FCDen Haag hommage aan Kraay De wedstrijd van de spin en de onnozele vlieg Weerink en de kaarten FEYENOORD WEER EEN „BETONNEN" EENHEID J! HAAG - Overschaduwd door de afwe- eid van de opnieuw niet tegen de psy che spanningen opgewassen trainer ns Kraay, wiens terugkeer bij FC Oen echt Bg nu na eerdere soortgelijke voorvallen imnanesloten moet worden geacht, heett zich jerdagavond in het Zuiderpark een duel L-v-iespeeld dat elke toets met het principe htenbinding ruimschoots kon doorstaan. >en doelpunten, twee strafschoppen en gevolg hiervan een zege van 4-3 van FC n Haag in een wedstrijd die kon worden lypeerd als sensationeel, boeiend, sfeer- en enerverend. Tactisch was er aan de derende ontmoeting kop noch staart te Idekken, maar waarschijnlijk vooral daar- jr werd het een kostelijke avond voor de Cr dan tienduizend toeschouwers, die een entourage zorgden zoals lange tijd I meer in het Zuiderpark is waargeno- n. Van de eerste minuut (een kopbal van lis Treling van FC Den Haag tegen de ll) tot de laatste (een fraaie redding van tlman Dido Havenaar op een harde inzet I Henning Jensen van Ajax) boeide FC n Haag Ajax en de zege van de thuis- b mocht worden uitgelegd als hommage l de absente Hans Kraay. %'-r' C'/.y MSnHKtitiMMMattMMttHMHl Harry Melis Is gelanceerd door Aad Mansveld en scoort op fraaie wijze in de verste hoek: 3-1. „Hij heeft er hard voor gewerkt", vertelde zijn ver vanger Piet de Zoete, die er 's middags rond half vier van op de hoogte was gesteld dat hij voor de derde keer na de uitwedstrijd tegen PSV en de thuisont- moeting tegen Excelsior de leiding van FC Den Haag op zich moest nemen. De Zoete zag er kort na afloop van de bewogen krachtmeting nog zichtbaar gespan nen uit, hetgeen de invaller-coach illustreerde door te zeggen dat hij „bol van de zenuwen had gestaan" in de slotfase van de wedstrijd toen Ajax alsnog zijn op ponent binnen schootsafstand had gebracht door op 4-3 te komen. „Ik werd nerveus van wat onze keeper- (Havenaar; red.) allemaal deed", vertelde De Zoete. „Hij is de laatste tijd ontzettend gespannen en dat bleek ook in deze wedstrijd. Op een bepaald moment kon hij de bal niet eens uittrappen. Dat soort dingen kan natuurlijk niet. Maar het heeft misschien ook iets te maken met de geheel nieuwe entourage. Het kost soms jaren om daar aan te wennen". Weifelachtig nan Dido Havenaar, die FC Den Haag menig bloedstollend moment bezorgde, is laai meester van de situatie bij een actie van Schoenaker en Kieft. Dido Havenaar, die tegenover een aantal Inderdaad weifelachtige ingrepen er wel voor zorgde dat zijn team de voorsprong intact hield, gaf toe zich niet voor de volle honderd procent zeker te voelen. „Ik ben vóór zo'n partij erg gespannen, ik heb de laatste weken inderdaad een paar fouten gemaakt. Ik denk dan dat die onzekerheid wel zal verdwijnen als ik eenmaal een goetje ingreep heb gedaan. Maar het vreemde is dat ik dan juist nog meer ga staan den ken. Ik weet niet wat het is. Maar het zal langzamer hand wel slijten". Hoe het ook zij, het optreden van Dido Havenaar kon zaterdagavond model staan voor de hele wedstrijd die zó veel chaotische momenten en bloedstollende situaties kende dat zich voor de toeschouwers een spelverloop ontwikkelde dat de vergelijking met een goede thriller op bijvoorbeeld de televisie moeiteloos kon doorstaan. Het script voor FC Den Haag - Ajax bleek dan ook door een meesterhand te zijn geschre ven. Hetgeen bleek uit de volgende "hoofdstukken": 1e minuut: Treling kopt op de paal; 17e minuut: Albertsen zet voor, Van Leeuwen kopt terug, Schoenmaker aarzelt iets te lang met inschie ten; 22e minuut: Albertsen lanceert Schoenmaker, die weer te veel tijd nodig heeft voor een schot; 26e minuut: Schoenmaker slaat bal in doel, treffer af gekeurd; 28e minuut: