mbtelijke werkgroep houdt het in oorhout op 'Noorlander-variant' itbreiding raadhuis ti oordwijk gaat tien nil joen gulden kosten kollege Leiderdorp ïalveert huurprijs olkstuinencomplex Voor tiende keer antiek beurs in Voorschoten IVERLEG OVER DE BOUW VAN 1500 WONINGEN IN 'PLAN OOSTHOUT' -EGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 OKTOBER 1980 PAGINA 7 IDERDORP Het college Q B en W is voor de protes- van de volkstuinders vol- ig door de knieën gegaan, t blijkt uit een voorstel aan gemeenteraad om de huur- js per m2 voor het volks* ncomplex In de Bloemerd i/ L- te verlagen tot 0.50. ink zij de vasthoudendheid n het bestuur van de nog ige volkstuinvereniging „De oemhof" is het college tot de 'tsom gekomen dat de prijs n 1.- gelet op de geldende ijzen in de regio aan de hoge nt is. Het pleit voor het col- 'fi dat het toch gehoor heeft Hen geven aan de argumen- van het bestuur van de Ikstuinvereniging. een interview met onze ant stak het bestuur zijn °ede over het raadsbesluit at onder stoelen of banken. •orzitter Bram Wijnmalen verweet met name de raad slecht geluisterd te hebben. Ook het grote protest vanuit de ledenvergadering en het feit dat vierendertig leden het af hebben laten weten is voor het college aanleiding de raad voor te stellen het in juni j.L genomen besluit te herzien. Het college vindt dat voorko men moet 'worden dat het complex niet volledig kan worden verhuurd. Het college stelt zich thans op het stand punt, dat de prijs van 1,- in de aanloopperiode veel te hoog is. „Zo zal de grond de eerste twee jaren zeer goed geculti veerd moeten worden, hetgeen extra kosten en arbeid zal Ver gen. Aangenomen moet wor den dat de kwekers in het eer ste jaar zeer beslist geen ren dement van hun kweek zullen hebben. In het tweede jaar zal deze opbrengst ook nog maar zeer matig zijn. Ervaringen in andere gemeenten met waar nieuwe complexen leren dat eerst na vier jaar van een goe de en gezonde kweek gespro ken kan worden", aldus het college in zijn brief aan de raad. Op grond van deze overwegin gen wil het college de huur prijs in enkele jaren geleidelijk optrekken, hetgeen, zo blijkt uit het raadsvoorstel, bij het bestuur van de volkstuinver eniging niet op overwegende bezwaren zal stuiten. Daarbij denkt men aan Q,50 per m2 voor de eerste twee jaar, gere kend vanaf 1981, 0,75 voor het derde jaar en 1,- vanaf het vierde jaar. Het college is tenslotte van mening, dat de huurprijs voor de volkstuinen achter de Mau- ritssingel voorlopig ook op 0,50 moet worden gebracht De laarlijkse antiekbeurs van het Nut-Voorschoten Is gis teravond onder het oog van vele belangstellenden en op antiek beluste lieden voor de tiende achtereenvolgende keer van start gegaan In het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan In Voor schoten. De antiekbeurs had In verband met het tweede lustrum een feestelijk tintje gekregen. Naast de vele stands van de antiquairs was traditiegetrouw ook weer de speciale stand van het Nut aanwezig, waar antiek en cu riosa werd verkocht dat door tal van mensen afgelopen woensdag werd Ingebracht. Tien procent van de op brengst komt ten goede voor het vormlngs- en ontwikke lingswerk, waar het Nut zich intensief mee bezig houdt. De antiekbeurs is vandaag 17.00 tot 22.30 uur geopend, mor gen van 10.00 tot 18.00 uur en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. De entree be draagt ƒ4, CJPers, Nut-leden en 85-plussers betalen ƒ3. Kettingbotsing op Engelendaal LEIDERDORP Twee mensen zijn gistermiddag naar het Elisabeth zieken huis overgebracht voor na der onderzoek na een ket tingbotsing op het Engelen- daal, waarbij vijf auto's wa ren betrokken. De bestuurder van een auto remde gistermiddag plotseling. Vier auto's reden daarna op el kaar