rniim annemer weigert apartementen aan orsweg te bouwen m let. Burgemeester opent derde Pasar Gambir in Groenoordhallen ISffl 'Passende arbeid' niet verruimen MINIMUMPRIJS HALFVOLLE VERSE MELK? dit is me prijs: HMl HET BUMS Gemeente helpt projectontwikkelaar met verkoop Willemshofje gerechtshof rehabiliteert ex- bewoners Klikspaanweg iLS BESTEMMINGSPLAN IET WORDT GEWIJZIGD Politie ontruimt pand Burgsteeg PAGTAD 18.30 20.13 2 ij 5 NET J 25 Kla} agandi i Belle l 2: L«L Mei" lbourg, Zie e el pe Aslrii hrlstiaiL .a. 20| \-2^2T 50r de[' Inid ■i Elvi natieft Oversteekplaa ts Aan de Brahmslaan wordt een voetgangersoversteek- plaats aangelegd. Gemeente en omwonenden werden het niet eens over de vraag hoe deze er uit zou moeten zien, zodat de verkeerscommissie de knoop heeft moe ten doorhakken. Het wordt een overgang met verlicht veiligheidssysteem en verlichte waarschuwingsborden. Daar de benodigde onderdelen voorlopig niet verkrijg baar zijn, zal de gemeente tijdelijk een nood-overstcek- worden afgesloten waarmee een vast bustracé door deze wijk een feit zal zijn. Kinderoperette De kinderoperette 'Goudhaartje en de Troubadour' van het jeugd-operettegezelschap 'De Mascotte' wordt zondagmid dag 2 november voor de tweede maal uitgevoerd. Aanvang 14.30 uur. Na een succesvolle voorstelling in Oegstgeest op 27 september vindt het muzikaal gebeuren dit maal plaats in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Het operettegezel schap is een onderdeel van de Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Oegstgeest en staat onder leiding van Johan Looijenstein. De opbrengst van de voorstelling komt ge heel ten goede aan het gehandicapte kind. Muzikale mede werking wordt verleend door de Streekmuziekschool Lei den. De toegangsprijs bedraagt 5 gulden voor volwassenen en 2,50 gulden voor kinderen tot 12 jaar. Plaatsbespreken is niet mogelijk. Voorverkoopadressen: Volksuniversiteit K&O, Oude Vest 45 Leiden, Johan Looijenstein, Clematis laan 28 Oegstgeest en de Stadsgehoorzaal. RIO-handelsscholen De RIO-handelsscholen aan de Leidsedreet 4 in Leider dorp houden op 3 en 4 november voorlichtingsavonden over aard en inhoud van het lager- en middelbaar on dernemersonderwijs dat hier wordt gegeven. Het pro gramma omvat een rondgang door de school en verto ning van de film 'Op weg naar het ondernemersschap' van Joop Pieëte en een toelichting door de leraren Ja cobs en Molkenboer over de begeleiding van brugklas leerlingen. De bijeenkomsten worden afgesloten met een forumdiscussie. Aanvang van beide bijeenkom sten: half acht Orgelconcert Organist Joop Brons verzorgt dinsdagavond 4 november een concert op het gerestaureerde orgel van de Hooglandse Kerk. Medewerking verleent Han Kapaan op hobo. Ge speeld worden werken van Sweelinck, Dandrieu, Bach, Buxtehude, Förster, Alain en Langlais. Aanvang: kwart over acht. Opvangadressen Voor mensen die in een crisissituatie verkeren is het vaak moeilijk een tijdelijk onderdak te vinden. Voor deze directe hulp zijn opvangadressen nodig. Bij de Vrijwilligerscentrale zijn informatieboekjes over dit onderwerp verkrijgbaar terwijl er op 4 november een informatiebijeenkomst zal worden gehouden waarop medewerksters van het project Opvangadressen infor matie verstrekken. Aanvang 20.00 uur. Alle informatie is verkrijgbaar bij de Vrijwilligerscentrale, Lange- gracht 248A tel. 149064. Discodansen In 't Breehuys vindt ook dit seizoen weer een cursus disco dansen voor scholieren plaats. De cursus is bedoeld voor jongeren tussen 12 en 19 jaar en deelname kost 10 gulden per maand. Geïnteresseerden worden verzocht zich op te geven bij de staf van het Breehuys, Breestraat 19 tel. 130983. Videotapes Darcy Lange uit Nieuw Zeeland is zondag 2 november hoogst persoonlijk aanwezig in Salon O aan de Leidse Herengracht 45 om zijn projecten met videotapes toe te lichten. Zijn werk voor gekenmerkt door het sociaal- politieke karakter. De toegang is gratis. Openingstij