tcktae (Bouw/rit L QJtf Kamer houdt vast aan uitkering minimumloner Dit jaar nog 150 min extra uitgasexport rak graaft rich in op [raans gebied Li Leiden sluit vriendschap met Torun dith Post vermoord ALBEDA WEIGERACHTIG kthekersdijk 34, 2312 DD Lelden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Direcleur-hooldredacteur J. J. Hallewas - if-redacleur: Wim Buljteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - bnnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Vrijdag 3 oktober 1980, 71e jaargang no. Z1776 Blijspelserie Eerste aflevering van blijspel- serie „4 x verkocht" om 23.05 uur op Ned. II en om 20.27 uur speelfilm „Meesters in de mis daad". Op Ned. I om 18.59 uur tv-se- rie „De Hulk" en om 23.00 uur dramareeks „De beslagen spie gel". Zonnige perioden Vannacht mistbanken, mini mumtemperatuur rond 5 gra den en kleine kans op nacht vorst. Overdag perioden met zon en droog weer. Middag- temperatuur ongeveer zestien graden. Matige wind tussen zuid en oost Morgen zoh: 6.43 - 18.08. Schev. hoogw.: 11.52. Laagw.: 7.07 en 19.40. EHERAN, BAGDAD ak heeft gisteren laten sten dat het zijn troepen 11 handhaven op de „ver- arven centrale posities", ak blijft verder bezig et het „opruimen van jandelijke verzetshaar- n". Ooggetuigen hebben meld dat Abadan wordt legerde Uit de naburige ad Chorramsjar werden steren straatgevechten meld. Iraakse troepen irhinderen dat Iran ver- prkingen aanvoert. Iran, )ptimist 1/7 honderjarige Brit heeft \h ingeschreven aan de uni- rsiteit van Liverpool. wil perswetenschappen en blic relations gaan studeren. weet hooit waar het goed dat in een krijgsroes ver- keert, lijkt niettemin enig succes te boeken in zijn te genoffensief tegen de Iraakse troepen. Westerse militaire deskundi gen menen dat de Iraaks- Iraanse oorlog zich zal uitbrei den als Iran zijn pantsereenhe den van de grens met de Sov jet-Unie en Afghanistan weg haalt om ze in de strijd tegen Irak te werpen. Tot dusverre heeft Iran nog geen gebruik gemaakt van zijn tweeduizend tanks en ander modern mate rieel. behorend tot het formi dabele arsenaal van door de Verenigde Staten geleverde wapens tijdens het bewind van de sjah. Over het Iraakse aanbod tot wapenstilstand dat zondag zou moeten ingaan hebben wester se diplomaten in New York opgemerkt dat zij hier niets anders in zien dan een poging van Irak internationaal presti ge te verwerven. Tevens wordt daarmee een rustpauze geschapen die de Irakezen mo menteel goed uitkomt, aldus de diplomaten. De Iraakse mi nister van buitenlandse zaken Sa'adoen Hammadi zei dat wanneer Iran de wapenstil stand niet aanvaardt, Irak de oorlog zal voortzetten. Het Iraanse parlement heeft gisteren unaniem voorstellen van de hand gewezen rechts- streeks met de Verenigde Sta ten of via een derde land te gaan onderhandelen over het lot van de 49 Amerikaanse gij zelaars. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabinet zal dit jaar nog 150 miljoen gulden extra innen uit de ex port van ons aardgas. Dit is een gevolg van het gunstige resultaat dat topdiplomaat mr. D. Spierenburg heeft be- gas binnenkrijgen. In de ja- reikt in de onderhandelin- ren daarna loopt dit bedrag gen met de buitenlandse af- op tot jaarlijks 2 miljard nemers over een aanpassing van de gasprijzen aan die van olie. De staat zal in 1981, zoals al eerder gemeld, 13 miljard gulden extra uit het De onderhandelingen van Spierenbrug hebben ertoe ge leid dat de basisprijs voor het gas met 3,5 cent wordt opge trokken tot 27,5 cent per ku bieke meter. Door de verschil lende prijzen in de contracten zullen de Duitse en Italiaanse afnemers een veel grotere hoging van hun prijzen i ten opbrengen. Ook de koppeling van de gas prijzen aan de stijgende olie prijzen is aangepast. Nu wer ken de stijgende olieprijzen 80 procent door in de gas- ïn. Dit wordt 95 procent. Ook de tijdsduur voor aanpas sing is aangepast Nu wordt een stijging in de olieprijzen pas tien maanden later in de gasprijzen verwerkt. Dit wordt nu 5 maanden. Alle verande ringen moeten voor 1 oktober 1981 in de lopende contracten zijn verwerkt (Zie verder pagina 11) Somalische vluchtelingen verhongeren NAIROBIE Volgens wes terse vrijwilligers in Afrika zullen de komende week wel licht enkele tienduizenden vluchtelingen in Somalië om het leven komen als gevolg van brandstofgebrek dat wordt veroorzaakt door de oorlog tussen Iran en Irak. So malië is voor brandstof volle dig afhankelijk