275-jarig bestaan =eidse Schouwburg dreigt rmoedig feest te worden „Binnen 10 jaar vierduizend arbeidsplaatsen meer in Leiden" FORUM TEGEN BUIKHUISEN VERWERPELIJK rtamai Wethouder Fase over economisch beleidsplan: Gemeente wil gedachte aan Rembrandt levend houden CNV voor parkeer garage Langegracht Man verliest drie vingers bij ongeval 1%DELAARSOPERA WORDT UNIEK SECTAKEL MAAR: LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 OKTOBER 1980 PAGINA 3 LEIDEN „De komende tien jaar wordt in Leiden werk voor drie tot vierdui zend mensen in de kantoren- sector gerealiseerd." Dit zei wethouder mevrouw J. Fase gisteren tijdens de vergade ring van de VVD. De wet houder stipte alvast uiterst voorzichtig enkele punten aan, die in het Economisch Beleidsplan Leiden aan de orde komen. Het ontwerp van dit plan komt binnen kort in de openbaarheid. Het belang van een dergelijk beleidsplan is volgens de wet houder onder meer, dat be langhebbenden weten waar ze aan toe zijn. Belanghebbenden zoals bedrijven, burgers en de gemeente zelf. „Het voordeel is, dat het plan een uitgangs punt is, dat door een raadsbe sluit is vastgesteld. Daar kan op teruggevallen worden en dat bevordert de continuïteit," aldus mevrouw Fase. Dat veel Leidse bedrijven in grote moeilijkheden zijn ge raakt, wijt de wethouder aan het feit, dat in Leiden veel ne venvestigingen zijn, die door beslissingen elders in den lan de in het voortbestaan worden bedreigd. In het op stapel staande beleidsplan wordt de noodzakelijkheid van voldoen de bedrijfsterreinen geschetst alsmede uitbreiding van de hotelcapaciteit en bereikbaar heid van de binnenstad. Dé kantoorparken op het Schut tersveld, die duizenden ar beidsplaatsen moeten opleve ren en de schiphollijn werken volgens de wethouder uitbrei ding van de hotelcapaciteit in de hand. De Stichting Leiden Promotion kreeg een pluim van mevrouw Fase, die de promotion van Leiden onont beerlijk achtte, ook wat betreft het lokken van bedrijven. Er moet volgens de wethouder weliswaar sprake zijn van structuurverbetering van win kelcentra, maar dan moeten er geen conflicten met bewoners ontstaan. Ook benadrukte de bewindsvrouwe de grote be hoefte aan tenminste één par keergarage. Tenslotte zei me vrouw Fase te verwachten, dat er geleidelijk aan een ver schuiving plaats gaat vinden van de beroepen in de secun daire sector (industrie) naar de tertiaire (diensten)- en kwar- taire sector. De algemene ver wachting van mevrouw Fase is, dat de vrouwelijke beroeps bevolking in Leiden zal groeien. College van Bestuur Leidse Universiteit: LEIDEN Het College van Bestuur van de Leidse Uni- versitieit heeft ernstige be zwaren tegen de wijze waar op de Kring van psycholo giestudenten haar onvrede uit over het bio-sociaal on derzoek van prof. dr. W. Buikhuisen. Deze kring houdt donderdag 30 oktober een forum tegen het onderzoek van prof. Buik huisen. „De opzet van dit fo- n waarbij alle argumenten tegen het onderzoek op een rijtje worden gezet en waar voor uitsluitend tegenstanders van het onderzoek zijn uitge nodigd, is eenzijdig, onweten schappelijk, tendentieus en daarom verwerpelijk", aldus het college. Volgens het colle ge is het niet juist dat de uni versiteitsraad binnen afzienba re tijd zal moeten beslissen over al dan niet definitief het groene licht geven aan dit on derzoek: „De besluitvorming hierover is al geruime tijd ge leden afgehandeld en het on derzoeksprogramma is volgens de wet op de universitaire be- stuurshervorming vastge steld." LEIDEN De Engelse su performatie Queen geeft donderdag 27 november een concert in de Leidse Groe- noordhallen. De kaartver koop begint in Leiden mor gen bij het VW-kantoor op het Stationsplein 210. Het concert begint om acht uur. Het wordt het enige