nifil-deelname gaat en koste van NAVO-taak Smaak voor twee. Caballero Filter. ieweging tegen kernenergie verder versterkt IIVV-DIRECTEUR H J. NEUMAN: Transcendente Meditatie stuurt justitie op NCRV af iCTIE-VOERDERS DODEWAARD CONCLUDEREN: Laten we de eer aan onszelf houden en vertrekken VRIJGEZELLEN WILLEN LAGERE AOW-PREMIE Fabriek bij PTT-kantoor moet weg uit Groningen Nederlanders gewond bij busongeluk in Zweden „ZELFMOORD" IN SCENE GEZET Werkonderbreking KLM nog niet van de baan weer NNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 21 OKTOBER 1980 PAGINA 11 !N HAAG „Is het geen tijd dat derland overgaat tot de vorming i een of meerdere landmachteen- len die het dienen als VN-vredes- :ht niet als neventaak zoals tenteel het geval is maar als ifdtaak hebben. Deze eenheid zou moeten bestaan uit soldaten, die gewone dienstplicht al hebben ld". Dit zei de heer H.J. Neu- directeur van het Nederlands ;ituut Voor Vredesvraagstukken "V) gisterenmorgen in Den tijdens een studiedag van het 1 over VN-vredesmachten, Uni- en Nederland. De bijeenkomst georganiseerd ter gelegenheid het tienjarig bestaan van het In- lut voor Vredesvraagstukkèn. ïheer Neuman hij was een van de sprekers op de bijeenkomst .on- itreepte het belang van een aparte l-macht met het argument, dat de dige aanwezigheid van Nederlandse >pen in Zuid-Libanon ten koste gaat de uitvoering van de Nederlandse 70-taak. Van de zeven infanterie- bataljons in ons land zijn er twee zoda nig bij Unifil betrokken, dat zij niet di rect voor NAVO-taken kunnen worden ingezet, aldus de heèr Neuman. Hij be nadrukte echter, dat die VN-vredes- macht geen aparte strijdkracht mag worden, in die zin dat dienstplichtigen er apart voor worden opgeleid en voor de buitenwereld het beeld zou ontstaan van .twee Nederlandse legers: een voor de verdediging van het eigen land en een voor het vervullen van opdrachten van de Verenigde Naties. Een dergelij ke situatie zou volgens de heer Neuman tot spanningen binnen de strijdkrach ten zelf aanleiding kunnen geven. Een tweede discussiepunt op de NIVV- bijeenkomst was de (on)mog§lijkheid voor Nederland om de rond 800 militai ren uit Zuid-Libanon terug te roepen. Dr. Baehr, secretaris van de Wetenr schappelijke Raad voor het Regerings beleid (WRR) en voorheen hoogleraar- Internationale Betrekkingen aan de Universiteit van Amsterdam, gaf een aantal criteria bijvoorbeeld een ver hevigde strijd in het Unifil-gebied op grond waarvan eventueel kan wor den besloten het detachement daar weg te halen. (Ijt december moet overigens worden besloten of het Nederlandse Unifil-mandaat opnieuw met een jaar wordt verlengd.) De heer Neuman wees er op, dat de modern en goed uit geruste Nederlandse troepenmacht in Zuid-Libanon in feite Unifil draagt zo dat, als de regering besluit het mandaat om wat voor reden dan ook niét te ver lengen of de troepen terug te trekken, het bestaan van de hele VN-vredes macht op losse schroeven komt te staan. Het terugroepen van de Neder landse soldaten beschouwt hij daarom als een zeer moeilijke zaak. De heer Neuman werd hierin bijgevallen door de heer J. G. Schumacher, voormalig plaatsvervangend directeur van de Field Operations Division van de Vere nigde Naties en uit dien hoofde verant woordelijk voor de algehele planning van de VN-vredesmachten. Kolonel J. Tjassens tensotte, enige tijd commanderend officier bij het Neder landse Unifil-detachement, ging nader in op de moeilijke positie waarin de VN-macht in Libanon, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de VN-waarnemers op Cyprus, verkeert. Op Cyprus zijn beide partijen met de aanwezigheid van de troepen akkoord gegaan. In Zuid-Liba- bon daarentegen wordt de aanwezig heid van de VN-macht door verschil lende partijen