Jederland zal inale niet halen Eddy Stibbe is eerste plaats kwijt Westeuropese turnbonden bundelen krachten Scylla verzet zich heftig tegen Tsjechische topploeg 5DERNE RITMISCHE GYMNASTIEK ;n 39.;Robben Jansen in bestuur BSBV Sparta zonder doelman HIJS wint met dubbele cijfers :tober'h t LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 OKTOBER 1980 PAGINA 11 \ch verzwaarde lintstokjes iTERDAM Het incident met de door metaal vaarde linten, die de Bulgaarse meisjes in het Eu- >s kampioenschap moderne ritmische gymnastiek liken, is in de kiem gesmoord. t het MRG-comité eerst éen strenge houding ir^deze e aannam, werd vlak voor het begin van het toernooi ;en het protest, ingediend door de trainster van de juitse ploeg, niet ontvankelijk te verklaren en de ver- rde lintstokjes in deze titelstrijd nog te tolereren. Het jé zal dezer dagen bepalen aan welke voorwaarden de tikjes in het vervolg zullen moeten voldoen. AMSTERDAM De West europese turnbonden heb ben gisteren in Amsterdam tijdens een gemeenschappe lijke vergadering besloten ernst te maken met de op richting van een eigen fede ratie. In 1968 werd al een belangengemeenschap ge vormd met als doel enig te genwicht te geven aan de grote, beslissende invloed van de Oostbloklanden op internationaal bestuurlijk niveau. Die gemeenschap moet nu echter rechtsgel digheid krijgen en derhal ve gaat een werkgroep van vier afgevaardigden zich de komende vier maanden bezig houden met het op stellen van statuten en re glementen.Op de vergade ring van het FIG (de inter nationale federatie) in 1981 moeten die met een twee derde meerderheid worden aangenomen. Dat dit zal gebeuren is uiterst twijfel achtig. Dat de krachten van de Westeuropese bonden ineens zo serieus worden gebundeld, is een gevolg van de door vrijwel iedereen als illegaal bestempelde verkiezingen van het nieuwe bestuur van de FIG, kort voor de Olym pische Spelen in Moskou. Alle macht kwam toen bij vertegenwoordigers uit Oost- Europa terecht. Wel bestaat er een meningsverschil bij de Westeuropese landen of zij al dan niet moeten komen tot een volledig nieuwe „Euro pese" federatie, met morele steun van vooraanstaande turnbonden als de Verenigde Staten en Japan. Dat zou een enorme polarisatie binnen de FIG tot gevolg hebben, met flinke politieke gevolgen. Mede daarom stemde bijvoor beeld West Duitsland (met Oostenrijk) tegen het voorstel dat in Amsterdam ter tafel kwam. Dat land voert im mers de zogenaamde „Oost- Eolitiek" en wil op geen en- el manier een verscherping in de verhouding met de Oosteuropese landen. ERDAM Neder- iag zich in het an andere West turnbonden achtergesteld voe- internationaal be- Ijk niveau. Gezien rtieve prestaties is ituatie verklaar- raard niNeem de moderne 3*40 che gymnastiek, op 17-ch snel ontwikke- 3"8- jonge sport, waai- eidkamr weekeinde de I. In de rse kampioen- (Dit»en in Amsterdam 9,21,23n gehouden. Gis- /28, 3ind ging het om de 47, 49. groepsoefening en eldTtw voorlopige schif- is een van kwaliteit korte- Nederland enorm odin ta 5? 