op treden van Queen in Neder land. Omdat de omvang van de apparatuur van de groep te groot is om op het podium te zetten, is de organisatie van plan om de geluidsinstallatie en de vele tientallen lampen aan het plafond op te hangen. Voor 25 gulden is een kaartje te koop dat recht geeft op toe gang tot het concert van Freddy Mercury en de rest van de viermansformatie. Om dat de brandweer een grens stelt aan het aantal toeschou wers zullen er niet meer dan 10.000 kaarten verkocht wor den. Vrouwenpraatgroep De volksuniversiteit K&O start op 27 oktober een vrouwenpraatgroep. Vrouwen die aan deze cursus deel nemen kunnen op acht maandagen van kwart voor twee tot kwart voor vier met elkaar van gedachten wisselen over onderwerpen, die zij zelf belangrijk vin den. Aanmeldingen en verzoeken om informatie moe ten gericht worden aan K&O Oude Vest in Leiden, te- lefoonummer 141141. Kindervoorstelling Toneelgroep 'Mevrouw Smit' speelt zondagmiddag 26 okto ber de kindervoorstelling 'Wat heeft ie nou, wat heeft ie nou?' in het Laktheater, Levendaal 150 in Leiden. Begin van de voorstelling drie uur. Mevrouw Smit is de nieuwe naam van de groep, die vorig seizoen als 'Kinderkabaret Potvoordrie' door het leven ging. Het verhaal gaat dit keer over een gezin van een vader, een moeder en twee kinde ren. Eén van deze kinderen wordt niet zo aardig gevonden. Hoe het dit kind thuis,op sphool en niet vriendjes vergaat, wordt onder meer met behulp van liedjes getoond. Sprekersavond JOVD Mr. F. Porthelne, lid van de Tweede Kamer voor de VVD, is maandag 21 oktober te gast bij de JOVD afde ling Leiden. Hij zal vanaf half negen een lezing hou den in de Bierdeghel aan de Vestestraat Tevens pre senteert het nieuwe afdelingsbestuur van de liberale jongerenvereniging zich. Mannencafé 'Mannen, werk en carière' is het thema van de bijeenkomst van het mannencafé op maandag 27 oktober in het pand aan de Caecileastraat 18. Het mannencafé wordt hier elke maandag vanaf half negen gehouden. Vrouwenroof De Bulgaarse film Vrouwenroof van Zachriev (1977) wordt maandag in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerk- koorstraat vertoond. De film speelt rond de eeuwwis seling. Een in opdracht ontvoerde vrouw wordt ver liefd op haar ontvoerder, maar traditionele huwelijks gebruiken staan haar ware liefde in de weg. Er zijn twee voorstellingen in het Kijkhuis één om acht uur en één om kwart over tien. Promotie Aan de Amsterdamse universiteit is deze week gepromo veerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid mevr. Els Kerk- hoffs-De Heii uit Leiden. Zij promoveerde op een proef schrift over De Grote Raad en zijn functionarissen 1477 - 1531'. Stedenspel NCRV Vanuit de Groenoordhallen wordt vanavond een uit zending verzorgt van 'Stedenspel', het televisie-pro gramma van de NCRV waarin steden in competitiever band tegen elkaar uitkomen. De deelnemers komen vanavond uit de gemeenten Dokkum en Hulst De gaat om zes uur voor het publiek open. Jazz on sunday De Big Band van Frits Landesbergen treedt zondag op bij Jazz on sunday in het restaurant van de bowling aan de Boshuizerlaan. Het optreden begint om drie uur. Het or kest speelt in de volgende bezetting: saxen: Guup Massaro, Koos Slootweg, Jelle de Klerk, Wil Simons en Henk Sloot weg; Trompetten: Pieter Daniels, Hans Dubbelaar, Bert Ja- gel, Peter van Zijp en Guus Schenk; trombones: Evert van Veenendaal, René Zonneveld, Ferry van Zijp en Peter Nagtegaal; ritme: Hans Bonnet (piano), Willem Raadsveld (bas), Henny Klein (guitaar), Jan Carree (drums) en leider Landesbergen op vibrafone. 