Evangelisten krijgen steeds meer invloed op Amerikaanse politiek ^leer invloed van publiek op massamedia gewenst ONGRES „MEDIA EN MAATSCHAPPELIJKE VERANTWOORDELIJKHEID" <9 1 1980- INNEN LAND/BUITEN LANDLEIDSE COURANZATERDAG 1 NOVEMBER 1980 PAGINA 11 In Amerika is sinds het eind van de jaren zeventig het belang van de beweging van rechtse evange listen sterk gegroeid. Voor hun rechtse standpunten vormen deze herboren christenen (Born Again Christians), zoals zij zich zelf noe- nen, een bedreiging voor meer li berale politici onder wie de zit tende president Jimmy Carter. Paradoxaal genoeg echter werd le baptist Carter vier jaar gele ien gesteund in de pleidooien van le evangelisten voor een fatsoen lijk Amerika. Maar die tijd lijkt iu al ver voorbij. VASHINGTON Vijf echtparen, de hannen gekleed in driedelig grijs, de 'rouwen in lange rode jurken, staan licht op elkaar, over vijf gekleurde mi- rofoons gebogen. „Na de burgeroor- zo begint één van de mannen, ging generaal Robert E. Lee naar een :erk in Washington waar hij neerk- ielde naast een zwarte man. Iemand roeg hem waarom. Generaal Lee ant woordde: waarom niet? Voor het kruis s de grond voor iedereen gelijk". Nu allen de overige mannen en vrouwen Vol overgave neurieën ze „voor het lis is de grond voor iedereen gelijk", le drieduizend mensen die naar het lcine baptistische kerkje in Zuid-West 'irginia zijn gekomen, nemen de woor- en gretig in zich op. (et Zuiden van Amerika heeft al vele ïassabewegingen en variaties op het liristendom over zich heen zien gaan. lier in het baptistische kerkje Thomas toad in het stadje Lynchburg, is een ieuwe evangelische leer geboren die peciaal voor de jaren tachtig bestemd Ijkt. Een kruistocht tegen het liberale Umanisme en de vrije opvattingen die lenmerkend waren voor de jaren zes- i zeventig, een beweging die uit- tijgt boven de racistische scheidingen ie vorige generaties aanbrachten en ie de boosheid, het ongeduld en de bo- enal ook de onzekerheid van zoveel merikanen weerspiegelt. •onisch genoeg vormt de evangelische eweging een bedreiging voor Jimmy de eerste herboren christen (de zo- enaamde born-again christian) sinds lan- tijd die zijn intrek heeft genomen in Witte Huis. Als buitenstaander slaagde •ter er vier jaar geleden in de verkie- ngen te winnen door te pleiten voor «rke en fatsoenlijk gezinnen in een sterk fatsoenlijk Amerika, een pleidooi dat ontgoochelde Amerikanen destijds rm aansprak. nieuwe beweging trekt alle registers i de moderne technologie open om zijn te verkondigen. Niet voor niets ireekt men wel van de elektronische rk. De boodschap die zo langzamerhand ?el weg krijgt van een politieke campag- bereikt via televisie en radio alle merikaanse huiskamers. Er wordt fel ^n leer getrokken tegen gelijke rechten nannen en vrouwen. Homosexuali- abortus zijn uit den boze. De bewe- ing pleit voor een herstel van het gebed p school en een militair sterk Amerika at de bewapening moet opvoeren om de avjet-Unie de loef af te steken. lilly Graham eest verrassende aspect is wellicht it het zolang geduurd heeft voordat de rangelisten zich met politiek gingen be- g houden. In de 30 jaar die zijn verstre- sinds Billy Graham op televisie zijn ibuut maakte als de herboren Christen, vele andere predikers in Grahams letsporen getreden. Maar pas de laatste jf jaar hebben godsdienstige getinte uit- ndingen een enorme vlucht genomen en de laatste twee jaar wordt er in deze tzendingen actief aan politiek gedaan, iiminee Jerry Falwelf, de stichter en ledikant van de baptistische kerk Tho- Road, vormt de voorhoede van deze we trend. Op het eerste gezicht lijkt ;en vriendelijk man. Hij heeft een likje en een driedubbele onderkin en op n gezicht breekt geregeld een zelfvolda- glimlach door. Al met al lijkt hij meer een succesvolle vertegenwoordiger dan een charismatisch leider, maar het lijdt ;n twijfel dat hij de steun en het ver- luwen van enorm veel volgelingen ge- In de 24 jaar die zijn verstreken sinds hij zijn kerk