Nieuwe piraten- groep op Leids kabelnet Illegale uitzendingen via kabel nauwelijks te stoppen Huisvesting muziekverenigingen in Barbaraschool schept problemen Bestemmingsplan voor Merenwi jk lang niet voltooid LEIDSE COURANT DINSDAG 7 OKTOBER 1980 T* a Man 0 Infix Baby Vriendin als onderpand LEIDEN Politie el curj agenten nota bene, gelastten een jonge motorrijder zijn dier bare vriendin als on- derpand af te geven, zodat de overtreder 05 r thuis zijn rijbewijs zou kunnen gaan ha len. Doorgaans ko men attributen als een horloge, een gou den armband wel licht, een paspoort of rijbewijs daarvoor in aanmerking. Toen het rijbewijs in dit geval niet als onder pand gegeven kon worden, zagen de ver balisanten kennelijk geen andere moge lijkheid dan de vrou welijke passagier te vorderen. Maar die ongebruikelijke vlie ger ging niet op... pó De motorrijder werd door 0 controlerende agenten i'voor de zoveelste maal' igehouden. De persoon kwestie had noch een rij- noch een kentekenbe wijs op zak. Een vriendin had hij wel en die zat ach- terop. Volgens de verdach- HVjte wilden de agenten hem een kans geven door thuis de desbetreffende paperas sen te gaan halen. Maar om te voorkomen, dat hij ijlings op de vlucht zou stelden de agenten dat verdachtes 00 vriendin zo lang zou 40 wachten. In eerste instan tie had de motorrijder daar wel oren naar. Hij be gon dan ook aan de missie Maar toen hij wegvliedde en achterom keek, kwam ia hij plotseling tot inkeer. U9 ,y.et regende en mijn vriendin stond kletsnat op de stoep, terwijl de heren droog in hun wagen zaten en hartelijk lachten. Ik k(nioen toen terug gekeerd en ïeb gezegd, dat ik een be- keuring wilde hebben," al- lus de motorrijder. „Toen jou u gezegd hebben: „Ik word er zo langzamerhand doodziek van. Ik heb geen zin om miin rijbewijs te gaan halen,aldus kanton- 30 rechter Teekens. „Inder- daad," antwoordde de ver- - ioi dachte openlijk en ver- wjvolgde: „Ik beken, dat ik fout ben geweest en na tuurlijk betaal ik de boete, maar ik heb in ieder geval po? mijn hart even kunnen uchten." De officier van ustitie, mevrouw Tan, zei iet te waarderen, dat de verdachte eerlijk voor zijn fouten durfde uit te ko- „Maar u moet eens hoe doodziek de po litie wordt van alle wegge bruikers, die geen rijbewijs op zak hebben," aldus de officier, die een boete van in totaal dertig gulden eis te. „Dertig gulden. Daar zullen we verder geen woorden aan vuilmaken," besloot de verdachte. De kantonrechter vonniste conform de eis. Steen door ruit Een man uit Voorhout nam zich voor het nieuwe jaar goed te beginnen en poogde een steen door de 1 ruit van het politiebureau te gooien. Dit omdat hij geen vrede had met een pekeuring, die de plaatse lijke Hermandad hem kor te tijd tevoren had uitge reikt. Met betraande, bloeddoorlopen ogen werd de man, waar de alcohol dampen van af sloegen, net bureau binnengesleept. Tijdens een korststondig verhoor bekende de ver dachte en zei onder meer: ..Schrijf maar op, dat ik tenniste met een steen en i'kl de 'b3*' uit de baan vlo°g Daarna volge een scheld-kanonnade, die we gens de goede orde tijdens de rechtzitting niet hardop Werd voorgelezen. De ver dachte gaf het vergrijp toe, omdat hij niet van plan was iemand anders erbij te «ppen. „De agenten kon den onmogelijk zien, wie de steen gooide. Er stond ngw 660 ®"oePJe van tien man kei, v,°,or het politiebureau," aldus de vermoedelijke gooier. Rekeninghoudend •"et omstandigheden werd de man tot een boete van Vjfentwintig gulden ver- oordeld en de steen werd verbeurd verklaard. WIM BUNSCHOTEN Poo, M ruit ■bek a üjki LEIDEN Een nieuwe piratenzen der heeft vannacht een televisieuit zending verzorgd op het Leidse ka beltelevisienet. Een brutaal stukje, nu de opsporingsdienst van de PTT juist dit weekeinde een deel van de zender van de oudste etherpiraat in Leiden, de PTV, in beslag heeft geno men. De nieuwe piratengroep noemt zich 'Stichting Lokale Omroep' en