rak eist erkenning eheer grensrivier Bonami Schrij fmachine in Irak een „potentieel ondermijnend gevaar" -f Bijeenkomst van vrije Poolse vakvereniging verward geëindigd Griekse terugkeer in NA VO succes voor VS Jieuwe leden gekozen >or Veiligheidsraad ^bezeweek Hj de melkman: ~n EG-pleidooi voor terugtrekken Israël was „vertaalfout" LEIDSE COURANT DINSDAG 21 OKTOBER 1980 PAGINA 13 «SkJT - V lit' T - V --ï'S - *V** *fc» Een Iraakse tank heeft zich langs de weg van Abadan naar Chorramsjar Ingegraven. De rookwolken op de achtergrond zijn afkomstig van een in brnad geschoten de oliepijpleiding. JLTIMATUM BAGDAD AAN SCHEEPVAARTVERKEER In dit artikel gaat de Engelse journalist James MacManus, die momenteel in Irak verblijft voor het dagblad The Guardian, in op de moeilijkheden waarmee Westerse verslaggevers in Irak worden geconfronteerd. Zoals bekend is onlangs een aantal journalisten, onder wie onze speciale verslaggever Hans Toonen, door de Iraakse autoriteiten het land uitgezet BAGDAD WIL NIEUWSVOORZIENING KANALISEREN (Vervolg van voorpagina) IASRA/BAGDAD Irak heeft A e internationale scheepvaart- JH jrereld gisteren laten weten, dat ie schepen die momenteel liggen 9%fn de omstreden maar groten- leels door Irak beheerste grens- ivier Shatt Al-Arab, met onmid- lellijke ingang de Iraakse soeve- einiteit over dit water moeten rkennen. Ieder schip dat de ri- b Ier waar het verkeer door de ^^orlog geheel tot stilstand is ge- Satomen opvaart, moet de HG* Lakse vlag voeren en de doua- Losten aan Irak voldoen. Bij uitbreken van de oorlog la gen op de rivier in totaal 60 sche pen uit 24 landen, maar een nog onbekend aantal van hen is aan het oorlogsgeweld ten onder ge gaan: Intussen gaat de strijd om de steden Chorramsjar, Abadan en Ahwaz voort. De omsingeling van Abadan is gisteren verder verstevigd maar onduidelijk is of de Iraakse troepen de stad al verder dan de buitenwijken zijn binnengedrongen. In Chorramsjar wordt in de straten ge vochten, doordat de Iraanse verdedigers hun taaie verzet blijven voortzetten. Waarnemers zijn gisteren opnieuw in hun mening dat de oorlog erg lang kan gaan duren bevestigd. Zij wijzen hierbij op het feit dat Irak op bezet Iraans ge bied een weg aanlegt voor de aanvoer van troepen en materiaal in de richting van Chorramsjar en Ahwaz. Op het diplomatieke front heeft Habib Chatti, de secretaris-generaal van de Is lamitische Conferentie, tijdens zijn be zoek aan Teheran aan ayatollah Kho- meiny voorgesteld een commissie van Mohammedaanse staashoofden te benoe men, die moet proberen een eind aan de strijd te maken. Over de reacties van Iran op dit voorstel is niets bekend, maar Chatti noemde zijn onderhoud met Kho- meiny „belangrijke en interessant". De Iraakse speciale dilpomaat Khalaf, die voor president Hoessein verschillen de landen bezoekt, heeft in Tokio bij de Japanse regering aangedrongen op Ja panse deelname aan de bemiddelingspo gingen. Khalaf reist vandaag verder naar de Chinese hoofdstad Peking. BASRA Elke morgen sleept een oud mannetje in Basra een wankel tafeltje en een gammele stoel naar buiten. Op het ta feltje zet hij een type-machine. Vervolgens neemt hij achter de type-machine plaats. Lang hoeft hij meestal niet te wachten. Al snel vormt zich voor het tafeltje een rij klanten die bij hem, uiteraard tegen een vergoeding, hun zakenbrieven laten uitty pen. Het mannetje lijkt goede zaken te doen. Bijna alle inwoners van Basra die een officiële brief willen sturen, wenden zich tot hem, niet omdat ze zelf niet kun nen schrijven analfabetisme bestaat nog slechts onder de oudere generatie maar omdat het veiliger is. Het bezit of gebruik van een typemachine is in Irak gebonden aan een vergunning die slechts spaarzaam wordt verstrekt Op illegaal typen staan hoge boetes. Dezelfde beper kende maatregelen gelden voor drukper sen en fototkopieerapparaten. Op deze manier probeert het Iraakse regime van Saddam Hoessein de verspreiding van propaganda die indruist tegen de officiële fi losofie van de - regerende Ba'ath-partij, te voorkomen. De regering zelf verspreidt zijn propaganda uiteraard via de streng gecensu reerde pers, radio en televisie. Bij het uitbreken van de oorlog