Politie moet meer doen gen kleine misdaad Smaak lanselier van de Leeuw voelt iets voor actie tegen Aantjes NV BEREID TE PRATEN OVER EENMALIGE RUIL Verwijten over en weer in gesprek over Dodewaard aballero Filter. Leeuw" kan Aant jes iet worden ontnomen f WEEÜE KAMER: VEEL AGENTEN TE JONG uueer ENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 PAGINA 13 HAAG De overgrote meer- d van de Tweede Kamer dat de politie zich meer moet exighouden met de bestrijding zogeheten „kleine criminal!- pals eenvoudige diefstallen of pgen, vernielingen en vecht- ^ranuit de regeringsfracties CDA 5 als vanuit de PvdA werd hier- bet gisteren gestarte debat over itiebeleid voor 1981 aangedron gen. Wat hard nodig is, zo zei de socia list Stoffelen, „is dat er meer politie op straat komt,--met name in wijkteams". Ook waten CDA, VVD en PvdA het erover eens, dat veel politie-agenten al op te jonge leeftijd bij moeilijke klussen worden ingezet. Zij toonden zich daar niet gelukkig mee, vooral omdat het jonge agenten meestal aan voldoende praktische politie-ervaring en levenser varing ontbreekt. „Het pistool op zak en puistjes in het gezicht", aldus CDA- woordvoerder Faber. De VVD'er Ja- cobse deed de ministers Wiegel (binen- landse zaken) en De Ruiter (justitie) de suggestie aan de hand, de toelatings leeftijd voor aankomende agenten (17 jaar) te verhogen. Ook stelde hij voor, geen maximum leeftijdsgrens meer te stellen voor mannen of vrouwen die bij de politie willen. Momenteel is diè grens 30 jaar. De fracties van CDA en VVD verzetten zich tegen invoering van het recht voor politiefunctionarissen om ontheffing te vragen van het meedoen bij bepaalde politie-activiteiten. Zoals bekend, heeft de commandant van de Mobiele Een heid in Overijssel onlangs gezegd, ge wetensbezwaren te hebben tegen deel neming aan politie-acties bij de kern centrale in Dodewaard omdat hij zelf tegenstander van kernenergie is. De oppositiefracties vonden dat een derge lijke opstelling mogelijk zou moeten zijn. Zij zouden de totstandkoming van een „verschoningsrecht" voor politie ambtenaren toejuichen. onze parlementaire re dactie) HAAG Er bestaat ijkheid mr. W. t lidmaatschap Orde van de Neder- Leeuw te ontnemen. ft premier Van Agt tn in de Tweede Ka- geantwoord op een be strekkend verzoek Ie CPN'er Wolff. De ite ^president wees lat volgens de wet het tan gaan als gevolg van een gevangenisstraf van tenminste drie jaar. De tegenwerping van Wolff dat kort na de Tweede-We reldoorlog mensen uit de re gisters van de orde geschrapt zijn, alleen omdat zij „fout" waren geweest, en dat zoiets ook nu nog mogelijk zou zijn, ging volgens Van Agt niet op. De wet op de zuivering van de ridderorden zou al leen betrekking hebben op degenen, „die in het bezit waren van een koninklijke onderscheiding in de dagen van de bevrijding, toen de zuivering werd volvoerd". Van Agt toonde zich er ver baasd over dat de CPN over dit onderwerp was begonnen. „Toen de Tweede-Kamer dis cussieerde over de rapporten van de commissie-Patijn en de commissie-Enschedé, was bekend dat Aantjes ridder was in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Sprekend namens de regering heb ik er geen behoefte aan de discus sie over de zaak-Aantjes te heropenen", aldus de eerste minister. Mr. W. Aantjes. Volgens Wolff is „het vraag stuk hiermee niet verdwe nen, zodat de regering er nog mee te maken krijgt". Hij suggereerde dat de andere dragers van de Orde er niet in zouden berusten dat Aan tjes de onderscheiding houdt an onze parlementaire redactie) HAAG De kanselier van de van de Nederlandse Leeuw, gene- i.d. H. Schaper, voelt niets voor een om mr. W. Aantjes uit de registers e orde geschrapt te krijgen. De sug- van de CPN'er Wolff in de Twee- imer dat de kanselier hier een taak wordt door generaal Scha lijs onjuist bestempeld. „Ik heb een en administratieve taak. ïetivaar adviseer ik ook de regering, over het ordewezen en niet ia(e dragers". aHige mogelijkheid in deze zaak iets In, zou zijn dat de generaal zelf als r hij is commandeur in de de minister van binnenlandse zou verzoeken Aantjes de onder- Ijrjing te laten ontnemen. Schaper is niet van plan. Hij zegt zich nooit voldoende in de zaak van de oud-fractie leider van het CDA te hebben verdiept om te kunnen