deTijd t ederlandse bossen een jvandeling üuvaard HP Voorbereiding „Madrid" zit muurvast nn <ehgs Kort-weg Pottenkijkers welkom bij chemie s< 400 man Britse troepen verlaten Noord-Ierland Vertrouw op (84) altijd! MNENLAND LEIDSE COURAN. DONDERDAG 9 OKTOBER 1980 PAGINA 11 I AATSBOSBEHEER NODIGT tDEREEN UIT iM Je veertien miljoen Ne- 'rlanders zijn mede- jenaar van onze bos- n. Dus laat ze alsje- ieft komen. Dat is de BOSCSning van ir. J. van de is, directeur Bos- en "Hndschapsbouw van ^^^aatsbosbeheer. Hij zei ^Ht bij de presentatie j^Hn de „Week van het H^Hs", waarvoor Staats- tsbeheer boswandelin- •n heeft georganiseerd. „Week van het Bos" ardt gehouden van 18 t en met 25 oktober, ist in een periode sarin de bossen op jn mooist zijn. :k ie belangstelling heeft voor nadere kennismaking met ize Nederlandse bossen en weten hoe Staatsbosbe- •r de bossen beheert en moet het nieuwe type indelingen dat Staatsbosbe heer uitgezet en die ze 'ibben genoemd eens gaan aken en dat is mogelijk bij* "*aalf boswachterijen in Ne erland. •ok de Nederlandse Spoor wegen helpen mee om het bos bekender te maken bij ons Nederlanders. Voor zeven van de twaalf boswachterijen die ingeschakeld zijn bij de „Zoek-je-weg-wandelingen", de boswachterijen die met o- penbaar vervoer bereikbaar zijn, is reductie van de Neder landse Spoorwegen te krijgen. De volgende startpunten zijn redelijk goed met bus en trein te bereiken: Landgoed Groeneveld via sta tion Baarn; Amerongen via stations Arn hem of Utrecht; Vaals via stations Heerlen of Maastricht; Ulvenhout via station Breda; Appelscha via stations Heer enveen of Assen; Schoorl via station Alkmaar; Sallandse Heuvelrug via sta tion Nijverdal. In enkele gevallen zoals Vaals, Ulvenhout en Sallandse Heu velrug geldt dat het startpunt op een klein half uur wandelen ligt van de dichtsbijzijnde bus halte. Op de genoemde NS-stations zijn reiswijzers verkrijgbaar en kaartjes met de belangrijkste wegen en informatie over de busverbindingen. Wie per trein reist kan tijdens de Week van het Bos gebruik maken In de bossen kan men een schat aan paddestoelen ontdekken. van een aantrekkelijke reduc tie die de spoorwegen ver leent aan de deelnemers aan deze wandelingen. In plaats van een retourtje hoeft men namelijk slechts een enkele reis te kopen. Aan de balie bij de startpunten kan men dan op vertoon van het kaartje een voordeelcoupon krijgen die het enkeltje geldig maakt voor de terugreis. Deelname aan de wandelingen is gratis. Op de startpunten van deze Zoek-je-weg-wandelingen kan men een dia-vertoning zien over het werk van Staatsbos beheer en dè ontwikkeling van het bos. Op de wandeling zelf, die echt een zoektocht is ge worden, kan men enkele ver rassingen verwachten in de vorm van een puzzle-tocht. PATIËNTEN In het museum Atlas van Stolk in Rotterdam zijn zaterdag en zon dag Nederlandse prenten te zien, waarin n de spot wordt gedreven met koningen en ipolitici als patiënt. De naam van de expo- 'sitie is dan ook „Patiënt in de politiek". uvres fEen van de oudste onderzoekmethoden, het zogenaamde piskljken, krijgt de volle aandacht, evenals het aderlaten. Een steeds terugkerende ziekte, het braken, wordt ook uitvoerig in de afbeeldingen getoond. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zondag van 11.00 tot 17.00 uur. ^^^TOLLENS In het Tollenshuis in Rijs wijk officieel het Museum Rijswijk is een tentoonstelling ingericht over het leven en werken van de vroegere dichter Hendrik Tollens, ondermeer bekend van „Wie Neerlands bloed door d'adren vloeit". Het museum ontleent zijn naam aan het feit dat de dichter zijn laatste tien levensjaren in dit huis heeft doorge bracht. Men kan er zaterdag van 11.00 tot T7.00 uur terecht. Op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. BALLROOM Voor de liefhebbers van ^jballroom-dansen: in de Stadsgehoorzaal van Leiden worden zondag 12 oktober voorronden gehouden voor de Neder landse danskampioenschappen. Deze beginnen om 10.00 uur en worden beëin digd