Nijinski met gestileerde 'Othello' mm, Charlton Heston levert verbluffend stuntwerk En verder... Siegen-orkest in Rijnsburg Aantrekkelijk concertJeugd- kamerorkest Leiden 'Zanglust' in Andreaskerk Franciscanessen exposeren in „Menswording' Augustinus Cantorij in Pauluskerk KUNST IN BEELD De zelfspot van Lucia Steinbach LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 OKTOBER 1980 PAGINA 9 Charlton Heston als de Pelsjager. Luxor: De pelsjager (16) met Charlton Heston en Brian Keith. Regie: Ri chard Lang. De inmiddels 55-jarige Charlton Heston moet wel over een formidabele phy- sieke conditie beschikken want zelfs al laat hij een aantal stunts aan dubbels over, dan nog wordt er veel van hem geëist in „The mountain man", een film die {"e als een oer-western zou cannen beschouwen, want het gaat over twee baardige pelsjagers, die rond 1800 hun geluk beproeven in de Rocky Mountains, jaren een zaam in de wildernis leven met als grootste vijanden de bloeddorstige Blackfeet in dianen. Richard Lang heeft er in het genre een onder-, houdende film van gemaakt, aanvankelijk humoristisch door de dialogen tussen de twee oude pioniers, gespeeld door Heston en Brian Keith, maar steeds grimmiger tegen het einde als Heston een in diaanse in zijn kielzog krijgt en hij het doelwit wordt van de Blackfeet-indianen, die dat zo maar niet nemen. Het barre landschap, de uit gestrekte sneeuwvlakten en woeste natuur werken mee om van dit ruige verhaal een zeer zeker onderhou dend schouwspel te maken, ook als is het verhaal nogal voorspelbaar en het „happy ending" bijna verzekerd. Physiek wordt er van de hoofdrolspelers nogal wat gevraagd en je vraagt je af hoe lang Heston dit soort ac tiefilms nog kan volhouden. Als variatie op de Ameri kaanse western met zijn sherrifs bankrovers en op standige grootgrondbezitters best aardig amuseent, zonder als film van echt grote klas se te zijn ondanks vaak ver bluffend stuntwerk. MILO. LIDO I Xanadu (a.l.) Een modieuse musical vol nostalgie met Olivia New ton-John en Gene Kelly in de hoofdrollen, (tweede week). LIDO II Can't stop the music (a.l.) Een sprankelen de sho>v vol humor van de Amerikaanse discogroep The Village People', (twee- •eLIDO'lil What's new pussycat (16) Comedie met Woody Allen en Peter Sel lers en vele anderen, ge maakt in de jaren zestig. Maar nog steeds aardig om te zien. (reprise, derde week) STUDIO Vrouw ens tad (16) Nieuwste werkstuk van Fellini, waarin hij op geheel eigen wijze zijn visie op de emancipatiedrang ventileert, (vierde week) TRIANON Zwerftocht in het duister (16) Al Paci- no in een thriller van Wil liam Friedkin over de homo-wereld. De ontkno ping stelt zeer teleur, (twee de week). REX Girls of pleasure (16). Pornofilm. CAMERA All that jazz (a.l.) Roy Scheider en Jessica Lange in een briljan te autobiografie van Bob Fosse (tweede week). EUROCINEMA I (Alp hen) Goldfinger (12) Een van de eerste Bond-films met Sean Connery (reprise, tweede week). EUROCINEMA II (Alp hen) Het laatste ultima tum (16) (eerste week). EUROCINEMA III (Alp hen) De bruid van ae hulk (a.l.) (eerste week). EUROCINEMA IV (Alp hen) The sound of music (a.l.) Musical die niet uit de bioscopen is weg te slaan. GREENWAY (Voorscho ten) The knock-out cop (a.l.) (eerste week). LEIDEN/OEGSTGEEST De Amstel- veense Augustinus Cantorij verzorgt zon-, dag 2 november een concert in de Paulus kerk aan de Warmonderweg 2 in Oegst- geest De cantorij is hiertoe uitgenodigd door de Vereniging Raadsherenbuurt uit Leiden. De Amstelveense cantorij ontstond in 1966 uit een kerkkoor dat de diensten verzorgde RIJNSBURG Het Duitse bla zersensemble 'Pro Musica Sa- era' uit de Rijns-! burgse partner- gemeente Siegen geeft mor/ een uitvoe. ~0 in de Rijnsburg- se Maranatha" kerk. Het ensemble rgen pr :ring Di geeft een concert met acht koper blazers, de dwars