ienduizenden op e been voor omngin en prins p)ESO pessimistisch over staalindustrie Uit Italië. Een lamp. Een fauteuil. Éederland en China: auwverwante opvattingen Onderwijsbonden weer bereid tot overleg Pander „KLEINERE JONGENS" EERST AAN BOD Eerste zitting Surinaams corruptieproces Meer vrijheid voor zwarten -Oberland toont begrip voor veiligheidszorgen peking 3AGINA 'NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 PAGINA 15 VANDAAG NAAR ARUBA GEVLOGEN |(Van onze speciale [gever Rink Drost) iEMSTAD Ko- in Beatrix lijkt zich Antillen snel een- k Britisle populariteit te i voor verven als haar moe prinses Juliana, tij- haar koningschap rjarit deel van het ko- Idlirijk genoot. Kon er isteren, bij haar offi- bezoek aan Willem- orabelt nog Besproken slech«Jen van enige terug- lendheid bij de toch ookmassaal te hoop ge- Mini h bevolking, tijdens succesisteren gehouden rij- jveriei over Curasao was MB^ran een dergelijke ming absoluut geen ke meer. «—jrins Claus danste de ko- Tn tussen een groep kinde- 9 _|'P de tonen van het ma- "^gezongen volkslied van fao. Prins Claus oogstte gejuich en applaus toen :n meisje uit de bevolking ove^et westelijke eilandge- ise alldj,uste. uitjie stopplaatsen in de rou- éngden koningin en prins tussen de hen stormachtig «westiichcnde en feestelijk uit- rs troste menigten. Ze brachten hethee in de stoet meerijden- en veilig- blokkiagenten soms tot wan- rmindi want die verloren hen af ie compleet uit het oog. veel is weer maakten Beatrix de rail Een overzicht van de dag- en weekbladen die op de An tillen verschijnen en waarin zeer enthousiast over het koninklijk paar is geschreven. middel van autoritten met snelheden van ver boven de honderd kilometer over de steeds verkeersvrij gehouden wegen. Voor de vele honder den die zich langs de routes hadden opgesteld was dat een teleurstelling. Zij hadden pas in de gaten in welke auto de koningin zat toen die al voor bij Vvas gezoefd. Aan de snel tot grote spontani teit gegroeide houding van de en Claus tijd om gesprekjes te voeren met de mensen die hun cadeaus aanboden en met wil lekeurige andere eilandbewo ners die om hen heen drom den. Het tot op de minuut uit gekiende tijdschema kwam door de tijd die het konings paar uittrok om wat intensie ver met de mensen kennis te maken dan was voorzien, da nig in de knoei. Verloren tijd moest worden ingehaald door eilandbevolking jegens het ko ninklijke paar hebben de An tilliaanse radio en televisie stellig een bijdrage geleverd. Zij zonden woensdagavond bij na tot vervelens toe de in het Papiamento uitgesproken pas sage uit van de officiële toe spraak, die de koningin die middag in de Staten van de Nederlandse Antillen had ge houden. Het feit dat de konin gin de bevolking in haar eigen volkstaal had benaderd, had het ijs gebroken. En dat niet alleen bij de op het „platte land"' ofwel Knoekoe levende mensen, maar ook bij de zich aanvankelijk nog gereserveerd opstellende mensen in Willem stad. Dat bleek bij een bezoek dat het koningspaar aan boord van een jacht bracht aan het havengebied en de Sint Anna- baai midden in Willemstad. Tienduizenden juichenden stonden langs de oevers met vooral Antilliaanse, maar ook Nederlandse en Oranje vlagge tjes te zwaaien en de opvaren den van meer dan honderd {ilezierboten hielden een défilé angs het koninklijke jacht. Het bezoek aan Curacao werd besloten met een groots opge zette manifestatie op het sport terrein van Willemstad. Zowel de bewoners van het stadsge bied als van de Knoekoe lieten zich daarbij nogmaals van hun spontaanste zijde zien. Van daag vrijdag zijn de ko ningin en prins om half twee Nederlandse tijd het is dan op de Antillen half negen 's morgens naar Aruba gevlo gen, waar ze tot zaterdag blij ven. PARAMARIBO „De machtsovername in Suriname van 25 februari was geen vergrijp, maar een gerechtvaardigde daad van bevrijding. Geen incident maar de voortzetting van de bevrijding van onderdrukking, die de slaven en de immigranten in ons land in hun tijd zijn begonnen". Dit zei kapitein R. D. Horb, één van de vier auditeuren-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof in Paramaribo, bij de eerste o- penbare zitting van het Bijzonder Gerechtshof. Dit ge rechtshof is belast met de zogeheten „corruptieprocessen" tegen die personen, die ervan verdacht worden vanaf 1 janu ari 1970 zich aan corruptie te hebben schuldig