grote Duitse verkiezingen (Millet Motorhuis Veerpont geramd: Vrijwel zeker acht doden 'rinsendam zee chtergelaten ENDER LEIDSE PIRATEN- j'ELEVISIE HING IN BOOM OCCASIONFESTIVAL Vondellaan 80, Leiden,Tel. 071-769313 ïederlandse vrouw ernstig gewond bij aanslag in Parijs riA Maandag 6 oktober 1980, 71e jaargang no. 21778 ersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - lacteur: Wlm Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes t 0.31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - iten: kwartaal 46.30: jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Electra Laatste deel van trilogie „Rouw past Electra" om 20.05 uur op Ned. I en om 21.55 uur drieluik „Les geven en ne- 26, Ned. II om 19.25 uur komi- serie „Angie" en om 21.20 tv-serie „Scruples". Enkele buien Half tot zwaar bewolkt met enkele buien en veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Vrij krachtige zuid westenwind. Morgen zon: 6.49 - 18.02. Schev. hoogw.: 1.40 en 14.17. Laagw.: 10.01 en 22.16. EN De Leidse televisiepiraten hebben waarschijnlijk voor al hun negen uitzendin- gebruik gemaakt van een amateuristisch in elkaar geknutselde installatie, die hing in boom nabij kasteel Oud Poelgeest in OegstgeesL De zender, gevoed door een auto-accu, lARD— d zaterdagnacht door de PTT en de rijkspolitie gevonden. ■NEgafstand tussen de zender en de ontvangstmast van de centrale antenne inrichting voor ridse regio bedroeg niet meer dan vijfhonderd meter. De zender werd zaterdagnacht epeild' tijdens de negende uitzending van de Piraten Televisie Leiden (PTV). 'oe verder pag. 3) U-luch Dode en gewonde op rijksweg 4 ROELOFARENDSVEEN Een 22-jarige automobilist uit Amsterdam is zaterdaga vond ingereden op twee mannen die op de vlucht strook van de rijksweg 4, ter hoogte van de afslag Roelo- farendsveen, probeerden een defecte auto weg te slepen. De 29-jarige J. Duursma uit Alkmaar kwam hierbij om het leven. Een 26-jarige vriend van het slachtoffer is met lichte verwondingen in het Leidse Academisch Zie kenhuis opgenomen. De inwoners van Alkmaar hadden op de rijksweg rich ting Amsterdam, pech gekre gen met hun auto. Ze waren 's avonds om half tien terug.- gekomen met een andere auto. Van beide voertuigen had het tweetal de alarmlichtinstallatie ingeschakeld. Om een ondui delijke reden is de Amster damse automobilist op de auto's en de twee mannen in gereden. De 29-jarige J. Duursma kwam hierbij om "het leven. De Amsterdammer die ongedeerd bleef, is door de rijkspolitie aangehouden. SCHMIDT BLIJFT KANSELIER vreugde, di> hidt hier toont joalitie SPD/FDP is niet helemaal honderd lent. Schmidt en zijn partij slaagden er niet p ruime gunst van de Duitse kiezers te ver- bn en boekten slechts zeer bescheiden i/AlSÏ p- c°a"tl©partner FDP maakte de grote voorwaarts en stelde zo de coalitie in om met een redelijke meerderheid verder iren. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De "grote ommekeer" in de Westduitse politiek waartoe kanseliers kandidaat Franss Josef Strauss namens de oppositie-partijen CDU en CSU de Bondsrepubliek had opgeroepen, is uitge bleven. De circa 40 miljoen Duitse kiezers die gisteren naar de stembus zijn gegaan (ongeveer 90 procent van de stemgerech tigden!), hebben in grote meerderheid hun voorkeur uitgesproken voor een voortzet ting van het huidige beleid van de rege ring Schmidt-Genscher en hun coalitie van sociaal-democraten en liberalen. Het uiteindelijke verkiezingsresultaat is: SPD 42,9 pet van de stemmen (42,6), goed voor 218 zetels; CDU/CSU: 44,5 pet (48,6), goed voor 226 zetels (243); FDP: 10,6 pet (7,9), goed