Verkeerschaos Stationsplein islechts met tunnel op te lossen" Gemeente houdt vast aan onteigening Sanders-complex tAlphen buigt tekort van 10 miljoen om in batig saldo Kritiek opYoorschotens college over voortijdige besteding van schenking WERKGROEP VCP IN REACTIE OP SUGGESTIES BEVOLKING: Zoeterwoudse politie heeft eindelijk nieuw postbureau STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 NOVEMBER 1980 PAGINA 3 Schrijvende buschauffeur Rijnhout op televisie LEIDSCHENDAM Dc Leidschendamse „schrij vende buschauffeur" Bart M. Rijnhout, de vastbijter en doorzetter als het gaat om het bun delen van gegevens die vliegtuigen en beman ningen uit de Tweede Wereldoorlog betreffen, is morgen om half drie op Nederland II op de te levisie te zien en horen. Dit in het Teleac-pro- gramma 'Open school tijd'. Bart schreef inmiddels al drie boeken tussen de dienstregeling van de HTM door: over een bij Leidschendam gecrashte Wellington en z'n Tsjechi sche crew, over nog meer Tsjechische kisten en hun piloten, over pilotenhulp door Nederlanders. En dan heeft hij alweer een ande re gigantische gedocumen teerde publikatie op stapel staan waarover elke me dedeling nog prematuur is. Onderwijs-inspectrice mevr Semplonius onthulde gisteren een fraai wandkleed ter gelegenheid van de opening van de nieuw ste openbare lagere school van Valkenburg de 'Valkenhorst'. De school is voor een bedrag van bijna een miljoen gulden gebouwd in de nieuwbouwwijk 't Joght II. De schoolkinderen vierden gisteren voorafgaande aan de officiële opening de ge hele dag feest. De openingsplechtigheid kenmerkte zich door opgetogenheid over de opening van de school na acht slepen de jaren van plannenmaken en de wens om zo snel mogelijk een-openbare kleuterschool in Valkenburg te kunnen starten. nele verp eld-1 JOORSCHOTEN De gemeen- :*r,aad heeft zeer sterk de indruk burgemeester en wethouders j- een bedrag van 60.000, r* eeft uitgegeven van de schen ing van de Stichting Recreatie- id die in totaal 80.000,— groot Die schenking is echter nog iet door de gemeenteraad aan aard. Drs. C. Bremmer (CDA) vindt het een verwerpelijke zaak en wil voor het bedrag iets blijvends in het nieuwe zwembad. Burgemeester Cannegieter, die de aanwezige wet houder Marselis verving, kon slechts opmerken dat indien er geld uitgegeven is dat besteed is aan noodzakelijke aanschaffingen voor het zwembad. Ook wethouder Van Dalen kon bij de raad de twij fels niet wegnemen en zo kwam het „oud zeer" over het ontstaan van het nieuwe zwembad weer over de tafel. Drs. Meerhoek (CDA) bestreed het politieke handjeklap tijdens de vorige raadsperiode en ook in 1973. Het bad van de Stich ting was een uitgekleed bad en de toenmalige raad had geen inzicht in de financiële toekomst van de gemeente. Het slot van de zeer langdurige discussie over de schen king van de Stichting werd gevon den in de toezegging van B en W dat de zaak onderzocht zal worden en niet alleen de commissie sport maar ook de commissie welzijnsza ken een grote stem krijgt bij de be steding van de 80.000,— die door de burgerij bijeen is gebracht. Het voorbereidingskrediet voor de invulling van een vlek in het be stemmingsplan Bijdorp verkreeg de goedkeuring maar ook de kritiek van Ir. Franken (CDA) omdat dit plan te laat wordt ingediend. Wet houder Eveleens (PvdA) had ook graag sneller het plan gereed, maar het is juist het CDA geweest dat steeds aangedrongen heeft op een totaalplan en dat vergt veel tijd. Drs. R. de Vries (PvdA) wil een duidelijke uitspraak dat de wonin gen die gebouwd worden in Noord- Hofland de zgn. éénpersoonsgezins woningen wél of niet bestemd zijn voor jongeren. Mr. G. de Graaf (VVD) vond die vraag een herha ling van zijn eigen vraag gedaan in de commissie openbare werken en sprak van plagiaat plegen. Na een lange discussie kreeg de burge meester de indruk dat de raad best bereid is om voor jongeren te bou wen mits er geen urgenter woning zoekenden zijn en die zijn er op dit moment niet voor dat type wonin gen. Musical door Petrajeugdkoor LEIDEN Het Interkerke- lijk Petrajeugdkoor houdt morgen een uitvoering van de reli-musical 'Godsplan' in het kerkelijk centrum 'De Regenboog'. De aanvang