taliaanse modekoning :iest voor sjaals Europarlementariërs willen meer salaris iNederlandse maand in tationsrestauraties Bonn: geen sancties tegen DDR, maar ook niet onderhandelen Menten werkt zijn behandeling tegen ANWB inspecteert auto's voor het winterseizoen !7-MC zet Neelie in de bloemetjes Bloembollen nü planten :NTE-MODE 1981. LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 PAGINA 11 Landsadvocaat Mr e. Droogleever Fortuijn: STRAATSBURG De leden van het Europese parlement willen meer geld en omdat zij in de praktijk zelf over de hun toevloeiende gelden beschikken, zullen zij die verhoging ook wel krij gen. De parlementariërs hebben beslo ten, dat zij ruim de helft van het sala ris van een lid van de Europese Com missie of van een rechter van het Euro pese Hof van Justitie zouden moeten verdienen. Dat wil zeggen: ruim 110.000 gulden per jaar, los van de vele vergoe dingen. De parlementariërs worden nu nog vol gens de nationale schalen gehonoreerd. Voor de 25 Nederlandse afgevaardigden betekent dat een jaarsalaris van ruim 90.000, voor de Britten 32.000 gulden, voor de Fransen 105.000 gulden en voor de Duitsers 100.000 gulden. Men wil nu ko men tot een uniform salaris voor alle Eu roparlementariërs. Dit beginselbesluit over een loonsverho ging valt samen met de opening van een nieuw appartementencomplex naast het parlementsgebouw in Straatsburg, waarin elke parlementariër een eigen kamer heeft. Deze kamers zijn bedoeld als wer kruimte, maar bevatten ook een douche, een toilet, een wastafel en een uitschuif- bed. Evenals met de salarissen doet het Europese Parlement nogal geheimzinnig over dit complex, dat door de gemeente Straatsburg in anderhalf jaar uit de grond is gestampt met geld van een Nederlands pensioenfonds en dat door het Europese Parlement van de gemeente wordt gehuurd. De opzet van Straatsburg en dat van de Franse regering is duidelijk:- al het moge lijke doen om het Europese Parlement, dat ook in Brussel en in Luxemburg ver gadert, voor Straatsburg te behouden. Al jaren wordt er geklaagd dat tijd en geld verloren gaat aïs gevolg van het tussen deze drie steden heen en weer trekken en er is dan ook een sterke stroming, die wil dat alles op Brussel wordt geconcentreerd, waar ook Europese Commissie en minis terraad bijeenkomen. Hoeveel huur het Europese Parlement aan Straatsburg betaalt, is uit een vergelij king van de achtereenvolgende begrotin gen niet op te maken, omdat ook in Brus sel en Luxemburg nieuwe gebouwen in gebruik zijn gekomen. Volgens de Ialiaanse radicaal, Marco Pa- nella, een parlementariër, die zich in het verleden heeft onderscheiden door origi neel en ludiek optreden, bedraagt de huur ongeveer 8,5 miljoen gulden per jaar zon der onderhoudskosten. Dit komt neer, uit gaande van een bezetting door 410 parle mentariërs gedurende vijftig dagen, op ongeveer 410 gulden per dag, zo meent Panella. DEN HAAG Volgens de landsadvocaat mr. E. Drooglee ver Fortuijn werkt Pieter Menten zelf zijn medische behan deling tegen. In antwoord op het pleidooi dat Mentens raadsman mr. L. van Heijningen gisteren in kort geding hield om zijn cliënt onmiddellijk vrij te laten, stelde de landsadvocaat dat Menten bijvoorbeeld weigert een grotere dosis insuline in te nemen, die nodig is voor de bestrijding van zijn suikerziekte. Dit verklaart, aldus de landsadvo caat, de uitdroging van de patiënt fooitjes van badpakken, verscholen onder capes. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De Westduitse re gering zal geen sancties uit oefenen of andere tegen maatregelen nemen tegen de nieuwe valuta-voorschriften in de DDR die het reizigers verkeer uit het Westen be perken en die tot een duide lijke klimaatsverslechtering tussen Bonn en Oost-Berlijn hebben gevoerd. Tegelijker tijd ziet het Westduitse kabi net op dit moment echter ook geen aanleiding om nieuwe onderhandelingen met het Oostduitse regiem aan te gaan, onder andere met betrekking tot krediet faciliteiten, verkeers- en energieprojekten. Na een kabinetsvergadering in Bonn, waarvoor Bondskanse lier Schmidt zijn herfstvakan tie speciaal had onderbroken, deelde de regeringswoordvoer der mee dat Bonn zijn ont- spanningspolitiek wil voortzet ten. De stap van de DDR wordt echter gezien als een verdragsbreuk die de verhou dingen zwaar belast. Belang rijkste doel van de bondsrege ring is, in eerste instantie "de maatregel (een verplichte om ruil van 25 mark per dag, ook voor kinderen en bejaarden! ongedaan te maken, en zij zal zich daarbij vooral op de voortzetting van de conferen tie van Helsinki in Madrid dit najaar moeite doen. Zij is ove rigens realistisch genoeg om in te zien dat de stap niet van de ene op de andere dag onge daan zal worden gemaakt. Washington heeft noemt de Oostduitse maatregelen „een betreurenswaardige tegenslag in de verhoudingen tussen Oost en Weit". Nederlandse Spoorwegen 2ijn deze week met het Nationaal Bureau voor Toe onder het welbekende motto „Lekker fn eigen land" begonnen met een culi- evenement. Een maand lang staat in stationrestauraties de Nederlandse centraal. ichillende streekgerechten worden daarbij de aandacht van het publiek gebracht, variëren van gebakken bloed en pannekoeken tot hete blik- en zurezult met roggebrood, bedoeling is om het toerisme in eigen land - bevorderen. Om dat nog een extra zetje in ,1 goede richting te geven is er bij de ope- g van de Nederlandse Maand deze week toeristische spoorwegkaart gepresen,- rd. Hierop worden allerlei toeristische at tracties in ons land in kaart gebracht. De plat tegrond Is verkrijgbaar bij de NS-stations. Omdat „vakantie In eigen land" al jarenlang een stokpaardje is van staatssecretaris Th. M. Hazekamp was hij ook gevraagd de Neder landse Maand te openen. Dat gebeurde begin deze week op het Centraal Station in Den Haag. Om nog een andere activiteit van de NS te bevorderen, ging dat als volgt: met een pijltje mikte hij op de toeristische spoorweg kaart. Het pijltje, ook wel „vogelpik" ge noemd, kwam terecht in Eindhoven en uit deze stad zullen tien blinden worden uitgeno digd met een begeleider een fietstocht op een tandem te maken. Als proef verhuren momen teel acht NS-stations tandems voor dit doel, maar, aldus de Spoowegen, daar wordt ver bijsterend weinig gebruik van gemaakt. sze zomer icord vitstoerisme 5l de afgelopen zomer het weer betreft niet di- 4 uitstekend genoemd mag den- is het fietstoerisme in tmXM land sterk toegenomen, letsers blijken zich van het r weinig te hebben aange- :ken. Het aantal georgani- 'de fietstochten lag ruim procent hoger dan vorig Het aantal mensen dat aan deelnam lag zelfs vijf procent hoger. Soms ;t zelfs een deelnemers- worden ingesteld. Ook belangstelling voor fiets- ipeertochten was verras- 1 hoog, aldus de „Stich- Flets!". razBu Wie een dagje uit wil, heeft vervoer nodig. Voor velen is dat ver voer de eigen auto, maar met de winter voor de deur is het ze ker nodig dat hij goed in orde is. De ANWB biedt zijn leden weer de gelegenheid om de automobiel aan een winterinspectie te onderwerpen. Dat zo'n inspectie geen kwaad kan, blijkt uit het onderzoek vorig jaar toen aan alle auto's gemiddeld twee gebreken werden geconstateerd. Voor afspraken kan men terecht bij de dichtstbijzijnde ANWB- technostations op werkdagen tussen 8.45 uur en 16.45. Deze technostations zijn voor de inspectie van maandag tot en met vrijdag geopend tussen 8.00 en 16.30 uur. Het onderzoek duurt ongeveer veertig minuten en kost 35 gulden. De technostions ltsjafRSTE NATIONALE FAMILIEDAG RADIO-AMATEURS pewaard verwacht dit weekeinde duizen- bezoekers, maar hetzelfde geldt zaterdag Br het ponypark Slagharen, waar voor het jFst een nationale familiedag voor de duizen- n radio-amateurs wordt gehouden. Middel- nt van de dag zal zijn de huldiging van atssecretaris Smit-Kroes van verkeer en [erstaat. Duizenden „tokkelaars" zullen voor naar het noordoosten van het land Jkken, want, zo vinden zij, aan haar hebben 4 onze „bakkies" te danken. Het ligt in de