betwist. Daar komt nog bij dat het Unifil, ondanks de herhaal de beschietingen door met name de mi litia van majoor Haddad, niet of nau welijks wordt toegestaan zelf naar de wapens te grijpen. Overigens is kolonel Tjassens niet ontevreden over de ma nier waarop de VN-macht zijn taak uit voert. Hij vindt het van groot belang dat Unifil zich weet te handhaven en door het feilloze rapportage-systeem vrijwel elk schot dat valt zeer spoedig ook buiten Zuid-Libanon bekend is. Hierdoor ontstaat een publieke opinie en kan politieke pressie worden uitge oefend. En dat zijn, volgens de kolonel, wapens die in Zuid-Libanon in zekere zin doeltreffender zijn dan tanks en kannonnen. Commissie Jaar gehandicapten geïnstalleerd In Den Haag is gisteren door staatssecretaris Veder-Smit. de Na tionale Commissie „Internationaal Jaar van de Gehandicapten" geïnstalleerd. Bij de plechtigheid in de Ridderzaal was onder an deren Prinses Juliana aanwezig. Zij is erevoorzitter van de Natio nale Commissie. Voorzitter is dr. L. B. J. Stuyt, oud-minister van volksgezondheid (op de foto rechts naast de prinses). Hoogleraar levert helft salaris in UTRECHT Een hoof- leraar van de Katholie ke Theologische Hoge school Utrecht, die ano niem wil blijven, heeft vijftig procent van zijn salaris „ingeleverd" met de voorwaarde, dat het geld voor de KTHU zal worden gebruikt. De minister van Onder wijs heeft hierin toege stemd. Met het vrijgeko men geld worden twee on- derzoéksposten gefinan cierd. De hoogleraarsala rissen aan de KTHU zijn gelijk aan die van bijzon-, dere hoogleraren aan de o- penbare universiteiten. HILVERSUM De Nederlandse Stichting Transcendente Medi tatie overweegt ge rechtelijke stappen te gen de NCRV bij uit zending hedenavond van de rubriek „Niet te geloven" van Sipke v.d. Land. Hierin ko men beelden voor van een vechtpartij, die heeft plaats gehad bij de opnamen voor dit programma. Tegen deze beelden richt zich het bezwaar van TM. Transcendente Medi tatie stelt, dat Sipke v.d. Land haar niet heeft kunnen overtui gen van de oprecht heid van zijn bedoe lingen. Om deze re den gaf zij geen me dewerking voor opna men in het internatio nale TM-centrum in Zwitserland. Toen de opnameploeg daar toch verscheen, werd deze verzocht heen te gaan. Omdat hieraan geen gevolg werd ge geven.' ontstond een handgemeen. TM-Ne- derland heeft het uit zenden van deze beel den verboden en dreigt met een klacht bij de justitie. De NCRV zag hedenoch-. tend echter geen aan leiding genoemde beelden,uit de docu mentaire te verwijde ren. iDEWAARD Aanhangers van verschil- le strategieën in de strijd tegen de kerne- ie hebben elkaar nu gevonden in één ac- Dat is, zo vinden de actievoerders y|f, één van de belangrijkste winstpunten 9b de gisteren beëindigde blokkade van .de l ncentrale in Dodewaard. Op een gistera- 1 gehouden persconferentie beklemtoon- woordvoerders van de actieleiding >rts dat de discussie over kernenergie op- EN uw een krachtige impuls heeft gekregen. de houding van de Dodewaardse bevolking mover de blokkade is tijdens de actie duide- een kentering gekomen, aldus de ervaring van de anti-kernenergie activisten. De aan- ikelijke vijandigheid sloeg om in een sym- hie die zich gisteren zelfs uitte in een stroom geschenken, waaronder kleding, voedsel en men. Ernstige hinder ondervond men wel allerhande zendamateurs die de communi- via de portofoons verstoorden en ook de mdingen van de illegale actie-zender „Ra- Kctief" bemoeilijkten. Tot beëindiging van Ktie is uiteindelijk besloten omdat het aan- iemonstranten zo sterk was uitgedund dat 1 effectieve blokkade niet meer mogelijk Dit verloop weet men voor een belangrijk aan de erbarmelijke weersomstandighe- Waarnemend burgemeester Bergh van Dode waard complimenteerde gisteravond zowel de actievoerders als de M.E.