,Irak kan oorlogsmachine een jaar draaiend houden' Niet CDU, maar Strauss is grote verliezer SPD licht teleurgesteld; FDP jubelt, CDU gelaten Derde kabinetscrisis in één jaar Zes medewerkers van Gierek ontslagen uit Pools partijcomité 'buitenland V erkiezingswinst coalitie Portugal LEIDSE COURANT MAANDAG 6 OKTOBER 1980 PAGINA 7 TEIIEBAN, BAGDAD De Iraakse luchtmacht heeft giste ren de hevigste aanvallen tot dusverre gedaan op Iraanse doe len in de oorlog tussen beide lan den, waaronder op de luchtha ven van Teheran en de westelijk gelegen stad Tabriz. De Iraanse oliehaven Chorramsjar was het doelwit van heftige aanvallen van beide partijen. Het door Irak voor zondag aangekondigde bestand werd kort na het ingaan verbroken door Iran, waarna Irak eveneens de strijd hervatte. Het Iraanse persbureau Pars heeft bekend gemaakt dat de Sovjet-Unie bereid is militaire hulp te verlenen aan Iran. Vol gens het gezaghebbende Egypti sche tijdschrift October krijgt Iran reserve-onderdelen voor zijn met Amerikaanse vliegtui gen uitgeruste luchtmacht van Turkije en Pakistan. Iran volgt de destijds door de ex-sjah uitge stippelde blauwdruk voor een oorlog tegen Irak, hetgeen het succes van Iran verklaart, aldus hoofdredacteur Mansour. De lijkkisten van twintig legerofficieren van het Iraanse leger, gedood in de strijd met Irak worden door de opgezweepte massa naar hun laatste rustplaats gebracht. BAGDAD Zondagmiddag iets 1 half twee begint voor mij de oorlog. Sirenes janken over Bagdad. Maar niemand schrikt er van op. Het ver keer hobbelt verder. Het zal toch wel weer loos alarm zijn. Hier en daar hurkt een jichtige Irakees in de scha duw van een winkelpui. Twee solda ten gaan onverstoord door met het vastpinnen van de 1001ste affiche van hun "door het gehele Iraakse volk ge liefde" leider Saddam Hoessein. Al leen mijn taxichauffeur kijkt be nauwd door de uit vaderlandsliefde bemodderde voorruit. Zijn zorg heeft echter niets te maken met de kans op een zoveelste luchtaanval door de nog altijd superieure Iraanse luchtmacht. Zijn meedogenloos afgejakkerde taxi dreigt vlak voor mijn hotel nog zelf moord te plegen. Of ik te voet verder wil gaan, smeken zijn ogen. In het ho tel laat de al eerder toegestroomde in ternationale pers haar lunch niet staan voor de alarmerende sirenes. Op de tweede verdieping plakt een be diende vuilniszakken voor de ramen, 's Avonds rond acht uur (Iraakse tijd), net als ik dit verslag moet doorbellen naar de thuisbasis, valt ook in dit ho tel het licht om onverklaarbare reden uit. Bij kaarslicht gaan de indrukken de deur uit. Per saldo is het hier nog altijd oorlog. Heeft Irak zich niet schromelijk ver keken op de tegenaanval van buur man Iran Ofschoon juichende front- berichten steevast afsluiten met het schouderklopje, dat alles precies vol gens het militaire scenario verloopt, twijfelen steeds meer Irakezen aan een spoedige, en voor hun leider Hoessein onverkort gunstige afloop. Tijdens mijn bijna 36-urige reis naar Irak, waarvan er 16 zijn uitgezeten in een woeste busrit van Amman, Jorda nië, naar het 980 kilometer verderop gelegen Bagdad, lag de twijfel voor het oprapen. Neem de nerveuze Muhammed, arts in het ver ten noorden van Bagdad gelegen Mosul. Hij was in Londen voor een cursus in kinderziektes toen de regering hem haastig terugfloot. „Misschien moet ik naar het front om eerste hulp te verlenen. Of ze sturen me naar een ziekenhuis waar nogal wat gewonde burgers liggen", zegt hij. De noodzaak van deze exclusieve oor log onderstreept de huisarts echter volledig. Zijn twijfel slaat slechts op de mogelijke duur ervan. „Die idiote Khomeiny", ratelt Muhammed met instemming van de overige buspassa giers „heeft al tot tweemaal toe een vredesaanbod geweigerd. Onze leider Hoessein blijft niet aan de gang. Dus reken ik op minstens nog een maand, mogelijk ook twee, voordat beiden een staakt het vuren accepteren. Andere Irakezen rekenen zelfs op een minstens tot kerstmis durende oorlog. Die verwachting steunt op het voor hun