Sta-caravans moeten weg in de winter Uitstekend optreden Flavium Geresta ureerde Rhynenburcher molen weer in werking gesteld^ Enerverend spel bij badmintontoernooi b.c. Apollo Bollenmarkt drukbezocht Gemeentebode Steen voorden haalt 25.000-ste bruidspaar in KORTWEG 'Moet je horen' vol hoogtepunten REGIO LEIDSE COURANT NOORDWIJK De gebruikers van sta-caravans op de camping „The Re laxing Crow" in hit Langeveld lig gen overhoop met het gemeentebe stuur van Noordwijk. En met hen de kampeerbazen Van Nobelen en Heemskerk, die het terrein exploite ren. Deze hebben op grond van de plaatse lijke kampeervoorschriften van de ge meente een vergunning gekregen om op hun terrein maximaal 120 sta-cara vans toe te laten. Aan de vergunning verbond de gemeente echter de voor waarde, dat dertig van deze recreatie verblijven het jaar rond aanwezig mo gen zijn en dat de rest van de caravans van 1 november tot 1 april dient te ver dwijnen. Deze conditie zit zowel de ei genaar/gebruikers vah de sta-caravans als de campingexploitanten danig dwars. „The Relaxing Crow" is een nog be trekkelijk nieuw recreatiecentrum, waarop niet alleen veel aandacht is ge schonken aan sanitair en dergelijke voorzieningen, maar ook aan beplan ting en verdere aankleding van het ter rein. Daarnaast zijn er heel wat cara vanbewoners, die om hun zomerver blijf tuintjes en terrasjes hebben aange legd of de directe omgeving van de ca ravan op andere wijze hebben ver fraaid. „Als we elk jaar onze caravans moeten weghalen gaat de beplanting eraan", zeggen de recreanten", en die laat zich niet moeilijk weer herstellen". Bovendien worden zij op hoge kosten gejaagd, want een opslagplaats voor de sta-caravans elders, zo die al te vinden is, kost een fors bedrag en daarbij ko men nog de kosten van het transport vice versa. Een ander euvel is, dat de sta-caravans bij het vervoer soms schade oplopen en een beetje schade aan bet dak komt toch al gauw op zo'n vijfhonderd dui zend gulden reparatiekosten, vertelde voorzitter Leen Brechthausen van de Landelijke Organisatie van Kampeer ders, die voor de benarde campingbe woners in de bres is gesprongen. Wie draait er voor deze schade op? Niet de gemeente, maar de eigenaar van de ca ravan. Verder is het ieder jaar ontkop pelen van de aansluitingen voor gas, water en electriciteit ook geen lollige bezigheid. De maatregel van de gemeente is geba seerd op overwegingen van ruimtelijke ordening. Men wfl het landschap zoveel mogelijk open houden en het gebied niet laten ontsieren door een groot aan tal bij elkaar staande tijdelijke woon verblijven. Behoud van landschap en milieu zijn op zichzelf respectabele za ken, maar in deze situatie is het de vraag of het toegepaste geneesmiddel niet erger is dan de kwaal. Een uitge strekt kampeerterrein met allerlei rom melige resten op de plaatsen waar "s zomers caravans hebben gestaan, ge paard met geschonden tuinen en be plantingen tast het aanzien van het landschap wellicht nog ingrijpender aan. De verontruste recreanten en ook de exploitanten van „The Relaxing Crow" hebben inmiddels tegen de beperking in de vergunning van de gemeente een AROB-beroep ingesteld. Hoezeer deze zaak bij hen leeft, bleek uit de massale opkomst bij de hoorzitting op het raad huis. De tribune en de raadzaal was tot de laatste stoel bezet en verschillende van heinde en ver gekomen mensen moesten met een staanplaats genoegen nemen. De commissie voor algemene bestuurszaken onder voorzitterschap van het raadslid Alkemade hoorde de bezwaren aan. Mr. Hamer, die de cam pingexploitanten vertegenwoordigde - Van Nobelen en Heemskerk waren er zelf ook - vocht het standpunt van de gemeente op praktische en juridische gronden aan. Voor hem was het de vraag of de gemeente wel bevoegd was beperkende voorwaarden in