Opvang kinderen in ziekenhuis hard aan verbetering toe 'Maakje niet mgerust Studietoelagen worden verhoogd Akkoord over aankoop Groote Keyser VEEL OPERATIES NIET NODIG 'uim honderd GAK-ambtenarenverdachtvan belastingfraude ALBEDA: VERNIEUWING STOOMWET URGENT rOBER I innenland" LEIDSE COURANT *- WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 PAGINA 15 3EVOORRADINGSOFFICIER miNSENDAM: 3EVORDEN „Maak je niet ongerust". Zo luidde de lerste reactie van Ton Ambergen tijdens een telefoon gesprek met familieleden in Coevorden. Ambergen kerkte als bevoorradingsofficier op het cruiseschip rinsendam dat zaterdag op de metershoge golven in Golf van Alaska in brand raakte. Ton Ambergen 1 jaar) beleefde met zijn echtgenote (31 jaar) en nog (10 passagiers een hachelijk avontuur. Kletsnat en be- ooid werd hij uit een reddingsboot opgepikt door een elikopter van de Amerikaanse luchtmacht. Vrijwel nmiddellijk na zijn redding telefooneerde hij met fa milieleden in Coevorden, die zich danig ongerust had- I op de Prinsendam. de jn Ambergen vertelde dat hij samen met zijn vrouw, die >m was nagereisd naar de hut was gegaan om te slapen. rook een brandlucht en controleerde de asbak en de pe daalemmer. Daarna keken ze onder het bed en zagen de en al door de vloer van de hut binnendringen. Op hetzelfde moment loeide de brandsirene. Het echtpaar keert dezer dagen terug naar Nederland. oor de familieleden in Coevorden was het telefoontje met vertrouwde stem van Ton Ambergen een pak van hun |»art. „We hebben later nog geprobeerd telefonisch contact krijgen, er is echter een slechte communicatie tussen het IKantoor in New York en de HAL in Rotterdam. Niemand i welk hotel ze zijn ondergebracht. De laatste be lichten waren dat de kapitein en een aantal bemannnings- §eden weer terug zijn gegaan naar de boot om blussings- iverk te verrichten. In elk geval hoeven we ons geen zor- er te maken", zegt mevrouw Ambergen in Coevor- Volgens de laatste berichten houden twee schepen van de {Amerikaanse kustwacht de Prinsendam in de gaten. De ;apitein en de stuurman zijn nog niet aan boord gegaan, bmdat de situatie daarvoor te gevaarlijk is. ROTTERDAM De opvang van kinderen in een ziekenhuis is hard aan verbetering toe. En dat houdt niet op bij hun thuiskomst. Boven dien vinden er in ons land jaar lijks meer kinderoperaties plaats dan nodig, omdat enkele kinder kwalen ook poliklinisch te verhel pen zijn. „Van de 250.000 kinderen die jaar lijks in een ziekenhuis worden opge nomen, worden er 140.000 geope reerd. Bij de helft daarvan kun je je afvragen of die operatie wel nodig is, óf dat het kind misschien poliklinisch te helpen valt, dus zonder opname". Aldus de kinderchirurg, prof. dr. J. Molenaar, gisteren in Rotterdam naar aanleiding van het symposium „Kin siteit in Rotterdam plaatsvindt. Met dit symposium wil de Vereniging Kind en Ziekenhuis een discussie binnen de medische wereld op gang brengen teneinde „ziekenhuiskinde ren" beter op te vangen en te begelei den. Het resultaat van die discussie zou volgens deze vereniging moeten zijn dat minder kinderen in het zie kenhuis worden opgenomen en dat ze er korter in verblijven. Veel vaker zouden ze poliklinisch moeten wor den behandeld. Veel ingrepen zijn voor ziekenhuizen routinewerk: het knippen van aman delen, het laten zakken van de testi kels of het behandelen van een na velbreuk. Routinewerk dat leidt tot bepaalde gewoonten, die alleen nuttig zijn voor de organisatie binnen het derchirurgie geen