i m Staten Zuid Holland houden vast aan twee provincies nieuwe stijl Ook Koudekerk moet zuiniger aandoen Bezwaren tegen voorgenomen wijzigingen bestemmingsplan Parochiehuis Langeraar gerenoveei Prijzenregen op Kaasdag Aardam Bedrijfsleven afwachtend, werkloosheid teruggelopen brieue lezers REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 PAGII (vervolg voorpagina) DÉN HAAG Het overleg met de minister van jongstleden dinsdag heeft het vertrou wen van gedeputeerde staten in het ministe rie van Binnenlandse Zaken niet bepaald gesterkt. Hoewel Gedeputeerde Staten en provinciale staten verdeeld zijn over de kwestie of een splitsing van Zuid-Holland samen moet gaan met een algehele reorgani satie' binnenlands bestuur (CDA en SGP zijn vóór loskoppeling), is het provinciaal béstuur bij minister Wiegel unaniem van eén koude kermis thuis gekomen. „De vraag is of zo'n gesprek niet alleen maar een kwestie van aanhoren is", aldus gedeputeer de drs. J.H. Boone. „Het is voorts de vraag of de minister de ontwikkelingen niet zo snel opjaagt, dat we helemaal geen invloed meer hebben op de splitsing. In elk geval houden provinciale staten en daardoor G.S. vast aan twee provincies nieuwe stijl". Het heeft bijna tien maanden geduurd, voordat het provinciaal bestuur minister Wiegel offi cieel te spreken kregen. Een en ander neeft tot gevolg gehad, dat een functioneel bestuurlijk overleg over tal van bevoegdheden is uitgeble ven. Inmiddels is Rijnmond reeds een provincie „nieuwe stijl", zoals Zuid Holland voor ogen staat. Gedeputeerde Boone: „Zo heeft Rijnmond bijvoorbeeld de mogelijkheid richtlijnen en bin dende aanwijzingen te geven op het gebied van de aanleg van havens, waterwegen en oever verbindingen en het bouwrijp maken van grond. „Vreemde situatie" Verder heeft het bestuur van Rijnmond de mo gelijkheid om over oprichting en handhaving van de brandweer in hun gebied te beschikken. Ook is Rijnmond de enige overheid in Neder land, die opcenten kan heffen op de onroerend goedbelasting". Het provinciaal bestuur vraagt zich dan ook af, of het afgesplitste Zuid-Hol land in de nieuwe situatie ook over dergelijke verworvenheden kan beschikken. „Het is een vreemde situatie als Goeree Overflakkee nu onder Zeeland zou vallen dat, in tegenstelling tot Rijnmond nu, uiteraard een provincie oude stijl is vindt de heer Boone. Dat de Overflak- keeërs zelf niet wars zijn van een samengaan met Zeeland, bewees een enquete van een Zeeuws dagblad ruim anderhalf jaar geleden. Daaruit bleek dat het merendeel van het Zuid hollandse eiland duidelijk wat voelt voor een samengaan met Zeeland. Ambtenaren De splitsing van Zuid-Holland zet de positie van een groot aantal ambtenaren op de tocht. Niet dat er ontslagen zullen vallen. Het aantal ambtenaren van Rijnmond moet wel fors wor den uitgebreid ten koste van de oude, huidige provincie. Rijnmond krijgt volgens de plannen van Wiegel in plaats van de huidige 16 gemeen ten een 55-tal gemeenten onder zijn beheer. Drs. Boone zegt wel aan een dergelijke „pijnlij ke" bestuurlijke operatie te willen meewerken, als omzetting van het bestuurlijke apparaat be vredigend geregeld wordt. Het omschakelen van dit apparaat gaat ongeveer 35 miljoen kosten, te betalen door Binnenlandse Zaken. De onzekerheid over het al dan niet oude of nieu we stijl worden van de provincie Zuid-Holland- Noord moet volgens de gedeputeerde worden weggenomen worden door nog een reeks te voeren