oord wijk zit in ïnanciële zorgen Onderzoek naar water rond oude verffabriek iaad stemt in met forse Sportfondsenbad in Katwijk kampt met tekort van 120 mille Geen geld voor omleidingsweg iL#GÏO Belastingverhogingen ais Mighout beëdigd tot gemeentesecretaris aad aarzelend akkoord et hogere kosten huisvuil Aanhang wagen kantelt CDA-politici in de Bollenstreek 'Hart van WinkelhoF geopend KORTWEG LEIDSE COURANT DINSDAG 21 OKTOBER 1980 PAGINA 7 ORDWIJK Noordwijk zit in inciële zorgen. De gemeente :t in de afgelopen jaren boven ,j stand geleefd en daarvan gt men thans de rekening ge- senteerd. De financiële des- idigen van de gemeente heb- berekend, dat het batig saldo 1,2 miljoen op de begroting 1981 geleidelijk zal omslaan en nadelig uitkomst van onge- 900.000.- in 1986. Om dit te- te dekken dient volgens het aeentebestuur de voorgenomen ei in de algemene dienst tot de ft te worden teruggebracht, pendien zullen er bezuinigin- plaatsvinden op de algemene ast, het investeringsplan rdt van 45 miljoen op circa 30 joen gebracht en er staat een tingverhoging op stapel van rlijks 8 1/2%. de gemeenteraad in de komende ja- Dok op zijn verlanglijst zet, steeds zal [an moeten aanwijzen, waar het geld laan moet komen. Ook voor de ge- nte geldt, dat men een gulden maar keer kan uitgeven en als er wat ex- op tafel komt, zal iets anders moeten n. De toelichting op de meeijarenbe- ig 1981-1985 laat dan ook zien, dat in rse plannen flink het mes is gezet en [al van andere gewenste voorzienin- tot na 1985 zijn verschoven. Daar ho ender meer bij de Heemtuin, het in- ten van de Hoofdstraat tot winkelerf, ankoop van garage Beuk aan de Bin- Veg om parkeerruimte te creëren 1 het winkelgebied, de verbetering de woonomgeving van het Beeklaan- rtier en de reconstructie van belang- i verbindingswegen als de Van Berc- teg, de Van Panhuysstraat en de rles van Uffordstraat. Ondanks het schot van 1,2 miljoen op de thans aan fde zijnde begroting, lijkt de gemeente r dan zij in werkelijkheid is. In de van de zeventiger jaren volgde men :enkomstig de wens van de meerder- 'van de gemeenteraad de methodiek Ie rente van de reservefondsen, ofte- le spaarpotten van de gemeente, over ivelen naar de algemene dienst. Dit it gevolg dat de begroting voor deze er florissanter placht uit te zien, Ize in werkelijkheid was. Sommige fcleden vonden dit om boekhoudkun- echnische redenen onjuist, doch in de jtijk leken de fondsen er niet aan te- kort te komen, omdat elk jaar de soms forse overschotten op de rekeningen van de algemene dienst in de reserves werden gestort. Nu -de situatie dreigt te ontstaan, dat de rekeningen geen overschot meer zullen geven of zelfs een nadelig saldo zullen op leveren, raakt Noordwijk in last, te meer omdat belangrijke kapitaalsuitgaven voor de deur staan, waarvan de tien miljoen vergende raadhuisbouw de voornaamste is. Bij de gisteravond gehouden algemene be schouwingen van de fractievoorzitters in de raad werd op de financiële positie van de gemeente uitvoerig ingegaan. Het om slaan van het saldo van 1,2 miljoen in een tekort van circa 900.000.- vond Ru- bingh (VVD/Gem. Bel.) onaanvaardbaar. De woordvoerder van de liberalen plaat ste bij het verwachte overschot op de be groting voor 1981 kritische kanttekenin gen. Zo was het saldo onder meer verkre gen na een bezuinigingsoperatie binnen de algemene dienst ter grootte van f 400.000.-, de nutsbedrijven leverden een bijdrage aan de algemene dienst van een kleine 1.800.000.