Vtiddellandse Zee zwakke indek in de aardkorst RAN VASTBESLOTEN STRIJD VOORT TE ZETTEN erwoeste stad (liet opnieuw >pgebouwd >61 DEN HAAG Voor de tweede maal in nauwe lijks een kwart eeuw is in Algerije de stad El As- Wierifanam door een aardbeving in luttele seconden met de grond gelijkgemaakt. De gevolgen waren afge lopen vrijdag echter vele malen ernstiger dan op 9 september 1954. Terwijl toen tussen de 1250 en 1600 slachtoffers werden geteld (exacte cijfers zijn niet verkrijgbaar), wordt er nu rekening mee ge houden dat het aantal doden wel tot 25.000 kan stijgen. Daarmee is deze aardbevingsramp de ern stigste die Algerije ooit getroffen heeft. In het hele gebied rond de Middellandse Zee waren deze eeuw driemaal meer doden te betreuren. ntclê Wielt \cbetti )psi 'l (751 tlpkri I bin vhite I litse int 'ent kriji oktok Jen W<MPzenl00S kijken de overlevenden van de ramp naar de puinhopen van de stad Al nam. i iisi Opnieuw is onmiskenbaar dui delijk geworden dat Noord-A- frika, net als Zuid-Europa, ie der moment door een aardbe vingsramp kan worden over vallen. Het gebied maakt deel uit van een grote gordel, die van de Atlantische Oceaan tol diep in China reikt, waar on dergrondse bewegingen in de aardkorst voortdurend span ningen veroorzaken. Dal komt, omdat de verschillende werelddelen nog steeds als hel ware drijven op de vloeibare magma-laag die zich onder de korst bevindt en daarbij tegen gestelde richtingen volgen Van tijd tot tijd wordt hel evenwicht verbroken en schuiven de delen met een ruk op. Al naar gelang de afstand tot het aardoppervlak wordt die schok plaatselijk als krach tig ervaren dan wel over een groot gebied gevoeld. De misschien wel allersterkste aardbeving uit de hele ge schiedenis van de mensheid had in 1975 plaats in de Chine se Volksrepubliek. Officiële cijfers daarover zijn niet be kend, maar de schattingen van het aantal slachtoffers lopen uiteen van 500.000 tot een mil joen. China was al recordhou der, met de aardbeving die op 2 februari 1556 830.000 doden eiste. Sinds de mensheid het schrift leerde kennen en kroniek schrijvers gebeurtenissen uit hun tijd gingen bewaren voor het nageslacht is melding ge maakt van het natuurver schijnsel. Ongetwijfeld niet de oudste, maar wel de bekendste aardbeving ten tijde van de Griekse beschaving in het Middellandse Zeegebied werd aangetekend was een schok die Sparta verwoestte in 464 voor Christus. Aanzienlijk gro ter was de ramp die in 19 na Christus Syrië trof. De overle veringen spraken over 120.000 doden. In 526 waren het er, in hetzelfde land, nog aanzienlijk meer: 250.000. Het land dat, aan de Middel landse Zee, het meest heeft ge leden onder de gevolgen van aardbevingen is Italië, en dan met name Napels en Calabrië. Als we de „minder ernsiige" vergeten, dan werd Napels sinds de 15e eeuw vijfmaal ge troffen. In 1456 (35.000 doden), 1626 (70.000 doden), 1693 (93.000 doden), 1706 (15.000 do den) en 1805 (13.000 doden). Calabrië trof dit lot vier keer: in 1783 (40.000 doden). 