gesprekken met verschillende instan ties. Zijn collega ir. N. Buiisert is het helemaal met hem eens over een nadere invulling van de gevolgen van de splitsing. De functionele en territoriale aspecten zijn ook volgens hem dan ook nog lang niet genoeg aan de orde geweest. Als CDA-gedeputeerde wil hij echter zo spoedig mogelijk tot splitsing overgaan. „De grootte van de huidige provincie rechtvaardigt de splitsing dusdanig, dat wij een koppeling aan de algehele reorganisatie niet opportuun vinden", ver woordde hij het CDA-minderheidsstandpunt in het provinciaal bestuur. ALPHEN Drs JJ. de •Graaf is benoemd tot opvol- 5er van pastor Happel van e parochie De Heilige Geest in Alphen. Naar ver wacht gaat de benoeming in per 1 januari. Pastor De Graaf werd in 1929 geboren in Heiloo en werd in 1955 tot priester gewijd. Na een studie Frans en enkele ja- Opvolger pastor Happel j ren als docent te hebbel fungeerd, keerde de heei Graaf in 1970 weer tem het pastorale werk in 1 dinxveen. Momenteel hij als pastor in het ziekef Leyenburg in Den Haag. in het parochiehuis van Lan geraar wordt morgen geo pend. Daarmee komt een einde aan de eerste fase van de verbouwing van het paro- chiehbuis. Het parochiehuis wordt verbouwd tot een welzijnsge bouw met vele functies. Het creativiteitsgedeelte is gesitu eerd in een kelderruimte on- -ele creativiteitsruimtep^! behoren te laten functioi heeft de kelder vroege! fietsenstalling een metamorfose ondergaan»™ zijn nieuwe toiletten gep]fn! een nieuw plafond, functii verlichting, verwarming voort. De ruimte gaat meer gebruikt worden enkele kunstenaressen cursussen fotografie, bljh® der het toneel. Met ingang van schikken en dergelijke. Een deel van de talrijke kazen die ter keuring werden aangeboden. TER AAR In totaal tweeënveertig kaasmakers na men deel aan de Kaasdag, die gisteren in Aardan werd ge houden. Hun zuivelprodukten. werden door de keurmeesters ir. K. Schip uit Zaandam, ir. H. Oosterhuis uit Ede en J. Nusselder uit Gouda op hun kwaliteit getest. Bij de afd. jonge kaas werd de heer C. P. W. Wakke uit Ze venhoven winnaar. De twee de, derde en vierde prijs gin gen naar respectievelijk de he ren A. Verby uit Alphen, T. Oudshoorn uit Alphen en M. Kroes uit Woubrugge. Als vijf de in deze klasse eindigde B. van Bos uit Rijnsaterwoude. De eerste prijs voor de belegen, kaas was voor J. van Diemen uit Zevenhoven. Tweede werd H. Harteveld uit Ter Aar ter wijl M. Kroes uit Woubrugge en P. Oudshoorn uit Alphen aan den Rijn derde en vierde werden. De heer J. de Wit uit Alphen eindigde als vijfde. Als voorzitter van de Kaasdag trad de heer J. van Os uit Ter Aar op. Hij nam trouwens na tweeënveertig jaar afscheid van zijn functie. Voor zijn ja renlange inzet werd hij na af loop van de keuring door se cretaris D. Visser toegespro ken, die hem ook een karaf aanbood. De voorzitter van «de Bond van Kaasproducenten, de heer Hoogendoorn, over handigde de scheidende voor zitter de prijs van verdienste. Tevens bood hij de heer Van Os een fraaie doos met inscrip tie aan. ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloos heid in de Alphense regio is in de maand september gedaald. Het Gewestelijk Ar beidsbureau vermoedt echter dat deze da ling niet het gevolg is van opgevulde vaca tures, maar de afwachtende houding die het bedrijfsleven aanneemt bij het aantrekken van nieuw personeel. In augustus waren er 622 geregistreerde vrije banen,waarvan 192 voor jongeren. Een maand later telde het arbeidsbureau 424 vacatures, waarvan er 110 door jongeren vervuld dienen te worden. Tegenover de daling van het aantal banen staat het gedaalde aantal werkzoeken den. In augustus stonden 1199 mensen als werkzoekenden te boek; 731 mannen en 485 vrouwen. September toonde 1172 werkzoeken den; 714 mannen en 458 vrouwen. Het aantal jongeren zonder werk is volgens de registratie van het Gewestelijk Arbeidsbureau ook gedaald en wel van 208 in augüstus naar 167 in september. Het aantal meisjes zonder werk is ruim dubbel zo groot als het aantal jon gens (114 meisjes tegen 53 jongens). KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gemeente Koudekerk moet het komen de jaar bezuinigen. Dit blijkt uit de door het college van Koudekerk aan de raad voorgelegde ontwerp-begroting voor 1981. De noodzaak om te bezuini gen wordt gevormd door de lagere uit kering die de gemeente dit jaar krijgt uit het Gemeentefonds. De inkomsten van de gemeente worden in het komende jaar geraamd op bijna 13 miljoen gulden. Na aftrek van de uitgaven komt het college tot een bedrag van 59.068,32 gulden voor de post 'onvoorziene uitgaven'. In vergelijking met dit jaar ver toont de begroting een stijging van de in komsten van 3.86 (480.500 gulden), maar ook een stijging van de uitgaven van 4.33 (534.000 gulden). De stijging van de uitgaven wordt onder meer veroorzaakt door een verhoogde uit gave aan salarissen en de aanschaf van een nieuwe brandweerauto. De gemeente hoopt een gedeelte van' de toegenomen kosten te dekken door een aantal belas tingverhogingen. Zo moet er het komende jaar meer rioolrechten en hondenbelasting betaald worden. Tevens worden de diver se leges en de onroerend goedbelasting verhoogd. Door deze maatregelen hoopt het college ruim 26.000 gulden extra in komsten te verkrijgen. Voorts is het colle ge van plan de reinigingsrechten te ver hogen, hetgeen tot extra inkomsten van 21.000 gulden moet leiden. In het hoofdstuk 'zaken die de aandacht vragen' stelt het college in de ontwerpbe groting dat het in de toekomst onont koombaar zal zijn de onroerend goed be lasting te verhogen. Deze maatregel moet genomen worden, aldus het college, om de verhoging van de kapitaallasten te dek ken. Een verhoging die het gevolg is van bepaalde projecten als het voorgénomen onderhoud van de Lagewaard en het doortrekken van het rioolsysteem. Alvo rens overgegaan wordt tot verhoging van de onroerend goed belasting, zal de ge meente nagaan of andere posten bijgesteld kunnen worden. In het genoemde hoofdstuk deelt het col lege mee nog geen plaats gevonden te hebben voor hervatting van woningbouw binnen de gemeente Koudekerk. Het ste de bouwkundig bureau onderzoekt op dit moment de bouwmogelijkheden. Maart 1981 is het onderzoek beëindigd en kan men, bij een positief advies van het bu reau, met een ontwerpbestemmingsplan beginnen. illlllllllllllllllllllllllllllllllll Gouden trouw Roelofarendtveen/Oud» Wetering Het echtpaar Hogenboom-Caatelein viert 29 oktober aanstaande zijn 50-jarig huwelijksfeest. De bruid (72) en bruidegom (75) slijten hun dagen in de „Googherweide" in goede gezondheid. Hun 10 kinde ren en 27 kleinkinderen wo nen allemaal in de buurt, zodat liet en leed vrijwel da gelijks gedeeld kan worden. Tinus Hogenboom heeft altijd van alles aangepakt om vrouw en kinderen te kunnen onderhouden. Vooral over de laatste zes jaar vóór zijn pen sionering, toen hij conciërge bij de L.T.S. in