de ver gunning op te nemen, terwijl hij ook de 'noodzaak daarvan betwistte. Brechthausen en Verboom (afgevaar digde van de kampeerderscommissie) brachten een reeks van argumenten naar voren om aan te tonen dat de ge meente over de schreef was gegaan. Thans ligt er een arrest van de Hoge Raad, waarin wordt uitgesproken dat het de gemeente niet toegestaan is te bepalen, dat caravans ieder jaar moeten worden verwijderd, aldus de voorzitter van de Landelijke Organisatie. Ver boom trachtte met voorbeelden te be wijzen dat de kampeerverordening van de gemeente reeds lang is verouderd. Als de provincie geen beperking oplegt, waarom doet de gemeente het dan wel? Aangezien de verordeningen van een hogere overheid plegen te preveleren, kwam ook Verboom tot de conclusie, dat de gemeente buiten haar boekje was gegaan. Brechthausen en Verboom tekenden voorts protest aan tegen het feit, dat zij niet alle stukken in deze AROB-zaak ter inzage hadden gekre gen. „Er lag alleen de brief van mr. Hamer, de andere stukken kreeg ik niet te zien, omdat ze voor intern ge-, bruik bestemd waren". Dit is in strijd met de Wet Openbaarheid van Bestuur, zei Brechthausen. Hoe het advies van de raadscommissie zal luiden, is niet bekend, al bleek uit de reactie van een der commissieleden, dat dit advies niet eenstemmig zal lui den. Molenkamp neemt afscheid OEGSTGEEST Na een Latijnse hoogmis in de Wil- librordkerk te Oegstgeest to gen vele parochianen gister middag naar „'t Camphuys" om afscheid te nemen van koster Kees Molenkamp. Ongeveer 27 jaar heeft hij de parochie trouw gediend. Namens het kerkbestuur werd de scheidende koster toege sproken door'de heer Spieks- ma. Een en ander resulteerde in het overhandigen van een enveloppe met inhoud. „Wij hebben uw 25-jarig jubileum riog niet zo lang geleden uit bundig gevierd, wij moeten het nu helaas wat soberder doen", verklaarde spreker zich nader. Na het afscheidswoord trad vervolgens de Schola Cantorum op de voorgrond om de heer Molenkamp ep echtge note „uit te zingen Record-aantal bezoekers op OMKA-beurs ALPHEN AAN DEN RIJN Niet minder dan 12.000 perso nen bezochten dit jaar de Alp- hense OMKA-huishoudbeurs. Een niet onbelangrijke toena me van het bezoekersaantal vergeleken met de vorige huishoudbeurzen. De beurs zal dan ook zeker herhaald worden. Het over grote deel van de bezoekers waren op de door-de-weekse dagen. Het gure herfstweer gooide dit weekeinde roet in het eten. ALPHEN AAN -DEN RIJN - Onder zeer redelijke belang stelling trad afgelopen zater dag de popformatie Flavium op in het Alphense jongeren centrum Midas. De groep is gespecialiseerd in blues. Iets dat Flavium uitstekend onder de knie heeft en waarin zij zich mogen scharen in de rij beste Nederlandse formaties. Flavium brengt blues zoals dat hoort. Bij een optreden van deze groep denkt men onwille keurig terug aan de tijd van de originele zwarte blues. Als een Nederlandse groep deze asso ciaties weet op te roepen, mag dat als een compliment ten aanzien van de hun muzikale bekwaamheid worden opge vat. Er zijn maar weinigen die een dergelijk resultaat berei ken. De groep heeft in de lan ge periode van haar bestaan dan ook beslag weten te leg gen op de plaats die zeer lange tijd door Livin' Blues werd in genomen. En zeker niet on verdiend. Buiten het goed ge kozen bluesrepertoire beschik ken de leden over een uitste kende techniek. Overigens blijkt Flavium niet alleen blues te spelen. Ook rock heeft deze groep goed onder de knie en men weet dit redelijk in te Cassen in het overwegende lueswerk. De enkele rock nummers werken zeker niet storend. Iets waarin de groep wel eens anders is geweest. Naar nu blijkt dat dit zoeken is geweest naar de juiste formule en gehoopt mag worden dat Blues zich daaraan houdt in de toekomst. Het