Topsport tussen de schuifdeuren Hockeyers besluiten trilogie met winst 'Organisatie is niet meegegroeid met grote vlucht van de sport' Van Marle: „Waardering" SPORTTRIBUIME TRAMPOUNESPRINGENVEREDELDBINNENHUISAMATEURISME 15* M. KASTERMANS, NIEUWE VOORZinER AMATEURVOETBAL E J J LEIDSE COURANT MAANDAG 13 OKTOBER 1980 PAGINA i tiiiiiMMMarm n HILLEGOM In de pret parken kan het nooit missen. Rijen bij de trampolines. Er gaat een geweldige aantrekkings kracht uit van de strak gespannen veren, die je de mogelijkheid geven een beetje te vliegen. Er bestaat ook een geculti veerde variatie op die vrijblijvende vorm van gewichtloosheid. Dan heet het sport. Trampoli nespringen niet om toe te geven aan het verlan gen dat Icarus noodlot tig werd, maar om sal to's en schroeven te de monsteren. Voor dat sti listische spel met de zwaartekracht bestaat maar weinig interesse. In Nederland is het dan ook droevig gesteld met het trampolinespringen als sport. Jongens die rich uitleven in de vakantie, zijn de echte tram poline niet op te krijgen. Ze gaan liever voetballen. Meis jes zijn iets nieuwsgieriger, maar ook niet in die mate, dat er in die categrotie aan top sport gedacht mag worden. Het Nederlands kampioen schap, zaterdag in Hillegom, was een mooi voorbeeld van dat veredeld Hollands binnen- huisamateurisme. Slechts twee meisjes. Jacqueline de Ruiter en Marjo van Diermen kunnen er wel Iets van. Ze werden dan ook voor de zo veelste keer eerste en tweede met aanvaardbare totalen. Voor de rest was het hunke ren naar het einde van een veel te lange avond. Wat de heren lieten zien, grenst aan het ongelooflijke. Marcel Verstraten (Pro Patria), die zijn titel prolongeerde, hield de schijn van een heuse titelstrijd nog een beetje op. Maar ook hij zou later toege-- ven, dat de buitelingen en missers niets anders dan een blamage waren. Ter illustratie de gebeurtenissen bij de eer ste keuzeoefening. John Grif horst komt niet verder dan zes geldige sprongen bij het ver eiste aantal van tien. Hij be haalt 10,7 punten (elke sprong wordt afzonderlijk gewaar deerd, daarbij komt een cijfer voor de moeilijkheidsgraad van de totale oefening). Ter vergelijking: de beslist niet in vorm zijnde kampioen Ver- straten komt altijd nog tot 24,4. Het vervolg. Jeroen Harleman haakt af na zeven sprongen en 11,5 punten. Peter Jager kan al na twee sprongen terug naar de bank (4,7 punten). Wim Spijkerman verzamelt het verblindende totaal van twee puntert. Peter Jan Steinfort, altijd nog tweede in dit kam- pioenschp reikt zowaar tot tien punten. Maar hij haalt dan ook vier sprongen. Na deze demonstratie van onkun de komen er uiteraard klach ten over de trampoline. De veren worden bijgesteld, maar een uurtje later gaat het bij de tweede keuzeoefening nauwe lijks beter, ledereen, bondsca- och Michel Budenberg incluis, spreekt schande over deze circusvertoning. Terug dus maar naar het pretpark, he- Milder Jacqueline de Ruiter (19) en Marjo van Diermen (20) zorg den even voor een wat milde re kijk op het gebeuren. Het tweetal uit Ermelo, alleen ui terlijk zusjes, werd vorige maand tweede bij het wereld kampioenschap synchroon- springen. Zij hebben het sta dium van zomaar een beetje huppen dus allang achter zich. Als enigen; wat zaterdag nog eens werd onderstreept door hun superieure optreden. Mar jo van Diermen sprong daarbij uiterlijk misschien iets ge- stroomlijnder, Jacqueline de Ruiter verdiende haar achtste