Jan Zwartkruis en de jonge en oudere paarden De geheime bijeenkomst op de kamer van aanvoerder Jan Peters ORANJE GEEFT BONDSCOACH RUGDEKKING MAANDAG 13 OKTOBER 1980 PAGINA 15 IBM llili I i li IBB»—1^— is doelman Schumacher de baas over Ernie Brandts maar even later moest speler toch de gelijkmaker toestaan. 1 Hrubesch maakt het internationaal bekende, en erkende, gebaar. Hij heeft ge- '°rd. Met gebalde vuisten komt Müller toelopen voor het even gebruikelijke omhel- (flsceremonieel. EINDHOVEN In het radioprogram ma „Tussen start en finish" vertelde Johan Cruyff dat Oranje in zijn tijd in een sfeer van grote onderlinge span ningen tot zijn beste prestaties is ge komen. De glad verlopen en (dus?) mislukte voorbereiding op de Europe se kampioenschappen In Italië en de (verloren) interland tegen Ierland kun nen als bewijsmateriaal dienen. Voor de vriendschappelijke interland tegen West Duitsland heeft de Nederlandse elftalselectie zijn energie eveneens uit een geweldig spanningsveld gehaald. Aanvoerder Jan Peters vertelde na af loop: „Deze selectie is geweldig nega tief beoordeeld. Dat heeft bij velen kwaad bloed gezet. Daar kwam het oefenduel tegen Willem II, dat we met 2-1 verloren, nog eens bij. In die wed strijd lukte niets. We zaten diep in de put. We dachten een debacle tege moet te gaan tegen de Westduitsers. Op initiatief van o.a. de aanvoerder zelf is er buiten bondscoach Jan Zwartkruis om op de kamer van Pe ters een gesprek met enkele spelers gearrangeerd. Peters: „Dat gesprek is eigenlijk vanzelf ontstaan, inderdaad buiten de bondscoach om. We hebben met enkele spelers de hele situatie doorgenomen. Daarna is Zwartkruis er pas bij betrokken. Dat gesprek is, vol gens mij, het begin geweest van de geweldige mentaliteit die we op het veld hebben getoond. Ik geloof zelfs dat er naar aanleiding van ons onder houd enkele wijzigingen in de opstel ling zijn aangebracht". Zwartkruis:„De kritiek is de laatste tijd volstrekt unfair geweest. Mij hebben ze er niet mee. Ik ben er tegen gewa pend. Maar mijn selectie is afgemaakt. Ik erken, dat ik door het merendeel van de pers goed ben opgevangen maar er zijn er die proberen de benen onder mijn lichaam weg te maaien. Dat zal niet lukken. De KNVB is altijd achter me blijven staan. Daar ben ik gelukkig mee. Vier jaar geleden ben ik onder dwang bondscoach geworden. Niet voor mezelf, want er is weinig eer Ronald Spelbos toont een van zijn weinig „fluwelen ingrepen. Ma-; gath is het slachtoffer en de uitblinkende Willy van de Kerkhof de ge-f tuige. te behalen. Maar ik heb, ook in de af gelopen weken, nooit overwogen om te stoppen. De bondscoach, zeer geëmotioneerd: „Deze jongens hebben mij op het veld het vertrouwen gegeven dat ik op de goede weg ben. Wat niet wil zeggen, dat ik tegen België met dezelfde spe lers in het veld zal komen. Vroeger waren Cruyff, Van Hanegem en Flen sen brink alleen op hun naam al gese lecteerd. Die tijd is voorbij. Wie pres-, teert, komt erin." Nog beter Jan Peters: „Persoonlijk geloof ik dat met Krol, René van de Kerkhof en Ho- venkamp een nog beter team op de been is te brengen". Ook debutant doelman Hans van Breukelen zat met zijn gedachten op dezelfde golflengte als zijn aanvoerder en de bondscoach. „De jongeren hebben in het interna tionale voetbal een graantje mee kun nen pikken. Dat is nooit weg". Over het eerste doelpunt zei hij: „Er was af gesproken dat er bij vrije ballen in de dekking zou worden gegaan en dat één de loze ruimte zou afschermen. Dat is niet