zal knokken worden voor deze groep. De trend van de laatste jaren is toch steeds geweest dat blues minder werd gewaardeerd. Steeds meer bluesgroepen heb ben hun instrumenten aan de wilgen gehangen. Nu we dan toch nog blijken te beschikken over een bluesformatie die uit stekende kwaliteit weet te le veren moeten we daar zuinig op zijn. Hopelijk wordt Flavi um er niet moedeloos onder als straks blijkt dat de zojuist gelanceerde langspeelplaat het niet direct uitstekend „doet". Op de langere termijn zal dui delijk worden dat Flavium stand houdt en overleeft tus sen al het funk-en punkwerk. ROBERT J. BLOM Vele duizenden brachten za terdag een bezoek aan de C.N.B.-hallen in Lisse waar de nationale bloembollen- markt voor de zevende maal werd gehouden. Uit alle de len van het land kwam men naar Lisse om de door de groothandel rechtstreeks aan de consument aangeboden bloembollen te kopen. Vele kopers keerden met een bol- lenvoorraad voor de hele buurt naar huis terug. NOORDWIJK Bode-con- cièrge Jan Steenvoorden be reikte zaterdagmorgen een mijlpaal in z'n loopbaan. In de twaalf jaar dat hij de functie van bode vervult, ontving hij voor de 25.000- ste maal een bruidspaar op de stoep van het raadhuis om het daarna met de brui loftsgasten te begeleiden naar de trouwzaal. Deze keer waren het bruide gom Herman Averdieck (22) uit Leiderdorp en ziin Noord- wijkse bruid Wilhelmina Grimbergen (19), die zich door de ambtenaar van de burgerlijke stand Stüve in de echt lieten verbinden. Der ge woonte getrouw was het Steenvoorden, die bij de plechtigheid de akte voorlas. Op velerlei manier heeft Jan Steenvoorden de trouwlustige paren naar het stadhuis zien komen, zelfs per tandem, in de arreslee en te paard. Reek sen schoolklassen heeft de bode voor de raadhuisdeureir gehad als de meester of de juf, en soms allebei, bij het onder wijs werkzaam waren. De heer Steenvoorden herin- nart zich enkele leuke voor vallen. Een paar had elkaar voor de eerste maal ontmoet in een Noordwijkse bar-dan- cing. „U hebt elkaar leren kennen in Nieuw-Delhi" haalde de ambtenaar op. De' bruiloftsgangers schaterden. De spreker keek verbaasd rond. Het duurde heel even voor het tot de man door drong, dat hij de kennisma king in de hoofdstad van In dia had laten plaatsvinden en niet in Duna-Deli. De heer Stüve, de tegenwoordige amb tenaar van de burgerlijke stand, meldde zaterdagmor gen een nieuwtje. De animo om te trouwen beweegt zich te Noordwijk in een stijgende lijn. Naar verwachting zullen dit jaar zeker 160 huwelijken worden voltrokken, hetgeen 20 25 procent meer is dan in voorgaande jaren. Burgemeester Ten Heuvelhof (rug) verricht de officiële handeling geholpen door mo naar Rademakers (op de knieën). ral Eis iist< HAZERSWOUDE Hazerswoudes burge meester J. ten Heuvelhof heeft zaterdagmor gen. de gerestaureerde Rhynenburcher Mo len officieel in gebruik gesteld. Met mede werking van dp molenaar, gemeentebode Willem Rademaker, lichtte hij de vang (dit is een rem, een soort klem die een windmo len ineens tot stilstand kan brengen). Na deze handeling vulden de versierde molen wieken het luchtruim boven een part van Rhynenburch, dat ook wel bekend staat als de Molenwijl^. Ideaal was het weer zaterdagmorgen, toen Ten Heuvelhof de gasten binnen de muren van de uit 1722 daterende molen verwelkomde: het stroomde en het goot pijpestelen. Prachtige om standigheden derhalve om te beproeven of de molen, door het Rijnsaterwoudse molenmakers- bedrijf Van Beek BV opgeknapt, daartegen be stand is. De Rhynenburcher Molen blijkt in staat de huishouding van het water in de wijk te rege len. Hoe het interieur van de molen eruit komt te zien, is nog niet helomaal duidelijk. Plannen bestaan er om er een bedstede in te bouwen. Het bestuurslid van de Vereniging