iet al het Personeel van olspinnerij an mee naar lassieke .Macbeth" loor Triad uBrnechetaM)] 01 „Empty Picture Show inderdaad leeg VERLIES AAN BEIDSPLAATEN IDSCHE WOLSPINNERIJ Ondanks koude herfstweer: Woonspektakel ludieke en vrolijke manifestatie ^Mantels in wintermode. Wij brencjen deze in modestqffen zoals alcantharacamel, suede en tweed. De moeite waard om eens te komen kijken. Prachtige Sibelius van Residentie Orkest LEIDSE COURANT MAANDAG 13 OKTOBER 1980 PAGINA 3 i De directie van de Leidsche spinnerij heeft in een gesprek met de gezegd, dat niet het voltallige perso- mee kan met de verhuizing van het be- 30 Cursf naar Veenendaal. De directie heeft van (ren duidelijk ingecalculeerd, dat met (net fe Part*timers n>et van Plan zijn om Schooitf 'het Veenendaalse' te verhuizen. Ook d uit de gesprekken, die vrijdag werden xd, duidelijk, dat het restant van de (net inerij, dat in Leiden blijft (showroom) Schooittae toekomst wellicht ook naar elders: - nuist. Dit vanwege de al te ruime behui- voor een showroom en zeven perso» iievisie. sleden. De FNV, die eerst nu officieel is teievisie^iicht, gaat zich over de plannen buigen, akbeweging vindt de noodzaak van de tuizing nog niet aangetoond. rige week maandag verspreidde de FNV hfletten onder de personeelsleden van de tische Wolspinnerij aan de Zoeterwoudse- Uit het pamflet bleek de verbijstering van 'Vakbeweging over de werkwijze van de di- £ie. Het kwam als een donderslag bij heldere nel: telefonisch werd de FNV van de plan- op de hoogte gesteld, terwijl gesprekken fer het plan niet zijn gevoerd. Tevens werden (standpunten van de FNV door middel van j pamflet naar voren gebracht. De vakbewe- j vindt, dat de directie van de wolspinnerij heerst moet aantonen dat de verhuizing Jdzakelijk is. De textielindustrie is kostbaar, fent de vakbeweging. Dat de verhuizing een baring voor het bedrijf inhoudt, daar twijfelt FNV niet aan. ocedure-fouten inaf eind vorig jaar hebben we besprekin- gevoerd met de directie over lonen, toe- ning van periodieken en een winstregeling, werd met geen woord over de verhuizings- hnen gerept. Het besluit hebben we van een krlid uit Veenendaal moeten vernemen. De ktie wilde eerst inventariseren en daarna ons spreken. Ons inziens is dat een foute |kwijze. Wij wilden veel eerder in het ge- 1 betrokken worden. Maar de directie heeft jdag toegegeven, dat er fouten zijn gemaakt betreft de procedure. Men heeft gezegd, dat bezwaar gegrond is. Vorig jaar nog hebben wij zelfs de geruchten naar voren gebracht, maar dat werd als een pertinente onjuistheid van tafel geveegd. Maar toen waren de plannen al in ontwikkeling," aldus J. Duijnhoven van de FNV. Het is de bedoeling, dat de showroom in Leiden blijft. Ongeveer zeven arbeidsplaatsen zijn no dig om dat in goede banen te leiden. De reste rende vijftig personeelsleden kunnen meever huizen naar Veenendaal. Althans, dat werd aanvankelijk gedacht. De FNV verklaart, dat uit de gesprekken bleek, dat ook de showroom wellicht gaat verdwijnen en dat niet iedereen kan meeverhuizen naar Veenendaal. De animo voor de verhuizing is echter ook niet bijster groot. Vooral de groep part-timers blijkt niet in de gelegenheid om de Leidse vestiging te vol gen. „Ik heb begrepen, dat men al jaren met de plannen speelt. De voormalige directeur Ver hoef heeft zich altijd mét hand en tand tegen de opheffing verzet. Daardoor kwam het plan er steeds niet door. Nu we van de plannen op de hoogte zijn, gaan we eerst bestuderen of we er in principe mee accoord kunnen gaan. In ver band met de korte tijd komt het ons ondenk baar voor, dat de eventuele verhuizing al in ja nuari kan gebeuren. We