vestigde in een oude fabriekshal, heeft hij zijn rijk snel zien groeien. Zijn zondagse dienst wordt door 304 televisies tations verspreid over heel Amerika uit gezonden onder de titel „Het Ouderwetse Evangelie Uur". De uitzendingen worden betaald uit de bijdragen van miljoenen kijkèrs. Verder heeft Falwell een baptisti sche lagere school en een baptistische uni versiteit opgericht die beide druk bezocht worden. Alleen de universiteit telt al meer dan 2000 studenten. Alcohol, film en popmuziek zijn streng verboden en alle mannelijke studenten zijn verplicht een das te dragen. Een student die de kamer van een studiegenoot van het andere ge slacht betreedt, wordt onmiddellijk van de universiteit verwijderd. Ook andere evangelisten hebben hun ei gen universiteiten en telivisieprogram- ma's, maar Falwell had het geluk te wor den uitverkoren door een groepje rechtse politici die een nationale beweging op gang wilden brengen. Een combinatie van hel-en-verdoemenis preken, scheldtirades op intellectuelen, financieel gesjacher en vaderlandslievendheid steekt regelmatig de kop op in de Amerikaanse politiek, vooral in het zeer bijbelse Zuiden en Zuid-Westen. Maar door de televisie heeft dit credo een geheel nieuwe dimensie ge kregen. Kopstukken achter de organisatie Falwell zijn Howard Phillips, een v< malige campagnemedewerker van chard Nixon, Paul Weyrich, leider het „Comité voor een Vrij Congres", Ro bert Billings, een Republikein uit Indiana en Ed McAteer, een ex-directeur van de multinational Colgate-Palmolive, ook in ons land bekend van de tandpasta en shampoo. Zij haalden dominee Falwell vo rig jaar over om een organisatie op te richten die de naam „De Morele Meerder heid" meekreeg. Bij deze organisatie zouden nu meer dan 72.000 predikanten uit het hele land zijn aangesloten. Naar hun eigen zeggen heb ben ze al meer dan drie miljoen kiezers geregistreerd, een aantal dat ze voor de verkiezingen van aanstaande dinsdag tot vier miljoen hopen te hebben opgevoerd. En dit baart de aanhangers van Carter en de vele liberale kandidaten voor de se naatsverkiezingen erg veel zorgen. Naast de Morele Meerderheid bestaan er andere gelijkgezinde organisaties, zoals de Religieuze Ronde Tafel en de in Califor- nië gevestigde Stem van God die sinds kort een soort rapport uitbrengt over stemgedrag van congresleden in zaken die betrekking hebben op het gezin. Men moet de invloed van deze rapporten die worden opgestuurd naar gewone burgers en kranten, beslist niet onderschatten. Onlangs drukte een krant foto's af van de verschillende congresleden die waren on derverdeeld in Heiligen en Zondaars. Ook geestelijken kunnen een slecht rap port krijgen. Slechts één van de zes gees telijken in het congres kreeg een voldoen de. Falwell heeft afdoende duidelijk ge maakt dat zelfs een herboren Christen door de toorn van God getroffen kan wor den als hij verkeerd stemt. Het jongste slachtoffer van de campagne van de Morele Meerderheid is de baptisti sche dominee John Buchanan. Buchanan die al 16 jaar Republikeins corigreslid is, joeg de conservatieve Christenen tegen zich in het harnas door een gematigd standpunt in te nemen in kwesties als ge lijke rechten voor mannen en vrouwen en de positie van zwarten. Bijna 3000 vrijwil ligers van de Morele Meerderheid gingen aan de vooravond van de Republikeinse voorverkiezing de huizen langs om „de stemgerechtigden te onderrichten in de morele waarden", zoals de plaatselijke lei ding het formuleerde. Buchanan verloor de verkiezingen. Anti-Carter Dominee Falwell is fel tegen president Carter omdat die dezelfde gematigde standpunten als Buchanan voorstaat. Maar hij zegt dat hij geen individuele kandida ten steunt, omdat dat de zaak waarvoor hij vecht in gevaar zou kunnen brengen. „Hoewel ik ervan overtuigd ben dat Jimmy Carter niet de politieke messias voor dit land is", zei hij tijdens een inter view in zijn schaars verlichte kantoor, „ben ik er evenmin van overtuigd dat Reagan het wel is. Bovendien", zo