V V Werk van dichteres Ida Gerhardt in „Misschien gaan we de IJssel op..." BEELD SPRAAK In de stomme films van „Hollywood" beleefde men het leven met het hele lijf TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT In de eerste helft van deze eeuw kwamen jaarlijks een miljoen im migranten Amerika binnen, berooi de nietsbezitters op zoek naar een welstandsdroom. Het merendeel van die mensen sprak de taal van het nieuwe land niet. Voor hun ver maak, de vervulling van hun ver droomde verlangens, konden zij niet terecht in de theaters, waarvan in de zomermaanden trouwens de deuren dicht bleven. Deze omstan digheden werkten het in de hand, dat de stomme film in die tijd mas saal volk trok, ondanks de trillen de beelden, het flikkerende projec- torlicht en de plichtmatig pingelen de pianist, die op zijn toetsen de stemming op het witte doek aftast te. Hoe ongeïnteresseerd soms ook, ook hij speelde volgens het advies van Shakespeare: „If music is the food of love, play on". Met die stomme dingen werd geld gemaakt in die dagen en met dat geld werd de filmstad Hollywood gesticht. De rolprent bleek op rolletjes te lopen. Dit bijna vergeten verschijnsel is door de Britse Thames-tv boven water gehaald in een serie van dertien delen, die als titel „Hollywood" meekreeg en te beginnen vrij dag ook wekelijks door de KRO op het scherm zal worden gebracht. Alle nog in le ven zijnde, kopstukken en prethoofden uit die dagen draven er in op om hun verhaal tje te vertellen en bovendien wordt de kij ker overstelpt met fragmenten uit beroemde rolprenten, massale scènes en hevig gesticu lerende mannetjesputters en vrouwtjesdie- ren. Want waar woord en toelichtend geluid ontbraken, moest alles met het beeld wor den gezegd. Drama's ontrolden zich temid den van natuurgeweld. Storm en regeh dienden om de woede of de wellust te on derstrepen, die in de harten heerste. Net als papier toonde het witte doek zich geduldig.- Een taal van beelden werd er op geschreven en die taal verstond men in de zaal. Een he vige liefde werd doorschoten door close ups van blikseminslagen. En niemand, die dit in zijn persoonlijk leven wel eens had meege maakt of er nog op wachtte, vond dit over dreven. Zo voelde men het ook aan. In de hedendaagse bioscoop wordt het cliché „I love you" uitentreure herhaald, zonder dat de geliefden er een spier iri hun gezicht bij hoeven te vertrekken. Maar in die tijd moesten de ogen een eigen taal spreken, de lippen trillend open worden gehouden en dan moest liefst ook nog de wind woest door de haren strijken. Hartstocht, zodat men in de zaal niet op een houtje hoefde te bijten. Nederlandse filmimporteurs kwamen hun publiek in een drang tot nog meer duidelijk heid tegemoet door de beelden te onderbre ken met door rozen omrankte tussentitels als „Ik hou van jou". Volstrekt overbodige toevoegsels, als men vervolgens zag hoe de gelieven uitsluitend oog voor elkaar hadden en elkaar nauwsluitend in de armen vielen. Maar ja, misschien waren er wel die gedacht hebben, dat die twee bezig waren elkaar op te vreten, een intolerabele vorm van kanni balisme, ook in de bioscoop. Het effect van een trillend beleven van der gelijke filmverhalen werd nog versterkt door de bibberende beelden, die men ook op de buis weer tegen zal komen. Dit bevende, emotioneel versterkende beeld had niets te maken met een tekort aan vakmanschap in die dagen. Daar wijzen Kevin Brownlow op en David Gill, twee kenners van de films van die dagen, die daarom werden gevraagd om deze serie in elkaar te zetten. Zij zeggen, dat die stomme films heden ten dage wor den beschouwd als primitieve flakkeraars, maar de werkelijkheid van die vroegere tij den zag er heel anders uit. De stomme films werden gemaakt door hoog gekwalificeerde vakmensen, die terecht trots waren op hun werk. Zij leverden gave