ftaad Noordwi jkerhout ontziet „De Tiltenberg" Katwijk onthoudt subsidie aan jongerenopvang JAC Pierrot kado. la Padoxbrug kan vracht verkeer best dragen KORTWEG Oegstgeest akkoord met nieuwe accommodatie UDO Huize Duinzicht wordt gesloten Lof voor zuinig onderwijsbeleid van Leiderdorp fieidócSotrua/nt °-^GiÖ LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 PAGINA 7 IORDWIJKERHOUT r wordt voor De Zilk be st zonder De Zilk", conclu- irde een teleurgestelde Van (lie (EZP) gisteravond, toen tek dat de meerderheid van raad de S.W. 1 niet langs de tvinciegrens (en „de Tilten- rg") wilde afbuigen. De lerderheid van de raad be- iot de afbuiging van de S.W. haar de Zilkerduinweg een liderdtal meter noordelij- jr over een gedempte sloot te wee teren. I in de raadsvergadering van hi was het afbuigen van de iV. 1 (om De Zilk van het lorgaande verkeer te ontlas- h) aan de orde geweest. Toen Bk het erop dat het voorstel in het college (de afbuiging projecteren langs de provin-, egrens) goed haalbaar was. tt CDA gooide toen (volgens heer Van Schie) roet in het pn door met een compleet teuw plan op de proppen te ftmen. De heer Sluis was toen voor het CDA de aanjager van de zogenaamde UNO-weg (Uit Nood Ontstaan). Hij schilderde het beeld van een „weg op po ten" over de al genoemde sloot een honderdtal meter noorde lijk van de provinciegrens. Door niemand werd deze mo gelijkheid serieus genomen. Maar de ook genoemde dem ping van diezelfde sloot om zo ruimte voor een weg te ver krijgen, kreeg wel de steun van de meerderheid van de raad. Het CDA, de PvdA en D'66 geven het college dan ook de opdracht deze mogelijkheid binnen vier maanden te on derzoeken, waarna men tot een keuze kan komen. Gisteravond was het dan zo ver. In een toelichting gaf wethouder Heemskerk toe, dat Provinciale Waterstaat de door het CDA ingebrachte mo gelijkheid reëel vond. Hij stel de verder dat het voor de pro vincie „lood en oud ijzer" was, of gekozen werd voor variant 1 (langs de „Tiltenberg") of voor variant IA (een afbuiging over de gedempte sloot). Hij stelde dat het uit verkeers technisch oogpunt, uit het oog punt van verkeersveiligheid en uit het oogpunt van ge luidsoverlast noodzakelijk was te kiezen voor variant 1. Va riant la bracht minder verlies op agrarische grond, maar was volgens wethouder Heems kerk schadelijk voor het land schap. Met name voor een twaalftal woningen aan de Zil kerduinweg was het belang rijk of variant 1 of variant IA gekozen zou worden. Bij va riant la zouden de bewoners van twaalf woningen toch nog geconfronteerd worden met het doorgaande verkeer. Dit was volgens de wethouder on toelaatbaar. Hij was de ge noemde woningen ook nog langs geweest en vernam zo dat 75% voor variant 1 was en 25% voor variant IA. Ook de heer Kuyper (D'66) had de woningen in kwestie een be zoek gebracht en was tot de zelfde conclusie gekomen. Hij vond het voordeel van variant IA dat „De Tiltenberg" min der last zou hebben. Een na deel vond hij echter dat de be woners van de twaalf wonin gen gevoelsmatig op een ei land kwamen te zitten. In de belangenafweging koos hij voor de bewoners en stelde zich daarmee achter het voor stel van het college om variant 1 aan te nemen. De heer Sluis (CDA) stelde voorop dat een eigenlijke op lossing van het probleem op Noordhollands gebied lag. Hij veronderstelde dat het daar echter wel nooit van zou ko men. Hij bleef achter zijn in juni gelanceerde plan (variant IA) staan. Ook de heer Rui- grok stelde zich achter variant IA op. De heer Van Konings veld (PvdA) kon de veront waardiging van de EZP in de raadsvergadering van juni be grijpen. Men werd min