Wereldspaardag: een gebaar voor elkaar. LEIDSE SPAARBANK „Kwartiermakers" stelden agenda samen voor beleidsconferentie Raad van Kerken >vCount" Basie speelt alleen wa t er ontbreekt Paus spreekt toch apart met EKD bij bezoek Duitsland KORTE METTEN kunst en kunstenaars MOGELIJK LAA TSTE CONCERT VAN 76- JARIGE NOTENVREK KUNSVBINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 21 OKTOBER 1980 PAGINA De „kwartiermakers" van de half no vember te houden beleidsconferentie van de Raad van Kerken, die de af sluiting zal vormen v^n de tweede Kcrkenconferentie, hebben in een bij eenkomst van twee dagen de agenda samengesteld voor deze beleidsconfe rentie. Zij hebben dit gedaan aan de hand van hetgeen uit het grondvlak is opgekomen. Het ging daarbij om de volgende zes the ma's: eigentijdse geloofsbeleving, paro chie en gemeente als gemeenschap, men selijke relaties, maatschappelijke gerech tigheid, politiek pastoraat en modellen van kerkeliike eenheid. In Krakau is men begonnen met de opnamen voor een film over het leven van paus Johannes Paulus II. De titel I van de film zal zijn „Uit een ver land". Drie verschillende acteurs zul- I len de paus uitbeelden en wel als j kind, als jongere en als volwassen man. De film wordt gemaakt door de Poolse regisseur Krzysztof Zanussi. De Nicaraguaanse dichter-politicus Er nesto Cardenal zal de Vredesprijs van de I Duitse boekhandel van 25.000 mark (28.000 gulden) beschikbaar stellen voor de opbouw van een kinderbibliotheek in zijn land. Hij riep ook op financiële steun I te geven aan het initiatief een universi- teit voor de indianen in het leven te roe- j pen om dezen de studie van hun geschie- I denis en cultuur mogelijk te maken. De alfabetiseringscampagne in Nicaragua heeft er in de afgelopen vijf maanden toe geleid, dat 300.000 mensen lezen en Bij de bespreking werd zorg uitgespro ken over het functioneren van de bijbel. Er is veel onduidelijkheid over hoe de bijbel kan en mag worden gebruikt. Daarover moet meer helderheid komen. Verschil van inzicht daarover kan de voortgang van de oecumene belemme ren. Ook maakte men er zich bezorgd over, dat de beweging, die door de kerkencon- ferentie op gang is gekomen, na afslui ting daarvan zou verzanden. De kerken- conferentie zal, zowel in het beleid als in de uitvoering, werkelijk vorm moeten krijgen. Daartoe moeten er zekerheden komen. schrijven hebben geleerd, waarmee het aantal analfabeten is gedaald van vijftig tot dertien procent. De oecumenische monnikengemeen schap van Taizé heeft een groep jon geren uit talrijke landen naar Rome afgevaardigd om daar te bidden met de leden van de algemene bisschop^ pensynode. Elke avond komen zij bijeen met verscheidene bisschoppen in de parochiekerk San Lorenzo in Damaso. Dit gemeenschappelijk gebed is tegelijkertijd een voorberei ding op de Europese ontmoeting van duizenden jongeren van 27 december tot 1 januari. Bij het punt „menselijke relaties" werd onder meer aanbevolen, dat de Raad van Kerken de oprichting /noet bevorderen van een werkgroep, die studie gaat ver richten over de in deze tijd gegroeide nieuwe relatievormen en de gevolgen die deze voor de kerken hebben. Wat betreft het „politiek pastoraat" was men van mening, dat politiek-pastorale activiteiten in gemeenten en parochies voortdurend aandacht moeten hebben. Met deze vorm van pastoraat wordt be doeld het beklemtonen van samenle- vingsvragen binnen het geheel van het pastoraat. Men wil in de plaatselijke De pauselijke coördinerende raad voor kerkelijke hulpverlenende instanties „Cor Unum" en Caritas Internationales hebben een urgentie-programma opgezet •voor Mozambique. Grote delen van dit Oostafrikaanse land worden geteisterd door grote droogte, hetgeen voor presi dent Samara Machel aanleiding is ge weest een beroep te doen op internatio nale solidariteit. De paus heeft als. eerste dit appel beantwoord en de voorzitters van „Cor Unum" en Caritas Internatio nales, kardinaal Bernard Gantin en pre laat Georg Hüssler, naar Mozambique gestuurd. Plaatselijk wordt de hulpverle ning gecoördineerd door Caritas Mozam bique, waarvan de aartsbisschop van Ma- kerk ruimte hebben