ondersteun provincie ^een omleidingsweg In Warmond heb ik geen dieptepunten gekend Samenstelling stuurgroep ter discussie iiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! •LLEGE LISSE TIJDENS BEGROTINGSBEHANDELING: WARMONDSE BURGEMEESTER W.F. DE VREEZE GAAT NAAR LEIDSCHENDAM Opknapbeurt voor Noordwijks speelterreintje -ÏGiÓ LHIDSE COURAN f DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 PAGINA 7 tacties in idschendam Protest tegen soepeler houding winkeldieven NOORD WIJK De Noen)- wijkse Ondernemersvereni ging tal via het K.N.O.V. en het C.N.O.V. bij de minister van justitie protesteren te ge diens voornemen om winkel diefstallen tot 50.- niet meer te laten vervolgen. Op de deze week gehouden vergadering van de Noord- wijkse ondernemers werden over het „straffeloos stelen" harde noten gekraakt. „Onbe perkte verhoging van de koop kracht" merkte een der aan wezige winkeliers verbitterd op. Men vroeg het bestuur van het N.O.V. in aktie te komen tegen het „krankzinnige plan van een geniale minister". Daarop werd besloten een pro- testschrijven in te dienen. Fietser geschept RIJNSBURG Een 23-jari- ge man uit Rijnsburg is de afgelopen nacht bij een on geval ernstig gewond ge raakt Hij is met verwondin gen aan rug, buik en hoofd opgenomen in het Leidse Academisch Ziekenhuis. Het ongeluk vannacht om kwart over eén. De 23-jarige fietser wilde van de Noordwijr kerweg naar links de Korte Voorhouterweg in. Achter hem reed echter een auto die door de Rijnsburger niet opge merkt werd. De bestuurder van de auto, een 26-jarige man uit Wijk bij Duurstede, kon de man niet meer ontwijken en schepte de fietser. Een toeval lig passerende arts uit Katwijk verleende eerste hulp. Daarna werd de man werd met een rugfractuur, inwendig buiklet sel, een hoofdwond en schaaf wonden, overgebracht naar het Leidse ziekenhuis. Illlllllllllll!lllllllllllllllll!l!lllllllllll!l!l!lll!lll Groen licht voor woningwetbouw in Haaswijk OEGSTGEEST Het minis- terie van Volkshuisvesting heeft gisteren „groen licht" Sgeven voor de bouw van woningwetwoningen in het Oegstgeestse uitbrei dingsgebied Haaswijk. Staatssecretaris Brox slaat begin november de eerste paal voor het woningbouw plan. Het is voor het eerst sinds vijf tien jaar dat Oegstgeest weer woningwetwoningen bouwt. Inclusief de grond en de BTW zullen de woningen 108.560 gulden kosten. De huurprijs komt te liggen tussen de 450 en 460 gulden per maand. De woningen worden waar schijnlijk in juni of juli van het volgend jaar opgeleverd. De hulzen worden toegewezen aan leden van woningbouwve reniging „Buitenlust" in over leg met de gemeente .Oegst geest In het tweede deelplan zal de woningbouwvereniging nog eens 36 woningwetwonin gen bouwen. Tevens heeft de woningbouwvereniging plan nen om in het derde deelplan van Haaswijk te bouwen voor een- en tweepersoonshuishou dens. a SE Het college van burge- {ster en wethouders staat positief jnover het voorstel om het meest lelijke gedeelte van de toekom- Y omleidingsweg rond het cen- U van Lisse alvast uit te voeren. verklaarde burgemeester A.J- rends gisteravond tijdens de be- (ingsvergadering dat zo'n plan en financieel haalbaar is, als ook Irovincie in de beurs wil tasten. Is bekend is de gemeente Xisse al innen met de grondaankopen t de omleidingsweg. Aangezien brovincie haar gedeelte van de lelijke omleidingsweg pas in f blijkt te kunnen bekostigen, ft Lisse zitten met een niet on zienlijk renteverlies. [gemeenteraad die hier al eerder fafkeuring over uitsprak, stelde tij dens de vorige week gehouden algeme ne beschouwingen voor, om ter ontlas ting van het dorpscentrum alvast een gedeelte van de omleidingsweg uit te voeren. Eén fractie bleek zelfs bereid hier een gedeelte van het gemeentelij ke woningbezit voor te verkopen. Het, college b en w stelde gisteravond ook doordrongen te zijn van de problemati sche verkeerssituatie in het