voegt het Hij hecht veel waarde aan het Congres omdat vooral daar en niet in het Witte Huis de zaken worden besloten waarvoor hij zich inzet. Uit zijn verlanglijstje voor de jaren tacjitig krijgt men een aardige in druk van zijn wensen. Zo wil hij een grondwetswijziging om abortus te verbie den, is hij tegenstander van gelijke rech ten voor mannen en vrouwen, wil hij ho gere straffen voor druggebruikers en han delaren, is hij tegenstander van een natio naal ziekenfonds en pleit hij voor een op voering van de bewapening en een verho ging van het defensiebudget. Wallace Als je Falwell hoort prediken, moet je on middellijk denken aan de campagnes van George Wallace. Net als de toespraken van Wallace, zijn Falwells preken door spekt met aanvallen „op de bureaucrati sche onbenullen" die zich bewust afzetten tegen de verlangens van het volk. Net als Wallace destijds, haalt Falwell fel uit naar de gevestigde media en doet hij- nauwe lijks steekhoudende aanvallen op zijn te-- genstanders. Met de feiten wordt meer dan eens een loopje genomen en waar maar mogelijk wordt de Sovjet-Unie aan gewezen als de grote boosdoener. Eén van de folders die de Morele Meer derheid uitgeeft, spreekt over „de liberale Amerikanen die sex buiten het huwelijk en onbeperkt geweld goedkeuren". Als ik vraag wat hij hier precies mee bedoelt, krabbelt hij haastig terug en verzekert me dat hij niet bedoelt dat alle liberalen zo zijn. In een ander boekje dat is verschenen on der de titel „De Toekomst, De Bijbel en U" zegt hij dat de bevolking van de Sov jet-Unie sinds de oktoberrevolutie is ge groeid tot meer dan een miljard. Als hij erop wordt gewezen dat hij hier de kracht van de Russen toch wel enigszins over schat een eufemisme want de Sovjet- Unie telt op dit moment niet meer dan zo'n 250 miljoen inwoners betoogt hij dat hij bedoelt dat de Sovjet-Unie nu zijn macht laat gelden over 1 miljard mensen, een zeer twijfelachtige opmerking. Ondanks zijn op zijn minst twijfelachtige uitlatingen over burgerrechten, heeft Fal well zijn beweging nu ook opengesteld voor zwarten, een belangrijke koerswijzi ging. Hoewel de leden van zijn kerk voor het merendeel de blanke arbeiders en middenstanders zijn die Wallace in 1968 en 1972 in staat stelden zijn campagne ook in het Noorden te gaan voeren, brengt Falwell het er aanzienlijk beter af dan Wallace. Hij heeft lering getrokken uit de fouten van Wallace. Falwell is een politi cus die achter de schermen aan de touw tjes trekt. Hij doet niet persoonlijk mee aan de verkiezingen die immers altijd verloren kunnen worden, maar geeft er de voorkeur aan op een veilige afstand te manipuleren. Door niet-economische kwesties te benadrukken, trekt hij ook een groot aantal Amerikanen uit de hoge re inkomensklasse naar zich toe. Falwell boort een reservoir van nationale onvrede en nostalgie aan dat in omvang aanmerkelijk is gegroeid sinds de jaren zestig en dat nog elke dag wordt aange vuld door het gevoel van machteloosheid dat de Amerikanen de laatste tijd in toe nemende mate bekruipt en dat alleen maar wordt gevoed door de schier einde loze gijzeling van het Amerikaanse am bassadepersoneel in Teheran. Harry Co vert, hoofdredacteur van het eens in de veertien dagen verschijnende tijdschrift van de Morele Meerderheid, vertelde me dat hij vond dat de Amerikanen militair als de Russen Polen hij wel eens in het buitenland geweest was. Zeker, antwoordde hij, in Hawaï, Ca nada, Mexico en twee landen in Zuid- Amerika die „beangstigend" waren. Toen ik hem vroeg waarom, zei hij: „Wel, ik ben gewend aan een cultuur waar je 's avonds Iaat als je daar trek in hebt, naar MacDonalds kunt gaan om een hambur ger te kopen. En dat kan niet in Zuid- Amerika". nt STERDAM „Media en maat-' Ippeiijke verantwoordelijkheid" is loemer van een congres dat volgen- week dinsdag en woensdag ruim ihonderd deskundigen in Amster- t bijeen zal brengen. Verrichten bladen en periodieken, radio en te- sie hun taak in de samenleving dan nate