of meer overvallen door het plan van het CDA. Toch bleef hij het een redelijk plan vinden. Hij wilde de belangen van „De Tiltenberg" ook zwaar laten wegen. Hij gaf toe dat de vei ligheid van een groep huizen bij variant IA slechter werd, maar vond de belangen van „De Tiltenberg" en het stuk natuurschoon toch zwaarder wegen. De heer Van Schie vond het agrarische belang in deze zaak niet doorslaggevend. „Als er verdiend kan worden, zijn sommige individuele agrariërs al te graag bereid hun grond te verkopen", stelde hij. Hij voor spelde dat de eigenaar van de' grond naast „De Tiltenberg" in de hoogste boom zou klim men als er gekozen werd voor variant IA. Hij zou dan name lijk worden ingeklemd. Voorts legde hij er de nadruk op dat de EZP een oplossing voor het hele De Zilk nastreefde, dus ook voor de laatste twaalf wo ningen aan de Zilkerduinweg. De Zilkerduinweg ter hoogte van de grens met Noord-Holland. Hij suggereerde verder dat door ruiling van grond tussen verschillende eigenaren va riant 1 makkelijker lag. Wethouder Heemskerk consta teerde na alle betogen dat de weegschaal tussen variant 1 en IA praktisch in evenwicht was. Hij vond daarom dat al lereerst gekeken moest wor den naar de belangen van de eigen bewoners aan de Zilker- duin weg. „Dit is dan jammer voor „De Tiltenberg", maar dat ligt per slot van rekening op Noordhollands gebied", zo verkondigde de wethouder. Hij gaf verder aan dat de ge luidsoverlast bij variant 1 voor „De Tiltenberg" onder 50 d.B. zou liggen, terwijl de geluids overlast voor de huizen aan de Zilkerduinweg bij variant IA zou oplopen tot ongeveer 70 d.B. Voorts wilde hij kwijt dat de bewoners van de twaalf woningen aan de Zilkerduin weg, die voor variant IA wa ren, dit louter uit persoonlijke motieven deden. „Men was het er over eens dat de verkeers veiligheid met variant 1 het meest gediend zou zijn, maar koos voor variant IA terwille van het betere uitzicht", ze constateerde hij. Deze wat droeve constatering beïnvloed de de stemming niet. Met 9 stemmen (het CDA, de PvdA en de heer Ruigrok van de VVD) tegen 6 stemmen (de beide wethouders, de EZP, D'66) en de heer Knapp van de VVD werd variant 1 ver worpen en variant IA aange nomen. Voor de stemming over variant IA verlieten de heren Van Schie en Arts (bei den EZP) en de heer Kuyper (D'66) de raadszaal. Zij wilden niet de indruk wekken tegen een oplossing van de verkeer soverlast in De Zilk te zijn, maar waren wel tegen de door de meerderheid van de raad aangenomen oplossing. lAATSTE RAAD BURGEMEESTER )E VREEZE BARMOND Burgemeester De Vreeze trad gisteravond •oor de laatste keer op als voorzitter van de Warmondse ge meenteraad. Deze laatste vergadering voor burgemeester De freeze bleek een korte te zijn met weinig discussie. Er wa- en ook maar weinig raadsleden aanwezig door ziekte, ver- ilijf buitenlands en een pril vaderschap. )e raad ging akkoord met het verlenen van vergunning voor iet aanleggen van wegen in het Warmondse deel van de Meren- ïjk. Met Padox BV werd een overeenkomst aangegaan betref- inde aan- en verkoop van verschillende percelen grond in plan uid. Bovendien werd er een regeling getroffen voor het tijde- jjk gebruik van de Padoxbrug als ontsluiting voor het nieuwe industrieterrein. Raadslid Bonjer wees op de slechte toestand •an de brug waardoor het noodzakelijk is de uiterste voorzich- Igheid te betrachten bij zwaar verkeer. Burgemeester De Vree- e stelde hem gerust door erop te wijzen dat een keuring heeft itgewezen dat de brug de maximaal toegestane gewichten be- list kan dragen en dat de brug het zeker nog wel 9 maanden an uithouden, de tijd die nodig