Actievoerders willen blokkade beëindigen Irak doorgedrongen tot in buitenwijken Abadan H0UT'80 Maandag 20 oktober 1980, 71e jaargang no. 21790 Prof. Romme Bewolkt >thekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - ^-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - innementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Extra uitzending actualiteiten rubriek „Brandpunt" met ne crologie van prof. Romme om 23.05 uur op Ned. I en om 19.35 uur speelfilm „De rode tent". Op Ned. II om 20.27 uur show „Er kan gelachen worden" en om 21.20 uur tv-serie „Scru ples". Veel bewolking met in de nacht en ochtend mogelijk wat lichte regen of motregen. Min. temp. van 10 graden aan zee tot 4 graden in het oosten van het land. Middagtemp. onge veer 13 graden. Tot matig toe nemende wind uit zuid tot zuidwest. Morgen zon: 7.13 - 17.31. Schev. hoogw.:0.26 en 12.58. Laagw.: 8.26 en 20.55. tigmg reld record ptekenen TERDAM Tien rlandse stripteke- i gaan vrijdagmid- jn Amsterdam het Idduurrecord ekenen vestigen, oen dat ter gele- eid van het 5-jarig an van het satiri- stripblad „De Balloen". Met het jen van een duur- striptekenen ze aantonen dat niet tot „kunst" en, maar dat het kwestie is van ekenen. VLISSINGEN T wttwin De politie heeft eUWltl zaterdag een an- o/c hiiicrlinr deralf jaar oude aiS MlUlSClier leeuwin in beslag genomen op een Op C3U2plïl^ camping in Re- tranchement (Zeeland). Toen de door verontruste vakantiegangers gealarmeerde politie op de camping arri veerde, zat het dier verveeld te gapen op een plan kiertje naast de caravan van een Belgische kampeerder. De leeuwin zat vast aan een dun touwtje. Zij was eerder die dag wat geïrriteerd geraakt doordat kinderen met pijltjes naar haar hadden gegooid. De Belg had de leeuwin als huis dier aangeschaft. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt op grond van overtre ding van de wet op bedreigde diersoorten. Het dier is overgebracht naar Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Een miljoen voor erfenis Quisling OSLO Meer dan een miljoen gulden was de opbrengst van een veiling, waarbij de bezittingen van de Noorse nazileider Quisling aan de man werden gebracht. De meubels, schilderijen, iko- nen, tafelzilver en andere stukken brachten veel meer op dan verwacht. Quisling, wiens naam internationaal een synoniem werd voor verrader, is na de oorlog ter dood veroordeeld en op 24 oktober 1945 terechtgesteld. Zijn (Russische) vrouw is eerder dit jaar arm en eenzaam gestorven. Zij had geen sociale bijstand willen ontvangen en had in haar testament bepaald, dat de opbrengst van de veiling ten goede moest komen aan een bijstandsorgani satie van de Noorse kerk. Zeven ontsnapt uit Veenhuizen VEENHUIZEN Uil twee strafinrichtingen in Veen- huizen zijn gisteren zeven gedetineerden ontsnapt. H1HI1I16I1 Zes van hen klommen gisteravond tijdens een zwaar onweer over de muur van Esserheem; een andere gedetineerde ging er gisterochtend vandoor. Hij had een tralie doorgezaagd van de in richting Norgerhaven. Allen zaten in Veenhuizen een straf uit wegens dief stal met geweldpleging. Van het zestal dat er gister avond tussenuit trok zijn er inmiddels weer drie op gepakt. De ontsnapten variëren in leeftijd van 22 tot 30 jaar en hun straffen lopen uiteen van twee tot ne gen jaar.De zes man die over de muur klommen wer den gezien door het bewakingspersoneel. Vandaar dat men er snel bij was en er weer drie konden wor den gepakt. De ontsnapping van de man uit Norger haven werd gisteren ontdekt doordat er een stuk elektriciteitsdraad uit zijn cel hing. Monniken tegen James Bond ATHENE De monnil van het oude grieks-ortho- doxe Meteoraklooster heb ben hun poorten gesloten en geprobeerd de muren weg te werken, omdat een Britse filmmaatschappij het complex gebruikt als ach tergrond voor een nieuwe James-Bondfilm met in de hoofdrollen Roger Moore en Carol Bouquet.Honderden toeristen vervoegden zich in het weekeinde vergeefs aan de kloosterpoort. De monni ken zijn van mening, dat in de James-Bondfilm seks en geweld worden verheer lijkt. el lardering or iendelijke )cr iij'dens ekeinde erkend voor de sfeer in Dodewaard, was het afgelopen weekeinde dit tafereeltje. Dwars door het prikkeldraad heen reikt een actievoerder aan een van de Mobiele Eenheid een bloem aan. DODEWAARD De meesten van de cir ca 2000 overgebleven anti-kernenergie-ac tivisten in Dodewaard toonden zieh van morgen voorstander van een spoedige beëindiging van de blokkade van de kerncentrale. Een minderheid