n Artop daklozen krijgen cultureel van bedrijfsleven den uitnemend kunstcentrum Nieuwe soos L WH geopend LA PERFECTA 2 Jitkomstspel n droom en dood ffi Wat is men van plan met Pancras-Oost? latin dance night PA<AD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 OKTOBER 1980 PAGINA 5 ekVOORBEELDIG INITIA TIEFIN DE BOLLENSTREEK el- n telei' de lei ossen dekerl e gem< van ien vai 11 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertél len wie u graag in deze rubriek zou willen, tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. rn mm ie wett tekening van hoe het nieuwe toevluchtsoord voor 'culturele daklozen' er uit gaat zien. slecl n dat Het culturele leven in de Bollenstreek komt er florissant bij te staan. In dat opzicht begint de victorie bij Lisse, waar in maart van het volgend jaar, volgens bevoegde en ondernemende insiders, iets uitzonderlijks uit de verf komt. Wat gaat er dan namelijk gebeuren Dan gaan de deuren open van een centrum, dat op een waarlijk oorspronkelijke manier een bijdrage kan gaan leveren „aan de ontwikkeling van het culturele leven in die Bollenstreek". Dat zal je toch maar gebeuren En hoe dan wel Nou, de opzet is om zowel amateurmusici als beroepsmensen, die zitten te springen om een gelegenheid of ruimte waar ze kunnen studeren, of waar ze ensembles kunnen vormen, die sessions althans zittingen willen houden of zelfs zouden willen optreden, om al die hunkerenden een gastvrij en bovendien gratis onderdak te bieden. Maar ook heb je beeldende kunstenaars, die bijvoorbeeld willen exposeren, amateurtoneelspelers die willen oefenen, of kinderen die aan een project werken. Kortom, iedereen die iets creatiefs wil doeri, maar er de ruimte niet voor heeft, kan tegen de nieuwe lente in Lisse kosteloos uit de voeten in een nieuw centrum. De bewerkers van dit zeer welkome culturele middelpunt zijn er trots op, dat het „nu eindelijk eens geen initiatief van de gemeente of andere overheidsinstanties is, maar dat het idee en de verwezenlijking daarvan komt van de kant van het bedrijfsleven". Daar is dan de Topa-groep, een verband dat zich bezighoudt met het produceren en leveren van houdt u zich vast verzendverpakkingen, schokabsorberende materialen, verpakkingsmachines en golfkartonnen verpakkingen. Je houdt het nauwelijks voor mogelijk. Maar toch zijn het de mensen van Topa (waar het ongetwijfeld samenstellend woord ook vandaan 'moge komen) die naast de verpakkingen de cultuur in hun verzorgingspakket hebben gestopt. De groep heeft nu deze ruimte bij één van haar werkmaatschappijen aan de Grevelingstraat in Lisse apart voor de culturele zoekenden geschapen en ook ingericht. Hulde dus nu al Geprojecteerd zijn een zaal van 10 bij 15 meter, groot genoeg voor een „intiem concert", en vier kleinere ruimten, variërend van 10 tot 75 vierkante meter. Het geheel wordt gecompleteerd met èen foyer, garderobe, bergruimte en een natte afdeling, ook wel toiletgroep geheten. Ook de aankleding mag er volgens de Topa- groep zijn. En dat is geen grap, maar wél peperduur; immers Topa zorgt voor een vleugel, een piano, muziekstandaards, een verplaatsbaar podium, tafels en stoelen. Allemaal vaste inventaris, in dienst van de "Muzen der Bollenstreek. Dan vraag je je al gauw af, wat een bedrijf kan bewegen, een investering te doen waarmee weliswaar culturele doeleinden gediend zijn, maar waaruit verder geen enkele opbrengst verwacht kan worden. Goeie vraag, nietwaar: mensen van Topa, waarom doen jullie zoiets Daar is dan Loek Dijkman, directeur van de Topa-groep en initiatiefnemer van het centrum. En hij zegt zinnige dingen erover. „Natuurlijk moet een bedrijf winst maken. Dat dank je de koekoek. Een ondernemer is er niet om vliegen te vangen. Anders heeft zijn onderneming geen enkel bestaansrecht. Maar nu is het ook weer zo, dat je behalve met machines en materialen ook nog eens een keer met mensen werkt. Nou, mijn taak is, onder andere de mensen te motiveren en ze te stimuleren, ze op te wekken. En ik vind, dat het aanmoedigen van de creativiteit bij mensen daarbij hoort. Ongeacht of dat nu mensen uit m'n eigen bedrijf zijn of mensen die daarbuiten functioneren. Voeg dat bij het