bedoeling van organisatoren om een dergelij ke familiedag jaarlijks te houden voor het nog steeds in aantal toenemende 27-MC-ers. Op de familiedag zal de nieuwste door de PTT goedgekeurde 27-MC-zendapparatuur wor den geshowd. De kinderen van de zendama teurs kunnen die dag hun hart ophalen in het ponypark. De'familiedag begint om 13.00 uur en de toegangsprijs bedraagt drie rijksdaal ders per persoon. Verder heeft een specialist, volgens mr. Droogleever Fortuijn, tot tweemaal toe tevergeefs getracht de patiënt mee te nemen naar een andere kliniek voor het onderzoeken van zijn blaas- aandoening. Pieter Menten verblijft thans in het penitentiair ziekenhuis in Scheveningen. Zijn advocaat zette gisteren uiteen dat de gezondheidstoestand van de 82-jarige Blaricummer zo slecht is, dat hij de medische behandeling die hij behoeft, hier niet kan ontvangen. Deze overweging voerde hij aan als een ex tra argument om zijn cliënt vrij te laten. De grondslag van zijn pleidooi was zijn stelling dat Mentens gevangenhouding berust op een onbevoegd gegeven ambtelijk bevel. Het bevel om hem (opnieuw) in hechtenis te nemen is gegeven door de Rotterdam se rechtbank, vóór de aanvang van het proces dat resulteerde in zijn veroordeling tot tien jaar gevangenisstraf en 100.000 boete. De landsadvocaat zei gisteren dat de Haagse rechtbank niet de aangewezen instantie instantie is om een oordeel te vellen over de vraag of dit bevel al dan niet juist was. Als Menten de recht vaardigheid ervan betwist, dient hij in hoger beroep te gaan of vernietiging van het vonnis aan te vragen, aldus de landsadvo caat. -De president van de Haagse rechtbank, mr. J.H. Blaauw zal vol-- gende week woensdag uitspraak doen. Op 27 oktober dient voor de Hoge Raad de aanvraag van de Bla ricummer om het vonnis te vernietigen waarbij hij tot tien jaar werd veroordeeld. Actieweek vakbeweging voor bedrijfsgezondheidszorg (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT In het kader van de door het Europees Ver bond van Vakverenigingen uitgeschreven actieweek over de bedrijfsgezondheidszorg organiseren de bij het EVV aange sloten Nederlandse vakcentrales FNV en CNV begin vol gende maand in het Tropeninstituut te Amsterdam enkele manifestaties. Op 3 november is er een symposium onder het motto „Te vaak geen dokter in de zaak", op 4 november is er een scholierendag voor studenten van het Hoger Beroepsonderwijs en op 3, 4 en 5 november wordt er een tentoonstelling gehouden, waar organi saties hun betrokkenheid met de bedrijfsgezondheid en de be drijfsveiligheid zullen uitbeelden. Bedrijfsgezondheidszorg, zo is het thema van de actieweek, is een methode om iets te doen aan het menswaardig maken van de arbeid en daardoor aan het terugdringen van het ziektever zuim. Maar in Nederland valt nog altijd 35 procent van de werk nemers exclusief de overheid niet onder de werking van de bedrijfsgezondheidszorg. De vakbeweging vindt, dat iedereen recht heeft op die zorg. Nu vallen alleen nog bedrijven met meer dan 750 werknemers onder de wettelijke voorschriften dienaangaande. Dat wordt binnenkort 500, maar dan nog vallen er nog veel mensen buiten. Bovendien is volgens de vakcentra les de bedrijfsgezondheidszorg te veel gericht op de bouw en de industrie. Zij maken zich dan ook sterk om de zorg uit te brei den naar de andere sectoren, zoals de non-profit-sector. Mer kwaardig is in dit verband, dat ziekenhuizen geen eigen be drijfsgezondheidszorg hebben. IORENCE Terwijl ook in Florence de dagen stil- n hun weg zoeken in de mist van de herfst, spiegelt Italiaanse modewereld ons alweer een nieuwe lente Ior. De grote Florentijnse modemaker heet markies \nilio Pucci. Een markies die niet alleen kleding, aar ook juwelen, handtassen, schoenen, koffers en ■\rfums ontwerpt. De basis van zijn kleding-collectie br het komend voorjaar bestaa tuit kleurige tunieken jurken die geheel uit sjaals opgebouwd lijken. festal met herautische motieven. Dit jaar overheer- D de zachte tinten en het grijs