Meubelboulevard: verbijsterende aaneenrijging van meubelhallen In Fleet Street luiden de doodsklokken weer LONDEN HEEFT NOG MAAR EEN AVONDBLAD LONDEN In Fleet Street luidden gisteren vyeer de doodsklokken. De Londense avondkrant „Evening News" verscheen voor het laatst. De dagbladwereld van Londen beschouwde het als een rouwdag. Bijna 1.800 mensen van het kranten- bedrijf „Associated Newspapers" dat sinds 1881 de „Evening News" produceerde en verkocht, zijn hun baan kwijt. Alleen hoofdredacteur Louis Kirby (51) en enkere andere journalisten gaan over naar de „nieuwe" Londense avondkrant „Evening Stan dard", die vanaf maandag verschijnt. Het nieuwe dagblad is in feite de oude „Evening Standard", gefusioneerd met „Evening News", de twee avondbladen die elkaar de afgelopen jaren op de meest brutale wijze naar het leven hebben gestaan. En, ironisch genoeg, de vroegere twee professionele aartsvijanden, hoofdredacteur Char les Wintour van de oude „Evening Standard" en Kirby van de ter ziele gegane „Evening News" zijn nu gedwongen samen te gaan werken. De eerste als directeur van de nieuwe uitgeverij van de „Evening", de laatste als hoofdredacteur van dit blad. En de ironie komt nogmaals om de hoek kij ken, als men bedenkt dat de „News" in 1977 op het punt heeft gestaan de „Evening Standard" over te nemen. Een penny kan raar rollen. In Londen blijft nu nog maar één avondkrant over. Een situatie die wel sterk verschilt met vroeger. In het begin van de twintigste eeuw verschenen in Londen niet minder dan negen avondkranten. De „Evening News" en de „Evening Standard" (ge sticht in 1827) concurreerden toen met de „Sun", de „Echo", de „Pall Mall Gazette", de „Globe", de „Star", de „St. James's Gazette" en de „West minster Gazette". Na de tweede wereldoorlog ble-, ven alleen de „News", „Standard" en de „Star" over. Michael Foot, momenteel vice-leider van de Britse Labourpartij, was in 1947 hoofdredacteur van de (conservatief gezinde) „Evening Standard". „The Star" werd in 1960 gefusioneerd met de „Evening News", die nu zelf de laatste adem heeft uitgeblazen. Fusies van Londense kranten zijn meestal geen sa mensmeltingen in de echte betekenis van het woord. Ook nu doet zich het merkwaardige ver schijnsel voor, dat het personeel van de krant die het drama overleeft, voltallig in dienst blijft, terwijl op de „Evening News" iedereen afgedankt wordt. Wrevel Met de „Standard" gaat het echter evenmin goed. Maar het zou veel meer kosten alle „Standard"- mensen te ontslaan. Tussen de Britse nationale Vakvereniging van Journalisten en de meeste kranten van Fleet Street bestaat sinds jaren de overeenkomst, dat iemand die werkloos gemaakt wordt een vergoeding krijgt van één maandloon per dienstjaar. Hetzelfde geldt voor employees van krantenbedrijven. Voor arbeiders is het in de regel vier weeklonen per dienstjaar. Maar terwijl voor de meeste journalisten van de „Evening News" een opzeggingstermijn van drie maanden van kracht is, worden de redacteuren, verslaggevers en employees van de „Evening Standard" in de rug gesteund door een contractu ele opzeggingstermijn van twaalf maanden. Dat is een aanmerkelijk verschil. „Associated Newspapers" heeft haar journalisten, employees en arbeiders nauwelijks een maand te voren opgezegd. Ze zal een bedrag van rond de 17,5 miljoen pond sterling moeten uitbetalen. Het personeel van de „Evening Standard" aan de kant zetten, zou evenwel nog ettelijke miljoenen meer kosten. Dat aspect van de huidige „fusie" heeft veel wrevel veroorzaakt bij de onfortuinlijke werk nemers van het ter ziele gegane avondblad. Hoofdredacteur Lou Kirby heeft als opdracht ge kregen de beste rubrieken van beide kranten over te nemen. Op de redactie van de oude „Standard" wordt gevreesd, dat Lou de krant „te volks" zal maken. De „Standard" heeft altijd meer ontwikkel de lezers gehad dan de „News", dje dichter bij de gewone man stond. Als een heer zich 's middags in Londen tot een krantenman wendde, kreeg hij als vanzelfsprekend „The Evening Standard" aan geboden. De krantenman keek verbaasd op, als diezelfde klant „The Evening News" van hem kocht. Hoge