voor 53 zetels (39); communisten 0,2 pet (0,3) en „Groenen" 1,5 pet. De beide laatsten komen dus niet voor een zetel in aanmerking. Voor de derde keer sinds het einde van de gro te coalitie tussen christen-democraten en so ciaal-democraten in 1969 zijn CDU en CSU daarmee terug verwezen naar de oppositieban- ken; SPD en FDP blijven aan het bewind. Deze uitslag loopt in de pas met de prognoses van alle enquête-bureaus die op geen enkel tijdstip de Beierse minister-president een reële kans hebben gegeven om de noodzakelijke absolute meerderheid te behalen. Het feit dat Strauss' kandidatuur vanaf het begin zeer omstreden is geweest, heeft er waarschijnlijk mede toe bijge dragen dat CDU en CSU in vergelijking met 1976 zelfs zeer veel van hun aanhang hebben verloren. De oppositie kan slechts tevreden zijn over het feit dat zij de grootste fraktie in het Westduitse parlement, de Bondsdag, is gebleven. Hierte genover staat de geringe winst van de SPD, die een teleurstelling betekent voor Helmut Schmidt, die Bondskanselier blijft, en de zijnen omdat zij hadden gehoopt dat de "premie" voor de Bondskanselier zo groot zou zijn dat de so ciaal-democratische fraktie weer eens de groot ste in de Bondsdag zou worden. Ondanks een geringe winst hebben zij dit doel echter gemist. Als triomfantelijke winnaars zijn uit de Duitse verkiezingsstrijd de liberalen van de FDP on der leiding van minister van Buitenlandse Za ken, Hans-Dietrich Genscher, gekomen. De kleinste partij werd de grootste overwinnaar, (zie verder pagina 7) Een van de kinderen die de ramp met de veer- boot Adrie overleefde wordt door een zieken broeder naar de ambulance gebracht. ra s. ISSAGIERS EN BEMANNING WJ. JHOUDEN AAN LAND (Van onze correspondent Dick Toet) 5HINGTON Bij een gigantische en wonderlijk glad Dpen reddingsoperatie zijn zaterdag 320 passagiers en lemanningsleden gered van het in de Golf van Alaska rand geraakte Nederlandse toeristenschip Prinsendam. nieuwste en meest luxueuze cruise-schip van de Hol- Amerika Lijn dreef toen brandend in het vrieskoude we water ten zuiden van Alaska. De kansen op behoud iet schip zijn uitermate klein geworden. Passagiers met zwemvesten in de reddingssloep, wachtend op het moment waarop zij in een mand (voorgrond) aan boord van een helikopter worden gehesen. prste sos-melding kwam in de nacht van vrijdag op zaterdag jalf drie (zaterdagmiddag half een Nederlandse tijd) bij de 'acht in Juneau binnen. Bij een explosie was een felle de machinekamer ontstaan. Tweeëneenhalf uur had de zich had verspreid naar de eetzaal. Weer een uur daarna [ezagvoerder J.van der Noordt opdracht aan de passagiers van de 190 bemanningsleden het schip te verlaten. Veer- hen bleven achter om alsnog te proberen het vuur onder te krijgen. Ze kregen daarbij hulp van een deskundige kustwacht, die per helikopter aan boord van het bran- schip was gezet. Ongeveer negen uur later moesten ze •gingen opgeven en verlieten zij het licht slagzij makende ertien passagiers na, zijn alle opvarenden met de supertan- williamsbufg naar de oliehaven Valdez aan de zuidkust van ka gebracht. De dertien, bevangen door kou en uitputting, bnmiddellijk naar het vasteland gevlogen. Vrijwel geen van assagiers heeft gelegenheid gehad enige persoonlijke bezit- te i krak zal n i haven in Alaska gesleept worden. h krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer «48 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. 