De Hollpid- sche-Molen, Koning, sprak zaterdagmorgen bij irief, de ingebruikneming van de gerestaureei Crv Rhynenburcher Molen waarderende én kr ieda sche woorden. Zijn lof betrof de manier waai adj. de mofen is opgeknapt („de herkenbaarheic en j gebleven"). Anderzijds meende hij dat in omgeving van de molen fouten zijn gemaaktp *r stedebouwkundig opzicht. Koning: „Er had8 die omgeving toch wel wat lager, bescheidênka U eenvoudiger, gebouwd kunnen worden". dat, aldus de man van De Hollandsche Mol in een gemeente die eeuwen lang is beschouf als een van de mooiste van Zuid-Holland. Molenaar Gerrit Rademaker, een broer 1 Willem (die op de Rhynenburcher Molen ac is), riep de overheids-dienaren op om de t van de molens niet te onderschatten. „Ze 1 nen alle worden ingeschakeld voor het op\ ken van energie". Willem Rademaker g- tisch ten opzichte van hen die zich in een v molen vestigen. Ze geven er vele duiten uit om er zich te kunnen vestigen, maar we geen raad als er molenaarswerk wordt gel p Stj Vakmanschap is hier alleszins op zijn plaats dus Rademaker. „Ik heb vijftig jaar in een len (de Benthuizer Bovenmolen) gewoond, hoop er nu nu vijftig jaar naast te wonen" het huisje bij de Rhynenburcher Molen). I- hg t ens ompe •lgei te ta ardg; ri pl leelte! juli tas w fe hc )n< vet inv ROELOFARENDSVEEN - toernooi van b.c. „Apollo" in Ruim honderddertig badmin- sportcomplex „De Twee- tonliefhebbers streden dit sprong" in Roelofarendsveen. weekeinde fanatiek om de Leden van de verenigingen overwinning in het invitatie- Leiden en Gamepoint (Lei- OEGSTGEEST De voorzit ter van de Partij van de Ar beid, Max van de Berg licht 22 oktober in Oegstgeest het on langs gepubliceerde verkie zingsprogramma „Weerwerk" toe. Tevens zal hij ingaan op de actuele politiek. Daarbij zullen onderwerpen als de al gemene politieke beschouwin gen en de mogelijke toekom stige regeringssamenwerking met het CDA aan de orde ko men. De bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van café „De Roode Leeuw" en begint om half negen. Iedereen is welkom. KATWIJK In het Jeugd huis aan de Katwijkse Voor straat is woensdag 22 oktober een informatie- en inspraak bijeenkomst rond de welzijns planning in Katwijk. De ver gadering die is uitgeschreven door de 'Meedenkgroep educa tie', begint om acht uur. NOORDWIJK De Stich ting Pop In Noordwijk (SPIN) begint het nieuwe muzieksei- zoen met een popconcert in 'De Kuip' op zaterdag 25 okto ber. Tijdens deze avond treden twee groepen op. De Noord wijkse 3-mans formatie 'Fuse' en de in de Bollenstreek be kende groep 'Urgent'. Deze laatste band speelt muziek uit de categorie 'Amerikaanse rock'. Het optreden in 'De Kuip' aan de Zeestraat begint om half negen. De entreeprijs bedraagt 6 gulden. KATWIJK AAN ZEE In sporthal Cleijn Duin aan de Piet Heinlaan in Katwijk wordt zaterdag 25 oktober een grote ruilbeurs gehouden. De ruilbeurs wordt georganiseert door de Nederlandse vereni ging 'De Verzamelaar', afde ling Den Haag en omstreken. Van tien tot vier uur zijn ver zamelaars van munten, postze gels, prentbriefkaarten etc. welkom. Entreeprijs voor de beurs is 1 gulden voor leden, overige bezoekers betalen 2,50 gulden. VOORHOUT Het CDA houdt dinsdag 28 oktober de jaarlijkse algemene ledenver gadering in het Parochiehuis aan de Voorhoutse Heren straat. De vergadering waarin onder meer een verslag van de raadsfractie aan de orde komt, begint om kwart over acht HAZERSWOUDE Tam boer- en trompetterkorps Has- zerswoude behaalde tiidens een indoorfestival in Alblas- serdam een eerste prijs. Het Hazerswoudse gezelschap ver raste alle deelnemende fanfa res en drumbands in de nor maalklasse. ,De majorettes van jeugdcircus 'Capriole' debu teerden in Alblasserdam in de middenklasse. Ze kwamen heel goed voor de dag en wer