fluit iste Christine Benfer, de orga nist Gtlnter Drucks en de so- traan Elisabeth ietermann. De musici worden vrijdag ontvan gen door burge meester de Roos. De zondag na het concert zal 'Pro Musica Sacra' een kerkdienst in de Bethelkerk op luisteren. In de Maranathakerk zal de groep wer ken uitvoeren van onder meer Gabrieli, Bach, Telemann en Handel. LEIDERDORP In het mul tifunctionele kerkcentrum „De Menswording" aan het Heelblaadjespad wordt op 31 oktober en 1 november een tentoonstelling over het leven en werken van de zusters van de H. Elisabeth gehouden. Deze tentoonstelling getiteld „1880-1980 Gezonden naar de zieken" is door de redactie van het parochiële informatie blad Kontaktschakel naar Leiderdorp gehaald naar aan leiding van het feit, dat hon derd jaar geleden de congrega tie der Franciscanessen van de H. Elisabeth te Breda werd gesticht Deze unieke tentoonstelling, die de geschiedenis van deze in de regio Leiden (Elisabeth Ziekenhuis) zeer bekende orde treffend in beeld brengt, heeft al een aantal weken in het moederhuis van de orde te Breda gestaan. De belangstel ling daarvoor bleek erg groot te zijn. De tentoonstelling is te bezichtigen vrijdag 31 oktober van acht tot elf uur 's avonds en op zaterdag 1 november van tien tot vier uur. De nu nog aan de Leiderdorpse Huy- gensdreef en in de Merenwijk te Leiden woonachtige zusters zijn aanwezig om tekst en uit leg te geven. in de Augustinuskerk in Amsterdam. In de loop der jaren heeft het koor een uitsteken de reputatie opgebouwd. Het telt ongeveer 25 geoefende zangers, onder wie enkele be roepsmusici. Oprichter en dirigent is Frans Schouten uit Alkmaar. Het programma van het concert in Oegstgeest vermeldt werken van Josquin des Pres, Tomas Luis de Victo ria, Sweelinck, Vic Nees, Benjamin Britten en Ernst Pepping. Aanvang is kwart over acht De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. LEIDEN Het werk van Lucia Stein bach wordt gekenmerkt door de knappe vondsten en originele ideeën, die zij steeds weer in haar schilderijen weet te verwerken. De inventieve geest van deze kunstenares komt in bijna al haar doe ken tot uiting. „Ik wil niet zozeer een mooi landschap schilderen. Het is zelf spot, dat ik schilderijen maak, die op het eerste gezicht niet 'mooi' zijn. Maar juist door de compositie krijgt het meer diep gang en heeft het meer originaliteit dan de landschapjes, die ik vroeger schilder de. Hoop ik," aldus Lucia Steinbach, die momenteel in galerie de Oude Rijn aan de Stille Mare exposeert. Als klein meisje op de lagere school moest Lucia met haar tekeningen een soort ere- ronde door het schoolgebouw maken. Haar onderwijzer vond, dat hij de sublieme teke ningen van zijn pupil niet aan zijn collega's in de andere klassen mocht onthouden. Ook thuis werd het artistiek bezig zijn gestimu leerd. Niemand had kunnen bevroeden, dat de tekeningen van een twee jaar oud kind nog eens in het stedelijk museum 'de La kenhal' zouden hangen. Als ludiek element werden de kindertekeningen naast de re cente werken van Lucia Steinbach in 1967 in de Lakenhal geëxposeerd. Toen Lucia Steinbach van de Academie af kwam, was de natuur het voornaamste on derwerp van haar schilderingen. „Je schil dert wat je ziet. Je fantaseert daar verder niet bij. Nu denk ik verder en schep een ei gen werkelijkheid. Je zoekt naar dingen, die kunnen gebeuren," verklaart de schilderes. De groei naar het heden geschiedde geleide lijk. Na de natuurschilderingen brak een pe riode aan, dat de kunstenares de afbraak in Leiden verbeeldde: door brand verwoeste of door sloop geteisterde panden. In de voor laatste stroming in haar werk maakte de schilderes gebruik van brede contouren. Een wellicht onbewuste boodschap lag toen al in enkele werken besloten. Een voorbeeld daarvan is het schilderij van de Wassenaarse Slag: je wilt