heeft een postbusnummer in Noord- wijkerhout als correspondentieadres. De uitzending duurde vannacht ruim vijftig minuten en werd verzorgd na afloop van de televisie-uitzendingen van Duitsland 2. De PTT heeft niets van de uitzending gemerkt; men con centreerde zich tot vannacht uitslui tend op het Belgische kanaal, waar op tot dusver door de PTV illegale uitzendingen werden verzorgd. Het verschil tussen de piraat van het eer ste uur, de PTV en de nieuwe groepering is duidelijk. Terwijl de PTV wat slordige programma's uitzendt, dikwijls voorzien van pornofilms en kennelijk geen ideëel doel nastreeft, ijvert de 'Stichting Vrije Omroep' voor een eigen lokale televisie met kwalitatief sterke programma's. De eerste officiële uitzending van vannacht werd enkele maanden geleden voorafge gaan door een try-out. De uitzending begon kort na half twaalf met enkele testbeelden direct na afloop van de Duitse uitzendingen. Een tiental minuten later werd een testbeeld getoond met de titel 'Nederland 3'. Vervolgens kondigde een vriendelijke omroepster, zonder enige vermomming, de program ma's aan en vertelde iets over de doelstel lingen van de stichting. „Nederland heeft behoefte aan meer televisiestations. In Amerika heeft elke behoorlijke plaats wel twintig lokale stations. Waarom is dat in Nederland niet mogelijk. Sinds het ver dwijnen van het REM-eiland is hier niets nieuws meer gebeurd", aldus de goedo gende presentatrice. Het met veel zorg vervaardigde programma had een goede beeldkwaliteit. Men vertoonde muziek- en tekenfilms, terwijl ook een stukje Elvis Presley de ether werd ingestraald. De programma's werden afgewisseld door een wat onduidelijke, eveneens volkomen herkenbare figuur, die op luchtige wijze de programma's aan elkaar sprak, daarbij optredend als portier die de kamer van de directeur van de stichting had betrokken (dit uiteraard met een knipoog naar Koot en Bie van de VPRO). Tevens werden reclame-boodschappen uitgezonden. Een slijter en een dameskap per beiden gevestigd aan het winkelcen trum De Luifelbaan aan het Vijfmeiplein, alsmede een café aan de Pieterskerk- choorsteeg en de Ton Menken IJshal wer den aangeprezen. De uitzending bevatte tevens een aankondiging van het Veroni- ca-programma INFO van morgenavond. In INFO wordt aandacht besteed aan de Leidse televisiepiraten en is een gesprek met staatssecretaris Smit-Kroes. Deze uit zending begint om tien voor half elf. STAATSSECRETARIS MEVR SMIT-KROES: LEIDEN/DEN HAAG Uitzendingen van illegale zenders via bestaande cen trale antennesystemen zijn niet tegen te gaan. Dit om dat de automatisch werken de apparatuur niet in staat is onderscheid te maken tus-, sen signalen van legale en illegale zenders. De enige re medie tegen het gebruik van centrale antennesystemen door illegalen is dan ook hun zenders op te sporen en in beslag te nemen. Overi gens valt het optreden tegen illegale zenders onder de verantwoordelijkheid van de officieren van justitie. Deze bepalen het opspo ringsbeleid in overleg met PTT en de plaatselijke poli tie. Dit schrijft staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) in antwoord op schriftelijke vragen van het CDA-Kamerlid Van der San- den over recente illegale tv- uitzendingen via het kabel net in Leiden en ernstige storingen op de kabelnetten in Schiedam door illegale zenders. De bewindsvrouwe schrijft het Kamerlid nu dat er in Leiden nog geen proces verbaal tegen de illegale tv- zender is opgemaakt. Schie dam neemt in de klachtenre gistratie geen opvallende plaats in. Tussen 1 januari 1979 en 1 juli 1980 werden in die gemeente wel 65 illegale radiozenders aangepakt. De staatssecretaris meent, met deze cijfers in de hand, te kunnen stellen dat er wel degelijke tegen illegale zen ders wordt opgetreden. Zij wijst er echter op dat een onderzoek pas plaats vindt als door PTT of politieamb tenaren voldoende aanwij zingen zijn verzameld om het vermoeden