den: van elf tot zes uur. De Audiëntie In de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 wordt dinsdag 4 november om acht uur de film l'Udienza (De Audiëntie) vertoond. Deze film met onder anderen Claudia Cardinale en Enzo Janacci is gemaakt door de cineast Mar co Ferreri. Voor kaarten: K&O, tel. 141141. Mythen en Sagen In het Gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt dinsdag 4 november een lezing gehouden met als titel 'my then en sagenDe heer P. Veltman van de Rudolf Steiner School zal ingaan op de esoterische en religieuze betekenis van mythen en sagen. Aanvang 20.00 uur. Lezing Het genootschap 'Nederland-Israël' afdeling Leiden be staat 3 november 10 jaar. Ter gelegenheid hiervan houdt de Vereniging 'Oud Leiden' op die dag een lezing onder de titel 'Verhoudingen Joden en Christenen in de Gouden Eeuw'. De lezing wordt verzorgd door prof. dr. J. van Goudoever, en vindt plaats in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28 (ingang Papengracht). Aanvang 19.45 uur. lejaarde loopt 'leupfractuur op iij aanrijding EIDEN Een bejaarde in- oonster van Leiden liep isterochtend een heupfrac- iur op toen zij werd aange- ien door een brommer. e 65-jarige dame trachtte gis- Jrochtend rond tien uur, hoe- tel het licht op rood stond, [et zebrapad op de Korevaar- |raat over te steken. Een 16- rige jongeman uit Warmond, op zijn brommer de over- «kplaats naderde, trachtte fog te remmen maar kon een nrijding niet verhinderen. LEIDEN „Het is onnodig en ongewenst dat het begrip 'passende arbeid' verruimd wordt. De strijd tegen de werkloosheid zou met zoda nige maatregelen niet ge diend zijn." Aldus de direc teur van het gewestelijk ar beidsbureau in Leiden, de heer Schumacher, gistera vond tijdens een gezamenlij ke vergadering van de raadscommissies voor eco nomische en maatschappe lijke aangelegenheden. De directeur wees op het feit, dat een baan voor een werk zoekende momenteel 'passend' wordt verklaard aan de hand van een viertal criteria. Deze criteria (reisafstand van een uur, passende opleiding, onge veer gelijke beloning als in een vorige baan en een met de baan overeenkomstig arbeids verleden) zouden het arbeids bureau voldoende mogelijkhe den bieden om werklozen be hulpzaam te zijn. „Daar komt bij dat momenteel 50 procent van onze bemiddelingspogin gen niet slaagt, doordat wat wij als passend beoordelen voor een cliënt door de werk gevers niet geaccepteerd wordt, omdat er toch nog het één of ander aan de man of vrouw zou ontbreken", aldus de heer Schumacher. LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 PAGINA 3 LEIDEN Het gemeentebestuur heeft de Leidse projectontwikkelaar 'Het Hollantsche Huys' de toezegging ge daan dat de huisjes van deze firma in het Willemshofje buiten de woon ruimteverordening om, verkocht kun nen worden. Dit hebben b en w van Leiden geantwoord op vragen van het raadslid F. Van Oosten. Toewijzing van de woningen dient te geschieden in overleg met de huisvestingscommissie waarbij aan Leidse kopers de voorkeur zal worden gegeven. Een soortgelijk verzoek dat onlangs werd ingediend door projectontwikkelaar Westland- Utrecht ten aanzien van nieuwbouw woningen aan het Galgewater, is afge wezen. Het PPR-raadslid F. Van Oosten trof in het universitaire weekblad De Mare een advertentie aan, waarin 'Het Hollantsche Huys' huisjes te koop aanbiedt in het Wil lemshofje (Pancras-Oost). In de adverten tie staat onder meer: „Doordat deze wo ningen uitsluitend geschikt zijn voor be woning door één a twee personen, kunnen wij, na overleg met de gemeente Leiden, stellen dat de kans dat u een woonvergun ning krijgt, praktisch 100 procent is". De heer Van Oosten vroeg zich af of de projectontwikkelaar overleg met de ge meente had gepleegd en, indien dat het geval was geweest, welke toezeggingen de gemeente daarbij had gedaan. Het college heeft op zijn vragen geantwoord, dat 'Het Hollantsche Huys' inderdaad contact met de wethouder van Volkshuisvesting, D.Tesselaar, heeft opgenomen met het verzoek een oplossing te vinden voor de renovatie voor het Willemshofje. „Naar aanleiding van dit gesprek is door de ambtelijke diensten onderzocht of renova tie dan wel vervangende nieuwbouw in het kader van de de 'Van Dam-regeling' mogelijk was. De huisjes voldoen op geen enkele wijze aan de in deze regeling ge stelde maten. Ook een plannetje om op deze plaats een kleiner aantal woningwet woningen te realiseren bleek financieel niet haalbaar". 