titel (vijf bij de juniores, drie bij de dames) door inhoudelijk rijkere oefeningen. Trampolinespringen bij de heren, terug naar de pretparken. kom je nauwelijks verder", zegt Jacqueline de Ruiter. Vol gens bondscoach Bundenberg heeft zijn pupil technisch de potentie van een wereldkam pioene, maar behaalt zij de ti tel niet omdat haar benade ring van de trainingen niet se rieus genoeg is. „Ik spring al tien jaar", zegt ze er zelf van. ..Ik heb er nog steeds plezier in. maar je ontkomt niet aan enig gevoel van verzadiging." De sfeer waarin de meisjes het trampolinespringen bele ven, spreekt ook uit een op merking van Marjo van Dier men. Zegt ze: „Bij onze club Sparta zijn we niet gewend aan een strakke aanpak. Nie mand heeft echt de leiding, we zijn ontzettend zelfstandig." En gezamenlijk: „Als er geen buitenlandse wedstrijden wa ren, zouden we misschien al wel gestopt zijn. Of in elk ge val veel minder gaan doen. We willen graag naar Tokio, daar zijn over vier jaar de wereldkampioenschappen. Zolang houden we het dus nog wel vol." Ondanks die afgenomen inte resse voor met name de klei nere evenementen maken ze het zichzelf bepaald niet ge makkelijk. Ook al zouden ze met aanmerkelijk eenvoudiger oefeningen nog de hoofdprij zen inpalmen. „Je springt voor jezelf", zeggen ze, „dat betekent dat je weg bent als je een paar sprongen faalt. Bovendien bepaal je zelf je grens. Ons voordeel daarbij is dat we een grote zekerheid hebben opgebouwd in al die jaren. We zijn eigenlijk nooit meer echt bang." Dit in tegenstelling tot een van de weinige aankomende talenten, Anka Steinfort (Sparta), die bij de meisjes tot zeventien jaar voor de derde achtereenvolgende keer bij een wedstrijd af haakte wegens faalangst. Eenmaal favoriet onbreekt haar volledig alle durf en verdwijnt ze na enkele „aan lopen" huilend achter de coulissen. Mede daardoor gingen in die leeftijdsgroep de eerste vier plaatsen naar meisjes van Pro Patria. Waarmee opnieuw werd aangetoond, dat slechts twee verenigingen het tram polinespringen enigszins se rieus benaderen, bat leverde faterdag vele uren oninte ressant gehos en getol op. Topsport tussen de schuif deuren dus. DICK HOFLAND Spelmoment van de gisteren gespeelde derde wedstrijd tussen Nederland en Austfn lie. VENLO/AMSTELVEEN De zo uitzichtloos begonnen hockeytrilogie NederlandAustra lië kende toch nog een happy end. Na het echec van donderdag in Den Haag (26) kon digde het herstel van oranje zich zaterdag in Venlo al aan al bleef Australië toen ook aan de positieve kant van de score (34). In het Wagenerstadion van Amstelveen nam Neder land grondig revanche: 52. Het betekende de eerste nederlaag voor Australië in de tien de wedstrijd van de Europese tournee, die deze week in West-Duitsland wordt besloten. Bondscoach Wim van Heumen haalde gister middag verlicht adem. „Ik heb 'm zitten knijpen als een oude dief", zei hij. „Ik zag me weer trai ner worden van MEP". Hij maakte er geen ge heim van na de zwakke start van dë testserie erg pessimistisch te zijn geweest. „Ik had in de vijf jaar dat ik coach ben nog nooit zo'n slechte I wedstrijd van onze ploeg meegemaakt. We kon den het tempo niet bepalen, fysiek waren we in het nadeel en we kwamen helemaal niet aan combineren toe. Het was al lang bekend, dat Australië sterk is op het gebied van inzet en snelheid. Daar kwam nu bij dat de Australiërs geleerd hebben op kunstgras ook qua tactiek goed te spelen. Gelukkig