-pelotons voor hun be heerst optreden. Hoeveel M.E.-ers er nu precies zijn ingezet, is geheim gehouden. Volgens be trouwbare schattingen zouden het er 2000 zijn kernenergie activisten hebben geprobeerd de M.E.-ers van tevoren over de achtergronden van de actie te informeren. Kolonel G. Feijl- brief van de rijkspolitie heeft beide partijen hiervan weerhouden. De GKN wilde brochures ronddelen, waarin er zondermeer van wordt uitgegaan dat de kerncentrale een onmisbare bijdrage levert aan de electriciteitsvoorziening in ons land. „Een aantal mensen dat, tegen alle democratisch genomen besluiten in, actie voert om Dodewaard tot sluiten te dwingen, neemt het recht in eigen hand", zo staat voorts onder meer in de brochure die uiteindelijk in de cen trale bij het overige voorlichtingsmateriaal is neergelegd. De gemeentereiniging van Dodewaard is gister avond onmiddellijk begonnen met het oprui men van de bergen vuil, plastic zeilen, achter gebleven demonstratie-borden en uitgebrande kampvuren. De politie denkt nog twee dagen nodig te hebben voor het verwijderen van al het materieel rond de centrale. 99 ver boven de knie is te zien Ike kleur pantalons ze dragen, vijf jongelui uit Diemen, die be- zijn hun bungalowtent in te en. Bij elke stap die ze doen je. een soppend geluid. Wat etmaal eerder nog een redelijk ogende grasmat leek, is maan- ochtend, na de overweldige re- val van de vorige avond, veran- ~d in een onbeschrijflijke mod- brij. Laarzen dragen de jonge niet. Welnee, wie had er nou gerekend dat het zulk weer zou rden gisteravond?", zegt een het vijftal. „Trouwens, laar helpen ook al niet zo gewel- voegt hij er, wijzend op de ding van de verslaggever, aan Hij heeft gelijk. is maandagochtend. We staan op tentenkamp bij een enorm zand- vlak bij het dorpje met de toepas- jke naam Slijk Ewijk, waar de erende pakweg 2.000 actievoer-' die tegen de Dodewaardse kern centrale demonstreren de nacht of een deel daarvan hebben doorge bracht. De chaos is er compleet. Her en der staan auto's, soms tot de assen in de kliek gezakt. Zelfs een Landro ver met vierwiel aandrijving blijkt niet tegen de viezigheid opgewassen. Een honderdtal demonstranten staat tussen de tenten in heftig te discus siëren. Het gaat over een pas omge roepen bericht dat iedereen wordt verzocht naar de drie blokkades bij de kerncentrale te gaan, om daar massaal te beslissen of de blokkades zullen worden opgeheven dan wel worden gehandhaafd. Er wordt ge mord, gescholden en gevloekt; dat laatste door actievoerders die nog maar net na een doorwaakte en door- weekte nacht lagen te pitten en die ruw uit hun slaap werden gewekt. De kern van de discussie gaat over het feit, of nu echt wel het moment is aangebroken een punt te zetten ach ter de blokkadeactie onder het motto „Dodewaard moet dicht". Uit de me dedelingen vaij de radiozender van de actievoerders. Radio Actief, wordt, wel duidelijk dat de meerderheid van de demonstranten het zo wel welle tjes vindt. Wie op het tentenkamp om zich heen kijkt ziet die conclusie be vestigd worden uit het gedrag van zeer velen: tenten worden in ijltempo afgebroken en in rugzakken, op ba gagedragers of in autokoffers ge propt. We houden het wel voor ge zien zeggen de Diemenaren. „Het is een geweldige actie geweest, die de zaak van de strijd tegen de kernener gie enorm goed heeft gedaan is hun conclusie. „Er is niet een klap geval len en dat willen we graag zo hou den. We hebben tot v?r in het buiten land aandacht gekregen en we heb ben heel wat discussie over de ker- nernergie en alle gevaren die eraan vastzitten, op gang gebracht. 