producten af, maar die moesten dan gecopiëerd worden, omdat de hele wereld er om vroeg, tot in Rusland door Ton Oliemuller en Japan toe. want ook daar was men gek met de Hollywoodse filmsterren, van Sarah Bernhardt tot Rudolf Valentino. En juist bij dat copiéren ontstond verlies aan kwaliteit. Zij laten dit duidelijk vertellen door de gro te filmmensen van die tijd, bijv. door King Vidor. De stomme film sprak een universele taal, die men overal ter wereld verstond, omdat het hart sprak door middel van het hele lichaam en niet "alleen door de mond. Toen publiekslieveling Mary Pickford en filmpief Douglas Fairbanks in 1926 Moskou bezochten, ontstond daar een volksoploop, die men zelfs tijdens de revolutie niet had aangetroffen. Om dan nog maar niet te spreken over komische figuren als Charlie Chaplin, Buster Keaton en Harold Lloyd, in wie men met lachend leedvermaak de tra giek in eigen leven ontdekte. Alle latere filmontwikkelingen, zoals daar zijn Cinemascope, Cinerama, de zoomlens, technicolor etc. werden ontdekt in de stom me periode, al moest men naarstig blijven zoeken naar de technische verwerking daarvan, zodat ze als bruikbare middelen konden worden gehanteerd. Daar heeft het wel eens aan gemankeerd, maar dit was een kwestie van tijd, meer dan van vindingrijk heid. Een van de vindingen van die tijd vqrmden de minifilmpjes, in vijf minuten vertelde verhaaltjes vol liefde dan wel el lende of combinaties van die twee, welke men-tegen inworp van een munt kon bekij ken in de zogeheten nickelodeons. De ge luidsfilms hadden er trouwens veel eerder kunnen zijn, maar het publiek wilde er niet aan. Het had zijn stille sterren lief om zoals zij speelden wat zij voelden en niet in de al lereerste plaats om wat zij te melden had den. Het woord leek een vluchtig iets. Al leen gebaren beklijfden. Men beleed door de mqnd.,Het leven beleefde men door middel van het hele lichaam. Het leven leek vooral een pantomimisch gebeuren. Niet voor niets haalde men in de eerste sprekende film in 1928 Al Jolson voor de camera. Hij was niet alleen in die jaren de meest geliefde artiest Amerika, zodat de filmmakers niet bang hoefden te zijn dat het publiek deze fa voriet zou laten vallen of zou boycotten, maar Al gaf melodie mee aan zijn woorden en bovendien kende men hem als de man die met zijn hele lichaam zong. Hij gooide zijn hele lijf er tegen aan. Hollywood werd niet bij toeval de blijvende vestiging van de film. Boven alle gebieden in Amerika bevoorrecht wat hoeveelheid Californische zonneschijn betreft vonden de belichters er precies wat zij zochten. De veelvuldige afwezigheid van regen stond de regisseurs toe vrijwel dag aan dag in de open lucht te filmen. Dat spaarde miljoenen uit op een filmbegroting, omdat elke dag van nature werd voorbestemd tot een draai dag en oponthoud zich hoogstzelden voor deed. Cecil B. de Mille en D.W. Griffith, een paar grote namen van die dagen, hadden' niet alleen oog voor talent, acteurs en actri ces met uitstraling op film en zeggings kracht in hun blik, maar hadden ook te ma ken met moneymakers, mensen die hun geld in die stomme films staken en dat geld weer terug wilden zien. Niet alleen de romantische kant van het le ven of de misdaad kwam hevig geëxalteerd op het celluloid. Niet minder furore bij het volk maakte „Buffalo Bill", de onverschrok ken cowboy, als de verpersoonlijking van het enige wat de Amerikanen aan vader landse geschiedenis in huis hebben. Tijdens de Eerste Wereldoorlog stortte de toen op gang gekomen filmindustrie zich ook op de oorlogsfilm met heldhaftige mannen die de dood verkozen boven de aantasting van de American way of life, nader omschreven als democratie, maar wel voorzien van een ka pitalistische tic. Dus bleef men daar met een scherp oog kijken naar Europa, waar spek takelfilms gemaakt