Portugal neemt afscheid van Anjerrevolutie Verdeeldheid van links waarborg herverkiezing Giscard d'Estaing •Met uw krant •naar Parijs België kjgt waarschijnlijk rooms-rood kabinet 5: IG NA VERKIEZINGSWINST CENTRUM-RECHTS %SG-quotaregeling j isserij valt slecht ER 19* UITENLAND LEIDSE COURAK WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 PAGINA 9 LISSABON Met de verkiezingso verwinning van de Democratische Alliantie van premier Sa Carneiro, tijdens de verkiezingen van het afge lopen weekeinde in Portugal, lijkt het land definitief afscheid te nemen van de Anjerrevolutie van 1974 en i een nieuw politiek tijdperk te betre- Iden. De hoop van de Socialistische [Partij van ex-premier Mario Soares I om de verkiezingsnederlaag van vo- I rig jaar december ongedaan te ma- ken, is grondig de bodem ingeslagen. Soares zei op een persconferentie: „Als we verloren hebben, hebben we 1 verloren. We hebben vertrouwen in 1 de mensen en zij hebben gekozen". I a Mario Soares heeft een belangrijke politieke rol gespeeld in het Portugal na de revolutie. I Nadat hij in 1974 uit ballingschap naar Portu- I gal was teruggekeerd, nam hij het leiderschap van de Socialistische Partij op zich en bij de I verkiezingen van 1976 behaalde zijn partij een l ruime overwinning. Soares behoort tot de ge- neratie Portugese democraten, die zich met j hart en ziel hebben ingezet voor de val van l! dictator Salazar en een herstel van de demo- ij cratie. Die democratie kreeg mede door toe doen van Soares in 1974 met de Anjerrevolu- 'j tie zijn beslag. Soares was voorbestemd een I belangrijke rol te gaan spelen in de interna tionale socialistische politiek, maar nu zijn 1 partij twee opeenvolgende nederlagen heeft geleden, zouden zijn dagen als partijleider wel eens geteld kunnen zijn. Zware nederlaag De Communistische Partij, die al sinds 1975 vertegenwoordigd is in het parlement en die deze keer samen met de Volksdemocraten als de Verenigde Volksalliantie aan de verkie zingen deelnam, heeft voor het eerst een zware nederlaag geleden. Bij de verkiezingen van december vorig jaar wist deze partij zijn positie met vier zetels tot 44 zetels in het 250 zetels tellende parlement te versterken. De communisten moesten nu drie zetels prijs ge ven. De reden is wellicht dat ze tijdens de zeer felle verkiezingscampagne niets hebben nagelaten om premier Sa Carneiro in een kwaad daglicht te stellen. De totale nederlaag van links doorkruist de theorie van politieke commentatoren, dat Portugal in navolging van Italië de'weg van polarisatie volgt ten koste van het centrum. Hoewel het waar is dat de gematigde socialis ten al geruime tijd aan steun verliezen, heb ben ook de communisten een nederlaag gele den en noch de neo-fascistische partijen noch de ultra-linkse partijen hebben tijdens deze verkiezingen profijt gehad van de ineenstor ting van het centrum en centrum-links. Por tugal heeft gewoon ëen massale zwaai naar conservatief-rechts gemaakt. Eanes Maar ondanks de grote verkiezingsoverwin- Voor de persconfe rentie van de Por tugese christen-de mocratische presi dentskandidaat Sa Carneiro, een over tuigd anti-commu nist, wilde een een zame demonstrant nogmaals de aan dacht vestigen op de Russische en Cubaanse aanwe zigheid in Angola, de vroegere Portu gese kolonie. ning is de macht van rechts nog niet com pleet. De grootste hindernis die de Democra tische Alliantie nu nog moet nemen zijn de presidentsverkiezingen in december. Bij deze verkiezingen steunt de regering generaal An tonio Soares Carneiro, die het moet opnemen tegen de zittende president Antonio Ramalho Eanes. Eanes wordt op zijn beurt gesteund door de socialisten. Generaal Soares Carneiro heeft de naam ex treem rechts te zijn en alle pogingen van de regeringen om hem aan het kiezersvolk en de