Iran verwerpt eenzijdige wapenstilstand van Irak L. Poolse vakbond houdt vast aan staking van een uur Labour-partij voor uittreden OCCASIONFESTIVAL Motorhuis Zestigduizend leerkrachten demonstreren in Den Haag Leidens ontzet Donderdag 2 oktober 1980, 71e jaargang no. 21775 Tv-film othekersdljk 34. 2312 DD Lelden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Dlrecteur-hoofdredacleur: J. J. Hallewas - -redacteur: Wlm Buljteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - snnementen: kwartaal 46,30: Jaar 173,70: losse nummers: 60 cent. Tv-film „Het gedroomde boek" om 22.10 uur op Ned. I en om 19.30 uur kwis „Ja, na tuurlijk". Op Ned. II om 20.27 uur tv- spel „Merijntje Gijzen's jeugd" en om 22.20 uur serie „De on voorstelbare wereld van Roald Dahl". Zonnige perioden Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden. Mati ge tot krachtige wind uit west tot noordwest. Zon op 06.42, onder 18.13 uur. Scheveningen hoogwater 10.32 een 22.55 uur, laagwater 05.43 en 18.24 uur. ongen zit uim 37 uur i de puree \RIJS Een jonge Parijze- ar is gisteren begonnen aan poging het wereldrecord ten-in-een-badkuip-vol-to- itenpuree te verbeteren. Hij opt het langer dan 37 uur in puree uit te houden. Dat kt niet zo'n probleem, want Parijzenaar heeft ook al de e reldrecords mayonaise-zit- (16 uur) en gesmolten-cho- lade-zitten (43) uur in zijn zit. Binnen afzienbare tijd hij tevens geruime tijd orbrengen in een badkuip mosterd en een teil vol vet. Roeiend over de Stille Oceaan Zo vertrok gisterenmiddag de Londense fotograaf Peter Bird vanuit San Francisco, om als eerste mens te proberen roeiend de afstand van ruim 12.000 kilometer over de Stille Oceaan naar Ja pan af te leggen. Bird verwacht dat hij met zijn Britannia 2 bijna een jaar onderweg zal zijn. DEN HAAG Twee dagen voor de invoering van de nationale strippenkaart heeft het ministe rie van verkeer en waterstaat nog wijzigingen in het nieuwe sy steem aange bracht. De ene wijziging betreft de dagkaar ten voor bejaarden. Een gewone dag kaart bestaat uit twee tien-strippen kaarten (kosten: ƒ9,50). Eén bejaar de reiziger kan nu Op valreep nog wijzigingen strippensysteem een dag lang met de bus op reis met één tien-strippen kaart. Aanvanke lijk moesten be jaarden met tweeën zijn en een gewone dagkaart gebruiken. „Omdat bejaarden ook leen kunnen rei zen", aldus het mi nisterie. De tweede wijzi ging heeft betrek king op de maxi male prijs van een enkele busreis. In veel streken in Ne derland passeert een bus vaak meer dan veertien zones, waarvoor dus meer dan vijftien strip pen vereist zijn. Door het nieuwe zonesysteem zou den passagiers plot seling veel meer moeten gaan beta len. Daarom is alle Nederlandse ver voersbedrijven vaandag meege deeld dat voor een enkele reis per bus maximaal vijftien strippen berekend mag worden. Hier mee kan vier uur gereisd worden. Parlemen taire schietpartij QUITO Het is in Zuid- Amerika geen bijzonder heid, dat verhitte parlemen taire debatten uitlopen op een vechtpartij tussen de af gevaardigden. Otto Gomez, de voormalige president van Equador momenteel Congreslid maakte het in de hoofdstad Quito echter wat al te bont, toen hij,na een heftige woordenwisse ling twee collega-parlemen tariërs beschoot. De twee gewonden zij werden in de benen geraakt maken het goed. Alle zes Nederlandse clubs in tweede ronde Europa Cup (Van onze sportredactie) DEN HAAG De zes Nederlandse voetbal clubs, die deelnemen aan de verschillende Europese bekertoernooien, zijn allen tot de tweede ronde doorgedrongen. Nadat dinsdag AZ '67 zich reeds ten koste van het Luxemburgse Red Boys voor de vol gende ronde van de UEFA Cup had ge plaatst, volgden gisteren FC Utrecht (winst van 2-0 op Arges Pitesti), PSV (nederlaag van 1-0 bij Wolverhampton Wanderers) en FC Twente (verlies met 2-0 bij IFK Göte- borg) dit voorbeeld. In het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen won Ajax met 14) van Dinamo Tirana en bij de bekerwinnaars versloeg Feyenoord het Fin se lives Tampere met 4-2. Groot