I Albed^vilsnoeien in vakantietoeslag en prii scomnensatie Bomaanslag op Parijse synagoge eist drie doden Akkoord laven- AO lichtbij V ermoedeli jke moordenaar Edith Post aangehouden Nieuwe loonmaatregel op komst U.S.M. Wé. - Ceidóc Qomamt Ipothekersdljk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - hef-redacteur Wlm Buiiteweg. Advertenties (ekct. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - bonnementen' kwartaal 46,30; Jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 4 oktober 1980, 71e jaargang no. 21777 Trilogie Deel I (vanavond om 20.27 uur via Ned. II) en deel II (morgen om 21.00 uur via Ned. I) van trilogie „Rouw past Electra". Morgen om 20.15 uur via Ned. I „De Ver van mijn bed-show" en om 22.15 uur praatprogram ma „Heel de mens". Op Ned. II om 20.05 Duitse verkiezin gen en om 21.20 uur „Berlin Alexanderplatz". Wolkenvelden Wolkenvelden en op enkele plaatsen regen. Middagtempe- ratuur 16 graden. Matige wind eerst zuid, later op de dag rui mend naar west. Morgen hoogwater in Scheve- ningen: 0.06, 12.56. Laagwater: 8.21., 20.46. Morgen zon: 6.45. 18.06. Maan: 2.37. 17.09. De krant van vandaag: )e krant van vandaag omvat in totaal 24 pagi- a's en bestaat uit twee delen. Het actuele leuws uit binnen- en buitenland, stad, regio n sport vindt u zoals gebruikelijk in het eerste eel. De wekelijkse bijlage Finale bevat onder leer reportages over: „El Lute", van misadiger tot jurist. Duitse verkiezingsstrijd: Schmidt of Strauss... Poen in haven pleister op de wonde van steeds duffere arbeid Kantoor wordt werkplek met persoonlijk karakter. Medisch contract legt relatie arts-patiënt vast Rudi Carrell heef* eindelijk z'n fiets terug. Oud-nazi berooft zich van het leven RIO DE JANEIRO De Duitse oor- logsmisdadiger Gustav Franz Wag ner, die in de Tweede Wereldoorlog ondercommandant was van het con centratiekamp Sobibor en in die functie medeveranwoordelijk is ge weest voor de dood van een kwart miljoen joden, heeft zich volgens de Braziliaanse televisie met een mes van het leven beroofd. De 68-jarige Wagner werd in 1978 in Sao Paulo gearresteerd, nadat hij door een over levende uit Sobibor was herkend. Brazilië wees alle uitleveringsverzoe ken op grond van verjaring van de misdaden af. In juni 1979 werd hij op vrije voeten gesteld. Sindsdien hield hij zich schuil op het platteland. Koningin Beatrix naar Antillen DEN HAAG Koningin Beatrix en prins Claus zullen eind deze maand een bezoek brengen aan de Nederlandse Antillen. Het bezoek heeft plaats van 29 oktober tot en met zaterdag 8 novem ber. Minister Van der Stee zal het koninklijk paar op zijn reis verge zellen. Tijdens de reis zullen koningin Beatrix en prins Claus de gast zijn van de Antilliaanse regering en van de ver schillende eilandraden van de Antillen. STARS AND STRIPES OP RADIO TEHERAN BEIROET Luisteraars in Beiroet konden gisteren hun oren niet ge loven toen radio Teheran een half uur na het strijdlied Dood aan Amerika de vermaarde Ameri kaanse mars Stars and Stripes liet horen. De Teheraanse radiotechnici die de VS aanduiden als de „grote satan" wisten klaarblijkelijk niet dat het een van Amerika's meest patriottische militaire marsen is. Radio Teheran zendt sinds het be gin van de viandelijkheden met Irak tussen de nieuwsberichten en commentaren alsmaar „heldhafti ge" muziek uit. „In Teheran schij nen ze alles te draaien zolang de vonken er maar van afvliegen al dus een luisteraar in Beiroet. WE WERKEN NIET TE HARD AMSTERDAM Ongeveer de helft van de Nederlandse bevol king vindt dat er in ons land niet al te hard gewerkt wordt en dat we desondanks redelijk verdienen. Dat is de uitkomst van een NIPO- enauête over de vraag of er in Ne derland hard gewerkt wordt en of we tevreden zijn met ons loon. Van de ondervraagden vond 24 procent dat we er in ons land hard genoeg tegenaan gaan en 23 pro cent, dat we lang niet hard genoeg blokken. Zeventien procent vindt dat we in Nederland te weinig verdienen, 21 procent vindt dat we teveel betaald krijgen voor het werk dat we verzetten. Ê3B (Var onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Minister Albeda van Sociale- Zaken zal een loonmaatregel uitvaardigen om de prijscompensatie en de vakantietoeslag in 1981 af te toppen als werkgevers en vak beweging niet vrijwillig tot een beperking van deze twee uitkeringen zouden besluiten. Hij zal, als de economische omstandigheden zich niet wij zigen, echter geen loonmaatre gel