserend, ontwerp. Een derde weg is er niet meer. En om het dan helemaal duidelijk te maken: wie vol gende weken tégen het ontwerp van het kabinet Van Agt stemt, stemt in wezen vóór het veel verdergaande wetsont werp (dat PvdA en D'66 overigens al als initiatiefwetsont werp hebben ingediend). ENKELE mensen uit de CDA-fractie denken dit weekeinde nog na over hun uiteindelijke houding tegenover het rege ringsontwerp, zo heeft CDA-fractievoorzitter Lubbers mee gedeeld. Zij doen er goed aan terdege onder ogen te zien dat stemmen tegen dit ontwerp tegelijkertijd de weg vrij maakt voor een volledig vrije abortuspraktijk. Natuurlijk moet ook hun persoonlijke, gewetensvolle afweging tenslotte onge moeid gelaten worden, maar toch moet deze vraag van een duidelijk antwoord zijn voorzien: wie houdt uiteindelijk de schoonste handen? Uit het bovenstaande moge blijken dat dit ons inziens niét diegenen zijn, die straks tegen dit wetsont werp zullen stemmen, omdat zij het te vrij vinden. Overheid sluit op 2 januari DEN HAAG De ministerraad heeft besloten, met het oog op de energiebezuinigingen, de rijksdiensten op 2 januari 1981 ge sloten te houden. Het overheidspersoneel krijgt derhalve op die vrijdag tussen de nieuwjaarsdag en de daaropvolgende zaterdag vrij. Met de vakorganisaties voor overheidspersoneel moet nog worden overlegd hoe deze vrije dag verrekend zal worden. A.W. Claussen Amerikaanse bankman kandidaat-directeur voor Wereldbank WASHINGTON - President Carter heeft A.W. Clausen, president van de Bank of America, kandidaat gesteld om Robert S. McNamara als pre sident van de Wereldbank op të volgen. Clausen is 57 en de hoogste functionaris van wat de grootste bank in de VS en ter wereld is, zo blijkt uit een verklaring van het Witte Huis; McNamara bekleedt sinds 1968 het hoogste .ambt binnen de We- relbank, een organisatie die zich met hulpvèrlerting aan de Der de Wereld bezighoudt. Hij treedt 1 juli 1981 af. Het president schap van de Wereldbank is sinds haar oprichting in 1946 door Amerikanen bekleed. De verkiezing van de president is een zaak van het dagelijks bestuur, waarin de Amerikaanse verte genwoordiger circa eenvijfde van de stemmen heeft. De ambte periode van de bankpresident is vijf jaar. Volgens het Witte Huis is Clausen, een Republikein, het meest geschikt om de ster ke positie van de Bank ook in de jaren tachtig te kunnen waar borgen. Na zijn kandidaatstelling verklaarde Clausen zelf de taak van president van de Wereldbank te willen bekleden als het dagelijks bestuur zich in zijn kandidatuur kan vinden. Valken: Polak wist van AMSTERDAM Volgens de Amsterdamse hoofdcommissaris Valken was burgemeester Polak ervan op de hoogte, dat de poli tieleiding op 22 oktober bij het ministerie van binnenlandse za ken politiebijstand zou aanvragen voor een ontruiming van de Groote Keyser op óf rond 4 november. Dit heeft een politie woordvoerder laten weten. Deze mededeling staat tegenover de verklaring van een ge meentewoordvoerder, dat de politie deze aanvraag op grond van afspraken zelfstandig en buiten, de burgemeester om mocht doen. Dezelfde gemeentewoordvoerder zei gisteren dat er geen verder commentaar van de burgemeester op deze kwestie komt. Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag 18 uur: Droog en zonnig. Op veel plaatsen nachtvorst en mid- dagtemperatuur omstreeks 9 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: Aantal uren zon 3 tot 9. Min. temp. omstreeks 2 gr. Max. temp. omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 90 procent. Voor maandag: Aantal uren zon 3 tot 9. Min. temp. omstreeks 2 gr. Max. temp. omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 90 procent

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7