verwachtte Irak een snelle overwinning te behalen op de verdeelde en gedemoraliseerde vijand en be schouwde de Westerse pers daarom als een ideale springplank om de wereld kond te doen van de opkomst van een nieuwe leider in de Arabische wereld. Tijdens de eerste da gen van de oorlog bleek deze taktiek succes vol. De berichtgeving was zelfs zo enthou siast, dat de Iraakse legerleiding tot haar ei gen verbazing hoorde dat de Iraanse stad Chorramsjar met weinig tegenstand was ge nomen. Maar toen bijvoorbeeld de Iraanse luchtmacht sterker bleek dan verwacht, kwam er snel verandering in de situatie. De verwachte overrompeling van Iran bleef uit en onder de Westerse verslaggevers vatte de sombere mening post dat de oorlog nog wel eens heel lang zou kunnen gaan duren. Geconfronteerd met ongeduldige en steeds sceptischer verslaggevers die allen beschikten over de potentieel ondermijnende typemachi ne, begonnen de autoriteiten de duimschroe ven aan te draaien. De journalisten, 300 in to taal, hadden tijdens hun korte verblijf de be perkte faciliteiten en het personeel van het ministerie van informatie geheel in hun greep gekregen. - Om het aantal verslaggevers te beperken richtten de Irakezen een beleefd verzoek tot de buitenlandse gasten te vertrekken. Maar het hielp allemaal niets. De verslaggevers waren niet van plan hun biezen te pakken. Daarop werd in Basra een beperkte censuur ingesteld. Regeringsfunctionarissen moeten nu de copij vooraf lezen om na te gaan of er militaire geheimen worden onthuld. Ditzelf de werd ook in Bagdad geprobeerd, maar snel opgegeven omdat bleek dat de aanvankelijke hartelijke betrekkingen tussen Irak en de Westerse pers gebaseerd waren op valse ver onderstellingen, aan beide kanten. Bagdad begreep weinig van de Westerse persvrijheid; de buitenlandse journalisten, die voor het me- rendeer voorbijgingen aan de cultuur en de politiek van het gastland, meenden dat hun visa hun rechten gaven die nooit hebben be staan in Irak. De betrekkingen begonnen snel te verslechteren. Dit had uiteindelijk tot gevolg dat eerverle den week alle buitenlandse journalisten op dracht kregen het land te verlaten, op een beperkt aantal journalisten en televisievers laggevers na. Sommige journalisten besloten echter stilletjes weg te sluipen en in de rich ting van Basra te vertrekken. De Irakezen, gewend als zij zijn aan de geoliede machine van een totalitaire staat, waren diep teleurge steld over zoveel ongehoorzaamheid. Hun verbazing nam nog toe toen jaloerse journa listen overtredingen van collega's bij het mi nisterie van informatie begonnen aan te ge ven. Vooral Amerikaanse televisiemaatschap pijen die elkaar onderling fel beconcurreren, maakten zich hieraan schuldig. Het gevolg van dit alles is een impasse die de regering naar verluidt wil verbreken met een nieuw plan voor de berichtgeving. Volgens hoge regeringsfunctionarissen is Irak van f»lan een groep van op zijn hoogst 50 journa- isten, allen behorend tot organisaties in West-Europa en Amerika, uit te nodigen. Deze groep zal worden toegelaten tot de frontlinies en zal niet behandeld worden als een verlenging van de officiële propaganda machine. Misschien wordt dit plan wel nooit ten uitvoer gebracht, maar zowel de pers als de regering heeft lering getrokken uit de er varingen van drie weken oorlog. En over één ding is iedereen het eens: de oorlog om de omstreden rivier die toegang verschaft tot de Perzische Golf, zal nog vele maanden gaan duren. JAMES MACMANUS/THE GUARDIAN f YORK Ierland, Spanje, Japan en Oeganda zijn gis- p door de algemene vergadering van de VN in de Veilig- jsraad gekozen, maar de Latijnsamerikaanse zetel is va- 1 gebleven, ook toen Cuba zich terugtrok en zo de weg pcheen voor Costa Rica. I Rica kwam evenwel bij de eerste stemming één stem te Ivoor de noodzakelijke tweederde meerderheid, rte en Ierland werden respectievelijk met 109 en 107 stern- uit de Westerse groep gekozen als opvolgers van Noorwe- (n Portugal. In de Aziatisch-Afrikaanse groep werd Japan 141 stemmen gekozen als opvolger van Bangladesj en Oe- a met 134 stemmen als opvolger van Zambia. ADVERTENTIE- Jthedraal van laan gesloten riai I edt iAN Toeristen en