pleitte voor doorgaan, maar voorzag ernstige problemen bij de aflossing van de blok kade-groepen. Hedenmiddag zou een be slissing worden genomen over de voort gang van de actie, die op haar hoogtepunt gistermiddag althans volgens de poli tie circa tienduizend man op de been bracht Aanvankelijk wilden de leiders van de ac tie „Dodewaard gaat dicht" de blokkade gisteravond laat al opheffen. Toen een grote groep van demonstranten het hier mee niet eens bleek, werd de manifestatie gedurende de nacht voorgezet. Ongeveer driehonderd betogers hielden de drie toe gangswegen bezet, terwijl de overigen de nacht doorbrachten in het tentenkamp. •Enige opwinding onstond er vanmorgen, toen minister Wiegel voor de NCRV-mi- crofoon in bedekte termen te verstaan gaf dat bij voortzetting van de blokkade reke ning moest worden gehouden met politie- ingrijpen. Burgemeester Bergh van Dode waard reageerde hierop echter met de mededeling dat niet de minister maar hij hierover beslist en liet doorschemeren niet óp korte termijn tot ingrijpen te wil len overgaan. Overigens toonde minister Wiegel zich erg gelukkig met het vriendelijk verloop van de manifestatie in het afgelopen weekeinde. Noemenswaardige incidenten hebben zich niet voorgedaan. „Door het zorgvuldig optreden van de autoriteiten en de politie, is het vreedzaam verlopen en daar ben ik erg dankbaar voor", aldus Wiegel. Pagina 7: Massaal, maar vriendelijk pro test 'arschu Pakt verslagen met computer )RT IRWIN Amerikaanse reservetroepen uit vier herikaanse staten hebben een leger van het Warschau kt in de Woestijn van Californië verslagen. Dat is ge- jird in het grootste, door computers gestuurde oorlogs- [1, dat ooit is georganiseerd. Ongeveer 1200 soldaten en Scieren waren bij het „spelletje" betrokken. PRIE (CDA): ibbersals Sttrekker (haag Het CDA-ka- A Couprie heeft zater- oor de radio gezegd lie- je huidige CDA-fractie- r Ruud Lubbers te zien Ie komende CDA-lijst- |er. Volgens hem zijn er in het CDA-kamp die over denken. trs staat volgens Couprie ichter bij het ODA-ont- •rogram dan premier 'igt. „Lubbers is ook een lende man voor het pre- 'ïap, wanneer het CDA volgende verkiezingen >tste partij zou blijken", Couprie. Volgens hem et niet aan een man als [gt als lijsttrekker te kie- 'leen omdat hij stemmen Voorop staat de inhou- discussie over het lijst- Tschap en die moet nog 'inden, aldus Couprie. 1 ZWAARGEWONDE Auto botst tegen boom VOORSCHOTEN Drie in Leiden woonachtige gastarbei ders en een 23-jarige vrouw zijn zondagmorgen rond kwart over vijf gewond geraakt bij een botsing met hun auto te gen een boom. Het ongeluk deed zich voor op de Leidse- weg in Voorschoten. De vrouw werd met zware verwondin gen opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De drie mannen konden na onderzoek naar huis terugke ren. Een blaasproef wees uit dat de chauffeur ten tijde van het ongeval onder invloed van sterke, drank verkeerde. Hij had de macht over het stuur verloren. Eerst reed de auto tegen de stoeprand van een verkeersheuvel om vervolgens naar de rechter kant van de Leidseweg te zwenken, waar de wagen tegen een boom tot stilstand kwam. De auto werd zwaar beschadigd. £1 1 10e internationale vakbeurs voor hout en houtbewerking 21 t/m 25 oktober 1980 AHOY' - ROTTERDAM dagelijks van 10.00 - 1 7.00 uur donde-dag en vrijdag van 10.00- 17.00 uur en van 19.00 - 22.00 uur STRAATGEVECHTEN VAN MAN TEGEN MAN TEHERAN/BAGDAD Voor de eer ste maal sinds het uitbreken van de oorlog zijn Iraakse troepen de buiten wijken van de Iraanse stad Abadan binnengetrokken. Dit werd gisteren door de radio en televisie van Iran zelf bekendgemaakt. Volgens deze berich ten drongen de Irakezen de stad binnen door burgers als dekking te gebruiken. Er zouden op en rond barricades ge vechten van man tegen man worden geleverd. Ook in de oliehavenstad Chorramsjar zouden hevige gevechten woedden. De Irakezen lijken er nog steeds niet in te zijn geslaagd de stad volledig onder controle te krijgen. De secretaris-generaal van de Islamitische conferentie, Habib Sjatti, is gisterefi op nieuw naar Teheran gereisd om daar over een beëindiging van de oorlog te spreken. Over de kansen voor het slagen van zijn missie zei hij: „Dat ligt in Gods hand". Sjatti had eerder besprekingen met de Iraakse regering gevoerd. De kans dat hij succes heeft wordt echter niet hoog ge schat De Iraakse president, Hoessein, riep zijn militairen op, om de hoofden van de vijanden af te hakken. „U bent het zwaard van God op aarde en de