Amerikaanse gijzelaars morgen vrii? Poolse vakbond toch ondergeschikt aan communistische partij Nieuwe scholen in Leidse regio Aardbeving in Mexico: 50 doden e krant van vandaag: teeds linder erk in ouw SPECULATIES ALOM Duisenberg directeur Nederlandsche Bank blijft president DINODACAPRI ant van vandaag omvat in totaal 24 pagi- en bestaat uit twee delen. Het actuele rts uit binnen- en buitenland, stad, regio lort vindt u zoals gebruikelijk in het eer leek De wekelijkse bijlage Finale bevat meer reportages over: rel Briels doet zijn mond open, wagen- dioactief materiaal komt terug naar ons tdertelefoon neemt tieners wél serieus, memende belangstelling voor crematie, jstelijk boek over dwarsliggende Lou veld. ui Griffiths: nieuwe muziek was noodza- één pot nat. anicus kan in bijbel weinig plukken. Meisje in Schiedam ontvoerd SCHIEDAM In Schiedam is gistermiddag een 18-jarig meisje uit die plaats ont voerd. Zij was lopend van haar werk op weg naar huis, toen zij door drie mannen in een auto werd gesleurd. De bestuurders van een vracht wagen en een personenauto probeerden, door hun wa gens dwars over de weg te zetten, de ontvoerders tegen te houden, maar die gingen er over het fietspad vandoor. Hierbij werd nog een brom fietser aangereden. Van de ontvoerders ontbreekt elk spoor. Griekenland definitief terug in NAVO ATHENE Het Griek- se parlement heeft van nacht met grote meer derheid de terugkeer van zijn land in de NAVO goedgekeurd. Een motie van vertrou wen in de gematigd conservatieve regering werd aangenomen met 182 stemmen voor en twintig tegen. De 94 af gevaardigden van de links-socialistische Pa- sok-partij, die tegen te rugkeer is, hadden het parlementsgebouw kort voor de stemming verlaten. Cubaan vraagt asiel SHANNON Een 48- jarig lid van een Cu baanse regeringsdele gatie die op weg was naar Mdskou, heeft gis teren tijdens een tus senlanding op de Ierse luchthaven Shannon politiek asiel gevraagd. De delegatie vloog met Aeroflot ep moest naar Rusland voor bespre kingen over suiker. Zo dra de passagiers mochten uitstappen om belastingvrije inkopen te doen, heeft de Cu baan zich onder be scherming van het be wakingspersoneel ge steld. Dief heeft spijt ZWOLLE Een Zwolse bloemist heeft gisteren tot zijn grote verrassing in zijn brievenbus een enveloppé met dertig gulden gevon den. Op een begelei dend anoniem brief je stond: „Dieven hebben wel eens spijt...". Waarschijn lijk heeft de brief schrijver ooit iets uit de winkel gestolen, maar daarvan heeft de bloemist niets ge merkt. LEEN PLAATS OR BESTE ECLIEDEN HAAG Dewerkge- nheid in de bouw zal de lende jaren nog aanzien- afnemen. Dit blijkt uit louwprognoses 1980-1985, minister Beelaerts van dand (volkshuisvesting ruimtelijke ordening) ttoegestuurd aan de ede Kamer. Het is nu al at de aannemers alleen hun meest vakbekwame knemers in dienst heb- 'eleken met 1979 zijn er in >ouw dit jaar zo'n elfdui- j banen verdwenen. Vol- i jaar verdwijnen er nog i achtduizend en in 1985 het totale aantal zelfs met 00 zijn -afgenomen, tot in il 363.000 banen, teruggang vindt momen plaats in alle sectoren: de erlijke en utileitsbouw ningen en gebouwen), de id-, weg- en waterbouw en ige werken (met name on- loud). Op middellange ter- 1 blijft alleen in deze laat- lector de werkgelegenheid verwachting stabiel. 'ens minister Beelaerts zijn orzaken zowel van tijdelij ks permanente aard. Hij erop dat in de woning- het accent steeds meer te liggen op de gesubsi- rde woningen, die naar ouding weinig arbeidsin- ef zijn. Een belangrijk ent is ook de veronder- e groei van de arbeidspro- iviteit. Zou deze groei nog r uitvallen, dan neemt de gelegenheid nog verder in nu wordt verwacht berekende daling van de (gelegenheid is van grote kenis voor de arbeids- st, maar betekent nog niet even grote stijging van de (loosheid. Daarop zijn ook ire zaken van invloed, de elangstelling voor de en het aantal mensen deze sector verlaat door uorbeeld pensionering of lel naar het buitenland. NEW YORK De Ameri kaanse televisiemaatschap