60/aaftefefU>otite ^'"vtvootdoej, ZWIJNDRECHT Ze ker vijf, maar naar ge vreesd wordt acht of ne gen mensen zijn ver dronken in de Oude Maas bij Zwijndrecht De veerpont Adrie waar op zij zaten werd gister middag geramd door de binnenvaarttanker Inno vatie. Vijf opvarenden, onder wie de schipper van het veerpontje, lig gen ernstig gewond in het ziekenhuis. De aanvaring gebeurde gister middag om kwart voor vijf. Door de botsing sloeg de Adrie om en kwam ondersteboven in het water te liggen. Mensen die op dek stonden sprongen overboord en de meesten van hen wisten zich zodoende te redden. Zij zwommen naar de wal of werden opgepikt door plezierjachten en boten van de rijkspolitie. Twee binnenvaartschippers, die het ongeluk zagen gebeu ren, kwamen snel met hun bo ten te hulp, maakten trossen vast aan de veerpont en wisten zodoende het scheepje boven water te houden en naar de Bomhaven in Dordrecht te sle pen. Daar kon een aantal men sen, dat een kwartier in de luchtbel in de kajuit had geze ten, worden bevrijd. Uit de kajuit moest echter ook een stoffelijk overschot worden ge borgen. Tijdens de uitgebreide zoekac tie werden nog vier lichamen geborgen. Naar drie of vier vermisten wordt nog gezocht. Onder hen bevinden zich een achtjarig jongetje en een peu ter van anderhalf. De hele nacht is er intensief gespeurd door de politie en ook plezier jachten namen aan de zoekac tie deel. Vandaag werd er ver der gezocht. De Adrie onderhield een veer dienst over de Oude Maas tus sen Zwijndrecht en Dordrecht. Het pontje vervoerde voetgan gers en fietsers. Het is de poli tie nog een raadsel hoe de fa tale aanvaring heeft kunnen plaatsvinden. Naar de toe dracht zal een onderzoek wor den ingesteld. pondent) LIJS De 33-jarige Ne- andse mevrouw Van a (elen uit Brunssum is in Ihacht van zaterdag op l lag in Parijs zeer ernstig «bnd geraakt, toen haar auto op het moment dat zij instapte in de lucht vloog. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door de uiterst rechtse orga nisatie „Mouvement Natio- naliste Revolutionaire", maar de politie heeft hiero ver zijn twijfels. Mevrouw van Puffelen, die met haar man en twee kinderen in Pa rijs vakantie vierde, liep ernstige brandwonden op en in het ziekenhuis moesten Het slachtoffer en haar man waren 's avonds laat nog even de Parijse uitgaanswijk Quar- tier Latin ingegaan en stonden op het punt naar hun onderko men terug te keren. Mevrouw Van Puffelen ging de auto ha len, terwijl haar man aan de overkant van de straatbleef wachten. Toen zij instapte ont plofte de bom. Mevrouw Van Puffelen werd door voorbij gangers uit brandende wagen gehaald. Volgens het zieken huis is h$ar toestand ernstig, maar verkeert zij niet meer in levensgevaar. (zie verder pagina 7) Zieke Kraay weg bij Den Haag Fatalebotsing DEN HAAG - Het contract tus sen Hans Kraay en FC Den Haag wordt ontbon den. De trainer van FC Den Haag liet zater dagmiddag via Ted Troost, ver zorger van AZ '67 en persoon lijke vriend van hem, weten dat hij niet aanwezig kon zijn bij de 's avonds te speten wedstrijd tegen Ajax. De spanning was hem opnieuw te groot geworden, hetgeen Kraay kort na Troosts telefoontje zelf nog bevestigde in een gesprek met voorzitter Pie- ter den Duik van FC Den Haag. Het betekende de der de keer dat Kraay dit seizoen moest afzien van de be geleiding van zijn team. In het telefoongesprek van za terdag deelde Kraay Den Duik al mee dat hij door dit nieuwe voorval zou moeten afzien van verdere activi teiten bij FC Den Haag, hetgeen hij gistermiddag in een langdurig onderhoud herhaalde. „Kraay is er ka pot van", aldus Den Duik. „Voetbal is zijn leven, maar hij beseft dat hij zo niet verder kan". Piet de Zoete fungeert de komende periode als A-trainer, een oplos sing