den beloond met een tweede prijs. Caprioles miniretten leg den in de jeugdklasse even eens beslag op een 'zilveren plak'. Opknapbeurt „Nieuw Leven' noodzakelijk HAZERSWOUDE Het ge meentebestuur van Hazers- woude heeft net op feestelij ke wijze de gerestaureerde Rhynenburcher Melen in ge bruik genomen, of er dient zich al weer een nieuwe re novatie van een molen aan. Het gaat om de wipkoren- molen met stelling „Nieuw Leven" in de Dorpsstraat, die net als de watermolen in Rhynenburch eigendom is van de gemeente. Volgens het bestuurslid van de Vereniging De Hollandsche Molen, Koning, verdient het opknappen van die korenmo len (vroeger ook wel bekend als „De Zwaluw" en nu in de volksmond „de molen van Verheul") de aandacht van de gemeentebestuurders. Gezien de problemen met de Rhynenburcher Molen (ra ming van de kosten: f 520.000,-; insiders hebben het over acht ton!) zit het er niet in dat er spoedig met res tauratie kan worden begon nen. Vast staat dat er weinig of geen onderhoud wordt ge pleegd bij Nederlands „enige complete wipkorenmolen" (woorden van Koning). „Nieuw Leven" is vrijwel niet -Jn bedrijf, omdat de zeilen te Icort zijn. Sedert 1810 siert deze molen de omgeving van éen westelijk deel van de Dorpsstraat. Het zou jammer zijn als hij ver dwijnt. Te meer omdat de mo len nu nog compleet is en uniek in ons land. De éndere wipkorenmolen met stelling,' „Het Haantje" in Weesp, func tioneert niet meer. 3 »n< i, lisc An Het bejaardenkoor 'Viva la musica' in actie. OEGSTGEEST Een van de hoogtepunten van de muziekmanifestatie „Moet je horen", die jaarlijks in Oegstgeest wordt gehouden, vormde het optreden van de klarinetgroep „St Matthias". Maar ook de andere muzi kanten die deelnamen aan de manifestatie leverden goed werk. Het bejaardenkoor 'Viva la musica' zong ver rukkelijk en de jeugd van jrinderoperette 'De Mascotte' vertederde velen, behalve muziekbe oefenaren traden er ook acrobaten en mime- clows op. Tevens was er een expositie van werk van Jan C. v.d. Heide, Aad Hasenoot en Hans Zandvliet. De Oegstgeestse schooljeugd had werk geleverd voor een expositie van tekenin gen, gebaseerd op het onderwerp 'muziek'. Jong K G uit Leiden zorgde voor een muzi kale finale die het Gemeentecentrum op de grondvesten deed trillen. den), Hillegeom, Rijnsl Lisse, Smash '80 (Leimuil Flair en Zigo (Alphen Rijn) en de gastverenii „Apollo" (Roelofarendsve kwamen in twee categori lMSI tegen elkaa&in het veld. V al de finales op zondagmid je leverden enerverendespels atics op. j c" Sportiviteit vierde gedure inde het gehele weekeinde hoo linei Van diegenen die in n cheid spelsoorten tot in de fin g W) kwamen, werd lichamelijk er j veel geëist. De verrassing het toernooi was de ee ^n plaats van André Nieuwen fOte ze (Apollo) in het herenei£stati C-categorie. De volledige uitslag: C-cal rie (spelers in tweede tol met vierde klasse d^strictsc petitie): Herenenkel: Ai Nieuwenuize (Apollo). Damesenkel: Brigit Kortek e Herendubbel: Leo Olijerh n8 vai en André Nieuwenhi *ande (Apollo). Damesdubbel: BiEn' Vo Kortekaas en Thea 1na a (Apollo). Gemengd dul net Brigit Kortekaas en K ln8 l'Ami (Apollo). erzorg, D-categorie (spelers vi 'tgeboi klasse districtscompetitie '?rden recreatiespelers): Herenenvo Aijo Stork (Apollo). Dame! h'ge 1 kei: Jolanda van Wijk (Ga let-ver point). Herendubbel: Ton !}g vai Bogaart en René Ka «se ve (Apollo). Damesdubbel: Jo 'Jven, da van Wijk en Adri Min e man (Gamepoint). Gemengd jazendi bel:. Karin en Geertjan wild Beek (Apollo). togen c De dagmarktwisselbeker, ^appij vorig jaar in bezit was van ^eninj Smash '80 (voorheen Kic '8' Leimuiden) kwam nu in 1raa w den van de thuisspelende v®rkoe] eniging b.v. Apollo uit Ro alle farendsveen. 'OM. ge

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4