ngers zullen het groot- deelte van de kathedraal Milaan de komende zes niet kunnen bezoeken t de marmeren pilaren aan een restauratie toe, stauratie van de pilaren It cathedraal, die uit de iende eeuw dateert, zal 27 miljoen gulden kosten. Een fraai opgetuigde Lech Walesa, leider van de vrije Poolse vakbondsorganisatie Solidariteit, ont vangt bij de aanvang van een bijeenkomst van vrije vakverenigingen in Silezië de eretekenen van het mijnwerkersschap uit handen van J. Sienkiewicz, een \an de leiders van de bond van mijnwer kers. JASTRZEBIE-ZDROJ De eerste bijeen komst van de vrije Poolse vakverenigingen in de Silezische mijnstad Jastrzebie-Zdroj is gisteren in een grote verwarring geëindigd. Een meerderheid was voor een algemene staking, maar voor het tot stemmen kwam, sloot vakbondsleider Lech Walesa de bijeen komst Naar de deelnemers zeiden, waren de „gema tigden" onder aanvoering van Lecb Walesa in de minderheid. Deze minderheid is van me ning, dat de omstreden statuten van de federa tie niet herschreven moeten worden, maar ook geen proteststaking uitgeschreven moet wor den. Zoals bekend weigeren de gerechtelijke autoriteiten in Warschau de vrije vakbond Sol- dariteit te registreren, zolang de leidende rol van de communistische partij niet expliciet wordt erkend. Een meerderheid van de comité leden was evenwel voor een proteststaking, om zo de registratie af te dwingen. Walesa sloot de bijeenkomst wegens „andere verplichtingen" alvorens het tot een stemming kon komen. LUXEMBURG De voorzitter van de Europese ministerraad, de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Thorn, heeft nooit gezegd of willen zeggen dat Israël zich uit alle sinds 1967 bezette gebieden moet terugtrekken. Dit is in Straatsburg verno men. Dat een dergelijke uitspraak toch is vervat in het rapport dat minister Thorn na zijn reizen door het Midden-Oosten heeft uitgebracht aan het ministerscomité van de Raad van Europa, is het gevolg van een fout van de vertaaldienst van de Raad. In de Franse versie van het rapport worden woorden gebruikt, die de suggestie wekken dat Thorn na de rondreis de conclusie heeft getrokken, dat de terugtrekking van Israël uit alle bezette gebie den noodzakelijk is. Tot op heden werd door de EG echter altijd over „bezette gebieden" gesproken, waarbij door het weglaten van het lidwoord de mogelijkheid bestond en volgens Straats burg nog steeds bestaat dat de EG instemt met een Israëlische terugtrekking uit een deel van de bezette gebieden. ADVERTENTIE- Eerlijke wijnen voor dke dag, In rood, rosé, wit (demi-sec en see). Met vakmanschap en uiterste zorg behandeld. Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. Vierde kandidaat Labourleiding LONDEN De 66-jarige Britse socialist Michael Foot is nu ook kandidaat- Labourleider. Dat heeft hij gisteravond wereldkundig gemaakt Foot is vice-leider van Labour. Hij staat links van het cen trum. In 1976 was hij de be langrijkste tegenstander van Jim Callaghan voor de opvol ging van Harold Wilson. Foot kreeg toen 137 stemmen; Cal laghan overwon met 176 stem men. Foots kandidatuur betekent, dat er nu'vier kandidaten zijn voor Callaghans opvolging. BRUSSEL De terugkeer van Griekenland in de militaire organisatie van de NAVO gisteren ging de plancommissie van de NAVO met het voorstel akkoord is voor al voor de Verenigde Staten een belangrijk succes. Ze betekent een versterking van de Amerikaanse positie in Europa als reactie op veronderstelde Russische machtsuitbrei ding en de onzekere ontwikkelingen in de Islamitische (olie-exporterende) wereld. Een volgende etappe in Washington's NA-' VO-politiek wordt de poging om Spanje tot de alliantie te toe te laten treden. Dat Griekenland is kunnen terugkeren in de NAVO zonder dat er ook maar iets is weggeno men van de oorzaken van het Heleense vertrek in 1974 (de kwestie-Cyprus), is een gevolg van uiteenlopende internationale ontwikkelingen en van het persoonlijk optreden van de Ameri kaanse NAVO-opperbevelhebber in Europa, generaal W. Rogers. Deze rustige onderhande laar wist vorige week de Griekse regering en de Turkse leider generaal Evren ertoe te bewe gen hun conflicten binnen NAVO-verband te bespreken. De