tegenoffensief ingezet NEW YORK Irak zal een een zijdige wapenstilstand in acht ne men in de oorlog met Iran van 5 tot 8 oktober. Aan de Iraakse troepen zal dan worden opgedra gen zich te onthouden van gevech ten, tenzij ze door de Iraniërs worden aangevallen. Dit Iraakse standpunt werd gisteren in New York bekend gemaakt. Iran heeft snel daarna afwijzend gereageerd op de eenzijdige Iraakse wapen stilstand. Het heeft volgens de laatste berichten een groot tegen offensief ingezet op alle fronten. Het aanbod tot wapenstilstand wordt door Iran als een teken van zwakte gezien. De Iraanse ge nerale staf kondigde vanmorgen een algehele mobilisatie af in de zuidewestelijke provincie Khoe- zestan. De nationale Iraanse radio bleef gisteravond hameren op het reeds vele malen verkondigde standpunt: Iran zal geen enkele oplossing willen accepteren zo lang Iraakse troepen zich in Iran bevinden. De Verenigde Staten hebben op het Iraakse voorstel met voorzichtige tevre denheid gereageerd. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, John Trattner, noemde een voorlopige stopzetting van de gevech ten „een goede zaak", maar voegde er on middellijk aan toe dat het van groter be lang is om een duurzaam staakt-het-vuren te verwezenlijken zonder voorwaarden vooraf. In Arabische diplomatieke kringen in New York vond men het Iraakse besluit weinig geloofwaardig. „Men kan van Iran niet verwachten dat het een wapenstil stand in acht neemt, terwijl Irak Iraans gebied bezet hóudt", aldus een diplomaat. (Zie-verder pagina 15) actie DEN HAAG Met de overhandi- )NWrT ging van het boekJe -Mond °Pen. fiv W£j1 - 0gen dicht" aan de chef-kok van de jg" Tweede Kamer („die immers nauw betrokken is bij de voedselproble- matiek in de Kamer"), is de gelijk namige actie van de Vereniging Milieudefensie vanochtend officieel van start gegaan. Minister Ginjaar, die ook was uit genodigd, juicht de actie in principe toe. Hij zag zich echter door het volgens hem onwettige karakter lond van een aangekondigde stickeractie waarbij o.m. energie-verslindende Jenen milieu-onvriendelijke verpak- kingen in de winkels van stickers worden voorzien, genoodzaakt ver- \cht stek te laten gaan. lecord ZOU HET NOU MOT i U ie Het Malieveld in Den Haag was gistermiddag de plaats waar het eerste deel v zorgde gisteravond overigens voor een forse verlenging van de avondspits. de massale onderwijsdemon stratie plaatsgreep. De aftocht van de demonstranten ARNHEM De krijgsraad in Arn hem heeft gisteren een twintigjarige marechaussee we gens diefstal van drie bankover- schrijvingsformu- lieren uit kasteel Drakensteyn en een poging tot afper sing van een Am sterdams echtpaar tot vier maanden onvoorwaardelijk veroordeeld. De in geldnood ver kerende marechaus see ging op 30 de- Vier maanden cel voor diefstal uit kasteel Drakensteyn cember jl. op die venpad op Draken steyn. Hij verliet ongemerkt zijn wachtpost en klau terde door een open raam de kamer van een kinderjuffrouw binnen. Daar stal hij bankoverschrij- vingsformulieren en trok de handte kening van de kin derjuffrouw over uit haar paspoort. Hiervan werd geen aangifte gedaan. De diefstal kwam pas aan het licht toen de marechaussee ge pakt werd wegens poging tot afper sing. Hij had 25 euroche ques van een Am sterdams echtpaar gevonden. In plaats van ze aan die men sen terug te geven, liet hij hun schrif telijk weten dat zij de cheques konden terugkopen voor 1500 gulden. Afleve ring zou geschieden in een parkeergara ge. Het echtpaar schakelde daarop de politie in, die de marechaussee in de garage in de val liet lopen. irwijl Russische ruimtevaar- een record vestigden lor 175 dagen rond de aarde zweven... een Parijzenaar bezig met iel andere records. Hij heeft een bad met ge- lolten chocola gezeten... WARSCHAU De leiders van de Poolse vrije vakbond „Solidariteit" hebben beslo ten de voor morgenmiddag uitgeschreven nationale waarschuwingsstaking van een uur door te zetten. Dit heeft een woordvoer der van de vakbond, die wordt geleid door Lech Walesa, vannacht