te staven dat er in een bepaald pand een illegale zender is opgesteld. Pas daarna kan, met een last tot binnentreden, het pand worden binnengegaan en de zender in beslag wor den genomen. Dit beleid is echter de eerste verantwoor delijkheid van de officier van justitie. Zo ook het eventueel optreden tegen de genen die via het uitzenden van reclameboodschappen op de zender, de zenders in feite ondersteunen. Het is denkbaar, aldus Smit-Kroes, dat een dergelijke onder steuning strafbaar is op ba sis van het Wetboek van Strafrecht. Smit-Kroes wijst het ver moeden af dat een bliksem inslag in een flatgebouw in Leiden het gevólg was van een illegale zender. De des betreffende MARC-antenne was, zo is uit onderzoek ge bleken, technisch verant woord aangelegd. Zender in beslag genomen LEIDEN De politie heeft gisteravond een illegale ra diozender van een 27-jarige Leidenaar in het Veerhuis in 'beslag genomen die 1000 maal zoveel vermogen had dan toegestaan is. Na tientallen klachten uit de buurt over storingen die de zender veroorzaakte, ging de politie de woning van het Veerhuis binnen na het ver breken van een ruit in de ach terdeur, omdat de eigenaar van de zender geen medewer king verleende. De man is aangehouden en later op de avond weer in vrijheid gesteld. Fietser gewond LEIDEN Een 11-jarige in woner van Leiden is gister middag met een grote hoofd wond en een gebroken bo venbeen in het AZL opgeno men, nadat hij met zijn fiets tegen een auto aangereden was. Drie miljoen voor bedrijfs terrein in wijk Groenoord LEIDEN De gemeente raad heeft gisteren een kre diet van ruim drie miljoen gulden ter beschikking ge steld voor de uitvoer van ci viele werken, die de tot standkoming van een be drijfsterrein in Groenoord tot gevolg moet hebben. In verband met de dringende behoefte aan bedrijfsterrein werd besloten op het be stemmingsplan vooruit te lopen. Voor het gebied Groenoord tussen de Slaaghsloot, de Gooi meerlaan, de Willem de Zwij gerlaan, de Haarlemmertrek vaart en de spoorbaan Leiden- Haarlem is een bestemmings- F)lan in uitvoering. Een perceel angs de spoorbaan is bestemd voor de verplaatsing van pak- huisjes uit de binnenstad. Om het terrein in gereedheid te brengen, moeten de volgende maatregelen getroffen worden: dempen en graven van slote- nen het plaatsen van een dui ker, de aanleg van een riole ring, het maken van een ge maal en oever verdedigingen, het ophogen van terreinen, het aanbrengen van verhardingen met openbare verlichting en brandkranen en tenslotte het aanleggen van openbaar groen. Volksdansinstuif Het Leids Vrijetijdscentrum houdt zaterdag 11 oktober vanaf acht uur een volksdansinstuif. De instuif is be doeld voor leden van de diverse Leidse volksdansgroe pen maar ook andere volksdansers zijn welkom. In het LVC is een stand met Hongaarse en Roemeense pop pen ingericht. Het programma bestaat uit vele natio nale en internationale dansen en is samengesteld de leidster van de instuif Yvonne Konijnenburg. De toe gangsprijs bedraagt 2,50 gulden. Orgelconcert Op het gerestaureerde orgel van de Hooglandse Kerk wordt vandaag vanaf kwart over acht een concert gegeven door Hans van Nieuwkoop uit Sassenheim. Hans van Nieuwkoop studeerde orgel aan het Amsterdams Conser vatorium. In 1974 behaalde hij de 'Prix d'Exellence' en in 1976 kreeg hij de eerste prijs in het Internationaal Orgel- concours te Nijmegen. Het programma van het concert be staat onder meer uit werken van Sweelinck, Scheidemann en Bach en koralen waaronder het bekende 'Wachet auf, ruf uns die Stimme. Sammy America's Gasphetti De Tilburgse new-wave groep 'Sammy America's Gas phetti' treedt vrijdag 10 oktober op in het Leids Vrije tijdscentrum, Breestraat 66 in Leiden. Het concert be gint om negen uur. De groep was voor het eerst in het nieuws via een verzamel-elpee en een half uur durend optreden voor de televisie. De laatste single 'Too much understanding' doet het goed in