oplage Dat subtiele verschil Is niet de oorzaak van de on dergang van deze krant. De laatste jaren ging het namelijk met geen van beide avondbladen goed. In 1977 heeft het trouwens niet veel gescheeld of de „Evening Standard" was overgenomen door de „Evening News". Twintig jaar geleden verkochten beide avondkranten samen meer dan twee miljoen exemplaren per dag. Tot in 1979 hadden ze elk ze ven edities. Daarvan blijven nu hooguit vier edities De „Evening News" had in de jaren '60 en het be gin van de jaren '70 een dagelijkse oplage van 1,6 miljoen exemplaren (de laatste tijd teruggelopen tot 460.000), de oplage van de „Evening Stan- dard"-ijdeltuit is nooit boven het miljoen gekomen en bedraagt thans 372.000. Afgelopen jaar be droeg het jaarlijkse verlies van de „Evening News" al zeven miljoen pond, dat van de „Standard" ze ker twee miljoen. Of de nieuwe „Standard" dankzij haar monopoliserende positie op de Londense avondmarkt een welvarend dagblad zal kunnen worden, is nog een vraagteken. Buitensporig In Londen zijn de gevolgen van de recessie zwaar der voor de avond- dan voor de ochtendkranten. Op de „Standard" bijvoorbeeld is het aantal nor male kleine advertenties verminderd met 30 tot 40 procent; de kleintjes „Personeel gevraagd" zijn 51 procent gezakt. De produktie- en distributiekosten van een Lon dense avondkrant liggen buitensporig hoog. Elke vorm van vernieuwing en modernisering wordt hardnekkig tegengewerkt door de vakbonden. Men is nog steeds niet aan fotozetten toe. Compu ters zijn volledig uit den boze; het blijft een ouder wets dagblad dat diep gebukt gaat onder de zware last van overbemanning, niet alleen in de drukkerij en de distributieafdeling, maar ook op de redactie en de andere afdelingen. Daar komt nog bij, dat een Londense avondkrant een onvoorstelbaar uitgebreide vloot bestelwa gens nodig heeft, die op geregelde tijden pakken kranten moet leveren op strategische verkoop plaatsen in alle delen van de 32 uitgestrekte admi nistratieve districten, die samen Groot-Londen vormen, met een oppervlakte van ongeveer de provincie Brabant. Alleen ten zuiden van de Theems wordt ook een beroep gedaan op (boven grondse) treinen. De „Evening Standard" en de „Evening News" hebben 15 jaar hardnekkig gevochten voor com plete suprematie in Londen. In die langdurige strijd hebben ze alle twee grote ups en downs gekend. De „News" is een produkt van de uitgeverij die ook de populaire ochtendkrant „Daily Mail" publi ceert. Met de „Mail" gaat het sinds 1971 verras send goed. In dat jaar werd besloten haar voor taan uit te geven op het kleine ,,tabloid"-formaat. Haar kleine concurrent „Daily Sketch", een andere uitgave van „Associated Newspapers", werd ge woon opgedoekt, met een verlies van 1.700 ar beidsplaatsen. Slachtoffers commerciële tv Londen is de laatste 25 jaar gewend geraakt aan het verdwijnen van bekende kranten. Zij waren de eerste slachtoffers van de sterk opkomende com merciële televisie. Buiten de „Star" in 1960 en nu de „News" hebben in die periode nog vijf och tend- en vier zondagsbladen een roemloos einde gevonden. Het heeft ook niet veel gescheeld of de „Daily Express" en de „Sunday Express" van de uitgeverij „Beaverbrook Newspapers" gingen de zelfde weg op. Hoofdredacteur Lou Kirby zal het niet gemakkelijk krijgen om in de kortst mogelijke tijd van de „nieu we" Standard een financieel succes te maken. Maar hij weet van tevoren, dat als hij er niets van terecht brengt, zijn ontslagbrief niet lang op zich zal laten wachten. Een betere spoorslag om hard te werken kan zelfs Fleet Street zich niet indenken. ROGER SIMONS els, die vooral VERWIJK Leer, lieve mensen, is uit. Wie he en aan* ten dage nog overgaat tot de aanschaf van rundlederen bankstel waarop tot voor kort de tus van ganse gezinnen placht te rusten, loopt iter. Voor het nieuwe aanzien dient men zijn .SI vlucht te zoeken bij alcantara, zijnde een in Ja- en ,talia vervaardigde kunststof die het uiter- ma- heef1 van suède en precies zo aanvoelt, maar jj: Kee_ i even gemakkelijk laat reinigen als een plavui- zorgen.' vloer nog zo'n statussymbool van de jaren altijd