kwam het zelfvertrou wen in de Nederlandse ploeg weer terug". Ten opzichte van donderdag, toen alles bij oranje misliep, voerde Van Heumen in het weekeinde drastische wijzigingen door in het basiselftal. De falende doelman Claushuis moest plaats maken voor Hermans, Den Hartog trad voor Van der Have op als voorstopper en Pierik werd linkervleugelverdediger voor Diepe- veen, die opschoof naar het middenveld, waar Hillen verdween. Bovendien posteerde Van Heu men Ties Kruize als laatste man en verhuisde Litjens naar de piiddelste drie. Alleen de voor hoede, met Doyer, Leopold en Van Grimbergen, bleef in alle drie de wedstrijden onaangetast. De verbetering in het Nederlandse spel was za terdag op de Venlose Herungerberg duidelijk merkbaar. Ties Kruize bracht meer rust in de defensie en zorgde vaak voor opluchting met zijn onnavolgbare scoops over het halve veld. De gevaarlijke Australische buitenspelers Walsh en Browning werden ook beter in bedwang ge houden al kreeg Walsh in de tweede helft weer te veel vrijheid. Toen hij in de 53e minuut Au stralië met 32 de leiding gaf en direct daarop strafcornerspecialsit Irvine weer toesloeg (42) zag het er* naar uit, alsof Nederland opnieuw zwaar verlies tegemo.et ging. Het bleef dit k bij een dreiging. Een door de veelvuldig n voren oprukkende Steens geforceerde strafc ner beperkte de nadelige marge tot één trefl „Ik was-over het spel niet ontevreden", zei V Heumen. „We hadden zelfs wel een gelijkspel misschien een kleine overwinning verdiend, t ker tachtig procent van de wedstrijd hadden het initiatief". Vervangen Gisteren maakte de Australische coach 0| McWatters van de gelegenheid gebruik tw T spelers te vervangen (King voor Smith en x selhur8t voor Batch). „We moeten zien pi aanvoer naar de Australische vleugels af s snijden", was de opdracht van Van Heum t die al in de derde minuut werd verwaarloo i toen Walsh volkomen vrij voor Hermans kwi i te staan, maar naast schoot. Met wat gel b slaagde Nederland er in Australië in het e o. ste half uur van treffers af te houden. lo] Den Hartog schoot een keer bijna in eigen do g maar had ook een positieve inbreng door de I bij de eerste Australische strafcorner op de te stoppen. Drie minuten voor de rust kwam eerste Nederlandse veldtreffer in deze testse tot stand. De attent spelende Van Grimberg kreeg liggend nog juist de stick tegen de waardoor doelman Reid kansloos werd: 1- Het was de derde keer dat Nederland de o ingstreffer liet aantekenen. Opnieuw leek een slecht voorteken te zijn toen Irvine blnn een kwartier in de tweede helft met twee lan hoekslagen orde op zaken stelde én Nederla weer tegen een achterstand aankeek (12). keer was oranje tot groot enthousiasme van ruim 2500 toeschouwers echter veerkrachtig noeg om terug te slaan. Ineens volgden de v< doelpunten elkaar op, de een al mooier dan ander. Eerst stond Van Grimbergen precies i de juiste plaats bij een scherpe voorzet v Doyer, even later rondde Bloemendaler zelf e door Ties Kruize ingeleide aanval af en elf min 1 ten voor het einde vierde Tim Steens zijn jul leum (100 interlands) met een treffer, zijn vijf voor oranje. Tot slot liet Litjens zien dat hij I scoren uit corners nog niet is verleerd (52) Het Nederlandse dames hockey-elftal heeft de eerste wedstrijd van het landentoernooi St. Louis met 52 gewonnen van Nieuw Ze h land. De wedstrijd tussende Verenigde Stat ld Al en Australië eindigde onbeslist: 00. (dbev