in. Het is nog onbekend waarom de automobilist plot seling op zijn remmen ging staan. Vrachtwagen van de weg SASSENHEIM Twee Rijnsburgse bloementran- sporteurs raakten gistermi- dag rond half vijf gewond, toen de vrachtwagen waarin ze reden over de kop ging. Het ongeval gebeurde op de rijksweg Amsterdam - Den Haag ter hoogte van Sassen- heim. De oorzaak van het on geval is niet bekend. Beide in zittenden liepen snijwonden over het gehele lichaam op en zijn opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Autobeurs in Hillegom HILLEGOM Het Hille- gomse garagebedrijf Schoon- derbeek wil met ingang van 1 november elke eerste za terdag in de maand een au tobeurs organiseren. Parti culieren kunnen tijdens deze beurs onderling auto's ko pen en verkopen. Tijdens elke 'Autobeurs Bol lenstreek' zijn er medewerkers van het garagebedrijf vanaf negen uur aanwezig om kopers en verkopers terzijde te staan. Ook kan er ter plaatse gesproken worden over finan ciering. Verkopers die de ge hele dag gebruik kunnen ma ken van de nieuwe bedrijfs hallen aan de Hillegomse Van Noorlstraat, moeten hiervoor wel een vergoeding betalen. RHOIJT Het gemeen- tuur van Voorhout 't de bouwplannen in het ikkelingsgebied Oost- it zover uitgewerkt dat de ieenteraad aan het eind dit jaar een definitief »rstel kan verwachten. De d wordt dan geacht de be- sing te nemen om tot 1500 woningen 'over het te bouwen. Als de d die het Voorhoutse col- tot nu toe twee keer x huis stuurde met de ithoutplannen, nu het it op groen durft te zetten, wethouder B. Joon mtelijke ordening) snel innen met het maken van 'vlekkenplan'. In dit glo- e bestemmingsplan kun- dan later een aantal ilplannen getekend wor- d. Het vlekkenplan is met wethouder/planoloog )n overgewaaid uit Den ag. Deze opzet, waar de Drkeur van de wethouder ir uit gaat, biedt de moge heid om de woningbouw isthout per deelplan af itemmen op nieuwe ont- kelingen. (het uitkomen van de Oosthout- l de hoorzitting heeft de ge- Isnteraad in juni van dit jaar drie Kanten besproken. Het college burgemeester en wethouders Ide voor om de financiëel haalba- variant verder uit te werken. De neenteraad vond evenwel dat het swerk overgemaakt moest wor- Het college kreeg de opdracht om het cijfermateriaal beter uit te werken en te gaan praten met alle betrokken instanties, zoals omlig gende gemeenten, de directie volks huisvesting en de provinciale plano logische dienst. Ook wenste de raad absolute zekerheid te verkrijgen over de toegezegde ontsluitingsweg. van de nieuwbouwwijk en de on dertunneling van de spoorlijn Haar lem-Leiden die Oosthout van Voor hout af zou splitsen. „We zijn weliswaar met onze plan nen naar huis gestuurd, maar dat beschouwen we toch als een uitno diging om verder te werken aan het Oosthoutplan. Na die raadsvergade ring in juni hebben we het vuur uit onze sloffen gelopen 6m een werk groep met alle betrokken instanties in het leven te roepen. In die werk groep hebben we de economische haalbaarheid voorop gesteld. In de huidige woningbouwmarkt kun je je tenslotte geen enkel risico permitte ren. We zijn nu bezig om het eind oordeel van de werkgroep te ver werken in een discussiestuk voor de raad. Het is trouwens niet zo'n gek idee om alle instanties die je straks in de procedure weer tegenkomt, bij de plannenmakerij te betrekken", aldus de enthousiaste Joon, in Voor hout ook wel eens de kapelaan van bouwpastoor van de Wouw ge noemd. Noorlander-variant Terwijl alle varianten in de discus sie 'meegenomen' zijn, ligt het voor de hand dat de werkgroep gekozen heeft voor het economisch haalbare bouwplan, beter bekend als de 'Noorlander-variant'. Dit plan voor ziet in de bouw van 1500 woningen in Oosthout op het grasland dat in handen is van de Leiderdorpse