1797 (50.000), 1805 (13.000) en 1857 (10.000). Maar ook op andere plaatsen kwam de bodem van Italië herhaaldelijk in bewe ging, het meest recent in 1976 toen schokken in vier noorde lijke provincies grote verwoes tingen aanrichtten en 900 mensenlevens eisten. De verreweg ernstigste aard bevingsramp die het Middel landse Zeegebied ooit trof vond plaats in 1905, eveneens Een van de slachtoffers wordt weggedragen. in Italië. Sicilië en wijde om geving werden in de vroege ochtend van 28 december op geschrikt door een serie van wel dei tig aardschokken. Toen uiteindelijk de doden waren geteld bleken maar liefst 160.000 mensen de ramp niet te hebben overleefd. De eerste schok werd gevoeld om 6.05 uur in de ochtend het meeste dodelijke tijdstip bij natuurrampen. Op een enke ling na lag iedereen in bed. In Messina, de ernstigst getroffen stad, stortten de huizen als lENSEN RENDEN ROND ALSOF ZIJ ÏK WAREN GEWORDEN" I.GIERS Al Asnam, de Algerijnse stad die vrijdag door l zware aardbeving werd getroffen, zal op een andere iats worden herbouwd. Dat hebben Algerijnse functiona- sen in het rampgebied bekendgemaakt. Deze functiona- teen troffen, evenals de overige hulpverleners, bij aan- bist in Al Asnam een nauwelijks te beschrijven ravage h. Gebouwen lagen geheel in puin of stonden zodanig uit l lood, dat zij bij de eerstvolgende trilling van de grond log instortten. En door de hele stad heen was het ge- •euw van opgesloten en gewonde mensen te horen. van de weinigen die tot op heden de gebeurtenissen van >n Ro dagmiddag heeft kunnen navertellen is een Fransman. Alain nc, die op het moment van de aardbeving net de stad uitreed, voelde dat je werd bewogen, maar we wisten niet wat er aan land was", aldus Blanc. „Voordat we uit de auto konden ko- werd de wagen tegen een gebouw aan gesmeten. Toen we dkeken zagen we alles bewegen. Ménsen renden de huizen alsof zij gek waren geworden. Het lawaai was ongelooflijk, de huizen steeg, terwijl zij in elkaar zakten, rode rook op. En ter ons stortte een brug in. Wij waren de laatsten die er over- n waren gegaan. Na ongeveer 35 seconden werd alles weer tig, maar we bleven rondstrompelen alsof we dronken wa- n men eenmaal enig zicht op de ravage had gekregen bleek, de stad alleen over de weg kan worden bereikt omdat ook vliegveld is vernield. In Al Asnam zelf zaten inwoners die ramp hadden overleefd zaterdag wezenloos op en rond de kstukken van wat hun woning was geweest. Velen riepen r onder het puin bedolven verwanten en waar enig ant- Drd kwam, werd direct begonnen met graven. Via gaten d aan de onder het puin liggende mensen voedsel en drin- aangereikt. irmate de zaterdag vorderde, kwam de hulpverlening op ig en werd veel zwaar bergingsmateriaal richting Al Asnam tuurd. Op de meestal zwaar beschadigde wegen van en naar stad was het een chaos. Duizenden inwoners vluchtten weg r elders woonachtige familie en vrienden, terwijl kilometers*- ge colones met hulpmaterialen vanuit Algiers naar het ramp- ied trokken. In Al Asnam werden op open terreinen tenten ezet om de naar schatting 300.000 daklozen te herbergen en Ihospitalen ingericht voor de behandeling van de waar- ijnlijk meer dan 100.000 licht en zwaar gewonden. Het ver- ,j en van de slachtoffers brengt vaak de moeilijkheid met zich dat ledematen ter plaatse moeten worden afgezet om ie- id te kunnen bevrijden. Ook voor deze werkzaamheden zijn (iale medische teams en hulpmiddelen naar het getroffen ge- onderweg. communicatieverbindingen met de stad zelf zijn verbroken Ie waterleiding en het elektriciteitsnet zijn vaak vernield. De "(rijnse autioriteiten hebben bij het buitenland met name om imiddelen gevraagd, die het uitbreken van epidemieën moe- yoorkomen. de hulpverleners in Al Asnam behoren ook dieren. Speciaal trichte honden uit de Zwitserse en Franse Alpen, getraind in vinden van onder lawines bedolven