centrum, maar voelde niets voor de wegaanleg zonder provinciale steun. Daarbij vroeg wethouder De Kort zich nog af of de 'kleine' omleiding tussen Heereweg en Keukenhofdreef het- Lissese centrum wel zou vrijwaren van verkeersover last. Het CDA heeft in ieder geval aan gekondigd het plan vrijdag -tijdens de afronding van de begrotingsdebatten- in een motie te zullen voorschotelen. Wethouder mevrouw Meulemans (CRM, onderwijs en sport) pakte tijdens de beantwoording van de algemene be schouwingen fel uit tegen haar fractie genote mevrouw Micnels (VVD). Zij ontzenuwde niet alleen een behoorlijke dosis kritiek op haar beleid uit het Lis sese sportwereldje, maar verklaarde bo vendien niet erg. enthousiast te zijn over het opsparen van klachten tot de algemene beschouwingen. De wethou der toonde zich tenslotte verheugd over het uitbreidingsplan van de stichting Poelhuys. In de dringende vraag naar zaalruimte in Lisse die op korte termijn nog groter wordt door de sloop van ge bouw Rehoboth, zou hierdoor enigszins kpnnen worden voorzien. Ondanks het feit dat hij inspraak 'erg nuttig' noemde, kon burgemeester Be rends niet erg enthousiast zijn over de wens van met name progressieve en li berale raadsfracties om meer te gaan doen op het gebied van voorlichting en inspraak. „Je kunt in alle 6.000 wonin gen in Lisse wel een kilo papier in de brievenbus stoppen, maar je moet het ook nog weer eens raison van 4 cent per kilo terugkopen", zo stelde de bur gervader met het oog op de Lissese sub sidieregeling voor oud-papier. Wethouder De Kort verklaarde tijdens de' begrotingsvergadering dat er plan nen zijn om in het plan Poelpolder- west nog 18 zogenaamde premie-plus woningen te bouwen. Dit terwijl de (vrije sector)woningbouw in dit gedeel te van de Poelpolder dreigde te stagne ren als gevolg van de negatieve ont wikkelingen in de huizenmarkt. De bouw in het plan Meerenburgh (oopt voorspoedig, terwijl een tweede plan van 145 woningen in voorbereiding is. CHENDAM De reacties van Leid- indamse bestuurders len vooral gekenmerkt f blijdschap over de snel- waarmee de benoeming [de heer De Vreeze, na den van burgemees- (Colfschoten, tot stand is nen en over de volgens inigen Jeugdige" leef- I van de nieuwe bur ge- Het punt waar de toekomstige Keukenhofdreef aansluit op de Heereweg, gezien van uit de Nassaustraat. i-burgemeester wethouder I van Dongen zei blij te „met een jonge burge- iter in een verjongd raad- J'. Vergezeld van gemeen- jretaris K. Ooms is hij porgen met burgemeester freeze in Warmond gaan lis maken. Voornamelijk iverleg te plegen over zijn lllatie waarbij zich het leem voordoet dat de tstermijn op zondag 16 no- ber is vastgesteld, terwijl Jolgende dag een normale ergadering is gepland, urgemeester E.J.M. Schoten zei dat de heer De ize bijzonder geïnteres- I is in planologische pro- i I en, omdat hij die bij de nburgerpolder en de Ka- lassen ook heeft meege- -fractievoorzitter C.H. de had al gehoord dat de 010lwe burgemeester „een mgieke persoonlijkheid" ióu Uiteraard was de heer De er tevreden een CDA- emeester te hebben ge en („zijn verdere achter- d, of het nou KVP is of anders interesseert me f') maar een andere politie- r zou ook „weinig pas zijn geweest. Ook zijn ïgenoot wethouder J.J. \t was verheugd „over de bloedgroep" van de heer reeze. ouw J.A. van Nievelt- fiuller, fractievoorzitter jde VVD, zei alleen van de De Vreeze te hebben ge- 1 in verband, met zijn ac- gen de Schiphollijn. „Hij n strijder tegen wat wij niet willen en daarbij gel ^•-fractievoorzitter Frits ters zei wel verwacht te |>en dat het een CDA-man worden, „hoewel dat niet le". „Zoals we vorige in de krant hebben kun- lezen, heeft minister Wie- fcich als een uitgesproken ijesjager voor zijn partij- ten en dan speciaal waar burgemeesters betreft, ge- Weerd, dus een PvdA er Rk toch niet verwacht," al- Jde heer IJmkers. Verder ,hij vooral blij met