rk in in GIE GRONINGEN Nieuwe bezems vegen schoon. Wie verwacht dat dit typisch Nederlandse spreek woord van toepassing is op de af lossing van de wacht in het ama teurvoetbal van de KNVB komt be drogen uit. De als opvolger van de heer J.W.van Marle benoemde Groninger M.W.J.Kastermans heeft heel andere gedachten. „Er komen geen grote koerswijzigingen, ten hoogste nuance-verschillen. Het zou goedkoop zijn te beweren, dat ik nu vanuit mijn visie de zaken eens fors zal aanpakken. Dan zou gesteld kunnen worden dat mijn voorganger, Van Marle, het slecht heeft gedaan. Dat is onjuist. Onder zijn leiding is de bond groot ge worden". Desondanks zal de komende maanden on- getwijfeld duidelijk worden, dat er een nieuwe man aan het roer staat. Kaster- mans is een geheel andere persoonlijkheid dan zijn voorganger. „Ik ga Van Marle niet naapen. Dat kan ik niet door mijn karakter maar ik wil het ook niet. Ik ben niet zo ge prononceerd. Mijn beleid zal erop zijn ge richt een goede samenwerking te realise ren. Er zijn nog veel wensen, er moeten nog veel zaken worden voltooid. Denk maar eens aan de jeugd van Nederland. Dat staat momenteel ter discussie. Het heeft tevens te maken met het technisch beleid van de bond. Ik hoop dan ook dat Van Marle voorzitter zal blijven van die commissie. Dat kan alleen maar goed zijn". Alle door te voeren nuance-verschillen ten spijt beseft de heer Kastermans bijzonder goed, dat er nog andere zaken zijn die de nodige aandacht opeisen. De enorme' groei van de bond, het achterblijven van het bestuurlijke apparaat, de vergrijzing in de bond, het (falende) PR-beleid en de houding van de politici houden hem enorm bezig. „Het is duidelijk dat men tegen woordig dikwijls twee sporten beoefent. De sport heeft in zijn totaliteit een grote vlucht genomen. De organisatie is echter niet meegegroeid. Daaraan zal veel moe ten verbeterd. Ik vind het wel vervelend dat de rijksoverheid onvoldoende aan dacht besteed aan de sport in vergelijking met andere cultuurvormen in de maat schappij. Op plaatselijk niveau wordt er wel financiële steun gegeven, maar de hoogste politici erkennen noch onderken nen de waarde van de sport. De KNVB heeft daaraan in het verleden weinig kun nen veranderen. Eigenlijk een belangrijk feilen van de eerder regerende bondbe- sturen". De heer Kastermans beseft beter dan wie ook dat het public relationsbeleid aanzien lijk zal moeten veranderen. Een evolutie waarmee echter veel geld gemoeid zal zijn. „Ons huidige beleid spreekt niet aan. Er is ZWOLLE De heer J.W.van Marle, die voorzitter was van de sectie Ama teurvoetbal en Wim Meuleman als bondsvoorzitter is opgevolgd, is ver heugd over de benoeming van de heer M.W.J.Kastermans tot zijn opvol ger bij de amateurs. „Hij is een heel ander type dan ik. Dat is een goede zaak. Ik heb veel waardering voor hem. Hij heeft veel kwaliteiten. Ik weet, dat ik ook in mijn nieuwe functie goed met hem zal kunnen samenwerken, ook al is hij veel nuchterder dan ik. Doordat ik zelf het voetbalspel inten sief heb beoefend, ben ik er gevoelsmatig misschien wat meer bij betrok ken". Voorts meent de heer J.W.van Marle dat het in de lijn der verwach tingen ligt, dat LBA-vertegenwoordiger Feringa door het amateurbestuur zal worden gekozen in de vacature Kastermans. via het blad „Voetbal Totaal" een eerste aanzet gegeven maar het nadeel is dat dit blad alleen binnen de KNVB bekend is. Er moet meer gebeuren. De vraag is