gebeurd." Ronald Spelbos, die belast was met de dekking van Horst Hrubesch, de maker van he Westduitse doelpunt: Dat was inderdaad een minpuntje voor mij. Voor de rest ben ik toch te vreden. Ik heb veel meer ontspannen kunnen spelen dan tegen Ierland. Komt natuurlijk ook door de snelle ge lijkmaker. Je voelde toen dat het goed zou gaan. De kritiek op ons was zo he vig, dat de inzet wel groot móest zijn". Ernie Brandts, de maker van het Ne derlandse doelpunt: „De grote winst van dit team is, dat het zich niet aan de tegenstander heeft aangepast. We hebben constant druk uitgeoefend. Daar hadden de Westduitsers niet op gerekend". Speltype De Westduitse bondscoach Jüpp Der- wall gaf dit volmondig toe. „Het is heel simpel. Nederland heeft het speelveld erg klein gehouden en daarbij op de juiste manier de buitenspelval toege past. Een speltype dat ons niet ligt. Onze spelers kunnen op een klein speelveld niet uit de voeten". Karl- Heinz Rummenige gaf het nuchterste commentaar: „Wij slecht gespeeld? Ik vind het niet. We hebben een uitwed strijd opnieuw niet verloren. Voor de 21ste maal zijn we ongeslagen geble ven. Dan heb je het toch niet slecht gedaan?" De voorzitter van de Westduitse voet balbond, Hermann Neuberger, uitte ernstige kritiek op het spel van Oran je. Nederland heeft onwaarschijnlijk hard en vaak gemeen gespeeld. Dat mag niet gebeuren in een vriend schappelijke wedstrijd en ik begrijp niet dat de scheidsrechter niet een maal daadwerkelijk heeft ingegrepen". Het merendeel van de Westduitse spe lers deelde die mening niet. Aanvoer der Dietz:„üe inzet van beide teams was normaal, niet anders dan ik ge wend ben in de Bundesliga.Debutant Niedermayer evenwel;,, We werden te vaak van achteren geraakt en dat is niet correct." HENK WAGEMAN iWMMÉÉirt ,1 JDHOVEN Triomfantelijk balde Jan (artkruis zijn rechtervuist in de richting de eretribune. Op enkele meters van blauwe blazers, de schrijvende betwe- i en de bestuurlijke bondsbazen bouw- I Zwartkruis zijn privéfeestje. Begrijpe- want zelfs hij, de onverbeterlijke opti lt, had de laatste dagen voor de con- ntatie met Europees kampioen West [itsland doodsangsten uitgestaan. Voor front van zijn troepen had hij welis- ar doorlopend verkondigd dat hij het ste vertrouwen had in zijn selectie, ar diep in zijn binnenste wist natuurlijk Zwartkruis dat een dramatische af- ig eerder voor de hand lag dan het nu I) bereikte resultaat. Jan Zwartkruis dan ook in alle staten. Niet alleen om zijn selectie hem in de rug gedekt had te knokken met een inzet alsof de en-interland tegen de Duitsters een •finale betrof, maar ook omdat Zwart er na het resultaat van zaterdaga- op zal rekenen dat de roep om een jwe bondscoach wat zal verstommen. „Geef me krediet en vertrou-'i; wen", reageerde Zwartkruis di rect na afloop. „Ik verdien dat, maar ook deze jongens. Ons doel is en blijft het toernooi om EV6l)Wicht het wereldkampioenschap in Spanje. Om dat te bereiken hebben we ieders hulp nodig. Ik hoop die te krijgen. Positie ve bijval, dat is wat ik u allen vraag. Deze ploeg is het waard. Het bewijs is vanavond Nogmaals, omdat juist Zwart kruis niets menselijks vreemd is, was zijn reactie even begrij pelijk als voorspelbaar. Maar toch dienen er kanttekeningen geplaatst te worden, waarvan de belangrijkste is dat de Duit sters, in tegenstelling tot de Nederlanders de interland slechts zagen als een nuttig oefenduel. En dat was uiter aard mede bepalend voor de 1-1, die na 90 beslist niet on aantrekkelijke minuten voetbal op