is om de nieuwe brug over De «ede te bouwen. e oude drukkerij van Van Elburg zal binnenkort gesloopt wor- en. De raad ging gisteren akkoord met de verkoop van twee ercelen bouwgrond op die plaats voor twee premiekoopwonin- en voor Warmonders. Als direkteur gemeentewerken volgt de eer R. Wicherson de heer Spaink op die onlangs een soorgelij- e funktie in Sprang Capelle heeft aangenomen. laadslid Slingerland drong er tijdens de rondvraag op aan de evolking ook in een later stadium zo veel mogelijk te betrek en bij de inrichting van Koudenhoorn. Burgemeester De Vree- e stelde dat die inrichting zal geschieden aan de hand van de itkomsten van de gehouden enquête. Wel zal er zoveel moge- ijk informatie worden verstrekt en zullen de definitieve plan- len in de commissies worden behandeld waar inspraak mogelijk 5. Raadslid Bonjer sprak nog eens zijn wens uit om vaart te zet- en achter de inrichting van Koudenhoorn, rekening houdend net de wensen van het recreatieschap. Corso-beker voor Kees de Koning Kees de Koning uit Rijnsburg heeft de nieuwe wisselbeker gewonnen van de bloemenvei lingvereniging Flora, omdat hij de mooiste wagen van het in augustus verreden corso had gemaakt. Hij ontving de kolos sale bokaal gisteravond uit handen van Jac. v.d. Meij. De 'oude' wisselbeker werd gister avond definitief uitgereikt aan de heer Van Leeuwen uit Oud Ade. Hij heeft in de afgelopen jaren de beker driemaal ach tereen veroverd; voor het laatst vorig jaar. ANONIMITEIT HULPVERLENERS ROEPT TWIJFELS OP OVER BELEID KATWIJK De oprichters van een Jongeren Advies Centrum (JAC) in Katwijk moeten het voorlopig stellen zonder subsidie. De verlangde anonimi teit van de medewerkers aan dit cen trum en de consequenties die dit met zich meebrengt voor het te hanteren be leid, was voor een meerderheid van de gemeenteraad de hoofdreden om op de aanvraag negatief te beslissen. Vóór het toekennen van de subsidie (ge vraagd was een bedrag van rond de 24.000.-) stemden de fracties van de PvdA/PPR, VVD. D'66/gem. bel. en de Vrije Lijst. De behandeling van deze zaak werd niet zozeer toegespitst op de te volgen wer kwijze van het JAC, maar meer op de personen die er eventueel hun medewer king aan zullen verlenen. Deze medewer kers, die anoniem wensen te blijven, wer den door diverse fracties getypeerd als omgeven door „een rood aureool". Er werd door hen dan ook getwijfeld aan het geven van een „onafhankelijk, neutraal advies", aan iemand die om hulp verzoekt zoals dat in de stukken van het Advies centrum staat. Raadslid K. van der Mey (SGP): „Bij vraagstukken over bijvoor beeld abortus, dienstweigering en alterna tieve samenlevingsvormen komt onge twijfeld ook de overtuiging van de hulp verlener om de hoek kijken. Een gevolg hiervan is, dat deze problematiek waar schijnlijk eenzijdig wordt benaderd". De heer Van der Mey stelde in zijn betoog de functie die het gezin heeft bij het oplossen van jongerenproblemen centraal. Het raadslid M. A. de Vries (Vrije Lijst) was van mening dat het bestaansrecht van het JAC eerst maar eens moet wor den bewezen. „Als het centrum heeft aan getoond dat het in de praktijk voldoet, worden al meteen veel bezwaren van de gemeenteraad ontzenuwd". De heer De Vries vond dat de onbekendheid met de problematiek nog teveel een rol speelde bij de behandeling van dit agendapunt. Hij stelde dan ook voor, de subsidieaan vraag terug te nemen, en na overleg met de betrokken partijen opnieuw in te bren gen. Gesteund werd de heer De Vries hierin ondermeer door mevrouw De la Haye (PvdA/PPR), die toegaf dat er over deze zaak in de betrokken commissie nog onvoldoende was