het feit [de burgemeester en zijn [enote Friezen zijn. „Ik lever met noorderlingen 1 dan met zuiderlingen". [slotte vroeg de heer Um- lïich nog af „wat er achter dat de rijksoverheid, die wil, een man neemt die I vermaardheid heeft met ^erzet tegen de Schiphol- uw ir. T C. Kiers (D'66) jover de .jeugd van de 1»we burgemeester: „Ach, hangt helemaal van de loonlijkheid af, je hebt jon- Inannen van 65 en oude Ijw van 25, ik hoop snel j informatie over hem te [en." sr J.A.W. Pohlkamp van ■entebelangen ten slotte shalve blij te zijn met de pi benoeming te hopen op I vruchtbare samenwerking d® heer De Vreeze. De burgemeestersfamilie De Vreeze met boven v.l.n.r.: Esther. Jan-Willem en Hans. Onder, temidden van mevrouw en de heer De Vreeze de 11-Jarige Wllco. WARMOND Toevalsfactoren heb ben ertoe geleid dat de gemeente War mond sinds gisteren naarstig op zoek moet naar een nieuwe eerste burger terwijl de gemeente Leidschendam, na het onverwachte vertrek van burge meester Kolfschoten per 16 november weer over een nieuwe burgemeester kan beschikken. Gistermiddag kwam namelijk de benoeming af van W.F. de' Vreeze, die na acht jaar de belangen van Warmond te hebben behartigd nu zijn talenten in dienst van de gemeente Leidschendam gaat stellen. Burgemeester de Vreeze hoefde helemaal niet zo nodig weg uit Warmond. In zijn fraaie Warmondse woning onthult hij dat het toeval een belangrijke rol speelde bij zijn „promotie" van een gemeente met 5000 inwoners naar een gemeente met 30.000, inwoners, „ik had er eigenlijk hele maal niet zo'n behoefte aan om te verkas sen. Ik heb het in Warmond altijd erg naar mijn zin gehad. Ik heb hier mijn ei gen huis, mijn boot vlak aan het water, en ook vanwege mijn schoolgaande kinderen lag het niet direct voor de hand om te verhuizen. Ook financiëel gezien bestond de behoefte niet, want ik combineer mijn functie als burgemeester van Warmond met de functie van dijkgraaf van het wa terschap Groot Haarlemmermeer. Toen die burgemeestersplaats in Leidschendam echter vrijkwam werd ik toch geboeid door de gedachte aan een grotere gemeen te. Ik heb toen na diep nadenken en over leg met mijn vrouw gesolliciteerd. Ik had er niet wakker van gelegen als ik niet was benoemd, maar ik ben wel blij dat ik nu wel ben benoemd. Het betekent onder meer dat ik mijn positie als dijkgraaf ter beschikking zal stellen, want daar heb ik nu geen tijd meer voor. Ik zie het als een voordeel dat ik nu geen twee functies meer hoef te combineren, want dat was toch wel een zware belasting", aldus de Vreeze. hij in 1954 als 17-jarige helemaal onderaan de ambtelijke ladder als volontair leer ling-ambtenaar. Van 1957 tot 1959 vervul de hij zijn militaire dienst. Na zijn korst- stondige carrière bij de luchtmacht te heb ben afgesloten verhuisde hij naar de Gel derse gemeente Eenrum, waar hij opklom van tweede tot eerste ambtenaar en te vens in het huwelijk trad met Alida Draaisma, eveneens afkomstig uit Fries land. In Nibbixwoud werd de heer de Vreeze vervolgens chef van de secretarie. Die gemeente verliet hij om gemeentese cretaris te worden in Rijnsaterwoude en Leimuiden in 1968. Vier jaar volgde de benoeming tot burgemeester van War mond, en 1976 kwam daar het dijkgraaf- schap nog bij. De heer de Vreeze heeft vier kinderen, Jan Willem (18), Esther (17), Hans (14) en Wilco (11). Hij is politiek verbonden aan het Christen Democratisch Appèl, oorspronkelijk Katholieke Volks partij. Dieptepunten Levensloop De nieuwbakken eerste burger van Leid schendam werd 43 jaar geleden geboren in de 700 zielen tellende Friese gemeente Sloten. Na met succes de basisschool en de HBS in Sneek te hebben doorlopen begon Burgemeester de Vreeze zal straks in Leidschendam niet zonder enige weemoed terugdenken aan Warmond. „De sfeer in Warmond is altijd erg goed geweest. Ik heb geen Warmondse dieptepunten ge kend, ook al is het altijd moeilijk geweest