Kleinigheid", dat ziekenhuis, maar die weinig rekening op 1 november in de Erasmusuniver- houden met de (angst)gevoelens van een kind. Zowel voor het kind als voor zijn ouders, zo benadrukt de vereninging, is een ingreep echter geen routinezaak en nimmer een kleinigheid. Prof. Molenaar wees erop dat men in Engeland liesbreuken bijna alle poli klinisch behandeld, terwijl men pa tiënten in ons land hiervoor opneemt. Verder bespeurde hij bij ziekenhuis directies de tendens om kinderen al gauw op te nemen, omdat de vergoe ding voor één dag opname kleiner is dan die voor opname van langere duur. De opvang van kinderen zou in de toekomst kunnen worden verbeterd als men bij de bouw van ziekenhui zen daarmee meer rekening houdt. Een continu-bezoekregeling, voortdu rende begeleiding van het kind door een vertrouwd persoon tot aan en vanaf het operatiebed, noemde prof. Molenaar weliswaar belastend voor het financiële beleid en voor het per soneel van het ziekenhuis, maar noodzakelijk voor het kind. Molenaar pleitte voor het ontwikkelen van de bestaande vier kinderziekenhuizen in Nederland tot „modelboerderijen", als voorbeeld voor de kinderafdelin gen in de algemene ziekenhuizen. „Het is in vele ziekenhuizen inder daad heel moeilijk om het werk op alle afdelingen precies op elkaar af te stemmen, maar kinderen zijn niet al leen dat stukje navel, maar nog veel meer", zo besloot prof. Molenaar. Mevrouw prof. dr. J. Sanders-Woud- stra, kinderpsychiater in Rotterdam, legde de nadruk op de voorlichting die ouders behoeven als hun kind is opgenomen. „Als kinderen in het zie kenhuis liggen, valt hun gevoel van veiligheid van thuis weg, wat vooral wordt veroorzaakt doordat moeder plotseling niet meer in de buurt is. De meeste jonge kinderen beschou wen zo'n opname als een straf voor bepaalde streken die ze hebben uitge haald, hetgeen hun onrust nog ver groot. Een jong kind zal trouwens bij het bezoek van de ouders knorrig en boos doen. Het zal zwijgen of zich van de ouders afwenden. Jonge kin deren beschuldigen hiermee hun ou ders die ze als oppermachtig beschou wen en die volgens het kind dus die enge operatie hadden kunnen voor komen. Ook bij thuiskomst gedraagt het kind zich vaak geheel anders dan voor de ziekenhuisopname. Zo spelen er nog vele andere zaken mee, maar het maakt in elk geval duidelijk, dat een kind in een ziekenhuis opvang behoeft en dat de ouders voorlichting nodig hebben om die opvang mét het ziekenhuispersoneel te geven", aldus prof. Sanders-Woudstra. Huldiging Mr. Vrolijk, commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, heeft gistermid dag alle Zuidhollandse deelne mers aan de onlangs gehou den Olympische Spelen voor Gehandicapten gehuldigd. In zijn toespraak beloofde hij be tere faciliteiten voor alle sport lieden in de provincie, waarna de aanwezigen tijdens een re ceptie een klein geschenk in de vorm van een sjaal of strop das kregen aangeboden. Wanorde bij uitbetaling wedde 100.000 militairen UTRECHT Door de invoering van een nieuw computersys teem is er een chaos ontstaan bij de uitbe taling van de wedde aan 100.000 dienst plichtigen en beroeps militairen bij land- en luchtmacht. recht op hebben ont vangen geld; anderen krijgen helemaal niets. De gezamenlijke vakor ganisaties van de mili tairen hebben gisteren telegrafisch bij staatsse- Defensie heeft aan deze cretaris Van Lent laatsten voorschotten defensie geprotesteerd ringen kan pas worden gedacht als de overheid haar betalingsverplich tingen