is 11.15 uur en voorgangers zijn ds. H. Hortensius en pa ter Sweerts. Het koor verwierf bekendheid door deze musical, een gelijk namige elpee en enkele radio diensten. Het optreden vindt plaats in het kader van het tweede lustrum van het koor dat in oktober en november gevierd wordt. Wethouder C. Waal van open bare werken heeft gistermid dag de nieuwe verbinding tus sen het Waardeiland en de rest van Leiden, de Domela Nieu- wenhuisbrug, geopend. Hij deed dit door een lint door te Opening Domela Nieuwenhuisbrug knippen. Deze brug zal voor alle verkeer te gebruiken zijn totdat de werkzaamheden aan de riolering in de Kettingstraat, die volgende week beginnen, voltooid zijn. Door deze werk zaamheden zal de tot dusver enige verbinding met het Waardeiland, de Kettingbrug, afgesloten zijn. Wanneer over ongeveer vier maanden de dienst gemeentwerken klaar is, zal de Domela Nieuwenhuis brug met paaltjes afgesloten worden en een fiets-en voet gangersbrug worden. Tijdens de feestelijke opening deelde het bewonerscomité 'Utrechts Jaagpad' een pamflet uit, waarin aangedrongen wordt op verbetering van het Jaagpad. De bewoners eisen verbetering van het wegdek en de straat verlichting. Er zou ook een te kort aan speelruimte zijn en de verkeerssituatie zou op een aantal punten gevaarlijk zijn. Het comité hoopt dat toezeg gingen, die al in 1969 gedaan zouden zijn, waargemaakt wor den. Amokmaker ingesloten LEIDEN De Leidse poli tie heeft gistermorgen een 29-jarige man ter kalmering ingesloten. De man had op de Stationsweg om onverklaarbare reden vier personenauto's beschadigd en twee personen bedreigd. SOETERWOUDE ïen vlekkeloze vlag- fenparade met ere- vacht, twee agenten e paard, een politie- lond en een groot tantal genodigden 'ormden het decor bij le opening van het tieuwe postbureau 'oor de Rijkspolitie listerochtend om 11 Kur door oud-burge- ïeester Detmers. In pdracht van de com- ïandant van de groep lazerswoude, de heer feld Kalverda, zocht de hond de sleutel van iet gebouw op, over- andigde Detmers de leutel, waarna deze indelijk het nieuwe olitiebureau officieel on openen. mg tste- gen, idei »ww. 'at ^eze omslachtige peningsceremonie 'erd gevolgd, lijkt geen toeval gezien de voorge schiedenis van de tot standkoming van het Zoeterwoudse bureau. Kolonel Paul van het 'district schetste in de bijeenkomst die aan de opening vooraf ging de moeilijkheden. In 1943 werden twee kamers in het gemeentehuis door de politie betrokken. In 1968 werden de eerste plannen voor nieuw bouw gesmeed. Allerlei problemen, vaak van fi nanciële aard, waren erg schuldig aan dat pas in 1978 de minister „ja" tegen de nieuwbouw wilde zeggen. Vooral oud-burgemeester Det mers heeft zich voor de bouw van het bureau inclusief twee dienstwo ningen beijverd, zodat het niet verwonderlijk mag heten dat juist hij de opening verrichtte. Als dank mocht hij een wandbord van de Rijks politie in ontvangst ne men. Zijn waardering voor het gebouw drukte hij uit door te veronder stellen dat de vriende lijkheid die het gebouw uitstraalt er wel eens voor zou kunnen zorgen dat dieven wellicht vanzelf binnen komen lopen. Ook de architect van de politiepost, de heer Brouwer, bena drukte dat een vriende lijk karakter uitgangs punt voor de bouw, zeer snel uitgevoerd door de Katwijkse Bouw Maat schappij, was geweest. Het nieuwe bureau zal bemand worden door de in Zoeterwoude ge stationeerde politiemen sen. In het dorp zijn dat er vijf, plus opper Ro- zenboom en voor de Hoge Rijndijk zijn dat er twee, binnenkort drie. Aan de opening van het postbureau was ook nog een speuractie voor de jeugd verbon den. De 8-jarige Saskia Berg, Darco de Vos (9 jaar) en Liesbeth Kok (10 jaar) waren de ge lukkige winnaars. Sa men met de andere kin deren van de boven bouw van de lagere scholen zijn zij gisteren te gast geweest in het nieuwe politiebureau. Later in de middag heeft een aantal geno digden het gebouw be zichtigd, waarna in de vroege avonduren een groot aantal Zoeterwou- denaren van deze gele genheid gebruik kon maken. De speurhond heeft de sleutel gevonden waarmee oud-burgemeester Detmers (rechts) het nieuwe postbureau kan openen. LEIDEN „Een structurele oplos sing voor de verkeerssituatie op het Stationsplein kan slechts be reikt worden door de aanleg van een tunnel. Op korte termijn kan er al heel wat verbeterd worden door het aanleggen van vrijliggen- de fietspaden, een busbaan, voet gangers- en fietsoversteekplaatsen naar het station en éénrichtings verkeer op de Stationsweg. Ver mindering van rijstroken voor het station is niet aan te bevelen". Dit stelt de werkgroep Verkeerscircu latieplan (VCP) in haar gisteren verschenen rapport waarin wordt ingegaan op de suggesties en af keuringen die als reactie op deel 3 van het VCP zijn binnengekomen. 