gesproken. Wethouder N. Parlevliet onderkende wel het bestaansrecht van een hulpverlenings orgaan voor jongeren, maar vroeg zich af of dit niet onder een andere naam kon ge beuren. „Het JAC is een beladen begrip. De opvang van jongeren zou veel meer op de middelbare scholen en door kerkelijke instanties moeten worden georganiseerd". Op de opmerking van mevrouw De la Haye dat de levensbeschouwing van een instelling niet ter discussie mag staan bij een aanvraag tot subsidie, zoals vastge steld in de nota welzijnsbeleid, antwoord de de wethouder dat deze stelling in de praktijk niet te handhaven is. „Initiatief nemers waarvan de doelstellingen niet worden onderschreven door het college, komen met hun aanvragen onderaan de prioriteitenlijst te staan". Ook burgemees ter Bos bekende niet in zee te durven met personen waarvan de antecedenten bij hem niet bekend zijn. „Ik begrijp niet dat je, in het jaar 1980, nog kan zinspelen op volstrekte anonimiteit". Het voorstel voor toekenning van een subsidie werd afge wezen met 17 tegen 8 stemmen. Het voor stel van de heer De Vries werd met een zelfde aantal stemmen verworpen. Het exploitatietekort van het Sportfond senband in Katwijk was eveneens onder werp van discussie. Verschillende fracties wensen een onderzoek naar het functio neren van dit bad, waarvan dit seizoen een extra tekort van 120.000,- wordt verwacht. Voor de SGP-fractie was dit te vens aanleiding om het „zondag zwem men" opnieuw aan de kaak te stellen. Dit maal niet zozeer vanwege de geloofsover tuiging, maar meer omdat deze dag in fi nancieel opzicht onaantrekkelijk zou zijn. De raad ging accoord met het toekennen van een aanvullende subsidie, onder aan tekening dat wethouder Bergman later te rug zal komen op een plan om het zwem bad voor de bezoeker weer interessant te maken. „Het plaatsen van een bar, zoals nu gebeurt, is hierbij niet alleen zaligma kend". De stichting van een openbare school in Katwijk aan den Rijn is volgens het colle ge van B en W alleen mogelijk in samen werking met Valkenburg. Een voorstel van mevrouw De la Haye om grond in Katwijk aan de Rijn beschikbaar te stellen voor de bouw van een basisschool of het gebruiken van leegstaande lokalen werd in de raad verworpen. Wethouder Parle vliet: „Het getuigt niet van realiteitszin om gezien de huidige leerlingenaantallen een eigen gebouw op te zetten. De be staande school in Valkenburg ligt slechts 200 m over de gemeentegrens en heeft de mogelijkheid uit te groeien tot 8 lokalen. Voor beide plaatsen is dit ruim voldoen de". )EGSTGEEST Ter gele enheid van de opening van let Drieluik aan de Gever straat 37 in Oegstgeest (in- [ang Prins Hendriklaan) 'ordt op zaterdag 1 november en Open Dag gehouden van 0.30 tot 16.30 uur. Het Drie- uik, de voormalige Leo Kan- lerschool biedt onderdak aan C&O, de Streekmuziekschool n de Stichting Jeugd- en Jon- [erenwerk Oegstgeest. Op de S)pen Dag zullen werkstukken an cursisten worden geëxpo- eerd en er worden demon- traties van bloemschikken, «ekbinden, spinnen, weven vn andere zaken gegeven. De leer Zuidema, volksschilder al de gehele dag in actie te «wonderen zijn. Van de mu- iekschool treden achtereen- 'olgens een strijkersensemble 10.45 ujur), een houtblazersen- emble (11.45 uur), een blokf- uitensemble (12.45 uur) en «n gitaarensemble (13.45 uur) >p. Ook kan men inlichtingen nwinnen over taalcursussen. LISSE In het gebouw van speeltuinvereniging Kinder vreugd in het Lissese buurt schap De Engel, is zaterdag de jaarlijkse verkoping van har- darbeidartikelen van leden van De Zonnebloem. De ver koping begint om 10.00 uur en duurt tot 15.30 uur. HSSERBROEK De