ht'9- En marmer is in. Kolossale eettafels mei orden",' a,,ean bladen, maar zelfs poten van massief „Hetrmer- Sjiek, zeer sjiek staan ook de ontwerpen vader' vermaarde Bauhaus uit de twintiger jaren i zullen terug zijn van weggeweest. Al eens op een nieuwe® yan der Rohe gezeten aan een Breuer ge en be-^9ed- in een Corbusier gepit? Het kan weer en dat is zal u stempelen tot een Persoon van Stand. il aardig me-* k* dit alles weten? Omdat we met de heren inn en Paul Stoutenbeek geflaneerd hebben over 'houden 1er,ands jongste boulevard. Men vindt hem niet er tele-'en badplaats en niet in het deftige Amsterdam ™aar in Beverwijk. En terwijl aan de voltoói- "roepen erven nog de laatste hand moet worden ge- n al een'» staat in Diemen al een tweede op stapel. Hetje rbelboulevards zijn het en hoewel het ver ten. ijnsel kraakt van de nieuwigheid, zien de ge- Stoutenbeek Nederland er, al dan niet over iswonderhand, door veroverd worden. ,0ord xeperste meubelhal ging nog geen tien jaar gele- Mud- in Utrecht van start. Sindsdien zijn ze als pad- v\ndentoe,en uit de grond geschoten, maar nooit eer- Dij moe-,n de vorm van een heksenkring, om bij de bo- r Viditefsc',e beeldspraak te blijven: Een meubelboule- d toch' 's zo n heksenkring: een licht verbijsterende en- jeenrijging van meubelhallen, de een na de an- de een nog pralender dan de ander, inhou- 1e alles, letterlijk alles, wat de meubelbranche, waal of internationaal, te bieden heeft. Wie een middag heeft rondgedoold, kan geen bel meer zeggen, leder denkbaar bankstel en het goedkoopste van 1.500 en het duurste 18.000 gulden, leder denkbaar bed tussen een rledikant en een elektrisch verstelbare ha- livan. Iedere denkbare stijl tussen rustiek of ek en extreem modern. Als de opmars der belboulevards doorgaat, zal het Nederland duizelen. ken en vergelijken )fat zit er dik in. denken Wim en Paul Stouten- k, de pioniers van Beverwijk en Diemen aan conferentietafel het woord „meubelboule- I" is uitgevonden. „We denken het omdat we ?n hoezeer de potentiële woninginrichtings- :t graag eigenogig kijkt en vergelijkt. Een on- \oek heeft uitgewezen dat hij, bepakt en bezakt j folders, prijslijsten en opschrijfboekjes vol in- jatie, gemiddeld zeven meubelzaken bezoekt rens tot aankoop over te gaan. Het ligt dus de hand dat een concentratie van woningin- ingsbedrijven aan een meubelboulevard een aantrekkingskracht op de consument zal uit- nen. Hij zal het prettig vinden op één zater- jniddag zeven zaken tegelijk te kunnen bezoe- jj/n plaats van er drie zaterdagen aan op te |fen offeren. We zien dat al in Beverwijk waar •en van Den Helder tot Den Haag naar toe ko- 1 stromen. We verwachten een grote toekomst I meubelboulevards entratie van verwante, zelfs concurerende belbedrijven zijn op zchzelf niets nieuws. Toen Jm en Dreesman zich lang geleden in Utrecht, fade, werd gekozen voor een plekje naast de ae/ van Sinkel; zo oud en nog veel ouder is de yischap dat klantenstromen zich daarheen ple- te bewegen waar de keuze- en vergelijkings- vëtelijkheden het grootst zijn. Al in de souks van irablsche steden, met hun tijdeloze nering, f men tapijtenknopers bij tapijtenknopers, zit beden bij zilversmeden, verkopers van gra- sppelsap bij verkopers van granaatappelsap. Het blijkt nooit en nergens anders te zijn geweest. Maar de grootschaligheid, horizontaal en vertikaal, van een meubelboulevard is nieuw. In Duitsland, zo'n beetje de bakermat van het fenomeen, zijn er die een jaarlijkse omzet van driehonderd miljoen boeken. En Beverwijk, nog niet eens voltooid, haalt al zeventig miljoen. Elke zaak extra die zich aan een meubelboulevard vestigt, doet de omzet ten van de overige zaken met tien procent stijgen, heeft merL daar geleerd. Zo aantrekkelijk is het voor paddestoelen om in een heksenkring te groeien. Verzadigingspunt „Wacht evep", waarschuwen de gebroeders Stou tenbeek alle Nederlandse plannenmakers die, dit vernemende, naar hun tekentafels ijlen. „Het gaat alleen op zolang een meubelboulevard zijn verza digingspunt nog niet heeft bereikt. In Beverwijk zit ten we daar al dicht bij. De diversiteit van het aan bod is er