VS leveren „Russisch" graan aan China Loonmaatregel onvermijdelijk eiden komt volgend jaar uim 24 miljoen tekort >or 11,5 jil joen aan Jaarbrieven E jstolen bij Saagse bank Ook in Nederland drie slachtoffers tamponziekte Bakkies geliefd bij dieven Woensdag 22 oktober 1980, 71e jaargang no. 21792 Cupvoetbal Regen hekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - Tienten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Op Ned. I van 22.40 tot 00.10 uur „Studio Sport", gewijd aan wedstrijden in de tweede ron de om de Europa Cups I, II en III en om 20.00 uur film „Gek kenbriefje". Op Ned. II om 19.25 uur actua liteitenrubriek „Kenmerk" over mogelijke Nederlandse betrokkenheid bij wapenhan del in Zuid-Afrika. Opklaringen, maar ook enige tijd regen. Weinig verandering in temperatuur. Tot krachtig toenemende zuidenwind. Morgen zon: 7.16 - 17.27. Schev. hoogw.: 1.56 en 14.32. Laagw.: 10.15 en 22.39. EGA Het nieuwe staatsieportret van in Beatrix in het gemeentehuis van Wol- [oldoet niet aan de eisen en moet weg. De jrheid van de gemeenteraad heeft hiertoe !n, omdat Beatrix volgens critici op het taat afgebeeld als een „Westlandse to- koningin". Schilder Ton Verheij: „Men pat het lijkt of Beatrix werd betrapt terwijl I appel zat te eten. Maar het is niet mijn ing geweest er iets spottends in te bren- 70.1 113,1 ri4a,j' 1183,1 227,J HAAG De buit van de vorige r oeo'i I gepleegde inbraak in het Haagse twi- cantoor van de Rabobank aan de Ko- 306,1 rf, blijkt achteraf veel groter te zijn en aanvankelijk aannam. Vandaag is 04 ijk geworden dat het gaat om 11,5 n gulden aan spaarbrieven. De bank ^eze spaarbewijzen aan toonder on- rijzing fl|Uijk geblokkeerd. gigantische buit is ontvreemd, is nog J lidelijk. Vermoedelijk is de kluis, waar- l72i politie kort na de inbraak meedeelde n tevergeefs had geprobeerd deze te kra- ch met succes door de inbrekers openge- ;meest( De zaa^ Is.in verband met het onder- der Kroor P°htie en Rabobank uit de publi- ehouden. Van de daders, die vermoede- lend zijn geweest met de werking van de istallatie, ontbreekt tot nu toe ieder n niet meer het geweest is )EN Eton de beroemde Engelse kost- voor het Britse establishment en al 540 mlwerk van mannelijke supprematie", is et meer wat het geweest is. Een opinieon- k door de schoolkrant heeft uitgewezen gen^van de tien ondervraagden wensen, léér meisjes zullen deelnemen aan vreug- in een hogere opleiding". Menten blijft gevangene DEN HAAG De Haagse recht bank heeft vanmorgen de eis van Pieter Menten om hem onmiddel lijk in vrijheid te stellen van de hand gewezen. Volgens de rechtbank zijn er geen wettelijke gronden aanwezig om aan deze vorige week in kort ge ding gestelde eis te voldoen, terwijl ook Mentens gezondheidstoestand geen reden kan zijn hem uit de Scheveningse gevangenis te onts laan. De 82-jarige Blaricummer verblijft hier in het penitentiair ziekenhuis. Wegens oorlogsmisda den is hij deze zomer veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en f 100.000 boete. Eerste boeren terug naar Seveso SEVESO Meer dan vier jaar na de grote milieu ramp bij het Italiaanse Se veso mogen de eerste 25 boerenfamilies weer naar hun grond terug. Een ge bied van 500 ha land is door de autoriteiten vrij gegeven. Wetenschappe lijk onderzoek had uitge wezen, dat veeteelt en de verbouw van graan daar weer mogelijk was. Groen te en fruit mogen nog niet verbouwd worden. Vader Abraham wordt piraat HILVERSUM - Vader A bra- ham, alias Pierre Kartner, heeft plannen een eigen zendschip in te richten en, gelegen voor de Noordzeek ust, twaalf uur per dag eigen plaatwerk uit te zenden. Hij zal dit meedelen in het ge sprek, dat hij vanavond met Henry Remmers heeft op Veronica-tv op Ned. II om 21.50 uur. Op deze wijze drukt hij zijn ontevreden heid uit over de geringe aan dacht, die hij zijns inziens krijgt op de bestaande Hil- versumse zenders. Wormen» eter CHESTER Troy Roberts uit Chester in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina heeft dit jaar al 62 wormen opgegeten, namelijk een voor ieder punt, waar mee zijn school- honkbalelftal zijn tegenstanders ver slagen heeft. Kwa lijke gevolgen on dervindt hij er niet van, maar hij vindt wel, dat ze nergens naar smaken: „Net koordjes, die door het zand zijn ge haald". Trotse moeder Christine, een van de Siberi sche tijgers uit de Amster damse dieren tuin Artis, toont haar zes weken oude zoon. Een naam heeft haar jong nog niet, maar trots dat de moeder ia... Voedselvoorziening Sovjet- Unie in grote problemen PEKING De Chinese Volks republiek en de