IJs club Lisserbroek houdt vana- vond de jaarlijkse ledenverga dering in 'De Meerkoet'. De bijeenkomst met onder meer [een bestuursverkiezing op het Programma, begint om 20.00 uur. OEGSTGEEST Bestuursle den van de voetbalvereniging UDO bevolkten gisteravond de publieke tribune tijdens de raadszitting in Oegstgeest. De gemeente moest beslissen over kredietverlening tot een be drag van 450.000 gulden voor de bouw van zes kleedkamers op het nieuwe voetbalvelden complex benoorden De Vos- cuyl. Het wordt het toekom stige nieuwe home van UDO. De vereniging gaat zelf de bouW van het clubhuis finan cieren tot een bedrag van 6 ton. Door de gemeente wordt voorts 50.000 gulden subsidie gegeven plus een lening van 50.000 gulden. De raadsleden gingen vrij snel akkoord met de voorstellen en spraken ge lukwensen uit aan het adres van UDO. Met name fractievoorzitter Van Veen van het CDA, kom- plimenteerde de wethouders Thorn en Van Belle vanwege hun inzet alsmede de heren Dobbelaar (gemeentewerken) en Landesbergen (sportzaken). Er was een kritische kantteke ning van de zijde van de PvdA toen de heer Kohlbeck er op wees, dat men oog moet hou den voor andere wensen die er leven. Er mogen door die an deren echter geen conclusies getrokken worden in de zin van „De gemeente heeft fond sen beschikbaar gesteld voor voetbal en wij claimen dezelf de medewerking". Het college van b en w heeft uitvoering gegeven aan de mo tie van de raad om de nieuw- bouwplannen voor een vierde openbare lagere school geza- melijk met de oudercommissie van „De Springplank" nog eens te overwegen. Het feit ligt op tafel dat de bouwplan nen te duur zouden worden. Burgemeester Scheenstra deel de mee dat het overleg heef plaatsgevonden en er binnen kort een memorandum ver schijnt plus een historisch overzicht. Volgende week woensdag wordt wederom met de oudercommissie overlegd en daarna zal het memoran dum de commissies passeren. Aan de hand van de resultaten van de besprekingen hoopt de gemeente een standpunt te be palen. Op 20 november zal er een voorstel ter tafel komen, OEGSTGEEST Het Katholieke bejaardencentrum „Huize Duinzicht" aan de Rhijngeesterstraatweg te Oegstgeest wordt gesloten. Liever gezegd: gaat afbouwen. Het voldoet niet aan de eisen die gesteld zijn in de wet op de bejaarde noorden. De kamers hebben namelijk geen keukenunit, toi let, douchecel. Binnenkort verhuizen enkele Duinzicht-be woners naar Rustenborch. Dit is mogelijk vanwege een sa menspel tussen de indicatiecommissies Leiden en Oegst geest. Alle ouderen, 32 in getal, zullen een nieuw onderko men krijgen. De afbouw van het een en ander vergt onge veer twee jaar. „De zorg en liefde blijft bestaan tot en met de laatste bewoner", aldus wethouder J. J. Thorn. Het be jaardencentrum dateert al van 1850...! Sluiting vindt plaats omdat de verbouwingskosten te hoog uitkomen en een goe de verbouwing niet mogelijk is. dat op die dag tijdens een ex tra raadszitting behandeld zal worden „in besluitvormende zin" voegde de voorzitter er aan toe. Tarieven De gemeenteraad aanvaardde het voorstel om de prijzen voor overdekt- en openlucht- zwemmen te Oegstgeest met vijf procent te verhogen werd met negen stemmen vóór en zeven tegen (VVD en D'66) aanvaard. Daarvoor ontspon zich een discussie over een verhoging van de tarieven met 6 in plaats van 5 Met name de VVD en D'66 vonden de tariefsverhoging te laag. LEIDERDORP Het bedrag per leer ling dat de lagere scholen in 1981 mo gen besteden, zal waarschijnlijk slechts met 14,- behoeven te stijgen. De commissie Onderwijs adviseerde gisteravond dit bedrag, inclusief de verhoging op 457,20 vast te stellen. In