van Irak en ontvangt sinds het uitbreken van de oorlog geen druppel olie meer. De olie is onont beerlijk voor de voedseltran- sporten naar de afgelegen vluchtelingenkampen. Binnen een week, aldus de ontwikke- lingssamenwerkers, zitten alle 32 kampen met 800.000 vluch telingen zonder voedsel. Vol gens het Rode Kruis is het voedsel in een aantal kampen nu al op. Dit jaar geen kerstboter DEN HAAG Er zal dit naar rond Kerst geen goedkope bo ter in de winkels liggen. De Europese Commissie heeft de ministers van landbouw van de EG-lidstaten meegedeeld niet van plan te zijn een der gelijke speciale actie te gaan voeren. Reden tot dit besluit is dat de boterberg, de voorraad binnen de EG, vergeleken met vorig jaar tot de helft is afge- TAPIJT GORDIJNEN TAFELKLEDEN FOURNITUREN MEUBELSTOFFEN BEN ZAAK MET HART VOOR U Haarlemmaretr. 256-258 - Laiden (naast de Orerdekle). Tel. 122154 0 persoonlijke aandacht 0 stalenservice 0 opmeetservica Leidse Wolspinnerij verhuist naar Veenendaal LEIDEN De Leidse Wolspinnerij NV, producent van on der meer Neveda-wol, keert de Sleutelstad de rug toe. De di rectie vah het bedrijf heeft besloten de Leidse vestiging op te heffen en de bedrijfsonderdelen te concentreren rond de reeds bestaande vestiging in Veenendaal. Door de sluiting van de Leidse vestiging komt waarschijnlijk het grootste deel van de 56 werknemers, van wie 27 op part-time basis, op straat te staan. Het textielbedrijf vervaardigt handbreiwol (merknaam: Neveda) en tapijtgarens. Het wolconcern, met vestigingen in België, Oos tenrijk en Amerika, sloot het boekjaar '79-80 in juni af met een winst van ruim 600.000 gulden. De aandeelhouders kregen elf procent divident uitgekeerd, waarvan vijf procent in contanten. iowel het personeel van de Leidse vestiging als de vakorga ties zijn nog niet over de sluiting van het Leidse bedrijf inge licht. Het bedrijf was vanmorgen telefonisch onbereikbaar. (Zie verder pag. 3) Vrachtauto rijdt in op file: chaos op rijksweg Twee zwaar gewonden en ruim een miljoen aan schade waren het gevolg van een ongeluk op de rijksweg A-4 ter hoogte van Leidschendam. Het ongeluk werd veroorzaakt door een vrachtauto beladen met bo men die met 90 kilometer per uur op een langzaam rijdende file Inreed. Het verkeer werd tot 's avonds zeven uur ge stremd. Het ongeluk gebeurde rond half een. Zeven auto's werden beschadigd. De bestuurder van de vrachtauto uit Zwijn- drecht werd met ernstige in wendige kneuzingen opgeno men in het Westeinde zieken huis in Den Haag. Een automo bilist uit Leiderdorp werd op genomen in het Leidschen- damse ziekenhuis Antoniusho- ve. LEIDEN Na Oxford en Krefeld wordt de Poolse stad Torun de derde stad waar Leiden speciale ban den mee onderhoudt De Poolse ambassedeur heeft het college van burgemees ter en wethouders van Lei den bericht dat de Poolse au toriteiten op deze stad hun keuze hebben laten vallen. Dit vriendschapsverdrag komt voort uit een initiatief van de het D'66 raadslid de heer H. Glauwitz. Ongeveer twee jaar geleden verbleef hij enige tijd in Polen en uit die tijd dateren dan ook de eerste contacten. Torun is 700 jaar oud en het heeft 170.000 inwoners. Nico las Copernicus werd geboren in Torun. Geenkrant ontvangen? tueeen 13.00 en 19l00 nummer 071-122244 en speciale koerier wordt krant alsnog bezorgd. Het kind van de synode VATICAANSTAD Synodevaders heten de deelnemers aan de bischop- pensynode officieel, maar zij zijn het ditmaal ook minder plechtig, dank zij de vier maanden oude Daniel Kuria uit Kenia, wiens ouders de synode over het gezin als adviseurs bijwonen. Hij leverde wel een probleem op, aan gezien het Vaticaan niet beschikt over een crèche. De Zwitserse gardist Hans Roggen, vader van een meisje van de zelfde leeftijd, heeft zijn vrouw nu ge vraagd voor Daniel te zorgen. En zo gaat Daniel elke ochtend voor de poorten van het Vaticaan van Keniase handen over in Zwitserse, onder het „vaderlijk" oog van de bisschoppen. f CH. AAMPJE IN DUINEN GEVONDEN SSENAAR De 11-jarige Edith Post uit Wassenaar ewurgd. Haar stoffelijk overschot werd gistermiddag r een wandelaar gevonden in het gebied van de Haag- luinwaterleiding. lie door de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust heeft ewezen dat de dood is ingetreden op maandagmiddag en kwart voor drie en half zes, korte tijd na haar ver- jninguit de lagere school aan de Burmanlaan in Was- iar. Een sexueel misdrijf wordt uitgesloten. Van de er ontbreekt ieder spoor. wandelaar belde de politie gistermiddag enkele minu- na twaalven op met de mededeling dat hij in een arbekken in het duingebied iets had zien drijven. Om irt over twaalf had de politie zekerheid dat het ging het stoffelijk overschot van de 11-jarige Edith. (zie verder pagina 7) Nederland- W.