om 17.00 uur. BLOEMEN EN FRUIT Eveneens in Lei den, en wel in het Waaggebouw, wordt zaterdag en zondag een bloemen- en fruittentoonstelling gehouden door de Leidse Bond van Amateurtuinders. Be zoekers kunnen er zaterdag terecht van 10.00 tot 21.00 uur. Zondag van 12.00 tot 18.00 uur. MAJORETTEN Zaterdag begint om half negen in de ochtend een mars-, show- en majorettenconcours. Plaats van handeling: de Florahallen in Rijnsburg. HONDEN In de gemeentelijke sporthal in Wassenaar wordt zondag de jaarlijkse hondententoonstelling gehouden van de Hofstad Kynologenclub. Van 9.00 tot 17.00 uur kan men daar meer dan drie honderd honden zien, waaronder de dun- behaarde Chinese naakthond en de Egyptische faraohond, die, naar gezegd wordt, nooit blaft. POSTZEGELS In het Okurahotel in Amsterdam wordt zaterdag en zondag voor de dertiende keer „De dag van de postzegel" gehouden. Er worden meer dan tienduizend bezoekers uit binnen- en buitenland verwacht. Bovendien is er een tentoonstelling te zien, die is ingericht door de Vereniging Nederland-lsraël Fila telie. Zaterdag is de expositie geopend van 9.00 uur tot 18.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. AMADEUS Zaterdag en zondag gaan in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag de eerste voorstellingen van 'Ama- deus'. Dit stuk van Peter Shaffer was de grote hit van het vorige Londense toneel seizoen en ongetwijféld gaat het ook bij de Haagse Comedie een groot succes worden. Hoofdpersoon is Salieri (eerste toneelrol van Willem Nijholt na jarenlang in musicals te hebben gespeeld). Deze ri vaal van Mozart werd er door de grote componist van verdacht hem vergiftigd te hebben. KELTISCH FESTIVAL In De Dansende Beer, Westduinweg 230 Scheveningen, wordt zondagmiddag- en avond een Kel tisch Festival gehouden met volksmu ziekgroepen uit Ierland en Nederland, maar ook met poëzie, film, en een open podium. Zelfs de verkrijgbare hapjes en drankjes zullen in het teken van de Kelti sche cultuur staan. Het festijn begint om 15.15 en duurt tot olm. 23.00 uur. Een kijkje nemen in de keuken van de chemie is zater dag mogelijk op meer dan tachtig adressen in het land tijdens de Open Dag Chemie. Zo kunnen liefhebbers In Delft aan de TH via een beeld scherm aan de grootste superbreinen ter wereld in Italië en de Verenigde Staten informatie vragen. In Groningen kan men door een microscoop kijken naar duizendmaal vergro te bacteriën die grondstof voor geneesmiddelen kunnen maken. Smaak- en reukzin testen is mogelijk in Naarden Jerwijl weer in Delft uitleg wordt "gegeven over hoe uit beenderen van het abattoir de doorzichtige capsules van geneesmid delen tot stand komen. Zo zullen tachtig chemische indu strieën en laboratoria van instelling als TNO, Keuringsdien sten van Waren, middelbare en technische hogescholen en universiteiten hun deuren openstellen voor een ieder die graag iets meer wil weten over de chemie waarmee men dagelijks te maken heeft: van kleding tot krant, van tv-toe- stel tot gezondheidszorg. Bedrijven en instellingen in de Duurt waar men terecht kan zijn: De TH-Delft, het Van Leeuwenhoekinstituut (Delft), Gist-Brocades (Delft) en TNO- Zuidpolder (Delft), HTS (Den Haag), Diaconessen ziekenhuis (Voorburg), Laboratorium der Nederlandse Apothekers (Den Haag), en de Haagse Analistenschool. Elsevier aandacht voor de come-back van Aantjes. „Als hij opnieuw in de Kamer komt, is hij de gevangene van zijn eigen drieste poging tot re habilitatie. Noch in evange lisch bevlogen bergredes, noch in het zinnige debat zal hij een beroep kunnen doen op eer lijkheid, oprechtheid, op een recht-door-zee-koers in de po litiek; hij zal niemand kunnen kritiseren wegens het verzwik' gen van bepaalde details." Ook een artikel over de Bond zon der Naam, die met ondergang wordt bedreigd. Bestuurslid Van Loon: „Als directeur Van Essen te goeder trouw is, is hij naïef op een manier, die voor een gewoon mens niet meer te vatten is. Na dit artikel zullen de giften op een rampzalige