tegenstelling tot vorig haar was er nu wel lof voor wethouder H. J. Verdier (CDA), die er in was geslaagd door een aantal bezuinigingsmaatregelen het be drag per leerling binnen de perken te houden. Het is nodig dat de drie lokale!) die zijn ondergebracht in het semi-permanente gedeelte van de Koningin Julianaschool worden afgestoten. De commissie ging met deze maatregel akkoord, waarvoor overigens de minister van O W nog toe stemming moet verlenen, maar verbond daaraan wel de voorwaarde dat dit geen gevolgen mocht hebben voor de toekomst van de school. Men zag dit zuiver als een administratieve maatregel waardoor met name de onderhoudskosten niet meer ten laste van de onderwijsbegroting zouden komen. De Koningin Julianaschool heeft een moeilijke tijd achter de rug. Door on der wijsteam en ouders gezamenlijk wordt hard gewerkt aan verbetering van de school. Wethouder Verdier hoopte dat dit een gunstige uitwerking op de aantrek kingskracht van de in het oude gedeelte van Leiderdorp gelegen school zou heb ben, waardoor het in het schooljaar 1981/1982 tenminste een vierklassige school zou kunnen blijven. Veel zal af hangen van het feit of ouders die thans hun kinderen op de kleuterschool De Rui- gehoek hebben, hun kinderen naar de Koningin Julianaschool willen sturen. Uit onderwijskundig oogpunt een alleszins verantwoorde keus, was de stelling van de commissie Qpderwijs. Dronken automobilist ramt politiewagen LEIDSCHENDAM Een 33-jarige beschon- ren bij de aanhouding van een wegpiraat. De ken automobilist uit Leiden reed gistera- Leidschendamse agenten hielden de achter- vond in op een politieauto, die op dat mo- volgde automobilist uiteindelijk op het ver- ment een verkeersovertreder aanhield. keersplein aan. Kort nadat de agenten de weg- De aanrijding vond plaats op rijksweg 4 ter piraat tot stilstand hadden gedwongen, reed de hoogte van het verkeersplein Leidschendam. dronken Leidenaar op de politieauto in. De po- De Leidschendamse politie was uitgerukt om litieauto is vermoedelijk totaal vernield. Tegen de politie van het district Den Haag te assiste- de Leidenaar is proces verbaal opgemaakt. Aan De Ruytersingel 70 kleine woningen VOORSCHOTEN Het col- lege van b. en w. in Voor schoten is bereid zeventig woningen, zogenaamde „Van Dam-eenheden" (een- en tweekamerwoningen) te realiseren langs de Admi raal de Ruytersingel. Het Voorschotense college is in staat om dat te doen dankzij een gunstige uitspraak van de Kroon, waardoor de be letselen voor woningbouw in het elfde gedeelte van Noord-Hofland zijn wegge vallen. Voor het elfde gedeelte van Noord-Hofland is enkele jaren geleden in samenspraak met vertegenwoordigers van de wijk een plan voor de bouw van ongeveer 300 woningen vervaardigd. Het plan, ont worpen door architectenbu reau Leo de Jonge in samen werking met de gemeente, voorziet in twee lobben gesta pelde woningbouw. Het is de bedoeling van de gemeente om de meest oostelijk lob te gaan gebruiken voor de bouw van de nieuwe Van Dam-eenhe den. Een vluchtig onderzoek van de gemeente en de Stich ting Jongerenhuisvesting heeft de levensvatbaarheid van dit plan aangetoond. De nog voor lopige plannen omvatten 70 Van Dam-eenheden verdeeld over één, twee- en driekamer woningen. ADVERTENTIE Een exclusief kadootje is uw deel als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen. Na opgave ontvangt u deze i originele Pierrot. abonnee van de Leidse Courant Adres_ Postcode/Plaats- 1 1 Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een originele Pierrot. NaamI Adres.1 Postcode/PlaatsI TelefoonI Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7