beoordelen of deze nog waardig is lid te zijn van de „Leeuw", zoals de orde kortweg wordt aangeduid. Van plannen onder de dragers van de orde om een actie te starten, zoals de CPN'er Wolff ook in de Kamer sugge reerde, is de kanselier niets bekend. Maar ook al zouden er plannen voor een actie bestaan, dan nog zou het zeer moei lijk zo niet onmogelijk zijn ze te verwe zenlijken, voegt Schaper eraan toe. De Orde van de Nederlandse Leeuw heeft, evenmin als de Orde van Oranje-Nassau, een kapittel, dat de handel en wandel van de leden beoordeelt dit in tegen stelling tot de Militaire Willemsorde. Door het ontbreken van een kapittel is alleen de regering zelf bij machte ie mand een „Leeuw of een „Oranje-Nas sau" te ontnemen. Schaper wijst op het bestaan van de decoratiecommissie, die mensen voordraagt voor een onderschei ding en ook geroepen is actie te onderne men, als blijkt dat iemand niet langer voldoet aan de voorwaarden vor het lid maatschap van een orde. Wat betreft Aantjes ziet hij dat niet gebeuren. De Orde van de Nederlandse Leeuw is door koning Willem I ingesteld in 1815, „strekkende ter vereerende onderschei ding van Onze onderdanen, die bewijzen geven van beproefde vaderlandsliefde, bijzondere ijver en trouw in het volbren gen hunner burgerplichten of buitenge wone bekwaamheid in wetenschap en kunsten". Dat Aantjes de orde heeft ge kregen, hangt samen met het automatis me dat een Kamerlid met een lange staat van dienst wordt bedacht met een „Leeuw". Alleen in het geval van boer Koekoek is een uitzondering gemaakt Nieuw stelsel ridderorden mogelijk nog dit jaar DEN HAAG Minister Wiegel (binnenlandse za ken) wil zijn best doen, vóór 1 januari aanstaande een voorstel aan de Tweede Ka mer voor te leggen om het decoratiestelsel te vereen voudigen. Hij wil hiermee tegemoet ko men aan de wens die het PvdA-Tweede Kamerlid Buurmeijer gisteren, tijdens het debat over de begroting van binnenlandse zaken, in de vorm van een motie bij de mi nister op tafel legde. Al jaren lang heeft de Tweede Kamer, ook tijdens het kabinet-Den Uyl, aangedrongen op een an der systeem voor de toeken ning van „lintjes". In het nieu we stelsel zouden onder meer de erepenningen in goud, zil ver en brons, verbonden aan de ridderorde van Oranje Nas sau moeten verdwijnen. In 1978 beloofde Wiegel de Kamer, een wetsontwerp tot wijziging van het decoraties telsel op te stellen. Daar is tot op heden nog niets van terecht gekomen. „Er zijn in het afge lopen jaar nog wat problemen gerezen, maar de gedachten over een nieuw decoratiestel sel zijn momenteel wel uitge kristalliseerd. Het heeft nu in derdaad lang genoeg ge duurd", zo reageerde Wfegel op de motie. Minister Van Aardenne (links) schudt voor de aanvang van het gesprek de actievoerders van „Do dewaard gaat dicht" de hand. Van Aardenne: actievoerders weinig democratisch (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het gesprek van de organi satoren van de actie „Dodewaard gaat dicht" met minister Van Aardenne van ec- nomische zaken, is op een totale mislukking uitgelopen. Tijdens het gesprek gistermid dag zei de minister oxn. dat dat hij niet ei genmachtig een door de actievoerders opge stelde verklaring kon ondertekenen, waarin stond dat hij de kerncentrale zou sluiten èn daarmee nog vóór zondag mee zou gaan be ginnen. De bewindsman verweet de actie voerders dat zij hun standpunt niet wilden inbrengen in de maatschappelijke discussie over kernenergie en hanteerde de uitdruk king „totalitaire "methoden. Daarop braken de actievoerders het gesprek af. „U ziet uw eigen mening als absoluut. U wilt de zaak afdwingen. Daarmee brengt u de demo cratie om zeep. U streeft een totalitaire oplos sing na en dat is een gevaarlijke zaak. Ik vraag u, realiseer u wat u doet. Uw strijdt is gerecht vaardigd maar de methode moet wel passen in de democratie", aldus de bewindsman. Zowel Van Aardenne als de woordvoerder van de ac tie verklaarden na afloop eigenlijk niets van het gesprek te hebben verwacht. In ieder geval zullen de actievoerders niet opnieuw proberen via het parlement nog iets te bereiken. In het gesprek vormde vooral de democratie een strijdpunt. Idealen noemde Van Aardenne goed, mits het tot gelding maken van die idea len niet boven de democratische rechtsorde