Schrijvers laat bal uit voorzet los, Van Leeuwen zet in, Ziegler maakt hands en Albertsen scoort uit strafschop: 1-0; 34e minuut: Wetzel heft buitenspel Ling op, die kan doorlopen en Schoenaker aanspelen, waarop Wetzel alsnog redt; 35e minuut: Ziegler kopt door uit vrije trap Ling, waarop Schoenaker koppend scoort: 1-1; 46e minuut: Boeve en Melis gaan onderuit bij duel, scheidsrechter Mulder geeft strafschop, die door Schoenmaker wordt ingeschoten: 2-1; 49e minuut: Van der Zwan haalt doorbrekende Lerby onderuit, waarvoor Ajax strafschop claimt, maar Mul der legt bal buiten de lijnen; 52e minuut: Wickel krijgt gele kaart voor overtreding tegenover Ling; 53e minuut: Melis schiet net over na actie Van der Zwan en Van Leeuwen; 54e minuut: Havenaar werpt zich razendsnel in baan schot Schoenaker; 56e minuut: Mansveld lanceert na schitterende solo Melis, die scoort:3-1; 61e minuut: Melis schiet over na aarzelend ingrijpen defensie Ajax; 73e minuut: Arnesen soleert ver, passeert de zich hierbij blesserende Mansveld en scoort:3-2; 77e minuut: Albertsen soleert, schiet in, maar bal be landt via handen Schrijvers voor voeten van Melis die scoort:4-2; 77e minuut: Ajax claimt doelpunt, nadat bal via uit gooi van Havenaar en lichaam Arnesen in Haagse doel verdwijnt, Mulder geeft vrije trap aan FC Den Haag; 79e minuut: Lerby schiet vanaf veertig meter op de lat; 85e minuut: de voor Wijnberg Ingevallen Kieft scoort na actie Molenaar:4-3; 86e minuut: Lerby schiet in zijnet; 88e minuut: Schoenaker schiet net naast na actie Ar nesen; 89e minuut: Havenaar stompt bal uit ver schot Jen sen tot hoekschop; 92e minuut: Melis schiet over na actie Schoenmaker. Zie hier in kort bestek de serie enerverende momen ten van een van sfeer overlopende ontmoeting, die geen moment verveelde, Piet de Zoete en andere Ha genaars tot vreugde stemde, maar trainer Leo Been hakker van Ajax in diepe zorgen stortte. „Tot dusver hebben we steeds gedacht dat onze voorhoede een zorgenkind was door de vele blessu res", aldus Beenhakker. „Maar eerder blijkt onze verdediging de linie met de problemen. We hebben uit acht wedstrijden nu 28 keer gescoord, maar daar entegen achttien doelpunten moeten incasseren. Daar ligt dus in feite ons probleem. En daar zit ook tevens het verschil tussen AZ en Ajax. AZ scoort en wint, wij maken voldoende doelpunten, maar krijgen er zo veel tegen dat we verliezen. Daar moet ik me maar eens in verdiepen". Voor FC Den Haag is de hemel inmiddels weer ietwat opgeklaard. Na twee zeges is de middenmoot weer bereikt, nu het vervolg. Waarbij de eerste zorg is het vinden van een nieuwe trainer. Die er dan voor moet trachten te zorgen dat de basis die nu is gelegd wordt uitgebouwd. FRANK WERKMAN iVan Leeuwen, Treling. HOVEN De proble- bij Feyenoord konden afgelezen van de re- Hfes die tegen PSV op de 1H zaten: doelman Van ^|en, Groenendijk, Van ■I en v.d.Linden. Namen de doorenee-tribune- mm weinig tot niets zeg- H omdat van hen alleen }n inden in een oefenwed- J een tijdje mocht spe- rat Sn de rest week na week bwijnt in de anonimiteit het C-elftal. Trainer Je- encfiad niemand meer. Bal- Bin en Troost geschorst; re, Petursson, Van Van Til en reserve- its3man Van Engelen ge- chtpeerd. PSV's Thijs Li lts kon daar Renó van ICerkhof, Ted Maybank, b Koster (allen gebles- d) en de vrijdag nog griep te bed liggende [uijlen tegenover stel- -j-Afstropend stond Feye- d er dus slechter voor. r PSV verloor niet door ontbreken van gebles- den. Het ging ten onder gebrek aan zelfbeheer- i aan driftig, gehaast en iteerd spel dat het veel er, beheerster, gecon- reerder spelend Feye- d al in de kiem smoor- In de hèast liep PSV :e!f voorbij om de slag iet fortuinlijke doelpunt eyenoord al na 25 mi- i maakte, te boven te in. Het hielp zichzelf er i mee in de