feit, dat ik toevallig zelf een muziekliefhebber ben en in m'n schaarse tijd ook een instrument tracht te bespelen, nou, dan heb je het idee En dan vroeg Loek Dijkman zich in gemoede af: „waarom kan die jongen, die op driehoog of hoe hoog ook op 'n flat woont en zo ontzettend graag drumt, waarom kan die zich niet eens lekker uitleven Voor Dijkman was het eigenlijk, na die gewetensvraag, geen punt meer en hij zette meteen het mes in een hoeveelheid problerpen die bij tallozen spelen, en hij zei: „ik maak er ruimte voor Bij ons is die jongen en zijn al die anderen welkom. Overdag en 's avonds, want het centrum zal permanent ter beschikking staan. We verwachten wel, dat iedereen z'n eigen rommel opruimt en de ruimte weer netjes voor de volgende liefhebber achterlaat". Als je die dingen zo hoort, denk je wel: Lisse en omgeving is in dit opzicht begenadigd; daar kunnen tientallen gemeenten en - duizenden „daklozen" jaloers op zijn. Ik moet er niet aan denken, hoeveel gaten er in Leiden bijvoorbeeld al niet in de lucht gesprongen zouden worden, als daar een Loek Dijkman zou zijn En niet alleen daar. Men zou Topa op handen en voeten binnen willen halen, als dat mogelijk was. Loek Dijkman: „Met commercie (ik begrijp, dat men dit al snel denkt), heeft het centrum in Lisse niets van doen. Zo willen wij per se niet, dat er bij uitvoeringen pf exposities entreegeld wordt geheven. Alles moet inderdaad gratis en voor niks zijn. Alla, de enige commercie (maar mag ik een keer) die er misschien voor mij inzit, is de naam van het centrum. „Artopa" heb ik het genoemd. Topa met Art, kunst, erin. Maar het effect daarvan acht ik zelfs nog twijfelachtig...!" Maar, beste Loek Dijkman, namens alle potentiële gegadigden, en van harte: „wie goed doet, goed ontmoet En verder gaat voor niets nog steeds alleen maar de zon op. Het is een voorbeeld, dat best elders herhaald zou mogen worden. Want, inderdaad, de nood is hoog gestegen op het terrein, dat nu door die Topa-groep plaatselijk bestreken wordt. In elk geval kan over een half jaar Dijkmans lof bezongen, betrommeld, uitgebeeld en bespeeld worden. „Artopa" in Lisse gaat in maart met enig welluidend feestgedruis open. Dan komt het de laatste tijd furore makend pianistisch duo Louis van Dijk en Daniël Wayenberg vierhandig het entree met veel muzikaal klaviervertoon opluisteren. Dat is niet het enige, want „Artopa" bevestigt dan meteen al extra z'n niveau met een expositie van meester-lithograaf Aart van Dobbenburgh. Overigens kunnen, gegadigden voor de „droom-ruimte" van „Artopa" zich nu al melden. Dan moet men bellen naar Topa Verpakking b.v. in Voorhout, tel. 02522 - 19 0 25, en vragen naar mevrouw Rutgers, die er alles van weet. En ook mensen met opmerkingen en voorstellen, althans aangaande de culturele bezetting van „Artopa", zijn uiteraard welkom. In elk geval is een heel stel creatievelingen straks uit de brand, in Lisse. Van schokabsorberend tot vibrerend. Zet 'm op in klank, beeld en woord, het doet er niet toe hoe: „strike up the band HOW uit SN Het Amsterdams n ioneel, dat Jules Croiset langstrokken als opvol- n Beppie Nooy, speelde ICTI0>v°nd in de Schouwburg imst" van Herman mans. De ondertitel leeespci van droom en le- ^^maar had ook spel van ^Si en dood" kunnen zijn. ersoon .is namelijk Banes, die na een val i boom zijn rug gebro- .eft en thuis op de dood de wat leven in hem te n neemt zijn moeder ip Koninginnedag mee tuiten. Het is echter te voor Jantje; met hoge ligt hij thuis te ijlen en lomt hoe hij met behulp zwaan uit het Vondel- Ie sterren uit de hemel Met die sterren hoopt i eigen armoe en die van ienden te bestrijden, zo- allen een werkelijk le- aardig bestaan zullen Maar zelfs in zijn kan hij het geluk niet i; zijn zuster en de bak- jlen de sterren en ten- jwurgen zij de zwaan. deze verschrikkelijke sterft Jantje, zonder tot *zijn te zijn gekomen. 