binnen-en buitenlandse pers te verkopen zijn tot dusver op niets uitgelopen. De regerings kandidaat is nog steeds een buitenbeentje ter wijl president Eanes populairder is dan ooit tevoren. Tijdens de verkiezingscampagne kregen journalisten regelmatig te horen dat i tijdens de parlementsverkiezingen op de zittende regering zouden stemmen, maar dat ze bij de presidentsverkiezingen de kandidaat van de regering zouden laten val len en op Eanes zouden stemmen. Zoals be kend hebben premier Sa Carneiro en presi dent Eanes het herhaaldelijk met elkaar aan de stok en hebben hun onderlinge wrijvingen de afgelopen tien maanden al herhaaldelijk de politieke stabiliteit van het land aangetast en de alledaagse gang van zaken verstoord. Wat de politieke toekomst van Portugal be treft, veel hangt af van de komende presi dentsverkiezingen. Maar vast staat dat als Soares Carneiro inderdaad tot president ge kozen wordt, Portugal een nieuwe fase van het politieke leven ingaat en of de verwor venheden van de Anjerrevolutie dan behou den blijven, valt nog te bezien. JILL JOLLIFFE/ THE GUARDIAN (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL - Belgisch kabinetsformateur en aftredend pre* mier Wilfried Martens streeft naar de snelle vorming van een regeringscoalitie van christen-democraten en socialis ten. Martens maakte dit voornemen gisteravond bekend na dat zijn laatste poging om de driestromenregering met de liberalen in stand te houden, was mislukt De vorst belastte vervolgens opnieuw premier Martens met een formatie-opdracht Martens beschuldigde tijdens een persconferentie in Brussel de Vlaamse en Waalse liberalen van onverantwoordelijk gedrag, omdat ze bleven weigeren een nader uitgewerkt plan voor bezuinigingen in de sociale voorzieningen te aanvaarden. Volgens de formateur kunnen de katholieke CVP en PSC en de Socialistische SPNPS op basis van het vorige regeerakkoord plus het jongste door de liberalen afgewezen bezuinigingsplan, mogelijk nog vóór de heropening - volgende week - van het par lementaire jaar een nieuwe regeerploeg vormen. Maar die hoop bleek gisteren al meteen ijdel, toen CVP-voorzitter Tindemans eiste dat over een compleet nieuw regeerakkoord zou worden onderhandeld. Daarin zal met name een „gezinsvriendelijker" beleid moeten worden vastgelegd. Bovendien zal een speciaal CV P-partijcongres over het resultaat van de onderhandelingen met de socialisten moeten oordelen. Als de formatiepoging van Martens mislukt worden vervroegde verkiezingen in België zeer waarschijnlijk. Het alternatief van een rooms-liberale coalitie is in de Belgische verhoudingen on mogelijk, want die combinatie beschikt in de Franse taalgroep in het parlement niet over een meerderheid. De liberalen vrezen noch nieuwe verkiezingen noch een her nieuwde oppositierol. Ze zijn ervan overtuigd dat een rooms-ro- de coalitie zal falen omdat die zijn bezuinigings- en matigings- voorstellen tegenover de fel protesterende vakbeweging niet zal kunnen of durven doorzetten. Het door de liberalen als onvoldoende beschouwde „economisch herstelplan" van premier Martens kwam neer op extra premie heffingen voor éen miljard gulden, korting op de sociale uitke ringen voor eveneens één miljard, besnoeiing van de ambtena- renpensioenen met een half miljard, gerichte overheidssteun aan bedrijfstakken in moeilijkheden en concrete werkgelegen heidsprojecten. In tegenstelling tot de situatie in Nederland, is in België als ge volg van de taaltwisten nooit een ombuiging in de overheidsuit gave op gang gebracht.De werkloosheid in het land bedraagt 327.000 en het tekort op de rijksbegroting dreigt de tien pet te bereiken. Van links tot rechts is men het erover eens dat collec tieve voorzieningen en met name de sociale zekerheid op instor ten staan. De strijd rond de