vernieling Feyenoord streek de op van de totale ge- tewisseling na de wan- itie van drie dagen te- tegen de Finse ama- van lives Tampere. eb geen spitsen meer", de Libregts na afloop. In- lad was hij er drie door pures kwijt maar Jezek kon jevenveel recht wijzen op (rekende spitsen. Hij had 1 noodoplossing bedacht, Libregts had de weg van de minste weerstand gekozen door, nota bene op eigen grond, met alleen de Koreaan Huh en Postuma de aanval te formeren. En omdat Huh tij dens het vurige, soms tot bo ven het kookpunt reikende maar boeiende en zenuwslo pende duel helemaal wegviel, was er niemand meer die PSV kon redden. Libregts raakte de kern haarzuiver met:„Voor we aan opbouw van de aanval be zig waren, waren we de bal al weer kwijt". En passant veeg de hij al zijn vedetten op een hoop met de woorden:„En we hebben te weinig klassespelers die het elftal kunnen dragen". Daar gingen dus internationals (of ex-) als Stevens. Brandts, Van Kraay, Willy van de Kerk hof, Wildschut, Doesburg, Poortvliet en de „belofte" Mi chel Valke die moeite had met de concurrentie van Van der Kuijlen als spelbepaler maar ditmaal het rijk alleen had en gruwelijk faalde. PSV had zich slechts op één manier succes kunnen berei ken: spelen zoals Feyenboord deed, dat de eigen glorie vol komen ondergeschikt maakte en, eindelijk, weer als één hecht blok optrad, in voetbal termen het collectief genoemd, en daarmee het gebrek aan een dominante figuur compen seerde. Er werd gezwoegd door de storende spitsen, door het middenveld met de jeugdi ge Paul van der Blom die vaar dig is met de bal, situaties knap doorziet maar fysiek, hoewel pas een kwartier voor tijd, aan het eind van zijn latijn was. Stafleu deed het als laat ste man uitstekend, voorstop per Nielsen versloeg Brandts regelmatig in de lucht. Iedere Feyenoorder was ditmaal be reid alles te geven ern zich strikt te houden aan de opzet: kalm blijven en PSV geheel uit zijn spel halen door het mid denveld „open" te laten en de tegenstander dan in te kapse len. Niet zo belangrijk De problemen van Jezek wa ren ten minste zo groot als die van Libregts maar de Tsjech vond de oplossing-uit-nood die de Rotterdammer niet uit de hoed kon toveren. Vermeulen als centrumspits. Na Peters, Petursson, Troost, Bouwens weer een ander in het centrum. Het was niet zo belangrijk wie er stond in dit Feyenoord, dat weer een opvaiïenaé eenheid was - Jezek:,,Zo was het twee jaar geleden, toen ik bij de club kwam, ook" - en daar door meer presteerde dan op papier mogelijk leek. Het toch met een aardig aantal Oranjes pelers gevulde PSV kwam daaraan niet toe en dat was het grote verschil in dit duel: de onverbrekelijke eenheid in een ploeg tegen het individuele pogen, de bedachtzamer en kortere en daardoor zuiverder combinaties van Feyenoord te gen het zenuwachtige gehaast van PSV dat slechts balverlies en onzuiverheid in passes op leverde. En het begon zo goed „maar als je drie redelijke kansen krijgt en geen doelpunt maakt, ga je ondoordacht jagen" merkte Libregts na afloop te recht op. Toen Feyenoord die eerste stormlopen had door staan, had het de zekerheid dat verlies niet nodig was en winst mogelijk. De veel opko mende laatse man Willy van de Kerkhof werd niets in de weg gelegd. Hij kon tientallen me ters ongestoord oprukken maar raakte dan verstrikt - zoals alle PSV'ers - in het web van de spin die de onnozele vlieg rustig zijn gang laat gaan. De slag, waarna PSV de" ver keerde taktiek koos door on gecontroleerd te gaan jagen, werd al na 25 minuten toege bracht door een fortuinlijke treffer van Feyenoord. Does burg, net zo onzeker als Hiele, had een schotje van Vermeu len nog in een reflex met zijn been gestuit. De bal kwam bij De Leeuw die inschoot. En daar stond Budding die de bal bij toeval tegen zijn