-, er is op aandringen van het CDA voor een totaal van plm. 1 miljoen gulden aan rente van de reserves aan de algemene dienst toegevoegd, en zo waren er nog wel een aantal zaken, die te zamen Rubingh tot de conclusie brachten, dat het overschot van 1,2 miljoen een volkomen scheef beeld gaf van de werke lijke situatie. Naar de mening van de frac tievoorzitter van de VVD/Gemeentebe lang viel aan verschillende onsympathie ke maatregelen niet te ontkomen en als zodanig noemde hij een besnoeiing van het wensenpakket, een verhoging van de onroerend goed-belasting (OGB), een ver hoging van de tarieven, rechten en retri buties, een beperking van de voorgeno men groei van 1% en het terugbrengen van een ambitieus personeelsplan tot het absolute minimum. Over de stijging van de lasten voor de bevolking diende men niet te dramatisch te doen, vond Rubingh. Wat de OGB betreft kwam dit voor de ge middelde burger uit op een meer-bedrag van 8,50 tot 14,- per jaar. CDA-voorman Alkemade noemde het in zo korte tijd verdwijnen van geraamde overschotten ontstellend. Hij becijferde dat het geraamde tekort op de meerjaren begroting in 1986 geen negen ton, doch ze ker/ 1,7 miljoen zou bedragen, omdat de aangehouden marge van 864.000.- als gevolg van begrotingsoverschotten er ge woon niet inzit. De suggestie van het col lege om ter vermindering van het tekort de wegaanleg van het Vinkenveld en de kosten van de riolering geheel of voor een deel ten laste te brengen van de exploita tie van het plan Vinkenveld, is voor het CDA onaanvaardbaar, kondigde Alkema de aan. Om tot een dekking van het gat in de begroting te komen, bepleitte hij een drastische aanpak van de onroerend goed- belasting. Deze heffing ligt namelijk in Noordwijk aanmerkelijk lager dan in om liggende gemeenten. Ook het startpunt van de OGB zou fout zijn geweest. Het CDA was bereid aan herstel van deze fout mee te werken en dit zou alleen al 300.000.- in het gemeentelijk laatje bren gen. Moeite had de CDA-fractie wel met een stijging van de reinigingsrechten van meer dan 5%. Het CDA ging verder niet accoord met de meerjarenbegroting 1981- 1986 wegens het ontbreken van voldoende dekkingsmiddelen. Ook vond deze fractie het kapitaalsplan voor 1981 onaanvaard baar, evenals het voorstel van B. en W. tot aanwending van de reservefondsen. De gemeente zal pas op de plaats moeten maken, meende Schaap bij het weergeven van de visie van de PvdA op het financië le beleid. De uitbreiding van het raadhuis en de hoge rentestand drukken zwaar op onze financiële positie. De woordvoerder van de socialisten bleek van oordeel, dat aan een aantal impopulaire beslissingen niet te ontkomen viel. Maar daarbij ging hij er niet van uit, dat het gehele tekort op de meerjarenbegroting met één klap dien de te worden weggewerkt Schaap verklaarde verder minder moeite te hebben met de verhoging van de onroe rend goed-belasting dan met het via een achterdeur binnenhalen van zo'n 87.- per jaar voor het centraal antenne-sy steem. De reinigingsrechten mogen van de PvdA niet meer dan 5% omhoog. Schelvis (PPR) vond dat het negatieve fi nanciële toekomstbeeld van Noordwijk sterk werd overtrokken. Naar zijn mening gebeurde dit weloverwogen om de belas tingen te kunnen optrekken. Schelvis kondigde aan dat z'n fractie geen enkele meer dan trendmatige lastenver hoging zou accepteren, afgezien van de fo rensenbelasting. Met name was ook hij ge kant tegen een rigoureuze verhoging van de reinigingsrechten. Naar de mening van de PPR was deze heffing over de bevol king niet eerlijk verdeeld. De gewone man met één zak vuil per week draait voor de kosten op die middenstanders en beter gesitueerden veroorzaken met hun veelvoud van aangeboden vuil. B. en W. zullen vandaag van antwoord dienen. uwe Wassenaarse ge- tesecretaris A. Mighout "leeft gisteravond voor 3gin van de zitting van imeenteraad zijn amb- afgelegd. ïer Mighout begon 35 jaar geleden in Wassenaar bij de afdeling financiën. Na eni ge tijd werd hij hier waarne mend hoofd en in 1952 ge meenteontvanger. In 1970 werd hij hoofd van de afde ling financiën en tevens loco