'Het Hollantsche Huys' heeft op verzoek van b en w een verzoek om verruiming van de woonruimteregels ingediend. Dit verzoek is door b en w inmiddels ingewil ligd, zij het dat alle kandidaten aan de huisvestingscommissie moeten worden voorgelegd en dat aan Leidse kandidaten de voorkeur zal worden gegeven. „De mo- eid van stadsherstel heeft bij ons de naar toestemming doen doorslaan", aldus het college. omdat hij de vijf schuldig achtte aan fascistische en nazistische ui tingen. Het gerechtshof vernietig de het vonnis van de Haagse recht bankpresident omdat de betrok kenheid van de studenten bij een fascistische rel bij het Klikspaan complex niet of onvoldoende aan nemelijk werd geacht Die rel speelde zich af in de nacht van 5 op 6 augustus vorig jaar. Onder meer zou het Horst Wessellied zijn gezongen en bij de kamer van een joods meisje zou zijn geroepen „alle Negern und Juden sollen umgebracht werden". Naar aanleiding van deze rel eiste de Stichting Studentenhuis vesting Leiden in kort geding de uit zetting van de vijf studenten. De betrokken studenten lieten gister middag weten dat ze zich nu weer tot de Stichting Studentenhuisvesting 3 jyjTUDENTEN TEN ONRECHTE UIT HUIS GEZET >okie (Tl^l Aclu; g. rnisdi ND ■serie. 1, ie. 18.5JN HAAG Volgens het Ge- ^Hhtshof in Den Haag heeft de natten?**8® rechtbankpresident "nr. J. 19.15 .Blaauw, vorig jaar ten onrechte jf bewoners van studentenflats 19 o/ó de Klikspaanweg in Leiden Rep. 2d*1 kamers laten ontruimen. Mr. siapsticaauw vorderde die ontruiming zullen wenden voor huisvesting. Zij beschouwen de uitspraak van het Ge rechtshof als een rehabilitatie. De Stichting Studentenhuisvesting zei gistermiddag nog niet te kunnen overzien wat voor haar de gevolgen van de uitspraak zijn. r HAAG/LEIDEN Het bouw- en nnemingsbedrijf J.M. Bakker zal de igentig goedkopere premiewoningen Jats) niet bouwen als het bestem mingsplan Rijnzicht ongewijzigd Ijft. Bakker, eigenaar van de grond, rorziet een miljoenenverlies als de Jiidige plannen worden uitgevoerd, iet flatgebouw is gepland tussen de Morsweg en het Galgewater ter hoogte n de spoorlijn. Een commissie van deputeerde Staten van Zuid-Holland _orde gisteren de bezwaren, die het Annemingsbedrijf tegen het thans gel- nde bestemmingsplan heeft. bestemmingsplan vermeldt, dat het 'btgebouw een parkeerkelder moet heb- n met ruimte voor evenveel auto's als t aantal wooneenheden, die de flat telt. van Haaften, die de standpunten van akker gisteren nader uiteenzette, ver- 30 cJaarde, dat daardoor de woningen ontoe- progiatbaar duur worden. „De parkeernorm te hoog. Als de parkeerkelder gereali- )pen ïerd wordt, komt de prijs per woning vij- I6.00;ntwintigduizend gulden hoger te liggen i dat maakt de woningen praktisch on- irkoopbaar. londerdvijfenzestigduizend gulden is LEIDEN Burgemeester Cees Goekoop opende gisteravond de 'Pasar Gambir' die tot en met zondagavond in de Leidse Groe noordhallen gehouden wordt. De Pasar Gambir werd vroeger in Jakarta gehouden en was de grootste en meest feestelijke Pasar van Indonesië. Deze exotische beurs werd traditioneel gehouden in de laatste weken van augustus met daarin als feestelijk hoog tepunt de verjaardag van koningin Wilhelmina. Voor de derde keer vindt dit folkloristisch maar vooral commercieel getinte evenement nu in de Groenoordhallen plaats. Op de Pasar staan tal van standjes met houtsnijwerk uit Bali, kunstnijverheid uit de