25 instellingen en personen maak ten gebruik van de mogelijkheid tot inspraak. Wethouder C. Waal: „De reacties op de plannen van de werkgroep betreffen de bekende problemen in Leiden. Het Noor deinde en de Breestraat onder meer." De ENFB heeft in haar reactie te kennen gegeven het stichten van parkeergarages niet als oplossing voor het parkeerprobleem te zien. De Kamer van Koophandel pleit voor een extra parkeerdek aan de Boom- markt terwijl de Stichting Leidse Binnenstad ook nog een parkeergara ge onder het Galgewater wil. Het dek aan de Boommarkt wordt door de werkgroep vanuit stedebouwkundige overwegingen niet mogelijk geacht. De werkgroep heeft geen bezwaar te gen de garage Beestenmarkt/Galge water maar is pessimistisch over de exploitatiemogelijkheden. Een park and ride voorziening bij het centraal station zal slechts kleinschalig mogen worden opgezet. Verschillende be langhebbenden vinden het nog te vroeg om nu al mogelijkheden vast te leggen voor de verkeersafwikkeling op het Noordeinde/Galgewater ter wijl nog begonnen moet worden met de Breestraat/Marktenroute. De werkgroep denkt daar anders over. Zij vindt dat, wat er ook gaat gebeu ren, het Noordeinde en het Galgewa ter voor het fietsverkeer in twee richtingen open moet blijven. Voor het autoverkeer op het Noordeinde spreekt de werkgroep haar voorkeur uit voor éénrichtingverkeer. Een be slissing over de situatie op de Bree straat moet nog door de raad worden genomen. De werkgroep gaat akkoord met het voor fietsers openstellen van de zui delijke fietsgangers-buis van het Rijnsburgerweg-viaduct in twee rich tingen, zoals door de ENFB was voor gesteld. De werkgroep onderschrijft de wens van de Spoorwegen ten aan zien van de ahob's bij de overwegen Haagweg en Morsweg. Over de op heffing van lijn 13/14 (naar Leiden Zuid-West) en de invoering van een lijn 17 wil de projectgroep zich nog beraden. Zij schrijft dat de N.S. streeft naar een kwartierdienst van de trein naar Alphen en de spoedige aanleg van de stations Merenwijk en De Vink. Ook heeft de N.S. inmid dels besloten de frequentieverminde ring van de treinen naar Den Haag op te heffen. Voetganger- en fietserstunnels zijn gepland op de kruispunten Churchill- laan/Vijf Meilaan, Churchilllaan- /Verdistraat en ter hoogte van de Marnixstraat en de Kooilaan onder de Willem De Zwijgerlaan. Boven dien wordt een tunnel voor fietsers en bussen ter ontsluiting van Ste venshof, onder de spoorlijn bij De Vink noodzakelijk geacht. De Pro jectgroep gaat akkoord met de vele verzoeken om een betere bewegwij zering in en rond Leiden. De sugge sties zullen nader verwerkt worden in de nota 'bewegwijzering voor Lei den' waarvan reeds een concept is uitgebracht. BOUWBEDRIJF KOPPELT VERKOOP AAN TAL VAN ONACCEPTABELE VOORWAARDEN LEIDEN „Het voorstel van het bouwbedrijf J. Bak ker om het Sanderscomplex aan de gemeente te verko pen voor 1.950.000 gulden kan die firma wel vergeten. De voorwaarden die de fir ma aan de verkoop verbindt, zijn irreëel. Ik blijf bij mijn plannen tot onteigening van het complex voor de bouw van een parkeergarage." Al dus wethouder C. Waal in een reactie op een brief die Bakker aan B en W gezon den heeft. In de brief koppelt bouwer Bakker de verkoop van het Sanders-complex op de hoek van het Levendaal en de St. Jorissteeg aan de tot standko- ming van het Citincomplex aan het Levendaal volgens de ideeën van Bakker (twee la gen kantoor en drie lagen wo ningen). Dit bebouwingsplan is in strijd met de gemeentelijke plannen. Verder vraagt Bak ker de gemeente medewerking te verlenen aan bouwplannen voor