of de bond geld op tafel wil leggen". Hij heeft er echter alle vertrouwen in dat met goed overleg veel kan worden verbeterd. De er varing heeft hem geleerd, dat het bijvoor beeld met de besluitvorming in de KNVB de goede kant opgaat. Deze wetenschap doet hem duidelijk deugd. Begrijpelijk, want op ander terrein heeft de heer Kastermans moeten ervaren dat inspraak goed kan zijn maar ook be lemmerend kan werken op de besluitvor ming. Actiegroepen boeken niet altijd een positief resultaat. De voorzitter van de sectie amateurvoetbal is er echter de man niet naar zich door dit soort groeperingen te laten tegenhouden. Daarvoor heeft hij te veel praktijkervaring opgedaan, door ziet hij ook te snel de materie. M.W.J. Kastermans: „Nuanceverschillen". Ook over de mogelijke structuurwijziging gedelegeerd. De toevallig in de voetbalwi van de bond heeft hij zijn eigen opvatting, reld verzeild geraakte heer Kastermans at „De uitkomst van het onderzoek is onmo- „via het voorzitterschap van Velocitas het)A gelijk te voorspellen. Het is een lastige ik de functie toegeschoven gekregen" materie. Wel weet ik dat veel afhangt var de personen die moeten samenwerken, Als een structuurwijziging zou moeten je verrast. Ik heb er nooit van gedrooi worden doorgevoerd, gaat mijn voorkeur maar nu het zo ver is beschouw ik het uit naar de situatie met de zgn. twee po- als een voorrecht. In het KNVB-werk ten. Echt overtuigd van het nut van een veel tijd gaan zitten maar ik heb er veel dergelijke wijziging ben ik niet. In mijn venservaring ogen is een hechte verbondenheid nodig. Er mag niet vergeten worden dat amateur mensenkennis voor teri gekregen". De sectie amateurvoetbal krijgt VOOI KNVB een bedrijf Kastermans is ook reëel. „De KNVB is ge woon een bedrijf, dat op zakelijke gronden moet worden gerund. Dat geldt ook voor het voetbalgebeuren. De aanzet is er. Om het gewenste peil te kunnen bereiken, is evenwel tijd nodig. Inmiddels wordt in Zeist naar meer efficiency gestreefd. Het is een deel van een kostenbesparende ope ratie. Er moet echter meer gebeuren. Ik denk bijvoorbeeld aan de toto- en lotto- gelden". voetbal zijn bloei ook aan het profvoetbal zitter die zijn eigen opvattingen heeft ove -OOptl te danken heeft". alles wat in het voetbalwereldje leeft, ma» Over het zaalvoetbal wil de heer Kaster- dat niet van de daken schreeuwt. Een ma mans eveneens nog wel iets kwijt. „De die niet uit is op persoonlijke eer en glorii ontwikkeling heeft ons overvallen. Het is die de sportblazer in de kast laat hang» verschrikkelijk snel gegaan. De verwach- en evenmin staat te dringen om aan te tre ting is, dat dit nog wel een poosje zaL den voor een gratis buitenlands reisje, doorgaan. Het probleem is evenwel de ac- commodaties, beter, het gebrek daaraan". Hij beseft dat een oplossing niet zo vlug zal worden gevonden. Net zo min als voor jammer, dat ik in die tijd heb moeten al! de problematiek betreffende amateurbe- zien voor de trip naar China. Ik heb hef palingen. Het zal hem evenwel niet weer- haaldelijk Japan bezocht. China zou ee houden aan deze onderwerpen hard te werken. Veel van de hem toegedachte ver antwoordelijkheden zullen evenwel worden al die negen jaren in het amateurbestuü ben ik inderdaad nog nooit mee geweesjj Dat doet me niet zo veel. Alleen vind ik hf geweldige ervaring zijn geweest. Dat I ik graag meegemaakt". PETER VAN PUTT0

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22