waar ook de WON bij monde van secretaris-ge neraal Jaap van der Leek geen bezwaar tegen zegt te hebben. Voor opvolging van Kraay komt De Zoete niet in aanmerking, omdat hij geen A-diploma heeft en bo vendien moeilijk die taak kan vervullen naast zijn be zigheden als leraar aan de Haagse academie voor li chamelijke opvoeding en zijn praktijk als fysiothera peut. Weinig, dus goed, nieuws van voetbalfront DEN HAAG De voetbalsupporters hebben zich het afgelopen weekeinde vrij rustig gehouden. Een pluim derhalve op hun hoeden, behalve op die malle mutsen van de jeugdige fans van Feyenoord, die in Eindhoven de boel weer op stelten zetten en met gelijke munt werden betaald door aanhangers van PSV. Voor de wedstrijd was het al onrustig in de lichtstad. Direct na het begin werd er een rookbom op het veld gegooid en na afloop tartten de Feyenoorders de Eindhovense bevolking door de zege luidkeels uit te schreeuwen en het van hen bekende „boeren, boe ren" door de straten te laten schallen. Dertien perso nen werden aangehouden, onder wie een Rotterdam mer van 18 jaar die bij een vechtpartij in de binnen stad werd aangehouden en daarbij drie messteken in zijn rug had opgelopen. Dat bleek overigens pas in de arrestantenwagen. Hij werd naar het ziekenhuis ver voerd. De politie maakte slag- en steekwapens en vuurwerk buit. Er werd snelrecht overwogen - zater dagavond nog - maar toen bleek dat de meeste bel hamels minderjarig waren, werd daarvan afgezien. In Den Haag, waar FC Den Haag en Ajax elkaar trof fen, ontstonden geen botsingen tussen de niet onver deeld gunstig bekend staande jeugdige aanhang. Na de wedstrijd werden twee Amsterdammers aangehou den die autospiegels krom trokken en een auto op zijn kop hadden gezet en een Hagenaar die, volgens de politie, baldadig was geweest. Jean Robic verongelukt Bij een botsing tussen een vrachtwagen en een perso nenauto in de omgeving van Parijs is vannacht de oud-wielrenner Jean Robic (59) overleden. Robic won in 1947 de Tour de France, door in de laatste etappe hij stond toen derde) zijn achterstand van 2 min. 58 sec. op Pierre Brambilla weg te werken. In 1950 werd hij wereldkampioen veldrijden en winnaar van de wed strijd Rome-Napels-Rome. In '51 werd hij derde in de Waalse Pijl. WENEN Nadat de chauffeur van het busje, waarin de dames- en herenskiploeg van de Sovjet Unie werd vervoerd in Wenen door een rood verkeerslicht was gereden, volgde een botsing met twee trams. Maria Patsjenko (17) en begeleidster Galina Krisjanowska (40) werden op slag gedood. Vier andere leden van de skiploeg, drie dames en een heer, werden zwaar ge wond. Schaatspaar spoorloos LONDEN Het Tsjechische kunstrijpaar Anna Pi- eanka en Jiri Musil - tiende bij de E.K. in 1979 - ver dween zaterdag uil hel hotel in Londen waar zij met de Tsjechische ploeg logeerden en kwamen niet meer boven water. Na de wedstrijden keerde de ploeg zonder het tweetal naar Praag terug. Nottingham wilNeeskens Europa Cuphouder Nottingham Forest, dat afgelopen vrij dag steraanvaller Garry Birtles voor een bedrag van zes miljoen gulden overdeed aan Man chester United, heeft een bedrag van ruim 3,3 miljoen gulden over voor Johan Neeskens. De 29-jarige Neder landse middenvel der trok de afgelo pen maanden her haaldelijk de aan dacht, doordat hij zonder nadere me dedeling wegbleef bij zijn huidige club. New York Cosmos. Verleden week werd Neeskens weer In genade aangeno men, maar de Ame rikaanse voetbal- AZ '67 stoomt met acht over winningen en 32 doelpunten rechtstreeks op de landstitel luj

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1