-Duitsland mogelijk op tv HILVERSUM - De NOS is momenteel in onderhande ling met de KNVB om de vriendschappelijke voetbal wedstrijd Nederland-West- Duitsland volgende week za terdag in Eindhoven direct op het scherm te brengen. Het PSV-stadion is echter nog lang niet uitverkocht. Bovendien moet men het nog eens worden over de prijs. Komt het tot toestem ming voor uitzending, dan zal er geloot worden tussen KRO en NCRV. Nooit te oud.. LONDEN De 100-Jxrlge Brit Andrew Gyslop heeft grootse plannen voor de toe komst Hij gaat aan de uni versiteit van Liverpool pers wetenschappen en public rela tion studeren. „Het komt mis schien van pas", zo meent hij, ,Je weet maar nooit wat het in de toekomst wordt". Dat leeftijd niet altijd iets met bezadigdheid te maken beeft is ook in Italië aange toond. De politie heeft in de omgeving van Genua een 70- jarige vrouw gearresteerd, die lid is van de Rode Brigade. Zij wordt beschuldigd van be zit van verboden wapens. Ali niet meer „the greatest" LAS VEGAS - Muhammad Ali is niet meer the greatest. Nog één keer deed Ali een poging de wereldtitel te ver overen, maar zijn vierde gooi eindigde vannacht bijna in een tragedie. Bijna, want de vermaarde bokser, die in 59 prof ge vechten nog nooit knock out was gegaan, werd een totale ontluistering be spaard doordat zijn trainer Angelo Dundee bij het begin van de elfde ronde zijn pupil in de hoek hield. Daardoor behield Larry Holmes, die veruit superieur was ge weest, zijn wereldtitel. Haagse wethouder Hardon afgetreden DEN HAAG De Haagse PvdA-wethouder drs. J.W.M. Hardon (ruimtelijke ordening en stadsver nieuwing) treedt af. Dit heeft hij vanmorgen be- kendgémaakt. De wethouder trekt zich tevens terug als lid van de gemeenteraad. De heer Hardon is voor de hevige kritiek op zijn beleid gezwicht. Het vertrek van wethouder Hardon komt niet on verwacht. Sinds de gebeurtenissen rond de zaak Scheveningen was het vertrouwen in zijn beleid tot een dieptepunt gezakt De heer Hardon werd in april 1976 de nieuwe Haag se wethouder van ruimtelijke ordening en stadsver nieuwing geweest. Hij was de opvolger van PvdA- wethouder Nuy. De heer Hardon is de vierde wet houder, die nu binnen een jaar het Haagse college van B en W verlaat. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Albeda (sociale zaken) weigert tegemoet te komen aan de wens van een meer derheid van de Kamer (bestaande uit CDA, PvdA en D'66) alsnog iets te doen om die daling in koop kracht te voorkomen. Dit zou moe ten gebeuren door de aanstaande verhoging van het minimumloon en de sociale uitkeringen van 1 ja nuari te vervroegen naar 1 decem ber (die verhoging is 47 gulden bru to) of iedereen met een minmumin- komen alsnog een uitkering van 50 gulden netto ineens te geven. Mi nister Albeda zegde niet toe zich in het kabinetsberaad sterk te maken voor uitvoering van de motie. Een eerdere verhoging van het mini mumloon met 47 gulden kost de staat veel meer dan men voor de handha ving van de koopkracht wil uitgeven, zo liet Albeda gisteren de vaste Ka- mercommisie voor sociale zaken we ten, namelijk 60 miljoen. „Het gaat echter niet alleen om de centen. De indruk moet niet ontstaan dat de overheid altijd maar geld zal uitgeven om de koopkracht te garanderen. We zullen met het feit moeten leren leven dat het uitgeven van geld daarvoor ook heel schadelijk kan zijn bijvoor beeld voor de werkgelegenheid", al dus Albeda. De wens van CDA, PvdA en D'66 kwam naar voren naar aanleiding van een brief van Albeda waarin hij de Kamer te kennen gaf dat een één malige uitkering van 50 gulden aan gezinnen met het minimuminkomen om voor dit jaar de koopkracht te handhaven niet haalbaar was. Een dergelijke uitkering zou het rijk ƒ25 miljoen kosten. Het CDA pleitte vervolgens voor een meer algemene uitkering voor alle minimuminkomens of het naar voren schuiven van de toch al vastgestelde wettelijke verhoging van minimum loon en sociale uitkeringen van 1 ja- nauri. Met deze opzet gingen PvdA en D'66 bij gebrek aan andere mogelijk heden schoorvoetend mee. tian-ra AI 1

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1