slecht dat er twee dagen lang toog niveau over gepraat moet wor- „Zo beroerd is het nu ook weer haast dr. G. Noomen zich te ant- rden. „We hebben in Nederland een nalistiek, de democratie waardig, ir het kan nog beter, zeker waar het nvloed van het publiek op de oor- ivorming door de massamedia be- Noomen maakt deel uit van de vak- p Communicatiewetenschap van de J Universiteit die het congres organi- en is min of meer de geestelijke va an het thema dat hij „uitermate be- ijk en actueel" noemt. Waarom? „Ik op de rol van Radio Stad Amsterdam VARA tijdens de kroningsplechtig- van koningin Beatrix op 30 april. Er n hele discussie op gang gekomen de vraag in hoeverre media verant- delijk kunnen worden gesteld voor ntstaan van ongeregeldheden. Ik wijs n verschijnsel als de „Alles is anders- van Aad van den Heuvel, die mil- kijkers in staat stelt de verschillen- :dia actief en kritisch te vergelijken, betrokkenheid ontstaat. Maar ik 'ooral op de komst van nieuwe me- abeltelevisie, satelliettelevisie, view- iystemen. De minister heeft daaro ver advies gevraagd aan de Wetenschap pelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Voordat die klaar is met zijn rapport, zul len twee jaar verstreken zijn. Toch moe ten in de tussentijd allerlei maatregelen getroffen worden. Ik hoop dus dat we het congres kunnen afronden met een aantal conclusies die van belang zijn voor het mediabeleid van de regering". Dienstbaarheid Terug naar het thema. Aan de maatschap pelijke verantwoordelijkheid van de mas samedia zouden pers, publiek en overheid gezamenlijk gestalte moeten geven, vindt dr. Noomen. De pers zou zich haar verant woordelijkheid meer bewust moeten wor den met betrekking tot de dienst van in formatieverstrekking aan het publiek. Dit publiek van zijn kant zou zich het tekort schieten van de pers bewust moeten zijn en zou moeten werken aan verbetering van het functioneren van de pers (kriti sche aandacht-ervoor in het onderwijs; een onafhankelijke instelling die jaarlijks de verrichtingen van de media onder de loep legt). De overheid tenslotte zou in de sfeer van subsidies en wetgeving misbruik van de persvrijheid moeten tegengaan en een ontwikkeling dienen te bevorderen van een informatievoorziening die op de belangen van het publiek is afgestemd. Kettingreactie Tegen deze achtergrond krijgen de drie honderd congressisten de vraag voorge legd: Welke bijdragen kunnen media, pu bliek- en overheid leveren aan een maat schappelijk verantwoord functioneren van de media? Hoe kunnen ze de kwali teit van de meningsvorming binnen onze samenleving bevorderen? „Ons uitgangs punt daarbij is geweest", zegt dr. Noomen, „dat de media een belangrijke dienende functie vervullen ten behoeve van de vrij heid van meningsuiting en meningsvor ming door de burger. Genoemde vrijhe den op hun beurt kunnen weer dienstbaar worden geacht voor zaken als menselijke zelfontplooiing, verstandelijke oordeels- en besluitvorming over maatschappelijke en politieke vragen, en het vinden van het juiste evenwicht tussen verandering en stabiliteit in de samenleving". Een ket tingreactie. Hart Dr. Noomen haalt dan instemmend oud minister Van Doorn aan, die in zijn nota over het massamediabeleid uit 1975 stelde: „De media vormen, op grond van hun in formatieve, becommentariërende en be kritiserende taken en als middelen voor cultuurvorming, niet alleen een op bouwend deel van de democratie zij zijn het hart van de openbaarheid zonder welke onze maatschappij niet volgens de geldende opvattingen, regels en doelstel lingen kan functioneren". Tegenover deze verheven uitspraak echter staat een toe nemend aantal klachten over de partijdig heid en het winstbejag van de pers. Daar om moet een beter functioneren van de media in een democratisch systeem bevor derd worden. Daarom ook dient men de bestrijden van commerciële communicatiesystemen. Uitgangspunt al weer: de media hebben de morele op dracht maatschappelijk nuttig te zijn". Demagogie De vakgroep Communicatiewetenschap