het bord stond. Het voert te ver om te stellen, dat de Duitsers er met de pet naar gooiden maar de wil en de noodzaak ontbraken om, net als Oranje, te strijden met een inzet die soms zelfs enigs zins beangstigend was omdat de volgelingen van Jan Zwart kruis in hun ijver om een aan vaardbaar resultaat af te dwin gen niet schroomden om, als het moest, hun toevlucht te ne men tot niets en niemand spa rende charges. Desondanks verdient het Ne derlands elftal een compli ment. Na de'moeizame eerste 20 minuten, waarin de Duitsers verre de overhand hadden, knokte de ploeg zich in de wedstrijd, daarbij geholpen door Hans van Breukelen die er met enkele fraaie reddingen voor zorgde dat het Neder lands elftal die moeilijke ope- Nadat die eerste problemen eenmaal overwonnen waren, ontspon zich een redelijk gelij- kopgaand duel. Tegenover de veel grotere technische en in dividuele mogelijkheden van de Duitsers stonden de eens gezindheid en de vechtlust van Oranje. „De balans kwam er door in evenwicht", zoals de nog altijd onverslagen Duitse bondscoach Jupp Derwall later opmerkte. Dat klopte. Op alle fronten, zelfs bij de doelpunten want niet lang na de opening treffer van Horst Hrubesch maakte Ernie Brandts gelijk. Opvallende spelers bij Oranje waren vooral Willy van de Kerkhof, Ernie Brandts en Piet Wildschut., Van de Kerkhof speelde als laatste man vrijwel foutloos, waarbij het vooral op vallend was dat hij ook regel matig een bron van inspiratie vörmde voor de aanvallende acties van Oranje. Brandts de gradeerde Karl Heinz Rumme- nigge, een van Europa's beste voetballers, tot een figurant en Piet Wildschut verbaasde zelfs zijn eigen oefenmeester Thijs Libregts met acties waar hij dit seizoen bij PSV nog niet aan toegekomen is. Eigenlijk vormde alleen Jos Jonker een dissonant. De AZ'er mocht een helft mee draaien. Een kortstondig de buut en tevens van een derma te bedroevend niveau, dat de internationale loopbaan van Jonker nu al als beëindigd be schouwd mag worcfen. De rest van het Nederlands elftal func tioneerde van redelijk tot goed. Ook debutant Martin Jol. die met beide handen de Weer trekt Willy van de Kerkhof ten aanval, kris kras door de Westduitse verdediging. kans greep om te demonstre ren dat hij bij Bayern München ten onrechte nooit voor vol is aangezien. Helaas overschreed hij in zijn ijver de grens van het toelaatbare een enkele maal. wat ook geldt voor Ronald Spelbos, die weer eens moei teloos onderstreepte dat hij de meest onbehouwen voetballer op de Nederlandse velden is. Paarden De vraag wat nu moet gebeu ren staat met het oog op de kwalificatie-interland tegen België centraal. Doorgaan met de jeugd of toch terugvallen op de oude vedetten. Wat dat be treft is het er voor Zwartkruis niet eenvoudiger op geworden sinds zaterdag. Aan de ene kant zit hij met de belofte aan de hofleveranciers van Oranje dat hij teruggrijpt op de oude rotten, aan de andere kant kan hij moeilijk meer om een aantal spelers heen. Zwartkruis zelf: „Ik heb nu-een groep van zo'n 30 spelers waaruit ik kan putten. Eén op merking wil ik ha vanavond nog maken. Ik schaam me er niet voor dat ik een boerenjon gen ben. Vandaar mijn verge lijking over paarden. Tegen Duitsland hebben we jonge paarden aan het werk gezien_ die een arbeid hebben verzet die je van oudere paarden niet meer mag en kan verwachten. En dat is nou precies wat ik na de EK in Italië bedoeld heb toen ik stelde dat het roer om moet". ROB HARTOG

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15