onomstotelijk gegeven dat Irak in elk geval een groot deel van Khoezes- tan zal blijven bezetten. Dr. Muham med: „Deze provincie is altijd van ons geweest. Vandaar dat wij het Arabis- tan blijven noemen. Net zo goed Khorramsjar in feite Muhammerah heet. Zodra wij deze stad in handen hebben, blijft ze voor eeuwig van Irak, liever gezegd van de Arabische Staten". Ook de Zwitserse ingenieur, belast met de bouw van een aantal olieraffi naderijen in Irak, vreest een perma nente bezetting van Khoezestan, alias Arabistan. „Saddam Hoessein mag dan wel ten onrechte hebben aangenomen dat Iran ook militair half op de fles zou zijn, toch heeft hij in het draaiboek ook rekening gehouden met een zoge naamde loopgravenoorlog. Toegege ven, al menige olieraffinaderij, zoals die in Daura in Kirkuk, ligt in puin. Juist om die schade op te nemen en zo snel mogelijk te herstellen zijn velen vorige week in het buitenland in al lerijl teruggeroepen. Maar ik weet ze ker dat Irak voldoende oliereserves heeft opgeslagen om de oorlogsmachi ne minstens een jaar draaiende te houden". De Zwitser voorspelt alleen een groeiend tekort aan LPG. Overi gens niet in die mate, dat de kille Iraakse winter omslaat in een koude oorlog. De twijfel onder de mede-buspassa giers aan een spoedig staakt het vuren stijgt naarmate we Bagdad naderen. Bij het vertrék uit de Jordaanse hoofdstad Amman, waarna Irak ove rigens (tijdelijk) zijn burgerlucht vaartdienst heeft overgeplaatst, viert jolijt de boventoon. Pas in het grensgat Rutba .staart deel van de buspassagiers benauwd naar het gedrang bij de douane. Wie Irak uit wilt, heeft namelijk een stem pel nodig. Trouwens wie er in wil ook. Mijn visum wordt met extra aan dacht bekeken. Journalisten uit het imperialistische westen kunnen be smettelijk zijn voor het moraal en voor het moreel. Als bijna elke doua nier mijn naam in een telkens weer ander gekaft boek heeft genoteerd, mogen we door naar het bedreigde Bagdad. Halverwege Ramadi steken twaalf kanonnen en een veelvoud aan trucks af in deze kurkdroge, onafzien bare zandbak. Iets verderop klapwie ken twee helicopters over schier ein deloze hoogspanningskabels. Als de radio in de bus de in mijn oren niet thuishorende oosterse muziek opfleurt met frontnieuws valt er een doodse stilte. Als bovendien een keer gemeld wordt dat Iran reserveonderdelen heeft ontvangen via (lucht)havens in Nederland, lust zelf de hartelijke huisarts Muhammed geen dropje meer van mij. De chauffeur gaat nog dui velser door bochten, die er volgens mij in deze vlakke woestijn totaal overbodig zijn aangelegd. Bagdad moet niet ver meer zijn. Niet alleen staat er om de 50 meter een niet altijd met een machinegeweer uitgeruste soldaat. Maar ook wordt het aantal met modder ingesmeerde auto's, bussen en trucks steeds groter. Vlak voor Bagdad is zo'n "modder- truck" achterop een busje geschoven. Wat de Zwitser voorzichtig doet ver zuchten: „Zo kan het Saddam Hoes sein ook vergaan als deze oorlog ver keerd afloopt. Want hoe gauw de Ira kees nu bereid is geweest zijn auto vanwege de camouflage met blauwe verf en modder te bestrijken, even zo snel is hij straks in staat om met mod der naar Saddam te gooien." ITALIAANSE TOESTANDEN" IN BELGIë (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL België beleeft de derde kabinetcri sis sinds begin dit jaar. Koning Boudewijn wei gert vooralsnog echter het kabinetsontslag te aanvaarden, dat eerste minister Wilfried Mar tens afgelopen zaterdag aanbood. De koning droeg gisteren de premier op een laatste poging te doen om de brede regeringscoalitie van socia listen, christen-democraten en liberalen te her stellen. Ditmaal is eens niet de taalkwestie de oorzaak van de crisis in België. Martens moest zaterdag ontslag vragen nadat dagenlange onderhandelingen tussen de zes (drie Vlaamse en drie Waalse) regeringspar tijen over het bezuinigingsbeleid voor 1981 vruchte loos waren gebleven. Met name de liberale partijen wensten meer en concreter uitgewerkte besnoeiin gen in de sociale