personen, zijn bij het ten naar slachtoffers ingezet. ir verwachting zal het nog weken kunnen duren, voor de ite slachtoffers zijn geborgen. De bergingsploegen verwach- dat zij nog tot woensdag in staat zullen zijn om mensen le- J onder het puin vandaan te halen. I juni 1905 Albanië, Acutori: 500 huizen ver woest, 100 doden; 8 september 1905 Italië: 25 dorpen verwoest, 5000 doden; 23 oktober 1907 Italië, Calabrië: stad en dorpen verwoest, 600 doden; 28 december 1908 Italië, Messina: schok van 7,5 op schaal Richter legt 98 procent van gebou wen neer, 160.000 doden; II augustus 1911 Turkije, Dardanellen: ver schillende steden verwoest, 3000 doden; 13 oktober 1914 Turkije, provincie Kronia ge troffen, 3000 doden; 13 januari 1915 Italië. Avezzano: 69 steden ver woest, 30.000 doden; 6 juni 1916 Italië, Sicilië: o.a. 100 mijnwerkers levend begraven, 300 doden; 11 juli 1927 Palestina en Transjordanië: Na bloes voor de helft ingestort, 268 doden; 28 juli 1929 Turkije, stad Turnikeüy verwoest, 1000 doden; 23 juli 1930 Italië, Irpino: 30 dorpen getroffen, 1500 doden; 29 september 1932 Griekenland, Chalcidice: 20.000 daklozen, 500 doden; 27 december 1939 Turkije, Erzincan: 50.000 hui zen verwoest, 50.000 doden; 21 juni 1943 Turkije, Adapazari: 1304 doden; 1 februari 1944 Turkije, Gerede bij Ankara: 1458 doden; 31 mei 1946 Turkije, stad Varto: voor 95 pro cent verwoest, 1300 doden; 13 februari 1947 Algerije schok door gehele Overzicht aard- bevingen deze eeuw aan Middellandse Zee land voelbaar, 276 doden; 1 juni 1947 Oost Turkije: 133J? doden; 18 maart 1953 Turkije, Canakkale en Balike- sir, 1200 doden; 9 september 1954 Algerije, Orleansville nu El Asnam: verwoest door sc)iok met kracht 6,7 schaal Richter, 1500 doden; 16 maart 1956 Libanon: 25.000 daklozen bij aardbeving, 145 doden; 29 februari 1960 Marokko, Agadir: 70 procent van de stad verwoest, 12.000 doden; 21 februari 1960 Libië, Barce: 15.000 daklozen, 300 doden; 26 juli 1963 Joegoslavië, Skopje: 80.000 daklo zen, 1070 doden; 19 augustus 1966 Turkije 100 steden in vier pro vincies, 2529 doden; 14 januari 1968 Italië, Sicilië: schok met kracht 9 op schaal Richter, 235 doden; 28 maart 1970 Turkije, Gediz: stad totaal ver woest, 1100 doden; 23 mei 1971 Turkije, Bingol: schade in wijde omgeving, 800 doden; 6 september 1975 Turkije, Lice: stad verwoest door schok met kracht 6,8 schaal Richter, 2312 do den; 7 mei 1976 Noord-Italië: schok met kracht 6,5 schaal Richter, gevoeld in vier provincies, 900 do den; 24 november 1976 Turkije bij Ararat: schok met kracht 7,9 schaal Richter, 5000 doden; 10 oktober 1980 Algerije, Orleansville nu El Asnam voor de tweede keer verwoest, mogelijk 25.000 doden. Hulpverleners dragen twee kleine kinderen weg. blokkendozen in. Vele tiendui zenden mensen werden onder het puin bedolven. Doordat de zee krachtig in beweging werd gebracht deed een vloedgolf de rest. Een reder uit Londen, Con- stantine Doresa kon het na vertellen: „Ik werd uit mijn bed geworpen en constateerde dat de hotelmuur finaal ver dwenen was. Ik sliep op de vijfde etage. Om me heen was het een grote ruïne. Dc trap was onbereikbaar. Door de kens en lakens aan elkaar te knopen kon ik de begane grond bereiken. Kapitein Owen van de stoom boot Afonwen uit Wales ver telde: „Mijn schip leek als het ware uit de zee te worden op getild. De ankerkettingen knapten en we kwamen weer met een geweldige klap op het water terecht. Toen