pen van dr. Noomen heeft de afgelopen jaren nogal wat onderzoek verricht naar het gehalte van de Nederlandse pers. Zo kwam de neiging van journalisten aan het licht om ingewikkelder te schrijven dan hun lezerspubliek lief is; te lange zinnen en te moeilijke woorden. Een andere con clusie luidde, dat wat minder stellige be weringen en wat meer doorwrochte argu menten in de kranten niet zouden mis staan. De pers vertoont demagogische trekjes, althans naar wetenschappelijke maatstaven. Dr. Noomen: „Hoofdredac teuren bekijken het misschien anders, want die moeten hun krant een duidelijke identiteit geven". Radio en televisie Maar het congres in Amsterdam is aan de massamedia gewijd, niet alleen aan kran ten. Hoe staat het in dit opzicht met radio en televisie? Wordt daar ook te veel met te grote stelligheid beweerd en te weinig, uitgelegd? Nu komt er een vervelend aap je uit de mouw. Naar radio en televisie is nauwelijks onderzoek gedaan. „Het on- derzoeksinstrumentarium is erg toegesne den op het analyseren van gedrukt en ge schreven materiaal", verontschuldigt dr. Noomen zich. „Onderzoek naar de audio visuele media wordt vegl moeilijker. En de mankracht ervoor ontbreekt. Ik moet werken met een vaste staf van tweeë- neenhalve man. Maar ik geef toe: het wordt hoog tijd dat we ook radio en tele visie eens terdege gaan onderzoeken. Als ik er morgen van de minister vijf man bij- krijg, begin ik meteen". Jaloers Wel weet dr. Noomen, op grond van wat hij tijdens congressen in het buitenland gehoord heeft, dat men daar zeer jaloers is op ons omroepbestel. „Men benijdt ons om het systeem van verenigingen die de ver schillende zuilen schragen en die de kloof tussen media en publiek versmallen. Dank zij het bestaan van de omroepvere nigingen krijgt de Nederlander meer kans zijn gram te spuien dan het geval is in landen met een staatsomroep of nog er ger met commerciële zenders. De zegen van ons verzuild bestel is zijn toeganke lijkheid". Dr. Noomen betreurt het dan ook dat de kranten voor het Nederlandse publiek veel minder toegankelijk zijn. Daar beperkt de toegankelijkheid zich tot het opzeggen van een abonnement of het sturen van een ingezonden brief. Andere mogelijkheden om een protest te laten ho ren of om invloed uit te oefenen op de meningsvorming heeft de lezer niet. Daarom zou dr. Noomen het toejuichen wanneer de verenigingsvorm ook binnen de krantenwereld ingang zou vinden. De maatschappelijke verantwoordelijkheid zou ermee gediend zijn, mits uiteraard de persoonlijke verantwoordelijkheid van ie dere journalist onverlet zou blijven, maar nigingsvorm bij het Friesch Dagblad, de witte raaf in krantenland.. Binnen zo'n vereniging vindt een terugkoppeling plaats naar het lezerspubliek, omdat de le zers tegelijk leden van de vereniging zijn. Ze worden, beter dan abonnees op andere kranten, in staat gesteld de terreinen aan te geven waarop hun dagblad zich volgens hen zou moeten bewegen. Hetgeen ons terugbrengt bij het aanstaan de congres. Een van de stellingen immers die daar ter discussie staan, luidt: „Voor een democratie is niet alleen vereist dat van opvattingen en ideeën van anderen, een mening kunnen vormen over het ge voerde en te voeren overheidsbeleid, maar ook dat zij daaraan op zó'n manier uiting kunnen geven, dat de overheid en anderen daarvan kennis kunnen nemen". Welke mogelijkheden echter zijn er voor het publiek om invloed uit te oefenen op de aard, samenstelling en kwaliteit van de informatie die de media brengen? Welke mogelijkheden kunnen worden ontwik keld om de invloed van het publiek te vergroten? Op welke manier zcu de daad werkelijke toegang tot de media zó kun nen worden geregeld dat de rechten van lezers, kijkers, luisteraars het ::waarst tel len; niet die van omroepers of journalis ten? Dat zijn de vragen waar om het in Amsterdam gaat draaien. Dr. Noomen en zijn vakgroep althans hebben ze nadruk kelijk op tafel gelegd. PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11