'Wij heb ben de hele tijd het initiatief in han den gehad. Dat moeten we niet over dragen aan de politie. Laten we nu de eer aan onszelf houden en er mee ophouden. Wat kunnen we met de blokkadeacties nog meer bereiken? Het is nu tijd voor andere, kleinere prikacties her en der in het land", is de mening die ook uit andere groep jes vertrekkenden opklinkt. Niet iedereen op de geïmproviseerde kampeerplaats is het daar mee eens. Een van de actie-coördinatoren weet te vertellen hoé dat komt: „Met name degenen die gisteravond onder de er barmelijkste weersomstandigheden op de blokkades hebben gezeten vin-, den, dat we nu het mooi weer aan het worden is niet de moed moeten opgeven. Ja, wij kunnen ons dat best indenken, maar we vinden toch dat we de zaak vanuit een ander stand punt moeten bekijken. Onze blokka des hebben op dit moment het maxi male opgeleverd dat ermee haalbaar was. Het voorstel is daarom, de blok kades op te schorten. Het zal straks in de basisgroepen ter plaatse worden besproken De café- en restaurantbedrijven in Dodewaard hebben gouden dagen be leefd. In een herberg op de dijk bij Dodewaard is het zo druk, dat zelfs dé borrels er in plastic bekers worden aangereikt. En dat terwijl de prijzen veelal duidelijk hoger liggen dan in de dagen voor de grote actie. Een res tauranthouder, in Andelst, blijkt er niets voor te voelen actievoerders in zijn etablissement te ontvangen. „Wegens reservering gesloten", staat op een kaart achter de ruit. Dat blijkt domweg gelogen te zijn. Binnen zit ten enkele keurige heren en een dame achter de tap laat weten dat mensen van de pers van harte wel kom zijn. De keurige heren slaken afkeurende kreten over de actievoer ders en hun actie. „Ze hebben nog helemaal niets gepresteerd in deze maatschappij", roept eentje. „Laat ze eerst maar eens aan het werk gaan en wat verdienen voordat ze zo'n grote bek opzetten. En laat ze er dan meteen bijvertellen hoe het dan wel moet als we geen kernenergie mogen gebruiken RINK DROST gisteren in een telegram aan minister j zaken aangedrongen op het afschaffen van de plicht aww- premies (weduwen- en wezenwet) te betalen en verlaging van de aow-premie voor ongehuwden. De bond wijst op een uitspraak van de Tweede Kamer die van mening is dat geen premie volksverzekeringen verschuldigd dient te zijn voor personen die geen zelfstandig recht hebben op een uitkering. „Ongehuwden betalen echter aww- en aow-pre mie, terwijl ze geen, respectievelijk een verhinderd recht heb ben op de gelijknamige uitkeringen", zo stelt de bond. Procureur-generaal: NIETS TE DOEN AAN KLACHT OVER ZENDERGROOTE KEYSER AMSTERDAM De procureur-generaal bij de Hoge Raad kan niets doen aan de klacht van een Amsterdamse zenda mateur over de illegale zender in het gekraakte pand De Groote Keyser in de hoofdstad. De zendamateur had aangedrongen op vervolging van de minis ters van justitie en binnenlandse zaken en de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, omdat zij naar zijn mening verant woordelijk zijn voor het beleid in deze kwestie. Vervolging, al dus de PG, is echter alleen mogelijk bij Koninklijk Besluit of bij besluit van de Tweede Kamer. GRONINGEN Met grote meerderheid heeft de Groningse gemeenteraad gisteren besloten dat de fabriek van gewasbe schermingsmiddelen Aagrunol niet in de stad thuishoort en dat er alles aan moet worden gedaan om de fabriek "aar el ders over te plaatsen. De werkgelegenheid was het belangrijkste argument voor de ge meenteraad. Naast de fabriek namelijk, waar giftige stoffen vrij komen tijdens de produktie van de beschermingsmiddelen, moe ten de tijdelijke kantoren voor de Centrale Directie van de PTT worden gebouwd. Zoals bekend wordt de Centrale Directie uit Den Haag overgeplaatst. TNO- en hndere rapporten hebben in middels uitgewezen dat er vergaande risico's verbonden zijn aan het huidige functioneren van het bedrijf. KUNGAELV Vijftien Nederlanders zijn gisteren gewond ge raakt bij een busongeval in de buurt van het Zweedse Kungaelv (bij Goteborg). Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur wilde uitwijken voor een tegenligger. De vijftien passagiers werden in een ziekenhuis opgenomen, maar zes van hen zijn inmiddels ontslagen. De overigen liggen nu nog met botbreuken in het zie kenhuis. tvaartmr.Romme ,de kerk van de Heilige Johannes In Oisterwijk is gisteren de H. Mis van Requiem opge- gen voor de onlangs overleden minister van staat prof. mr. C. P. M. Romme. Op de foto 'ens het binnendragen van de kist v.l.n.r. minister Albeda, minister Wiegel, premier Van 1 en minister Scholten. EMMEN Een 2^-jarige fysio-the rapeut uit Eramen heeft gisteren bekend zijn 26-jarige vrouw door ophanging te hebben gedood. Aanvankelijk dacht de politie dat de vrouw zelfmoord had gepleegd, maar tijdens het onderzoek bleek dat dat niet het geval kon zijn. Sectie wees namelijk uit dat het slachtoffer her senletsel had. De Emmenaar heeft tegenover de po litie verklaard dat hij in een vlaag van woede zijn vrouw een harde klap heeft gegeven, waardoor zij buiten bewustzijn raakte. Gevoed door slui merende echtelijke moeilijkheden heeft de fysio-therapeut zelfmoord in scène gezet door zijn vrouw aan een touw op te hangen aan de trap. Ver volgens alarmeerde hij de politie en vertelde dat zijn vrouw de nand aan zichzelf had geslagen. VDANKS GESPREK VLIEGERS DIRECTIE HIPHOL Afgevaardigenden van verenigingen van verkeersvliegers boordwerktuigkundigen praten 'r?en op het hoofdkantoor van de in Amstelveen met de KLM-di- :tie over de omstreden cockpit voor Airbus A310. Dat de verenigingen t het gesprek hebben ingestemd be- fcöt echter niet dat de aangekondig- Werkonderbreking van de baan is, beeft een woordvoerder laten weten. In de brief aan de KLM-directie waarin op de uitnodiging tot het gesprek wordt ingegaan, uiten de vliegers forse kritiek op de vliegdienst van de KLM. Zij verwij ten deze dienst een „afwijkend communi catiegedrag waardoor belangrijke feiten niet of verdraaid bij de directie overko men". In tegenstelling .tot hun eerder gedane toezegging zullen de Duitse verkeersvlie gers irioeten afzien van een werkonder breking samen met hun Nederlandse, Bel gische en Oostenrijkse collega's. De inter nationale federatie van verenigingen van verkeersvliegers Ifalpa, heeft de Neder landse verkeersvliegers steun toegezegd bij de voporgenomen werkonderbreking. De Ifalpa noemt de werkonderbreking „een actie die het beleid van de Ifalpa on derschrijft". ADVERTENTIE. Illllllllilllllllllllllllllllll Kans op een geheel droog et maal: 50 procent ZACHT WEER DE BILT - Een zóne met veel bewolking is vanpacht met plaatselijk wat lichte regen of motregen ons land binnenge drongen. Tot nachtvorst is het dan ook niet meer gekomen. De lucht waarin we ons nu be vinden is vochtig en tamelijk zacht. Als de bewolking breekt, kan het zelfs nog wel een graad of zestien worden. Morgen dringt in de loop van. de dag een nieuwe wolkenzö- ne tot ons land door. Uit deze bewolking zijn buien mogelijk. In geheel Europa is het weer tamelijk zacht. Alleen in Noord-Skandinavië komt vorst van enige betekenis voor. Ook na morgen blijft het weer in ons land zacht. Vooruitzichten voor donder dag: Veranderlijke bewolking en waarschijnlijk weinig re gen. Middagtemperatuur onge veer 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 9 gra den. Max. temp.: omstreeks 13 gra den. Kans op een droge periode Weersgesteldheid van gisteren Mai Neer- Amsterdam Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vlissingen Z.-Limburg Barcelona Luxemburg Zurich Casablanca Las Palmas regen geh.bew.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11