manier teruglopen. En dan is het na twee of drie maanden afgelopen." Een politiek com mentaar verklaart dat het CDA nog geen identiteit heeft. „De totstandkoming ervan is voor de Nederlandse politiek van grote betekenis, maar het had gepaard moeten gaan met een politiek reveil. Daarvan is nu geen sprake. De politieke leiders leiden hun partijen en soms het land té veel als filiaalchefs." Aansluitend een interview met de nieuwe CDA-voorzitter Bukman. „We zullen wel zien hoe het loopt, en of het schip strandt. We hebben altijd nog een wacht geldregeling." Een gesprek tenslotte met televisieregisseur Frans Boelen. „Het theater in Nederland is een volstrekte miskleun. Er heerst daar een enorme angst niet voor vol te worden aangezien. Het min derwaardigheidsgevoel dat al eeuwen bestaat, Je ziet het ook aan de samenstelling van zo'n In de Haagse Post discussieert FNV-voorzitter Wim Kok met D'66 Kamerlid Engwirda over de prijscompensatie. De eerste: „Als de werkgevers het echt scherp gaan spelen, eventueel aangemoedigd door Kamerle den of -fracties, dan weet ik zeker dat dit één van de meest levende zaken is waarvoor grote massa's,, werknemers en uitkeringsgerechtigden bereid zijn te staken." De tweede: „De cijfers wijzen heel duide lijk uit dat de categórie die on der dit kabinet het meest ge matigd heeft, de minsten zijn. Die hele discussie van: heeft matiging tot meer winst geleid en daardoor tot meer werk, vind ik daarom volstrekt aca demisch." Een ander dubbel- gesprek gaat tussen de voorzit ters Van den Berg en Bukman van PvdA en CDA. De eerste: „Als je bij een regeerakkoord mensen hebt die daar halfbak ken achter gaan staan en met het CDA erbij zal dat al tijd moeilijk liggen dan wordt het weer een kwestie van worstelen met elkaar in plaats van een echt daadkr achtig en samenhangend be leid." De tweede: „Er was een wezenlijke barrière geweest als de PvdA gezegd had: „We gaan de NAVO uit. Maar voor het overige, overal waar twee verschillende standpunten lig gen, zijn nog wegen mogelijk om elkaar te vinden, compro missen. Dus is ook onderhan delen over een regeringspro- gram mogelijk." En nog veel meer interviews in het blad, o.a. met ombudsman Frits Bom. met Wil Winter van de Voedingsbond, en met anti- kernenergiepionier Theo van Vrij Nederlaqd vraagt vader landers naar hun bitterste er varing met de opgeheven KVP. Herman van Run, oud reeks akelige herinneringen. En wel aan een zeker soort van gebeurtenissen: de huive ringwekkende bijval voor per sonen die door hun gedrag te gemoet kwamen aan infantiele gevoelens van partijgenoten. Om persoonlijk te worden: vroeger had je wat dat betreft Romme en nu heb je Steen kamp en Van Agt." Ook een groot interview met de Zwit serse prostituée Solange, die met succes een wereldbewe ging voor haar vakzusters heeft opgericht. „Dit beroep interesseert me om de unieke menselijke dimensie die het heeft. Er staat een man voor je, die zich, geheel ontkleed, in het volste vertrouwen aan je overgeeft. Als de prostituees hun werk gewetensvol doen, dan moeten ze ook als vrouw en als sexueel therapeute wor den gerespecteerd." Elders een beschrijving van de ruzie bin nen de PvdA over de inko mens van de laagst betaalden. Financieel specialist Kom brink: „Handhaving van de koopkracht daar kost, afhan kelijk van de instrumenten die je hanteert, één a twee miljard. Een verschil van 200 miljoen a 1,2 miljard met de schatting van Van der Doef." Een ge sprek tenslotte met CDA-loya- list Hans de Boer. „Een positie als nu neem ik na de verkie zingen niet meer in. Daar den ken de anderen ook zo over. Ja tegen een kabinet zeggen en toch nee, kan niet meer. Ik heb geleerd dat dat te subtiel De Tijd is grotendeels gevuld met een dossier over het ont staan en de toekomst van het CDA. De nieuwe voorzitter Dutman: „Ik zou er weinig plezier aan beleven wanneer er geforceerd aan de eenheid in optreden gaat worden ge werkt.' Het risico van gefor ceerd één willén worden, acht ik groter dan het risico