uit- faat. De minister stelde dan ook dat een blok ade van de kerncentrale mensen van hun vrijheid berooft, veiligheidsrisico's met zich meebrengt en de maatschappelijke discussie, en dus de democratie, frustreert „Dat kan niet", aldus Van Aardenne. Volgens de actievoerders is de democratie ech ter al te lang door kernenergie gefrustreerd, omdat er 12 jaar lang allerhand besluiten zijn genomen op dit gebied. „Het constant negeren van de overheid van het groeiende verzet tegen kerneneregie, het constante negeren van de wens in veiligheid en gezondheid te leven, heeft de aktie Dodewaard gaat dicht aangewak kerd. De in de derde energienota voorgestelde bouw van drie nieuwe kerncentrales betekende een direkte oorlogsverklaring" aldus de actie voerders. CONSERVERINGSMIDDELEN HOUT IN SLECHTE REUK DEN HAAG De keuringsdienst van waren in ons land letten op het ogenblik scherp op houtconserveringsmiddelen (lak, beits, carboleum etc.). De etikettering daarvan is namelijk slecht. Minister Ginjaar van volksgezondheid heeft dat gisteren geant woord op kamervragen. Hij noemde enkele gevallen waarin doe-het-zelvers een middel binnen op het hout hadden gesmeerd terwijl het alleen buiten gebruikt mocht worden. Hun gezinnen waren onwel geworden. Slechte informatie op de etiketten zou mede de oorzaak zijn. Moordaanslag Parijs SPRINGSTOF IN WONING VAN BRUNSSUMMER BRUNSSUM Schetsen voor het aanbrengen van een elektri citeitscircuit en een kleine hoeveelheid springstof zijn gevonden in de woning van R. van P. uit Brunssum, die verdacht wordt van een moordaanslag op zijn vrouw. Mevrouw Van P. verloor haar beide benen, toen twee weken geleden in Parijs een bom in haar auto explodeerde. '3 4 alvolg van de voorpagina) l. loorzitters toonden zich er ;Cpsteld over dat de voorge- .steun voor het bedrijfsle- bt duidelijker gericht zal verstrekt Dat was ook 1 de redenen, waarom met f niet over een inruil van van) de prijscompensa- belastingverlaging te praten valt. Zo'n ruil ontlast het bedrijfsleven weliswaar door zwakkere loonkostenstijging, maar het is opnieuw een onge richte steun. „Met een dergelijke handreiking begeven wij ons op glad ijs", aldus Kok, „want op een eerste operatie volgt onge twijfeld een tweede aanval op de p rij compensatie. De werkgevers tenderen nu al in die richting". Van der Meulen, die alles eveneens nog erg onduidelijk vond, maar eerder al onder bepaalde voorwaar den wel te vinden was voor een éénmalige ruil, voegde eraan toe: „Over een omruil voor één keer valt met ons te praten, maar ik ben er huiverig voor als er ook nog een tweede keer zou komen". Kok zei tenslotte, dat de Kamer zijn vak centrale op hoofdpunten (gerichte steun aan het bedrijfsleven, recht vaardiger verdeling van het koop krachtverlies) met lege handen heeft laten staan en dat het van de nadere nota van het kabinet zal af hangen, of er bereidheid is om mee te werken aan verdere matiging. En hoe dit zou kunnen. De vakcentrales waren vooral wat terughoudend omdat voorzitter mr. C. van Veen van de werkgeversor ganisatie VNO eerder op de dag op nieuw had aangedrongen op beper king van de door het bedrijfsleven ie betalen prijscompensatie, zowel op 1 januari als op 1 juli a.s., tel kens met 2 pet. Van Veen liet ech ter doorschemeren dat er nog wel met hem te praten valt over een beperking alleen op 1 januari, maar dan wel met 3 pet. wat op iaarbasis ongeveer hetzelfde effect heeft op de stijging van de loonkosten. Van Veen wilde niet volstaan met een aftopping van prijscompensatie en vakantiegeld. In de eerste plaats omdat dit te weinig matiging op zou leveren, maar ook omdat dit de loonstructuren aantast. Hij wil zich het liefst helemaal op de prijscom pensatie concentreren, dus van de vakantietoeslag afblijven, omdat men dan op slechts één punt reeds afgesloten cao's behoeft te corrige ren. Die operatie is volgens hem al moeilijk genoeg. ADVERTENTIE Vijftig klachten over Amsterdams politie-optreden AMSTERDAM Bij het Amsterdamse Klachtenbu reau Politieoptreden waren gistermiddag vijftig klach ten binnengekomen over het optreden van de politie bij de onrust in de hoofdstad kortgeleden. De grieven hebben betrekking op mishandeling en ander on rechtmatig gedrag op het poli tiebureau en daarbuiten. An dere klachten