knie kreeg. Het leer vloog onhoudbaar in het doel. Daarbij bleef het, hoewel Feye noord - en ook daardoor was de winst toch verdiend - met counters verscheidene kansen ontwierp. Inderdaad ontwer pen, zoals pal voor de rust toen Notten een verre pass gaf waardoor Vermeulen alleen op Doesburg af kon gaan maar met zijn zwakke rechterbeen een slap rollertje produceerde, zoals pal na de rust toen weer Vermeulen na een combinatie met De Leeuw in stelling was gebracht en tegen Doesburg aanschoot. En later toen Bud ding een splijtende pass gaf en Van de Kerkhof alleen redding kon brenqen door Vermeulen vast te pakken. Of De Leeuw die door Brard recht voor het doel was gemanoeuvreerd maar faalde terwijl ook Brard niet de kunst machtig was om een riante scoringspositie uit te buiten. De mogelijkheden voor PSV ■waren veel geringer. Ook schutter Van der Kuijlen faalde pal voor het doel. Want hij was er toch in gekomen. Libregts, die het met Van der Kuijlen niet zo best kan vinden:„Vrij- dag belde hij op dat hij griep had. Dan moet je wel je ploeg formeren en kan ik niet af wachten of hij zaterdag mis schien verschijnt". Van der Kuijlen verscheen wel maar stond niet in de basis. Trou wens, dit vurige duel was niets voor de man die harde duels schuwt. En dat vuur, aange wakkerd door de soms angs twekkend chauvinistische Bra bantse aanhang, sloeg wel in hevige mate over naar de PSV'ers maar verbrandde te vens de rust die nodig was om het kalme Feyenoord - hoewel de tweede helft er grotendeels een was van tegenhouden en counteren - alsnog op de kniëen te krijgen. PSV was aan gebrek aan overleg en zelfbe heersing ten onder gegaan. Bondscoach Zwartkruis zal niet veelk wijzer zijn geworden want pertinente uitblinkers wa ren er niet. HSV's manager Günther Netzer, de tegenstan der in de tweede UEFA Cu pronde bekijkend, zal van dit onsamenhangend PSV niet on dersteboven zijn geweest. HERMAN VAN BERGEM Wat kansen betreft was Feyenoord (ook) winnaar. Er werden er meer geschapen dan door PSV dat ook deze niet in een doelpunt omzette. Adrie van Kraay ontwijkt doelman Hiele, maar de bal vliegt hoog over het doel. EINDHOVEN Een hoofdrol in negatieve zin speelde bij PSV- Feyenoord scheidsrechter Henny Weerink, en zijn grensrechters met wie de samenwerking totaal niet klopte. Weerink gaf vier gele kaarten: Nielsen, Wijnstekers en Brard van Feyenoord en Willy van de Kerkhof (zijn derde) van PSV. Weerink handelde uiterst incon sequent en het duel liep hem vol komen uit de hand. Na 39 minuten greep Nielsen Postu ma vast en kreeg het geel. Elf mi nuten na de rust trapte Willy van de Kerkhof onbesuisd naar de bal die zich voor de voeten van Vermeulen bevond en kreeg geel. Een minuut later kon Vermeulen op Doesburg afgaan en hield Willy van de Kerk hof hem vast wat, gezien wat Weer ink bij Nielsen had gedaan, het (tweede) geel dus rood had moeten opleveren. Weerink hoorde het bij na hysterische gebrul van de Eind- hovense aanhang, durfde niet en gaf een vrije trap. Twee minuten nadien raakte Wijnstokers doelman Doesburg en kreeg de gele kaart. Doesburg later„Hij raakte me wel, het deed pijn maar het was geen opzet en Weerink had voor mij geen geel hoeven geven". Maar Doesburg had wel hevig misbaar gemaakt en rolde over de grond of hij op sterven na dood was. Jezek: „Zo proberen full profs elkaar een gele kaart aan te smeren". Een half uur na de rust: Budding en Willy van de Kerkhof, die weer speelde met een rode waas voor de ogen, pakten elkaar vast. Weerink ging eerst naar de PSV'er en gaf toen Budding de gele kaart. Weerink la ter met deze lachwekkende verkla ring:,.Buddmg trok harder dan v.d.Kerkhof". Een scheidsrechter, die bewees volkomen ongeschikt te zijn een dergelijk duel te leiden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13