dat je loopt als sommige groeperin gen zich zo nu en dan eens wat afwijkend opstellen." Profes sor H. van Dongen wordt geïn terviewd over de revolutie van op chip. „Bij alle wilde verhalen over volledige auto matisering van industrieprb- cessen moet je toch bedenken dat de mens nog altijd de goedkoopste robot is. Het heeft nauwelijks zin om gecompli ceerde handelingen te automa tiseren." Een beschouwing over het nieuwe anti-papisme komt tot de slotsom dat katho lieken niet te kleinzerig moe ten zijn. „Het is juist dié heb belijkheid die ons, katholie ken, de minder prettige s bij- naan van palingen in een em mer snot neeft bezorgd: men sen op wie geen greep valt te krijgen, gelovigen die je niet hard mag vallen omdat gelo ven toch zoiets moois is." Ac teur en regisseur Ton Lutz tenslotte zegt: „Ik zie best dat er een hoop rotzooi gemaakt wordt. Ik kan daar, vanuit mijn situatie, gemakkelijk mijn neus voor ophalen, maar ik doe het niet. Ik vind, dat ie dereen het recht heeft om er totaal naast te zijn, al was het alleen om door schade en schande ooit op de goede plek terecht te komen." In Hervormd Nederland praat PvdA-voorzitter Max van den Berg over de omwenteling in het socialistische denken aan gaande kernwapens. „Het gaat niet van: D'66 vindt het niet leuk dat we die korte afstands raketten wegdoen, dus we doen het maar niet. We zou den ons genegeerd van de on derhandelingstafel afwenden als het die kant op zou moeten. Men heeft te accepteren dat we weliswaar aan de ene kant grenzen hebben getrokken, zie Den Uyl, maar ook aan de an dere kant." PvdA-Kamerlid Harry van den Bergh noemt het hypocriet dat we plotseling schrikken van moordaansla gen. „Het fascisme is overal. Ook ons land is niet meer vrij van verschijnselen die duiden op een ontwikkeling in de richting van onverdraagzaam heid, van afkeer van wat vreemd is. Wie zegt wat er staat te gebeuren als het hier nog eens echt slecht mocht gaan?" Een interview ook met de pedagoog Bert Buddingh. „Ik zou tegen de unie school en evangelie willen zeggen: Stel U toch wat ruimer op. Waarom zo exclusief naar één kant gekeken? ^aarom wel een paar ton geven aan de be vrijdingsbewegingen in Latijns Amerika, maar waarom in ei gen land alleen de belangen behartigen van de scholen met de bijbel." OOST EN WEST STEEDS SCHERPER TEGENOVER ELKAAR MADRID De begin september in Madrid begonnen on derhandelingen over een agenda voor de Vervolgconferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa, die 11 novem ber eveneens in de Spaanse hoofdstad zal beginnen, zitten muurvast. De tussenbalans van de voorbereidende besprekingen kan nauwelijks negatiever zijn: de denkbeelden van de westelij ke, neutrale en niet-gebonden landen enerzijds en de Oost- hlokstaten anderzijds zijn onverenigbaar. Aan de ^bespre- kingen nemen 33 Europese landen en de Verenigde Staten en Canada deel. Er is de afgelopen drie weken geen enkele vooruitgang geboekt. In feite bewegen de onderhandelingen zich in een vicieuze cir kel. Vereenvoudigd voorgesteld wil het Oostblok, met name de Sovjet-Unie, tot iedere prijs verhinderen dat de conferentie van Madrid, net zoals de vervolgconferentie van Belgrado in 1978, tot een tribunaal wordt, waarin de communistische landen we gens schending van de mensenrechten aan de schandpaal wor den genageld door de westerse landen. De Sovjet-delegatie stelde daarom voor in de zes weken tussen 11 november en de pauze rond Kerstmis niet alleen de openings toespraken en de debatten over de toepassing van de in 1976 ge sloten akkoorden van Helsinki af te wikkelen, maar ook reeds te discussiëren over nieuwe voorstellen en een mogelijke derde vervolgconferentie. Na Kerstmis zou men zich dan uitsluitend op de uitwerking van het slotdocument moeten concentreren. Voor deze gang van zaken voelen de westerse landen echter niets, maar Moskou en zijn bondgenoten willen geen millimeter van hun voorstellen afwijken. Het westerse kamp en de neutrale landen voelen met name niets vpor