treffen om de loonkosten stijging van volgend jaar be neden de nu verwachte acht procent te drukken als over een dergelijke matiging op vrijwillige basis evenmin overeenstemming zou worden bereikt tussen kabinet en so ciale partners. De minister heeft dit gisteren zijn overlegpartners medegedeeld tijdens de bespreking van een kabinetsdele gatie met de Stichting van de Arbeid. Na afloop van dit vijf uur durende be raad bleek opnieuw, dat alle partijen wel hebben erkend, dat Nederland in een ernstige economische crisis ver keert en dat er gesaneerd moet wor den ook al zal dat pijn veroorzaken, maar dat elke groepering andere op lossingen neeft aangedragen. De me ningsverschillen bleken zo groot, dat net nog maar ae vraag is of er een vervolggesprek zaï komen. Het verloop van het kamerdebat van komende week zal daarop grote in vloed hebben. Zowel werkgevers als vakbeweging hebben gisteren name lijk aangedrongen op ingrijpende be grotingswijziging. De regeringsdelega tie gaf op dit punt echter geen enkel blijk van toenadering, zodat nu de Tweede Kamer moet spreken. Maar ook dan lijkt een succes van nieuwe besprekingen in de Stichting van de Arbeid hoogst twijfelachtig omdat de werkgevers bij monde van mr.Chr. van Veen aan een voortzetting van het overleg dew spijkerharde voorwaar den hebben verbonden, dat er niet al leen nog aanzienlijk meer bezuinigd moet worden, maar dat ook de prijs compensatie moet worden beperkt door stijging van de energiekosten en van de grondstof prijzen niet meer via de lonen te vergoeden. De vakbewe ging heeft even hard gesteld, dat dit voor haar absoluut onbespreekbaar is. De vakbeweging was gisteren even min gretig om de suggestie van Albe- da om de loonkostenstijging, die vol gend jaar op acht procent zal uitko men, terug te brengen tot zés procent en nog minder om te zakken naar nóg minder, wat de werkgevers verlang den. Albeda wilde die matiging om het koopkrachtverlies eerlijker te kunnen verdelen over de verschillen de loongroepen (zwaarste lasten voor de sterkste schouders). Maar hij ver klaarde gisteren, toen hij hierover aan de tand werd gevoeld, dat hij niets zal ondernemen als de loonkostenstijging toch op acht procent uitkomt. Niette min wil hij niet berusten in een onge lijke lastenverdeling. Daarom moeten prijscompensatie en vakantietoeslag worden afgetopt, vrijwillig als het kan, anders gedwongen. Albeda leek nogal bedroefd over de afloop van het gesprek: „Men redeneert teveel van uit de stellingname: alles of niets." Werkgeversvoorzitter Van Veen zei na afloop van de bespreking, waarin hijzelf voornamelijk sprak over de noodzaak het bedrijfsleven via lasten verlichting meer lucht te geven, dat een centraal akkoord onbereikbaar blijft als de regering niet verder be zuinigt, ook op de sociale voorzienin gen, en als de prijscompensatie niet wordt „geschoond FNV-voorzitter Kok hield de deur van de overlegzaal wat verder open door te stellen, dat hij nog wel zonder programma verder wil praten, maar dan heel zeker niet over een schoning van de prijscom pensatie, eventueel nog wel over een aftopping. Het zal er dan ook wel op uitdraaien, dat het cao-overleg zich in de bedrijfstakken zal gaan afspelen zonder centrale aanbevelingen. CNV- voorzitter Van der Meulen deelde dit standpunt. Tijdens de bespreking heeft Albeda volgens Kok ook nog ge zegd, dat bij de loonmaatregelen voor het overheidspersoneel (800 miljoen gulden) de netto-inkomens van amb tenaren tot aan modaal gelijk zullen blijven met die in het bedrijfsleven, maar dat de salarissen erboven op nieuw extra zullen worden gekort De werkloosheid is in september-met 7.600 personen gestegen. Er staan nu 269.100 personen bij de arbeidsbureaus ingeschreven als werkloos. OTTERDAM De onder- andelmgsaelegaties van de ervoersbonden en de werk- ivers in de havens van Rot- irdam en Amsterdam hebben isteren de besprekingen over nieuwe haven-cao beëin- igd met een duidelijk uitzicht akkoord. De bonden lan he„ onderhandelingsre- iltaat nu voorleggen aan hun ihterban, die zich over het uderhandelaarsresultaat moe- uitspreken. Belangrijkste lement in de toenadering tus- in werkgevers en vakbonden 'as de inwilliging door de 'erkgevers van de eis tot in- elling van een maandloon in laats van het huidige uur- De werknemers gaan er aardoor twee procent op onderhandelaarsdelegatie de vervoersbonden is eeds zwaar onder druk gezet oor het gezamenlijk actieco- an de Rotterdamse