zo groot, dat alle terreinen van de bran che bestreken worden, dat alle doelgroepen aan hun trekken kunnen komen, ongeacht hun beurs of hun smaak. Nou: dan ben je aan de grens. Iede re zaak die er nog bij zou komen, zou alleen kun nen bestaan door de andere bedrijven vliegen af De gebroeders Wim en Paul Stoutenbeek: „Meubelboulevards gaan hel helemaal doen in Nederland" te gaan vangen. En dat is het tegendeel van de be doeling". Toekomstige stichters van meubelboulevards krij gen van Wim en Paul Stoutenbeek het volgende advies. „Zorg ervoor dat je firma's bij elkaar brengt die allemaal op een verschillende golflengte zitten. Specialiseert de een zich in eiken, laat de ander dan eiken weren uit zijn assortiment. Bij hem de nadruk op leer? Bij mij op kunststof, leder moet zich richten op een bepaalde klantengroep. Je moet niet denken dat je het midden kunt heb ben en ook nog beide uiteinden. Te grote gulzig heid is uit den boze". Waar in Beverwijk wel nog ruimte voor zou zijn als er grond voorradig was, dat zijn branche-verwante bedrijven: een tapijten hal, een doe-het-zelf-zaak, een keukenspecialist, antiek. En een café-restaurant natuurlijk om de voeten na het vele drentelen even rust te gunnen. Dat ontbreekt nog langs Nederlands eerste meu belboulevard. Dus ook deze raad aan plannenma kers: reserveer er bijtijds de nodige grond voor. Trekpleister Ondanks de manco's blijkt Beverwijk inmiddels al wel een trekpleister geworden, doelwit van excur sies zelfs. Er gaat een inspirerende werking van uit. Het zal niet bij Beverwijk blijven. De perspec tieven zijn immers gunstig. Gemiddeld besteedt de Nederlander momenteel per hoofd van de bevol king jaarlijks 422 gulden aan woningtextiel (inclu sief beddenvak). Voor een gezin van vier personen komt dat dus gauw neer op 1.700 gulden. „Het be drag heeft in de jaren zeventig hoger gelegen", ge ven de gebroeders Stoutenbeek toe. „Gedurende de voorbije welvaartsperiode besteedden de men sen tien tot vijftien procent meer aan hun interieur. Maar dat gold voor alle terreinen. De mensen kochten als gekken. Die tijd hebben we gewoon gehad". Reden tot weeklagen is er echter niet. vinden de gebroeders Stoutenbeek in tegenstelling tot veel van hun vakbroeders. Wanneer iedere meubel handelaar de tijd die hij investeert in het uitwisse len van onheilsberichten, zou besteden aan de ver koopbevordering van zijn produkten, was niet al leen de stemming en de publiciteit veel beter, maar ongetwijfeld ook de verkoop hoger. We zit ten met de meubelbranche niet in de malaise; hoogstens zijn we teruggekeerd naar een normale situatie waarin de overspannen kooplust plaats heeft gemaakt voor het gebruikelijke bestedings patroon. Welnu: de grootste concurrenten van de -woninginrichting zijn de auto en het reisbureau. De auto blijft dat natuurlijk; kom bij een Nederlander niet aan zijn auto. Rest het reisbureau. Daar kon den wel eens klappen vallen en het zou ons niet verbazen als de mensen de vakantiecentjes die ze in de zak houden, gingen uitgeven aan wat huise lijkheid. Bedenk dat de Nederlander van alle Euro peanen altijd al het meeste geld voor woningin richting over heeft gehad". Spiegel van de tijd Mode heeft te maken met verandering, met het steeds weer reageren op impulsen uit de eigen tijd en zelfs met pogingen deze ontwikkelingen voor te zijn door nieuwe dingen te bedenken. Mode zal al tijd veranderen, want de mens is bij al zijn hang naar bestendigheid en zekerheid nooit helemaal tevreden en immer weer op zoek naar iets anders (citaat uit de catalogus bij de mode-expositie, vo rig jaar in het Stedelijk Museum te Amsterdam ge houden). De mode vormt een afspiegeling van per soonlijkheid en cultuur. Dat geldt voor de kleding waarin de mens zich hult en waarmee hij zich aan anderen presenteert; het geldt evenzeer voor de meubels waartussen hij verkiest te verblijven en anderen te ontvangen. Juist dat is het aardige van zo'n meubelboulevard. Hij fungeert als een mode show bij uitstek, als een gigantische staalkaart van ontwikkelingen, als een spiegel van de tijd. PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19