waren dat de ar restanten te lang op een advo caat moesten wachten en dat ze opgesloten waren in onhy giënische ruimten zonder vol doende verzorging. Ook zou den arrestanten zijn uitge scholden en geïntimideerd en zouden vrouwen door manne- S" ke agenten zijn gefouilleerd, dus het klachtenbureau. Utrechts pand ontruimd De Utrechtse politie heeft gisteren een gekraakt pand aan de Croeselaan ontruimd. De ontruiming verliep vrij rustig afgezien van een paar schermutselingen met de bereden politie bij de aanvang van de actie. ume blhp: Uitzonderingspositie overheidspersoneel moet op de helling UTRECHT Het wordt volgens de Unie van Beambten, Leidinggevend en Hoger Personeel (de Unie BLHP) hoog tijd dathet personeel bij de overheid dezelfde premies voor pensioen, volks- en werknemersverzekeringen gaat betalen als andere werknemers. De Unie vindt dat het overheids personeel uit 'solidariteit met de problemen waarmee de overheid als werkgever te kampen heeft zijn gunstige uit zonderingspositie op dit gebied moet prijsgeven. Molukker dood in cel RIJSSEN Een negentienjarige Molukse jongeman is afgelopen zondag dood aangetroffen in het huis van bewaring van Zutphen. De jongen, die verslaafd was aan hard drugs, was vrijdag aangehou den op verdenking van diefstal. Volgens de familie heeft hij zelf moord gepleegd, omdat hij in de gevangenis verschillende keren is afgeranseld. Deze beschuldiging wordt door het huis van bewaring en het ministerie van justitie te gengesproken. Vorig jaar 177.000 sportletsels UTRECHT De Neder- landse huisartsen zijn vo rig jaar 177.000 keer ge confronteerd met sportlet sels. In 115.000 gevallen betrof het mensen die re gelmatig sport beoefenen en in 62.000 gevallen inci dentele sportbeoefenaars. Deze gegevens staan in een gisteren gepubliceerd rapport van een groep huisartsen van wie de pa tiënten een representatie ve afspiegeling vormen van de Nederlandse bevol king. Uit het verslag blijkt verder dat 1979 een soort „diepterecord" te zien geeft voor wat betreft het aantal grieppatiënten. Ook de afgelopen winter (1979- 1980) is er geen influenza van betekenis waargeno men. De huisartsen kregen vo rig jaar aanzienlijk meer verzoeken om euthanasie. De meeste patiënten die om een „milde dood" vroegen, hadden kanker. Landelijk zou het gaan om 2800 patiënten. Ook heb ben deze „peilstationart- sen" genoteerd dat het aantal sterilisaties zowel bij mannen als bij vrou wen sterk blijft stijgen. Nu en dan regen DE BILT (KNMI) - Het weer zal morgen in ons land niet al leen een somber karakter heb ben, maar er zullen ook nog perioden met regen zijn. Een omvangrijk lagedrukgebied waarin enkele aktieve kernen voorkomen, vertoeft dicht in de buurt van ons land. Een van die kernen veroorzaakte vandaag langdurige en zware regenval in Engeland. Een an dere kern boven Portugal bracht daar op veel plaatsen regen- en onweersbuien met 20 tot 40 millimeter neerslag. Regengebieden boven West- -Frankrijk en Noord-Italie voltooiden het natte Europese weerbeeld. In ons land was er de afgelopen nacht in het noorden weinig bewolking. Daar daalde de temperatuur tot aan of iets beneden het vriespunt Op veel plaatsen el ders in het land werd het drie graden. In Zeeland en het zui den van Noord-Brabant was er meer bewolking. Daar viel wat regen en was het minder koud. Komende nacht zal het in het gehele land minder koud zijn. Dan heeft de bewol king van de verschillende de pressiekernen zich ook over Nederland uitgebreid. Ver schillende regengebieden zul len over ons land trekken. In de vochtiger lucht zal de tem peratuur morgen oplopen tot ongeveer 14 graden. Het laat zich aanzien dat het bewolkte I weertype met af en toe regen I ook zaterdag en zondag voort duurt. Vooruitzichten voor zaterdag: Enkele buien, 's Nachts min der koud. Overigens weinig verandering in cijfers. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temper, omstreeks 7 gra den. Max. temp, omstreeks 12 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 pro cent Kans maal: 50 procent Eelde zw.bew. Eindhoven zw.bew. Den Helder zw.bew. Luchth. R'dem regen Z.-Llmburg Aberdeen Athene Berlijn Frankfort Geneve Helsinki Innsbrück Klagen Kirt Luxemburg Munchen Nioe Oeio

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13