kunnen binnen die tijd overeenstemming bereiken, maar de tijd is kort. Als de directie de verhuizing toch wil doordrijven, hebben we voldoende mogelijkhe den om ze van het plan af te laten zien. Ik denk bijvoorbeeld, dat negatieve publiciteit voor Neveda wol uit den boze is," meent vak bondsman Duijnhoven. Onrustbarend Maar het gaat de FNV niet alleen om het ver lies aan arbeidsplaatsen in Leiden door het ver dwijnen van het bedrijf aan de Zoeterwoudse- weg. Het gehele Leidse bedrijfsleven baart de vakbeweging zorgen. Duijnhoven: „Het heeft niet alleen met het beleid in Leiden te maken. Er zijn niet voldoende ontplooiingsmogelijkhe den. Leiden is een stad, die veel doet voor de stadsvernieuwing en bedrijven uit de binnen stad mijdt. Maar het is wel nodig, dat de bedrij ven, die uit de bebouwde kom weg gaan andere locaties in de naaste omgeving toegewezen krij gen. Dat kan helaas niet altijd. Het gaat slecht met veel Leidse bedrijven. Dat is onrustbarend. We vragen ons af, waar het naar toe gaat in Leiden. z(den Het Australische toneelgezelschap Triad heeft c gens het programma in de korte tijd van bestaan al vele Het Hai e refg ond gram plan igsbe fustitjvi verp le acl op ingen rogr; kingsgroepen van Australië te overbruggen. Belangrijk onder andere mimische vaardigheden en de mogelijk en die de stem biedt. Verder maken de spelers zo weinig gelijk gebruik van requisiten, zodat volle nadruk op de eurs valt. de voorstelling „Macbeth" die Triad zaterdag in de Schouw- g bracht, bleek nauwelijks waarom de groep zulke gefasci- 1< rde kritieken krijgt. Het mimische element kwam slechts in d^figuur van de poortwachter naar voren, en in enkele scènes de heksen en gevechtsscènes. Voor het merendeel was de stelling zeer statisch: de spelers kwamen moeilijk van hun ts af, en ook legden zij weinig expressie in hun lichaamsspel. sfeer die het neuriën van de spelers opriep, werd niet in de rige scènes voortgezet feite was de voorstelling qua spel heel traditioneel. Shakes- ~e schreef in een tijd waarin veel aandacht werd besteed aan 'irtuositeit van het taalgebruik, en ook grappen en grollen ren zeer verbaal. Bovendien werd in het bijzonder voor tra- :~"i een niet rijmende versvorm gebruikt, het zogenaamde verse". Dit alles bij elkaar zorgt ervoor dat grote nadruk etoogfju te liggen op de tekst en de tekstzegging. Het niet-verbale wil er daardoor, speciaal bij Engelstalige gezelschappen, nog eens bij inschieten. a kbaar is dit ook bij Triad gebeurd. De tekstzegging was goed; alles aan gedaan om de tekst zowel inhoudelijk als rit- ald^h over het voetlicht te brengen. Ook was de regisseur kon- •r went van zijn eigen regie-opvatting uitgegaan. In Triads b aebeth" was Lady Macbeth als stuwende factor naar achteren ^hoven en kwam Macbeth meer op de voorgrond. Maar juist r de klassieke spelwijze met sterke nadruk op de tekst, kwa- n de meer dynamische en buiten-tekstuele momenten enigs als een stijlbreuk over. Had men de gestileerde bewegingen het gevecht in de hele voorstelling gebracht, dan zou die in- daad fascinerend zijn geweest. Nu bleef het bij een statische «"stelling met hier en daar een brokje beweging. Jacqueline Mahieu Het gure najaarsweer weerhield velen niet een kijkje te nemen op het Stadhuisplein bij het „Woonspektakel". LEIDEN Het 'Woonspektakel', een door het Komitee Iedereen Wil Wonen (KIWW) georganiseerde actie, is ondanks het koude en gure najaarsweer van zaterdagmiddag een geslaagde manifestatie geworden. Het doel van de actie was het aan de kaak stel len van de woningnood in Leiden. Op het Stadhuisplein werd een aantal aktiviteiten gehouden, die door het veelal