om mensen die het wat betreft maatschappelijke en politie ke vraagstukken niet eens zijn, met el kaar in gesprek te brengen. Op de weg naar eenheid zag men drie groepen: de oecumene ter plaatse, waar bij de kerken zijn betrokken, voorts groepen die buiten het officiële kerkelij ke gebeuren actief zijn, zoals kritische of basisgroepen en ten derde de grote groep van gelovigen, die van de kerk ver vreemd zijn en als zoekers, ongebonde- nen en zelfs als rancuneuzen bekend staan. Alle aanbevelingen zullen op de beleids conferentie op 14 en 15 november in puto, mgr. Alexandre Dos Santos voor zitter is. Paus Johannes Paulus II zal zondag twee stichters van religieuze congre gaties en een religieuze zalig verkla ren. Alle drie komen zij uit Italië. Het gaat om Luigi Orione, stichter van de „Zonen van de Goddelijke Voorzienig heid" en van de „Kleine missiezusters van de christelijke naastenliefde", om Bartolo Longo, stichter van de „Doch ters van de heilige Rozenkrans van Pompeji" (dominicanessen) en van het „Instituut voor de opvoeding van kinderen van gevangenen", alsmede om Maria Anna Saba van de „Zusters van de heilige Marcellina". Luigi Orione werd in 1872 in Tortona gebo ren. Hij stierf op 12 maart 1940 in San Remo. Zijn werk breidde zich uit over heel Italië en tot in Zuid-Amerika. Orione was een leerling van Don Bos- co. Lunteren worden besproken door nog meer plaatselijke vertegenwoordigers, alsmede de Raad van Kerken, waarbij de topfiguren uit de leden-kerken. In totaal ruim honderd mensen. De uiteindelijke resultaten zullen het toekomstig beleid van de Raad van Kerken bepalen en ook op plaatselijk vlak doorwerken. Het gehele proces van de kerkenconfe- rentie zal op zaterdag 29 november in de Nieuwe Kerk te Amsterdam worden af gerond met een populaire manifestatie. Alle plaatselijke deelnemers aan en mee- levenden met de kerkenconferentie worden tot deelneming hieraan opgeroe pen. De Raad van Kerken heeft het rapport „Energie, de toekomst onder ogen zien" van de sectie „Sociale Vragen" als bij drage aan de discussie over energie in parochies en gemeenten aan de leden- kerken aangeboden. Het. gaat in op de gehele energieproblematiek, inclusief het verminderen van het energiever bruik, waarvoor mogelijkheden worden aangegeven. Het is bedoeld als bijdrage van de kerken aan de brede maatschap pelijke discussie, die te zijner tijd zal meespelen in de parlementaire besluit vorming. Paus Johannes Paulus II zal donder dag 17 november in Mainz een ge sprek van één uur hebben met een de legatie van de EKD, de Evangelische Kerk in Duitsland. Een vertegen woordiger van de Duitse bisschoppen conferentie heeft de uitnodiging mon deling gedaan tijdens een zitting van de raad van de EKD, dit weekeinde in Berlijn. De raad heeft de uitnodging aangeno men, zo heeft het bureau van de EKE gisteren meegedeeld. De voorzitter van de raad, bisschop Eduard Lohse uit Han nover zal daarbij een delegatie van ze ven man leiden. Het officiële programma van het bezoek van de paus vermeldde voor 17 novem ber in Mainz slechts „ontmoeting met vertegenwoordigers van andere' christe lijke kerken". De raad van de EKD had verscheidene keren laten weten, dat zo'n protocollaire ontmoeting met de paus on aanvaardbaar was. Al op 15 september had de leiding van de Evangelische Kerk, die even groot is als de rooms-katholieke kerk in West- Duitsland, de bereidheid tot een gesprek met de paus kenbaar gemaakt. Kort daarvoor had de paus verklaard, dat hij tijdens zijn reis door de Bondsrepubliek de protestantse christenen wilde ontmoe ten om met hen over de oecumenische dialoog in West-Duitsland te spreken. De raad wil het uur met de paus onder meer gebruiken om de paus vanuit het standpunt der EKD te informeren over de oecumenische relaties. Na het gesprek zal de paus de werkgemeenschap van christelijke kerken ontmoeten. Hierin zijn vijftien kerkgenootschappen verte genwoordigd, zoals de EKD, de zg. vrije kerken (baptisten, doopsgezinden), de oud-katholieke kerk en sinds. 