pij NBC heeft gisteravond bekendgemaakt dat de eer ste groep Amerikaanse gij zelaars in Iran morgen wordt vrijgelaten en dat de overigen maandag vrijko men. NBC heeft dit nieuws ontleend aan een „zeer be trouwbare bron" in de Ver enigde Naties in New York. Woordvoerders van de Ameri kaanse regering ontkennen ook maar iets te weten over dergelijke concrete plannen. Maar de be trouwbare bron van NBC zou weieens de ambassadeur van Iran bij de VN kunnen zijn, Ali Sjams Ardakani. Deze heeft gisteravond op een later tijdstip meegedeeld dat Amerika al akkoord is gegaan met alle voorwaarden die aan de vrijlating van de 52 gijzelaars zul len worden gesteld. Hij wees erop dat het Iraanse parlement morgen alleen nog formeel met deze voor waarden akkoord moet gaan. Volgens de VN-ambassadeur zal een „derde partij" nodig zijn om de vrijlating te regelen en de pa pieren te tekenen. President Car ter heeft in een commentaar ge zegd: „Ik zal er nog maar niet op rekenen". Toch wordt er druk gespeculeerd over de mogelijke vrijlating. Op de Amerikaanse luchthaven in het Duitse Wiesbaden is opmerke lijk veel activiteit gesignaleerd. Ontkend wordt echter dat minis ter Muskie van buitenlandse za ken spoedig naar Duitsland zou gaan om de gijzelaars op te wach ten die nu bijna een jaar worden vastgehouden. Een ander opmerkelijk gebeuren is de privé-audiëntie die de paus gistermiddag heeft verleend aan de Iraanse ambassadeur in Italië. Zeer ongebruikelijk, want de paus ontvangt normaliter alleen verte genwoordigers bij het Vaticaan. Wat betreft de oorlog die Iran voert met Irak, zou de belangrijke havenstad Khorramshar gevallen zijn. Maar Iran ontkent dit. HERFST Waar in het voorjaar zo uitbundig de krokus sen bloeien, liggen nu duizenden afgevallen goudbruine bladeren: Ook op het Haagse Voorhout is het najaar aangebroken. 'DEN HAAG Oud-minister Wim Duisenberg wordt per 1 mei van het volgend jaar directeur van de Nederlandsche Bank. Dr. Jelle Zijlstra is door het kabinet opnieuw voorgedragen als president-directeur. Premier Van Agt wilde gisteren op zijn wekelijkse persconferentie niet antwoorden op de vraag of de benoeming van Duisenberg bedoeld was als een opstapje naar de functie van president-directeur van de Bank. Hij volstond met de mededeling dat minister Van der Stee (financiën) Duisenberg had benoemd op voordracht van de Bank zelf. Premier Van Agt wilde ook niets zeggen over het gerucht dat Zijlstra vervroegd wil opstappen -zijn benoeming geldt voor zeven jaar- om plaats te ma ken voor Duisenberg. Deze laatste is thans de tweede man bij de Rabobank. De minister-presidént bevestigde gisteren ook dat oud-minister Frans Andriessen als enige zal wor den voorgedragen als kandidaat voor de nieuwe Europese Commissie. Aan de toekomstige voorzit ter van de commissie, Thorn, is gevraagd om An driessen een zware portefeuille te geven, waarbij de post van landbouw niet mag worden uitgeslo ten. LECH WALESA RAZEND OVER BESLISSING RECHTER Aanhangers van de vrije Poolse vakbond Solidariteit hadden gis teren te vroeg gejuicht toen zij hoorden dat hun bond was gere gistreerd en dus een officieel rechtspersoon was geworden. Met een clausule in de statuten maakte de rechter de bond toch weer afhankelijk van de communistische partij. WARSCHAU De recht bank in Warschau heeft gis teren eigener beweging en kele veranderingen aange bracht in de statuten van de onafhankelijke vakbond So lidariteit. Eerst deelde rech ter Koscielniak mee dat de bond was geregistreerd. Toen het gejuich daarover was verstomd las hij de clausule voor die hij had toegevoegd in de statuten. Hierin wordt de leidende rol van de communistische par tij erkend. Vakbondsleider Lech Walesa is razend over die beslissing. „Deze clausule betekent dat de communistische partij toch een leidende rol krijgt binnen de vrije vakbonden". Opneming van deze clausule is steeds het twistpunt geweest sinds de bond een maand geleden regi stratie aanvroeg. In de recht zaal sloeg de aanvankelijke vreugde snel om in veront