vraag welke groepen het zwaarst in besteed baar inkomen zullen terug moeten, heeft tot nog toe elk besluit geblokkeerd. Desondanks noemde premier Martens het gisteren van positief belang dat eindelijk een „gewone"politieke aangele genheid de eeuwige taaltwisten naar de achtergrond heeft ge drongen. tUSSEL De Europese Commissie heeft gisteren nieuwe >rstellen gepubliceerd voor de verdeling van de visvangst de Gemeenschap. Hoewel bijna alle betrokken landen dit r als gevolg van een verhoging van de raming van de be- likbare hoeveelheid vis iets meer zullen mogen vangen d was voorzien in voorstellen van juli j.l., zullen de plan- waarschijnlijk toch in een aantal lidstaten tot storm- itige reacties leiden. lgens de jongste ramingen van de commissie kan er dit jaar in kal 988.795 ton kabeljauw of een equivalente hoeveelheid aan dere vijf belangrijke vissoorten worden gevangen. Dit bete een toeneming met zes procent ten opzichte van de raming juli. In de nieuwe voorstellen krijgt Groot-Brittannië een ideel van 31,3 procent in de totale vangst. Dat is iets mee dan juli voorgestelde 30,9 procent, die toen voor de Britse on- •handelaars onaanvaardbaar was. De verhoging van de per- itages voor Groot-Brittannië en ook Denemarken gaat vooral i koste van West-Duitsland. Het aandeel van de Duitsers is rlaagd tot 12,6 procent. Het valt te verwachten dat de Duit- s, die de voorstellen van juli al ontoereikend vonden, de nodi- moeilijkheden zullen maken. k het aandeel van Nederland in de totale vangst is verlaagd, lgens de voorstellen krijgt ons land 8,6 procent. Omdat de "este landen in eerste instantie al afwijzend hebben gerea- ird op de voorstellen. Op 28 oktober komen de ministers van serij opnieuw bijeen in Luxemburg. Behalve over de toewij- g van vangstcontingenten zullen zij dan ook moeten praten ;r de zeer controversiële kwestie van de toegang van buiten- dse schepen tot nationale wateren. %Éen' J %D' liervoor is van vrijdag 14 november t/m zondag 16 novem- ler 1980 een uitgebreid programma samengesteld, waarin u »n ruime indruk kunt krijgen van de lichtstad. I' gaat een ivondje uit in de vermaarde Folies Bergères, toorts staat een excursie naar het paleis van Napoleon in tontainebleau op het programma, alsmede bezoeken aan iet nieuwe Centre Pompidou, de Notre Dame en de Place du tortre in het charmante Montmartre. Een lichtjestoer geeft een goed beeld van Parijs-bij-avond. Gelogeerd wordt in het Sofra Motel Relais des Chartreux, raar twee keer wordt overnacht. Daar worden ook de een voudige, maar goede maaltijden geserveerd en 's morgens iet typisch Franse ontbijt. De overige maaltijden zijn voor el len rekening. )rie dagen Parijs voor 185 per persoon op basis van een tweepersoonskamer. Toeslag éénpersoonskamer 30. Mini mum aantal deelnemers: 40. De Maaskant-touringcars vertrekken vrijdag 14 november 1980 's morgens om negen uur van uit Den Haag (Centraal Station) en om half tien uit Rotterdam (Coolsingel). Bij vol doende belangstelling wordt deze tour herhaald in de week einden van 21 t/m 23 en 28 t/m 30 november 1980. Inlichtingen en boekingen (na 9 uur '8 morgens en niet op zaterdag) uitsluitend telefonisch bij Sijthoff Pers Reisorga- tie Den Haag tel. 070-635918, (Van onze correspondent Jan Drummen PARIJS Sedert de „historische breuk" in de Franse linkse eenheid in september 1977 zijn alle wrijvin gen en tegenstellingen tussen de twee grote partijen van de linkse op positie (socialistische en communis tische) als bevestigingen aangezien voor de onmogelijkheid van een po litiek alternatief binnen afzienbare tijd. Deze wrijvingen en tegenstel lingen waren inderdaad talrijk en de kansen om een leefbare oppositie de gelegenheid te geven aan het be wind te komen zijn sedert 1977 steeds kleiner geworden. Recente