1974 de rooms-katholieke kerk. Hope bedragen van Christies in het Singer- museum in Laren, heeft een totaalbedrag van 3.420.000 gul den opgebracht. Dit heeft een woordvoerder van Christies bekendgemaakt. „Haagse school' op Christiesveiling kwamen uitsluitend schilde- LAREN De najaarsveiling rijen onder de hamer. Volgens de woordvoerder was piet name de zogeheten „Haagse school" erg in trek bij het pu bliek. Topstukken waren o.a. een schilderij van Jacob van Ruysdael (300.000 gulden) en een doek van Jacob Maris (155.000 gulden). Ook voor schilderijen van Josef Israëls en Willem Roelofs werden hoge bedragen, respectievelijk 88.000 en 80.000 gulden, neer geteld. De Singerprijs 1980 (zilveren legpenning en 4.000.-) is tpe- gekend aan beeldhouwster Charlotte van Pallandt voor haar gehele oeuvre. Prinses Juliana zal de prijs op donder dag 30 oktober uitreiken. De prijs, in 1968 ingesteld ter her denking van de 100ste geboor tedag van William Singer jr., wordt om de drie jaar uitge reikt aan een Nederlander die zich verdienstelijk heeft ge maakt op het gebied van het museumwezen, de beeldende kunst of de muziek. )EN HAAG Count Basie: fe Notenvrek, The Kid from led Bank, The atomic Mr lasie. De bijnamen zijn tal- 9os. Zijn geliefdheid bij een root publiek is even won- prbaarlijk. Of het nu de jazzliefhebbers zijn, of iar jazztoeristen, die en daar wel eens een ntje meepikken, Count lasie blijft voor een zeer reed publiek een van de j*ootste namen uit de ge- chiedenis van de jazz. Toen ij tijdens het in juli dit lar gehouden vijfde North èa Jazzfestival ontbrak, 'erd er gerumoerd over „De Irote Afwezige". En dat Dor een man die al jaren iets nieuws brengt, maar b gemakkelijk herkenbare tving een leven lang hoog I zijn vaandel heeft. Een ian die noch als Lionel lampton allerlei fratsen ithaalt om zijn publiek te Bhagen dan wel op te jut- !n, noch als wijlen Duke llington fantastische com- Dsities op zijn naam heeft, laar toch een levende legen- B door de big band die hij ftnaf 1935 (op een korte pe- lode in de vijftiger jaren ft) draaiende wist te hou- Bn, zuinig z'n handjevol no ta verdelend over een heel ptreden. Vrijdag is hij er' •eer. Voor twee concerten p één avond in het Haagse bngresgebouw. Misschien lel z'n allerlaatste. Punt basie, 76 jaar, de Btste aartsvader In de Big Band. De Coünt (als „graaf" iets min der adellijk dan de door hem steeds volop bewonderde „her tog" Duke Ellington) is inmid dels 76 jaar oud. Hij heeft vo rig jaar een hartaanval gehad, kwam in het ziekenhuis te recht, en moest zijn band een tijdje in de steek laten. Maar hij is er weer. Vorige week kwam hij vanuit New York in Londen aan voor' een aantal concerten. In een rolstoel werd hij het vliegveld Heath row afgereden, de onafschei delijke zeemanspet, van het type dat de Duitse premier Helmut Schmidt bijvoorbeeld ook zo graag draagt, op het hoofd. Misschien wel z'n laat ste concert in Engeland werd er al gefluisterd. En hetzelfde geldt voor ons land. Wie nog een keer de Count, dikbuikig en zwaar, als een goedmoedige aartsvader het podium wil zien opwandelen, nog eenmaal zijn minieme nootjes precies op de juiste plekken in de ar rangementen van zijn big band wil horen priemen, zal vrijdag naar het door Paul Ac- ket georganiseerde dubbelcon cert moeten komen. Er lijkt niets anders op te zitten. Al weet je natuurlijk nooit of de hooèbejaarde William Basie het niet verkiest tachtig jazzja- ren vol te maken of in het harnas te sterven. Stomme films Basie leerde pianospelen van zijn moeder, in Red Bank, New Jersey, waar hij op 21 au gustus 1904 geboren werd. La ter ging hij orgel spelen, met Fats Waller als lichtend voor beeld voor ogen. William Basie ging vroeg het „vak" in, speel de bij variété-orkesten in nachtclubs, bij vaudeville shows en begeleidde stomme films. Hij kreeg pas bekend heid toen hij als pianist in het orkest van Benny Moten ging spelen. Na diens dood in 1935 begon Basie een eigen orkest, voornamelijk met ex-Moten musici. Motens band speelde een agressief swingende jazz, Basie's orkest zou hetzelfde doen. En dat vijfenveertig jaar volhouden. Terwijl Ellingtons orkest toen al klassieke arran gementen speelde, bleef de Ba sie band de aardse jazz verte genwoordigen met een orkest dat kon klinken