waardiging. De rechter maak te daarop dat hij wegkwam voordat hem vragen konden worden gesteld. De advocaten van Solidariteit zullen hem nu eerst om opheldering vragen. Krijgen ze dat niet, dan gaan ze in hoger beroep. Hiervoor heeft de bond veertien dagen de tijd. Volgens de vakbonds mensen is de rechterlijke be slissing in strijd met de ak koorden die men in Gdansk heeft afgesloten. Bovendien heeft de rechter het stakings recht in de statuten geschrapt, een van de belangrijkste con cessies deze zomer van de re gering. Volgens de rechter moet het recht op staken eerst wettelijk worden geregeld. Zeidw@owta/nt Dekersdijk 34. 2312 DD Lolden. Postbus 11, 2300 AA, lel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas - redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - inementen: kwartaal 46,30; jaar f 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 25 oktober 1980, 71e jaargang no. 21795 Lessen in liefde Morgen dramaserie „Lessen in liefde" om 21.00 uur op Ned. I Op Ned. II om 22.05 uur dra maserie „Berlin Alexander- platz". Vanavond op Ned. I om 20.25 uur „Sonja's Goed Nieuws Show" en om 22.45 uur voet baljournaal „Voetbal '80". Op Ned. II om 20.27 uur tv-serie „Shoestring". Regen Eerst veel bewolking en af en toe regen. In de middag ook enkele opklaringen. Middag- temperatuur ongeveer 11 gra den. Matige tot krachtige, langs de kust en op het IJssel- meer eerst nog harde noord westenwind. Morgen zon: 7.22 - 17.21. Schev. hoogw.: 4.12 en 16.35. Laagw.: 0.05 en 12.25. Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog na bezorgd. Zondag 26 oktober VERONICA DRIVE-IN.SH0W n.m.v. Johan Timman. Aanvang 20.30 uur. Blesse Paard Stompwijk. WERELDMISSIE- MAAND1980 U hoorde deze maand over kerken in de Derde Wereld. U las dat zij al hun scholen, klinieken en parochiecentra niet open zouden kunnen houden, wanneer zij financieel helemaal op zichzelf waren aangewezen. U dacht hen te kunnen helpen. Veel dank als U dat al hebt gedaan. Dank ook als u er dit weekend nog werk van maakt. Voor een hand vol bemoediging en hulp. GIRO J.566 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG Publicatie Nationaal Missiebureau PMW Postbus 93140 - Den Haag iij li 4e Oude kunst en antiekbeurs KASTEEL OUD WASSENAAR Vooraanstaande antiquairs brengen een grote collectie zeer hoogwaardig antiek tegen betaalb. prijzen. Org. Antiek Expo 070-631057. (van onze parlementaire re dactie) LEIDEN/DEN HAAG -- Het rijk is van plan binnen de komende drie jaar de fi nanciering van drie nieuwe scfiolen in de regio Leiden op zich te nemén. Hoewel rijksfinanciering nog niet vaststaat zal dit na 1981 zijn, zo blijkt uit het scholenplan 1981 - 1983. Het gaat daarbij om de volgen de scholen afdeling weg- en waterbouwtechniek aan de MfuJelbare Technische School in Leiden (100 leerlingen), af deling in individuele con sumptieve techniek aan de La gere Technische School in Voorhout (120 leerlingen) en een afdeling consumptieve techniek aan de Lagere Tech- nis< e School in Alphen aan de Rijn (120 leerlingen Deze laatste school was eerder opge nomen in het scholenplan 1980 - 1982. daaruit kan worden af geleid dat rijksfinanciering minstens een jaar is opgescho ven en waarschijnlijk pas in 198$ een feit zal zijn. MEXICO Een zware aardbeving heeft gisteren het zuiden van Mexico getroffen en tienduizenden mensen in paniek de straat opgejaagd toen de ge bouwen in elkaar stortten. Volgens de autoriteiten zijn er zeker 50 mensen om het leven gekomen. Het Rode Kruis meldt dat in de stad Huajuapan de Leon, nabij het episch centrum van de aard beving, meer dan vijftien mensen zijn. gedood en vierhonderd gewond geraakt toen een marktgebouw in elkaar zakte. Vrijwilligers zoe- puin t^open ^Ver w achT wördt'd^het HnJ do! '0°Pt 'USSen PUinh°Pe" aardbeVin9 den en gewonden nog zal stijgen. y Bij PIZZERIA PINOCCHIO op het Noordeinde is de zanger-gitarist er terug (bekend van de Italiaanse radio en televisie) vanaf-28 oktober. Tjl

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1