14-2 ^«3tme zege 26*17 1 rd dooi dam. RSUM HZC De 33 en bis gisteravond in Hil- 1 na 2de voorronde van het d heeft] om de Europese be- j»or landskampioenen Ilo met een ruime ining begonnen. De immers versloegen het Polytechnic met 144 1—0, 5—1, 3—2). CN na versloeg met 176 nbul (5—0, 3—1, 4—2, rgoed met scl >st als dfkialy eindigt e echter am OOStS I ie klavéELHI - De Keniaan (geen1 Mehta heeft de eerste Siya-autorally door India Een Ken. Hij kreeg in totaal klaverlfpunten. Tweede werd 3 schojduitse Marianne Höpf- ids twd) en derde de West- oede" Wolfgang Siller (264). brengfemonstraties, waarbij* raakten en roers verwondingen op- werd het laatste deel uiten Tjrally voor het publiek en te (gehouden, de hj tten b iker kli heer-ÊIl Na 1 - - !n J^ashtitels t,1,OI!RDAM De Neder squashkampioen Ric let is gisteravond in Ottenstadion in dam in de voorronde l toernooi om de open tndse titels uitgescha- !ij moest met 98, 59, -9 zijn meerdere erken- Is Maé de beste Canadese □it jS leler, Doug Whittaker. de zJtedertanders drongen afbeeld de Matste zestien: a 190y|PPe^> Robert Jan An- 2? ^iek van Dijk. Klip- an 9Op1 aantreden tegen de in ErilFe geplaatste titelver- jit 19i ^aul Chaplin uit En- van Z De Egyptenaar Saad is (eplaatst voor de Zweed fostroem en de Pakista- Jacob, ïgel ir .70. Ti a,eèn| afgebroken 'wkrljen vagen* 909, PS AIRES De partij met Pan Timman en de Ar* Dé Sergio Giardelli in de toont f°nde van het interna- rand\Alschaaktoernooi in Bu- Tida?1^ werd afgebroken, in P1 heeft twee wedstrijd- i maar moet nog drie regels1 uit voorgaande ron- rklunfPe'en- Het aantal afge- ,um f partijen is overigens ;ania in dit toernooi: in zes ard isl kwamen 22 duels nog geÉp een beslissing. De en Andersson heeft na vanfden de leiding met 3,5 9 b gevolgd door Kavalek 3rgebr.), Karpov (1) en iet 3 punten. tekort. Angstig voor het eigen publiek en overdreven voorzichtig om vooral maar geen fouten te maken, vonden de zes meisjes zich met een totaal van 17,25 punten terug op een elfde plaats. Met nog één mogelijk heid (vanavond) om daar iets aan te verbeteren, is het on waarschijnlijk - of nog beter: onmogelijk - dat dit team zich nog voor de finale plaatst, waarin de beste zes uitkomen. Charme, gratie en topsport te over overigens in de gezellige sporthallen Zuid, maar dan vooral van Oosteuropese meis jes. Bulgarije offreerde de kij kers zo'n verrukkelijke oefe ning, dat ook de jury zich ge wonnen moest geven. Liefst 19,60 punten kregen de van blijdschap huilende Bulgaarse meisjes terecht toegewezen. Een half punt meer dan rege- Prinses Anne in actie tijdens de dressuur waarin zij na gisteren 31e staat. BOEKELO In Boekelo kwam gisteren de tweede helft van de deelnemers voor de dressuurvan de military in actie. Eddy Stibbe moest zijn voorlopige eerste plaats prijs geven aan de Engelse Clarissa Strachan op Merry Sovereign, die onder meer kan bogen op de ervaring van twee Europese kampioenschappen. Stibbe deelt de tweede plaats met de Amerikaanse Sandy Pflüger. Behalve Clarissa Strachan moet Sandy Pflüger niet kansloos worden geacht voor de eindzege. De concurrentie zal echter he viger zijn dan ooit. Horst Karsten, Nils Haagensen, Martin Lips, die met Babyface fraai als negende staat gerangschikt, captain Mark Phillips, Thierry Touzaint, Judy Bradwell en Colin Wares zijn o.a. ruiters die in de cross het klassement naar hun hand kunnen zetten. Voor prinses Anne van Engeland zit die voor aanstaande rol er vooralsnog niet in na de 31ste plaats in de dressuur, maar van haar zevenjarige vosruin Stevie B. is bekend dat hij zeer snel kan rondgaan in de cross. Van de Nederlanders deed in dé dressuur, behalve Lips, ook Magda van Loo goed werk met een voorlopige 24ste plaats met Emerald Star. „Een zo goede dressuur heb ik nog nooit gereden", stelde ze vergenoegd vast. In het landenklassement gaat de equipe van de Verenigde Staten aan de leiding vóór Nederland, West-Duitsland en Enge land. Nadat zeventig ruiters in actie zijn geweest in de dressuur is de stand: 1. Cla rissa Strachan (Eng) 44.40 2.Eddie Stibbe (Ned) en Sandy Pflüger (VS), bei den 45.20; 4. Horst Karsten (WD1) met „Takar" 46,-. 