de „Kerstmis-guillotine" die de periode waarin debat ten kunnen worden gevoerd abrupt zal beëindigen. Zij achten een zinvol verloop van de conferentie onder die omstandighe den onmogelijk en verwijzen naar het zogenaamde „gele boek" dat in Belgrado is opgesteld. Dit „gele boek" bevat een compro mis over de regels die een goed verloop van de vervolgconferen tie moet waarborgen. Naar het oordeel van de westerse landen mag volgens deze regels ieder land in iedere fase van de confe rentie ieder thema aan de orde stellen, ook als het bijvoorbeeld handelt over de Russische interventie in Afghanistan of over de vervolging van dissidenten in het Oostblok. Als de huidige patstelling in Madrid niet doorbroken wordt, res teren er twee mogelijkheden: of de vervolgconferentie kan geen doorgang vinden of de hoofdconferentie van 11 november zal zelf een agenda moeten opstellen. Westerse delegatieleden vra gen zich intussen af of Moskou niet op het eerste uit is, omdat zij sinds lang niet meer op zo'n starre houding van de oosterse lan den zijn gestoten. Waarnemers is het opgevallen dat de aanvankelijk tameljk soe pele houding van de oosterse delegatie langzamerhand is ver hard. Sommigen brengen dit in verband met mogelijk toekom stige maatregelen van Moskou in Polen en Afghanistan, waarbij de Sovjet-leiding nu alvast de conferentie op de klippen zou wil len laten lopen om de schuld daarvoor in de schoenen van het Westen te schuiven. Tactiek of strategie of een vermogen om de westerse bereidheid tot compromissen te schatten - dat zijn de in het congrespaleis van Madrid tot dusverre onbeantwoord gebleven vragen om trent de halsstarrige positie die de Sovjet-afvaardiging inneemt. Voorlopig gaat de „dialoog van de hardhorenden" nog wel ver der. Een ontmoedigende „dialoog", die zelfs niet door een com promisvoorstel van de neutrale landen overwonnen kan worden als het Oostblok in zijn harde opstelling volhardt. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Voor de derde maal in minder dan een jaar roept het Britse leger soldaten terug uit Ulster. Ditmaal gaat het om 400 militairen, die volgende maand naar West- Duitsland vertrekken. De getalsterkte van de troepen in Noord-Ierland zal einde 1980 ongeveer 11.600 manschappen bedragen. Volgens de overheid weerspiegelt het vertrek van steeds meer soldaten de geleidelijke terugkeer van normale levensomstan digheden in Ulster. De laatste tijd is het daar veel rustiger, maar er worden toch nog aanslagen gepleegd. Het Britse leger ontruimt twee basis, waaronder het Grand Cen tral Hotel in Belfast dat sinds juli 1972 het hoofdkwartier van de troepen was voor de verdediging van het centrum van de stad. Arrestaties na razzia's in Italië MILAAN Eenheden van de Italiaanse politie hebben gisteren bij razzia's in Noord-Italië dertig mensen opgepakt, die verdacht worden lid te zijn van de terreurgroep Prima Linea. De razzia's zijn gehouden in Milaan, Turijn en Bologna. ADVERTENTIE Zeker op je belangrijkste dag. Laatste gegijzelden uit gevangenis vrijgelaten VOLTERRA De laatste gegijzelden zijn gisteren vrijgelaten die werden vastgehouden door opstandige gevangenen in een strafinrichting in de Italiaanse plaats Volterra bij Pisa. Dinsdag waren al twee van de vijf gegijzelden vrijgelaten nadat de autoriteiten hadden ingestemd met een van de eisen, name lijk overplaatsing naar een gevangenis naar eigen keuze. Onderzoek schending mensenrechten in El Salvador SAN SALVADOR De rege- ring van El Salvador heeft toegezegd dat zij gedurende een maand beschuldigingen zal onderzoeken, dat zij men sen gevangei houdt om poli tieke redenen. Dit heeft een woordvoerder van de „Organi satie van Amerikaanse Staten" (OAS), Alberto Salem, ver klaard, nadat 18 gewapende guerrillastrijders van het link se „Revolutionaire Democrati sche Front" het plaatselijke kantoor van de OAS in San Salvador hadden ontruimd en tien gijzelaars ongedeerd had den vrijgelaten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11