voorzieningen dan katholieken en socialisten wilden toestaan. In een reactie zei oud- -premier Tindemans dat België in een „Italiaanse toestand" van onregeerbaarheid is verzeild geraakt. Over de kansen van premier Martens om de breuk te herstellen lopen de gissingen uiteen. Geen van de politieke leiders uit België sprak zich afgelopen weekeinde voor nieuwe verkiezingen uit. Alleen de liberalen zouden op flinke winst mogen rekenen. De formateur-premier ontving gisteravond reeds om beurten de zes voorzitters van de coalitiepartijen. Vastgesteld werd dat de onderlinge verschillen in begrotingscijfers uitgedrukt niet zo groot zijn, maar dat het vooral om een principieel conflict gaat. In ge ding is ondermeer de macht van de vakbonden en het uitgebreide scala van mislukte plannen liep van een twee-procents korting op alle ambtenarensalaris sen tot een gevoelige belasting voor de duivenspor- ters. De kabinetsdiscussie van de laatste dagen had den een unaniem snoeiplan tot doel dat zou worden voorgelegd aan de werkgevers- en werknemersorga nisaties. Wilfried Martens werd in april 1979 premier van België. Zijn eerste twee regeringen, van rooms- -rode signatuur, vielen zoals de meeste van de 31 na- -oorlogse kabinetten over de taalkwestie. Toen zijn derde kabinet deze kwestie had opgelost, voorspel den politieke waarnemers reeds dat eindelijk de weg vrij 1 kwestie. kabinetscrisis i niet-taal- PREMIER BEGIN NA AANSLAG OP PARIJSE SYNAGOGE: Franse politiek stimuleert antisemtisme (Vervolg van voorpagina) PARIJS De aanslag op de Nederlandse mevrouw Van Puffelen van zondagnacht in Parijs volgde na een dag vol betogingen tegen de her leving van het neo-fascisme en het antisemtitisme in Frankrijk in het algemeen, de aanslag van vrijdaga vond op een joodse synagoge in het bijzonder. De Israëli sche premier Begin stelde de Franse regering indirect ver antwoordelijk voor de aan slag, die inmiddels een vier de slachtoffer heeft geëist. „De politiek van Parijs is te gen de joodse staat gericht en daardoor worden de Fransen beïnvloed om anti- semetisch, bijna nazistisch te zijn", aldus Begin. Tijdens de betoging van zater dag, waaraan zo'n 20.000 men sen deelnamen, werd de auto riteiten verweten te laks tegen het geweld van rechts op te treden. Een zeer ernstige be schuldiging werd geuit door vertegenwoordigers van de drie voornaamste bonden van politiepersoneel, die zeiden dat zich onder de politie nogal wat neo-fascisten bevinden. Minis ter van binnenlandse zaken Bonnet zou in het bezit zijn van 150 namen van leden van de onlangs verboden en ont bonden neo-fascistische orga nisatie FANE. Een dertigtal van deze lieden zou deel uit maken van het Franse politie korps. Duidelijk werd verder dat het joodse volksdeel in Frankrijk weinig vertrouwen heeft in de mogelijkheden van de politie de daders van de terreurdaad van vrijdag op te sporen, ook al werden gisteren veertien mensen aangehouden. Men verwacht overigens niet dat de daders zich onder hen bevinden. Gevreesd wordt dat joodse para-militaire verdedi gingsorganisaties op de aanslag zullen reageren, met alle ge volgen vandien. De Franse re gering heeft joodse en Israëli sche gebouwen en bezittingen onder bewaking gesteld. PLO pleegt aanslag DAMASCUS De PLO heeft de verantwoordelijkheid op geëist voor de aanslag, giste renmorgen, op een postkan toor in een buitenwijk van Tel Aviv. Hierbij kwamen drie mensen om het leven. De bom was verpakt in t ket. Uitslag met perspectieven FRANZ Josef Strauss is gisteren met niet mis te verstane cijfers terug verwezen naar de provinciale problematiek van de deelstaat Beieren. In binnen- en buitenland zal deze con sequentie van de verkiezingsuitslag in West-Duitsland bij menigeen met tevredenheid zijn geconstateerd. Met Strauss aan de macht zou er toch wel reden zijn geweest tot zorg over de evenwichtigheid van met name de buitenlandse poli tiek van Bonn. Ook in andere opzichten is er geen reden tot somberheid. Weliswaar weet de socialistische bondskanselier Helmut Schmidt zich