pro jectontwikkelaar Noorlander. Het plan is betaalbaar en gaat uit van 40 woningwetbouw, 20 premie- Wethouder B. Joon (VVD): woningnood als eerste zorg. koopbouw en 20 (duurdere) vrije sectorbouw. Binnen het vlekken plan zou met deze verhoudingen nog wel wat geschoven kunnen v/orden. In de huidige marktsituatie ligt een accentverschuiving van vrije sectorbouw naar de premie- koopsfeer wel voor de hand. De Noorlander-variant sluit voor wat betreft vormgeving en opzet goed aan op het dorpsbeeld. Omdat het geen 'afronding' van Voorhout is, zou de variant stedebouwkundig al leen 'minder mooi' genoemd kun nen worden. Terwijl de werkgroep het eens kan zijn met de planologi sche opzet van de Noorlanderva- riant, is de doorslaggevende factor voor het college van b en w dat zo snel mogelijk gebouwd kan worden voor de Voorhoutse woningzoeken den. Met het oog op de financiële haalbaarheid wordt er in Oosthout ook gebouwd voor woningzoekenen uit Warmond, Noordwijk en Kat wijk. Deze gemeenten staan hier voor een gedeelte van hun woning- bouwcontingent aan Voorhout af. Tenslotte biedt de Noorlander-va riant voldoende (financiële) ruimte om de vereiste ontsluitingsweg en ondertunneling te kunnen realise ren. Overleg De ondertunneling van de spoorlijn tussen het oude en het nieuwe Voorhout is door de Voorhoutse raad vanaf het eerste overleg als voorwaarde genoemd. Datzelfde geldt voor een ontsluitingsweg naar de Sassenheimse Rijksstraatweg. De meeste gemeenteraadsleden zijn met het college van mening dat een voetgangers/fietserstunnel noodza kelijk is voor een goed contact tus sen Voorhout en Oosthoüt. Het ge meentebestuur wil tot elke prijs vermijden dat de spoorlijn Haarlem en Leiden een denkbeeldige muur gaat vormen tussen de woonwijken. Ook is het Voorhoutse gemeentebe stuur van mening dat het Oosthout- verkeer richting Leiden/Den Haag afgewikkeld moet worden via de Rijksstraatweg. Een aansluiting zou dan gerealiseerd moeten worden ter hoogte, van de Warmonderdam, waar ook een oprit is voor rijksweg 4 Amsterdam-Den Haag. Deze con structie zou de Voorhoutse dorps kern kunnen vrijwaren van door gaand verkeer. Rijkswaterstaat, Ge deputeerde Staten en het gemeente bestuur van Sassenheim hebben in principe verklaard mee te zullen werken aan de realisatie van de ontsluitingsweg. Denkt wethouder Bart Joon dat het bollenstad-syndroom de Oosthout- discussie zal blijven overheersen? „Ja, die angst dat Qosthout nog maar het begin is van een giganti sche groeikern, kom je iedejre keer weer tegen. Ik denk dat die angst ongegrond is. Kijk, statistisch gezien zal Voorhout er na 1990 ook nog zijn. Maar ik vind dat je daar nu niet over moet praten. Je moet ook in een gemeentebestuur niet verder springen dan je polsstok lang is. Onze eerste zorg is de woningnood in Voorhout. Het alternatief is tegen de woningzoekenden te zeggen: Wij hebben geen huis voor je; ga maar ergens anders een huis kopen dat je niet kunt betalen", zo vindt de libe rale wethouder. „En denk maar niet dat de echte Voorhouters bezwaren hebben te gen woningbouw in Oosthout. Wel nee joh, die willen best betaalbare woonruimte voor zichzelf en hun kinderen. Het zijn de forenzen die de zaak moeilijk maken. Mensen die in Voorhout zijn gekomen omdat ze in de buurt van grote steden, lande lijk willen wonen. Het verbaast me eigenlijk zo dat de jongeren hele maal niets van zich laten horen. Voorhoutse jongeren zouden zich ei genlijk politiek moeten engageren. In politieke partijen moeten pleiten voor woningbouw. Maar nee, veel jongeren zeggen: 'het heeft toch al lemaal geen zin'. Als ik dat hoor, denk ik dat we wel op de verkeerde weg zitten." IORDWIJK De gemeenteraad jgt dinsdag een schetsplan gepresen- rd voor de bouw van een raadhuis, schets