om de financiële eindjes aan elkaar te knopen". In de hoedanigheid van vol waardige portefeuillehouder voor onder meer ruimtelijke ordening, openbare wer ken, volkshuisvesting en economie beij verde De Vreeze zich voor het zandwin- project, de verbouwing en uitbreiding van het gemeentehuis, het behoud van de re creatieve bestemming van de Kouden Hoorn, de bouw van de gemeentewerk- laats, de bouwplannen Lommerlust en Indepoel II en net industrieterrein Plan Zuid. Ook de Klinkenbergaffaire wierp volgens De Vreeze geen smet op het War mondse blazoen. „Ik geloof dat Warmond daar het beste heeft uitgehaald", meent hij. Bij de Klinkenbergaffaire, die zich af speelde in 1977 ging het om de aanleg van het viaduct voor de Schiphollijn in de Klinkenberger polder. De Warmondse ge meenteraad was aanvankelijk tegen „Het Kunstwerk", zoals het viaduct later werd gedoopt. Omdat een andere plaats voor het viaduct een omlegging van de Schip hollijn en enorm hoge kosten met zich mee zou hebben gebracht bezocht de toen malige minister van Verkeer en Water staat, Westerterp in november 1977 in ei gen persoon de Warmondse gemeenteraad om deze ertoe te bewegen met de plannen in te stemmen. Dat lukte, maar niet nadat de politieke spanningen uiterst hoog wa ren opgelopen. Burgemeester De Vreeze, zelf een ver woed watersporter heeft zich altijd bijzon der ingezet voor de recreatie te water. Eén van zijn verdiensten is het binnenha len van de Strontrace in Warmond, een zeven jaar geleden in ere herstelde tradi tie, die herinnert aan het vroegere ver voer van koemest van Friesland naar de bollenstreek per zeilschip. „Ik zal het wa ter in Leidschendam missen, maar dat neemt niet weg dat ik mijn boot hier wel waarschijnlijk zal laten liggen. De afstand is niet erg groot", aldus de Vreeze. Toekomst Over zijn nieuwe gemeente kan burge meester de Vreeze nog niet al te veel zeg gen. „Ik weet waar het gemeentehuis staat, maar daar is dan alles mee gezegd. Ik weet ook dat Leidschendam een tekort van drie miljoen gulden heeft op de be groting, maar ik ben het onderhand wel gewend om financiëel wat te schipperen. Ik zal daar minder direct bij het bestuur betrokken zijn als in Warmond, omdat er in Leidschendam vier vaste wethouders zijn. Ik vermoed dat het daar meer een coördinerende taak zal worden. Ik vind het ook wel aantrekkelijk dat Leidschen dam nog duidelijke groeimogelijkheden in zich bergt. In Warmond is de situatie sta biel, de nadruk ligt nu op het behoud van de kwaliteit van de landelijke omgeving. Er wordt nog maar mondjesmaat gebouwd, de bevolking stabiliseert zich op 5000. De behoefte aan meer woonruimte tracht men op te vangen door regionale bouwlokaties, zoals in Voorhout. Ik hoop overigens niet dat de woningzoekenden in Warmond straks in de kou komen te staan als de bouw in Voorhout stagneert", aldus De Vreeze. KATWIJK Een stuurgroep één- en tweepersoonshuishou dens zal in Katwijk gaan functioneren als adviescommissie voor b. en w. Doel van de commissie is de vraag naar woon ruimte van deze steeds toenemende bevolkingsgroep te ver talen in een verantwoord beleid. De Stichting Jongerenhuis- vesting, de jeugdafdeling CNV/Katwijk en een vertegen woordiger van alleenstaanden op middelbare leeftijd zullen ieder één lid van de stuurgroep afvaardigen, terwijl de wo ningbouwverenigingen en het college van b. en w. met twee man zijn vertegenwoordigd. Met name over deze samenstelling ontstond tijdens de vergade ring van de commissie voor het grondbedrijf en de sanering een langdurige discussie. Men was het erover eens dat de stuurgroep zo klein mogelijk zou moeten worden gehouden, maar, zo stelde de heer A. C. Berkhey (CDA), „het komt wat vreemd voor als de ene helft van het college de andere helft van advies moet dienen". Met andere woorden: waarom twee wethouders in plaats van nog een vertegenwoordiger van één van de 23 organi saties