Leid&e 0omatit dodental aardbeving Algerije zeker 25.000 wee doden, s gewonden !ilf jongens na vechtpartij aangehouden Amerika wil Nederland veel kolen leveren Premies WAO en AAW fors omhoog IEUWE AARDSCHOKKEN EMOEILIJKEN REDDINGSWERK Iothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Bf-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - onnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Maandag 13 oktober 1980. 71e jaargang no. 21784 Algerije Op Ned. II om 22.15 uur actua liteitenprogramma „Aktua-tv" over het door de aardbeving zwaar getroffen El Asnam in Algerije en om 21.20 uur tv-se- rie „Scruples". Op Ned. I om 20.35 uur „Mini voetbal Show" en om 21.55 uur filmimpressie „Misschien gaan we de IJssel op..". Zon Zonnige perioden en droog weer, maar in de ochtend nog enkele mistbanken. Middag- temperatuur van 10 tot 13 gra den. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Morgen zon: 7.00 - 17.46. Schev. hoogw.: 5.45 en 17.55. Laagw.: 1.30 en 13.37. ilitie plukt ookrijders n snelweg LFT De Delftse. itie heeft zaterdag- »nd op rijksweg 13, hoogte van Delftr d, een bejaarde okrijder van de gehaald. man, een 86-jarige terdammer was bij Kleinpolderplein in iJaasstad de weg aan verkeerde kant op- iden, zodat hij tegen verkeer in naar ft reed. Dat was zo zei hij na afloop van zijn hachelijk avon tuur, ook wel opgeval len, maar hij kon keurig rechts rijdend steeds geen afslag vin den. De man leverde na zijn dodenrit eigener beweging zijn rijbewijs in. Een 58-Hengeloër kreeg vrijdagavond een be keuring omdat hij zes kilometer op de ver keerde weghelft van de snelweg A-35 had gere den. De man had vol gens zijn zeggen een af slag gemist en was om gekeerd omdat hij niet genoeg benzine had om te kunnen doorrijden tot de volgende afslag. Vijfduizend parkieten in Zweden vergast STOCKHOLM De Zweedse autoriteiten hebben in Malmoe 5000 parkieten laten vergassen. De vogels waren bestemd voor een importeur in Drammen (Noorwegen). De parkieten werden aan de Noorse grens tegengehouden, omdat de papieren niet in orde waren. Besloten werd de dieren terug te sturen naar de DDR, vanwaar zij gekomen waren, maar ook de Oostduitse autori teiten weigerden de parkieten toe te laten. De Zweedse autori teiten besloten daarop de dieren verder lijden te besparen. Een luis host 20 franken op Belgische scholen BRUSSEL De handel in luizen op de Belgi sche scholen is sterk toegenomen onder de scholieren, die enkele dagen de lessen willen verzuimen. Kinderen, die luizen blijken te hebben worden voor acht dagen ter kuising naar huis gestuurd. Slimme scholieren za gen er handel in. De prijs per luis bedraagt thans 20 franken, of wel f 1,35. EG opent kantoor in Jeruzalem JERUZALEM De Euro pese Economische Ge meenschap is gezwicht voor de Israëlische druk om, behalve het kantoor in Tel Aviv, ook een vesti ging in Jeruzalem te heb ben. Een zegsman van het Israëlische^ ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat de vestiging begin volgend jaar geopend zal worden. Dq EG had variaf 1978 ca tegorisch de Israëlische eis afgewezen om een vesti ging in Jeruzalem te ope nen. Slachtoffer ramp veerpont gevonden DORDRECHT Aan de oever van het wantij in Dord recht is vanochtend het stoffelijke over schot gevonden van de 24-jarige Evert Ottens. Hiermee is het zesde slachtoffer geborgen van de aan varing op de Oude Maas tussen de veer pont Adri en een tanker. Vermist wordt nu nog Arjo Zegers uit Hoek van Holland. Man wilde met vals geld de cel in BREDA De Bre dase gemeentepolitie heeft een vals dui zendje achterhaald in de Bredase strafge vangenis De Bosch- poort. Dat gebeurde toen politiemensen een man fouilleerden die zich in de gevangenis meldde om een straf uit te zitten. Het dui zendje wordt nu on derzocht door het ge rechtelijk laboratori um in Rijswijk. •THEN AAN DEN RIJN De poli- van Alphen heeft gisteravond na vechtpartij elf jongens aangehou- L die zich de 'Hells Bengels' noe- De jongens hadden voor de jeugd- Midas aan de Saffierstraat een cotpartij uitgelokt politie werd telefonisch door ongeveer dertig omwonenden gealarmeerd. Toen de politie echter ter plaatse kwam, was het leed al geschied. Een van de jongens, die op de üitdaging inging, werd met hoofd letsel naar ziekenhuis Rijnoord overge-- bracht. De brandweer rukte uit om een in de brand gestoken brommer te blussen. Later op de avond hield de Alphense poli tie negen jongens aan, die tot de 'Hells Bengels' behoren. Daarna meldde een an der bendelid zich vrijwillig aan. Met twee makkers, die eveneens werden ingere kend, wordt hen openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Getuigen verklaarden, dat dé jongens ook met stokken' op een passerende auto hebben geslagen. De des betreffende automobilist heeft zich echter niet bij de politie gemeld. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN 10S LENING 1980 PER 13B4/19S7 Inschrijving volgens het tendersysteem op 14 oktober a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - De Verenigde Staten, die over de grootste kolen- voorraad in de wereld beschikken, zijn bereid grote hoeveelheden ko len aan Nederland te le veren. Maar het zal nog geruime tijd duren, voordat een flinke stroom op gang zal ko men. Grootste probleem is het ontbreken van voldoende havencapaci teit aan de Amerikaanse oostkust. Uitbreiding van die accommodatie vergt volgens de Amer- kanen zo'n tien jaar. De Nederlandse delegatie, be staande uit vertegenwoordi gers van ondermeer de kolen handel, de Gas Unie, haven en stuwadoorsbedrijven en van de havenbouw, heeft de afgelopen week in Washing ton, op uitnodiging van de Amerikanen, besprekingen ge voerd. De Nederlandse haven bouwers lieten weten de ha venwerken in drie tot vijf jaar te kunnen uitvoeren, maar het leek er niet op dat de Ameri kanen de havenwerkzaamhe den uit handen willen geven. Volgens sommige prognoses zal de Nederlandse behoefte kunnen groeien tot vijf a zes miljoen ton per jaar. „Wij zijn echter vooral geïnteresseerd in een positie als doorvoerhaven voor Europa. Dan gaat het om hoeveelheden van dertig tot vijftig miljoen ton per jaar", aldus een woordvoerder van de delegatie. In Rotterdam is al capaciteit voor een overslag van dergelijke grote hoeveel heid kolen. Engelse, Duitse en Franse havens zitten op dit ge bied echter ook op het vinken touw. DEN HAAG De premie voor de WAO, de arbeidsongeschik theidsverzekering voor werkne mers, moet volgend jaar om hoog van 14,1 naar 17,2 procent. De premie voor de AAW, de volksverzekering tegen arbeids ongeschiktheid, moet van 4,2 naar 4,95 procent stijgen. Aldus twee nota's die zijn uitgebracht door de fondsen die de WAO- en de AAW-gelden beheren. De besturen van deze fondsen spreken zich woensdag uit over de voorgestelde verhogingen; het laatste woord heeft de minister van so ciale zaken. Voor volgend jaar wordt een groei van het aantal arbeidsonge schikten met 38.000 tot 692.000 ver wacht. De'lasten van het fonds voor de WAO worden in 1981 op ruim 9,5 mil jard gulden geraamd. VILLA DE LEIVA Columbia's president Julio Cesar Turbay had gezegd geen cent over heidsgeld ter be schikking te stel len voor het or ganiseren van het toernooi om de wereldtitel voetbal in 1986. De parlementai re commissie, die moest on derzoeken of het mogelijk en wen selijk is dat Co lumbia het toer nooi voor zijn re kening neemt, heeft tot een hartgrondig „ja" besloten. Maar de fi nanciën dan? De commissie zal de president voorstel len een loterij in het leven te roepen, een luchtpostze gel uit te geven of op de toegangskaarten een toeslag te heffen. Wat denkt Columbia van oud papier? Excel sior leeft er grotendeels van. ALGIERS Drie dagen na de vernietigende aardbeving in en rond de Algerijnse stad Al Asnam afgelopen vrijdag met een kracht van 7,5 op de schaal van Richter hebben reddings- en bergingsploegen nog slechts een klein deel van de enorme ravage kunnen doorzoeken op de aanwezigheid van slachtoffers. In de stad, die voor meer dan 80 procent vernield is en waar de de gebouwen die overeind zijn geble ven zonder uitzondering uit het lood staan, zijn inmiddels 1.500 doden en ruim 900 gewonden geborgen. Woordvoerders van de Rode Halve Maan, het Algerijnse Rode Kruis, ver wachten echter dat het dodental de komende dagen en we ken kan oplopen tot boven de 25.000, omdat in de door de aardbeving vrijwel onbereikbare dorpen in de bergstreek rond Al Asnam eveneens veel slachtoffers moeten zijn ge vallen. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt doordat zich in het getroffen gebied herhaaldelijk nieuwe aardschokken voordoen. Deze bevingen, vanmorgen nog een met een kracht van 4 op de schaal van Richter, zorgen er voor dat veel van de gebouwen die na vrijdag overeind waren geble ven en waarin bergingsploegen actief zijn, alsnog instorten. Volgens officiële woordvoerders is het een „gelukkige" bijkom stigheid dat de ramp zich vrijdag voordeed, omdat dezé dag in de Islamitische wereld een zondag is. De bedrijven en kantoren in de stad waren verlaten, de cafés in het centrum waren even wel afgeladen. Inmiddels is de internationale hulpverlening op gang gekomen. De Algerijnse regering wordt uit alle delen van de wereld hulp aangeboden en ook in het eigen land worden geld