secretaris. De heer Mighout wordt in de functie van hoofd afdeling financiën opgevolgd door de heer C. Groene- woud. De laatste is gistera vond tevens gekozen tot tweede loco-secretaris. SEN AAR De zeer forse verhoging de reinigingsrechten in Wassenaar - [45 procent - komt volgens de Wasse- gemeenteraadsleden hard aan bij de j. Vanuit financiële overwegingen i raad niet anders dan akkoord gaan gisteravond gehouden raadsvergade- Wel vroegen verschillende raadsleden puder C.P.M. Darning van financiën de P&ing gefaseerd in te voeren. De wet- [er bezwoor de raad dit niet te doen, om- inkomstenderving dan namelijk nog f zou worden. Door de nieuwe vuilaf- fegeling moet al een tekort van 4 ton |en gedekt. De raad ging na die argu- i door de knieën. frhoging is noodzakelijk geworden door de Puurdere vuilafvoerregeling naar Leiden, jvethouder verwacht voor de verhoging Reuring door het rijk, daar Wassenaar ge- ken is een andere regeling aan te gaan. fle burgers nog driestere verhogingen te kunnen besparen (nog eens 16 procent), heeft het college besloten de besparing, die de „proef' met het één maal vuilophalen per week per 1 januari oplevert, alvast door te bereke nen, zodat de verhoging van de premie „slechts" 38 procent bedraagt. Dit bleek voor een aantal raadsleden reden zich te beklagen over de achteruitgang in service, terwijl wel een grote verhoging wordt doorgevoerd. Men suggereerde, dat in het verleden een al te voor zichtig beleid is gevoerd. Overigens is de vui lafvoer in Wassenaar dan nog niet kostendek kend. Bijna een kwart van de kosten komt niet terug uit de reinigingsrechten. V/ethouder Bar- ning wil proberen dat geld ergens anders van daan te halen, zodat de premiedruk van de rei nigingsrechten niet te hoog wordt. PvdA- woordvoerder H.J. Goulooze signaleerde een verschil tussen de opvatting van CDA en VVD (en ook tussen de CDA-ers Otte en Schelhaas) in een eerder stadium en de verhoging die nu staat te gebeuren. CDA-fractieleider H.J. Otte was echter van mening, dat de socialist citaten uit hun verband rukte. NOORDWIJK Een gekan telde aanhangwagen heeft gis teravond om half zes zijn la-, ding, zeven ton bloembollen uitgestort over de kruising Van Berckelweg/Gooweg in Noordwijk. De chauffeur, een 40-jarige Amsterdammer, die de auto van de firma Passchier uit Noordwijk bestuurde was met bloembollen onderweg naar Frankrijk. mmsa Een delegatie van CDA tweede kamer- en statenleden heeft gisteren een werkbezoek aan de Duin- en Bollen streek gebracht. Doel van het bezoek vormde niet alleen een ontmoeting met lokale partijgenoten, maar ook een oriëntatie op de specifieke problemen in de Bollen streek. Centraal stond hierbij de bloemen- en bollenteelt en de regionale infrastructuur. De delegatie bracht 's morgens een bezoek aan de Rijnsburgse Floraveiling. 's Middags was er een werklunch rhet vertegenwoordi gers van het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek, terwijl de delegatie ook sprak met mensen uit het bollenvak. Woordvoerders van de bioembollenkwekers vroegen de CDA-delegatie onder meer areaalvergroting In de toe komstige Markerwaard. DEN HAAG/LISSE De gemeente Lisse kan zich de 'brief op poten' aan de pro vincie over de toekomstige omleidingsweg-west rond het dorpscentrum van Lisse besparen. Dit is gisteren dui delijk gemaakt door de Zuidhollandse CDA-gedepu- teerde N. Buijsert De heer Buijsert was met een delega tie van CDA-politici te gast in de Bollenstreek. De CDA-fractievoorzitter in Lisse, Harry Smith heeft tij dens de afgelopen begrotings vergadering fel uitgehaald naar het provinciale verkeers beleid. Hij verklaarde het on aanvaardbaar te vinden dat de provincie andere projecten in Zuid-Holland financiert, ter wijl de aanleg van een tweede omleidingsweg in Lisse tot 1984 moet