Reiziger moet verbetering spoorlijnen zelf betalen leddingswerk ordert traag +4 CNV akkoord met belastingverlaging in plaats van prijscompensatie VERZET IN KAMER TEGEN DUURDER KAARTJE 85.- Voorbereiding annexatie Golanhoogte Dinsdag 14 oktober 1980, 71e jaargang no. 21785 thekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - -redacteur: Wim Buijteweg.^Advertenties(excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) nnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Cum Laude Nieuwe kwis „Cum Laude" om 19.25 uur op Ned. II en om 20.27 uur tv-serie „De kleine waarheid". Op Ned. I om 19.10 uur infor matieve rubriek „Tijdsein" en om 22.10 uur filmportret van de Poolse componist Krzystof Penderecki. Wolkenvelden Wolkenvelden en vannacht minder koud. Middagtempera- tuur ongeveer 11 graden. Wei nig wind. Morgen zon: 7.02 - 17.44. Schev. hoogw.: 6.18 en 18.27. Laagw.: 1.50 en 14.04. Aust iplpsie Izucht j Friesland IUWARDEN Binnen huisartsenpraktijk in het d-Oost Friese Metslawier deze week negen gevallen geelzucht geconstatéerd. ispectie van volksgezond- stelt een onderzoek in de oorzaak van deze klei- ixplosie, nu geruchten de doen dat dez^ is ont- door gebruik Van niet mette injectienaalden. vorige maand week is negentienjarig meisje aan «verziekte overleden. Gekaapt Turks vliegtuig bestormd en bevrijd ANKARA Eenheden van het Turkse leger hebben vanmorgen vroeg een einde gemaakt aan de kaping van een Boeing 727 van de Turkse luchtvaartmaatschappij. Alle 102 inzit tenden zijn bevrijd. De vijf Turkse kapers zijn gevangen genomen; een van hen raakte ge wond. Er zouden ook gegijzelden gewond zijn geraakt. Het toestel was op weg van München naar Is tanbul gekaapt en stond sedert gisteravond op de luchthaven van Dijarbakir, waar 53 passa giers werden vrijgelaten. Turkse commando's bestormden, nadat een eerste bevrijdingspo ging was mislukt, het vliegtuig via de achter deur. De vijf Turkse - aanvankelijk was ge meld dat het Iraniërs waren - kapers behoren tot een militante moslemgroepering. Laatste slachtoffer ramp veerpont gevonden ZWIJNDRECHT Het laatste slachtoffer van het ongeluk met de veerpont Adrie is gistermiddag geborgen. Het stoffelijk overschot van de anderhalf jaar oude Arjo Zeegers uit Hoek yan Holland werd op ongeveer vier honderd meter van de plaats van het ongeluk drijvend gevonden. De aanvaring op de Oude Maas heeft aan zeven mensen het leven ge kost. Meer ongelukken op de boerderij WEERSELO In en om de boerderij gebeuren steeds meer ongelukken met dodelijke afloop. In het verlederu schommelde het aantal slachtoffers rond de dertigrworig jaar kwamen er 36 mensen om het leven onder wie tien kinderen. Volgens O. de Boer van het Landbouwschap in Overijssel zijn de boeren zo druk bezig met werken, dat ze niet of nauwelijks toekomen aan re paraties die voor de veiligheid van de machines noodzakelijk zijn, of er is geen geld voor veiligheidsmaatregelen. Maar ook, aldus de heer De Boer komt het voor dat agrariërs uit sleur niet op de veiligste manier omgaan met de ap paratuur. Zo blijft een machine nogal eens draaien bij het schoonmaken. RECRON- VOORZITTER: Steeds meer Nederlanders op vakantie in eigen land UTRECHT Door de stijgende energieprijzen en de daar aan verbonden stijging van de kosten van vlieg- en autova kanties naar verre landen en bovendien door onzekere po litieke verwikkelingen in tal van zuidelijke landen, blijven steeds meer Nederlanders tijdens hun vakantie in eigen land. Dat zei drs F. van de Voort, voorzitter van de Organisatie van Recreatie-ondernemers (Recron) gisteren in Utrecht •tijdens het herfstcongres van de Recron. Als de korting op de vakantie-uitkeringen doorgaat, zal dat volgens Van de. Voort allereerst zijn weerslag hebben op buitenlandse rei zen. „Dat betekent dat veel meer vakanties zullen worden doorgebracht in eigen land en die nfoeten door onze bedrij nen verzorgd worden. Die wetenschap verplicht alle re creatie-ondernemers in de toekomst tot grote inspannin gen", aldus de Recron-voorzitter. en D (Van onze parlementaire redactie) ik twj DEN HAAG Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat is van plan een toeslag op de prijs van een spoorkaartje te leggen om zo de kos ten van een aantal spoorwegwerken te bestrijden. Het gaat daarbij om acht projecten