nakomt, aldus de bonden. Mensen die- geen verstrekt, worden nu weer terug gevorderd, zonder dat het zeker is dat de uit betaling voortaan nor maal zal geschieden. Een woordvoerder van het ministerie heeft gis- tegen deze gang ken. In hun telegram eisen de bonden dat de teren erkend dat terugvorderingen on- talingsproblemen middellijk worden stop- kampt met kinderziek ten, maar het kan vol gens de woordvoerder nooit in de bedoeling van Defensie liggen om de eigen mensen te be nadelen. „Er is zelfs een, regeling getroffen dat de militairen de gederf de rente over niet of te laat ontvangen wedde gezet. Aan terugvorde- Het nieuwe systeem kunnen declareren". MHEM Ruim honderd amb- jaren van instellingen als het gemeenschappelijk admini- ktiekantoor (GAK) en de Raad Arbeid worden verdacht van 5tingfraude. Een van hen, de arige directeur van het GAK in hhem, is inmiddels door de poli- Deze directeur, die een aantal jaren les heeft gegeven aan een opleidings instituut voor sociale wetten, heeft de daaruit voortvloeiende inkomsten nooit bij de belasting opgegeven. De politierechter veroordeelde de ver- daarmee een voorbeeld willen stel- dachte tot een straf die vijf maal ho- len. ger was dan de Arnhemse officier van justitie, mr. Lauwaarts, had Drie andere hoge functionarissen, geëist. Deze had, voor hij zijn eis uit- een voormalig adjunct-directeur van sprak, overleg gepleegd met collega's het GAK in Arnhem, een afdelings die met soortgelijke zaken bezig zijn. chef van het GAK in Nijmegen en Volgens Lauwaarts heeft de rechter een afdelingschef van de Arnhemse Raad van Arbeid, kregen hoge geldboetes (variërende van zes tot zevenduizend gulden) opgelegd. In het hele land worden meer dan honderd andere functionarissen ver dacht van belastingfraude. Vrijwel steeds gaat het om niet aangegeven inkomsten uit lesgeven. IOF. HEERTJE: Maatregelen tegen ^wart geld zinloos DEMSVAART De jongste maatregelen ter bestrijding van zwart geld zullen slechts leiden tot een uitbreiding van de Idingrijkheid waarom de Nederlandse ondernemingsgeest ge- nd wordt. Gedachten als zouden deze maatregelen enig nut >en, moeten als illusie worden bestempeld. Deze boodschap I prof. dr. A. Heertje, hoogleraar economie, gisteravond een ielschap ondernemers voor tijdens een seminar in Dedems- t. De uitbundige reacties uit de zaal op deze opmerking nde de Amsterdamse hoogleraar steun vanuit de praktijk r zijn theorie. [larstoorder België voor ■16 onbruikbaar f HAAG De aanscb'.t I de Amerikaanse ra *r- ringsapparatuur van Ut. i Alq-131 voor de Nee >- 1se F-16 straaljager, ruim 230 miljoen gul den minder dan de Belgi sche storingsapparatuur van het type Rapport-2. Dit heeft staatssecretaris Van Eekel^n gisteren geantwoord od vragen van het PvdA-ka- W-U "lid Van den Bergh. Monta- an de Belgische storings- f ratuur op de 22 Neder- W .se F-16b straaljagers (met i.wte zitplaatsen), is onmoge lijk, aldus Van Eekelen. ersoneel tra n i bus kan gaan treden tegen deverstoorders HAAG eel in en streek- r krijgt de gelijkheid op treden tegen nsen die zich ■derlij k gedra- bus of Overleg rover tussen ministerie verkeer en terstaat en ver- enwoordigers juf het stads- en eekvervoer ■rdt binnenkort 'erond. Het mi- terie van justi- gaat akkoord met de extra be voegdheden. Op overtreding van de orde in tram en bus staat een maximum gevan genisstraf van twee maanden of een boete van 1000 gulden. Dit schrijft minis ter Tuijnman (ver keer en waterstaat) in een brief over orde en veiligheid