bekendgemaakt, na dat vice-premier Jagielsky in Gdansk lang durig maar zónder resultaat met de leiders schuldigt de vakbond ervan, dat de staking een van de vakbond had onderhandeld. Ja- schending van de overeenkomst inhoudt. Ver- gielsky was, zoals bekend, ook de man die der wil de vakbond toegang tot de gecensu- eind augustus tot een vergelijk kwam met reerde media krijgen. de toen stakende arbeiders in Gdansk. Het is de bedoeling dat morgenmiddag van De staking van een uur is bedoeld om de Poolse twaalf tot een uur wordt gestaakt, behalve in regering te dwingen, de afgesloten akkoorden die sectoren waar ernstige schade aan de pro- na te komen. De regering op haar beurt be- duktie kan ontstaan. t^/^f gevoelige hit Kit nederlaag til i voor callaghan BLACKPOOL De leider van de Britse Labour-partij Jim Callaghan en met hem de rechtervleugel van de partij heeft gisteren twee grote nederlagen geleden toen het con gres van Labour in Blackpool een motie aannam, waarin het uittreden van Groot-Brittannië uit de EG wordt bepleit én het congres akkoord ging met een nieuwe procedure voor de verkiezing van de partijleider. De uitslag van de stemmingen hebben de spanning tussen links en rechts binnen de Labour-partij én de kans op een breuk in de, toekomst aanzienlijk verscherpt. Met name ex-bewindslieden uit* het kabinet-Callaghan, zoals David Owen (Buitenlandse Zaken), verzetten zich sterk tegen de anti-EG-motie. Op vrijdag 3 oktober zijn de kantoren van de Leidse Courant vanaf 's middags 1 uur gesloten. Advertentiemateriaal voor de krant van zaterdag 4 en maandag 6 oktober kan tot vrijdag 12.30 uur worden aangeleverd. Gezien het feit, dat de Leidse binnenstad op vrijdag 3 oktober vanaf 13.00 uur voor alle verkeer zal zijn afgesloten, moet met vertraging van de bezorging van de krant, ook voor de abonnees buiten de stad, rekening worden gehouden. Directie Leidse Courant. Russisch duurrecord in de ruimte MOSKOU De Russische 'ega Vladimir Lyakhiv vestig- kosmonaut Valery Ryoemin de- Gisterenmiddag om kwart heeft samen met zijn landge- voor vier^verbleven de kosmo- noot Leonid Popov het ruim terecord gebroken, dat hij ver leden jaar samen met zijn col nauten 175 dagen ten in de ruimte, precies één minuut langer dan het verle den jaar gevestigde record. Sinds februari 1979 heeft Rjoe- min slechts 236 dagen op de aarde doorgebracht. Over de uiteindelijke duur van de ruimtevlucht is niets bekend. ADVERTENTIE kOjatA de.yzooti>te.. c/aax moei Je. wél wat voot doe/f^ vondellaan 80, Leiden,Tel. 071-769313. TEGEN BEZUINIGINGEN VAN PAIS DEN HAAG Op het Malieveld in Den Haag heb ben gisteren zestigduizend leerkrachten, afkomstig uit het gehele land gedemonstreerd tegen het plan van minister Pais 265 miljoen gulden te bezuinigen op onderwijssalarissen. Honderden scholen zijn gis teren dichtgebleven. In verschillende delen van het land zijn, voorafgaand aan de demonstratie in Den Haag, regionale protestbijeenkomsten gehouden. Op het overvolle Malieveld werd ondermeer het woord gevoerd door Frans van Moorsel, voorzitter van de Nederlandse federa tie van onderwijsvakorganisaties (NFO). Hij stelde dat de kwali teit van het onderwijs niet mag worden aangetast. „Wij staan pal voor het belang van de leerlingen. Wij wensen een menselijk onderwijs omdat wij een menselijke samenleving wensen". Hij verweet Pais het onderwijs tot een kille, koude bedoening te willen maken en noemde het onaanvaardbaar dat alsnog meer leerkrachten de school uitmoeten. „Onderwijsgevenden werken voor iedereen in onze samenleving en het is onjuist de last te laten dragen die op de schouders van ons allemaal hoort". Aldus CNV-voorzitter Harm van der Meulen tot de demonstranten. Over de koppeling van de salaris sen in het onderwijs aan die van de ambtenaren merkte hij op, dat die niet even in een handomdraai ongedaan kan en mag worden gemaakt. Pais mag volgens Van der Meulen niet tegen de leerkrachten zeggen: „Je geld of je baan". (Zie verder pag. 13)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1