die zich met huisvesting bezighouden? Wethouder J. van Dijk, die voortdurend in de veronderstelling verkeerde dat zijn persoon hier ter discussie stond, stelde dat het werk van de commissie zo ingrijpend zou kunnen zijn dat twee leden afgevaardigd door b. en w. zeker geen overbodige luxe zou zijn. „Je zet tenslotte geen tenten neer, maar bouwwerken die tientallen jaren mee moeten." Tegenover de bezwaren van de heren A. C. Berkhey, R. D. Bui tendijk (WD) en G. J. Minee (Gem. Bel. D'66) stond de mening van de heer J. Haasnoot (P.v.d.A.), die meende dat de zaak zo belangrijk was dat hij het principe huldigde: „hoe meer wethou ders hoe beter". Voor de stuurgroep één- en tweepersoonshuishoudens is een be drag uitgetrokken van 58.000.-. Als voorzitter zal fungeren wethouder J. J. van Oosten, terwijl wethouder Van Dijk is toe gevoegd als adviseur. Voor de betrokken bevolkingsgroep (niet alleen jongeren, maar iedereen tussen 18 en 65 jaar) zal niet al leen huisvesting worden gezocht door middel van nieuwbouw, maar ook door het verbouwen en splitsen van bestaande pan den. Als voorwaarde voor het functioneren van de stuurgroep stelde de heer Van Dijk dat deze de toename van alternatieve samenlevingsvormen niet zou mogen bevorderen. NOORDWIJK Het gemeen tebestuur Is bereid om circa 52.000,- neer te tellen voor het opknappen van het bin- nenterreintje achter de Lu- dolph Berkemeierstraat. Het is de bedoeling om daar een speelplaats in te richten, om zoomd met begroeiing. De reeds aanwezige „maanlan der" krijgt daar een plaats en verder komen er een glijbaan tje en nog enkele speelattribn- ten. De bodem wordt van rub ber tegels voorzien. In het plan past ook de aanleg van een viertal parkeerplaatsen. Sportwereld NIJMEGEN Frans Janssen, de spits van NEC, zal deze week een rugoperatie moeten onderga; LEIPZIG Oost-Duitsland kwam in Leipzig in de vriend schappelijke voetbalwedstrijd tegen Spanje niet verder dan 0-Ö. STUUTGART De overgelo pen Roemeense voetbalinter national Alexander Satmarea- nq heeft een contract gete kend met de Bundesligaclub Stuttgart. MEXICO STAD De World Boxing Council (WBC) heeft de oud-wereldkampioen Mu- hammed Ali in een officieel communiqué geadviseerd zich voor zijn eigen bestwil en dat van de bokssport in het alge meen, terug te trekken. SYDNEY Veteraan Ken Rosewall is met ere gesneu veld tijdens de Australische indoortenniskampioenschap- pen. Hij verloor met 7-5, 3-6, 6-3 van de Amerikaan John Sadri. „De omwonenden klagen steen en been over de huidige situatie. Al jaren hebben zij om de aanleg van een speelter reintje gevraagd", deelde di recteur Sijens van gemeente werken mede. Op 4 november a.s. vindt met de omwonenden een buurtge sprek plaats. De gemeentelijke autoriteiten achten dit van veel belang omdat het in goe de staat houden van zo'n speelplaats tot de verantwoor delijkheid van de ouders be hoort en hun toezicht is daar bij onmisbaar. Warmerdam, de nieuwe wet houder van openbare werken, die als zodanig ook de supervi sie heeft over de speelplaatsen en plantsoenen in het dorp, bleek persoonlijk de ronde te hebben gedaan. Daarbij had hij vastgesteld, dat aan alle zandbakken in de speelgele- genheden wat mankeerde. Hier en daar waren zelfs de betonnen ringen door de jeugd ondergraven en dat is zeker niet ongevaarlijk. Ook de ver nielzucht is groot. „Wat je vandaag maakt, is morgen ka pot", aldus wethouder War merdam. Dit is niet alleen ont moedigend, maar ook kost het de gemeente handen met geld. Vooral onder de wat oudere schooljeugd blijkt de verniel zucht toe te nemen. Deze groep kan op de speelplaatsen van de kleintjes niet terecht en gaat dan uit verveling in de zandbakken graven of maakt de boel stuk. Middelen tot ver betering zijn wellicht het creëren van ruimten voor deze jeugd en meer contact tussen gemeente en buurtbewoners.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7