in het openbaar vervoer aan de Tweede Kamer. Het personeel van het openbaar ver voer heeft al be voegdheden om op te treden tegen zwartrijders. In zijn brief deelt de bewindsman voorts mee dat trams, ge meente- en streek bussen eind '81 sa men tweeduizend mobilofoons zullen hebben. In 1983 zullen alle vierdui zend bussen over een mobilofoon be schikken. De PTT onderzoekt of de mobilofoon kan worden aangeslo ten op een centraal alarmsysteem. De bewindsman constateert ten slotte dat zwartrij den, ondanks de verhoging van de boete hierop tfan vijf naar 25 gulden, nog altijd ongeveer twee procent van het aantal ritten bedraagt en vooral voorkomt in de randstad. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft gisteren voor de tweede keer deze week een inval gedaan in een her- oïnepand in de Kruiskadebuurt. Dit maal betrof het een pand aan de West- Kruiskade van waaruit een groot deel van Rotterdam en omgeving van heroïne werd voor zien. Tijdens de in val waren er vijfen veertig mensen in het pand. Twaalf van hen werden gearresteerd. Op de foto een beeld van de chaos op de be treffende etage. Foto-inzet: Een van van de arrestanten wordt naar een poli tiewagen gebracht. DEN HAAG De tegemoetkomingen ouders. Daarnaast houdt men rekening de studiekosten en rijksstudietoela- met studieresultaten en met de vraag gen zijn verhoogd. Dit jaar wordt er 1,26 miljard gulden beschikbaar ge steld. Vorig jaar was dat bijna 1,1 mil jard. Uitgangspunt voor de hoogte van een, gedeeltelijk rentevrije, bijdrage in de studiekosten is het inkomen van de of een student bij zijn ouders woont. De totale kosten van de tegemoetkomin gen voor leerlingen in het voortgezet on derwijs stijgen van 420 tot 438 miljoen gul den. De studietoelagen voor universiteiten en hogescholen stijgen tot 421 miljoen gul den. Vorig jaar was daarmee een bedrag gemoeid van 340 miljoen gulden. Bij het hoger beroepsonderwijs stijgt de totale bij drage van 339 naar 401 miljoen gulden. Daartegenover is het rentepercentage van speciale studieleningen verhoogd van 9,5 naar 10,75 DEN HAAG Door de technologische ontwikke lingen en door de jonge mi lieuwetgeving is de al lang bestaande behoefte aan vernieuwing van de stoom- wet nog urgenter. Er valt te denken aan een kader wetgeving voor het algehe le toezicht op toestellen on der druk en op gevaarlijke installaties. Dit heeft minister Albeda van sociale zaken vanmorgen in Den Haag gezegd bij de o- pening van het symposium „Veiligheid op de Weeg schaal" dat wordt gehouden ter gelegenheid van het 125- jarig bestaan van de dienst voor het stoomwezen. Vol gens Albeda is het mede dankzij deze dienst dat in Ne derland de minste slachtof- De bewindsman zei voorts dat binnenkort de regeling arbeidsveiligheid-rapport in werking zal treden. Dan moeten met name bedrijven waar zich grote gevaren kun nen voordoen, een rapport opstellen over de veiligheid binnen de onderneming. Oorzaak ramp op Oude Maas nog niet bekend DORDRECHT Er zit nog geen schot in het onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk met de veerboot Adri, die zondag op de Oude Maas door een tanker werd overvaren. De rijkspolitie te water heeft gis teren gepoogd schipper Van der Herik te ondervragen, maar de veerman is te zwaar gewond om een goed overzicht van de situa tie te kunnen geven. Uit een technisch onderzoek is gebleken dat in de schroef van de veerboot een dun stukje nylondraad zat, dat echter geen motorstoring heeft kunnen veroorzaken. KRAAKPAND VOOR