9. >lot is Heijermans op en 9 lie dramatische registers n opengetrokken wor- den. Het eerste bedrijf schil dert de armoede waarin het gezin verkeert en toont de so ciale onrechtvaardigheid waarmee men te maken heeft. Aan het einde van dit bedrijf gaat Jan aan het dromen en verschijnt de zwaan ten tonele. De gezinsleden van Jan, zijn bezorgde moeder, norse vader, opvliegende broer en wulpse zuster, worden ruimschoots uitgewerkt. Het eerste bedrijf verloopt vlot en de gebeurte nissen zijn goed te volgen. De liedjes die men er in zingt, val len niet (erg) uit de toon. Het tweede bedrijf bestaat ge heel uit de droom, op de sterfscène na. Croiset heeft een zekere styling ingebracht, door bij tijden de menigte tot koor te bestempelen en als één persoon dingen te laten doen of zeggen. Doör middel van de groepsre- gie en het licht is een poging gedaan het idee van een droom op te wekken. Vooral door de vele liedjes die de handeling vertragen en ook de sfeer aantasten, is dit niet erg gelukt. De speelstijl het gehele stuk door kan men ontstuimig noemen; de karakters zijn recht voor zijn raap, wie arm is heeft geen last van valse schaamte. „Uitkomst" speelt vanavond en morgenavond weer. JACQUELINE MAHIEU 100FI TOM MENKEN IJSBAAN GEZINSSCHAATSEN l restaurant toezien. VONDELLAAN 41 LEIDEN - TELEFOON 0T1-789M4 De opening van de soos trok veel belangstelling. LEIDEN Tijdens de officiële ope ning van het nieuwe trefcentrum van de Leidse Werkgroep Homosexualiteit aan de Caeciliastraat 18 door Burge meester C. Goekoop, maakte wethou der P. Schoute gistermiddag bekend, dat de LWH een eenmalige subsidie van 3000 gulden krijgt van de stichting 'Brugfonds'. Hiermee zijn de financiële problemen van de LWH enigszins ver licht De LWH was genoodzaakt te verhuizen omdat het oude onderkomen aan de Nieu we Rijn gesloopt wordt De heer Goekoop verrichtte de opening door het onthullen van een wandkleed met daarop het em bleem van de LWH. In zijn toespraak maakte de burgemeester duidelijk waar om hij meewerkte aan de opening van het nieuwe onderkomen ondanks dat hij eer der verklaarde niet veel behoefte te heb ben aan het verrichten van dit soort off- ciële handelingen: „Hoewel homosexuali teit in de wet niet meer gedicrimineerd wordt, vindt dicriminatie in allerlei vor men nog elke dag plaats. Om aan te geven dat hiertegen krachtig stelling moet wor den genomen, ben ik hier aanwezig." Ter gelegenheid van dit feestelijk gebeu ren is er onder meer een tentoonstelling in het trefcentrum ingericht over vervol ging van homosexuelen door de jaren KAMER VAN KOOPHANDEL: LEIDEN Het is de Kamer van Koophandel voor Rijn land volstrekt onduidelijk wat de gemeente Leiden van plan is met de wijk Pancras- Oost Volgens de kamer zijn er verschillen tussen het Structuurplan voor de Leid se Binnenstad en het ont werp bestemmingsplan Pan cras-Oost De Kamer vraagt de gemeente om parkeer- v'ooteieningen en goede mo gelijkheden voor het be drijfsleven in dit gebied. Volgens de Kamer kondigt de gemeente in het structuurplan aan dat er in Pancras-Oost ruimte geschapen wordt voor een goed functionerenVan het bedrijfsleven. Zo zou het een 'bedrijfsverzamelgebied' moe-' ten worden. In het bestem mingsplan komt, zou dit echter niet tot uiting komen: „De kansen op een woonbestem ming lijken zelfs groter dan de kansen op een bedrijfsverza melgebied". Het economisch aspect zou volledig onderge schikt gemaakt zijn aan het wonen. De Kamer vindt dat opslagruimten op de eerste en tweede verdieping en sho wrooms op de tweede verdie ping van een pand een effi ciënte bedrijfsvoering in de weg staan. Ten aanzien van het parkeren in dit gebied is de Kamer niet tevreden met het voorstel van de gemeente in het bestemmingsplan. In het structuurplan voor de Leidse binnenstad zou gesteld worden dat de Kaasmarkt één van de locaties is, die in aan merking komt voor parkeer voorzieningen voor mensen die gaan winkelen in het cen trum van Leiden. Uit het be stemmingsplan Pancras-Oost zou dit voorstel echter ver dwenen zijn. De Kamer van Koophandel vraagt zich af wat de gemeente werkelijk van plan is met betrekking tot voorzieningen voor het be drijfsleven (hanteerbare opsla gruimten, beschikbare opper vlakte) en dringt aan op de bouw van een parkeergarage ten behoeve van het stadscen trum. ADVERTENVE SALSA SALSA SALSA RECHTSTREEKS UIT CURACAO Zaterdag 25 oktober van 23.00 - 05.00 uur STADGEHOORZAAL Breestraat60, LEIDEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5