en goederen ingezameld om naar het rampgebied te sturen. Zo was het aan bod van bloeddonors in de hoofdstad Algiers zondag zo groot, dat het afnemen van bloed tijdelijk moest worden gestaakt. In de Algerijnse Nationale Vergadering stemde de afgevaardigden met algemene stemmen in met het afstaan van een maandsalaris aan het noodfonds. Het Nederlandse Rode Kruis heeft zaterdag al hulpgoederen ter waarde van 80.000 gulden naar Algerije gezonden. Verder is het speciale rampen-gironummer van het Rode Kruis 777 voor gif ten geopend. Pagina 9: Internationale hulpverlening snel op gang. Middellandse Zee zwakke plek in de aardkorst. Verwoeste stad wordt niet herbouwd IN GREPPEL: Bij een ernstig verkeersongeluk op de rijks zijn gistermiddag de 34-jarige me- uit Den Haag en haar 6-jarig dochter- nog vier kinderen van het Surinaamse gezin en een inzittende van auto, raakten zwaar gewond. Ze zijn over- naar een ziekenhuis in Apeldoorn, heer Prithipalsingh reed met zijn auto op de rijksweg rich- Apeldoorn, toen de wagen door onbekende oorzaak in de kwam. Bij de poging weer op de weg te komen de auto over de rijbaan. Vervolgens viel de wagen van en kwam 5 meter lager in een greppel terecht. Bij een ïstig ongeval op rijksweg 34 tussen Coevorden en Em- gisteren twee auto's frontaal op elkaar gebotst. De bei- waren op slag dood. Zes gewonden zijn opgeno- in een ziekenhuis .in Emmen. (Ov.) is zaterdagavond een 21-jarige automobilist in- op een groep van dertien meisjes die buiten de bebouw- aan de rechterkant van de weg liepen. Een 13-jarig werd daarbij op slag gedood. Trainers en pikeurs in moeilijkheden WASSENAAR Het gaat slecht met de drafsport Als er geen verandering komt zullen binnen niet te lange tijd enkele vooraanstaanden Nederlandse trainers en pikeur9 hun bedrijven moeten sluiten. Jan van Dooyeweerd, een van Nederlands beste trainers en pikeurs:,, Ik bezit een prachtig bedrijf. Maar feitelijk moet ik sluiten. De laatste twee jaar moest er steeds geld bij. Voor mijn twee zoons ga ik op het ogenblik nog door. Maar op deze manier kan het niet lang meer duren". Steeds meer eigenaren van dravers doen paarden van de hand. Bij de onlangs gehouden paarden verkoping in Schijndel werden dravers verkocht voor een gemid delde prijs van vijfduizend gulden. Jan van Dooye weerd: „Ik sta met vele collega's aan de rand van de afgrond. Een paard in training kost op het ogenblik, met dokters en hoefsmid, rond de 600 gulden per maand. Enkele jaren geleden was dit de helft. Maar het prijzengeld voor de eigenaren is gelijk gebleven en in enkele gevallen zelfs minder geworden. Wij moeten in de paardesport de koppen maar bij elkaar steken voor het helemaal kapot is". De Stichting Totalistor Nederland en de NDR hopen van de minister snel toestemming te krijgen voor wed- mogelijkheden buiten de baan. Dat kan misschien de redding zijn voor de paardesport. Werklust Vreugde alom in het stadion van PSV. De spelers dolblij (foto) met het inderdaad fraaie resultaat te gen West Duitsland, bondscoach Zwartkruis even eens omdat hij het met zijn selectie toch bij het juiste eind heeft gehad, zo is gebleken. Hij haalde dan ook even uit naar de criticasters, die zich nog niet gewonnen gaven maar wezen op de conse quenties die volgen op dit succes. Doorgaan met deze ploeg of toch de vedetten terughalen die in Italië faalden? Hoe dan ook, er is zaterdagavond be wezen dat met werklust en inzet veel kan worden bereikt. tfnm/mste Binnen i Voor de competitie werd al leen in de eerste divisie ge speeld. Haarlem werd er pe riodekampioen De zwaar auto van het gezin uit Den Haag. ...het parmantige Duitse team een gelijkspel af te dwingen. Geenlicht GOOR De volley ballers van de ere divisieclub Geldrop waren zaterdag naar Goor gereisd om Dynamiek te ontmoeten, dat de eerste set al met 15-11 had gewon nen. Toen het in de tweede 3-Ó stond voor de mannen uit Goor werd de sporthal in volko men duisternis ge huld. Er was een mankement in de elektriciteitsvoorzie ning en hoe doe- het-zelvers en meer terzake kundigen zwoegden, het licht was uit en bleef uit. Geldrop is toen maar huiswaarts ge gaan. Ook in het donker. Geenspelers GELEEN Smoke Eaters is een ijshoc- keyploeg die gister avond tegen Gro ningen moest uitko men. Het duel ging niet door omdat de Geleense club geen spelers had. Vier *waren ziek en zeven konden wegens een blessure niet spe len. Reglementair verloor Geleen met 5-0. bevrijden een oude vrouw uit de puinhopen van haar ingestorte huis. Een Nederlands elftal vol de- butanen heeft de goocheltruc uitgehaald....

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1