wachten. Hij stelde dan ook voor met provinciale steun alvast de 'zuidelijke poot' van de weg aan te leg gen. „Daar hebben we geeh geld voor", zo luidde gisteren het commentaar van de gede puteerde Buijsert. LEIDSCHENDAM Behalve het onderzoeken van de bo dem van de voormalige verf fabriek Titanine naar schade lijke chemische stoffen wil het gemeentebestuur van Leidschendam zelf ook nog een onderzoek in de omliggen de wateren verrichten. Een jaar geleden werd door de raad een voorstel tot gron daankoop van de grond aan de Oostvlietweg aangehouden omdat eerst zekerheid moest worden verkregen dat zich daarin geen schadelijke stof fen bevonden. Deze week start TNO een on derzoek daarna. De fabriek zou naar elders worden ver plaatst waarna woningbouw zou kunnen plaats hebben. Dé grond zal worden onderzocht op de aanwezigheid van zware metalen als lood en verder op olieproducten als totueen en benzol. De dire$tie van Titani ne heeft verklaard ervan overtuigd te zijn dat zich in de grond geen schadelijke chemi sche stoffen bevinden. Het be drijf heeft dit jaar zelf al een onderzoek ingesteld waaruit bleek dat het grondwater ge heel zuiver was. De milieu dienst van de provincie zou- ook hoopvol over de uitslag zijn. De kosten van het TNO- onderzoek dat veertien dagen zou duren bedragen 25.000 gul den die Titanine moet betalen. Als er toch gif in de grond wordt gevonden moet deze worden afgegraven en moet er zand worden gestort. Daarna moet een nieuw TNO-onder- zoek beginnen. Titanine heeft meegedeeld door de vertraging in een netelige financiële situ atie te zijn geraakt. De directie heeft wel begrip voor de plan nen van de gemeente maar zegt geen enkele garantie te hebben dat de grond alsnog wordt gekocht. In afwachting van het onderzoek wilde men zelfs geen voorlopige overeen komst met ons sluiten, aldus Titanine. Iedere dag uitstel zou de fabriek echter veel geld kosten en bovendien onzeker heid veroorzaken bij de circa zestig werknemers. De voorbe reiding voor de nieuwe fa briek waarin al een half mil joen gulden is geïnvesteerd igt stil, „als het nog lang LEIDERDORP Burgemees ter M. A. v.d. Have heeft gis teravond het Chinees-Indische restaurant „De Pauw" in het, zoals de heer v.d. Have het uitdrukte het nieuwe hart van Leiderdorp Winkelhof, geo pend. De opening ging gepaard met het volgens Chinese traditie afsteken van vuurwerk. Het winkelcentrum wordt morgen ste weken dag en nacht ge werkt om op tijd voor de ope ning klaar te zijn. Vanavond vieren zij dit heugelijke feit met een receptie. KATWIJK Het sportfondsenbad in Kat wijk heeft een exploitatietekort van 120.000 gulden. De slechte zomer, de doorwerkende invloed van voorgaande seizoenen (terug gang in de abonnementenverkoop) en de stijgende energiekosten zijn de voornaamste oorzaken van het tekort Volgens wethouder J. van Dijk, voorzitter van de raadscommis sie financiën en economische zaken al dit negatieve resultaat alleen maar groter wor den. Gezien het dalende geboortecijfer en de grotere ontspanningsmogelijkheden die de jeugd tegen woordig heeft valt er aan dit exploitatietekort volgens de heer Van Dijk weinig of niets te doen. „Dit zijn gewoon instellingen waar elk jaar geld bij moet", aldus de wethouder. Dit standpunt werd echter niet door alle com missieleden gedeeld. De heer J. van Leeuwen (CDA): „Noordwijk en Rijnsburg beschikken momenteel ook over een eigen zwembad, zodat er een doodeenvoudige concurrentiestrijd is ontstaan. In verhouding met de omliggende ge meenten komt Katwijk er bekaaid af. Om de tekorten in de toekomst dan ook binnen de per ken te houden is of het aanpassen van de prij zen of een verbetering van het produkt noodza kelijk", aldus het CDA-raadslid. Over de aanleg van een parkeerterrein ten bate van de multimarkt Digros ontstond