begonnen te worden, zoals de Italiaanse „Quo vadis" over het even weelderige als wulpse wedervaren van het Romeinse Rijk. Daar moest in Holly wood tegen geconcurreerd worden en dat gebeurde dan ook in films waarin de wereld leek te vergaan, niet alleen in massale ge- weldscènes, niet minder ook in taferelen van onstuitbare liefde, met inslaande blik sem en uitslaande brand, temidden waarvan' een tikje tederheid nooit weg is. Hartstocht, niet in taal maar in lijfelijke tekens Sarah Bernardt, niet sprekend en toch struis. hou 1 het lJ scherm in het oog De Staatsprijs voor de Nederlandse letter kunde 1979, de P. C. Hooftprijs, werd op 6 oktober jl. uitgereikt aan de 75-jarige dichte res Ida Gerhardt. Daarvoor had haar poëzie ook al officiële erkenning gekregen zij ont ving eerder de Van der Hoogtprijs, de Ma rianne Philipsprijs en de Martinus Nijhoff- prijs. Vanavond vormen enkele van haar ge dichten, die o.m. door Henk van Ulsen en Liselore Gerritsen worden voorgedragen, het uitgangspunt voor de filmimpressie „Misschien gaan we de IJssel op..." over de werkende, scheppende en religieuze mens. Ned. I 21.55 uur. Ted-show Spelleider Ted de Braak presenteert vanuit de Lievekamp in het Brabantse Oss deze „geëman cipeerde koppelkwis zónder huwelijksvoor waarden", waarin drie vrouwelijke kandidaten een mannelijke spelpartner kiezen. Ned. I 18.59 uur. Minivoetbal Werd er voorheen voornamelijk gevoetbald tussen nationale teams, nu zullen ook ploegen uit West-Duitsland, Engeland en België van de partij zijn. Vanavond is de beurt aan de ploeg SCrUDiGS van West-Duitsland, die in de Rijnhal in Arn hem tegen het Oostnederlandse team uitkomt. Ned. I 20.35 uur. Henk van Ulsen declameert o.a. met Lise lore Gerritsen enkele gedichten van Ida Gerhardt in „Misschien gaan we de IJssel op...". bels strijden om dubbele prijzen met als vast onderdeel de ronde met de verborgen Ned. II 20.27 uur. Saffier en Staal In het laatste deel van deze driedelige fictionserie is Rob in gevaar. Hij komt oog in oog te staan met zijn vader en loopt daardoor het risico meegelokt te worden naar het verle den. Ned. II 18.59 uur. Dubbelspel Billy Ikehorn is gelukkig, wanneer zij terug keert in Los Angeles en zich herenigt met haar medewerkers. Maar haar vreugde wordt min of meer verstoord wanneer zich een inspecteur van politie aandient. Deze heeft grote belang stelling in de figuur Jake Cassidy, de man die het leven van Billy bijna ruïneerde. Ned. II 21.20 uur. Soap Marie-France Pisier als Valentine in „Scruples". Chester, die zijn verheugen kwijt is, keert terug naar huis. Een verbitterde Dennis wordt in de steek gelaten door Jodie en Corinne vertelt Jes sica dat zij een kind verwacht. Ned. II 22.50 uur. NEDERLAND I NOS 18.25 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 Klem' 18.55 Journaal 18.59 Ted Show. 20.35 Minivoetbalshow. NOS 21.37 Journaal NCRV 21.55 Misschien gaan we de IJssel wel op, 22.45 Tot besluit NOS 23.00 Journaal 23.05 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 TELEAC 18.25 Sociale Verzekering NOS 18.55 Journaal TROS 18.59 Dossier Saffier en Staal NOS 20.00 Journaal TROS 20.27 Dubbelspel 21.20 Scruples 22.15 Aktua-TV. 22.50 Soap O.S. 23.15 Open Schooltijd NOS 23.35 Journaal 23.40 Nieuws voor doven en slechthorenden. Ronè. Mat j Barrier, Marius Laurey, I' Regie: Jacques Ertaud. NEDERLAND 1 NOS-NOT progr.: NDR: 9.30-10.00 Kleut WDR: 9.30-10.00 Kleuterprog DUITSLAND 2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NOS-NOT 14.00-15.00 Schooltelevisie NEDERLAND 2 16.30 Progr. voor oudoren Journ. 17.10 Natuurfilmserie Gevar. magaz. DUITSLAND 3 WDR 9.30 Kleuterserie. 17.30 Cursj nomie. BELGIE NEDERLANDS (NET I -13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND-1 10.00 Journ. 10.05 Actual. 10.25 Lief desverhaal. 12.20 Umschau. 12.50 Persoverz. 