5. Nancy Lindroth (VS) 46.20; 6.Horst Karsten met „Strömer" 46.40; 7. Helmut Rethemaier (WD1) 47,-.; 8. Niels Haagensen (Den) 48.20; 9. Martin Lips (Ned) en Vladimir Lagunin (Sov) beiden 48.80. EUROPA CUPA VONTUUR TENEINDE LEIDEN Ondanks een ge weldige inzet en een grote dosis lef moesten de dames van Scylla gisteravond in Start Praag hun 'meerdere erkennen. Het ervaren drie tal uit Tsjecho Slowakije won het duel in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup 1 tafeltennis met 5-3. De zeer gemotiveer de Sandra de Kruiff was de beste Leidse speelster. Zij bracht twee van de drie par tijen op haar naam, terwijl voor de „gasten" Blanka Sil- hanova alle wedstrijden won: Deze wedstrijd werd op verzoek van Scylla niet in Praag maar in Leiden ge speeld, waar voor de Tsje chische dames tevens een trainingsweek werd ver zorgd. Het slot van die „Hollandse week", had nog slecht kunnen aflopen. Nadat Sophia Vaal- burg van topspeelster Alice Pelikanova had verloren (21- 10,21-13), trok Sandra de Kruiff de stand gelijk. De Ne derlandse vedette won twee maal met 21-13 van Eva Kuce- rova. Daarna was het de beurt aan Stephine van Gennip. De benjamin (17 jaar) van het ge zelschap bood uitstekend te genstand tegen de nummer 13 op de wereldranglijst, Blanca Silhanova, maar was de verde digend spelende Leidse bleek tenslotte niet opgewassen te gen de routine van de Tsjechi sche. Sandra de Kruiff, onder het toeziend oog van o.a. Bettine .Vriesekoop, leverde een fel gevecht met Pelikanova. Na dat de eerste game door de thuisspeelster op fraaie wijze was veroverd (21-19)na een achterstand van 18-14, ging de tweede in dezelfde zinderende spanning verloren met 22-20. De beslissing viel toch in het voordeel van de Nederlandse uit, wederom met slechts twee punten verschil (21-19). Sophia Vaalburg had weinig kans te gen Silhanova (10-21, 13-21) maar de schitterende defensie ve acties van Stefine van Gen- nip zorgden voor 3-3. Kucero- va wist geen raad met de ge kapte returns van de Scyllas- peelster en verloor met 21-12, 21-6. Toen was voor de Tsjechische meisjes de motivatie tot het hoogtepunt opgevoerd. Als Sandra de Kruiff zou winnen van Silhanova zou het gezelli ge weekje wel eens in eqn dra ma kunnen eindigen. De Tsje chische toonde evenwel de zelfde grote klasse waarmee ze Bettine Vriesekoop in Mün- chen tijdens, de top-12-wed- strijden terugwees. Start Praag (vijfmaal Tsjechisch kam pioen) zou dan ook de recht matige winnaar van dit duel zou worden. Silhanova maakte met 21-17 21-15 de aantrek kelijke partij tegen de fel te rugvechtende De Kruiff vak kundig af. Bij de stand 3-4 moest Stefine van Gennip winnen van Peli kanova. Er ontstond dan ook een fraai spektakel. Van Gen nip, vechtend tot het bittere einde, haalde de „onmogelijk ste" smashes en kwam ook aanvallend vaak uitstekend voor de dag. De keiharde sla gen van Pelikanova werden echter te veelvuldig gelan ceerd. Met 21-19, 21-18 werd het 5-3, waardoor Start Praag doorging naar de derde ronde. Sandra de Kruiff leverde een prachtige prestatie door twee van de drie Tsjechische meisjes te verslaan. Knobel bij Beerschot ontslagen