geschillen over Cyprus en de Aegeïsche zee zijn nog geenszins beslecht, maar maken veel meer kans op een oplossing nu de Grieken de NAVO-drempel weer hebben over schreden en de Amerikanen heel concreet met het „wisselgeld" van militaire bases en wapen- hulp kunnen werken. Met name over de verde ling van de Aegeïsche zee tussen de comman do's van de zee- en luchtmachten van Grieken land, Turkije en de V.S. moet als eerste worden onderhandeld. De Griekse regering heeft be lang bij een snel en gunstig resultaat, want vol gend jaar zijn er parlementsverkiezingen, waar bij de resultaten van de onderhandelingen met de VS en Turkije zwaar zouden kunnen mee tellen. Mo jsov zit Joegoslavische C.P. voor BELGRADO De 59-jarige advokaat, oud-diplomaat en journalist Lazar Mojsov, is in Zagreb benoemd tot nieuwe voorzitter van de Joegoslavi sche communistische partij voor een periode van twaalf maanden. Mojsov, een Macedoniër, is in juni 1979 lid geworden van het beleidsbepalende presidium van de partij en vervangt in zijn nieuwe functie de 60-jari- ge Stefan Doronsjki. Mojsov is al sinds het begin van de oorlog 1940-1945 een fervent aanhanger van Tito geweest. Na de oorlog was hij hoofd van de afdeling propa ganda in Macedonië. Hij is voorts officier van justitie, krantendirecteur, ambassa deur in de Sovjet-Unie, Oos tenrijk en de VN geweest, als mede vice-minister van bui tenlandse zaken van Joegosla vië. Tampons in VS krijgen bijsluiter WASHINGTON De Ameri kaanse keuringsdienst voor waren (FDA) heeft aanbevo len dat producten van tam pons hun product voortaan voorzien van een waarschu wing, gezien mogelijke risi co's voor de gezondheid. In de waarschuwing moet ko men te staan dat de kans om tijdens de menstruatie een door bacteriën veroorzaakte ziekte te krijgen - die neer komt op hoge koorts, diarree, het mogelijk in een shock-toe stand geraken, soms gevolgd door de dood - verminderd kan worden door tijdens de menstruatie slechts af en toe tampons te gebruiken. Een en ander is gevolgd op be richten dat vrouwen die het alleen in de V.S. te verkrijgen merk tampons „Rely" gebrui ken, voor deze ziekte vatbaar der zijn. Dit merk is in de V.S. door de fabrikant uit de markt genomen. Het is in Nederland nooit in de handel geweest DDR draait reisbeperking niet terug WEST-BERLIJN De DDR heeft maandag een Westber- lijns verzoek van de hand ge wezen om de verhoging van het bedrag dat Westerse bezoe kers moeten omwisselen wan neer zij naar de DDR gaan, ongedaan te maken. Een vertegenwoordiger van het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken, Walter Miiller, had het verzoek „in- mening in de binnenlandse aangelegenheden van de DDR" genoemd, aldus een woordvoerder, het aantal Westberlijners dat sinds het van kracht worden van de verhoging van een bezoek aan het Oostelijke stadsdeel heeft gebracht is gehalveerd. De nieuwe regeling is niet van toepassing op buitenlandse di plomaten die in West-Berlijn zijn geaccrediteerd. Blokkade Bayer geëindigd LEVERKCSEN De milieu beweging Greenpeace heeft de een week oude blokkade van schepen die industrieel afval van de chemische reus Bayer naar de Noordzee brengen om te dumpen, beëindigd. Een woordvoerder van Green- pace deelde mee dat men ge hoorzaamt aan de gerechtelijk bevel de blokkade te beëindi gen op straffe van boetes van maximaal een half miljoen mark subsidiair zes maanden gevangenisstraf. Verbannen burgemeesters niet naar Israël RAMALLAH Israëlische autoriteiten hebben besloten de twee uit de bezette Jor- daanoever verbannen Pales tijnse burgemeesters geen toe stemming te verlenen naar huis terug te keren. Dat heeft hun advocaat, mevrouw Feli cia Langer, gisteren bekendge maakt. Een speciaal militair hof ver wierp het beroep van burge meester Fahd al-Kawasme van Hebron en Mohammed Milhem van Halhogl tegen hun uitwijzing in mei dit jaar. Jiri Polak vraag asiel in Duitsland FREIBURG De Tsjechoslo- waakse dissident Jiri Polak heeft in West-Duitsland asiel aangevraagd. Polak kwam in oktober in de Bondsrepubliek aan, nadat hij was uitgewezen uit Tsjecho-Slowakije. Zijn Tsjechoslowaakse nationaliteit is hem ontnomen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13