gemaakt. De belangrijkste beschuldigden in dit proces zijn ex-premier Ar- ron en dr. ir. Frank Essed, die voorzitter is geweest van de Suri naamse sectie van de Commissie Ontwikkelingssamenwerking Nederland Suriname (CONS). De gisteren voor het Bijzonder Gerechtshof verschenen verdachten behoren overigens tot de wat „kleinere jongens". Het zijn Johan Pahladsingh, Soekdew Rampadarath en Ramsahai Chaturi, aan wie ten laste is gelegd dat zij in de jaren 1974 en 1976 het oogmerk hadden zichzelf en anderen wederrechtelijk te bevoordelen. Tijdens de rondrit over Curagao werd even gestopt bij de plaats Soto, waar 25 jaar geleden door de toenmali ge koningin Juliana een boom werd geplant. Prins Claus praatte daar met een uit de menigte naar voren gestapt meisje. PRETORIA Zwarte arbei ders in Zuid-Afrika en hun gezinsleden krijgen meer be wegingsvrijheid en meer vesti gingsrechten in voor hem be stemde woongebieden aan de rand van 'blanke' steden. Dit is gisteren meegedeeld door minister Piet Koornhof. Hij zei op een persconferentie dat drie nieuwe wetten zestig oude zullen vervangen. Het parlement moet de nieuwe wetten overigens nog goed keuren. Alle zwarten die werk hebben en een vestigingsvergunning, mogen zonder beperking in de zwarte woongebieden leven en ook in de ermee samenhan gende grote economische ge bieden. Zwarten en blanken krijgen dezelfde soort pas. De woongebieden voor zwarten krijgen een zwart bestuur. AMSTERDAM De onderwijsbon den hebben minister Pais (onderwijs) laten weten weer bereid te zijn om de tafel te gaan zitten, nu de minister de bonden formeel liccft laten weten zijn plan om op de salarissen van de leer krachten tc bezuinigen te laten varen. De plannen van Pais om ruim 260 miljoen gul den te besparen op de onderwijssalarissen stuit ten op groot verzet van de onderwijsbonden, omdat de leerkrachten als een aparte groep binnen de ambtenaren zouden moeten inleve ren. De Tweede Kamer stak een stokje voor de bezuinigingsoperatie toen een motie van Lub bers (CDA) en Rietkerk (VVD) werd aangeno men, waarin de maatregelen werden afgewe zen. In een brief aan de minister zeggen de bonden ervan uit te gaan dat de minister in het verdere overleg niet opnieuw komt met plannen om de salarissen van het onderwijspersoneel los te koppelen van de andere ambtenaren. Ook zul len ze geen beperking van de toegankelijkheid tot of verslechtering van het onderwijs accepte ren. Bovendien willen de bonden dat de werk gelegenheid in het onderwijs gehandhaafd blijft. PRODUZJÖNE ITAUANA van 17 oktober t/m 29 november bij Pander (Vervolg van voorpagina) RIJS/STRAATSBURG Ook de ko lde maanden krijgt de staalindustrie i de westerse industrielanden te ma- l met een vermindering van de vraag elanften groot verlies aan arbeidsplaatsen. 'is de conclusie van de commissie pondf de staalindustrie van de Organisa- vooiVoor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). De conclusie werd gisterenavond bekend, kort voor dat de EG-landen in Straatsburg over eenkwamen de crisistoestand over de Europese staalindustrie uit te roepen. De voorzitter van de commissie, Robert Hormats, verklaarde na afloop van de bijeenkomst dat veel van de OESO-landen melding maken van een voortdurende vermindering van de vraag naar staal. Uit de jongste gegevens van de organisatie blijkt, dat de staalproduktie van de landen van de OESO het derde kwartaal van dit jaar vijftien pro cent minder was dan in het derde kwartaal van het vorig jaar. De staalcommissie pleitte er verder voor, dat de le den zich meer bezighouden met de sociale proble men die de ontslagen in de staalindustrie tot ge volg hebben. Van januari tot en met augustus zijn er in de Verenigde Staten ongeveer 60.000 arbeids plaatsen verdwenen in de staalindustrie en 40.000 in de landen van de EG. De maatregelen waartoe ordt Iran I ING Premier A^t heeft gisteren het einde van zijn ek aan Peking en na besprekingen met jleider Hua Guo- diens plaatsver- 4ger Deng Xiaoping premier Zhao Ziyang, laard dat Neder- d en China „nauw- Svante opvattingen" ben over de voor- imste internationale tagstukken. Ook zei fi Agt dat Nederland f/cfa Chinese zorg over de /se Un*e "in vee* op" vepten" kan begrijpen. i g, die twee uur, een uur er dan was voorzien, de 've/jnier en minister Van der >me luw ontving, wees zijn Ne- St andse gesprekspartners op bi tussisché inval in