'Hij heette Ted Micro-Theater Imperium aan de Oude Vest 33 speelt vanaf 24 oktober (try out) tot en met 13 december iede re vrijdag- en zaterdagavond het theaterstuk 'Hij heet te Ted'. De regie is in handen van Wout Pera en Johan van Amersfoort De voorstellingen beginnen om half negen. De toegangsprijs bedraagt voor de try-out een gulden en voor de overige voorstellingen 7,50 (hou ders van een CJP en pas 65 betalen vijf gulden). Op 5 en 6 december worden er geen voorstellingen gegeven. Telefonisch plaatsbespreken is mogelijk via de num mers 141141 en 1412Ó0. Kaarten kunnen afgehaald wor den bij bet bureau van K&O aan de Oude Vest 45. Crisissoep op Stadhuisplein De KWJ, NVV-jc, ANJV, LSB, WBVL en STATS serve ren zaterdag op het Stadhuisplein een zogenaamde Albeda crisissoep. Hiermee protesteren de jongerenverenigingen tegen de maatregelen van de regering, die nadelig voor de jongeren zullen uitpakken. VAN GELD UIT OUDE FONDSEN LEIDEN De gemeente Leiden wil meer geld besteden aan de aankoop van werken van Leidse kunstenaars. Ook moet er jaar lijks een bedrag gereserveerd worden voor de exploitatie van De Waag als open kunst huis. Bovendien wil de gemeente, om de naam van Rembrandt hechter aan de stad Leiden te verbinden, een stadswandeling on der de titel 'In Rembrandt's voetspoor' aan leggen en een Rembrandtplein inrichten. De kosten van dit alles worden gefinancierd uit twee, sinds 1971 bevroren, kunst-subsidie- fondsen. Het gemeentebestuur van Leiden stelde ter ge legenheid van de 350-ste geboortedag van Rem brandt in 1956 de Rembrandtprijs ip. De prijs werd één maal in de vijf jaar uitgereikt en had tot doel de beeldende kunst in Nederland te be vorderen. Als eerste kreeg in 1957 Coba Ritse- ma de prijs voor haar schilderwerk. Enkele ja ren na het instellen van de Rembrandt-prijs werd als onderdeel van het Fonds voor Aanko pen 'Lakenhal' een nieuw fonds opgericht De gelden uit dit fonds zouden worden g^ruikt om werken van de winnaars van de Rem brandt-prijs aan te kopen. Vanuit dit fonds zijn 3 4 werken van elke winnaar aangekocht Beide fondsen werden echter in 1971 bevroren nadat de Culturele Raad het college had geac- viseerd het geld niet voor individuele prijzen te gebruiken, maar daarmee de ontplooingskan- sen voor de Leidse beeldende kunstenaars te bevorderen. Sindsdien werd er jaarlijks geld in beide fondsen gestort zonder dat er iets uitgege ven werd. Zodoende beschikt de gemeente nu over ruim 58.000 gulden uit het Rembrandt- rijs fonds en een soortgelijk bedrag uit het La- enhal-fonds. Het college wil dit geld weer gaan besteden en heeft daartoe een aantal pro jecten uitgekozen. Het doel van deze projecten is enerzijds de herinnering, dat Rembrandt in Leiden is geboren, levend te houden en anders- zijds de plaatselijke kunstbeoefening te onder steunen. 28.000 gulden wordt ineens bestemd voor het Waaggebouw als multi-functioneel kunsthuis terwijl er jaarlijks nog eens 6200 gulden voor dit doel zal worden uitgetrokken. Daarnaast kan, mede door subsidie van de overheid, jaar lijks 12.000 gulden speciaal voor de Leidse kun stuitleen worden uitgetrokken. Het restant van de Rembrandt-prijs, 30.000 gulden, wordt be steed om een stadswandeling uit te zetten, het geboortehuis van Rembrandt in de Weddesteeg te markeren en een Rembrandtplein in te rich ten. Ruim 58.000 wil het gemeentebestuur in het fonds 'aankopen Lakenhal' storten. De voorstellen van het college worden maandag 3 november in de gemeenteraad behandeld. ■"denaar £ongelukt gesprERDAM De 23-jarige vijn reik Kemp uit Leiden is eigenidagavond door een ver- op de Haarlem- »g in Amsterdam om het gekomen. De auto waar- (Frijneereed sloeg ter hoogte vrij ve) Haagweg links af, zon- Scibrrang te geven aan het m^etkomend verkeer en die hflaarbij door een tegen- voorigeramd. Het slachtoffer slag dood. De bestuur- t|n de auto bleef onge- daar v t te slaj zou Sj SSdJuw ernstig ;omst, i haddtfond roordid i iiad^N Een 55-jarige be- van de Turkoois- maar heeft gistermiddag rijdinfiheup gebroken nadat cht a) het betreden van haar Mf*vallen was. Zij is zullenthracht naar het AZL. rog wi rouw viel doordat de Hop van de toegangsdeur HOFÊ31" Bat afbrak en zij ver is haar evenwicht ver- LEIDEN De afdeling van het CNV in Leiden staat po sitief tegenover de bouw van een parkeergarage door su- pergrutter Digros aan de Langegracht Dit heeft het CNV laten weten aan het Leidse gemeentebestuur. Het CNV is van mening, dat de door Digros voorgestelde parkeergarage een verlichting zal betekenen van de parkeer druk op de Langegracht, die in de toekomst nog groter zal worden door de daar geplande nieuwbouw. Maar dan moet de garage ook gebruikt kunnen door anderen dan bezoekers van de winkels. De vakorgani satie vraagt het Leidse ge meentebestuur toestemming voor de bouw te verlenen. Overigens is het niet de bedoe ling, dat na de eventuele bouw van de garage aan de Lange gracht de bouw van parkeer garages elders in de stad ge temporiseerd kan worden. „Want de garage aan de Lan gegracht biedt geen soelaas te aanzien van het gebrek aan parkeerruimte in de Leidse binnenstad", aldus het CNV. LEIDEN Een 30-jarige timmerman uit Leiden heeft gistermiddag drie vingers van zijn linkerhand verlo ren. Hij is naar het AZL overgebracht. De man raak te met zijn hand in een freesmachnine. De man was een stuk hout aan het bewerken bij een bouwbe drijf aan de Turkooislaan. De oorzaak van het ongeval is on bekend. De politie stelt in sa menwerking met de arbeidsin spectie een onderzoek in. Het borstbeeld van Rembrandt aan de Witte Singel, zal, als de plannen van bet college doorgaan, ook wel een opknapbeurtje krijgen. b ia eeitfieelspelers stellen alles In het werk om 'de Bedelaarsopera' voor woensdag onder de knie te krijgen. Vendrei uit Turki re. 15.i£N Alle lagen van de Leidse Kijk en ting zouden intens deelnemen (2). ffe grootse jubileumviering van de 17.05 j Schouwburg; maar wanneer een teurige Leidenaar nu, maanden plannenmakerij, wordt gevraagd ■e- 17.3/elk feestelijk tintje de schouw- lit jaar is omgeven, zal deze het antwoord schuldig blijven. De bonjou, uiteenlopende reacties zijn te :hooi: Achten, doch slechts weinigen zul- Dpen scwwoorden, dat de schouwburg 275 <oc>e,Amlrstaat en daarmee de oudste van ^land is. Het zou een feest 'voor en Ie Leidse bevolking' moeten wor- yoorwaar een loffelijk streven.- f1'1®8 d® s lijkt het erop, dat de zinsnede aders f? bevolking' beter geschrapt kan 17.40 f1— toneelspelers werken zich (wee maanden op de maandag- en msdagavond en vaak ook geduren- (^^^ehele zondag in het zweet om alle laars door middel van het specta- 'de Bedelaarsopera' te laten mee- 30 Nws. zn van een groot feest:- het 275-jarig 23.5f) van de Leidse Schouwburg. Alt- net die wetenschap in het achter- nJbegonnen de spelers, voor wie de (S) oejng 'amateur-toneelspeler' nog te oub°22fze&d is. met veel enthousiasme aan 'Studeren van 'de Bedelaarsopera'. jelijk aan raakten de spelers» die uit dan honderd aanmeldingen waren MM^teerd en die de Leidse bevolking oo AktuPnw°ordigen, in de ban van het to- id. 17.30 ik. Regisseur Peter Lintelo wist de bijzonder enthousiast te maken. uur nleui isser. 9J Sf'pï" \trerend 14.01 H. van Dam t vrijwilligers echter aanmerkelijk rïeti®!