ludiek karak ter de aandacht van veel winkelende Leide- naars en andere belangstellenden trok. Het KIWW is tot deze manifestatie gekomen omdat het van mening is, dat de ontwikkelin gen op het terrein van de volkshuisvesting cha otische vormen hebben aangenomen. Aan de ene kant verminderde woningbouw, grote leeg stand, verkoop van huurwoningen, toenemende speculatie en vergaande bezuinigingen op subsi dies en aan de andere kant een stijgende wo ningnood, sterk stijgende woonlasten en veel werkloosheid onder bouwvakarbeiders, zijn de argumenten van het comité voor deze stelling. De manifestatie ligt in het verlengde van een al twee weken lopende open inschrijvingsactieac- tie van het KIWW. Deze actie is bedoeld om de gemeente te confronteren met het grote aantal woningzoekenden in Leiden die niet als zoda nig geregistreerd staan bij het bureau huisves ting. Dit omdat de gemeente voorwaarden stelt aan inschrijving, die uiteenlopen van economi sche gebondenheid tot een aantal jaren woon achtig zijn in Leiden. Het comité vraagt de ge meente iedereen als woningzoekende te erken nen door inschrijving toe te staan. De langere wachtlijst die aldus ontstaat, zou voor de ge meente een pressiemiddel moeten zijn tijdens onderhandelingen met het ministerie van volkshuisvesting over het toekennen van subsi dies. In november worden de formulieren (za terdag vulden ongeveer 100 mensen een vra genlijst in) aan de gemeente aangeboden. Ludiek Het Woonspektakel werd gekenmerkt door het ludieke karakter van de activiteiten. Bij het 'rad van huisvestingsavontuur' werden allerlei kleine prijsjes gewonnen, die de aandacht moesten vestigen op de woonomstandigheden in Leiden. Tochtstrippen om ramen winddicht te maken, gloeilampen om lichtpuntjes te creeëren in de jungle van de huisvesting, en Kinderen dragen ballonnetjes met de tekst „Ik wil geen hok" erop. een vulmiddel om gaten in muren te dichten, werden uitgedeeld aan de gelukkige winnaars. Het levend ganzenbord leverde als hoofdprijs een 'droomwoning' op. Bij een ballengooispel kon iedereen, die daar behoefte aan had zijn woede en teleurstelling afreageren, omdat ér nog steeds geen aardige betaalbare woning ge vonden is. Ter afsluiting van al deze bezighe den traden de Leidse popgroepen 'Nota Bene Band' en 'Munk' op met meer of minder door de woningnood geïnspireerde teksten. Dit alles werd aan elkaar gepraat door een Belgisch sprekende Leidenaar. De enige die dit als vorm van humor bedoelde accent minder waardeer de, was een echte Belg die van mening was dat het optreden van deze presentator racistische trekken vertoonde. ADVERTENTIE Breestraat 151-153 telefoon071-124586 LEIDEN Het Residentie Orkest opende zaterdag zijn Leids seizoen '80-'81 met het le concert van de serie L. Als gastdirigent trad de Japanner Kobayashi op die het orkest leidde in werken van Webern, Beethoven en Sibelius. Kobayashi deed zijn reputatie als internationaal bekend dirigent alle eer aan met zijn hartstoch telijke en gedetailleerde directie. Direct al in Weberns passacaglia demonstreerde hij zijn vaste controle op het orkest die tot in de klein ste nuances inspirerend doorwerkte. De disci pline en nauwkeurigheid waarmee het orkest klonk, werkte verhelderend in deze niet een voudige muziek die sterk weet te boeien. De or kestratie, met een voor Weberns doen groot klankvolume, doet denken aan die uit de vroegste periode van Schönberg, maar klinkt veel milder en subtieler. De eerste aanzetten tot decatonaliteit die bij de latere Webern zo ver vreemdend werkt, waren duidelijk te bespeu ren. Met Sibelius 2e symfonie belandde men in een geheel andere wereld. Enerzijds