problemen tussen de communistisch georiënteerde vakbondscentrale en de socialistische hebben deze tegen stellingen nog dieper gemaakt en op zuiver politiek terrein is enkele da gen geleden de breuk als bet ware onherstelbaar geworden. In de gedeeltelijke senaats verkiezingen van vorige week (voor de helft van de zetels en gekozen door kie zers. die leden van geweste lijke politieke organismen zijn) hebben socialisten en communisten elkaar probe ren de loef af te steken. De socialisten hebben weliswaar enkele zetels gewonnen (de communisten geen enkele) en daarmee de grootste partij in de senaat geworden, maar door het samengaan van di verse regeringspartijen zal de oppositie ook in de senaat „geen voet aan de grond krij gen". Negatief Met het oog op de presidents verkiezingen van volgend voorjaar is dit voor de oppo sitie negatieve resultaat uit eraard allerminst bemoedi gend en de overtuiging is nu algemeen dat president Gis card d'Estaing voor een tweede ambtsperiode van ze ven jaren herkozen zal wor den. De communisten hebben de situatie uiteraard uitste kend begrepen (een situatie pverigens waarvoor zij grote verantwoordelijkheid dra gen) en hebben verklaard dat dit de beste garantie voor de president is om opnieuw ge kozen te worden. Volgens hen zijn de socialisten na tuurlijk de schuld daarvan. Deze socialisten worden nu door vertegenwoordigers van de regeringsformaties min of meer discreet benaderd, van zelfsprekend om hen over te halen zoal niet met de rege ring mede te werken dan toen een mate van sympathie te betonen. De socialisten hebben daar nog niet op gereageerd en enkele van hun kopstukken hebben een zekere mate van kregeligheid betoond over deze plotselinge en wat op dringerige „sympathie". In tussen stelt de Socialistische Partij de „vernietigende tac- Geblokkeerde samenleving Deze situatie lijkt nu de van 1964 daterende kwalificatie van „geblokkeerde samenle ving" te rechtvaardigen, hoe wel in de eerste jaren van ze ventig deze kenschetsing niet altijd juist leek als gevolg van de enorme economische vlucht die het land door maakte met alle sociale con sequenties daarvan. Als ge volg van de mei-gebeurtenis sen van 1968 ging de macht ook in belangrijke mate over van de gaullistische krachten naar meer traditionele con servatieve stromingen en so ciale hervormingen en ont wikkelingen. Later dreef het gaullisme naar rechts, méér naar rechts dan het onder De Gaulle geweest was, nadat Jacques Chirac de leiding over dit neo-gaullisme op zich had genomen, terwijl de gematigde en liberalistisc- n-kapitalistische stromingen thans de regeringspolitiek bepalen. Maar ondanks deze evolutie heeft er zich geen formele ommekeer in de po litieke lijn voorgedaan en se dert het begin van de Vijfde Republiek in 1958 heeft geen enkele verkiezing de aan de macht zijnde formaties ge dwongen het bewind aan een oppositionele groep of coalitie over te dragen. De wijzigin gen zijn geleidelijk verlopen, een soort „natuurlijke evolu tie" heeft tot de tegenwoor dige regering van Raymond Barre geleid en een soortge lijke evolutie heeft zich bij een deel van de oppositie voorgedaan, namelijk in de Socialistische Partij. Deze, die in feite een coalitie van diverse tendenzen soms tegengesteld is, heeft in de laatste tien jaren een zeer aanzienlijke verandering on dergaan en lijkt zich te ont wikkelen in de richting van de sociaal-democratie zoals die in diverse Europese lan den bekend is. Weinig veranderd Er is op gewezen dat in de Duitse Bondsrepubliek in de laatste twintig jaren in feite weinig veranderd is inzake economisch beleid en buiten landse politiek, maar dat niettemin de CDU en SDP-FDP elkander afgewis seld hebben, hetgeen psycho logisch en politiek belangrijk genoemd wordt. In Frankrijk heeft zich niets vergelijk baars