die bedoeld zijn om bestaande knelpunten in het railnet op te heffen. De kosten daarvan be lopen ruim 460 miljoen gulden (vol gens het prijspeil van 1979). Vol gens de bewindsman kunnen de-pro- s af eum arloo i kwa I gel ei m do de Minister Tuijnrhan. jecten niet door het rijk alleen wor den bekostigd, aldus de bewinds man in een vergadering van de Tweede Kamercommissie over zijn vervoersplannen tot 2000. Daar is inmiddels afwijzend op de plannen van Tuijnman gereageerd. „De Kamer zoekt middelen die er niet zijn", aldus Tuijnman in antwoord op de verlangens van de Kamer de acht spoorwegwerken nog voor 1984 rond te krijgen. Het gaat daarbij onder meer om het verhogen van de spoorweg tus sen Leiden en De Vink, viersporig ma ken van de lijn Leiden Den Haag Rijswijk, verhogen van de spoorbaan en aanleggen van nieuwe bruggen in het stuk Rotterdam Schiedam, een n|uwe spoorbrug en kruising bij Gou da en een vergroting van het railnet bij Utrecht. Het rijk bekostigt alleen de aanleg van nieuwe lijnen. Alle andere werken moet de NS zelf financieren. Tuijnman betoogde dat hij het geld binnen de to tale rijksbegroting niet vrij kan ma ken. CDA'er P. Cornelissen sprak zich echter tegen de plannen ven de be windsman uit. Het CDA wil terughou dendheid met tariefsverhogingen bij de NS. Ook woordvoerders van PvdA, D'66 en PPR wezen de plannen van Tuijnman als een verkapte tariefver hoging af. In dezelfde vergadering sprak het CDA zich definitief uit tegen de om bouw van de bestaande weg tussen Leiden en Alphen tot autosnelweg All. Minister Tuijnman verklaarde bereid te zijn een geplande weg tussen Den Haag via Zoetermeer naar Hille- gersbepg A 16) en een weg door het Westland tussen' Den Haag en Wester- lee (A 54) te laten vallen als de Tweede Kamer akkoord gaat met de aanleg van de verlengde A 4 tussen Rijswijk en Schiedam (A 19). Pagina 5: CDA bezegelt lot van weg Leiden Alphen DODEWAARDIN HET VOLLE LICHT DODEWAARD De Provinciale Gelderse Electriciteitsmaatschappij is gisteren begon nen met het plaatsen van series lantaarnpa len in de uiterwaarden en het akkerland rond de kerncentrale bij Dodewaard. De maatregel houdt verband met de voorgeno men blokkade van de kerncentrale aanstaande zondag, door activisten tegen kernenergie. De extra verlichting moet verhinderen dat actie voerders 's nachts heimelijk het terrein van de centrale betreden. Woonruimte verordening erdoor: Meer greep op verdeling huurhuizen in Den Haag AL ASNAM 1.600 DODEN GEBORGEN min 7" n jul i vijl -21 GIERS Terwijl Algerije van alle kan te hulp wordt geboden om de nood in en Stat d Al Asnam, dè stad die vrijdag door een dbeving voor meer dan 80 procent werd woest, te ledigen, vordert het reddings- rk in het rampgebied langzaam. In de af- open drie dagen heeft men 1.600 lijken inen bergen, maar verwacht wordt dat i nog meer dan een tienvoud van dit aan- onder de puinhopen van de ingestorte ge wen bevindt. Door de aanvoer van larder bergingsmateriaal hopen de Alge- ise autoriteiten het reddingswerk te kun- vcrsnellen. [ezien van het bergen van de slachtoffers op lijkt de hulpverlening in de getroffen stad I georganiseerd. In eén loods van het zie- huis is een lijkenhuis ingericht. De desin- erende middelen slagen er nauwelijks in de >k van ontbindende lichamen te verdrijven, ers in de stad, in een schoolgebouw, worden een groot team van artsen en verpleeg- dagelijks honderden slachtoffers behan- en aan de rand van Al Asnam zijn in aller- noodbegraafplaatsen aangelegd. Voor zover zich nu laat aanzien heeft men geen gebrek aan medici en, afgezien van entstof tegen epi demieën, medicamenten. Pas een klein deel van de daklozen, naar schatting zo'n 300.000, zijn in het veld in tentenkampen onderge bracht. Er zijn nog veel meer dekens en zeker 50.000 extra tenten nodig omdat het 's nachts in Algerije erg koud kan zijn. Over de dorpen in de bergstreek rond Al As nam is nog zeer weinig bekend. Sporadisch brengt een helicopter dorpelingen naar Al As nam, maar gevreesd wordt dat in de moeilijk toegangbare streek eveneens veel doden zijn gevallen. Op het vliegveld van Algiers blijven de hulp goederen toestromen. Gisteren landden twee Amerikaanse C-141 transportvliegtuigen met tenten en dekens en kwam-een* 46 man tellende Franse medische ploeg aan. In Brussel maakte