werden we met grote snelheid naar het land gedreven waar duidelijk het geluid te horen was van in elkaar stortende gebouwen". Een katoenhandelaar uit Duitsland werd weliswaar wakker door de eerste schok, maar toen hij zijn lamp aan knipte kon hij niets ontrustba- rends ontdekken. „Het volgên- de moment werd ik met bed en al op straat geworpen, ach ter me stortte het hotel in". De ramp trof ook de plaatselij ke kazerne, waar vrijwel alle soldaten onder het puin bedol ven werden. Een van. hen zak te, met bed en al, door vijf vloeren heen, maar wist het te overleven. Doordat echter ook de muur van de gevangenis van Messina bezweken was wisten 750 gevangenen ge bruik te maken van de hen in de schoot geworpen vrijheid. Ze sloegen massaal aan het plunderen en de overheid stond daar aanvankelijk mach teloos tegenover. De schokken die een half uur aanhielden, vernielden Messi na voor 98 procent en richtten in wijde omgeving zware scha de aan. Bij het opruimen van het puin werden duizenden lij ken gevonden met sporen van beten in hun eigen armen - van de pijn, maar ongetwijfeld ook van de honger. De doods strijd moet voor velen dagen hebben geduurd. AGADIR Een recenter aardbeving, in Noord-Afrika, trof op 29 fe bruari 1960 Agadir in Marok ko. De stad werd voor 70 pro cent verwoest. Er was, de vori ge dag, een schokje aan voor afgegaan, maar de meeste mensen hadden daar niets van gemerkt. En de stad wemelde van de toeristen, meest uit Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten, die de winter thuis hadden verruild voor de aangename temperaturen aan de Atlantische Oceaan. Om 22.50 uur in de avond werd Agadir echter opge schrikt door een heftiger schok. Schade van betekenis werd daardoor niet veroor zaakt. Maar voor 75 moslems was hij aanleiding om naar de moskee te gaan en biddend een eventueel onheil af te wenden. Ze werden alle, 55 minuten later, bedolven onder het puin. De derde schok had Agadir grotendeels verwoest. Een Amerikaanse toeriste, Margaret Sue Martin stond op dat moment in de badkamer op de derde etage van het luxe hotel Saada. „Plotseling zakte de grond onder mijn voeten weg. Ik viel naar beneden als of ik in een snelle lift stond". Op de grond werd ze bedolven door vallend puin en zwaar aan haar benen gewond. Het bleek dat haar echtgenoot Ge rald. en die in de suite ver bleef, enkele meters naast haar terecht was gekomen met hun kind. Zij wisten zich na enkele uren door het puin naar boven te werken en hij hield haar hand vast totdat de redders kwamen - veertien uur later. De relatief zwaarst getroffen gemeenschap in Agadir was de joodse. Van de 2200 inwoners die de joodse wijk telde over leefden er 1500 de ramp niet. De begrafenis van de 12.000 slachtoffers veroorzaakte nog al was problemen. De moslems wensten, overeenkomstig hun religie, hun doden dicht onder de oppervlakte ter aarde te be stellen. De joden eisten een van de moslems gescheiden begraafplaats. En de toeristen wilden de stoffelijke resten in eigen land laten begraven. Dat kon, voorzover de slachtoffers werden geïndentificeerd. Het merendeel van de doden kwam echter in een massagraf terecht. ALGERIJE Algerije werd in de loop van de tijd door een tiental aardbe vingen bezocht. Tweemaal ui terst krachtig en beide keren trof dat dezelfde stad. In 1954 Algerije stond nog onder Frans bestuur werd Orle Ansvile door een schok met een kracht van 6,7 op de schaal van Richter nagenoeg in puin