van de wapenrokken. I meest spectaculaire modellen zijn sarouels, kunstig \irapeerde creaties, waarvan je onmogelijk kan be speuren of het rokken dan wel broeken zijn. Deze jur ken van effen zijde hebben korte lijfjes met daarover geborduurde of bedrukte hesjes. Veeal grijs, tabak bruin, turquoise en zwart. De strandjurken hebben spaghetti-schouders en bijpas sende sjaals van vlinderlicht katoen. Wit, blauw, grijs, bedrukt met wolken, strikken en krullen. Juweeltjes van badpakken, steeds uit een stuk maar in twee kleu ren, blijven zedig verscholen onder weelderige capes. Behalve grijs is er ook veel kardinaalsrood. Nieuw zijn ook de combinaties in kleuren als perzikrose, linde groen en regenblauw. Soms bezondigt Pucci zich ook aan glittertoestanden en siert hij zijn lijfjes met stras. Creaties waarvan je niet kunt zeggen, of het nu broeken of rokken zijn. ADVERTENTIE 't Is nu de tijd om bloembollen in uw tuin en balkonbak te planten. U plant dan de zeker heid van een vooijaar vol kleur en fleur. Doen. DAKAR De Senegalese voetballer Francois Bocande heeft een levenslange schor sing tegen zich horen eisen. Bocande had direct na afloop van de overgespeelde finale wedstrijd van het Senegalese bekertoernooi tussen de clubs Jeanne d'Arc en Casa Sport de scheidsrechter een trap gege ven in de liesstreek. Alles over het Nederlandse poppenspel in het Amster damse theatermuseum. POPPENSPEL Onder de titel „Het Poppenspel" wijdt het theatermuseum in Am sterdam tot en met 20 janu ari een tentoonstelling aan het poppenspel in Nederland na de Tweede Wereldoorlog. Het museum is geopend van 10 tot 17 uur (op zondag van 11 tot 17 uur). BLOEMSCHIKKEN In Lis- se kan men tot en met 26 oktober in 't Huys Dever kennisnemen van de Japan se bloemschikkunst. De Ike- bana-tentoonstelling is geo pend op maandag, dinsdag, woensdag, donderdag, vrij dag en zondag van 14 tot 17 uur, op zaterdag van 10 tot 17 uur en op vrijdag boven dien van 19 tot 21 uur. NATUURMONUMENTEN Met het oog op het vijftiende lustrum van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland is van zaterdag 18 oktober tot en met 19 november in het Museum voor het Onderwijs in Den Haag een tentoon stelling ingericht van werk van het Natuurfotografen Gilde. Er zijn 260 klerenfo- to's van groot formaat te zien, en wel in de weekends van 13 tot 17 uur en op werkdagen van 10 tot 17 uur. In Franeker gaat de allereerste tentoonstelling over de Beat les van start. BEATLES Het museum 't Coopmanshus in Franeker heeft tot en met 8 november de primeur van de allereer ste tentoonstelling ooit over de Beatles gehouden. Men treft er herinneringen aan de popgroep aan en hoort er uiteraard ook de muziek die de vier Britten wereldbe roemd heeft gemaakt. Ope ningstijden: van 10 tot 12 en van 13 tot 17 uur (zondags gesloten). KLEIPIJPEN Leidse klei- pijpen uit de zeventiende eeuw, Hollandse pijpen uit de zeventiende tot en met de twintigste eeuw, pijpen uit Duitsland, Engeland, Frankrijk en Afrika en pijp- makersgereedschap zijn het onderwerp van een tentoon stelling die tot en met 15 no vember is ingericht in het Stedelijk Museum De Laken hal in Leiden. Openingsuren: van 10 tot 17 uur (zondag 13 tot 17 uur). EEUWIG TIJDELIJK Tot en met 23 november is in het Dordrechts Museum een tentoonstelling te zien van schilderijen en prenten die dood en vergankelijkheid symboliseren. De tentoon stelling heet „Het eeuwige tijdelijke" en het museum is geopend van 10 tot 17 uur (op zondag 13 tot 17 uur). In Li8se kan men genieten van de sierlijke Japanse bloemsierkunst Ikabana. SKI-HAPP Over de laat ste ontwikkelingen, moge lijkheden en modesnufjes op wintersportgebied kan men zich op 17, 18 en 19 oktober op de hoogte stellen op de Ski-Happ in de Haagse Houtrusthallen. De ope ningstijden zijn vrijdag van 19 tot 23 uur; zaterdag en zondag van 10 tot 18 uur. De toegangsprijs is zes gulden, kinderen tot tien jaar en 65- plussers betalen de helft.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11