Engeland. Sammy America's Gasphetti bestaat uit Sammy America, Erik van de Boom, Hans Peeters, Sjors van de Bosch en Lex Ballings. Een kaartje kost vijf gulden, leden van het LVC betalen drie gulden. Sportcafé Het Sportcafé van het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 in Leiden houdt donderdag 9 oktober een tafeltennis toernooi. Er wordt in verschillende poules gestreden en er zijn leuke prijzen te winnen. Het inschrijfgeld is 2,50 gul den (inclusief één consumptie) en men kan zich aanmelden via het telefoonnummer van het LVC: 146449. Stalker In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum wordt donderdag 9 oktober de film 'Stalker' gedraaid van de Russische regisseur Andrej Tarkowski. De film is een felle aanklacht tegen de Russische maatschappij met 'zijn eenheidsdenken en onderdrukken van het creatieve in de mens'. Hoofdpersoon is Stalker die als gids dient voor een schrijver en een professor. Zij ma ken een tocht in de 'verboden zóne'. In tegenstelling tot de gewone wereld waar Stalker in woont, is deze zóne vol natuur en zonlicht. Het LVC is te vinden in de Breestraat 66 in Leiden en de film begint om negen uur. Leden van het LVC betalen 3,50 gulden en niet-le- den een gulden meer. LEIDEN De meningen binnen de Leidse gemeen teraad omtrent de inhoud van het bestemmingsplan Meren wijk zijn nogal ver deeld. Zo pleit de PvdA voor meer bebouwing in de wijk, terwijl de VVD de bebouwing dicht genoeg vindt en liever meer par keerplaatsen gerealiseerd ziet. De gemeenteraad kwam gisteravond dan ook lang niet toe aan de vaststelling yan het be stemmingsplan. Het regen de amendementen, die tij dens de volgende gemeen teraadsvergadering nader worden belicht. Mevrouw N. Kessen (PvdA) is mening, dat het meren deel van de problemen in de Gemeentelijke subsidie voor orgelrestauratie LEIDEN Het college van b en w van Leiden overweegt de restauratie van het orgel van de Har- tebrugkerk mede te subsi diëren. Het ministerie van CRM heeft het kerkbe stuur een subsidie van 50 procent van de restauratie kosten toegezegd. De restauratie van het orgel, dat door de Utrechtse orgel bouwer M. Maarschalker- weerd werd gebouwd, gaat naar schatting 181.709,77 kosten. Wanneer de raadscom- ies voor ruimtelijke orde ning en financiën daarmee ak koord gaan, wil het college 30 procent van de kosten oftewel 54.513,-- bijdragen in de res tauratiekosten. De restauratie van het orgel maakt deel uit van een grote opknapbeurt die thans aan de Hartebrugkerk wordt uitge voerd. De voorgevel en de to- van de kerk staan al' ge- ïe tijd in de steigers. Voor de restauratie van de kerk heeft de gemeenteraad al eind 1978 505.555,-- beschikbaar gesteld. Merenwijk 'luxe-problemen' zijn. „Er staan ping-pong tafels in de garages én men wil meer parkeergelegenheid," aldus het raadslid. Mevrouw Kessen diende een motie in, waarin zij verzoekt, dat het college na vaststelling van het bestem mingsplan systematisch de on bebouwde plekken in de wijk gaat bezien op de mogelijkheid om daar kleine woningen voor bejaarden en woningen voor één- en tweepersoonshuishou dens te bouwen. Daarna zou het college wijziging van het bestemmingsplan in behande ling moeten nemen. Daarnaast diende mevrouw Kessen een amendement in, dat de wijzi gingsbevoegdheid moet geven van de buurtwinkelvoorzie- ning nabij de Spreeuwen- plaats. Als de realisatie van de buurtwinkel geen doorgang vindt, ziet de PvdA op die plaats graag eengezinshuizen verwezenlijkt. Het CDA en 'D 66 pleiten ook voor woningen, maar dan ten behoeve van één- en tweepersoonshuishou den. Dit tot droefenis van de omwonenden, die de grond liever als speelplaats ingericht willen hebben. De VVD hul digt een geheel andersluidend standpunt. Juist de parkeerge legenheid staat de liberalen na aan het hart. Zoals hij eerder reeds aankondigde amendeer de F. Kuijers onder meer ten gunste van een parkeerdek nabij winkelcentrum De Ko permolen. Ook