premiekoopwoningen aan de Morsweg. Hiervoor wordt dan weer als voorwaar de gesteld dat het bestem mingsplan Rijnzicht zodanig gewijzigd wordt dat, er geen parkeergarage geïeist wordt (zie de L.C. van gisteren). Tenslotte doet Bakker de ge meente het verzoek dat, indien er woningen gebouwd worden die moeilijk verkoopbaar blij ken te zijn er niet tot vorde ring zal worden overgegaan en eventuele krakers met behulp van de politie worden verwij derd. De bouwer koppelt dit aan de voorwaarde, dat wan neer na drie maanden zou blij ken dat de huizen niet aan wo ningzoekenden uit Leiden ver kocht kunnen worden, hij toe stemming krijgt de huizen aan kandidaten van buiten de ge meente te verkopen. Wethouder Waal is zeer geïrri teerd door de brief van Bak ker: „Het is onzin om deze za ken te koppelen. Dat is geen zaken doen. Het Sanderscom plex is heel iets anders dan de woningen aan de Morsweg. De eis tot ontruiming bij kraken i nog minder te waarderen. Ook al zou de gemeente mogen toe zeggen om zich zo maar aan de zijde van één partij op te stel len, dan heb ik daar nog geen trek in. De procedure tot on teigening van het Sanders complex vindt doorgang en die andere projecten zijn daarbij niet aan de orde." Wassenaarder moet nu zelf schoffelen WASSENAAR „De vervuiling door ongewenst groen kan worden terugge drongen, als de bur gers meewerken om hun trottoirs en aan grenzende goten schoon te houden". Aldus het antwoord van b en w van Was senaar op vragen van het raadslid A. Lodder (Partij Was senaar) over de Wa- senaarse begroting van 1981. De heer Lodder maakt zich bezorgd over de vervuiling van de trottoirs in Wassenaar, daar de gemeente onlangs be sloot het voortwoeke rende groen tussen de tegels niet meer met een chemisch spuit- middel te bewerken. „Ongewenst groen moet thans worden verwijderd door te schoffelen", vindt het college. B en w mer ken voorts op, dat dit arbeidsintensieve werk door de huidige bezetting van openba re werken slechts middelmatig kan worden uitgevoerd. Kennelijk hopen de bestuurderen, dat Wassenaarders met een stoep voor de deur nu zelf gaan schoffelen. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alp- ïense college van b en w heeft het in de ontwerp-begroting voor 1981 ge- aamde tekort van bijna tien miljoen lulden, omgebogen in een batig saldo ^an 650.000 gulden. Deze ombuigingen ïebben gevolgen gehad voor de ge meentelijke belastingen. Wethouder J.J. Goedhart van financien zei dat de jemeente Alphen ernaar gestreeft had jeen zogenaamde artikel 12 gemeente te worden en was dan ook gelukkig net het behaalde resultaat. ,Het is beter dat we zelf schrappen in de )egroting dan dat Gedeputeerde Staten lat doet", zo zei de Alphense wethouder, die de de begroting als solide omschreef. „Maar het is wel een scherp afgestelde be groting, we hebben een stap terug gedaan. De begroting van 1980 is als basis geno men voor die van komend jaar. Dat bete kent dat de subsidies worden bevroren en er over de hele linie een personeels-stop komt. Voorts worden de reinigingsrechten met 16%, rioolrechten 10% en de honden belasting wordt met 8% verhoogd. De ove rige gemeentelijke belastingen worden met 5% verhoogd.". Als voornaamste reden van de bezuinigin gen noemt de wethouder de lagere uitke ring die de gemeente volgend jaar krijgt uit het gemeentefonds. Door de bezuini gingen is het voor de gemeente Alphen een stuk moeilijker geworden een meer jaren-raming té maken. „We moeten voorzichtig zijn met structurele voorzie ningen omdat je niet weet wat je volgend jaar krijgt". De Alphense gemeente kreeg twee weken geleden het bericht dat er voor de politie ruim 550.000 gulden min der kan worden uitgetrokken het komen de jaar. „Als datniet was gebeurd hadden we een batig saldo van ruim 1 miljoen gulden gehad". Overigens betekent het batig saldo van zes en halve ton niet dat de gemeente geen verdere reserves meer heeft: „Er is nog een bedrag van 1,6 mil joen gulden te besteden aan onvoorziene uitgaven en daarnaast nog een bedrag van 315.000 gulden voor eventualiteiten. Zo slecht zijn we er dus nog niet aan toe, maar voorzichtigheid is geboden".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3