naar zee. de na tuur in, maar eerst moet de liefhebber een haag van beperkende verkeersborden om zeilen; niet parkeren van 1 april tot 1 okto ber, rood-wit gestreepte hefbomen, een bord in de vorm van een pijl, die naar beneden wijst en waarop 'afval' staat, terwijl de af valbak aan <ie andere zijde van het pad staat, enzovoort. En de zee lokt op de ach tergrond- Momenteel werkt Lucia Steinbach een be paald gegeven meer uit. Realistische, maar onwaarschijnlijke elementen zijn in het werk verweven. „Ik vind het zo fijn, dat ik gewoon maar kan schilderen wat ik wil. De nodige inspiratie daarvoor doe ik op in de werkelijkheid. Ik realiseer me, dat ik een keuze maak uit de gegevens, die het objec tief waargenomene mij bieden. Ik laat iets weg. voeg iets toe, verander een 'logische' kleur in een andere kleur om zodoende de expressie te vergroten," aldus de kunstena res. Een voorbeeld daarvan is het schilderij 'verlicht groeien'. Een gigantische blauwe kasplant barst door het glazen dak van de kas, waarin planten door middel van kunst licht op onnatuurlijke wijze groeien. Om het onnatuurlijke element te versterken, steekt de kas fel af tegen de donkere lucht, van waaruit de 'Grote Beer' al sinds mensenheu genis onverstoorbaar toekijkt. Naast de kas, in de donkere nacht, groeit een groen plant je, dat door moeder natuur is grootgebracht. Als de schilderes over haar favoriete bezig heid uitweidt, is zij nauwelijks tegen te hou den: „Als ik aan een nieuw schilderij begin, staat me helemaal voor ogen hoe het gaat worden. Maar als'ik een tijdje bezig ben, krijg ik een gevoel van ontoereikendheid, Soms zelfs zo sterk, dat ik met het betref fende schilderij wil stoppen. Dat moet je niet doen. Al verder ploeterend kom je er uit. Soms ook maak ik als ik daar zin in heb een aquarelletje. Van een oud vrouwtje, dat voor haar huis op de stoep zit bijvoorbeeld. 'Typisch, we herkennen je niet' wordt dan wel eens gezegd. Maar is dat wel zo noodza kelijk? Kan ik niet eens wat anders maken, wanneer onderwerp en omstandigheden daartoe aanleiding geven. Een simpel gege ven misschien, zo'n afwijkend werk, maar er bestaan schitterende tekeningen van een grasspriet of een toilet-pot/Feitelijk is niets gewoon. Als ik om me heen kijk, zie ik tal van ogenschijnlijk gewone dingen. Een kie zel is niet gewoon, die is door de natuur ge polijst, een dode vlieg ook niet, dat is een grafisch object. Een lucifer misschien? Nee, want daaruit ontspringt vuur. Bijna alle on derwerpen lenen zich voor een schilderij. Het gaat er per slot van rekening om, wat je er van maakt." WIM BUNSCHOTEN Gitaarconcert bijKontakt VOORHOUT In het SEC-gebouw aan de Gaas- bak in Voorhout concerte ren op 2 november de gita rist Rob Bakker en de fla- raenro-gitarist Paco Fer nandez. Gitarist Rob Bakker was bij de opening van het Sociaal Educatief Centrum (SEC) ook al aanwezig. Mede door de enthousiaste ontvangst van zijn optreden, heeft de stichting Kontakt besloten hem voor het' koffieconcert op 2 november te contractei ren, aanvang rond 1 uur. De entreeprijs bedraagt voor leden vijf gulden, terwijl niet-leden een rijksdaalder meer betalen. Lucia Steinbach met 'verlicht groeien' Aartje Duyvené de Wit als Desdemona (links) en Bambl Uden als Emilia (rechts). LEIDEN Theatergroep Nijinski is vernoemd naar de be roemde Russische danser Vaslav Nijinski. Daarmee geeft de groep al aan toneel te willen maken dat in de eerste plaats kunstzinnige is en stijlvoL Ook in de laatste produk- tie van het gezelschap, „Othello", morgenavond in het Lak. is dit uitgangspunt zichtbaar. „Othello" is gebaseerd op het stuk van Shakespeare, maar is bewerkt en ingekort. Minder ruimte is gelaten om de be weegredenen van Jago, die Othello in het verderf wil stor ten, te laten zien. Jago is blijkbaar door en door slecht. Bo vendien is hij