voorgedaan. Opiniepei lingen wijzen evenwel uit dat deFransen als het ware hun- President Giscard d'Estaing. keren naar een politiek alter natief, een alternatief even wel, dat momenteel niet be staat. En wel omdat zij er voor terugschrikken een coa litie van communisten en so cialisten aan het bewind te brengen. Het wachten is dientengevolge op een soort alliantie van de socialisten met de centrum-partijen. Tot dusver hebben de socialisten dit altijd van de hand gewe zen, maar hun ontwikkeling in de richting van een meer uitgesproken sociaal-demo cratisch karakter zal door de „definitieve breuk" met de communisten wellicht ietwat bespoedigd worden, hoewel men zich niet moet voorstel len dat dit soort evolutie zich snel zal voltrekken. En zo lang deze ontwikkeling zich niet voltrekt, dreigt Frank rijk politiek geblokkeerd te blijven. Het uiteenvallen van de link se oppositie en de langzame ontwikkeling van de Socialis tische Partij in de richting van eerder genoemde sociaal- -democratie dreigt het land voor geruime tijd te beroven vaii een politiek alternatief. Ten overstaan van dit ver schijnsel heeft zich een inter essante ontwikkeling voorge daan: de vakbonden zijn nu namelijk de rol van de poli tieke oppositie gaan overne men en de regering lijkt deze vakbeweging inderdaad als een oppositiemacht aan te zien. De Franse vakbonden, die zoveel van zich doen spreken omdat zij de chroni sche stakingen en protestbe togingen in het lartd zo op zienbarend organiseren, zijn evenwel getalsmatig uiterst zwakke organisaties. In vol strekte tegenstelling tot de algemeen verbreide mening (zowel in als buiten Frank rijk) hebben de Franse vak organisatie het geringste le denpercentage van alle lan den van de Europese Econo mische Gemeenschap: min der dan een kwart van het industriële arbeidspotentieel. Bovendien leveren de zo vaak opzienbarende en uitge breide stakingsacties zelden resultaat op. Dit neemt niet weg dat de bonden (met name de linkse, die verreweg de belangrijkste zijn) steeds weer stakingen en betogin- gen-ipp touw zetten en een Anglo-Amerikaanse com mentator heeft eens gezegd dat dit juist gedaan wordt omdat de bonden numeriek zo zwak zijn. De bonden maken sedert de verkiezingsnederlaag van links van 1978 evenwel een ontwikkeling door en pogen hun acties op de eerste plaats op sociaal-economische doel einden te richten en het poli tieke karakter daarvan zo veel mogelijk op de achter grond te schuiven. Met name is dit waar voor de CFDT die op dit punt in open conflict geraakt is met de communis tische CGT. Deze CGT loopt overigens achteruit, terwijl de gematigde FO, die veel minder politiek is, in ledental groeit. Intussen is de commu nistische CGT in aanzienlijke mate in de vakbeweging geï soleerd, mede als gevolg van de breuk met de CFDT. De CGT werpt zicht thans als de enige ware oppositiebewe ging op, als de enige ware vertegenwoordigers van de arbeidersklasse, als de enige macht die de conservatieve regering in staat is te bestrij den. Alle andere vakbonden worden sedert enkele weken als „collaborateurs" en „so ciale verraders" gebrand- verfd. Terwijl de Communistische Partij de socialisten als „de trouwste bondgenoten van Giscard" aan de kaak stelt, zeggen de niet-communisti- sche vakbonden dat de CGT „de beste verkiezings-propa- gandist van Giscard" is. Deze hele situatie heeft nu tot een nieuwe vorm van ge blokkeerdheid van het Fran se politieke systeem geleid en terecht is erop gewezen dat degenen die tegen de rege ring zijn nu geen praktische manier meer hebben om hun oppositie kenbaar te maken en uit te drukken. De her verkiezing van Giscard voor een nieuwe periode van ze ven jaren is daardoor zoals gezegd praktisch zeker ge worden. JAN DRUMMEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9