eveneens verschil van mening. Dit parkeerterrein met een capaciteit van 116 auto's zal aangelegd moe ten worden naast de toekomstige brandweerka zerne aan de Visserijkade. De grond blijft in het bezit van de gemeente (die ook het onder houd zal blijven betalen) terwijl het winkelbe drijf alle verbouwingskosten voor zijn rekening zal nemen. Op deze plaats zal dan tevens de benzineverkoop van de Digros worden gesitu eerd. Het commissielid H. van Mierloo (Gemeentebe langen D'66) had zijn bedenkingen ten aanzien van dit plan. „De hele situatie rond deze multi markt moet nader worden bezien. Een ongeli miteerde uitbreiding zal in de toekomst kunnen leiden tot een op zichzelf staand winkelcen trum, waardoor vele Katwijkse middenstanders in een moeilijke concurrentiepositie komen. Ook de verkeerstoename die de aanleg van een parkeerterrein tot gevolg zal hebben voor de omgeving Industrieweg/Visserijkade moet nog nader worden onderzocht", aldus het D'66- raadslid. De heer van Mierloo beloofde in de gemeenteraad op deze zaken nader te zullen in gaan. Beide agendapunten werden door de raadscom missie overigens met een positief advies aan de gemeenteraad doorgezonden. NOORDWIJK Het land goed 'Nieuw Leeuwenhorst' is morgen het toneel van een na- tuur-puzzeltocht voor de jeugd. De puzzeltocht wordt georganiseerd door het Insti tuut voor Natuurbescherming afdeling Noordwijk. Deelne-* mers aan de naar schatting twee uur durende puzzeltocht kunnen tussen half eén en twee uur starten bij de achter ingang van het landgoed aan het Westeinde. Begeleiders van kinderen tot zestien jaar zonder jaarkaart kunnen het landgoed tegen betaling van 1 gulden betreden. NOORDWIJK De Noord- wijkse afdeling van 'Philateli- ca organiseert vrijdag 7 no vember een postzegelveiling in 'De Rank' aan de Noordwijkse Golfbaan. Op de veiling wor den 900 kavels, waaronder veel Nederlands materiaal, on der de hamer gebracht Be zichtiging van de kavels voor af is mogelijk op maandag 3 november tussen zeven en tien uur en op de veilingdag zelf van drie tot een kwartier voor aanvang van de. veiling (19.00 uur). LISSE De Pluimvee-en Konijnensportvereniging Lisse en omstreken houdt op 20, 21 en 22 november een grote re gionale tentoonstelling in Ho- baho-hallen in Lisse. Een team van veertien keurmeesters be oordeeld de dieren. De dieren- expositie is te zien donderdag van 20.00-22.00 uur, vrijdag van 10.00-22.00 uur en zater dag van 10.00-17.00 uur. OEGSTGEEST De Stich ting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest organiseert deze week een aantal activiteiten voor de jeugd van vijf tot zes tien jaar. Vanmiddag kan de jeugd van zes tot en met zes tien jaar van 14.30 tot 16.00 uur in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg 9 terecht om te knutselen met herfstbladeren, papier en pijpenragers. Aan de hand van een aantal voorbeel den kunnen hele kunstwerken in elkaar worden gezet. De en tree bedraagt ƒ1,50 per per soon. Op donderdag 23 oktober wordt van 14.00 tot 15.45 uur een film gedraaid voor de jeugd van negen tot zestien jaar in de grote zaal van het Gemeentecentrum. De entree bedraagt ƒ1,50. Van 16.45 tot 17.45 uur wordt er een pop penkastvoorstelling gegeven voor kinderen van vijf tot en met negen jaar. Entree ƒ1,50. DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een 39-jarige ambtenaar van de Rijswijkse vreemdelingen dienst wegens omkoping ver oordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. De eis was acht maanden. De man werd be schuldigd van het tegen beta ling plaatsen van stempels in f laspoorten om illegaal in ons and verblijvende buitenlan ders een tijdelijk visum te ver schaffen. Overigens blijft de ambtenaar zijn aandeel in deze affaire ontkennen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7