gelegd. De (Franse) kathedraal, het station, de ge vangenis en het ziekenhuis stortten in. De Lemartine- stuwdam bezweek. Talloze branden braken uit. Maar on danks alles, en hoewel de twaalf seconden durende schok op een wel zeer ongun stig tijdstip kwam -1.00 uur in de ochtend- was het aantal do den „slechts" 1250 a 1600. Nu haalde de natuur met een schok van 7,5 nog aanzienlijk heftiger uit en kwamen in het intussen van naam veranderde El Asnam en omgeving mis schien wel 25.000 mensen om het leven. Wat na 1954 zorg vuldig weer werd opgebouwd ligt nu opnieuw in puin. De 125.000 inwoners tellende stad zal voor de derde keer uit de as moeten herrijzen. Maar daarna zal de onzeker heid blijven. Aardbevingen kunnen slechts eenmaal op een bepaalde plaats toeslaan, maar net zo goed -zoals in Na pels en Calabrië- vaker ver nietigend uithalen. En dat geldt niet alleen voor El As nam of voor Italië. Elke wille keurige plek aan het Middel- landse Zeegebied kan, door wat wel het afschuwelijkste natuurverschijnsel is, verande ren in een massagraf. Morgen al. jHERAN De Iraanse president mi-Sadr heeft gisteren bevestigd dat vandaag deelneemt aan het debat de Veiligheidsraad over de strijd Sl7ÊSen Iran en Irak' maar Teheran zal |/(pen ander besluit accepteren dan een S~) P*racht aan Irak zijn troepen uit ^/y^ans grondgebied terug te trekken y\S Idus Bani-Sadr. De kansen dat de de Plog die vandaag zijn vierde tveek in- spoedig eindigt, worden dan ook bijzonder klein geacht. In een vraagge sprek met het Franse weekblad Le Nouvel Observateur merkte Bani-Sadr evenwel op dat er tussen Iran en Irak over bepaalde gebieden onderhandeld kan worden zodra heel Iran bevrijd is. De Iraanse president heeft officieel ont kend dat Syrië en Libië wapens hebben geleverd of zouden leveren. Ook Libië ne Syrië hebben dat ontkend. Wel bevestigde de president dat Noord-Korea munitie heeft geleverd aan zijn land, maar dat zou voortvloeien uit een contract dat reeds voor de oorlog was ondertekend. Irak verbrak vlak voor het weekeinde zijn diplomatieke betrekkingen met deze drie landen uit protest tegen deze ver meende wapenleveringen. Iran heeft in het weekeinde opnieuw ge dreigd over te gaan tot vergeldingsmaat regelen voor de Iraakse bombardementen op Iraanse steden. De Iraakse lucht- en artillerieaanvallen op Chorramsjar, Aba- dan, Ahwaz en Dezfoel hebben veel le vens gekost en duizenden huizen ver nield, aldus radio Teheran. Het offensief van Irak gaat verder naar hl"t zuiden. Iraakse troepen zoudé.i voor de belangrijke Iraanse oliehavenstad Aba- dan staan. Zij hebben ook op meer zuide lijk en oostelijk gelegen steden aanvallen uitgevoerd. Bij de aanvallen tegen Abadan zouden een groot aantal slachtoffers onder de Iraniërs zijn gevallen. In Iran worden vanaf gisteren op initia tief van de ayatollah Khomeiny alle voor bereidingen en handelingen betreffende de oorlog gecoördineerd in een defensie raad, waar behalve president Bani-Sadr, een aantal generaals en premier Rajai deel van uitmaken. Waarnemers menen dat daarmee de invloed van president Bani- Sadr, die overigens zijn instemming heeft geuit met het voorstel van Kho meiny op de gang van zaken is vermin derd. Onder druk van de oorlogsomstan digheden zou Bani-Sadr hebben gepro beerd de macht van de kibbelende Tfcna- tieke moslims te beperken. LEIDSE COURANT MAANDAG 13 OKTOBER 1980 PAGINA 9

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9