Philippijnen, zilver uit Yogja en leren voorwerpen uit Noord-Afrika. Daartussen staan de kraampjes met exotische vruchten en de echte Indonesche rijsttafelgerech ten als ajam panggang, gado gado en pangsit goreng. Op de Pa sar, die op vrijdag en zaterdag van 10-24 uur en op zondag van 12-22 uur is geopend, vinden doorlopend optredens van allerlei artiesten plaats. Hoogtepunt is ongetwijfeld het optreden van de Molukse groep Massada op zaterdagavond maar ook het aan schouwen van de zang- en dansgroep de Dolly Dots op zondaga vond mag de moeite van het bekijken waard worden geacht. Verder staan op het programma concerten van Rudy Wairata and his Nusantara Serenaders, krontjongorkest Tanasé, The Tumble Weeds en Rob de Nijs. De toegangsprijs voor de Pasar Gambir bedraagt 6 gulden voor volwassenen en 3 gulden voor kinderen en 65-plussers. DIRECTEUR ARBEIDSBUREAU: duidelijk te veel voor een premiewoning", aldus Van Haaften, die pleitte voor par keerplaatsen aan de Morsweg. De ge meente voelt daar, mede door de drukte op de Morsweg, niet veel voor. Parkeren op een in de toekomst aan te leggen par keerterrein is evenmin mogelijk, omdat dat bedoeld is om de parkeerproblemen in de Transvaalbuurt te helpen oplossen. Van Haaften benadrukte de noodzaak van oplossing van het probleem: „We hebben voor ongeveer drie miljoen gulden geïn vesteerd. We hebben geen zin om straks een miljoenenverlies te lijden. Daarom denken we erover om de onderste drie la gen van het flatgebouw als kantoorruimte in te richten en de rest te laten bewonen. Als het niet anders kan, zullen we van alle plannen af moeten zien. Maar gezien de woningnood in Leiden lijkt me dat niet bepaald wenselijk." Van Haaften ver klaarde, dat de slechte marktontwikke ling in de woningbouwsector Bakker tot een dergelijk besluit dwingt. De vertegenwoordiger van de gemeente, C.J. van der Wardt, had geen oren naar het plan met een kantoren/woonfunctie, omdat het gebied 'bij uitstek geschikt is voor bewoning'. Kantoren zouden ook op minder fraaie plaatsen in Leiden gebouwd kunnen worden. Een tweede bezwaar van het aannemings bedrijf is dat de gemeente van plan is om vóór de flat een strook openbaar groen met een speelplaats voor kinderen aan te leggen. De reden daarvan is, dat dan de oever van de Rijn door bewoners van de gehele wijk bereikt kan worden, terwijl dat bijna nergens anders mogelijk is. 'Een prettig stuk openbaar recreatiegebied, waar gespeeld en gevist kan worden', meent de gemeente Leiden, die er even min iets voor voelt het gebiedje aan te ko pen en vervolgens als plantsoen in te rich ten. Van Haaften wil een gemeenschappe lijke tuin alleen voor de flatbewoners ge realiseerd zien. De provinciale commissie bleek de realiteitswaarde van de gemeen telijke bestemming voor een dergelijk klein gebied niet hoog in te schatten. Tenslotte pleitte Van Haaften voor een flat met zes etages, terwijl in het bestem mingsplan maximaal vijf woonlagen toe laatbaar wordt geacht. Gemeenteverte genwoordiger Van der Wardt verklaarde, dat uit stedebouwkundig oogpunt ver springende bebouwing, van bijvoorbeeld drie tot tenslotte zes lagen eventueel wel kan worden geaccepteerd. „Maar dat hangt van het ingediende plan af," aldus Van der Wardt. De Leidse politie heeft gisteren met ongeveer tien man het In de nacht van woensdag en donderdag gekraakte pand aan de Burgsteeg ontruimd. De vier krakers verlieten het pand vrijwillig nadat de politie met behulp van een deurklem de voordeur van de woning had opengebroken. Tegen de kra kers is proces verbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk. Na verhoor werden zij gisteren weer op vrije voeten gesteld. Het pand werd gekraakt omdat de gemeente Leiden zich niet gehouden zou hebben aan de toezegging dat twee Leide- naars in aanmerking zouden komen voor bewoning van het pand, wanneer het pand door de gemeente zou zijn aange kocht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3