i£ Sibelius te betrappen op structurele zwakheden en goed kope pathetiek, anderzijds weet hij allerlei stemmingen heel zinnig te laten klinken, dank zij zijn virtuoze instrumentatie. Het orkest maakte daar een dankbaar gebruik van en beeldde onder Kobayashi's leiding de diversi teit in sfeer met een intense spanning en over gave uit. De climax in het 4e deel, met een prachtige partij voor de blazers, bekroonde deze meeslepende uitvoering. De solist in het 2e pianoconcert van Beethoven,' Aldo Ciccolini, streefde naar een ingetogen en exacte klank, maar verviel daarbij tot een zeke re droogheid. Technisch gezien was zijn spel onberispelijk, maar de expressieve kwaliteiten ervan waren meer vagelijk aanwezig dan dat zij duidelijk naar buiten gebracht werden. Van de opgewekte vitaliteit in de hoekdelen op de poëzie in het adagio, was slechts een zweem te bespeuren. De ruim genomen expressie van de begeleiding kwam het karakter van het stuk veel meer tegemoed. Kobayashi toonde zich een zeer inspirerend dirigent die het orkest in drie geheel verschillende werken subliem liet musiceren. Dirk Vooren Fietser gewond na aanrijding LEIDEN Een 31-jarige Leidenaar is na een aanrij ding met een auto met een hoofdwond en vermoedelijk een gebroken sleutelbeen naar het Elisabethzieken- huis in Leiderdorp overge bracht. Het ongeval gebeurde zaterdag toen een 37-jarige Leidse auto mobiliste vanaf de Langebrug rechtsaf het Rapenburg op wilde rijden. Zij merkte hierbij de fietser die in verboden richting over het Rapenburg reed, te laat op. Dronken automobilist door brugleuning LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar is zaterdagavond om half tien door de bru gleuning van de Kerkplein- brug gereden. De man was dronken. De beschonkene reed over-de Oosterkerkstraat de Hooi gracht op. Op de brug verloor de autombbilist de macht over het stuur. Half boven het wa ter bleef de auto hangen. De man is ter ontnuchtering naar het bureau overgebracht. Schoolverla ters De Rijksuniversiteit Lelden organiseert op de zaterda gen 18 en 25 oktober en 1 november jaarlijkse voorlich tingsdagen voor schoolverlaters (vijfde en zesde klas) van het V. W.O. 'Tijdens deze bijeenkomsten zullen alle faculteiten voorlichting geven over de studie, waarbij ook persoonlijke gesprekken mogelijk zijn. De studen ten-decanen zijn aanwezig om informatie te geven over studiebeurzen en militaire dienstplicht, terwijl de stu dentenverenigingen informatie geven over hun activi teiten. Aparte voorlichting zal worden gegeven voor mensen met onvoldoende vooropleiding, die door mid del van een colloquium doctum - aanvullend (etenta- men(s) tot de studie wensen te worden toegelaten. Be langstellenden dienen zich op te geven vóór 4 oktober bij de dienst studentenzaken, Schuttersveld 9, 2316 XG Leiden, waarna een programma zal worden toegezon den. Mannencafédag In het Leidse mannencafé wordt zaterdag 18 oktober een landelijke mannencafédag gehouden. Vanaf ongeveer twaalf uur 's middags zal in het nieuwe onderkomen van het mannencafé aan de Caeciliastraat 18 onder meer wor den gediscussieerd over de specifieke functie van een man nencafé binnen de mannenbeweging. Tevens worden de onderwerpen voor de eerstevolgende thema-avonden be sproken. Het mannencafé is iedere maandag vanaf half ne gen open. Op de thema-avonden komen de volgende on derwerpen aan de orde: mannen, werk en carrière (27 ok tober), mannen en porno (24 november) en mannenbewe ging) en politiek (15 december). Plezierig tuinieren „Plezierig tuinieren" is bet onderwerp van een lezing die de heer G.J. Nijhot woensdag 15 oktober geeft