verzekerd van een voortzetting van zijn beleid, maar binnen de coalitie zijn het niet de socialisten maar de liberalen geweest, die de overwinning hebben be haald. HELMUT Schmidt zal daar zelf wellicht niet rouwig om zijn. Binnen zijn fractie in de Bondsdag voltrekt zich een om buiging naar links, waar de meer behoudende Schmidt niet achter staat. In de nieuwe situatie zal hij zich kunnen beroe pen op afspraken met zijn machtiger geworden coalitiepart ner om bepaalde wensen van de linker vleugel binnen zijn partij te kunnen afwijzen. Die neiging binnen de socialisti sche partij om naar links over te hellen zal er zeker ook toe hebben geleid, dat een flink aantal socialisten die het daar niet mee eens zijn, nu maar eens voor 'n keer op de liberalen hebben gestemd. DE liberale FDP zal zeker ook stemmen hebben gekregen van CDU-CSU kiezers, die het met Strauss niet helemaal of zelfs helemaal niet zagen zitten. EUROPA zal van de Westduitse verkiezingsuitslag het ef fect kunnen ondervinden, dat er een grotere toenadering ontstaat tussen de twee groeperingen die zich socialistisch en liberaal noemen. Dat zal dan wel een liberalisme moeten zijn dat zich openstelt voor een dialoog met de socialisten zoals in ons land D'66 dat doet en een socialisme dat in alle liberalen niet op voorhand aartskapitalisten ziet. Van de Westduitse christendemocraten mag men verwachten, dat zij zich na de nederlaag van Strauss gaan bezinnen op een wat meer progressieve koers, een lijn die ook beter zou aanslui ten op die van de Europese christendemocratie in het alge- LISSABON De gisteren gehouden parlementsverkiezin gen in Portugal hebben een duidelijke overwinning opgele verd voor de regerende centrum-rechtse coalitie van pre mier Francisco Sa Carneiro. Deze Democratische Alliantie won, volgens de laatste uitslagen, drie zetels (van 128 naar 131) in het 250 leden tellende parlement. Het Republikeins en Socialistisch Front van ex-premier Soares verloor twee zetels en kwam op 73. De resterende zetels gingen naar de overige linkse partijen. De uitslag van de stembusstrijd heeft premier Sa Carneiro ertoe gebracht te voorspellen, dat president Eanes de presidentsver kiezingen van 7 december zal verliezen. Zoals bekend is de ver houding lussen de premier en de president, die openlijk steun heeft gegeven aan de partij van Mario Soares, zo slecht, dat Sa Carneiro geen tweede ambtstermijn onder Eanes wil uitdienen. De Democratische Alliantie heeft haar eigen kandidaat voor het presidentschap in de figuur van de 52-jarige generaal Carneiro géén familie van de premier die als anti-communist te boek staat. Overigens is president Eanes nog lang niet verslagen. Uit recen te onderzoeken blijkt dat hij nog steeds kan rekenen op de steun van ongeveer 60 procent van de kiezers. WARSCHAU Tijdens een marathonzit ting van de sterk verdeelde partijleiding in Polen is vanmorgen vroeg geëindigd met het ontslag van zes leden van het centrale partijcomité, allen naaste medewerkers van de voormalige partijleider Gierek. Het ontslag werd gisteravond geëist door vice- premier Grabski. Grabski zei, dat hij het „mo rele recht had om te eisen, dat de namen ge noemd worden van hen, die voor de fouten in het verleden verantwoordelijk zijn". Met name verlangde hij het ontslag van ex-premier Babi- uch, ex-secretaris Zandarowski, ex-secretaris Lukaszewicz, voorts Jan Szydlak, Tadeusz Pyka en Tadeusz Wrzaszczyk. Alle zes verloren reeds in augustus hun plaats in het Politburo. Zij zijn tnans ook hun plaats in het centrale co- .mité van de partij kwijt. Volgens Stefan ülszowski, die destijds als mi nister van buitenlandse zaken weggepromo veerd is naar een ambassadeurspost, maar te ruggekeerd is in de regering, is de situatie in Polen nog steeds onstabiel: „Er wordt nog voortdurend in verschillende bedrijven ge staakt". Hij zinspeelde er op, dat een falen om de crisis spoedig te bezweren, inmenging van de zijde van de Russen tot gevolg zou kunnen hebben. Volgens een Westerse diplomaat is de belangrij