hoofden die u afhakt zijn die van de agressieve volgelingen van Khomeiny,. de maniak". KHomeiny op zijn beurt riej> vrijwilligers op zich aan te melden voor de strijd en zich voor te bereiden op de totale mobili satie. Hii vroeg wapens uit te delen aan ie dereen die bereid is zich voor zijn land op te offeren. Pagina 9: Muskie tempert optimisme over gijzelaars. Irakese solda ten zoeken tussen de spullen, die de Iraanse ge vechtseenhe den inderhaast hebben ach tergelaten na hevige ge vechten op de weg van Chor ramsjar naar Abadan. Zorgen inde Kuip en elders DEN HAAG De zorgen van enige trainer*, die met hun ploeg in de Eu ropese Cupstrij den moeten aantreden, zijn groot. Feye- noords Vaclav Jezek zag zelfs geen kans om met een selectie van zestien man naar Hvidovre af te reizen. Behalve Pe- tur Petursson, die niet voor januari hersteld zal zijn van zijn liesoperatie, zijn de basisspelers Van Dein een en Van Til niet beschikbaar, evenmin als reser ve-doelman Van Engelen. Jezek neemt nu de doel man van het C-team, Hugo van Houten, en diens ploeggenoot Hans Groenendijk mee. intussen vertrok directeur Stephan naar Denemar ken om te trachten het gebrek aan spelers van ni veau op te lossen door een Deen te contracteren. Dat zou dan Bastrup van Aarhus moeten zijn, die .ooit voor Kickers Offenbach speelde. Overigens ver loor tegenstander Hvidovre voor de competitie met 7-3 van Velje. Voor PSV's Thijs Librègts zijn de problemen minder nadat zijn ploeg over Willem 2 heenliep en de vorm terug schijnt te komen. De manager van tegenstan der HSV, Günther Netzer, werd over de kracht van PSV, gezien de geringe tegenstand ,niet veel wijzer. Ajax moet „geteisterd" naar Bayern München, dat op Bochum de 17e zege in successie in een thuis wedstrijd behaalde: 3-1.Bayern bleef leider, gevolgd door HSV, dat bekerwinnaar Fortuna Düsseldorf met 3-2 bedwong. De tegenstander van FC Twente, Dynamo Dresden, won met 2-1 van LOK Leipzig. Trainer Gerhard Prautzsch was bij FC Twente - FC Groningen en ba zelde zoals zo veel trainers dat doen:,,We krijgen het moeilijk". Eintracht Frankfurt, waartegen FC Utrecht moet uit komen, won met 3-2 van Kaiserslautern. Maar aan gezien de Utrechters zich hebben voorgenomen ver te komen in het UEFA Cuptoernooi, moet eerst de woensdag maar eens worden afgewacht. Dan weet AZ, dat morgenavond al tegen Levski Spartak Sofia speelt, al hoe de Alkmaarse papieren liggen. AZ moet dan wel minder schroomvallig spe len dan tegen Ajax, dat ten onrechte nog als een topper van formaat werd gezien. Het maken van doelpunten kan uiterst lucratief zijn. Dat ondervond Chinaglia die voor Cosmos elke wedstrtijd wel een of meer treffers voor zijn rekening neemt. Dat bracht een firma in Perugia, die sportkle- ding aan de man brengt, ertoe de schutter in de spul len te steken. In ruil daarvoor ontving Chinaglia twee ton. En hét sporttenue plus een bal met de naam van de firma. Als hij zich maar liet fotografen. Dat deed hij, met de directeur van de firma. Vechten WURZBURG Toen in het waterpolotoernool om de Europa Cup 2 het Westduitse Würzburg vijftien secon den voor tijd tegen Camogli (Ita) gelijk maakte (5-5) en de spelers op de kant kropen, onstond een enorme vechtpartij. De polo'ers gingen op de vuist en een Westduitser werd k.o.geslagen en tuimelde het bassin in. Hij kon op tijd uit het water gehaald worden. Ook op het droge, tijdens de start van de Himalaya- autorally in India, werd gevochten. Studentengroepen probeerden het vertrek van de 74 wagens in Bombay te verhinderen omdat zij zo'n rally verspilling vinden van geld dat beter gebruikt kan worden. De politie trok de wapenstok en er werd zwaar gevochten. Dat gebeurde ook onderweg toen de wagens met stenen werden bekogeld. In totaal werden meer dan 100 per sonen gearresteerd. De rally ging door, met deels ge havende auto's. Ajax moest voorlopig afhaken. Niette handhaven DEN HAAG De commissie van on derzoek, ingesteld door de Ned.Kath- .Sportfederatie naar aanleiding van de moeilijkheden in de Nederlandse Motor sport Bond, is van mening dat voorzit ter Van Bokhoven zijn zetel ter be schikking moet stel len. Administrateur Cees van der Kruys acht de commissie ook niet meer te handhaven. De moeilijkheden zijn ontstaan doordat v.d.Kruijs met me deweten van Van Bokhoven telegram men ondertekende, namens de van niets wetende KNMV, aan de or ganisatoren van we graces in Belgie waardoor Neder landse coureurs daar konden star ten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1