de Europese Commissie bekend dat de EG voor 2,7 miljoen gulden hulp geeft aan-Algerije. De gemeenschap gaat verder bezien of voedselhulp kan worden verstrekt aan de kinderen in het rampgebied! Nederland bekijkt daarnaast, in overleg met Algerije, op welke wijze aanvullen de hulp kan worden verstrekt. Pagina 11: Rode Kruis beheerst luchthaven Algiers. krant ontvangen? tussen 18.00 en 19.00 nummer 071-122248 per speciale koerier rdt de krant alsnog na- .orgd. I ADVERTENTIES ENTETARIEVEN AARDEPOSITO'S. aV<% Nadere informatie: te 0,20-5912137 W postgiro Tg rijkspostspaarbank Dodelijk ongeval in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Een 62-jarige inwoner van De Zilk is gistermiddag overleden in een ziekenhuis in Haar lem na een ongeval op de Zilkerduinweg in Noordwijker hout. Het ongeval gebeurde gistermorgen rond elf uur. De man reed met zijn fiets*-ter hoogte van Breeland en werd van achteren aangereden door een 28-jarige automobiliste uit Heemstede. De Zilker werd met hersenletsel overgebracht naar de Maria Stich ting in Haarlem waar hij later op de dag aan zijn verwondingen overleed. De politie vraagt getuigen van het ongeval zich te mel den: tel. 02523-5342. ^omóekuit" Boulevard 15-15A Scheveningen TRIO HELLENIQUE uit 2 complete verzorgde Griekse menu's Reserveren, tel.: 550280. „BIJ WIJZE VAN UITZONDERING" (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De Christelijke Vakcentrale (CNV) is bereid voor één keer de prijscom pensatie te vervangen door een belasting verlaging, die hetzelfde netto-effect heeft. Voorwaarde is dan echter wel, dat het sy steem van de automatische volledige prijs compensatie blijft bestaan. De verbonds raad van het CNV heeft deze positie ingeno men, naar aanleiding van een suggestie in deze richting tijdens het kamerdebat over de miljoenennota. „In 1976 hebben wij in het kader van de infla- tiebestrijding zelf voorgesteld een soortgelijke operatie uit te voeren, en deze gedachte' is toen door het kabinet-Den Uyl overgenomen", zo verklaarde voorzitter Harm van der Meulen na afloop van de vergadering van de verbonds raad. „Nu willen we er opnieuw mee akkoord gaan, ook al moeten er cao's voor worden open gebroken. Maar het moet nadrukkelijk "een éénmalige zaak zijn". Het CNV houdt vast aan de stelling, dat deze manoeuvre zó moet uitpak ken dat de minimumlonen en -uitkeringen in koopkracht gelijk blijven en dat voor de andere inkomenstrekkers die koopkracht geleidelijk daalt tot 5 procent bij 4 x modaal. Aftopping van de prijscompensatie of het stellen van een grens aan de hoogte van de vakantietoeslag kan daarbij passen. Bij de aldus te bereiken mati- ging van de arbeidskosten hoort ook een verta ling daarvan in arbeidsplaatsen. En daarbij hoort weer de oprichting van een reeds eerder door het CNV voorgesteld werkgelegenheids- fonds, waaruit gericht de werkgelegenheid kan worden bevorderd. Van der Meulen hekelde de neiging van kabi net en Tweede Kamer „een hele baal voorstel len en suggesties op het bord van de sociale partners te gooien, hoewel die partners juist hadden aangedrongen op duidelijke, werkbare uitspraken". fiHW Een ontredderde moeder zoekt wanho pig naar haar kind, dat zich onder de puinhopen van het huis moet bevinden. DEN HAAG Den Haag heeft een nieuwe woonruimte verordening. Deze verorde ning is gisteravond goedge keurd door de Haagse gemeen teraad. De gemeente krijgt hierdoor een grotere greep op de verdeling van de goedkope huurhuizen in Den Haag. De verkoop van deze huizen wordt moeilijker gemaakt, maar niet onmogelijk. Het ver lenen van een woonvergun ning aan de koper van zo'n huis wordt afhankelijk gesteld van zijn urgentie als woning zoekende. Volgens B en W loopt Den Haag nu geen risico meer dat de Kroon de ver koopbepaling in de verorde ning nietig zal verklaren, zoals in Amsterdam is gebeurd. JERUZALEM Leden van het Israëlische parlement hebben aangekondigd, dat zij spoedig een wetsontwerp willen indienen voor de an nexatie van de Golanhoogte, die in 1967 op Syrië werd veroverd. Het wetsontwerp moet bin nen twee maanden worden behandeld en zal, na goed keuring, aan een speciale commissie ter beoordeling worden voorgelegd. ft Meubelfabriek Sr Oisterwijk toonaangevend in eiken /v^>N

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1