ke grensovergang tussen Polen en de Sovjet- Unie bij Terespol gesloten, wellicht om te voor komen, dat Russische burgers weet krijgen van de problemen in Polen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De grootste verliezer van de Duitse verkiezingen is niet de Christen-Democratische Unie, maar haar lijsttrekker, de Beierse minister-president Franz Jozef Strauss. Deze ambitieuze en omstreden politicus, die on langs 65 jaar is geworden en die vanaf het ontstaan van de Bondsrepubliek een rol op de voorgrond heeft gespeeld, zag gisteren waarschijnlijk defini tief en voor het laatst zijn gooi naar de hoogste macht in Bonn mislukken. Het valt i de oppositie hem over vier jaar nog eens de kandidatuur voor het kanselierschap zal aanbieden, temeer omdat Strauss be duidend minder kiezers voor zich wist te winnen dan Helmut Kohl vier jaar gele den en omdat velen in de CDU zich van af het begin af aan tegen een leidende rol van Strauss hebben verzet. Alleen in het geval de CSU zich van zusterpartij CSU zou losmaken en als conservatieve beweging in heel de Bondsrepubliek stemmen voor zich zou gaan vergaren, zou een hernieuwd optreden van de dan 69-jarige Strauss in 1984 nog denkbaar zijn. Het lijkt voor de binnen- en buitenland se politieke situatie in West-Duitsland maar goed dat Strauss geen Bondskanse lier is geworden. Afgezien van de last van het politieke verleden die op zijn schouders rust (gekenmerkt door talloze affaires en schandalen) en afgezien van de polarisatie die hij overal oproept, zijn het vooral twee eigenschappen die hem daarvoor ongeschikt maken: zijn hang naar macht omwille van de macht zelf en zijn gebrek aan terughoudendheid en zelfcontrole. Als het waar is dat in de komende jaren '80 internationaal met ernstige crises moet worden gerekend, zijn dit eigenschappen die veel scherven in de porceleinkast kunnen veroorzaken. De regering Schmidt-Genscher daaren tegen heeft in de afgelopen tijd bewezen dat ze juist in de crisistijden op haar best is en internationaal een belangrijke en matigende rol kan spelen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN In de Bonds- republiek werd giste ren oogstdankdag ge vierd. De dankbaarheid over de politieke oogst van de verkiezingen viel echter op de diver se partijcentrales heel verschillend uit. In het Konrad Adenauer Huis, het hoofdkwar tier van de CDU in Bonn, was eigenlijk nauwelijks teleurstel ling te bespeuren bij de honderden aanwezigen op de verkiezingsparty toen de eerste compu terberekeningen aan toonde, dat aan een te rugkeer tot de opposi- tiebanken absoluut niet meer getwijfeld hoefde te worden. Helmut Schmidt ziet toe, hoe zijl Te duidelijk waren de prog noses van de afgelopen we ken geweest, dat de ook in eigen kring heftig omstreden kandidatuur van Frans Josef Strauss niet in staat zou zijn de vereiste absolute meerder heid te brengen. Er was eni ge tevredenheid te bespeuren dat CDU en CSU de grootste fractie in de Bondsdag waren gebleven en hier en daar viel zelfs onverholen leedver maak te bespeuren over de weinig geliefde kandidaat uit Beieren, die bij lange na niet het resultaat had behaald dat de geziene vcorzitter Helmut Kohl in 1976 op zijn naam had gebracht. Rustig bleef het ook in de „Barak" van de SPD waar eerder teleurstel ling heerste over het feit dat Helmut Schmidt met zijn „kanseliersbonus" toch niet die winst voor de sociaal-de mocraten had gebracht die men ervan had gehoopt, dan over het feit dat de partij ook de komende vier jaar weer grotendeels het regeringsbe leid zal bepalen. Jubel alleen bij de kleine FDP in het stampvolle Tho mas Dehler Huis welke partij de grote winst opstreek voor het feit dat zij zich duidelijk had gedistancieerd van de laag-bij-de-grondse verkie zingsmethoden van de groten die ook onder de bevolking nogal wat ergernis teweeg had gebracht. Partijvoorzitter Genscher werd gehuldigd als de man „die aan deze succes volle tactiek overtuigend ge stalte had gegeven".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7