BRUSSEL George Knobel, oud-trainer van het Neder lands elftal en Ajax, is gisteren bij Beerschot ontslagen. Knobel, die anderhalf jaar geleden bij de Antwerpse club in dienst trad, had nog een verbintenis tot aan het einde van dit seizoen. De leiding van de club heeft ogenblikkelijk voor een opvolger gezorgd. Leon Noliet, die enige weken geleden bij Gent aan de kant werd geschoven en werd opgevolgd door Han Grij- zenhout, is met onmiddellijke ingang tot trainer benoemd. PierTol bankzitter bij AZ ALKMAAR Twee weken nadat hij zijn eerste interland speelde zit Pier Tol op de bank bij AZ. De 21-jarige interna tional, die door Zwartkruis als invaller werd opgeroepen in de interland tegen West-Duitsland, werd na de UEFA Cup wedstrijd tegen Levski Spartak Sofia door Georg Kessler gewogen en te licht bevonden. Kees Kist zal vanavond te gen MVV in de basisformatie van AZ staan. „Ik vind dit onbegrijpelijk" reageerde de Volendammer, nadat Kessler zijn pupil zijn gesluit had meegedeeld. In Sofia kwam Kessler tot de ontdekking dat hij in de komende weken toch moet vasthouden aan zijn beproefde 4-4-2-systeem. Nu Jonker weer volledig fit is verklaard door de medische staf van AZ heeft de coach van de Alkmaarders gekozen voor Kist. Kessler: „Mijn team is uitstekend geschikt om met vier middenveldspe- lers te opereren. In dat geheel is Jonker een belangrijke schakel. Dan moet ik naar andere oplossingen zoeken". DEN HAAG Willy Jansen, de voormalige manager van de eredivisieclub NEC. is op de jaarvergadering toegetreden als lid tot het bestuur van de belangenvereniging scheids rechters betaald voetbal (BSBV). Deze organisatie streefde er al geruime tijd naar in het bestuur iemand van buiten de directe scheidsrechterssfeer op te nemen. Jansen is bereid gevonden hieraan gevolg te geven. Het bestuur bestaat nu uit Hoppenbrouwer (voorzitter). Beek (vice-voorzit- ter), Van der Weegen (secretaris/waarnemend penningmeester), Borger (lid) en Jansen (lid). ROTTERDAM Sparta is nog meer in de doelmansproble men geraakt Nadat Berends had moeten afhaken wegens een knieblessure, is nu ook reserve-doelman Wouter van Driel niet meer beschikbaar. Trainer Barry Hughes heeft nog slechts de beschikking over de amateurdoelman Bernard Heuser..Vandaar dat het bestuur van de Rotterdamse club naarstig op zoek is naar een nieuwe doel man. Vandaag nog hoopt Sparta deze aan te trekken om te kun nen aantreden in het duel met NEC. Als gevolg van deze proble men is het C-team, dat vandaag tegen Volendam-C zou spelen, teruggetrokken. Tour 1982 moet met w.k. voetbal concurreren PARIJS De organisatoren van de Ronde van Frankrijk over wegen de editie 1982 van de Tour tussen 9 juli en 4 augustus te laten rijden. Voor deze eventuele verschuiving is het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal verantwoordelijk. De eindronde van dit evenement wordt van 13 juni tot 10 juli in Spanje gehouden. Felix Lévitan en de zijnen vrezen de concur rentie. DEN HAAG Ook de twee de wedstrijd, die HIJS'80 gisteravond speelde voor de ijshockeycompetitie, is in een grote zege gëeindigd. Met 13-5 (4-3.6-1,3-1) werd Roswell Nijmegen versla gen. In deze overwinning had René ten Berge met vier treffers het grootste aandeel, op de voet gevolgd door Bruce Hubarde met drie. De andere doelpun ten kwamen op naam van Roskam, Kocanda, Den Heijer, Rusche en Limoges (2). Alleen in de eerste speeltijd kon Nij megen bijblijven tot 3-3. Daar na