JONGERENHUISVESTING AMSTERDAM Het Am sterdamse bestuurscollege heeft met de eigenaar van de gekraakte Groote Keyser zullen vanavond aan de Keizersgracht en van het pand Singel 500 een ak koord bereikt over aankoop van deze panden. Met de koop is respectievelijk 1,8 miljoen en 400.000 gulden ge moeid. Met economisch eige naar P. Beerents is een voor lopige overeenkomst geslo ten die nog voor goedkeu ring aan de gemeenteraad en aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland wordt voorgelegd. B en W van Amsterdam wil len de panden verbouwen tot woningen voor jongeren die dringend om huisvesting ver legen zitten. Volgens wethou der J. Schaefer wordt zo spoe dig mogelijk contact opgeno men met de krakers van de Groote Keyser om de indeling de panden door personeel de dienst volkshuisvesting laten opnemen. De krakers vergade ring bijeenkomen om hun standpunt te bepalen. De nu overeengekomen koop prijzen zijn gelijk aan het eind augustus door de gemeente uitgebrachte bod. Beerents wees dit bod van de hand. waarop B en W tot vordering van de panden overgingen. De vorderingsprocedure is nu in afwachting van de definitieve aankoop opgeschort ep wordt gestaakt als gemeenteraad en GS met de overeenkomst ak koord gaan. Nog voor het nieuws over het aankoop-ak koord bekend werd, hebben de regeringspartijen CDA en VVD gisteren tijdens de alge mene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer ver klaard zich ernstig zorgen te maken over de situatie rond de gekraakte Groote Keyser. Noodweer teistert opnieuw Noord-Holland GORREDIJK Voor de derde keer dit jaar is de kop van Noord-Holland geteisterd door noodweer. Om vijf uur dins dagmiddag hing boven het gebied ten zuiden van Den Hel der een aantal zware buien. In Sint Maarten werd zelfs een windsnelheid van 130 kilometer gemeten, wat gelijk staat aan een orkaan met windkracht twaalf. De buien dreven la ter naar Friesland, aldus weerman Hans de Jong uit Gorre- dijk. In Maartensburg waaide een dak van een huis; in Callantsoog begaven een aantal bouwketen het. Overal in Noord-Holland sneuvelden ruiten. Bij West-Terschelling en Bolsward. waar windkracht tien werd gemeten, zijn in buien hagelstenen met een doorsnee van één centimeter gevallen. Volgens de weerman was de aanstichter van de storm een 995 millibar diepe depressie ten noordoosten van Schotland. De ko mende dagen blijft de kans op buien bestaan. Sommige ervan zullen gepaard gaan met onweer. Vanaf vrijdag zal de wind be langrijk afnemen. De voorlopige vooruitzichten voor het week- i' zen opnieuw naar „onbestendig", in verband met een epressie die dan juist over Nederland zal trekken. BUIIG DE BILT - Er komt weinig verandering in het weer. Het blijft het komende etmaal half tot zwaar bewolkt met enkele regen-, hagel- en onweers buien. Warmer dan ongeveer twaalf graden wordt het niet. Dit onbestendige weertype wordt veroorzaakt door een diepe depressie die voor de kust van Zuidwest-Noorwegen ligt en vrijwel niet van plaats verandert. De onstabiele lucht die om deze depressie stroomt brengt niet alleen boven de Britse eilanden en onze omge ving buien maar ook boven Frankrijk, en Midden Europa. Weersgesteldheid v Vooruitzichten voor vrijdag: Perioden met buien en mid- dagtemperatuur ongeveer 12 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 8 gra den. Max. temp.: omstreeks 12 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro- Kopenhagen regenbui

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15