zo doortrapt dat hij kans ziet de grootmoedige Othello zijn geliefde Desdemona van een verhouding met Cassio te laten verdenken. De Othellofiguur is in de produk- tie van Nijinski het meest uitgewerkt; dit komt niet alleen door de nadruk die hij in de tekst krijgt, maar ook door het spel vaa Bart Kiene. Naarmate het stuk vordert weet hij steeds meer beklemming in zijn rol te leggen. Desdemona, Jago en zijn vrouw Emilia komen veel minder uit de verf. Vooral wat Jago betreft, is dit heel sterk; tegenover Othello valt hij kwa karaktertypering erg weg. Cassio wordt het minst gelukkig vorm gegeven, maar zijn rol in het geheel is niet van groot belang. Nijinski heeft voor een goede vormgeving gezorgd. Het to neelbeeld is sober; het dekor is overwegend wit, de kleding is in pasteltinten. Uitzonderingen hierop zijn de jurk van Desdemona en het huwelijksbed; deze zijn bloedrood, waar mee het centrale thema van de voorstelling, de geliefde vrouw die van ontrouw verdacht wordt, is benadrukt. Cas sio valt met zijn luierbroek wel uit de toon. De bewegingen van de spelers zijn uitgediend en fraai om te zien. De tekst- zegging mist soms wel eens aan overtuigingskracht De „Othello" van Nijinski is voor wie van sober en mooi toneel houdt met nadruk op de vormgeving. Jacqueline Mahieu VAKMUSICI VERZORGEN JUBILEUMCONCERT LEIDEN Het Jeugdka- merorkest Leiden bestaat twintig jaar. Ter gelegen heid hiervan wordt ko mende zondag een concert gegeven in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Het programma met kamer muziek wordt verzorgd door Rien de Reede, thans eerste fluitist in het Concertge bouworkest, en Han Kapaan, hobo. Een viertal cellisten, leden van het Concertge bouworkest en het Gelders Orkest werken mee bij de uitvoering van een werk voor drie cello's en piano van Popper en een kwartet voor vier cello's van Klen- gel. Men heeft gestreefd naar een orginele program makeuze, zodat het concert voor een groot publiek aan trekkelijk is. De cellisten zijn Yke en Like Viersen, Hans Vader en Hans Borst lap. Henk Briër tekent voor een paar piano-begeleidin gen. Het programma meldt verder werken van Haydn, Martinu, Nielsen en anderen in diverse combinaties. Het concert begin torn half twaalf. Voor verkoop van toegangsbewijzen is de zaal vanaf kwart voor elf geo pend. Het jeugdkamerorkest Lei den heeft Theo Olof als be- scherheer. Men heeft een concert in voorbereiding waarbij Theo Olof als solist zal optreden. Het orkest dat in 1960 werd opgericht heeft al die tijd onder leiding ge-? staan van Henk Briër. Vele van de oud-leden spelen thans in voofaanstaandew Nederlandse orkesten of zijn befaamd als als solist LEIDSCHENDAM De Chr. Gemengde Zang- en Oratoriumvereniging „Zanglust" geeft donder dag 30 oktober in de An dreaskerk aan de Grutto- laan in Leidschendam een gevarieerd concert Op het programma staan werken van Cesar Franck, Telemann en Brahms. De heer K. van Dijk speelt bo vendien enkele orgelsoli. De leiding berust bij Stephen Kavelaar. Het concert begint om acht uur. Leids kamerkoor opent Goldtfusz winterseizoen SASSENHEIM De stich ting Goldtfusz-concerten opent vrijdagavond 31 okto ber het winterseizoen met het eerste concert uit een se rie rond het Goldtfuszqrgel van de hervormde kerk aan de Sassenheimse Hoofd straat Het eerste concert dat om kwart over acht begint, wordt gegeven door het Leids Ka-, merkoor onder leiding van Ton Beckers, in samenwer king met de organist Rijk Jan sen. Het novemberconcert wordt gegeven door Kees Ro- senhart, terwijl er in december een adventsconcert van het Zaans Cantatekoor op het pro gramma staat.Daarna volgen' nog uitvoeringen met de vio listen Jeanne en Bou Lemkes, de organist Hans van Nieuwe koop, het Amsterdams Strij kersensemble en de organiste Gemma Goebergh.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9