in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade. De lezing begint om acht uur. De heer Nijhof is districtsleider van het bedrijf slaboratorium voor grond- en gewasse- nonderzoek in Oosterbeek. Het bestuur van de Konink lijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde afdeling Leiden wil het komend voorjaar een cursus tuinieren opzetten. De cursus wordt 16 en 23 februari en 2 en 9 maart gegeven. De cursus wordt afgesloten met een praktijkochtend. De plaats en het aanvangstijdstip van de cursus worden later bekend gemaakt Verplegersdiploma In het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest" zijn de vol gende personen voor het diploma verpleegkunde B ge slaagd: de dames E. Brinks, H. Hanekamp, B. Hoogervorst, W. de Jong, R. Sonneveld en Y. de Weert en de heren Af. Kraan, C. van de Wouw, B. Kuiper, P. Prooi, E. Uitert en A. Westerhof. Dodewaard Het Energie Komitee Rijnland houdt vanavond een in formatiebijeenkomst voor degenen die van plan zijn deel te nemen aan de 18 oktober te houden landelijke manifestatie tegen de kernenergiecentrale in Dode waard. De bijeenkomst die om acht uur begint wordt gehouden in het gebouw van studentenvereniging „Ca tena" aan de Kolfmakersteeg 8. CDA - vergadering De CDA-afdeling Leiden komt woensdag 15 oktober bijeen. Besproken wordt het concept-verkiezingsprogram- ma „Om een zinvol bestaan" en de daarop ingediende amendementen. De bijeenkomst heeft plaats in het restau rant „Wienerwald", Steenstraat 2 en begint om acht uur 's avonds. LEIDEN Er bestaat een soort theater dat geen theater wil zijn of niet de gestructureerde ordening van het klassie ke toneel wil aanhouden. Het biedt de toeschouwer een se rie ideeën aan, waarna deze zelf maar moet zien wat hij of zij ermee doet. Tot dat soort theater behoorde „The empty picture show", afgelopen zaterdagavond in bet LAK van de stichting BAM. De titel zegt het eigenlijk al, het gaat om lege beelden en die no digen niet uit tot interpreteren. Ik zag vier figuren in pyama's die ieder van hun eigen plek opereerden: één vanuit een bood- schappenwagentje, één vanaf een ladder, één vanaf een kam- peermatrasje en één vanuit een bepaalde plek in de ruimte. Al snel ontspint er zich een territoriumstrijd om een stoel. Dan wordt er een-man-verlaat-vrouw-scéne gespeeld, die de hele voorstelling door nog een paar maal herhaald zal worden. Daar na krijgt ieder de gelegenheid zijn rol te preciseren en uit te die pen. „The empty picture show" is een bizar soort theater dat geba seerd lijkt op tamelijk onuitgewerkte improvisaties waaraan nauwelijks structuur is gegeven. Als totaal bevredigt de show mij in genen dele vanwege dat ongestructureerde, maar inciden teel zijn er leuke momenten te beleven: het steeds weer opnieuw spelen van de man-verlaat-vrouw-scéne doet het aardig net als de liedjes in de shoobidoowa-jaren-vijftig stijl. Ook de Ceaser- scéne is in aanzet leuk. Maar globaal gezien blijven er in „The empty picture show" te veel onduidelijkheden en vaagheden over om van een alleszins geslaagde opvoering te kunnen spre ken. PAUL VAN DER PLANK ADVERTENTIE UITNODIGING TOT HET BIJWONEN VAN DE OPENBARE VERGADERING LEIDS CITY CENTRUM ,Op dinsdag 14 oktober 1980 in de koffiekamer van de stadsge hoorzaal. Breestraat 60. Leiden. Sprekers: Prof. Dr. J. P. I. van der Wilde, algemeen secretaris voor de raad van het midden- en kleinbedrijf en Mr. Dr. C. J. D. Waal. wethouder ruimtelijke orde ning van de gemeente Leiden, over het onderwerp „Économi sche toekomst van de Leidse binnenstad", gespreksleider Prof. Dr. A. Kraal. AANVANG 21.00 UUR ENTREE GRATIS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3