Afghani- I en de Vietnamese bezet van Cambodja, als onder eet n van een alomvattend m< ;isch strategisch plan. sas g benadrukte de noodzaak neer samenwerking tussen et werenigde Staten, West-Eu- roefl, Japan en de landen van dj^Perde Wereld. ^Afghanistan en de Vietna- in Cambodja, woorden de premier en minister 1 der Klaauw gedurende ■)E, hele bezoek zorgvuldig >ben vermeden. „Beide par- -V, aldus Zhao Ziyang, „zijn mening dat de Sowjet-in- De Chinese premier Zhao Zyang schudt de Nederlandse minister van buitenlandse za ken Van der Klaauw de hand na de ondertekening van het accoord op economische, technische en culturele samenwerking tussen de Chinese Voksrepubliek en Neder land. vasie in Afghanistan en de Vietnamese inval in Cambodja een ernstige bedreiging van de wereldvrede vormen". Neder land heeft alleen in een ver klaring van de EG over beide invasies gesproken als een „bedreiging van de internatio nale vrede en veiligheid". Het duidelijkste verschil in Chinese en Nederlandse op vattingen bleek de mogelijk heid van internationale ont spanning. Premier Van Agt sprak over een „aanmerkelijke overeenstemming" over grote internationale problemen, „met uitzondering van hun misprijzen van de ontspan- ningspolitiek en onze wens om daar onder moeilijke omstan digheden mee bezig te blij ven". Minister Van der Klaauw ver klaarde naderhand, dat Deng zei geen tijd te hebben om over de kwestie van de men senrechten in China te spre ken, al zei de Chinese leider wel: „Ik, begrijp waar u op de Europese Gemeenschap vannacht in Straats burg besloten heeft, kan eventueel tot een verdere stijging van dit aantal leiden. Voor Nederland kon minister Van Aardenne nog geen details geven over de weerslag die de produk- tievermindering van rond de 15 procent zal heb ben op de werkgelegenheid in de staalsector. In zijn algemeenheid zal er volgens de bewindsman sprake zijn van produktievermindering en werk tijdverkorting. Nederland telt vier belangrijke staalbedrijven: Hoogovens in IJmuiden (waarvoor overigens al ar beidstijdverkorting is aangevraagd), Demka in Utrecht, Laura in Zuid-Limburg en Netstaal in Al- blasserdam. Voor dit laatste bedrijf zouden de EG- maatregelen overigens niet van kracht kunnen zijn. Netstaal vervaardigt per jaar 300.000 ton wals draad, waarvan de helft uit speciaal staal bestaat. Juist deze speciale soorten staal zijn uitgezonderd van de quota-regelingén. Maar minister Van Aar denne kon nog niet zeggen wat precies de gevolgen van de uitzonderingen voor Netstaal zouden zijn. doelt". Nochtans verklaarde Van der Klaauw dat de kwes tie van de mensenrechten los staat van het economische sa menwerkingsbeleid van de Nederlandse regering. Volgens Van der Klaauw be nadrukte Deng Xiaopeng, te genover de Nederlandse dele gatie, net als onlangs tegeno ver de VS, dat China behoefte heeft aan leningen met een lage rente. De Chinezen heb ben, naar wordt aangenomen voor het eerst gezegd, dat zij bereid zijn bedrijven die in China werkzaam zijn, te on theffen van dubbele belasting. Sinds vorige maand wordt in China inkomsten-belasting ge heven. Deng Xiaoping sprak over de drooglegging van de IJssel- meerpolders en van de delta werken en plannen om een kanaal bij Sjanghai geschikt te maken voor ertstankers die hoogovens moeten bevoorra den. Zonder bedragen te noe men zei Van Agt dat Neder land fondsen beschikbaar zal stellen voor zowel studies naar de technische en economisch- financiële haalbaarheid van projecten, als voor de uitvoe ring ervan. Partijleider Hua Guofeng prees premier Van Agt voor zijn snelle beklim ming van de Grote Muur door een gedicht van Mao Tsedong te citeren: „Zij die de muur niet hebben beklommen zijn geen mannen, en zij die dit wel hebben gedaan, zijn hel den". „U bent een man en een held", zo voegde de voorzitter een verlegen lachende pre- m.er toe. Pander noteert zeer Speciale Prijzen tijdens de Italiaanse Manifestatie: de beroemde, flexibele tafellamp van Elio Martinelli, witgelakt f 295,-. (zolang de voorraad strekt) De elegante bijzet-fauteuil van Giorgetti in noten-antiek-finish met riet beklede rug en armleggers en halflinnen kussens f 897,-. (zolang de voorraad strekt) Bezoek de Manifestatie bij Pander. Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 OEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTEROAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15