Oude Wete ring was, vertelt hij graag. Nu Is zijn groentetuintje, waarin hij van alles verbouwt ten be hoeve van zijn kinderen, zijn lust en zijn leven. Mevrouw Hannle Hogen- boom-Castelein zingt nog steeds met veel plezier; eerst bij het kerkkoor, nu bij het bejaardenzangkoor. Gele genheid tot feliciteren: 31 ok tober van 17.00 uur tot 18.00 uur in café Heemskerk in Roelofarendsveen. Badminton- toernooi in Roelof arendsveen ROELOFARENDS- VEEN Badminton club „Apollo" houdt voor het tweede achter eenvolgende jaar een toernooi in sporthal „De Tweesprong" in Roelofa rendsveen. Dit evene ment begint morgen en duurt tot zondag met een totaal van 380 partijen. De ceelnemers komen van de verenigingen: B. C. Hil- legom; B. C. Gamepoint uit Leiden; B. C. Leiden; B. C. Lisse; B. C. Rijnsburg; B. C. „Kickers" uit Lei- muiden; B. C. „Flair" uit Alphen aan den Rijn; A. B. C. „Zigo" uit Alphen aan den Riin en uiteraard B. C. „Apollo" uit Roelofa rendsveen. Op de door hen ingeschre ven onderdelen, zijn de spelers ingedeeld in poules van 4 of 5, waarna de pou lewinnaars verder gaan voor de kwart-, halve en eindfinales. De kwart- en halve finales beginnen zondag 19 okto ber om ongeveer half een en de finales om ongeveer half vier. 'nil Brieven graag kort duidelijk geschreven redactie behoudt z1 het recht voor ingezti den stukken te bekorti Den Uyl Het verzoek van de Pvdjsp deling Alkemade om de r»n vergadering van 27 oktobid: verplaatsen in verband jfs een spreekbeurt van Joojwe Uyl in Roelofarendsveen j»o na de vergadering van 29tu tember niet kansloos te!>r Daags daarna werd telefoiir onder de raadsleden eertic» quete gehouden: wanneet21 u kunnen vergaderen: nfr dagmiddag 27 oktober, nf- dagavond 27 oktober of F* dagavond 28 oktober? Dinsdagavond was voof» raadsleden mogelijk, allee*" voorzitter was verhiire maar er is een loco-br 2 meester, die aanwezig zijn. Dus dat zou wel ware het niet dat de seen en loco-secretarissen al afr ken hadden. We treden hier maar nil discussie over het hebben afspraken iemand kan deren een raadsvergadi bij te wonen. Noch of dej strekte mededelingen zijn. Een duidelijk voordej vert het op: voortaan hd raadsleden de dinsdagaf niet meer als reserve-avoif hun agenda te noteren. Henk van Tol fractievoorzitter Progressief Alkemade. Film in Vrouwencafé Zoeterwoude ZOETERWOUDE Het wencafé organiseert vond een filmavond vrouwen. De Noorse filmfl struez" duurt ongeveer j uur en heeft drie vrouw de hoofdrollen. Deze drie vrouwen, Kajal en Heidrun ontmoeten e|? na tien jaar weer op| schoolreünie. Ze besluitef afloop van de bijeenkom Oslo door te feesten. Hei? wordt door Kaja ziek gel op haar werk. Mie en de f zwangere Kaja laten de|| zorging van de kinderenh hun echtgenoten over eij drieën duiken ze een paal gen onder. Het is een vrijt en af en toe trieste film voorstelling begint om I uur in de aula van de Sjali school. De toegangsprijs is gulden. fiJ ADVERTENTIE. ALS DE HERFST NADERT, IS HET TIJD UW HUID WAT EXTRA BESCHERMING TE GEVEN. Als de herfst komt, moet u extra attent zijn op de conditie van uw huid. Ochtendkou, gure wind en droge lucht (óók van centrale verwarming) zijn niet bepaald vriendelijk voor de tere huid. Zoals het verstrijken der jaren kan ook het grillige najaar een nadelig effect op uw huid hebben. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim van Oil of Ulay ontdekt. De Beauty fluid' die het natuurlijke vochtgehalte in evenwicht houdt en zorgt dat uw huid zacht en soepel blijft. Het geheim van Oil of Ulay is dat het eigen schappen heeft die gelijk zijn aan die van uw eigen huidvloeistoffen. Daarom neemt uw huid deze beauty fluid meteen en volledig op, zonder een spoortje vet achter te laten. Oil of Ulay vult de huidvloeistoffen aan die afnemen door toedoen van ons wispelturig herfstklimaat. Het beste is gezicht en hals iedere ochtend en avond met Oil of Ulay te masseren. Al snel voelt u dat uw huid zacht, soepel en jong blijft. Uw huid functio neert weer zoals het hoort en wordt bovendien goed beschermd tegen invloeden van buitenaf. U zou Oil of Ulay* eens moeten proberen. U voelt dat 't goed voor u is. Oil of Ulay, een geregistreerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en parfumerie. ALKEMADE Tegen de wijzigingen in het bestemmingsplan Landelijk Ge bied uit 1943 zijn bij het Alkemadese .gemeentebestuur vele bezwaarschriften 'ingediend. De wijziging betreft het open weidegebied van het westelijk deel van Alkemade, achter de r.k. kerk in Oud Ade en de gronden nabij het Vennemeer. In het bestemmingsplan is de bouw van kassen achter de r.k. kerk in Oud Ade toegestaan. In het steekplan Zuid-Hol- land-oost echter is het gebied aangwezen als veenweidegebied met grote landschap pelijke en/of cultuur-historische waarde. De gronden nabij het Vennemeer hebben thans de bestemming „zomerhuizen". Om landschappelijke redenen is het volgens het gemeentebestuur gewenst dat deze be stemming wordt gewijzigd in „agrarische doeleinden zonder bebouwing". Tijdens een vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening kregen de gedupeerden gisteravond de gelegen heid hun bezwaarschriften tegen de voor genomen wijziging toe te lichten. De he ren Van der Meer hadden bezwaren tegen de wijziging van de gronden achter de Oud-Adese kerk. Toen zij de grond, waar op zij thans koude grond tuinbouw op ple gen, kochten, was nog niets bekend over de wijziging. Zij hadden het plan te zijner tijd op de grond kassen, een woning en een schuur te bouwen. De voorgestelde wijziging maakt uitvoering van deze plan nen onmogelijk. Gisteravond betoogden de heren Van der Meer dat de wijziging hals over kop door het gemeentebestuur wordt doorgevoerd om hun te dwarsbo men. De heer Van der Poel maakte bezwaren tegen de wijziging van de bestemming „zomerhuizen" bij het Vennemeer. De heer Van der Poel wilde op een stuk grond, dat reeds sinds 1973 in zijn bezit is een recreatiecentrum opzetten. De wijzi ging van het bestemmingsplan zal een fi nanciële strop voor de heer Van derf betekenen, aangezien hij reeds veel ir™ plannetjes heeft geïnvesteerd. I Tot slot voerde advocaat Van der Sf. een gloedvol betoog namens waterele vereniging „Vennemeer", handelsff schappij Verker en een aantal leden11 1 de familie Semeijn, allen eigenaren fn gebruikers van terreinen en gebor aan het Vennemeer. Hij legde uit dLv watersportvereniging reeds in 1921 f gericht en dus een respectabel verf111 heeft. De meeste bewoners van de hfet die moeten verdwijnen zijn ouden var®e gen. De huisjes moeten nodig worder geknapt. Vooral de sanitaire voorzit® gen laten nogal te wensen over, a woordvoerder van de gedupeerde tL ners en gebruikers van de grond betP dat de watersportvereniging en de H ners geen behoefte heben aan uitbref| van de recreatie aan het Vennemeer r wel aan handhaving van de bestaanf tuatie.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4