Verenigde Sta ten hebben een omvangrijk graanverdrag gesloten, dat tot dusverre zijn weerga niet heeft Het verdrag levert de Amerikaanse graanverbou- wers in vier jaar bijna negen miljard gulden op en voorziet in een graan- en maïsleveran- tie van tussen de zes en negen miljoen ton per. jaar. Het ver- gfaanaankopen van meer dan negen drag gaat in op 1 januari 1981. miljoen ton in een jaar te doen, ais Volfrpne waarnemers ziin de maar tevoren overlegd wordt en over- votgens waarnemers zijn ue eenstemrnlng wordt bereikt over aan. leverantie mogelijk door het vullcnde inkopen. Aanvankelijk graanemargo van de VS tegen hadden de Chinezen de onderteke- de Sovjet-Unie, in verband met ning van het verdrag willen uitstel de kwestie Afghanistan. De len, om geen invloed uit te oefenen op VS leveren China, zo zeggen de Amerikaanse presidentsverkiezin- vii dus eivenliik Russisch" Sen Het verdrag zou Carter zeer ter ZIJ, dus eigentijK „itussiscn stade komcn vooral omdat hlJ be. graan. hoorlijk wat kritiek heeft moeten ver- Het verdrag staat China ook toe duren °P zÜn graanembargo, omdat daardoor de graanvoorraden in de VS sterk toenamen, wat weer in het na deel werkte van de prijs, die de Ame rikaanse boeren vcoor hun graan krij gen. Het nieuws over het verdrag valt sa- mën met een mededeling van de Rus sische partijleider en president Leonid Brezjnjev, dat de voedselvoorziening in zijn land met extra grote proble men te kampen heeft, zowel door het tegenvallen van de oogst als het graanembargo van de VS, dat wel niet alle graanleveranties maar wel een aanzienlijk daarvan, heeft geblok keerd. Het Centrale Comité van de Russische Communistische Partij heeft, ongetwijfeld in verband daar mee, de 49-jarige landbouwdeskundi ge Michaël Gorbatsjev benoemd als lid van het Politburo. Auto overrijdt demonstrant Een werknemer van een bouwbedrijf, werkzaam is op de luchthaven van Orlando in de Amerikaanse staat Flo rida, werd gefotografeerd, net op het moment dat hij met zijn auto door een menselijke blokkade heenreed en een van de demonstranten onder de wielen terecht kwam. In totaal raakten vier mensen gewond en werden vier anderen aangehouden, toen de werknemers van het bouwbedrijf de blokkade verbraken. De demonstratie was door de vakbond georganiseerd tegen de gang van zaken rond de bouwwerkzaamheden op de luchthaven. agiers ongeluk iden terug 'HOL Op Schiphol isteren tien gewonde iers aangekomen van ederlandse bus die ag in Zweden veron- e. Twee gewonden, on- tot trant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 2248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe- aar ndig het n. it m< oor atu der wie een vrouw uit Voor burg, liggen nog in een Zweeds ziekenhuis. Volgens de directeur van Poolreizen, het bureau dat de reis ver zorgde, treft de chauffeur van de bus geen enkele blaam. „Hij kon kiezen tus sen een frontale botsing met een vrachtwagen die op de verkeerde baan reed of de weg afrijden. Hij heeft te recht voor het laatste geko zen", aldus de directeur. UTRECHT Ook in Nederland zijn drie thetische stoffen in een bepaald merk tampons, vrouwen overleden aan de zogenaamde zoals aanvankelijk werd verondersteld, aange- „tamponziekte". Tot deze conclusie komt zien dat merk niet in Nederland wordt ver professor Haspels, hoogleraar in de gynae- kocht. De ziekte wordt volgens Haspels veroor- cologie aan de Rijksuniversiteit van zaakt door de aanwezigheid van zogenaamde Utrecht, nadat hij door collega's over deze coli-bacteriën in de baarmoedermond, die zich zaak is opgebeld. bij veelvuldig gebruik van tampons ophopen. Via een wondje kunnen ze in de bloedbaan ko- De ziekte, die gepaard gaat met diarree en ver- men, waarna zich verschijnselen van bloedver- laging van de bloeddruk, waarna de patiënt in gifting voordoen. een shocktoestand komt, heeft in de Verenigde In Amerika moeten tampons voortaan voorzien Staten al zeker 32 slachtoffers geëist. Volgens zijn van de waarschuwing dat het raadzaam is professor Haspels bewijst het feit dat de ziekte regelmatig ander jnaandverband te gebruiken, ook in Nederland voorkomt, dat deze niet ver- Professor Haspels zou zo'n maatregel ook graag oorzaakt wordt door de verwerking van syn- in Nederland zien. EN Leiden kampt sten dat twee miljoen gui ld jaar met een tekort den meer bedraagt dan de im 24 miljoen. Het begroting voor dit jaar. Het tekort van welke tekort moet aangevuld wor- t-te in ons land dan den door een uitkering uit 06/De gisteren gepresen- 's rijks schatkist, aangevuld gemeentebegroting met geld uit de de reserves. I