als een com plete ritme-sectie, gillend, stampend, en weer terugne mend tot fluweelzachte riffjes, met het parelende geluid van de simpele Basie-nootjes ach ter de piano, of de fijne gitaar haaltjes van Freddie Green, die bijna vanaf het allereerste begin deel uitmaakt van het orkest. Een jazzcriticus heefi® de Count eens gevraagd hoe hij zijn eigen „sound" zou om schrijven. Basie, net zoals de meeste musici geen man van veel woorden over zijn vak, had het meest simpele ant woord: „Stamp maar mee met je voet, dan weet je 't". Blues Arrangeurs hebben die typi sche Basie-sound altijd goed begrepen. Of het nu Frank Foster, Thad Jones (later zelf met een big band gestart), Er*, nie Wilkins, Neal Hefti, Quincy Jones of Sam Nestico, waren. De swing stond voorop, al wilde Basie wel eens water bij de pure jazz doen. Zo maakte hij populaire platen „Basie meets Bond" en „Basie" plays the Beatles", zo vind je op een van z'n laatste elpee's „Prime Time" een zwaar aan gezette, bijna disco-achtige drum. Maar het bleven uitzon deringen. De grote Basie was en blijft de man van het swin gende orkest, bij wie zangers als Jimmy Rushing, Joe Wil liams en Jimmy Whitherspoon groot konden worden. Een man die de blues een leven lang is trouw gebleven. De pure blues, of een langer uit gewerkte variatie daarop. „We houden onze eigen, traditonele beat erin" zei Basie zelf eens. „Ontspannen en solide achter de blazers. Wat die doen, geeft niet. Het publiek blijft door al les heen onze stijlopvatting herkennen". En zo is dat. De blazers die de Basie-band door de jaren heen telde hadden trouwens kaliber genoeg om hun eigen gang te gaan: Lester^ Young, Paul Gonzalves, Don Byas, Eddie Lockjaw Davis, een paar namen uit een grote rij. Basie zelf bleef z'n zuinige, bij na vrekkig economische stijl achter de piano ook trouw. Het publiek vroeg zich wel eens af of Basie eigenlijk piano kon spelen. Een laatste plaat, „Night rider" samen met Os car Peterson en drummer Louis Bellson, geeft het ant woord. Basie is achter de vleu gel de man van de dosering, van de juiste noot op het juiste moment. Maar als het moet hoor je hem in een gespierde Stride-stijl a la Ftas Waller over de piano gaan, Hij bewijst voortdurend dat een pianist meer moet kennen dan noten. Zijn eigen, trouwe gitarist Freddie Green zei het zeer precies: „Basie speelt alleen dat wat er ontbreekt." BERT JANSMA Foto: René Smit Een gebaar van uw spaarbank naar alle spaarders: een gratis kalender "Kinderen in de Wereld". Een gebaar van alle spaarders naar de kinderen van Egypte: een gulle bijdrage aan de Unicef-aktie. 21 Oktober is 't Wereldspaardag. Rond die dag ontplooit uw spaarbank een aantal belangrijke aktiviteiten. Om precies te zijn: van 15 t/m 29 oktober. Komt u in die periode even langs? Er ligt een bijzonder fraaie kalender voor u klaar. Een kalender met als thema: "Kinderen in de Wereld". Een gebaar van uw spaarbank naar alle spaarders. Op elk kalenderblad staan treffende kleurenfoto's van kinderen uit alle windstreken. Kinderen zoals ze in die verre landen "betrapt" zijn door reizende fotografen. Uw spaarbank biedt u deze kalender gratis aan, zolang de voohaad strekt. Nederland helpt de kinderen van Egypte. Unicef voert in ons land een nationale aktie voor de kinderen van Egypte. Een aktie die geld bijeen wil brengen voor gezond heidszorg, scholen, watervoorziening en sociale projekten in dit arme land. Uw spaarbank haakt er, hopelijk mèt u, op in. Daarom vindt u in deze periode bij uw spaarbank een speciale "spaarpot" voor uw bijdrage aan de Unicef-aktie. Voor de kinderen van El Nasr in Zuid Egypte. Een gebaar vcm onze spaarders hier, naar die jonge mensen daar. Een bijzondere uitnodiging voor een oriëntatiereis naar Egypte. Om hen met eigen ogen te laten zien hoeveel nuttig werk met de Nederlandse bijdragen in Egypte gedaan wordt, ontvangt een tiental deelnemers aan deze aktie een uitnodiging voor een oriëntatiereis naar El Nasr in Zuid Egypte. Als u daarvoor in aanmerking wilt komen, stuur dan de kaart in die u op de gratis kalender van uw spaarbank aantreft.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9