* 'st 6°®d te spreken. Uitlatingen over e.oó Kiél van de dilettanten werkten eer- dande n<>digestimulatie in Samenwerking Liever dd. Ondanks het harde werken van 2011 de directeur nooit hebben metVrd hen een hart onder de riem te steken. Dat echter zit de spelers niet het meest dwars, want door de ideale sfeer binnen de groep kan wat betreft de uit voering van de opera niet yeel meer mis gaan. De kritiek heeft vooral betrekking op de intentie van het theatergebeuren. De bedoeling van het specrakelstuk is, dat zoveel mogelijk Leidenaaars de jubileum- voorstellingen zullen bijwonen. De spelers vinden, dat er te weinig aan wordt gedaan om dit streven in praktijk te brengen. „Op een gegeven moment vroegen we ons af, waarom we ons nou eigenlijk kapot werk ten. Het is gewoon vernederend. We wor den overal buiten gehouden. Het lijkt wel of we allen aan het jubileum stuk mogen deelnemen en verder niets. Stuitend! Waarom wordt er bijvoorbeeld niets aan de publiciteit gedaan? Aan een lege zaal hebben we niets. We hebben Van Dam voorgesteld om affiches te laten maken. Maar Van Dam zei daarop, dat hij daar slechte ervaringen mee had. Het was na melijk wel voorgekomen, dat affiches op de zolder van de schouwburg waren blij ven liggen. Wel, de fout ligt in dat geval niet in het laten maken van de affiches, maar in het verspreidingssysteem. Nu la ten we de affiches zelf maar maken. Dat de bedelaarsopera in het kader van het ju bileum van de schouwburg wordt ge speeld, is voor ons nog ver te zoeken," al dus Leen Vroegindeweij, één van de spe lers. Schouwburgdirecteur Van Dam heeft een andere visie daaromtrent: „Het is een kwestie van afwegen. De affiches zijn na tuurlijk erg spectaculair, maar de spelers nemen ze mee naar huis en hangen het vijf hoog voor de ramen. Dat sorteert geen enkel nuttig effect. Ik denk, dat de pers naar aanleiding van de openbare repeti ties de publiciteit verzorgt en verder wor den er vanaf vrijdag advertenties ge plaatst. Daar komt een etalage aan de Prinsessekade bij." Als de spelers in al de plannen, die Van Dam op stapel had staan, betrokken zou den zijn, was wederzijdse hulp mogelijk geweest. Bij de première van de opera geeft de directeur een fotoboek uit. Da ge plande langspeelplaat rond het jubileum lijkt echter niet van de persen te rollen. „Had hij er nou maar met de spelers over gesproken. De groep heeft al met al bij zonder veel know-how en is invloedrijk. We hadden zelf wel iets kunnen regelen, maar Van Dam denkt, dat hij met een stel oude gordijnen te maken heeft," meent Vroegindeweij. De betrokkenen vinden het kwalijk, dat Van Dam zich met een fotoboek en een langspeelplaat bezig houdt en dat hij voor de officiële presen tatie ministers en andere hogwaardig- heidsbekleders heeft uitgenodigd ko ningin Beatrix bleek wegens verblijf op de Antillen verhinderd terwijl de ge middelde Leidenaar in de kou blijft staan. De toegangsprijs bedraagt bijvoorbeeld J 12,50. „Dat is te hoog om alle Leidenaars toch al matige theaterbezoekers naar de Schouwburg te lokken, terwijl dat toch de bedoeling is. Met enige moeite was het zeker gelukt om de toegangsprijs te druk ken," aldus Vroegindeweij. Van Dam ver klaart echter, dat hij in de begroting moet schuiven om uiteindelijk op 12,50 uit te kunnen komen. „B en w zeggen: 'het is al lemaal wel leuk, maar budgetair moet je neutraal uitkomen'. Uiteindelijk zijn het b en w, die, weliswaar op mijn advies, de toegangsprijs bepalen. Lager uitkomen lukt niet," aldus Van Dam. „Wij worstelen en komen boven," ver klaarde de schouwburgdirecteur enige maanden geleden met betrekking tot de sombere toekomst van de schouwburgen en de jubileumviering. Het is te hopen, dat Van Dam er voor de première van woensdag alsnog in slaagt na een worste ling boven de schouwburgcoulissen uit te stijgen, zodat de Leidenaar de gang naar de jarige schouwburg in ieder geval weet te vinden. Het is wel te hopen, want me nigeen had zich het festijn anders voorge steld. Aan de inzet van musici, regisseur Peter Lintelo en de geestdriftige spelers zal het in ieder geval niet liggen. WIM BUNSCHOTEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3