nabij het Fak kelgras wil Kuijers de beschik bare ruimte voor verkeersdoe- leinden bestemmen. Als alter natief voor groenbestemming had de VVD winkels, horeca- vestigingen en buurtaccommo- daties op het oog. Het CDA verzocht het verzoek van watersportvereniging 'De Kooihaven' alsnog gegrond te verklaren door binnen de be stemming 'recreatieve doelein den' watersportactiviteiten mogelijk te maken. Water sportvereniging 'De Kooiha ven' was enige tijd terug ech ter al door wethouder D.J. Tesselaar blij gemaakt. De wethouder had ruimte bij de failliete scheepsweerf Boot in het vooruitzicht gesteld. Bij behandeling van de bezwaar schriften besliste de PvdA- wethouder, dat in de Meren wijk zelf geen mogelijkheid tot de aanleg van een jachthaven voorhanden is. Protestmars dwars door raadzaal De gemeenteraadsverga dering was in volle gang, toen plotseling de deuren openzwaaiden en een oor verdovend lawaai de raadsleden het spreken belette. In vol ornaat mar cheerden de muziekkorp sen 'Concordia' en 'De Burcht' het politieke ge beuren binnen, op de voet gevolgd door zwierige ma- joretten. Nog nimmer ver toond: een protestmars in de raadzaal tijdens de raadsvergadering. Burge meester Goekoop restte geen andere keus dan de voorzittershamer er voor lopig bij neer te leggen en het ongebruikelijke tafe reeltje met argusogen gade te slaan. Voor een moment overheerste de muziek het politieke to neel. Dat was het begin van de turbulente bespre king van het lot, dat de muziekkorpsen te wach ten staat nu de Morspoort- kazerne binnenkort wordt afgebroken. LEIDEN De Barbaraschool aan het Leven- daal wordt opgeknapt voor de verenigingen, die momenteel in de Morspoortkazerne zijn ge huisvest. De gemeenteraad heeft daartoe giste ren een krediet van 128.000 gulden beschikbaar gesteld. De muziekverenigingen uit de kazerne maken echter bezwaar over het vertrek. J. Brands (CPN) en F. van Oosten (PPR) pro beerden in de vorm van motie de huisvestings- belangen van de muzikanten veilig te stellen. Beide voorstellen werden door de raad verwor pen. Een aanmerkelijk minder verstrekkende motie van PvdA-cr Van der Pluijm werd even wel aangenomen. Uiteindelijk werd via een motie van PvdA-er W. van der Pluijm bepaald, dat er een nota wordt gemaakt over de huisvestingsproblematiek van de betreffende verenigin gen. De motie van Brands werd unaniem verworpen. Deze stelde, dat de verhuur van de Morspoortkazerne na afloop van het huurcontract met onbepaalde tijd verlengd moet worden. Dit plan ging eenieder te ver. Het raadsbesluit en KREDIET VOOR VERBOUWING SCHOOL TEN BEHOEVE VAN INSTELLINGEN MORSPOORT KAZERNE afspraken, die met omwonenden zijn gemaakt, zouden in dit geval doorbroken moeten worden, terwijl een en ander ten koste gaat van de geplande woningbouw. „In de Barba raschool zitten ook Moslims, die regelmatig gebedsdiensten houden. Dat is niet te combineren met muziekverenigin gen. Dan komt er geen hond meer, laat staan Allah. Te vens is de ruimte te klein en de akoestiek te slecht," aldus Brands. Van Oosten vond, dat er voor 1 januari 1982 een plan ter tafel moet komen, waarin de definitieve huisves ting van de huurders van de kazerne is vastgelegd. Tot die tijd zouden de verenigingen in de kazerne gehuisvest moe ten blijven. Wel was Van Oosten doordrongen van het feit, dat op de locatie Morspoortkazerne woningen moeten ko- „Het college zou het graag doen, maar het is gewoon niet mogelijk. Hoe sympathiek de motie ook is, we kunnen die niet overnemen. Als de gemeente de school niet had ge kocht, was er helemaal geen alternatief," aldus wethouder P. Bordewijk. Wethouder D.J. Tesselaar sprong bij door te zeggen, dat de muziekverenigingen wisten, dat de huisves tingssituatie aan de Morspoort tijdelijk was. De motie van Van Oosten kreeg de goedkeuring van 'D 66 en het CDA, hetgeen echter geen meerderheid in de raad opleverde.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3