van de Amsterdamse archi- t Dirks voorziet in een uitbreiding het bestaande raadhuis met nieuw iw op het aangrenzende parkeerter* n. Het daar te bouwen gedeelte ijgt een bruto-oppervlakte van 32S5 rkante meter, verdeeld over een ar» efkelder. parterre en twee verdie- igen. realisering van dit plan zullen in het uwe gedeelte de werkruimten komen >r alle afdelingen van de secretarie en i de dienst van gemeentewerken, ans zijn deze diensten, behalve in het dhuis, gehuisvest in een villa aan de oweg, een paar gehuurde herenhuizen aan de Voorstraat én enkele minder rian te onderkomens. Het bestaande raadhuis blijft volledig in gebruik en wel speciaal voor representa tieve doeleinden. Vorig jaar sprak de ge meenteraad reeds een voorkeur uit om de raadzaal die tevens trouwzaal wordt in het huidige.pand onder te brengen, maar dan wel gelijkvloers. Dit houdt in, dat in het oude raadhuis een grondige verbou wing moet plaatsvinden. De zolder van dit pand blijft beschikbaar als berg- en reser veruimte. Ook het gebouw Sartorius, al vele jaren een dependance van het raadhuis - blijft in gebruik. Men denkt hier een kantine voor multifunctioneel gebruik in te rich ten. De tekening geeft een indijk hoe de nieuwbouw er van buiten uit gaat zien. B. en W. zijn van mening, dat architect Dirks heeft voldaan aan de opdracht een gebouw te ontwerpen, dat past bij de om geving van de oude dorpskom met de mo numentale Grote Kerk, het bejaardencen trum Sint Jeroen en het dorpshuis De Kuip als markante punten. In het geheel van de discussie rond de raadhuisbouw zijn de kosten en het par- keervraagstuk hete hangijzers geweest. Het begrotingsdebat van deze week maak te wel duidelijk, dat men toch wel zorgen heeft over deze uitgave van tien miljoen, en dat als gevolg daarvan tal van andere zeer gewenste zaken later of misschien helemaal niet aan bod zullen kunnen ko men. Aan het parkeerprobleem waren vele ver gaderingen van de verkeerscommissie ge wijd. Terecht ovérigens. Een raadhuis De gevel aan de Heilige Geestweg-zijde. den. De bevolking wordt dan geïnfor meerd over de voorgenomen raadhuis- en men vreesde in de commissie dat dit bouw en kan dan haar mening over het zou leiden tot een chaos in het oude een- plan geven voordat de raad een definitie- trum. Het gemeentebestuur meent hier voor een oplossing te hebben gevonden. Men is voornemens een parkeerterrein te gaan inrichten aan de Gooweg, tiabij het kantoor van openbare werken. Deze plaats ligt 200 300 meter van het raad huis en de gemeentelijke autoriteiten ver wachten, dat de ambtenaren wel bereid ve beslissing neemt. In de afgelopen veertig jaar heeft de raad huisbouw meer dan eens in het centrum van de belangstelling gestaan. Het eerste plan dateeert van 1940. Men wilde toen al bouwen op de grond van „De Pijp", toen nog een krottenwijkje, dat na afbraak be stemd werd tot parkeerterrein. De ge- zullen zijn deze afstand te lopen of op de meenteraad vond het plan te ambitieus en fiets naar hun werk te komen. Eind november wordt een hearing gehou- daarom ging het niet door. Een nog veel ambitieuzer, maar wel fraai plan voor bouw aan de Prins Hendrikweg werd in zet van een politieke strijd. De bewoners van Binnen wilden geen raadhuis aan Zee. Nog voordat in 1966 een nieuwe ge meenteraad aantrad, werd het in de dra matische „nacht van Willem" (de Haas) met de kleinst mogelijke meerderheid van de tafel geveegd. Een meer beperkt plan voor bouw in het Middengebied onder ging in 1971 hetzelfde lot. Twee jaar later nam men de draad weer op en voteerde, de raad een krediet van 25.000,- om te bekijken of er op het parkeerterrein naast het raadhuis mogelijkheden konden .wor den gevonden voor nieuwbouw.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7