ha- enarbeiders. Verkgevers en vakbonden ebben gisteren een principe- kkoord bereikt over de CAO JTfOtmetaal WASSENAAR In de moordzaak op de elfjarige Edith Post heeft de Haagse recherche in samenwerking met de Wassenaarse politie een 31-jarige Haagse portier aangehou den, die ervan wordt verdacht het meisje te hebben gewurgd. Het stoffelijk overschot van de scholiere werd donderdag middag in de Wassenaarse duinenen gevonden. Het grondige buurtonderzoek en de uitgebreide verhoren van leerlingen van de Wethouder Huibregtseschool, de school waaruit Edith maandagmiddag spoorloos verdween, leverde de politie het signalement op van een man, die in het politie archief geregistreerd stond als gewelddadig persoon. De aan gehouden portier zou zich volgens ooggetuigen de afgelopen maanden regelmatig in Wassenaar hebben opgehouden en een speciale belangstelling voor de schooljeugd te hebben ge koesterd. Duinwandelaars meenden de Hagenaar maandag middag met een op Edith Post gelijkend meisje te hebben zien lopen in het duingebied waar Edith Post levenloos werd aan getroffen. De kleur en grootte van de auto, die tijdens Edith's verdwijning opgemerkt werd, kwam overeen met het voer tuig van de verdachte, waarin hij gistermiddag door de politie op de Prinsegracht in Den Haag werd aangehouden. De man heeft tot dusver nog niets bekend. Over het eventue le motief, de plaats van de moord en de relatie van de ver dachte met het slachtoffer, tast de politie dus nog volledig in het duister. Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Vrijdagavond even na half zeven heeft een bomaanslag op een synagoge in Parijs aan drie mensen het leven gekost Er vielen 10 gewon den onder wie drie zeer ernstig. On der de doden bevindt zich een 14-jari- ge jongen. Net als deze zijn de andere slachtoffers toevallige voorbijgan gers. Onder de kerkgangers vielen geen doden of gewonden, omdat de dienst nog in volle gang was. In to taal waren er in de synagoge in de Rue Copernic nabij de Are de Triomphe 600 personen aanwezig on der wie 200 tot 250 kinderen. De ex plosie was bijzonder krachtig en en kele auto's werden tot op 50 meter van de synagoge beschadigd of om vergeblazen. De schade in de hele straat was enorm. De omgeving van de synagoge leek na de explosie op een slagveld. Overal lagen doden en gwonden en hier en daar stonden auto's in brand. De synagoge werd deels verwoest Waarschijnlijk is het de bedoeling van de daders geweest dat de bom zou ontploffen op het ogenblik waarop de gelovigen het gebouw zouden verlaten. Volgens een ooggetuige hadden twee jongemannen die op een motor aangekomen waren, een pakje neergelegd op de motorkap van een auto. Later bleek dit pakje dus de bom té bevatten. Twee verdachten werden door de politie aangehouden en ondervraagd maar moesten spoedig weer vrijgelaten worden. Een half uur na de aanslag werd het Franse persbureau AFP anoniem op gebeld en een mannenstem verklaarde dat de zogenaamde Bundeling van Euro- Eese Nationalisten de verantwoordelijk- eid opeiste voor de aanslag. Deze racisti sche beweging die blijkbaar de opvolgster is van de onlangs verboden fascistische Fane, heeft in de laatste weken nogal van zich doen spreken door diverse anti-semi- tische acties, die tot een aantal arrestaties geleid hebben. Verschillende jonge zionis- tengroepen waren vandaag van plan op de Place de l'Opera in Parijs een protest betoging te organiseren. President Giscard d'Estaing heeft in een communiqué zijn grote verontwaardiging over het gebeuren uitgedrukt en gezegd, dat de politie alles in het werk zal stellen om de schuldigen te achterhalen. Alphenaar ernstig gewond BENTHUIZEN Een 31-jari- ge inwoner van Alphen aan den Rijn is gisteravond op de provinciale weg 22 in Benthui zen erstig gewond geraakt bij een aanrijding. De automobilist uit Alphen reed door een nog onbekende oorzaak met hoge snelheid op een boerenwagen. De land- bouwcombinatie voerde de wettelijk voorgeschreven ver lichting. De Alphenaar moest met ernstige verwondingen worden oergebracht naar het Leidse Academisch Zieken huis. Bombardement op Bagdad BAGDAD De Iraatee hoofdstad Bagdad is van morgen vroeg voor het eerst sinds drie dagen weer ge bombardeerd. Verscheidene buitenwijken werden be stookt met minstens vier jachtbommenwerpers. (Zie verder pagina 7) ADVERTENTIE. Zondag 5 oktober Aanvang: 20.30 uur. DEMEERH0EVE 0UD-ADE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1