liep HIJS steeds verder weg. Voor Nijmegen scoorden Joosten (2), v.Berkel, Moens en Schreiner. Rotterdam leidt met 6 punten uit 3 wedstrijden, gevolgd door HIJS'80 met 4 uit 2 en de doel- cijfers 22-8. rend wereldkampioen Sovjet Unie, dat weliswaar foutloos, maar ook emotieloos, met de bal en het lint omging. Spanje was het enige Westerse land, dat zich onverwacht in de top klasseerde. De vierde plaats wankelt echter met Oost Duitsland (jonge ploeg na eni ge jaren afwezigheid), Polen en Hongarije er dicht achter. Landen die gewend zijn aan spanningen en daardoor aan zienlijk gelijkmatiger preste ren. Nederland viel daar dus volle dig buiten. Teleurstelling alom en uiteraard voorzichtige maar hopeloze kritiek op de beoor deling van de samenstelling van de oefening (8,75 punten). Trainster Ileana Iosif, ironisch genoeg van Bulgaarse afkomst, was redelijk onbewogen na de vertoning. Zij neemt in Am sterdam afscheid na vier jaar dienstverband en keert terug naar de Verenigde Staten, waar zij zich destijds als vluch telinge vestigde. „Ik hoop nog wel op een finaleplaats", zei ze weinig geloofwaardig. Haar laatste bemoeienissen zullen in weinig anders dan een desillu sie eindigen. Nederland is inmiddels druk bezig een opvolgster voor haar te krijgen. Haar landgenote Julia Trachlieva heeft de laat ste weken een soort stage bij de nationale selectie gelopen en het KNGV is doende haar hier te houden. Daarvoor is toestemming nodig van de Bulgaarse bond maar die heeft, ondanks enkele verzoe ken, nog niets van zich laten horen. De onzekerheid en prestaties die te wensen over laten zijn geen geweldige start in de aanloop naar de voor de MRG nu al historische Olym- Wereldbeker turnen Organisatie niet eens met terugtrekken Russen De onzekerheid van de Nederlandse ploeg in beeld. Er rolt een bal weg. pische Spelen van 1984. Het Stand na eerste gedeelte Duitsland en Polen, beiden KNGV, dat ook vóór dit EK groepsoefening: 1. Bulgarije "17.65; 7. Honmgarije en Noor geen enkele extra steun gaf, 19.60 punten; 2. Sowjet Unie wegen, beiden 17.60; 11. Ne- zal na dit weekeinde helemaal 19.10; 3. Tsjecho Slowakije derland 17.25. moeilijk omver te praten zijn. 18.90; 4. Spanje 17.70; 5. Oost DICK HOFLAND TORONTO De organisato ren van de turnwedstrijden om de wereldbeker, die van daag in Toronto zijn begon nen, hebben gisteren bij de In ternationale Gymnastiekfede- ratie (FIG) een aanklacht in gediend tegen de Sowjet-Unie. De Russen trokken op het laatste moment twee van hun „sterren" terug. Colin Wackett, de voorzitter van het organiserende comité, zei dat de absentie van Alexander Tkatsjev en Natalja Sjaposjnikova niet viel te rechtvaardigen. De Russische trainers hebben verklaard, dat beiden rust nodig hebben en dat een ploeg het recht heeft wijzigingen aan te brengen in de samenstelling indien de noodzaak daartoe aanwezig is. Dé afwezigheid van Alexander Ditjatin, de winnaar van de Olympische gouden medaille in Moskou, stuitte niet op be zwaren van de organisatie om dat als reden werd opgegeven dat hij geblesseerd is aan een hand en de rechterschouder. De organisatie heeft trouwens te kampen met een groot aan tal afzeggingen. Nadat reeds de Roemeense turnsters Melita Ruhn en Rodica Dunce had den afgezegd wegens blessu res, haakten Bart Conner, de beste Amerikaan, en de Bul gaar Stojan Delchev (goud in Moskou op het onderdeel brug) ook af.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11