13.00-13.10 Journ. 16.10 17.00-18.00 Schooltelevisie. BELGIE NEDERLANDS (NET 14.00-16.00 Schoolt 17.00-18.00 Schooltelevisie. BELGIE FRANS Journ. 16.15 Verslag. 17.00 Michel aus Loenneberga, tv-serie. 17.25 Kin- derprogr. 17.50-18.00 Journ. (Reg. 14.00-15.00 Schooltelevisie. Meded. 17.15 Schooltelevisie Tekenfilms. De VPRO -startte gisteravond met „Nederland nu", een reeks programma's over „wat er zo al omgaat in Nederland". Allicht deze eerste keer ging het over mannen. Dus vooral ook over vrouwen. Dat wil zeggen, bijna iedereen die bij de omroep wel eens een inter view heeft gedaan, bleek erop uit getrokken, om een heer naar zijn huwelijksleven, of naar zijn gebrek daaraan, te ondervragen. Het resultaat was een oorverdovend ge zwam, waar maar geen einde aan kwam. En ver der was er bij de NCRV de eerste aflevering van Schrik draad, dat kennelijk is bedoeld als zogenaamde talkshow met een ironisch tintje. Showroom, maar dan in het nog nettere dus, om »het zo eens uit te drukken. Hans Leeuwenhoek en Henk Mochel hebben er de leiding van. Om te beginnen speelden zij het sinds Telebin- go inderdaad hand over hand toenemede' verschijnsel van het gokken voor een goed doel aan de orde. Wij moesten met zijn allen tot de conclusie ko men, dat het goede doel steeds meer het loodje gaat leggen en dat allerlei niet helemaal cha ritatieve doeleinden steeds meer mee gaan spelen. Zo zeer zelfs, dat het kamerlid Hans de Boer kwam verklaren dat verkeerde ontwikkelingen moeten worden afgedamd en zelfs dat hij (of dezijnen) de kwestie straks bij de begroting van Justitie aanhangig zullen maken. Geheel nieuw in Schrikdraad is een „ergernisk- nop", die maakt het mogelijk dat het in de studio aanwezige publiek een interview met een bekende, in het nieuws staan de landgenoot eventueel ter plekke doet beeindigen. Een aardig idee, ofschoon ik waag te betwijfelen dat iedere be kende, in het nieuws staande landgenoot onder deze condi tie zal willen optreden. Dr. Van der Schaar, de hartchi rurg van wie talloze onbeken de Nederlanders het onder hand aan hun hart dreigen te krijgen, had er geen bezwaar gegen. Mijnerzijds betreur ik het al sinds vele jaren dat een televisiecriticus nu eenmaal geen „ergernisknop" ter be schikking staat. De alles is an ders-show keerde terug. Zeer terecht natuurlijk, want dat is een talkshow, waarin altijd wel wat te beleven valt. En Aad van de Heuvel C.S. be schikken nu eenmaal over een nimmer afgaand vermogen in teressante mensen om zich heen te verzamelen, met al of niet bestaande problemen. Deze keer ging het onder meer om de activiteiten van de Raad voor Journalistiek, die wel bestaande problemen steeds maar weer en tot op he den met succes tot een mini mum tracht te reduceren. Merkwaardigerwijze leek na al het 1 geschikt voor journalistiek gebracht. Ik heb het al z gezegd: soms slaat God C dellijk t HERMAN HOFH1T „Liefdadigheid t.v. beperken" 1 HILVERSUM Het j Tweede-Kamerlid Hande i Boer wil dat de relg brac maatregelen treft om d^rde ki groei van liefdadigheidsfiguur op radio en televisie |t de h kranten te beperken. Dèrstellii zei dit zaterdagavond j NCRV-televisieprogramfsfeer i „Schrikdraad". De Boer, die van planjf tijdens de begrotingsbelfci ling van CRM en Justitivirtuo: gen over dit onderwerp® len, noemde de vele actl er zijn „balanceren op dfe van de wet". Hij betoogt" acties als Telebingo c tionale Fruitspel allerlei merciële bijbedoelingen! ben. Dergelijke prografkbaar worden vooral gemaalPvas al] kijkers te trekken, aldph ove Boer. Hij merkte verderpent uit de opbrengst van bjacbeth 'beeld Telebingo een del^hover de programmakosten Pr de k taald. |n de rr Het kamerlid pleit vol5 als ee verbetering van de contfbet ge de bestedingen van (fdaad f brengsten. ®rstellii

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2