toont een verschil uitgaven en inkom- Degemeente Leiden bevindt zich overigens in de onbevre digende situatie, dat men niet weet hoe hoog de uitkering van het rijk zal Zijn. Overigens zijn ook de bijdragen, uit de schatkist over 1979 en 1980 nog niet vastgesteld. Wethou der P. Bordewijk van finan ciën hierover: „Het uitblijven van de vaststelling van die uit kering betekent, dat onze be grotingsbehandeling in feite een vrijblijvende aangelegen heid is. Wij zijn bij bet maken van de begroting voor '81 uit gegaan van ongewijzigd beleid met slechts een aanpassing van de tarieven. Plus een post van twee miljoen voor nieuwe uitgaven". Het tekort bedraagt 7 tot 15 procent van het totaal aan uitgaven, een variabel percentage vanwege de ver schillende berekeningsmoge lijkheden. Uiteraard blijft Lei den ook het komend jaar een 'artikel 12-gemeente', hetgeen zoveel wil zeggen dat men voor uitgaven instemming van maal onder artikel 12. Wet houder Bordewijk verwacht, dat die situatie tenminste tot de eeuwwisseling zal voortdu ren. (Zie verder pag. 5) Lw q BERAAD OPNIEUW UI IIld ZONDER SUCCES (Van onze sociaal-economische redactie) hoofdzaak in om de loonkostenstijging in 1981 DEN HAAG Ook het tweede overleg van met 2,5 pet te beperken door op de prijseom- het kabinet met werkgevers en vakbewe- pensatie 2 pet en op de vakantietoeslag 0 5 pet ging over de loonvorming in 1981 heeft geen te korten. Om het verlies aan koopkracht te be- resultaat opgeleverd. Alle partijen vinden perken zou er onder meer belastingverlaging weliswaar, dat er gematigd moet worden, tegenover komen te staan. Niettemin zou het maar men is het vreselijk oneens over de minimuminkomen één procent omlaag gaan in omvang van die matiging en over de wijze, koopkracht, het modale loon twee procent en waarop ze moet worden uitgevoerd. „Ik heb vier keer modaal 3,5 procent de indruk, dat de partijen op essentiële pun- De werkgevers drongen aan op een maüging ten bevroren posities innemen," zei minister met drie procent en wilden de operatie concen- Albeda van sociale zaken na afloop van het treren op de prijscompensatie; de vakantiebijs- vier uren durende gesprek. Hij zal, na kabi- lag zou buiten schot moeten blijven omdat kor- netsberaad, binnenkort de sociale partners ting op die toeslag de zaak te gecompliceerd zou laten weten of er nog wijziging in de rege- maken. De FNV herhaalde, dat men van de ringsplannen kan worden gebracht op prijscompensatie moet" afblijven, dat het mini- grond van het gisteren besprokene. Daarna muminkomen in koopkracht gelijk zou moeten wil hij in een derde bijeenkomst vóór half blijven en dat er eventueel te praten zou zijn november uitsluitsel hebben. Langer kan over een aftopping van prnscompensatie en va- hij om technische redenen niet wachten: er kantietoeslag als vorm van «matiging Het CNV moeten onder meer nieuwe belastingtabel- 'wilde wel voor één keer eeh deel van de prijs- len worden gemaakt. De vakbeweging heeft compensatie inruilen voor belastingverlaging, al gesteld, dat zij zeker tot december nodig maar maakte er een hard puntaran, dat het mi- heeft om de achterban te raadplegen. Alles nimumloon gespaard moet blijven. Minister Al- wijst erop, dat een loonmaatregel onvermij- beda zei meteen, dat dit laatste anderhalf mil- delijk is geworden. jard zou kosten en dat geld is er niet Het laatste voorstel van het kabinet hield in Pagina 11: Verzet tegen te veel nivellering EINDHOVEN De in auto's in auto's de buit uit een zen- gemonteerde 27-MC-bakkies dontvangertje. Volgens een po- blijken een aantrekkelijke buit litiewoordvoerder is dat niet te vormen voor dieven. In zo verwonderlijk. Er is veel Eindhoven bestaat bij bijna vraag naar dergelijke appara- tien procent van alle inbraken tuur en gestolen goed gaat daardoor makkelijk van de hand. Het is niet moeilijk te achterhalen in welke auto zich zenders bevinden, want de an tennes wijzen de weg. Prikactie op Belgische luchthavens (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Alle burger luchthavens in België zijn gisteravond opnieuw enkele uren gesloten geweest als ge volg van een prikactie van de luchtverkeersleiders. Al sedert twee weken wordt het luchtverkeer in België ge regeld door korte werkonder brekingen stilgelegd. De luchtverkeersleiders voe ren actie tegen het personeels beleid van hun werkgever: de Regie der Luchtwegen, een overheidsinstantie. Met name zouden de verkeersleiders op de Brusselse luchthaven Za- ventem te weinig promotie kansen hebben.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1